Oe oorlog in Europa. Kerknieuws. DE ONTRUIMING VAN DE DORPEN IN LUXEMBURG. DE VOORBEREIDINGEN VOOR EEN EVENTUEELEN OORLOG IN DE VER. STATEN. DE OFMARSCH DER FRANSCHEN. TERNEUZEN, 2 OCTOBER 1939. AXEL. opperbevelhebber van het Poolsche leger in Frankrijk. Generaal Sikorski zal ook de func- tie van minister van militaire zaken op zich nemen. Op voorstel van den minister-presi dent heeft de president der republiek verder benoemd tot vice-minister-president en minis ter zonder portefeuille professor Stanislas Stronski, tot minister van buitenlandsche August Zaleski, tot minister van financien, kolonel Adam Koc. Drie andere leden van de regeering, welke de socialisten, de boeren- volkspartij en de nationale arbeiderspartij zul- len vertegenwoordigen, zullen nog worden be noemd. Naar Havas uit Belgrado meldt, beeft Mos- cicki, de zoo juist afgetreden president van de Poolsche republiek, de Roemeensch-Zuid- slavisdhe grens bij Subotika overschreden op weg van Boekarest naar Frankrijk. Tegen journalisten, die hem vragen stelden, zeide Moscicki: Ik ben ervan overtuigd, dat noch Frankrijk, noch Engeland den vrede zul len aannmen, die hun aangeboden wordt zoo- lang Polen niet hersteld is in al zijn rechten. De eerste Duitsche reaetie. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het bericht over de vorming eener z.g. nieuwe Poolsche regeering met een nieuwen z.g. staatspresident wordt in Duitsche be- voegde kringen als een grap beschouwd, waar- aan natuurlijk geen practische beteekenis ge- hecht kan worden. De souvereiniteitsrechten in het gebied van den vroegeren Poolschen staat, zoo verklaart men, berusten thans in handen van Duitschland en van de Sowjet- Unie. De aanstelling van emigranten te dien aanzien, die door de westelijke mogendheden worden gesteund, heeft hierop geen invloed en speelt dus geen rol. Ook het Poolsche volk, dat de laatste weken de gevolgen der fouten en der blindheid van een eerste gamituur van hasard-spelers en deserteurs heeft moeten dragen, zal zich voor een tweede garnituur van dit soort niet meer interesseeren. „ITALIe leeft thans in een periode VAN VOORBEREIDING". Sefanie meldt uit Rome: Mussolini heeft Zaterdagmiddag zes uur fascistische leiders uit Genua ontvangen. De Duce herinnerde er aan, dat hij in Mei ver- leden jaar te Genua heeft vertoefd. Genua is niet slechts een stad van kooplieden, omdat het een stad is van soldaten en zeevaarders. Gm te strijden en te varen is vertrouwen noodig. Genua is de stad van Columbus en van Mazzini, die de noodzakelijkheid van Italies eenheid inzag en wiens denkbeelden thans nog zeer actueel zijn. Italie, aldus Mussolini, leeft op het oogen- blik in een periode van voorbereiding. Eeuwen- oude toestanden zijn tot wankelen gebracht. De Italianen zijn van een onverbiddellijk realisme, wij zullen strijden voor onze belan- gen om onze idealen te bereiken en onze histo- rische problemen op te lossen. Een van die problemen is de Middellandsehe iZee. Mussolini besloot met te wrjzen op de bij- zondere taak van de fascistische partij gedu- rende de periode van voorbereiding, wat stormachtig applaus uitlokte. Hiema verscheen Mussolini op het balkon, vanwaar hij ovaties in ontvangst nam. DE RIJKSDAG DEZE WEEK BIJEEN. De correspondent te Beriijn der N. R. Crt. telefoneerde Zaterdagavond: De leden van den Duitschen Rijksdag zullen zich van heden af gereed hebben te houden. Er komt dus in het eerste gedeelte van deze week een Rijksdagzitting. Men neemt voor- loopig aan, dat dit nog niet vandaag zal ge- schieden, zulks niet alleen, omdat men dan nog geen kennis kan hebben van hetgeen Chamberlain op denzelfden dag in het Lager- huis te berde zal brengen, maar ook, omdat het de vraag is of men zoo gauw al een nieuwe Poolsche regeering in elkaar kan zet- ten. Het is immers wenschelijk deze regeering samen te stellen uit lieden, die bij hun eigen volksgenooten eenig gezag genieten en die schijnen niet zoo gemakkelijk te vinden te zijn. Nu