ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Arabella de Verschrikkelijke No. 9970 WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1939 79e Jaargang Binnenland Feuilleton GRENS BIJ KERKRADE WORDT WEER AFGERASTERD. EEN VERBOD VAN AUTORIJDEN OP ZONDAG TE VERWACHTEN? mmamj ■annm. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Beigie en Amerika 2,overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buiten]and alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTtENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer j 0,20. KLEINE ADVERTENTIiiNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicM's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. G1FTEN VAN DE KONINGIN. De Koningin heeft het beschermvrouwscbap aanvaard van de vereeniging Marine-rampen- fonds 19141919 en deze vereeniging tevens een belangrijke bijdrage geschonken. De 'Koningin heeft een zeer belangrijke bij drage geschonken aan de Koninklijke natio- nale vereeniging tot steun aan miliciens. MJZONDEEE STEUN VII HET WERK- LOOStHEIDSSUiBSIDIEFONDS OVER 1938. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft mede namens zijn ambtgenooten van Sociale Zaken en Financien het volgende ter kennis van de gemeentebesturen gebracht: De regeering heeft evenals voor het jaar 1937, zich tot haar leedwezen met het oog op de financieele positie van het Werkloos- heidssubsidiefonds ook voor het jaar 1938 genoodzaakt gezien te bepalen, dat een ge- deelte van den bijzonderen steun, welken de gemeenten voor het sluitend maken van hare begrooting 1938 behoeven, verleend zal wor den in den vorrn van een renteloos voorschot. De voorloopige uitkomsten van den dienst 1938 van genoemd fonds hebben zelfs ge- noopt tot een verhooging vergeleken bij 1937 van het bedrag dat slechts bij wijze van voorschot kan worden verstrekt. Elke gemeente zal een renteloos voorschot ontvangen, overeenkomende met 15 pet. van de som van de belastingopbrengsten. Aan gemeenten, wier werkloosheidsuitgaven zoo gering zijn, dat zij geen aanspraak kunnen maken op een gewone bijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds, wordt van den in totaal noodzakelijken bijzonderen steun een zoodanig gedeelte brj wijze van voorschot ver leend, als overeenkomt met 15 pet. van ge- noemde som der belastingopbrengsten. Aan gemeenten, wier werkloosheidsuitgaven in zoodanige verhouding tot deze som staan, dat aanspraak kan worden gemaakt op een ge wone bijdrage uit het Werkloosheidssubsidie- fonds tot een lager percentage dan het maxi mum van 85, wordt voor zoover noodig een renteloos voorschot verstrekt, gelijk aan de extra-bijdrage. Aan gemeenten voor welke de gewone bij drage berekend wordt naar het maximum- percentage, 85 wordt, voor zoover noodig een renteloos voorschot verstrekt, gelijk aan 15 pet. van meergenoem.de som. Het bedrag, waarmede de extra-bijdrage genoemde 15 pet. te boven gaat, wordt mitsdien a fonds perdu verstrekt in den vorm van een extra-bijdrage. De belasting-bijdrage wordt, in de gevallen gemeld onder 2 en 3, geheel a fonds perdu ver strekt. De terugbetaling van het rentelooze voorschot zal moeten geschieden indien en zoodra de gemeente daartoe naar het oordeel van genoemde Ministers, Gedeputeerde Staten gehoord, in staat moet worden geacht. Nadat Zaterdag Duitsche officieren aan de grens te Kerkrade waren gearriveerd, en in- structies hadden gegeven, werd kort daama door leden van den Duitschen arbeidsdienst een aanvang gemaakt met het afrasteren van de grens tusschen de Duitsche grenskantoren Strass (richting Herzogenrath) en Pannes- heide (richting Aken), een afstand van enkele kilometers. De grensafsluiting zal geschieden met prik- keldraad, ter manshoogte, tusschen palen. Het doel van de afrastering is blrjkbaar om het eventueel vluchten van Duitschers en het smokkelen tegen te gaan. Er komen nu twee versperringen aan dit gedeelte van de Duitsch- Nederlandsche grens: die, welke wordt aan- gebracht en de afsluiting met kippengaas. reeds vroeger gereed gekomen. Beide liggen kort bij elkaar. Enkele honderden meters ver- der ligt in het Warmdal de Siegfriedlinie. EEN VROOLIJKE LEEFDESROMAN van Berta Ruck. Vertaald door TEO DE WITTE. 