Het Vaderland vraagt a P' J' v™ Koule™». Kerknieuws. Gemengde Berichten Laatste Berichten en onze moedige jeugd bouwt zich een toekomst in Indie TERNEUZEN, 18 SEPTEMBER 1939. HOEK. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. WEERBERICHT. sehe tankaanvallen paniek zaaiden in de Duitsche gelederen. Het bestaan van deze Fransche vechtwa gens was tot voor kort, zelfs voor den Brit- schen algemeenen staf, geheim gehouden. Niemand had ooit geloofd aan de naogelijk- heid van het bouwen van tanks, die viermaal zoo groot zijn als de grootste vechtwagens uit den jongsten oorlog en dat deze een ka- non van het bekende Fransche 75 mm kaliber zouden kunnen meevoeren, wat thans het ge- val is met deze nieuwe Fransche modellen, die als voorhistorische monsters naar den vrj- and toe waggelen. De Fransche vooruitgang op het heele front tusschen de Moezel tot aan de Vogezen, is hoofdzakelijk te danken aan dit nieuwe oor- logstuig. 'Het is gebleken, dat anti-tankka- nonnen en -geweren niets tegen dit nieuwe wapen vermogen; de huidige Duitsche af- weermiddelen tegen tankaanvallen zijn niet berekend op dergelijke reuzentanks. Door deze nieuwe vechtwagens is de ver- rassende uitwerking van electrisch afgevuur- de Duitsche machinegeweren verijdeld. De Fransche en Britsche hoofdkwartieren wisten zeer goed, dat zich in de voorposten van de Siegfriedlinie kleine blokhuizen bevonden, die electrisch werden bediend uit een kilometers verder gelegex centralen post, op dezelfde manier als de kanonnen van een slagschip worden afgeschoten. De Duitschers hadden gemeend dat deze machinegeweemesten de vijandelijke" infante- rie, die achter de tanks oprukt, zouden heb- ben kunnen wegmaaien; maar de nieuwe Fransche vechtwagens hebben bewezen, dat zij deze blokhuizen kunnen vernietigen met hun 75 mm kanonnen of door ze gewoonweg omver te rijden. Verder werd door gordijnvuur de verbin- ding verbroken tusschen de centrale posten en de op afstand bediende machinegeweren, zoodat totnogtoe de Fransche infanterie ge- spaard is gebleven voor de zware verliezen aan manschappen waarmede in den jongsten oorlog iedere vooruitgang gepaard ging. Door de verrassende uitwerking van kanon- vuur uit een rijdend voertuig, door het snel- vuur van de machinegeweren dezer tanks, op den zich terugtrekkenden vijand, is het moge- lijk geworden de eerste aanvalslinie samen te stellen niet zoozeer uit infanterie, maar uit genie-soldaten en loopgraafmortiertroepen. Volgens militaire deskundigen is het ook zeer goed mogelijk, dat door het optreden van deze doelmatige reuzentanks het Duitsche opperbevel verplioht is geweest talrijke div'i- sies uit Polen weg te halen. De wegen naar het westelijk front zijn tenminste kilometers ver versperd met troepen. HET LOT VAN POLEN. Staat dit in nauw verband met het vredes- verdrag tusschen Japan en Rusland? Dit werd aanstonds gevreesd. In het Russisch Japansoh verdrag werd gezien het werk van den Duitschen Minister van Buitenlandsehe Zaken Von Ribbentrop, en alzoo een nieuw succes voor de Duitsche diplomatie. In elk geval kreeg Rusland nu de handen in het Oosten vrij en kon het meer aandacht wijden aan hetgeen in Europa voorviel. En dat dit zou uitloopen op een ingrijpen in Polen werd reeds Zaterdag vermoed. En de feiten hebben dit gewettigd. Voor ons liggen berichten die melding maken, dat Polen nog een krachtigen tegen- stand biedt. Warschau werd o.m. nog steeds dapper tegen den aanval der Duitsche troepen verdedigd. Wat zal dit land evenwel uitrich- ten tegen