Rusland er in heeft toegestemd, dat de RussischDuitsche grens in Polen althans in het Noorden een eind verder Oostwaarts loopt dan de demarcatie-linie (een concessie waarvoor het aan de Finsche Golf rijkelijk compensatie krijgt), komt het oude plan weder boven om een nieuwe van Duitschland afhangenden Poolschen staat op te richten. Dit rondt het vredesoffensief, of, zooals de B.Z. am Mittag het terecht noemde, het vre- desultimatum af. Wat wilt gij? De zelfstan- digheid van Polen blijft onaangetast! Het is een nationale staat geworden. Het krijgt een uitgang naar de zee. Waarvoor wilt ge dan nog vechten Door deze modus procedendi zoud de Fiihrer in zijn te Dantzig aangekon- diigde rede „zeer begrensde doeleinden" heb ben gepreciseerdwederinlijving in hoofdzaak van alleen de gewezen Pruisische provincies. Dit plan, dat onzeker scheen geworden zoo- lang de ruil: Weichselgrens contra Estland nog niet perfect was, zal nu wel tot uitvoering komen en een van de grondpijlers van het vredesaanbod worden. Wat de Fiihrer daar- over zal zeggen, belooft voor het buitenland het belangrijkste van zijn verklaringen te worden. Een alliantie. Op grond van de strekking der verklaring van Moskou wordt aangenomen, dat de Fiihrer zal laten uitkomen, dat zijn aanbod niet als een blijk van zwakte moet worden uitgelegd, hetgeen beteekent, dat hij de Wes telijke mogendheden zal trachten duidelijk te maken, welke groote gevaren hen dreigen als zij den krijg opnemen tegen de ,,iDuitsch Russische alliantie". Dit woord wordt name- lijk heden voor het eerst in de Duitsche pers gebruikt en dat wel terecht: Wij hebben te doen met een alliantie. Een alliantie die slechts zoo lang gesluierd blijft als er nog op het resultaat van het vredesvoorstel moet worden gewacht. Deze tijd van uitstel is geen verloren tijd. Men zal haar nut tig besteden en besteedt haar ook voor de voorbereiding van een offensief in Westelijke richting, welke vorm dit ook moge aannemen. HET VERGAAN VAN DE ALEX VAN OPSTAE. De raad voor de scheepvaart te Antwerpen heeft in Verband met het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing die het zinken van de Belgische vrachtboot Alex van Opstal, van de Oompagnie Maritime Beige, onlangs, niet ver van het lichtschip Shambles en de Downs, bij Weymouth, tot gevolg hadden, een aantal getuigen in verhoor genomen. Verzekerd wordt dat nagenoeg alien, kapitein Delgofe inbegrepen, de meening blijken te zijn toege- daan, dat het schip wel degelijk op een drij- vende, onderzeesche mijn moet zijn gestooten. Niemand aan boord heeft echter eenig spoor van een mijn, een torpedo of een periscoop gezien. DE NEUTRARE HANDEL. Do Scandinavische correspondent der N. R. Crt. meldt: Bij de discussies over den neutralen handel onder de tegenwoordige omstandigheden is er hier in het Noorden meer dan eens, ook voor de Duitschers overgingen tot het torpe- deeren van Finsche en Zweedsche schepen, over gesproken, vrachtschepen in de gevaar- lijke zones te laten convooieeren door oor- logsvaartuigen. Veel aanhang hebben zulke ideeen niet verworven, omdat men het er in belanghebbende en bevoegde kringen practisch over eens is, dat convooieeren buiten de terri- toriale wateren evenmin gewenscht als moge- lijk is. Het is niet mogelijk, althans niet als regel, omdat de oorlogsvaartuigen noodig zijn voor de bewaking van de territoriale wateren. En het wordt uit neutraliteitsoogpunt niet ge wenscht geacht, omdat een conflict tusschen een neutraal oorlogsvaartuig, dat zich ter bescherming van een convooi in open zee be- vindt, en een oorlogsschip van een der oorlog- voerende staten ver-strekkende gevolgen zou kunnen hebben, gevolgen voor het land, waar- tegen het nut van bescherming van enkele vaartuigen niet op zou wegen. Daar komt bij, dat convooieeren alleen plaats kan heb ben, wanneer de commandant van het begelei- dende oorlogsvaartuig er voor in kan staan, dat geen der geconvooieerde schepen contra- bande aan boord