ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9968 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 79® Jaargang Binnenland Buitenland De oorlog in Europa. EERSTE BLAD snrRw»)aniwwx5h« ,»<-ii.rAr NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bg voor ui the taling fr. per post 5,60 per jaar Voor BeJgie en Amerika 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post a, bonnementen voor het buitenland alleen bij vooruithetali ng Uitgeefster: Finna P. -J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIfiNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. RLEINE ADVERTENTLENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentieri bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DI EN STPLICHT. De Burgemeester brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. De overgang naar de aanvullingsreserve van de gewone dienstplichtigen van de land- macht, die daarvoor dit jaar aan de beurt zijn en hetzij behooren tot de lichting 1924, hetzij de eerste oefening hebben beeindigd met een ploeg van deze lichting, zal niet op 1 October 1939 plaats hebben. Nader wordt bepaald, op welken datum deze overgang zal geschieden. In verband hiermede leveren deze dienst plichtigen de aan hen verstrekte rijksgoederen voorshands niet in. De overgang naar de aanvullingsreserve van de dienstplichtigen van de zeemacht, die tot de lichting 1924 behooren, of geacht wor den daartoe te behooren, zal daarentegen wel doorgaan. Zij behoeven evenwel geen uitrus- tingsgoederen in te leveren, omdat deze hun in eigendom zijn verstrekt. Terneuzen, 22 September 1930. De Burgemeester van Terneuzen, P. TBLLEGEN. OPSOHORTING ONTSLAG LIT DEN DIENST. raming zou worden overschreden. Wil de Minister nagaan, of deze brug, indien zij een doorgaande verbinding wordt, op het rijks- wegenplan kan worden geplaatst? Wanneer evenwel wordt betaald voor een nieuwe brug als voor een slechte veerverbinding, dan is een brug te prefereeren. De Minister van Waterstaat, de heer Al- barda, verklaart, dat dit ontwerp niet die strekking heeft, die de heer De Marchant et d'Ansembourg er aan geeft. Op bruggen, die behooren tot het rijkswegenplan zullen geen tollen worden geheven. De provincie Zeeland bouwt deze bruggen en vraagt toestemming tot heffing van brug- geld om de kosten te bestrijden. Dit is geen plan, dat de autohouders schaadt, integendeel. Spr. is niet bereid het ontwerp in te trekken. Spr. is ook geen voorstander van tolheffin- gen. Doch hier is de keuze: een brug met tol of geen brug. Wanneer het mogelijk is den termijn van tolheffing te beperken, dan zal spr. daaraan gaarne medewerken. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen met de NjS.B. tegen. De Burgemeester brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. Bij Koninklijk besluit van 14 September 1939 is bepaald, dat het ontslag van de dienstplicjhtigen, die kracntens artikel 43, eerste lid, der dienst- plichtwet met ingang van 1 October 1939 uit den dienst zouden worden ontslagen, tot nader order wordt uitgesteld. Bedoelde dienstplichtigen, die dit jaar al naar gelang zij den rang van onderofficier of dien van officier niet dan wel bekleeden, 40 of 45 jaar oud worden of zijn geworden, blij- ven derhalve voorshands deel uitmaken van de sterkte van de land- en de zeemacht. Terneuzen, 22 September 1939. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEIN. VRUWILLIGE KURGEKHJHE DIENST. De Burgemeester van TERNETJIZEN maakt het volgende bekend. Zij die bereid (zijn zich vrijwillxg ter besoluliking van de regeering te stel- len voor het belangeloos 'verrichten van diensten in buitengewone omstan- heden, worden verzoeht zich ten spoedigste iaan te melden. De bevolking wordt met grooten ernst op- gewekt aan dezen oproep gevolg te geven. Aanmelding moet schriftelijk geschieden. Een formulier daarvoor is verkrijgbaar: bij den gemeentebode (ingang gemeentehuis aan de Noordstraat) Van hen, die militaire verplichtingen heb ben, of die een functie vervullen bij lucht- beschermingsdiensten, vrijwillige burgerwacht of andere daarmede gelijk te stellen organi- satie®, worden geen aanmeldingen ingewacht. Terneuzen, 22 September 1939. De Burgemeester voomoemd, P. TELLEGEN. TWEEDE KAMER. De brug pver de Zandkreek. Aan de orde kwam gisteren bet wetsont- werp: Toestaan van bet heffen van tol op een te bouwen brug over de Zandkreek. De heer De Marchant et d'Ansembourg vroeg boe het mogelijk is, dat thans nog nieuwe tollen worden ingesteld. De regeering blijkt duidelijk anti-auto te zijn. Spr. is prin- cipieel tegenstander van iedere belemmering van het verkeer. Dit moet zoo veel mogelijk worden gestimuleerd. Spr. dringt er op aan het voorstel in te trekken. Het gaat hier om een principieele beslissing. De heer Krijger heeft het bouwen van een brug over de Zandkreek wenschelijk geacbt. Spr. juicht daarom medewerking van de rijks- regeering toe. Doch wordt zij gegeven op de juiste wijze? Niet genoeg acht spr. een bijdrage van 10 a 12 pet. in het totaal der kosten. Spr. is van oordeel, dat men aan bet heffen van tol niet kan ontkomen, daar de verbinding niet tot de rijkswegen wordt gerekend. Kan de termijn van 25 jaren niet worden verkort, als de rijks- bijdrage 25 a 30 pet. taedraagt? Door bet ver- strekken van een som a fonds perdu kan de termijn tot 15 jaar worden teruggebracht. Spr. is verheugd, dat de regeering geen afwij- zende houding aanneemt. Naar spr's meening beboort iedere overgang over groote rivieren en stroomen vrij te zijn. Hij hoopt, dat het daartoe nog eens zal komen. Spr. neemt op afbetaling, wat de regeering thans biedt. De heer Mei; hoopte, dat het ontwerp zou worden aangenomen. Spr. is echter een groot voorstander van het brengen van waterover- gangen in Zeeland op het rijkswegenplan. Het nietnheffen van tol zal tot gevolg hebben, dat de brug niet zal worden gebouwd. Dit laat- ste wil spr. vermijden. Spr. kan niet de ge- heele argumentatie van de Memorie van Ant- woord aanvaarden. Er bestaat de mogelijk- heid, dat bier later sprake is van doorgaand verkeer. Spr. hoopte, dat daardoor de termijn van tolheffing kan worden verkort. Op dit oogenblik is dit echter niet wel mogelijk. De DE ROEMEENSCHE MINISTER-PRESIDENT CALINESCU TE BOEKAREST VERMOORD. Donderdagmiddag om kwart voor twee is de Roemeensche minister-president Calinescu te Boekarest vermoord door een groep gar disten. De moord op Calinescu is gepleegd op de Dembrovitza brug. De moord was wel over- wogen, drie auto's, een boerenkar en een groep stratenmakers, die den weg herstelden, deden er, meldt de N. R. Crt., aan mede. Ter- wijl een auto den wagen van den minister- president aanreed, reed de boerenkar voor den auto van het slaehtoffer, om den chauf feur te beletten door te rijden. De beide andere auto's reden links en rechts naast den auto van den minister-president en een aan- tal jongelieden, die hierin zaten, begonnen onmiddellijk met revolvers te schieten. De agent van de Roemeensche politie, welke den minister-president vergezelde, werd ge- dood en zijn chauffeur werd ernstig gewond. De minister-president zelf werd door elf kogels doorboord, waarvan drie hem in het gelaat troffen. Toen men het portier van den auto van den minister-president opende, gleed het lichaam van het slaehtoffer op het trot- toir. De omstanders vluchtten verschrikt weg. Toen de politie kwam, kon zij ter plaatse slechts een der moordenaars arresteeren. Eenige oogenblikken later kwamen de moordenaars per auto voor het