38) (Vervolg.) ,,Maar hou nu eens een oogenblik je ratel!" zei Arabella wanhopig, „en laat mij toch ook eens 'n woordje meepraten zou ik zeggen. Je bent er glad naast, als je dat alvast maar weet. Eric Cattermole... Eric Cattermole... hij heeft mij niet eens gevraagd!" ,,Zoo?" deed de oude Ames een oogenblik verbluft. Maar spoedig herstelde hij zich. ,,Och, wel nee, jij hebt eigenlijk gelijk. Wat is Eric Cattermole tenslotte. Omdat wij als het ware onder het kasteel wonen, zien en hooren we niets anders dan Eric Cattermole. Maar zooveel bijzonders is hij toch ook niet. Hen aardig ventje, maar zijn moeder is een draak en om alles uit Londen te laten komen als er vijf minuten vandaan een der eerste kruideniers van Engeland woontMaar dan is het zeker nog iemand beters, zei Ames en hij wreef opnieuw de dikke roode handen, alsof hij juist een extra telegram had gele- zen, dat een der grootste vijandelijke schepen in den grond was geboord. ,,Dan is je vrijer nog meer dan een gewone riddereen lord, of wellicht een baron... of... heb jij kans gezien om een van de steeds zeldzamer wor- dende hertogen tot een huwelijk te bewegen. Arabella. Zbu het geluk me werkelijk zoo goedgezind geweest zijn Dan heb ik vannacht wel degelijk goed gedroomd. Er kwam een hertog naar me toe in een prachtig rood zijden kleed ,,Nee, niks van dit alles"', bruilde Arabella hem ineens tegen. „Er is een heele andere BETALING GEVORDERDE PAARDEN. De heer Hilgenga heeft aan den Minister van Defensei de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat in verschillende platte- landsgemeenten nog geen betaling van voor de mobilisatie gevorderde paarden heeft plaats gevonden Zoo ja, wil de Minister dan bevorderen, dat vooral in het belang van de kleine boeren, die vaak geen geld hebben om nieuwe paarden te koopen, en ter voorkoming van stagnatie in noodzakelijke landbouwwerken, deze betaling zoo spoedig mogelijk plaats vindt? jVULITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. De twee inzittenden gedood. Dinsdagmorgen heeft onder de gemeente Zonnemaire een vliegtuigongeval plaats ge- had, dat aan twee leerling-vliegers het leven heeft gekost. Op genoemd tijdstip waren twee militaire vliegtuigen buiten het dorp aan het oefenen, toen een der toestellen een Kool- hovenmachine, de No. 424 plotseling naar be- neden stortte. De machine kwam op een akkerbouwland terecht, waarbij de neus van het toestel zich in den grond boorde. De beide inzittenden, een piloot en een waamemer, werden hierbij op slag gedood. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is later per zie- kenauto naar het ziekenhuis te Noordgouwe overgebracht. Het toestel werd vemield, doch is niet in brand gevlogen. WATERVLIEGT UIG IN INDIe VERONGELUKT. Aneta meldt uit Batavia, dat bij Banka een watervliegtuig is verongelukt. Van de inzit tenden werd de officier-vlieger tweede klasse der Kon. Ned. Marine H. J. Stoutjesdijk ge dood. Een andere inzittende werd niet emstig gewond. De voorraad benzine en benzineproducten waarover ons land op het oogenblik kan be- schikken, zijn dusdanig, dat voor de naaste toekomst geen tekort te duchten valt. Het zal echter geheel en al van den aanvoer uit het buitenland afhangen, of de regeering