heeft. IZoo'n garantie kan onmogelijk gegeven worden, nu blijkens recen- te ervaringen vrijwel alles door de oorlogvoe- renden als contrabande beschouwd kan wor den. Deze opvattingen zijn met zooveel woorden gesanctioneerd door den Zweedschen minister van defensie, iSkold, die in een interview heeft meegedeeld, dat de Zweedsche regeering geen plannen heeft voor convooieering in inter- nationale wateren, omdat die tengevolge zou kunnen hebben, dat Zweden in den oorlog be- trokken werd. In de territoriale zone genieten de koopvaardijschepen de bescherming van de marine en men heeft aldus de minister, nog geen aanleiding gehad om daar neutraliteits- krenking te vreezen. De eenige manier om het gevaar voor de handelsvloot te beperken is volgens Skold, dat men met de oorlogvoe- rende staten in overleg treedt. Het behoeft wel nauwelijks gezegd te worden, dat bespre- kingen dienaangaande gevoerd zullen worden door de delegaties, die te Beriijn en te Lon- den over de handelsbetrekkingen onderhan- delen. Betreffende het Zweedsche protest te Ber iijn tegen het tot zinken brengen van de vrachtschepen Gertrud Bratt en Silesia door Duitsche duikbooten, kan nog vermeld wor den, dat blijkens een mededeeling van de Duit sche legatie te Stockholm een Duitsch-Zweed- sche gedachtenwisseling -aan dit protest voor- afgegaan is. In politieke kringen te Stock holm is men de meening toegedaan, dat Zwe den natuurlijk protesteeren moest, omdat het anders den indruk kon wekken, alsof het zich bij het tot zinken brengen van de met cellu lose geladen schepen neerlegde. Aan den anderen kant gelooft men niet, dat een ge- isoleerd optreden van Zweden veel uit zal halen. Verscheidene bladen in de Noordelijke landen betoogen, dat deze staten gezamenlijk, en zoo mogelijk samen met de andere leden van de Oslo-groep, bij de oorlogvoerenden voor hun belangen als neutrale handelsstaten moe ten opkomen en dat zoo'n actie wel degelijk effect zou hebben. Tezamen vormen deze sta ten een macht, tezamen beteekenen zij zoo veel, ook voor den handel van de oorlogvoe- rende staten, dat zij kunnen verwachten, dat met hun gemeenschappelijken belangen reke- ning gehouden zal worden. EEN RUSSISCH-DUITSCHE VREDES- POGING. De Duitsche rijksregeering en de regeering van de Sovjet-unie hebben 28 September 1989 de volgende verklaring uitgevaardigd Nadat de regeering van het Duitsche rijk en de regeering der Sowjetunie door het van daag onderteekende verdrag de kwesties, uit het verval van den Poolschen staat voort- vloeiende, definitief hebben geregeld, en daar- mee een zeker fundament hebben geschapen voor een duurzamem vrede in Oost-Europa, geven zij overeenstemmend uitdrukking aan de opvattimg, dat het in oVereenstemming zou zijn met de wezenlijke belangen van alle volkeren aan den thans tusschen Duitschland eenerzijds en Engeland en Frankrijk ander- zijds bestaanden oorlogstoestand een einde te maken. De beide regeeringen zullen daarom haar gemeenschappelijke bemoeiingen, eventueel in overleg met andere bevriende mogendhe den, erop richten dit doel zoo spoedig moge lijk te bereiken. Mochten evenwel de bemoeiingen der beide regeeringen zonder resultaat blijven, dan zou daarmede het feit zijn vastgesteld, dat Enge land en Frankrijk verantwoordelijk zijn voor de voortzetting van den oorlog, waarbij in geVal van een voortduren van den oorlog de regeeringen van Duitschland en van de Sov- jetunie elkander wederzijds over de vereischte maatregelen zullen raadplegen. Het Duitsche nieuwsbureau meldde Vrijdag uit Moskou: De besprekingen tusschen rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop en de Sovjetrussische staatslieden, den chef der regeering en volkscommissaris van buiten landsche zaken Molotow en den heer Stalin, zijn in tegenwoordigheid van den Duitschen ambassadeur te Moskou, graaf von der Schu- lenburg, in den loop van den nacht ten einde gebracht. Als resultaat der onderhandelingen zijn ver- schillende overeenkomsten