radio-station van Boekarest. Zij verwondden den portier en wisten door te dringen tot de studio. Zij riepen om, dat de minister-president door een groep gardisten was gedood. Men had tien minuten noodig om de misdadigers te overweldigen, waama de omroeper mede- deelde, dat het programma, dat „door een betreurenswaardig incident" werd onderbro- ken, werd voortgezet. Onmiddellijk werden in het geheele land strenge maatregelen genomen, de telefoon te Boekarest werd gedurende twintig minuten geblokkeerd en iedere verbinding met het buitenland verbroken. De politie en het leger namen alle noodige maatregelen om de vei- ligheid te handhaven, de verzamelplaatsen van de gardisten te bewaken en de rumoerige minderheden in bedwang te houden. Op het oogenblik, dat de moord werd ge pleegd, ontploften op twee plaatsen in de stad bommen, doch deze veroorzaakten niet de algemeene paniek, waarop blijkbaar was gerekend. In Boekarest is alles kalm. Twee der moordenaars hebben in een huis, waarheen zij voor de politie waren gevlucht, zelfmoord gepleegd. De Ministerraad bijeen. De ministerraad hield onmiddellijk in het koninklijk paleis onder voorzitterschap van den koning een vergadering, welke tot zes uur heeft geduurd. Tot minister-president ad interim werd Baliff benoemd, tot minister van binnenlandsche zaken Marinesco. De ministerraad heeft hesloten de neutraliteits- pohtiek strikt voort te zetten. Moordenaars gearresteerd. iDe leider van het complot tegen minister- president Calinescu en zes van zijn helpers zijn gearresteerd. De leider is een advocaat, Dumitresco genaamd, de helpers zijn-studen- ten in de medicijnen. Dumitrescu is zes weken geleden uit de Subkarpatische Oekraine teruggekeerd. De arrestanten verklaarden individueel te heb ben gebandeld en een „gebaar te hebben willen maken". Naar hun zeggen behoorden zij tot de oude .brigade van de ridders van den dood" waar van melding werd gemaakt bij de terecht- stelling van Codreanu, den leider van de IJzeren Garde. Calinescu als poiitiek persoon. Calinescu was in 1893 geboren. Zijn vader was landbouwer. Hij ging in Parijs rechten studeeren en doctoreerde zoowel te Boeka rest als te Parijs. Hij werd eerst rechter van het departement Arges en later prefect van hetzelfde departement. Hij werd lid van de nationale boerenpartij en maakte als ver- tegenwoordiger van deze partij zijn politieke carriere. In de eerste en de tweede regeering van deze partij was hij onderminister van binnenlandsche zaken en in 1937 werd hij voorzitter van de partij. Toen het kabinet Tatarescu was gevallen en de koning het kabinet Goga had benoemd om nieuwe ver- kiezingen voor te bereiden, eischte koning Karel, dat Calinescu minister van binnenland sche zaken zou worden. Calinescu's benoeming op deze post beantwoordde aan de bedoelin- gen van den koning, want reeds in de eerste weken bleek de nieuwe minister van binnen landsche zaken opgewassen tegen de agitatie van de IJzeren Garde. Calinescu behield zijn portefeuille in het eerste en het tweede kabi net van Miron Christea. Tegelijkertijd ver- zekerde hij zich van de waarneming van een gedeelte van het ministerie van nationale op- vpeding en aan den anderen kant van het mi nisterie van defensie. Hij verjoeg de professo- ren die leden van de IJzeren Garde onder- steunden van de universiteiten en hij verwij- derde voorts een aantal hooge officieren, die openlijk of bedekt met de Garde sympathi- seerden van hun post. Voorts had hij de hand in de arrestatie en de veroordeeling van den leider van deze Garde, Codreanu. Aan bedrei- gingen ontbrak het hem in dien tijd aller- minst. Calinescu's leven was bij voortduring in gevaar en de Roemeensche geheime poli tie ontdekte, aldus meldt Havas uit Boeka rest, menig