in de toekomst nog zal moeten overgaan tot dis tribute of niet. Een beslissing hieromtrent is binnen afzienbaren tijd niet te wachten. Gfschoon derhalve op het oogenblik een be- paalde noodzaak tot beperking van het ben- zineverbruik niet bestaat, overweegt men, naar de Tel. verneemt, van regeeringszijde toch enkele maatregelen, welke naar men hoopt een psychologische uitwerking zullen hebben en er toe zullen meewerken het publiek min of meer vrijwillig tot beperking te bren- gen. Zoo is reeds overwogen, de levering van benzine aan particulieren afhankelijk te stel- len van een vrijwillige snelheidsbeperking tot maximum 70 K.M. per uur. Thans wordt een maatregel onder de oogen gezien, waarbij het auto-rijden op Zon- en feestdagen zonder volstrekte noodzaak, zou kunnen worden verboden. Een beslissing om- trent eventueel in dezen geest te nemen maat regelen, kan, aldus verneemt het blad, zeer spoedig, wellicht nog in den loop van deze week, worden verwacht. NEUTRALITEITSSCHENDING IN NED.-INDIfi. Een correspondent van de „Deli Courant" meldde de volgende bijzonderheden uit Padang, betreffende een bombardeering van een Duitsch vrachtschip, al dan niet binnen ons rechtsgebied. Het Duitsche vrachtschip ..Francken", komende uit Afrika en op weg naar Austra lia, is Emmahaven binnengevlucht. Volgens aan den Duitschen consul gedane mededeelingen zou het sohip ter hoogte van het eiland Siberoet door een Britschen torpe- dojager gesommeerd zijn te stoppen, waarop reden waarom ik voortdurend tegen je heb gezegd, dat het een veel betere partij was. Ik vind, dat een meisje eerst kan praten over een goede partij, als ze werkelijk den jongen heeft gevonden, waarop ze zoogezegd van het eerste oogenblik af verliefd is geweest. Je moet d"r zoogeizegd niet meer buiten kunnen. Hij moet als het ware een stuk van je eigen hart geworden zijn. En dan komt geld en eer en stand er niks en nog eens niks en altijd niks op aan. Daar!" De oude Ames begon er nu een beetje min der stralend en zelfverzekerd uit te zien. Het was alsof er een klein onweerswolkje over dat heerlijke blozende gezicht was getrokken. Er kwam iets onzekers in zijn stem toen hij. erg kleintjes vroeg: „Niet van adel?" ,jHet spijt me pappie. Hij heet doodgewoon mijmheer." „H!men geen duiten ook". ,,0, genoeg voor twee, die met elkaar ge- lukkig willen zijn". ,Ha, dat klinkt tenminste weer geruststel- lenid", zei de Oude Ames, weer volkomen hersteld. ,,De menschen denken daar wel erg verschillend over. Maar ik begrijp wel, dat hij een behoorlijk sommetje mee zal bren- gen als jij hem op De Schuur hebt opgedoken. En wat de jongeman zelf betreft, hij moet wel erg superieur zijn, als hij jou wil bekoren na je vereerende aanbiedingen van Wynstone en Basil. Anders zou jij het natuurlijk nooit in je verwende hoofd hebben gehaald om ,,ja'' tegen hem te zeggen". ,,Nou spreek je tenminste behoorlijke taal," zei miss Ames, terwijl ze al 'haar moed ver- zamelde om maar ineens door den zuren appel heen te bijten. ,,Ik ben werkelijk diep in mijn hart overtuigd, dat hij mijlen ver staat boven alles wat ik tot heden toe ben teigengekomen. Ik was daar vroeger ook niet zoo van over tuigd en het heeft me moeite gekost om er aan te wennen, maar <nu twijfel ik er geen seconde meer aan", voegde ze er in een snel- de gezagvoerder van de „Francken" terug- seinde dat zijn schip zich binnen de territoriale wateren van Ned.-Indde bevond. De commandant van den Britschen torpedo- jager zou zulks hebben ontkend, vervolgens te kennen gevend, dat nij de „Francken" zou torpedeeren indien met onmiddellijk aan de order om te stoppen werd voldaan. De ..Francken" zondtoen een S.O.S.