Buitenland Een nieuweernstige ramp voor de Nederlandsche marine. mm Voorop is gesteld, dat eventueel uitvaren geheel vrijwillig dient te geschieden. Men was het er over eens, dat over de ge- stelde voorwaarden tot uitvaren overleg met de regeering noodzakeiijk is, voordat een be- siissing mogelijk zal zijn. Resloten is dan ook het overleg voort te zetten en emstig te pogen tot een zoo spoedig mogelijke beslissing te komen. VERZOEK OM STEUNVERHOOGING. Het hoofdbestuur van den Neutralen bond va^n perspneel in de voedingsbedrrjven heeft tot den Mir^ster van Sociale Zaken een adres ge- richt, 'waarin verzocht wordt tot een steun- verhdoging van vijftig procent te besluiten, daar de prijzen der levensmiddelen door de thans heerschende omstandigheden met circa vijftig procent zijn gestegen. De minder- bedeelden (n.l. werkloozen en steuntrekken- den) moeten zich dientengevolg van veel ver- stoken zien. (Hun kinderen ondervinden in de eerste piaats daarvan de funeste gevolgen. JUTEBESGHIKKING. De algemeene dispensatie is afgeloopen. De Minister van Eeonomische Zaken vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat de door den 'directeur van het Rijkstextiel- bureau voor jute verleende dispensatie van het verbod van koopen, verkoopen, bewerken, verwerken, afleveren en vervoeren van jute Zaterdag is afgeloopen. Van Zondag af wor- den handelingen slechts geoorloofd, indien men van den directeur van genoemd Rijksbureau een vergunning daartoe zal hebben ontvan- gen. Deze vergunning kan worden verlengd op de voorwaarden, welke zijn neergelegd in de jute-circulaire no. 5. Belanghebbenden kunnen zich ter verkrij- ging van een exemplaar dezer circulaire wen- den tot het Rijks-textielbureau, Willemsplein 5 te Amhem, of tot de afdeeling eeonomische voorlichting van het departement van Eeono mische Zaken, Rijnstraat 24, te's Gravenhage. BEZOLDIGING VRIJWIELIG LANDSTORM- KORPS MOTORDIENST. De regeeringspersdienst meldt: In verband met de vele verzoeken, door vrij- willigers van het vrijwillig landstormcorps motordienst ingediend, waarin zij vragen op welke bezoldiging zij recht hebben, wordt aan belanghebbenden medegedeeld, dat van den dag van voor-mobilisatie af (25 Augustus j.l.) de bezoldiging van deze vrijwilligers gelijk is aan die van gewone dienstplichtigen van ge- lijken rang of stand. DE SUIKER VOORZIENING IN OCTOBER. Dezelfde regeling als in September is toegepast. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat voor October voorloopig dezelfde regeling ten aan- zien van de suikervoorziening zal gelden als in September is toegepast, n.l. levering voor de tafelconsumptie van 75 pet. en levering voor de Industrie van 100 pet. van hetgeen is betrokken in de overeenkomstige periode van 1938. Ter berekening van de afleveringen per week in October 1938 kan de totale in die maand geleverde hoeveelheid door vier wor den gedeeld. De suiker, noodig voor levering aan mili- tairen boven het normaal verbruik, kan onder overlegging van een verklaring van de betref- fende militaire autoriteit extra worden ver- gtrekt. Bedrijven, die eerst na October 1938 zijn opgericht, zijn gehouden, per week niet meer dan 100 pet. of 75 pet. te betrekken van het geen zij sedert hun vestiging gemiddeld in dat tijdvak van een week hebben ontvangen. Met nadruk wordt vermeld dat afwijkingen op deze regelen in geen geval toegestaan kun nen worden. Het heeft derhalve geen zin zich tot de Nederlandsche akkerbouweentrale of andere instanties te wenden voor het verkrij- gen van extra toewijzingen e.d., aangezien deze toewijzingen onder geen beding kunnen worden verstrekt. VERVOER VAN MILITAIRE VERLOFGAN GERS. Ten aanzien van het vervoer van militaire verlofgangers is het volgende vastgesteld: Met ingang van 1 Oct. 1939 behoort voor het vervoer van militaire verlofgangers die per spoor moeten reizen en aanspraak kunnen doen gelden op vervoer voor rijksrekening, een nieuw model vervoerbewijs te worden verstrekt, waarvan de vereischte aantallen bereids