complot gerieht tegen zijn leven. Codreanu werd eerst veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en vervolgens werd zijn zaak verwezen naar den krijgsraad, die hem tot tien jaar dwangarbeid veroordeelde. Toen koning Karel zijn bezoek aan Londen bracht, trachtten vrienden van Codreanu hun leider uit zijn gevangenis, het fort Jilava te verlossen. Zrj werden met Codreanu alien ter plaatse doodgeschoten. Dit feit bezorgde Calinescu de haat van de geheele uiterste rechterzijde in Roemenie. Calinescu drukte alle pogingen om ongere- geldheden uit te lokken den kop in en stelde zich uiterst krachtig te weer tegen de agitatie van de volgelingen van Codreanu. Toen in Januari van dit jaar Miron Christea overleed, werd Calinescu benoemd tot minis ter-president. Eigenlrjk bekleedde hij de func tie van minister van binnenlandsche zaken, defensie en opvoeding en de koning stelde veel vertrouwen in hem. Sedertdien nam de agitatie tegen hem af. De oorlog schijnt alle punten van wrijvdng echter weer gescherpt te hebben. De leden van de IJzeren Garde waren voor Duitsch- land en zij vonden bij de leden van de Duit- sche minderheid een goeden steun. Toen de Duitsche troepen in Polen waren binnengeval- len en de Roemeensche grens begonnen te na- deren, nam deze actie toe en er circuleerden lijsten door het land met de namen van per- sonen, die naar de meening van de gardisten geschikt waren thans de leiding van den staat in handen te nemen. Nog gisteravond om elf uur zijn, meldt de corr. van De Telegraaf, de daders van den aanslag op Calinescu, die nog in leven waren, op de plaats van aanslag ter dood gebracht. Onder het licht van schijnwerpers werd aller- eerst de aanslag gereconstrueerd. Daarop stelden de moordenaars zich naast elkaar op en voltrok zich in aanwezigheid van duizen- den toeschouwers de executie, nadat het pe- loton eerst een schot in de lucht had gelost. De lijken van de geexecuteerden zouden nog 24 uur op de plaats van den aanslag blijven liggen om duidelijk te toonen, dat de regee ring vastbesloten is op dezelfde wijze op te treden tegen mogelijke verdere aanslagpogin- gen. De moordenaars, aan wier hoofd de ad vocaat Dimitrescu stond,' behooren alien tot den lageren middenstand. Zij waren alien zeer arm gekleed. Zij hadden een leeftijd van tusschen de 25 en de 35 jaar. BE RU&SISOHE INTERVENTIE RUSTIGER BEOORDEELD. Stabilisatie op den Balkan? De diplomatieke correspondent van Reuter meldt, volgens de N. R. Crt., dat men in goed ingelichte kringen te Londen ten eerste de reactie van de Sowjet-Unie op de rede van Hitler afwacht en ten tweede eens wil zien, hoe snel men tot overeenstemming komt omtrent den toekomstigen status en de gren- zen van Polen. Men heeft het gevoel, dat uit de rede van Hitler wel duidelijk geworden is, dat het Duitsch-Russische niet-aanvalsverdrag niet voorzag in het geval, dat zich heeft voorge- daan, een volledige ineenstorting van den Poolschen staat. Waarschijnlijk waren de Russische aanspraken op Wit-Rusland en een deel van de Oekraine erkend, maar Galicie en Lwow (Lemberg) bevonden zich vrijwel zeker buiten het bestek van de overeenkomst. De kennelijk verontruste toon van de Duit sche pers, toen de Russische algemeene mobi- lisatie was aangekondigd (zooals men weet, was deze niet algemeen, maar partieel. Red. N. R. Crt.), wordt hiervan even onmiskenbaar als een bevestiging opgevat, als het feit, dat de Russen zich langs de Roemeensche grens haasten, om dit portaal tot den Balkan van Duitschland af te snijden. In dit verband wordt bijzondere aandacht gewijd aan de activiteit van de Sowjet- diplomatie op den Balkan. Niet alleen, dat de Turksche minister van buitenlandsche zaken een bezoek aan Moskou zal brengen, maar er bevinden