onderteekend; de eerste en voornaamSte vindt men hierboven. De beide overigen laten wij hier volgen. De Duitsche rijksregeering en de regeering der Sovjetunie beschouwen het na het uit- eenvallen van den Poolschen staat uitsluitend als haar taak in deze gebieden de orde en rust te hersttellen en den daar wonenden bevolking een in oVereenstemming met den volksaard zijnd vreedzaam bestaan te verzekeren. Te dien einde zijn zij het over het volgende eens geworden Art. 1. De regeering van het Duitsche rijk en de regeering der Sovjetunie stellen als grens van de belangen der wederzijdsche rijken in het gebied van den tot dusver bestaanden poolschen staat de linie vast, welke in een aanvullend protocol nader zal worden om- schreven. Art. 2. Beide partijen erkennen de in art. 1 vastgestelde grens van de belangen der we derzijdsche rijken als definitief en zullen iedere inimenging van derde mogendheden in deze regeling van de hand wijzen. Art. 3. In de gebieden ten Westen van de in art. 1 aangegeven lijn neemt de Duitsche rijksregeering de vereischte nieuwe regeling van staatszaken op zich, in de gebieden ten Oosten van deze lijn de regeering der Sowjet unie. Art. 4. De regeering van het Duitsche rijk en de regeering der Sovjetunie beschouwen vorenstaande regeling als een zeker funda ment voor een voortgaande ontwikkeling der vriendschappelijke betrekkingen tusschen haar volken. Art. 26. Dit verdrag wordt geratificeerd en de ratificatie-oorkonden zullen zoo spoedig mogelijk te Beriijn worden uitgewisseld. Het verdrag treedt met de onderteekening in werking. DUITSCHERS TE MARSEILLE. De politie te Marseille heeft daar 252 Duit schers opgespoord, die alien voor de Duitsche mobilisatie in aanmerking zouden komen en die niet in een intemeeringskamp waren ge- sloten. De Duitschers zijn ter beschikking van de autoriteiten gesteld. RRITSCH VERKENNINGSWERK AAN HET WESTELIJKE FRONT. Reuter meldt uit Londen: Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft medegedeeld, dat vliegers van de Brit sche luchtmacht het Britsche hoofdkwartier in Frankrijk een geheele serie luchtfoto's hebben verschaft, welke duidelijk de details van sommige der meest sterke deelen van den z.g. Westwal weergeven. De toestellen vlogen op een hoogte van slechts tweehon- derd meter langs de Duitsche versterkings- werken en namen foto's van de opstellingen van geschut en van de tankvallen. Zij be- merkten de verschillende soorten van camou flage en hebben een netwerk van verbindings- lijnen ontdekt. Herhaalde malen vlogen de verkenners over de grens en werkten zoo een volledige vogel- vluchtkaart uit van het vijandelijk gebied. Geen van de vliegtuigen werd aangevallen, noch door de luchtdoelartillerie, noch door gevechtsvliegtuigen. Een toestel vloog laag over een pas opgestelde batterij luchtdoel- geschut en zag de bedieningsmanschappen druk bezig met het camoufleeren van de stuk- ken. De Luxemburgsche minister-president Du- pong heeft een landgdurig onderhoud gehad met minister-preisdent Pierlo-t. Dit onder houd liep over de mogelijkheid door Belgie gastvrijheid te zien verleenen aan de bevol king van de dichtst bij het FranschDuitsche front gelegen Luxemburgsche dorpen, welke tengevolge van 't gevaar, dat deze bevolking dreigt, moesten worden ontruimd. President Roosevelt heeft op een ontvangst van journalisten verklaard, dat de Vereenigde Staten niet in oorlog zijn en niet ten oorlog gaan. De president zeide dit in antwoord op vragen betreffende het plan voor industrieele mobilisatie en het rapport van de commissie voor oorlogshulpbronnen. Roosevelt dacht niet, dat een van beide gepubliceerd zou worden, aangezien zij uitsluitend bedoeld zijn om ge bruikt te worden in geval van oorlog. TURKSOHE MILITAIRE MISSIE NAAR LONDEN De Turksche ambassade te Londen maakt officieel bekend, dat een Turksche militaire missie op weg is naar Londen. Daardoor wordt nieuwe kracht gegeven aan de berichten, dat Engeland en Turkije binnen- kort