aan de betrokken militaire autoriteiten zijn verzonden. Ten einde het gebruiken van deze vervoer- bewijzen zooveel mogelijk te beperken, vooral indien 't betreft groote vervoeren van verlof gangers, vertrekkende van eenzelfde spoor- wegstation naar een gemeenschappelijk sta tion van aankomst, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen op 51 stations z.g. militaire spoorkaartjes op crediet verkrijg- baar gesteld, welke aan de betrokken com- mandanten van de ter plaatse of in de nabij- heid gelegen onderdeelen, op aanvrage zullen worden verstrekt. Het reizen per spoor op een z.g. verlofpas, als geldig plaatsbewrjs, zooals tot heden ge- bruikelijk was, is van 1 October 1939 der halve verboden en mede geldt dit ten aanzien van het vervoer per tram, autobus of boot. Mocht onvenhoopt een commandant of mili taire autoriteit geen of voldoende formulieren in zijn bezit hebben, dan kan nog van het thans geldende en in gebruik zijnde model (z.g. verlofpas) bij wijze van uitzondering, tot uiterlijk 10 October a.s. gebruik worden gemaakt. BEHOEFTIGE NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND. Het Tweede Kamerlid de heer de Marchant et d'Ansembourg heeft aan den Minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat een groot aantal in het buitenland vertoevende Nederlandsche gezinnen, waaronder vele, die door de arbeidsinspecties gedwongen werden in het buitenland werk te zoeken, en waarvan het hoofd tengevolge van de mobilisatie in werkelijken dienst is gekomen, in groote moei- lijkheden verkeeren? 2. Zijn reeds maatregelen genomen of in overweging om deze gezinnen op volkomen gelijkwaardige wijze te behandelen als die, welke in Nederland verblrjven? 3. Indien vraag 2 in ontkennenden zin moet worden beantwoord, is de Minister dan bereid, te bevorderen, dat aan de betrokken gezinnen of de gelegenheid wordt geboden door financieele hulp der overheid naar Nederland te komen, of dat hun de kostwin- nersvergoeding wordt overgemaakt op zulk een wijze, dat snelle uitbetaling verzekerd is? HET SLAGERSBEDRIJF. Aan den Minister van Eeonomische Zaken is de volgende brief gezonden: Het hoofdbestuur van den Nederl. Slagers- bond, op 27 September in vergadering bijeen, besprekende den huidigen toestand in het be- drijf, constateerende de stijging in den prijs van varkens op de markt en van spek en blad- reuzel in den groothandel, een stijging, welke zich deze week nog weer heeft voortgezet, pordeelt de situatie voor het slagersbedrijf on- houdbaar als den slager belet wordt de ver- koopprijzen van de producten van het varken, voornamelijk van spek en rauwe reuzel, te verhoogen. Het hoofdbestuur verzoekt uwe excellentie dan ook de prijsverhooging, die de slager uit zelfbehoud moet invoeren, niet als prijsopdrij- ving aan te merken, wijl het ook geen prijs- opdrijving is. Verder dringt het hoofdbestuur van den Nederl. Slagersbond er bij uwe excellentie op aan, de heffing op gesmolten reuzel van 36 ct. per Eg. af te schaffen, opdat het publiek bij de huidige schaars&hte aan vet meer tot aan- koop van gesmolten reuzel over zal gaan. Deze vraagt klemt te meer, omdat de Neder landsche Veehouderijcentrale geen bevroren bladreuzel meer kan leveren en de bacon- zouters ook weinig beschikbaar hebben. VRIJWILLIGERS MOTORDIENST MAKEN REZWAAR TEGEN OPROEPING BIJ MOBILISATIE. Vrijwilligers van de Landstormkorpsen Motordienst en Yaartuigendienst, die de over tuiging zijn toegedaan, dat zij niet verplicht zijn, om bij mobilisatie in werkelijken dienst te komen zich daarbij beroepende op hun bij het aangaan hunner verbintenis gedane toezeggingen kunnen, zoo werd onlangs officieel gemeld, hoewel zij reehtens tot op- komst verplicht zijn, zich reehtstreeks tot den inspecteur van den Vrijwilligen Land- storm wenden met een gemotiveerd verzoek om in het genot van klein verlof te worden gesteld. Het in het genot stellen van klein verlof zou geleidelijk geschieden, waarbij de voor- rang wordt verleend aan vrijwilligers boven den