zich Russische missies in Zuid-Slavie en Roemenie. Er is sprake van een Zuid-SlavischRussisch niet-aanvalsver drag. (Hierbij dient te worden bedacht, dat tusschen ZuicLSlavie en de Sowjet-Unie nog niet eens normale diplomatieke betrekkingen bestaan. Red. N. R. Crt.) Te Londen wordt ook in de overeenkomst tusschen de Italiaansche en Grieksche regee ring omtrent het terugtrekken van hun troe pen van de Albaneesche grens een gezond teeken gezien, dat wijst op meer gestabili- seerde toestanden in Zuid-Oost-Europa. De toekomst van Polen. Ook het Giornale d'ltalia onderzoekt in een artikel van zijn directeur, wat Hitler met zijn beperkte doeleinden bedoeld kan heb ben. Hij verstaat daaronder nationale en his- torische doeleinden. Daar Rusland zijn in- terventie verklaard heeft met de noodzake- lijkheid om de Wit-Russische en Oekrainsche minderheden te beschermen, zouden de Sowjettroepen zich ertoe moeten beperken om de door deze volkeren bewoonde gebieden te bezetten. Tusschen deze twee randzones zou dus het Polen van de echte Polen overblijven, die ruim twintig millioen zielen tellen. Polen kan dus nog gered worden, maar op drie voorwaarden: het moet de natuurlijke en historische werkelijkheid aanvaarden, het moet afzien van zijn rol van groote raogend- heid en de orientatie van zijn poiitiek op- geven, welke tot zijn ondergang heeft geleid. Het is echter duidelijk, dat de bestaande Poolsche regeering daartoe moet aftreden en plaats maken voor een nieuwe. Overigens herhaalt de directeur van het Giornale de vraag van Hitler, waartoe er na het eindigen van den oorlog in Oost-Europa een grooter en noodlottiger oorlog in bet Westen moet beginnen. Groote oorlogen wor den slechts ter verdediging van groote natio nale belangen gevoerd en er bestaat geen enkele wezenlijke bedreiging van de gewet- tigde belangen van Frankrijk en Engeland. In een beschouwing van Havas uit Cemauti wordt gezegd, dat Duitschland met eenige ongerustheid bet Roode leger meester ziet van zijn verbindingen met Roemenie en in staat om in enkele uren tijds de landwegen af te snijden, waarlangs de Roemeensche petroleum en het Roemeensche graan naar Duitschland gaan. Politieke en diplomatieke kringen te Keu- nas (Kowno) verwachten geen verdere Rus- sisch-Dudtsche samenwerking in Oost-Europa. Men is van meening, dat de opmarsch van het Roode leger in Polen den invloed van de Sowjet-iUnie in het Oostzeegebied heeft ver- groot en dien van Duitschland belangrijk heeft verminderd, met het resultaat, dat Moskou veeleer dan Berlijn een overheer- schende rol speelt in de Oostzeelanden. Ook gelooft men, dat Duitschland zijn in- vloedsfeer in Roemenie bezig is te verliezen, aangezien de Sowjettroepen thans aan de Roemeensch-Poolsche grens staan. Intusschen ontkennen politieke Sowjetkrin- gen, dat er eenigerlei bedreiging met agres- sie is tegen de Oostzeelanden. De Fransche zaakgelastigde bij Molotow. Naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, heeft Payart, de Fransche zaakgelastigde te Moskou, Woensdag verzoeht een onderhoud te mogen hebben met den voorzitter van den raad van volkscommissarissen en volkscom- missaris voor buitenlandsche zaken. De zaakgelastigde moest, volgens dit be- richt, een nota van de Fransche regeering aan de regeering van de Sowjetunie over- handigen, waarin wordt g'evraagd om nadere inlichtingen over het binnenrukken van het Roode leger in Polen. Op de Britsche ambassade wordt op alle vragen van de persvertegenwoordigers uit neutrale landen geantwoord, dat tot nu toe uit Londen nog geen opdracht is ontvangen om vragen te stellen over den opmarsch van het Roode leger in Polen. ROOSEVELT VRAAGT HERZIENING DER NEUTRALITEITSWET. Donderdagmiddag zijn de afgevaardigden van den