een pact van wederzijdschen bijstand zullen teekenen. In diplomatieke kringente Ankara wordt gezegd, dat thans overeenstemming is bereikt over de teksten der overeenkomsten van wederzijdschen bijstand en der handelsover- eenkomsten tusschen Turkije eenerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds. Men zegt, dat de overeenkomsten onmiddellijk na den terugkeer van Saradjoglu uit Moskou getee- kend zullen worden. In verantwoordelijke kringen te Ankara slaat men de snelle ontwikkeling der gebeur- tenissen na de laatste Duitsch-Russische over eenkomsten aandachtig gade. Men verklaari echter, dat het nieuwe verdrag, waarover thans met de Sovjet-Unie wordt onderhandeld, geen inbreuk zal maken op de Turksche toe- zeggingen aan Engeland en Frankrijk. Men legt er verder den nadruk op, dat de overeen komsten met Ehgeland en Frankrijk evenals het komende pact met de Sovjet-Unie de handhaving van den status quo op den Balkan en in de Zwarte Zee en de verzekering der veiligheid in de Middellandsehe Zee beoogend. BRAND AAN BOORD VAN EEN BRITSCH OPLEIDINGSSOHIP. Vrijdag is brand uitgebroken aan 'boord van het Britsche stoomschip „Caledonia" dat als opleidingsschip dienst doet. Het is de vroegere „Majestic" (de vroegere Bismarck) welke in 1913 door de Duitschers te Hamburg werd gebouwd. De brandweer heeft het vuur in den namiddag gebluscht. De schade is aanzienlijk. Officieel wordt verklaard, dat de brand niet het gevolg is van een daad van vijande- lijke sabotage. DE NEUTRALITEIT VAN MEXICO. De Mexicaansche 'Senaat heeft met een spoedwet goedgekeurd de neutraliteitsbepalin- gen ten opzichte van duikbooten en vliegtui gen van oorlogvoerende landen. Het wetsont- werp is een aanvulling van de Haagsche over- eenkomst van 1907. Duikbooten en vliegtuigen zullen niet mogen verblijven in Mexicaansche wateren of in de lucht boven Mexicaansch territoir. Daar voorraden innemen mogen zij natuurlijk in het geheel niet. DE ZWEEDSCHE SCHEEPVAART LIGT BIJNA STIL. Gemeldt wordt, dat brjna de geheele Zweed sche scheepvaart op alle zeeen stilligt. Een reeder zei tegenover Reuter, dat geen ver- standig reeder ook maar een enkel schip zal laten uitvaren. Men gelooft, dat de Zweed sche handelsdelegatie te Londen op een doel- matiger convooistelsel zal aandringen. BELGIe'S oeoonomische BESPREKINGEN MET HET BUITENLAND. De oeconomische onderhandelingen met En geland zullen de volgende week in een actief stadium treden. Tot dusver waren geen an dere dan praeliminaire besprekingen door mid- del van de diplomatieke vertegenwoordigers der beide landen gevoerd. De Belgische dele- gatie vertrekt Maandag naar Londen. Ook de kwestie van het langdurige ophouden van Belgische schepen in de Downs komt, naar ons verzekerd werd, op het programma van de besprekingen voor. De besprekingen met Frankrijk, welke naar men weet tot een principieel accoord hebben geleid, liepen niet alleen over de levering van erts door Frankrijk en van fijne cokeskolen door Belgie. Het ontwerp-accoord voorziet ook den invoer in Belgie van 50.000 ton ruw vlas in ruil voor 7000 ton geklaard vlas en 1500 ton vlaszaad. Het Fransche vlas is bestemd om te voorzien in het gemis aan Russisch vlas, dat zich thans op de Belgische markt doet ge- voelen. DE BESPREKINGEN TE MOSKOU. Reuter seint uit Moskou: ,,Vooraanstaande bolsjewiki, zooals Stalin, Molotow, Worosjilow, Kaganowitsj, Mikojan, Potemkin en Lozows- ky, hebben hun vroegere nazivijanden tijdens een banket op het Kreml geeerd. Geen ver- tegenwoordiger van een Westelijke mogend- heid is zoo te Moskou gefeteerd. Tot de disch- genooten van Von Ribbentrop behoorden twee Joden, Lazar Kaganowitsj en Abraham Lo- zowsky. Het was waarschijnlijk voor het eerst, dat Von Ribbentrop met joden aan tafel zat. Volgens mededeeling uit Duitsche bron werd het banket gekenmerkt door een zeer harte- lijke atmosfeer. In de wederzijdsche toespra- ken gaf men uiting aan den wil tot verdere samenwerking en goede