leeftijd van 35 jaar, gezinshoofden en kostwinners. Namens een groot aantal vrijwilligers van het Landstormkorps Motordienst is thans, aldus de Tel., een schrijven gericht aan de leden van de Eerste en de Tweede Earner. Zij verklaren daarin, dat alle niet-dienst- plichtigen, die zich hebben aangesloten bij het Eorps Vrijwillige Motordienst, thans ten onrechte onder de wapenen zijn. Bij het aan gaan van de verbintenis werd, zeggen zij, steeds en alleen voor oogen gehouden: Het rijk behulpzaam te zijn bij binnenlandsche on- lusten, bij stakingen van post, spoorwegen en dergelijke omstandigheden. De vrijwilligers zijn meest menschen met eigen zaak, die auto's bezaten. Zij meenen niet geteekend te hebben met de overtuiging zaak en huisgezin in tijd van oorlogsgevaar te moeten verlaten. De betrokken vrijwilligers vragen de mede- werking van de Staten-Generaal, voor een besluit tot zeer spoedige zending naar huis en haard. Ingrijpen van den Minister? Het is ons bekend, schrijft De Z., dat er onder de leden van den Bijzonder Vrijwil ligen Landstorm (korps Motordienst) ern- stige onrust is ontstaan oVer het feit, dat zij, toen de mobilisatie werd afgekondigd, ook verplicht war en op te komen. Zeer velen van hen hadden een dergelijke mogelijkheid nimmer bevroed. Toen zij zich als vrijwil- liger opgaven, bedoelden zij daarmee alleen (evenals de Bijz. Vrijwillige Landstormers) zich beschikbaar te stellen voor het geval van dreigende revolutie, spoorwegstaking of dergelijke; derhalVe om mede te helpen in zulke troebele dagen rust en orde in het land te handhaven. In dit verband is belangwekkend wat „Ons Noorden" over deze zaak opmerkt. Het blad schrijft o.m.: ,Men deelde ons dezer dagen van offi- cieele zijde uit de leiding van den Landstorm mede, dat de personen, die zich gedupeerd gevoelen hun verbintenis maar eens moeten toonen; daar zou duidelijk op te lessen staan, dat zij zich wel verplicht hebben bij mobili satie op te komen. Naar aanleiding van deze mededeeling deelt een R.E. Eamerlid ons mede en hij machtigt ons dit te publiceeren dat hij deze verbintenis aan den Minister heeft getoond, die daarop verklaarde: ,,Ik heb nog nooit zoo'n onduidelijke acte gezien". En wij kun nen hier dan ook uit de meest betrouwbare bron aan toevoegen, dat de Minister van Defensie, de heer Dijxhoorn, met den gang van zaken bij den vrijwilligen landstorm maar matig tevreden is. Het staat zoo vast als een huis, dat bij de propaganda voor deelneming aan den vrijwil ligen landstorm, ook wat de motorgroep be treft, over de mogelijkheid van opkomst bij mobilisatie vrijwel steeds gezwegen is en uit- sluitend de gedachte is gewekt, dat aanslui- ting bij den landstorm niet anders beteekende dan een steun aan het wettig gezag, tegen elke revolutionaire poging. De Minister heeft, nadat hij kennis had ge- kregen van de requesten met bezwaren van deze landstormers en ook inzage had ge nomen van de verbintenissen door deze men schen te goeder trouw geteekend, onmiddel- lijk toegezegd, dat deze menschen zoo spoe- dig mogelijk weer naar huis gezonden moe ten worden, want dat hij geen menschen in het leger wil, die werkelijk te goeder trouw meenen, dat zij misleid zijn. Bij nader onderzoek bleek, dat vrijwel overal in het land, op een wel wat lichtvaar- dige wijze de menschen bij het motorcorps van den vrijwilligen landstorm zijn ingelijfd en dat het aantal slachtoffers van deze mis- leiding ongeveer 6500 bedroeg. Doch daar deze landstormers worden gebezigd om de voedselvoorziening van het gemobiliseerde leger te verzorgen, daar ligt het voor de hand dat dit belangrijk onderdeel van ons leger emstig verstoord zou worden, indien onmid- dellijk, zooals de Minister eigenlijk wenschte, deze menschen naar huis terug werden ge- stuurd. Wij kunnen hier echter uit de meest betrouwbare bron aan toevoegen, dat de minister, wat de zaak zelf betreft, krachtig voet bij stuk houdt en wenscht, dat ieder die te goeder trouw geteekend heeft en niet wist, dat hij zich daardoor