-sein uit, welke werd opgevangen door de in Emmahaven liggende ..Singkep" en door een Noorsch schip op zee, welk laatste dit be richt naar Batavia heeft doorgeseind. De Francken" trachtte zich nu fullspeed in veiligheid te brengen, doch volgens den gezagvoerder verscheen daarop een Britsch vliegtuig, dat twee waarschuwingsbommen liet vallen en daarna nbg vier, welke geen doel troffen. Donderdagmiddag 7 September bereikte de Francken" veilig Emmahaven, waar zich thans vijf gevluchte Duitsche schepen bevin- den, namelijk de „Bitterfeld", de ,,Wupper- thal", de ,,Sonneck", de „Rheinland" en de „Francken". De .Francken" is van den Nord-Deutscher Lloyd en meet 7000 ton. MOEILIJKE DAGEN VOOR DE HOLLANDAMERIKA-LIJN. Een Rotterdamsche scheepvaart correspon dent van de „Telegraafgeeft aan zijn blad een indruk van de mbeilijkheden welke alleen al de HollandAmerika-lijn van het Britsche contrabande-onderzoek oiidervindt. De straffe wijze waarop de Engelsche con trole ter zee wordt uitgeoefend, plaatst de HollandAmerika-lijn voor groote moeilijk heden. Verscheidene van haar schepen, die reeds lang te Rotterdam hadden moeten aan- komen, komen niet opdagen en wegens het ontbreken van scheepstijdingen kan men slechts gissen waar zij zich bevinden. Zoo is het stoomschip ,,Bilderdijk" thans reeds een maand onderweg en tot dusverre heeft men taal noch teekemvan het schip ver- nomen. Het schip zou eenige weken geleden in de Downs gesignaleerd zijn. De ..Bilderdijk" was reeds op 25 Aug. dus v66r het uitbreken van den oorlog, van New- York vertrokken. Men vermoedt thans, dat het schip lading aan bo'jrd heeft, welke door de Engelschen als contrabande wordt be- schouwd. Het is dan ook niet onmogelijk, dat de ..Bilderdijk" bevel heeft gekregen naar een Engelsche haven op te stoomen, om daar de lading te lossen, waarmede natuurlijk veel tijd gemoeid is. In normale omstandigheden had het schip reeds op 7 September te Rotterdam moeten zijn, zoodat het thans reeds bijna drie weken over tijd is. Op 8 September heeft de Bilder dijk", zooals men weet, 35 opvarenden van het bij den ingang van het Engelsche Kanaal ge- torpedeerde Engelsche stoomschip ,,Puk- kastan" opgepikt. Ook van het stoomschip „Breedijk", dat op denzelfden datum de geheele bemanning van het getorpedeerde Engelsche tankschip „Ken- nebec" aan boord nam heeft men den laatsten tijd niets meer vemomen. Dat is ook het geval met het stoomschip ..Statendam", hetwelk eveneens op 8 Septem ber 37 koppen van het getorpedeerde Britsche s.s. ..Winkleigh" aan boord nam. De sehip- breukelingen werden toen te New-York aan land gezet en op 17 September vertrok de ,,Statendam" weer naar Rotterdam. Tot de passagiers behoort de president van de wereld- tentoonstelling te New York, de heer Grover Whalen. Het schip had reeds Maandag te Rot terdam moeten aankomen, doch men neemt aan, dat het als zooveel andere schepen in de Downs vastgehouden wordt. Deze gang van zaken stuurt alle afvaart- plannen van de H.A.L. in de war en boven- dien verhoogt het langere verblijf op zee de exploitatierekening aanmerkelijk, hetgeen na tuurlijk weer van invloed is op de vracht- tarieven. jreinvaartje aan toe. ,,En nu, pappie, ga eens recht zitten en hou den stoel met beide handen stevig vast, want het doet even, pijn, als bij het trekken van een kies; ik ga trouwen met Sidney Sharpe!" De oude Ames vloog overeind, alsof hij werkelijk een dengelijke pijnlijke operatie had ondergaan. Toen kwam err een geluid uit zijn keel, dat nog het meest overeenkomst ver- toonde met het angstiblaffeh van een getrap- ten hond. ,,Wat", zei hij. Hi} keek versohrikt in het rond, alsof hij zijn ooren en oogen niet kon gelooven. Zoo Jcwam hij tevens tot de ontdekking, dat de deur van den salon open stond. Hij