Senaat en het Huis van Afgevaardig den met de leden der regeering in een buiten gewone zitting van het Congres bijeenge- komen om een boodschap van president Roo sevelt te hooren. Be president die bij zijn ver- schijning in de zaal bartelijk werd toegejuicht, zeide ,.Ik heb deze buitengewone zitting van het Congres doen bijeenroepen om amendementen op de in 1935 veranderde neutraliteitswet te overwegen. Voor ik mijn voorstellen nader zal uiteenzetten, wil ik hier de overtuiging uit- spreken, dat alle leden van den Senaat of het Huis van Afgevaardigden zij mogen voor of tegenstanders van de wijziging zijn zon- der eenig voorbehoud de veiligheid van ons land op het oog hebben naast en met het ver- langen om buiten den nu begonnen oorlog te blijven. Wij alien hebben gewerkt voor het be- houd van den vrede, maar laat geen partij thans bet etiquet willen dragen, dat zij meer of beter voor dat doel gewerkt heeft of dat de vrede onder haar beginselen veiliger zou zijn. Aan de ramp, die Europa opnieuw getrof- fen heeft, staan wij niet schuldig, maar wij mogen er evenmin onverschillig tegenover staan. Wij hebben onze beschaving voor een groot deel aan Europa te danken en, zooals de dingen er thans uitzien, zou het wel kunnen gebeuren, dat wij geroepen zouden worden om de hoeders dier aloude beschaving te zijn maar dan in ons werelddeel en onder onze beginse len van vrijbeid en recht. De veiligheid van Amerika Is bij alles onze eerste en eenige be- weegreden. Moogt gij mijne heeren senatoren en afgevaardigden door uw daden toonen, dat wij in de Ver. Staten ondanks verschil van gel oof, ras en afkomst een eensgezinde natie zijn die onder bet oog van God den waren weg der vrijbeid bewandelt. SCHIPBREUKELINGEN PER VLIEGTUIG GERED. Het Britsche ministerie van voorlicbting deelt mede, dat Woensdag voor de eerste maal schipbreukelingen per vliegtuig in veiligheid zijn gebracht. Twee vliegbooten redden n.l. de bemanning van het Britsche vrachtschip Kensington Court. De toesitellen waren op patrouille boven den Atlantischen Oceaan, toen zij S.O.S.-signalen opvingen Van het zin- kende stoomschip. Tien minuten nadat het schip gezonken was, kwamen zij ter plaatse aan. Zij vonden een kleine, overvolle boot, tefwijl nog schip; breukelingen in het water lagen, die zich aan de boot vastklemden. Terwijl de eene vlieg- boot de wacht hield in de lucbt, streek de andere neer en nam veertien man aan boord, van wie eenigen in wanbopigen toestand ver- keerden. Daarna daalde de tweede vliegboot en redde de overige twintig man. SCHOT EN IN HET KANAAL. Maandagochtend heeft, naar Havas uit Londen meldt, een kanonnade in het Kanaal de aandacht getrokken van de bewoners aan de kust bij Folkestone. Twee booten hadden bet vuur geopend en het licht van het vuren was tot aan de kust zichtbaar. Tusschen de beide booten spoot het water hoog op, het- geen er op moet wijzen, dat een granaat in het water is terecht gekomen. Men meent, dat een Duitsche duikboot werd aangevallen. Er werden meer dan twaalf granaten afge- vuurd. NOG STEEDS „STRATEGIS€H AFWACHT EN" AAN HET WESTEUJK FRONT. Het Fransche legerbericht van 21 Septem ber des ochtends luidt: (Plaatselijke activiteit van de voorposten en bedrijvigheid der artillerie aan beide zijden. Het Duitsche opperbevel meldt over den strijd aan het Westelijk front: In het Westen werden drie kabelhallons en acht vijandelijke vliegtuigen omlaag gescho- ten. Overigens zijn geen gebeurtenissen te vermelden. Reuter meldt uit Londen, dat een Duitsche verrassende actie, gelijk in Polen mogelijk was, in het Westen onmogelijk is. De ver- sterkte linies hebben de strekking de kansen gelijk te maken. Naar Fransche opvatting is de Duitsche artillerie niet bijzonder; hun werk in de