ook verplichtte bij mobilisatie op te komen, gedemobiliseerd wordt. En wel zoo spoedig mogelijk. Deze menschen moeten, waar het even kan, met verlof gezonden worden, terwijl anderen op- geleid moeten worden om hun taak blijvend over te nemen. Zelfs zoozeer was de overtuiging bij alien gegrondvest, dat de landstorm alleen dienst behoefde te doen bij revolutie, dat toen bij de mobilisatie den voorzitter van de Natio- nale Landstormcommissie, generaal Duymaer van Twsit, gevraagd werd of de landstor mers motorafdeeling moesten opkomen bij mobilisatie en hem de verbinteniskaart werd opgestuurd, hij eoncludeerde, dat op grond van deze verbinteniskaart opkomst niet ge- eischt kon worden. Toen het echter toch gebeurde, is de heer Duymaer persoonlijk naar den Minister gegaan om tegen deze intepre- tatie op te komen. Er zijn nog meer kwesties hier in het ge- dinig, die zouden wijzen op een misleiding. Den menschen van de motorafdeeling is steeds voorgehouden, dat ze, wanneer ze opgeroepen werden 5 per dag vergoeding zouden krijgen. Nu blijkt echter, dat zij bij mobilisatie over den kam werden gesohoren met alle andere dienstplichtigen en kan hun ook geen hoogere vergoeding worden uitbetaald. De wet is hier in strijd met de bepalingen van den vrijwilligen landstorm. Dit klemt hier te meer, omdat wij voor een belangrijk deel te doen hebben met menschen boven de 35 jaar, die aan het hoofd van zaken en bedrij ven staan. Zeker, formeel gesproken ligt de fout bij deze menschen zelf. Ze hadden, voor ze de verbintenis sloten, beter kunnen informeeren. Maar even vast staat, dat de propaganda voor den V. L. de misleiding zeer in de hand gewerkt heeft. En daarom verdient de Minister hulde, voor zijn hier ingenomen standpunt." Naar wij vememen, is thans reeds een deel dezer menschen met klein verlof naar huis gezonden. Gisteren werd uit Terschelling gemeld, dat des namiddags half 3 een nieuwe ramp onze marine heeft getroffen, door het ontploffen van een mijn, bij het verrichten van mijn- werkzaamheden door den mijnenveger „Jan van Gel der" en dat daarbij 6 dooden te be- treuren waren, benevens 2 zwaar gewonden, en 4 leden der equipage licht gewond waren. De mijnenveger ,,Jan van Gelder", van het- zelfde type als de ,,Willem van Ewijck", welke in het begin van de vorige maand op een mrjn liep en ten onder ging, was met het zusterschip Abraham van der Hulst" en den politiekruiser-mijnenlegger .Nautilus" bewes- ten Terschelling bezig met mijnwerkzaam- heden. Speciaal tussohen Terschelling en Texel zijn de werkzaamheden van onze mijnenvegers en mijnenleggers steedszeer riskant, want er staat daar een sterke stroom. Bovendien is bekend, dat benoorden onze Waddeneilanden zoowel Engelsche als Duit- sche mijnenvelden gelegd zijn. Omstreeks halfdrie Zondagmiddag bracht de Abraham van der Hulst" het draadlooze bericht bij den commandant van de Marine te Den Helder, schout-bij-nacht H. Jolles, dat op de ,,Van Gelder" een ernstig mijnongeluk gebeurd was, en dat er dooden en gewonden waren, terwijl het schip slagzij maakte. Op het vliegkamp De Mok werden dadelijk maatregelen genomen om per watervlieg- tuig verplegend personeel en doktoren te zenden, ondanks de ruwe zee, welke er stond. Spoedig kwam echter het bericht, dat de officieren van gezondheid van de ,,Van der Hulst" en van de .Nautilus" ter plaatse waren om de eerste hulp te verleenen. Het door een mijn getroffen schip bleef drijven, daar de explosie was geschied bij het achterschip en de waterdichte schotten ge- sloten konden worden. De „Van Ewijck" werd destijds midscheeps bij de machinekamer getroffen en zonk daardoor onmiddellijk na de explosie. Bij deze ramp echter werd in het achter schip een gat gestagen, gedeeltelijk boven en deels onder de waterlijn. Door de heftige explosie vlogen drie man over boord en ver- dwenen in de golven, terwijl reeds dadelijk twee man gedood werden. Onmiddellijk na de ramp, welke de ,,Van Gelder" getroffen had, werden sloepen van de andere schepen, die in