ging er met zenuwachtige gebaren op af en wierp ze met een smak dicht, opdat het geluid van den komenden storm niet tot den winkel zou doordringen. Want er zou storm komen op dagen! Toen kwam hij terug naar waar zijn dochter in angstige spanning, gereed den strijd tot het bittere einde door te zetten, hem als het ware zat op te wachten. Met een stem, waar uit alle vreugde en zelfvoldoening ineens was weggestroomd. zei hij langzaam en zwaar: ./Sidney Sharpe! Het jong, dat me elke maand komt vervelen .met zijn orders voor Tomayne's Tinned Tongues! Die daarbij nog de brutaliteit had om tot onzen salon door te dringen, om er elken keer met jouw harte- 'looze weigeringen te worden opgebonjourd. Ik vergis me toch niet, als ik je vraag, of het dezelfde Sidney Sharpe is, die jij op den vooravond van je vertrek naar ,,De Schuur" den wind van voren had gegeven?" ,,Ja, zoo stom ben ik nog wel geweest. Ik was te verwaand om in te zien, dat ik mezelf het grootste leed bezorgde," zei Arabella nederig. ..Nu weet ik beter. Ik zeg je pappie; hij en niemand anders! Hij is mijn jongen. Hij is de eenige man, waarvoor ik iets kan voelen en wil voelen. Indien ik niet met hem kan trouwen, kun je gerust in de kroeg vertellen, Het ontbreken van scheepstijdingen heeft de merkwaardigste gevolgen: zoo kwam Maan- dagmorgen het s.s. ,,Boschdijk" geheel onver- wacht den Waterweg opstevenen. Het spreekt vanzelf dat de Holland Amerika-Lijn onder de gegeven omstandig heden emstige moeilijkheden ondervindt met haar afvaarten. Maandag was de toestand zoo, dat er niet minder dan acht van haar schepen door de Engelschen werden opgehou- den. Het meerendeel dier schepen vaart in den dienst op New-York, doch er zijn er ook enkele bij van den Cuba-Mexico dienst. Hoewel het onder bepaalde voorwaarden mogelijk is, dat de gezagvoerders der schepen zich in verbinding stellen met de reederij, weet men op het kantoor in het geheSl niet wanneer er schepen zullen worden vrijgegeven. Het gevolg hiervan is, dat niet alleen het oor- spronkelijk samengestelde afvaartschema vol komen ontwricht is, maar dat er bovendien met den besten wil ook geen nieuw schema kan worden opgemaakt. De HollandAme- rika-Lijn zal zich wat dat betreft geheel naar de mogelijkheden van het oogenblik moeten richten. Voelt U zich zenuwachtig en gejaagd, overspannen, Uzelf tot last en moeilijk voor Uw omgeving? Neem dan direct 'n"AKKERTJE"en ge voelteen weldadige rust over U komenl AKKERTJES kalmeeren, door hun bijzondere samenstelling als regel reeds binnen een kwartier het overprikkelde zenuwstelse! en Ge voelt U als na 'n verkwikkende slaap. "AKKERTJES" bevatten geen verdoovende bestanddeelen en ze zijn niet schadelijk. tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos13 stuks - 12 stuivers2 stuks - 2 stuivers (Ingez. Med.) EEN VLIEGTUIG VAN DE K.L.M. BESOHOTEN DOOR EEN WATERVLIEG TUIG VAN ONBEKENDE NATIONALITEIT Een Zwcedsch passagier om het leven gekomen. Dinsdag, om 15 u. 28, landde op Schiphol de vliegtuigbestuurder Moll met de Douglas DC-3 PiH-ASM uit Malmd. Hij rapporteerde om 14 u. 10 op 120 km N.W. van Helgoland, vliegende op 800 meter hoogte, door een onbe- kend watervliegtuig, voorzien van drijvers te zijn beschoten. Hij zag deze machine later in Oostelijke richting naar Helgoland afbuigen. De airhostess, mejuffrouw Wynoldi, be- merkte, dat er iets niet in orde was, waarop zij zich naar de stuurhut begaf om den gezag voerder te waarschuwen. De boordwerktuig- kundige vergezelde de airhostess naar de cabine en bemerkte aan een aantal kogel- gaten, dat de machine was beschoten. Er waren negen passagiers aan boord. Een van de passagiers. de Zweedsche ingenieur Gustav Robert Lamm, oud 38 jaar, uit