buurbetrekkingen". EEN GEWELDIG DI ITSOH OFFENSIEF? Buitenlandsche diplomatieke waarnemers zien volgens Un. Press aanwijzingen, dat Duitschland een krachtigen tegenaanval in het Westen voorbereidt voor het geval het ,,vredes-offensief" zou mislukken. Deze tegenaanval zou in de eerste plaats bestaan uit een verscherping van den duik- bootoorlog, teneinde te trachten de Britsche blokkade te verbreken. Daarbij zullen onop- houdelijk luchtaanvallen worden ondernomen op de Britsche vloot en haar bases, op koop vaardijschepen en convooien, op belangrijke militaire objecten in Engeland en Frankrijk. Men betwijfelt echter, of Hitler bevel zal geven tot een groote aanval op de Maginot- linie. Nog weken lang, zoo zegt men in Fran sche kringen, zal de systematische vernieling door de Fransche vuurmonden voortgaan. Langen tijd nog moeten de Franschen grana- ten den Duitschen bodem, versterkt met prik- keldraad ,tank-vallen, mitrailleurnesten en mijnen, openwoelen, voor de legerleiding het risico zal nemen en het leven van honderd- duizenden zal wagen voor een verovering van het terrein. Hetzelfde geldt voor de andere partij. Onafgebroken bulderen de kanonnen, en in vier en twintig uur tijd vallen naar schatting tienduizend granaten op de Duitsche velden en bosschen langs de Saar en in de Hartz- bosschen. De Duitsche vuurmonden beantwoorden het vuur, en richten zich vooral op de Maginot- forten. Het gevolg van het voortdurend heviger worden van het artillerie-duel is een toenemen- de activiteit in de lucht. De sterkste Duitsche versterkingen liggen te midden van en achter de mijnen van het Saar-gebied. Verderop, langs den Rijn, biedt de rivier met haar groote diepte en steile hellingen een zoo goede beveiliging, dat de Duitschers slechts de hoofden der weinige bruggen versterkt hebben. Daar echter, waar de grens westelijk van den Rijn loopt, hebben de Duitschers tot veer- tig betonnen fortificaties per vierkante mijl gebouwd, en tusschen de Moezel en Saar, waar het grootste gevaar dreigt, vindt men zelfs vijftig groote versterkingen per vier kante mijl. De Franschen hebben de fortificaties onder- ling met eindelooze ondergrondsche gallerijen verbonden. Geheele heuvels zijn ,,uitgehold" en voorzien van een binnenwerk van onver- woestbaar staal en beton. De Duitschers heb ben daarentegen vertrouwd op afzonderlijke niet met elkaar verbonden betonnen onder- komens, „pillendoozen". Hoofdzakelijk, zoo zegt men verder, liggen de 'Duitsche verster kingen in de dalen, terwijl de Franschen hun versterkingen op de hellingen gebouwd hebben. Het Duitsche versterkingssysteem hangt voor een groot deel af van de onzichtbaarheid van de werken, vooral door boom- en boschgroe- pen. Het terrein tusschen de forten in is be- zaaid met versperringen, vallen en mijnen. Telkens weer hoort men de opmerking, dat de Franschen geen haast hebben, want dat de tijd in het voordeel der Engelschen en Franschen werkt. DE STRIJD TEGEN DUIKBOOTEN UIT DE LUCHT. Het Engelsche ministerie van luchtvaart heeft een logboek van een vlieger gepubliceerd die een verkenningstocht boven den Atlan- tischen Oceaan heeft gemaakt en daar een duikboot tot zinken gebracht zou hebben. De vlieger nam aan de oppervlakte een klein spoor van olievlekken waar, dat in Noordelijke richting scheen voor te bewegen. De vlieger wierp een aantal kleine bakentjes uit en het bleek, dat het oliespoor zich langzaam voort- bewoog met een snelheid van ongeveer twee mijl. Nadat de vlieger nog een kwartier had rondgecirkeld en observaties had verricht, wierp hij een aantal bommen vlak voor de voorste olievlek en daaromheen. In het mid den van de witte kringen, die de bommen in het water maakten, kwam plotseling een groote golf ruwe olie naar de oppervlakte. De olie verspreidde zich snel. Later begon het spoor, dat nu veel breeder was dan voor het bombardement, zich weer voort te bewegen, nu ongeveer met een snel heid van een mijl. Opnieuw werden bommen uitgeworpen voor het oliespoor en in de on- middelijke nabijheid daarvan. Opnieuw kwa- men golven ruwe olie naar boven en wel gedu- rende een half uur. Verder werden geen bewegingen waargenomen. MISLUKTE BRITSCHE LUCHT AANVAL. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede, dat Vrijdagmorgen zes Britsche gevechtsvliegtuigen Duitsche zeestrijdkrach- ten bij Helgoland hebben aangevallen, zonder eenig resultaat. Bij hun vertrek naar het Westen werden zij door Duitsche jagers aan gevallen. Bij een kort luchtgevecht werden vijf Britsche vliegtuigen neergeschoten. Zij zijn boven zee neergestort. Het Engelsche ministerie van voorlichting deelt hierover mede, dat eenheden van de Royal Airforce, schepen van de Duitsche vloot hebben aangevallen in de baai van Hel- gelond. Ondanks het geweldige luchtafweer- vuur werden de aanvallen van geringe hoogte ondernomen. Eenige toestellen zijn nog niet teruggekeerd. Havas meldt uit Londen, dat van officieele zijde wordt ontkend, dat Donderdag een Duitsche escadrille vliegtuigen gepoogd heeft een aanval te doen op Schotland. NOORSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Reuter meldt uit Oslo, dat het Noorsche stoomschip Takstaas op 25 km afstand van Bergen is aangevallen. Het schip had een la ding hout voor Engeland aan boord. Het is niet tot zinken gebracht. De bemanning is in veiligheid. Het Noorsche schip Solaas is in de Noord- zee op een mijn geloopen en gezonken; de be manning is door een Britsch schip opgenomen. Het Noorsche schip Jern, op weg naar En geland met een lading houtpulp, is door een Duitschen duikboot tot zinken gebracht. De bemanning is door een Noorsche torpedoboot gered. Naar Reuter meldt hebben de Franschen bij hun opmarseh op het oogenblik 50 Duit sche dorpen bezet, waarvan 4 een bevolking hebben van meer dan 6000 zielen. Bij den aanval van Donderdag in het ge bied van Perl en Borg zijn de Franschen on geveer 1.5 km naar voren gekomen over een front van 7 km. De verliezen van de Fran schen zijn geringer dan die van de plaatselijke operaties in den wereldoorlog. De verken- ningsvliegtuigen hebben groote troepencon- centraties waargenomen bij Kehl tegenover Straatsburg in den driehoek FreiburgCon- stanzBazel. DEENSCH STOOMSCHIP GETORPEDEERD. Nadat het Deensehe publiek temauwernood van den schrik bekomen is, veroorzaakt door het opbrengen van vier Deensehe vaartuigen, kwam Zondagavond laat het bericht binnen, dat het Deensehe stoomschip ,,Vendia" Zater- dagmorgen om elf uur midden op de Noord- zee door een Duitsche onderzeeboot getorpe- deerd is. Elf Deensehe zeelieden hebben hier het leven bij verloren. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Bij Koninklijk besluit van 29 September is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de Rijks H. B. S. te Oostburg, de heer Dr. C. A. Campagne, thans tijdelijk leeraar aan die school. ZIEKENHUISVERPLEGING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Zaterdag werd alhier een buitengewone ver- gadering gehouden van bovengenoemde ver- eeniging. De vergadering stond onder leiding van den heer Maas, die in zijn openingswoord het overlijden van den heer M. de Jonge her- dacht. Het voorstel van het Algemeen Bestuur om aan Art. 37 van het reglement toe te voegen: ,,Geen uitkeering geschiedt in geval de zie- kenhuisverpleging, zonder of met chirurgische en/of specialistische behandeling, medisch noodzakelijk is geworden als gevolg van oor log, burgeroorlog en oorlogsgeweld (ook al be- hoort Nederland niet tot de krijgverende par tijen, Vijandelijke inval, binnenlandsche onlus- ten, daden verricht bij juiste of onjuiste uit voering van een last van eenige Nederland- sche of vreemde militaire macht, of krachtens een door de militaire macht of het bevoegd burgerlijk gezag vastgestelde verordening. In twijfelachtige gevallen beslist het bestuur. Bovenstaand voorstel werd na breede dis- cussie aangenomen. Eveneens werd urgentie verleend nog enkele verbeteringen aan te brengen in het reglement, om dit te doen drukken en aan alle gezinshoofden toe te zenden. Besloten werd het bestuur het gevraagde crediet toe te staan, voor het bouwen van een kantoor, waama de vergadering werd gesloten. DUCDALF AANGEVAREN. Bij het binnenvaren van de nieuwe haven alhier is het uit zee komende Nederlandsche stoomschip Jonge Johanna" in aanvaring gekomen met een meerstoeL Deze werd zwaar beschadigdi en is omgevallen. Het schadebedrag is vastgesteld op. 8500. Het schip, dat zelf geen averij bekwam, heeft de reis naar Gent voortgezet. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwer- pen inlichtingen te bekomen zijn aan de daar- achter vermelde adressen: Wit-beenen armbandje, B. van de Griendt, Leeuwenlaan 16. Portemonnaie met inhoud, J. Hamelink, Kazernestraat 22. Handtasch met inhoud en blauwe overall, bureau van politie. Duimstok, A. H. Harte, Vlooswijkstraat 45. Blauw regenkapje, M. Maas, Vlooswijk straat 7. Parapluie en stuk breiwerk, A. van den Bruele, Noordstraat 46. Een grijs jongensjasje, P. Loof, Bastion- straat 5. Wollen deken, W. de Doelder, Walraven- strat 2. Bankbiljet (Zweedsch), W. Kervink, Lange Kerkstraat 15. DE SUIKER-REHOEFTE. De Minister van Economische Zaken deelt mede Teneinde een beter inzicht te verkrijgen in de positie van suiker in Nederland, zul len alle ondernemingen of zelfstandige onder- nemers, die suiker verwerken, zoomede alle handelaren (geen detaillistenen grossiers in suiker een enqueteformulier moeten invul- len. Voorzoover zij dit niet van de Neder landsche Meelcentrale te 's Gravenhage, Riouwstraat 178, afdeeling suiker, hebben ontvangen, dienen zij dat formulier ten spoe- digste bij genoemde centrale aan te vragen. PORTVRIJDOM BRIEFKAARTEN VAN EN VOOR MILITAIREN GELDT NIET VOOR HET BUITENLAND. De aandacht wordt er op gevestigd, dat briefkaarten en couranten beneden het ge- wicht van 100 gram aan en van militairen in werkelijken dienst beneden den rang van offi- cier alleen vrij van port zijn voor zoover het binnenlandsch verkeer betreft. Voor het bui tenland bestemde correspondentie moet in ieder geval normaal gefrankeerd worden. Geschenk voor het stadhuis. De heer en mevr. Mr. P. Dieleman te Mid- delburg hebben den burgemeester een door mevr. DielemanMagendans vervaardigd schilderij, ten behoeve van het stadhuis, aan geboden. Opgravingen. Nabij de algemeene begraafplaats alhier waren een paar jongens spelenderwijs een ,,schuilkelder" aan het maken. Op ruim 1 meter diepte werden daarbij zware steen- klompen blootgelegd, terwijl ook vele half vergane beenderen werden gevonden. Het be treft hier waarschijnlijk overblijfselen van oude vestingwerken, het vinden van de been deren doet vermoeden, dat daar vroeger een kerkhof is geweest. Ook vroeger is men daar reeds op massieve muren terecht gekomen bij graafwerk. MOEIUJKHEDEN IN DE HERV. KERK TEN GEVOLGE VAN DE MOBILISATIE. Het weekblad ,,Hervormd Nederland" schrijft, dat het in dienst treden van bijna 60 Hervormde predikanten als legerpredikant een groote vraag naar candidaten tot den H. Dienst ten gevolge heeft gehad; zoo komt het, dat er thans vrijwel geen enkele candi- daat die in aanmerking komt om een predi- kant te vervangen meer beschikbaar is, hoe- wel nog lang niet voor elken weggeroepen predikant een plaatsvervanger is benoemd. In enkele gevallen kunnen de legerpredi- kanten hun gemeentewerk er bij doen, maar in verreweg de meeste gevallen is de predi kant ver van zijn eigen gemeente gelegerd. In October doet wederom een aantal theo- logische candidaten kerkelijk examen, maar dan zijn zij nog niet aanstonds als hulppredi- ker benoembaar, zoodat het tekort aan hulp- predikers nog wel geruimen tijd zal duren. Een tijdelijke uitbreiding van de bevoegdheid der godsdienstonderwijzers, of een beroep op de ouderlingen zouden middelen zijn, maar daaromtrent is nog niets beslist. In aansluiting aan het bovenstaande schrijft

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3