de nabijheid waren, uitgezet. De om- gekomenen en de gewonden werden eerst aan boord van de „Van der Hulst" gebracht. Daarna werd de geheele equipage van de ,,Van Gelder", welke in totaal 52 officieren en manschappen bedroeg, overgebracht. Vermist is de luitenant-ter-zee 3e kl. van de marine-reserve W. J. C. Donker, gehuwd en afkomstig uit Bloemendaal. De heer Donker was stuurman bij de groote vaart. Verder zijn vermist de schipper B. Leenders, eveneens gehuwd en afkomstig uit Souburg en de majoor-maehinist E. Strous, gehuwd afkomstig uit Vlissingen. Door de ontploffing zijn gedood: de matroos le kl. J. Bimmel, gehuwd, afkomstig uit Vlissingen .en de korporaal-constabel C. Grootjans, gehuwd en afkomstig uit Sou burg; de korporaal-machinist J. A. Eruis- land, ongehuwd, bezweek na het ongeluk. Zwaar gewond zijn de kwartiermeester L. van Eyk uit Den Helder en de adspirant- kwartiermeester-zeemilicien F. F. A. Aares uit Dordrecht Zeer licht gewond zijn de matrozen 3e kl. E. Akershoek uit Ouddorp en A. J. Stam uit Den Helder; voorts de stoker 3e kl. G. Eykel- hoff uit Delft en de matroos-zeemilicien C. Dorst uit Paramaribo. Vele nieuwsgierigen stonden te Den Helder achter de afzetting in groote spanning te wachten op het binnenkomen van gewonden en overlevenden. Vlak achter het monument ,Voor hen, die vielen" stoomde des avonds de ,,Van der Hulst" naar den steiger van de Texelsche boot. Schout-bij-nacht Jolles wachtte met zijn staf het schip op, dat lang- zaam binnenkwam. De omstanders, die op een grooten afstand werden gehouden, be- waarden een doodsche stilte. Op de kade stonden twee ambulance-auto's en een groote autobus gereed. Aan boord van de ,,Van der Hulst" zag men slechts emstige gezichten. Officieren en manschappen liepen bedrijvig heen en weer. Brancards kwamen uit de am bulance-auto's te voorschijn. Er werden slechts enkele woorden gew.isseld. Men droeg eerst de slachtoffers en de zwaargewonden op draagbaren over de loopbrug aan den wal. Behoedzaam schoof men de brancards in de auto's, welke langzaam naar het Marine- hospitaal reden, om daarna weer terug te kee- ren en anderen te halen. Eenige licht-gewonden, gesteund tusschen twee matrozen, werden het schip afgedragen. EEN DUITSOHE BESOHOUWING OVER DE TOEKOMST VAN EUROPA. De neutraliteit van Nederland en Belgie een historische voorwaarde. De Oostzee en Balken gereserveerd voor Duitschland, Rusland en Italie. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De ,,Essener National Zeitung" publiceert een artikel over een diplomatieken medewer- ker, dat beschouwd kan worden de Duitsche houding aan tegeven. In dit artikel wordt o.m. gezegd: Duitschlands belang in het Zuidoosten bestaat hierin, dat de natuurlijke betrekkingen van deze ruimte met haar na tuurlijke partners, die reeds heden een bijna definitieven vorm hebben, behouden en bevei- ligd blijven. Daarom is een neutrale Balkan- ruimte met een beveiligde eeonomische stabili- teit en verhoudingen, die vrij zijn van con- flictstof, tusschen het Duitsche rijk en zijn vrienden het doel van Duitschland. Ook Rus land, dat in nieuwe en natuurlijke vriendschap met Duitschland is verbonden, geeft in alle duidelijkheid te kennen, dat het denzelfden wensch heeft. Daarmede is de nachtmerrie van een Duitsch-Russische vijandschap, waar van Engeland trachtte te profiteeren, van deze volkeren weggenomen. De tusschen Duitschland, Rusland en Italie als natuurlijke partners in de Balkanruimte gemeenschappelijke afgestemde politiek tegen- over den Balkan laat geen piaats over voor vreemde belangen. De neutraliteit van Belgie en Nederland en de respecteering daarvan door Duitschland en Frankrijk is een historische voorwaarde ge- worden voor een naast elkander leven tusschen Frankrijk en Duitschland. De vernietiging van dit ,,niemandsland" zou het geheele pro- bleem der DuitschFransche nabuurschap in alle kracht en in alle historische en psycholo- gische diepte weer ter tafel brengen. Duitschland weet dat en Frankrijk moge