Malmo, bleek getroffen te zijn. De heer Lamm was op weg dat je dochter vast besloten is, als maagd en ouwe vrijster in de kist te gaan. Je zult je dus met mijn besluit hebben te verzoenen... d'r zit doodgewoon niks anders voor je op." Het was werkelijk tragisch om den ouden Ames daar in dien rieten leunstoel te zien zitten: Een zoo snelle gedaanteverandering had men bij een sterfelij-k mensch moeilijk kunnen veronderstellen. Alles wat van vreug de, van levensopgewektheid, van blijheid en tevredenheid had gesproken, alles wat in hem hoog gespannen was geweest van groote ver- wachtingen, viel ineen. Zijn anders zoo stra lend gezicht betrok en kreeg een aschgrauwe kleur. Hij kon werkelijk voor het oogenblik geen woorden vinden. En terwijl hij zoo raad- selachtig vreemd naar Arabella stond te kij- ken en haar met iets heel droevigs en weemoe- digs aanzag, kreeg zijn dochter het niet min der te kwaad. Zij had alles ter wereld willen geven om dit zelfde uur te mogen zijn op „De Schuur" om nog eens zoo'n onderhoud te mogen hebben met mrs. Cattermole. Die kon je aanblaffen, die kon je de waarheid zeggen. Daar groeide je tenslotte in. Dat deed je echt genoegen. Maar dezen goeien ouwen vader te moeten bekampen, terwijl hij eigenlijk geen enkel wapen ter verdediging bezat! Zoo agressief tegen hem te moeten optreden en hem als het ware het mes op de keel te moe ten zetten. Dat ging haar aan het hart. Dat deed haar pijn. Dat maakte haar week en dreigde weer tot een herhaling te voeren van een scene, waarin zij, slechts enkele weken geleden, ten slotte maar had toegegeven. Ondertusschen vroeg de oude Ames zich in zekere omstandigheid af, waarom, waar om die Sidney Sharpe dan niet onder een grafelijk of hertogelijk dak was geboren, in dien hij werkelijk zoo hoog boven de adellijke pre tend enten uitstak. ,,'Het spijt me verschrikkelijk, pappie! Ik heb er werkelijk tegen op gezien om het je te moeten vertellen, dat kan ik wel beweren. naar Brussel voor een bezoek aan een schoe- nenfabriek. De airhostess had den heer Lamm hulp ver leend; deze had slechts gezegd: „it is a gun" en was daarna bewegenloos in den stoel blij- ven zitten. Aan boord bleef ieder van de passagiers en de bemanning rustig. Dr. Slotboom van de K.L.M. werd onmiddel lijk gewaarschuwd evenals de officier van justitie. Dr. Slotboom constateerde, dat de heer Lamm was overleden. Gezien de emstige schade, welke door de besichieting was aangebracht, is dit ongeluk buiten verwachting beperkt gebleven tot het verlies van den menschenleven. De familie van den heer Lamm en de autoriteiten werden onmiddellijk in kennis gesteld. De regeering heeft zich omstandig over het gebeurde laten inlichten en terzake aanstonds een onderzoek aangevangen. Zij is thans nog enkele gegevens wachtende, die noodig zijn om te kunnen bepalen, welke stappen te dezen genomen dienen te worden. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Crt. Het vliegtuig, de Mees, was onderweg van Kopenhagen naar Amsterdam en vloog op 120 km ten Noordwesten van Helgoland op een hoogte van circa 800 meter toen het werd beschoten. De airhostess zag dat de heer Lamm die op den achtersten stoel bij de deur zat, plotseling ineen vallen. Zij meende aan- vankelijk dat de passagier onwel was gewor den doch toen zij bij hem kwam zeide de heer Lamm, dat hij door een schot was geraakt. Mej. Wynoldi begaf zich daarop naar de stuur hut en vertelde gezagvoerder Mol wat er gebeurd was. Aangezien geen vitale deelen van het vliegtuig schenen te zijn geraakt vloog de heer Mol door naar Amsterdam en landde om circa half vier op Schiphol. Het toestel bleef midden op de startbaan staan en montagewagens -begaven zich er naar toe. De passagiers stapten