lucht is goed, hoewel de Fran- schen het gemakkelijk onder controle hou den. Op het oogenblik heerscht, wat de Fratischen noemen, een toestand van strate- gisch afwachten. De Franschen melden, dat de Duitschers 1500 vliegtuigen achter Aken hebben saam- gebracht. Langs de Luxemburgscbe grens kan men duizenden arbeiders waamemen, die aan de Siegfried-linie 'werken. Over den zee-oorlog gaat dit bericht van Reuter voort met de opmerking, dat Hitler volgens deskundigen over niet meer dan 50 duikbooten bescbikt. Het aantal vemielde duik'booten, waarover Chamberlain sprak, maakt daarvan een groot percentage uit. Nieuwe duikbooten kunnen niet voor het vol- gend jaar verschijnen. Ook meenen de Franschen ten minste vijf duikbooten te heb ben vemield. De volgende Duitsche actie, aldus Reuter, is wellicht een aanval op een convooi door snelle oppervlakte-schepen, die sterker zijn dan de convooi-schepen. DE DREIGINjG VAN HET PAN-S-LAWISME. De correspondent der N. R. Crt. te Parijs telefoneerde Donderdagmorgen Het Fransche commando volgt van nabij met de levendigste belangstelling de Duitsche troepenbewegingen in de buurt van Aken en de Petit Parisien laat hierop volgen, dat de ontruiming van deze stad natuurlijk deel uit- maakt van een in de puntjes voorbereid plan. Van tweeen een: Of de streek was niet vol- doende versterkt en de tegenpartij verbetert er haar defensieve stellingen, of zij moet dienen als uitvalspoort voor een groot- scheepsch offensief in den zin der herhaling Van de omvattende manoeuvre van 1914, die den Duitschers op de nederlaag aan de Marne kwam te staan. Volgens zekere berichten zouden zij de fout van 25 jaar geleden willen vermijden. De onzijdigheid van Belgie zou dit keer niet geschonden worden. Een groot aantal bombardeertoestellen, honderden zegt de Petit Parisien, zouden in de nabijheid van die grens samengetrokken zijn. Het spreekt vanzelf, dat behalve de Franschen, ook de Engelschen alle voorbe- reidselen van de Duitschers gadeslaan. Te gelegener tijd zullen zij gereed zijn, om den slag te pareeren. In elk geval worden daar dingen voorbereid, die den een of anderen dag een ernstige wending zouden kunnen nemen, en, voegt de Matin er bij, niet slechts van diplomatiek karakter. Deze mogelijk- heden worden hier in rechtstreeksch verband met de ontwikkeling op het Oostelijke ge- vechtsterrein gewogen. In Fransche kringen neemt men, evenals Chamberlain, jegens beweegredenen en ge- volgen van de Sowjet-actie een afwachtende houding aan, maar Bourgues geeft in de Petit Parisien zeker hun gezichtspunt weer als hij op het gewicht van het verschijnen van die groote militaire massa uit de Sowjet unie in Midden-Europa den nadruk legt. Hitler opende de deur voor den Russischen invloed in een deel van het vasteland, dat Duitschland tot nu toe afgunstig voor zich zelf hield. Het is best mogelijk, dat hij ze niet meer sluiten kan. Men vraagt zich af wat gebeuren gaat nu de troepen van (Vorosjilow zich tusschen Duitschland en Roemenie plaatsen en houdt er rekening mee, dat dientengevolge de Slavische elementen aan de grenzen van Duitschland in gisting zullen komen. (Rusland, nog kort geleden naar Azie ge- wend, richt zich, aldus de Excelsior, naar Europa. waar het plan-Slawisme zich opstelt op de oude Duitsche wegen van den drang naar het Oosten. De Slavische landen over wegen al hun betrekkingen tot Moskou te verbeteren, waarheen Belgrado een missie zou willen zenden, om over hervatting van de diplomatieke betrekkingen te spreken. En de conclusie is, dat het Duitsche opperbevel genoodzaakt zal zijn tegenover de Sowjet- legioenen in Polen, in weerwil van alle ver- dragen, belangrijke strijdkrachten te houden, i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1