dat bedenken, wanneer de misleidende influis- teringen van Engeland iets anders mochten aanraden, Duitschland eerbiedigt het Fran sche en tenslotte ook het Engelsche beginsel, dat Belgie en de Nederlanden aan geen partij mogen toevallen. Duitschland doet dat om der wille van de Belgen en de Nederlanders, maar ook om der wille van de daardoor ver- gemakkelijkte houding der pacificatie tusschen Frankrijk en Duitschland, die steeds het doel is geweest van de Duitsche politiek. De Scandinavische landen hebben in hun geschiedenis en in hun aardrijkskundige data genoeg reden en recht om de reeds tot politieke bestemming geworden neutraliteit met alle scherpte te handhaven. De Oostzeelanden. In Duitschland kent men de pogingen van Engeland om Litauen door de kunstmatige verzwering van Memel in zijn bancirkel tegen Duitschland te houden. Men kent verder de Engelsche bedrogsmanoeuvre om Rusland te verleiden tot een alliantie tegen Duitschland doch zich daarbij in de Baltische landen door een handig garantiesysteem met behulp van Frankrijk een positie op te richten, die in dezelfde mate tegen Duitschland en tegen Rusland was gericht. Nadat nu tusschen Duitschland en Rusland een natuurlijke en duurzame wending in de vorming hunner betrekkingen is geschied, welke door de gemeenschappelijke oplossing van de Poolsche kwestie haar beproeving en tenuitvoerlegging heeft gekregen, is de eisch tot duurzaam weg houden van vreemde belan gen en belanghebbenden uit de Baltische ruim te tot een belangrijk DuitschRussisch doel geworden. Het is derhalve een gebod van het oogen- blik om langs den weg van overeenkomst tus schen Duitschland en Rusland het probleem der Baltische landen te brengen tot de voor den Europeeschen vrede alleen bevorderlijke, voor de groote mogendheden natuurlijke en voor de volkeren gelukkige oplossing te bren gen. DE RUSSISOHE VOORDEELEN. De Times meldt uit Riga: Voldoening over de opheffing van de span ning tusschen Estland en Rusland, hoe hoog de prijs, die er voor betaald wordt, ook is, vermengt zich hier met bewondering voor het vaardige opportunisme van Moskou, dat aan de iSowjet-republiek het meesterschap heeft gegeven over het Oostelijke deel van de Oost zee. Een feit, dat zelfs het recente dispuut over de Alands-eilanden onbeduidend maakt. Men stelt vast, dat de enorme verbetering van de Sowjet-positie in de Oostzee, thans voltrokken, een maand geleden nog ondenk- baar zou zijn geweest. De Duitschers zouden dan actief hebben ingegrepen. De overwin- ningen zonder bloedvergieten, die Hitler en Van Ribbentrop voor Duitschland hebben be- haald, behooren tot het verleden, maar dezelfde kampioenen verschaffen nu aan Sta lin zulke overwinningen. De correctie van de scheidingslijn in Polen het resultaat van Von Ribbentrop's jongsten pelmgrimstocht naar Moskou is een kleinigheid, vergeleken bij wat Duitschland opoffert aan de Sowjet- republiek, door zich te laten wegdringen van de Oostelijk -Oostzee. Er is reden te gelooven, dat Moskou voortgaat de grens in Polen als tijdelijk te beschouwen, terwijl het de voor- deelen in de Oostzee behaald, als van blijven- den aard beschouwt. GEEN BENZINE-GEBREK IN BELGIE. Het Belgische ministerie van nationale voor lichting deelt mede: Gedurende de vorige weken koesterde de regeering de vrees, dat benzine niet regel- matig meer zou kunnen aankomen. Deze vrees is nu verdwenen'en de regelmatige toe- voer schijnt nu verzekerd te zijn voor de naaste toekomst. Onder die omstandigheden heeft het de inter-ministerieele eommissie voor mobilisatie, die Vrijdagnamiddag onder voorzitterschap van minister-president Pierlot vergaderd heeft, besloten dat de benzinehan- del, van 2 October af, geen globale beperking zal ondergaan. Wat de individueele rantsoe- neering betreft weet men, aldus Belga, dat deze nooit gelast werd. DE RRITSGHE PAMFLETTEN IN DUITSCHLAND. We geven hieronder den inhoud weer van een strooibiljet Vrijdagmorgen gevonden in de omgeving van Martenshoek (Groningen) en waarschijnlijk