ter plaatse uit. Dit ver- wekte geenszins ver-wondering, aangezien het wel meer voorkomt dat een toestel midden op het veld blijft staan, wanneer het b.v. een lekken band heeft. Direct werd door het parket het onderzoek ter hand genomen; hierover kon nog het vol gende worden medegedeeld: Het toestel werd door circa 50 kcgels ge raakt, die op allerlei plaatsen het toestel binnendrongen. O.a. zijn kcgelgaten gecon- stateerd in het stabilo, de beide staartvlakken, onderin den romp, in de zrjkanten van de ca bine, zelfs achter de propellers. Degaten waren veroorzaakt door mitrailleurkogels, waarvan er eenige in de cabine werden teruggevonden. Uit het aantal kogels kon ongeveer worden afgeleid, dat de beschieting circa 5 minuten heeft geduurd, hetgeen in overeenstemming is met de verklaringen van de passagiers, die overigens aanvankelijk geen aandacht aan de ongewone geluiden hadden geschonken. Uit de plaatsen waar de kogelgaten zich bevonden zou voorts kunnen worden afgeleid, dat het aanvallende vliegtuig om de Mees heeft gecir- keld. De aanvaller heeft men uit de Mees echter niet gezien. Eerst later zag men in Oostelijke richting een toestel wegvliegen. Het was een watervliegtuig, waarvan de nationali- teit niet kon worden vastgesteld. Men wees er ons op, dat het in groote letters op onder- en ibovenkant van romp en vleugels geschilderde woord Holland geen twijfel laat omtrent de nationaliteit van de Douglastoe- stellen der K. L. M. De Mees werd op Schiphol in beslag geno men, evenals het stoffelijk overschot van den heer Lamm, die tijdens de reis naar Amster dam was overleden. De bemanning is in den loop van den avond verhoord door den luchtvaartdienst van het departement van waterstaat, door de justitie en door verschillende autoriteiten van de K. L. M. Resultaten van dit onderzoek konden tot dusver niet worden medegedeeld en zullen naar het zich laat aanzien ook wel eenigen En ik deed het heelemaal niet graag. Maar ten slotte heb je eigenlijk zelf schuld. Wie wilde mij een graaf opdringen? Jij! Ik heb er nooit naar verlangd. Daar zit jij nou met de gebakken peren. En toch moet je niet zoo bij de pakken neerzitten. Het had tenslotte nbg heel wat wanhopiger gekund." ,,Ja?" vroeg de oude Ames ongeloovig. „Natuurlijk, ja", antwoordde Arabella, zich sterk voelende in haar pas gevonden argu ment. ,,Hoe zou jij het gevonden hebben, in dien ik dan werkelijk met een van die rijke snoeshanen was getrouwd, waar jij altijd zoo tegen op ziet en indien ik dan na enkele maanden naar je terug kwam loopen, omdat ik het met hem met uit kon houden en hij niet met mij. Het waren allamaal zulke echte broekjes... verwaande ventjes, vertroetelde moederskindjes. En nou kun je zeggen en denken van Sidney Sharpe wat je wil, maar je zult nooit kunnen beweren, dat het geen echte man is." „En sinds wanneer ben jij tot die verras- sende ontdekking gekomen, Arabella"! zei de oude Ames, met een beetje ironie. „Niet eerder dan vanmorgen, dat wil ik graag bekennen", zei Arabella, die onder dezen aanval haar zekerheid weer voelde ver- minderen. Doch spoedig had ze zich hersteld en met haar echten vechtlust voegde ze er aan toe: Sinds ik uit zijn eigen mond hoor- de, dat hij naar het front ging vertrekken." ,,Ha, ha", lachte haar vader opgewekt en zijn dochter vreesde heel even, dat de schok te ernstig was geweest. ,,Dat beteekent dus zooveel, alsdat jij sentimenteel verliefd op dat ventje bent geworden, omdat je vreest, dat hij je voorgoed zal ontsnappen. Dat wil heelemaal niet zeggen, dat je werkelijk een groote liefde voor hem hebt, Arabella", voeg- hij hij er veelbeteekenend aan toe. ,,Dat gaat wel weer over." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1