geworpen uit een Engelsch vliegtuig ,,De Amerikaansche pers publiceert de vol gende bijzonderheden: Goering, de eventueele opvolger van den Fiihrer, beschikt in het buitenland over niet minder dan R.M. 30.030.000. Goebbels heeft in Buenos-Aires, Luxemburg en Osaka (Japan) de kleinigheid van R.M. 36.000.000. Ribbentrop is de rijkste van alien. In Nederland en Zwitserland liggen voor hem R.M. 38.000.000. Hess, de plaatsvervanger van den Fiihrer borg in Sao Paulo en Bazel R.M. 16.000.000 op. Ley heeft zich met zijn Eraft-durch-Freude- zaken gezond gemaakt. Hij bezit R.M. 7.000.000. Himmler, die als een vos oppast, dat geen Duitscher meer dan 10 mark over de grens meeneemt, wist er zelf R.M. 10.000.000 uit te krijgen. Streicher is, zooals bekend, de waker voor de iDuitsche eer. Hij heeft in het buitenland een spaarcentje van R.M. 3.000.000. Dat zijn uw leiders, Duitschers. U gaat dezen oorlog in met een hongerrantsoen. U hebt sinds enkele jaren de buikriem enger moeten aansnoeren. Leest nu wat Amerikaansche kranten over uw leiders brengen, die schuldig zijn aan al uw lijden. De Amerikaansche pers publiceerde voor het eerst op 20 September een feitenbericht met alle bijzonderheden, waarin onthuld wordt, dat Goering, Goebbels, Ribbentrop, Hess, Himmler, Ley, Streicher, door middel van stroomannen het ongehoorde bedrag van R.M. 142.494.000 in baar geld en levensver- zekeringen in het buitenland veilig gesteld hebben. Het bekende blad .Chicago Daily News' sechrijft: Wat ook het lot van nazi-Duitsch- land in den loop van dezen oorlog moge zijn, de paladijnen van Hitler zullen geen armoe lijden. Indien ze er niet heelhuids afkomen, zal het toch hun familie goed gaan. Het New-Yorksche blad .Journal American" bevestigt, dat de nazi-kapitalen bij banken in Zuid-Amerika, Japan, Luxemburg, Nederland, Egypte, Estland, Letland, Finland en Zwit- serland zijn ondergebracht. Buitendien zijn groote bedragen baar geld bij nazi-agenten en Duitsche scheepvaartmaatschappijen gedepo- neerd. DE BRITSCHE PERS WIL ER NIETS VAN WETEN. Naar Reuter meldt, noemt de Times de DuitschRussische overeenkomst een ,,onbe- schaamdheid". iHet lang beloofde .vredes- offensief" aldus het blad, is nooit anders dan als manoeuvre bedoeld en als manoeuvre is het nog niet eens vernuftig. Het antwoord daarop kan gemakkelijk gegeven worden, doch het is alleen moeilijk, het in de normale diplomatieke bewoordingen te doen. Hitler en zijn regime beoogen den vrede niet. Een gegeven woord beteekent voor hen niets, behalve als instrument voor een onbeperkte uitbreiding der iDuitsche overheersching. Er kan met het Hitlerisme geen vrede zijn. De Times zegt verder, dat de betrekkingen met Stalin beslist zullen worden door de ge- beurtenissen, naarmate deze zijn bedoelingen, welke nog verre van duidelijk zijn, onthullen. Engeland heeft geen twist met de Sowjet-TJnie gezocht en het blijft te bezien, of Rusland twist met Engeland wil. De Daily Telegraph zegt, dat de Duitsche hoop om Rusland te gebruiken tot het dic- teeren van een vrede, tot mislukking gedoemd is. Indien iRusland met vijandelijkheden zou dreigen, zou het antwoord der geallieerden precies hetzelfde moeten zijn, doch het is hoogst onwaarschijnlijk, dat Stalin tot dat uiterste zal overgaan. De Daily Mail zegt: ,,Wij verwerpen de vredesvoorwaarden van Hitler. Het aanbod van Hitler en Stalin is verachtelijk. Twee mis- dadigers, wier handen druipen van het bloed, vragen de gerechtigheid hun misdaad door de vingers te zien en hen in vrede te laten gaan. Welk een on'beschaamdheid, welk een dwaas- heid! Engeland en Frankrijk hebben plechtig verklaard Polen te zullen herstellen en geen vrede te sluiten met het Hitlerisme. Aan deze verklaring houden wij vast". Het blad besluit met de woorden: „Wij hebben den tijd, die een der grootste vijanden van Hitler is, aan onze zijde. Wij hebben slechts vol te houden om te overwinnen". DE FRANSCHE PERS AFWIJZEND. Naar aanleiding van de DuitschRussische overeenkomsten schrijft Elie J. Bois in de Petit Parisien, dat deze in eenige regels alles inhouden wat noodig is opdat de Engelschen Franschen en neutralen weten, begrijpen en oordeelen. Petit Journal (Pierrat) schrijft: Zeer con- creet en zeer brutaal beteekenen zij een kwestie van leven en dood voor alle vrije vol- ken. Het is een beslissende strijd tusschen beschaving en barbarij. D'Ormesson schrijft in de Figaro, dat geen enkele vrede mogelijk is met mannen die op diplomatiek zoowel als op ideologisch terrein alles verraden hebben. Om thans over den vrede te gaan spreken zou de grenzen van het cynisme passeeren. Duitschland zal de consequenties aan den door Duitschland be- gonnen oorlog moeten dragen. Ordre (Pertinax) gelooft, dat Duitschland meer belang bij een onmiddellijken vrede heeft dan Rusland. Wij merken op, aldus Pertinax dat het in strijd zou zijn met het Russische belang, indien in de naaste toekomst vrede zou komen. Duitschland zou dan in staat zijn zich naar het Oosten te keeren. RUSSISCHE VLOOTBASES EN VLIEGVELDEN OP ESTLANDSCH GEBIED. Het Sowjet-Russische telegraafagentschap meldt Van 24 tot 28 September zijn te Moskou onderhandelingen gevoerd over het sluiten van een pact van wederzijdschen bijstand en een handelsovereenkomst door den volkscom- missaris van buitenlandsche zaken, Molotow, en den Estlanidschen minister van buiten landsche zaken, Selter. Aan Russische zijde werd aan de onderhandelingen deelgenomen door Stalin en Mikojan en aan Estlandsche zijde door den president der nationale ver gadering, prof. Uluots, prof. Piip en den Est- landschen gezant Rey. De onderhandelingen eindigden op 28 Sep tember met de onderteekening van een pact van wederzijdschen bijstand en een handels overeenkomst. Het verdrag van wederzijdschen bijstand geeft Rusland het recht tot stichting van vlootbases en vliegvelden op bepaalde plaat- sen van het Estlandsche gebied en tot het onderhouden op die plaatsen van troepen van land- en luchtmacht ter beschermang van de vlootbases en vliegvelden. NIEUWE POOLSCHE REGEERING GEVORMD TE PARIJS. Moscicki, de president der Poolsche repu- bliek, is, meldt de N. R. Crt., afgetreden en opgevolgd door Ladislas Raczkiewicx, oud- president van den Senaat, die in Parijs ver- toeft. Aldaar heeft hij reeds ten overstaan van verschillende Poolsche autoriteiten den eed afgelegd. Er is ook een nieuwe Poolsche regeering benoemd, waarvan generaal Sikorski ,,opperbevelhebber van het Poolsche leger in Frankrijk" het hoofd is. De Poolsche ambassade te Parijs deelt offi cieel mede, dat de president van de Poolsche republiek, prof. Ignatius Moscicki, op 30 Sept. 1939 is afgetreden. Overeenkomstig de grond- wet van de Poolsche republiek van 23 April 1935 is de vroegere president van den Senaat, Ladislas Raczkiewicz, aangewezen als even tueel opvolger, bij decreet van den president van 17 September 1939, te Kuty in Polen uit- gevaardigd en gepubliceerd in de Poolsche staatscourant, verschenen te Parijs 29 Sept. 1939. Raczkiewicz heeft thans zijn functie aanvaard. Overeenkomstig artikel 19 van de Poolsche grondwet heeft Ladislas Raczkiewicz den eed op de grondwet afgelegd in tegenwoordigheid van den Poolschen ambassadeur te Parijs, Jules Lukasiewicz, den opperbevelhebber van het Poolsche leger in Frankrijk, generaal Wla- dislas Sikorski, onder-staatssecretaris van fi- nancien Adam Koc, den chef van de militaire Poolsche missie bij het Fransche hoofdkwar- tier, generaal Bukacki en den chef van de civiele kanselarij van den president der repu- blik, Stanislas iLepkowski. Deze plechtigheid is Zaterdag geschied op de Poolsche ambassade te Parijs. De Poolsche ambassade te Parijs deelt offi cieel mede, dat de president van de republiek Polen, Ladislas Raczkiewicz, de regeering van generaal Slawoj Skladkowski, die in de on- mogelijkheid verkeert haar taak te vervullen, heeft ontslagen. De president heeft vervolgens benoemd: tot minister-president generaal Ladislas Sikorski,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2