een overmacht die uit het Westen kwam. nu het tevens in den rug wordt getrof- fen door het nog overmachtiger Rusland, terwijl de mogendheden die zich verbonden Polen te steunen, niet tot onmiddellijk ingrij pen kunnen overgaan, omdat zij Polen niet direct kunnen berei'ken? Hetgeen te vreezen was is feitelijk reeds geschied en het zal voor de zooveelste maal met de zelfstandigheid van Polen gedaan zijn. [tamers, gisterenmorgen kwam het bericht, dat de Regeering te Moskou het Russische lege bevel had gegeven over de geheele lengte de Poolsch gens over te trekken. Men deed dit onder het voorgeven, dat Polen feitelijk had opgehouden te bestaan, omdat de Regeering was ditgeweken (hetgeen van Poolsche zijde wordt ontkend) en dat dus het met dit land gesloten non-agressieverdrag automatisch was vervallen. Rusland achtte zich nu in verband met hetgeen in Polen plaats vond verplicht in te grijpen tot bescherming der Russische minderheden, die in de Oekraine en de Wit-Russen. Welke gevolgen een en ander zal hebben voor den algemeenen politieken toestand van ons werelddeel, valt op het oogenblik nog niet te zeggen, doch dat die verstrekkend zouden kunnen zijn ligt voor de hand. In. elk geval blijkt er wel uit, dat Rusland omtrent het lot van Polen een woord wenschte mee te spre- ken en dat de geruchten en vermoedens, die terstond na het sluiten van het Duitsch Russisch niet-aanvalsverdrag opdoken omtrent een overeenkomst tusschen die twee groot- machten over een verdeeling van Polen niet ongegTond zijn geweest. Wij verwijzen voor nadere mededeelingen over de voorvallen naar de rubriek laatste berichten. EEN AANTAL DUITSCHE DUIKBOOTEN VERNIETIGD. De Britsche admiraliteit deelt mede: Torpedojagers, patrouillevaartuigen en vliegtuigen hebben over groote gebieden voortdurend gespeurd naar vijandelijke duik- booten. Er zijn tal van aanvallen ondernomen en een aantal duikbooten zijn vernietigd. Waar zulks mogelijk was, zijn de overlevenden ge- red en gevangen genomen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen. OtheMeDel84tingmerk (in 6tUi)' P' Faas' Huissleutel, Bureau van politie. stral™3ShandSCll0en' R' Doet:'es' Nieuwediep- Mes met schede, M. Slot, Mart. Eijkestr. 23 Jurkcemtuur, L. Ollebek, Mart. Eijkestr 1 Zilveren collier, M. de Feijter, Noordstr. 8L Huissleutel, J. Geers, Dekkerstraat 60. Een partij zakken, A. de Schepper, Tram- straat 1. WOT Portemonnaie, E. Suij, Zandstraat 6. Sleutel en damestaschje met inhoud J Eckhardt, Nieuwstraat 24. straat^s"11" 611 Sl0Ute1' J' Hamelink. Juliana- Polshorloge, A. van Overbeeke, Axelsche- strct3,t 2. Vulpen, H. Vercouteren, Tholensstraat 74. Kanarievogel, E. Harmsma, Van Steenber- 561113,9,11 y. Pop, A. Dees, Van Steenbergenlaan 45. Rijwielbelastingmerk (kosteloos), J. A, Adriaansen, Nieuwediepstraat 52. EERSTE H. COMMUNIE. De Eerste H. Communie zal in onze parochie gehouden worden op het feest van Christus- Koning, de laatste Zondag van October voor de kinderen, die voor 1 Januari e.k. 7 jaar zullen zijn geworden. BEVORDERING. Bij, den dienst van het Ned. Indisch leger is bevorderd tot le luitenant der militaire luchtvaart (vlieger), de heer S. de Mul. INTERNEERING VAN EVENTUEELE OORLOGSVLUCHTELINGEN. Ter verbetering van een bericht, dat Don- derdag werd gepubliceerd, verzoekt men ons thans mede te deelen, dat voor de interneering van eventueele oorlogsvluchtelingen bestemd zijn de eilanden Schouwen- en Duiveland, Tholen en Noord-Beveland, dus niet Zuid- Beveland, zooals werd gemeld. VRIJWILLIGEN LANDSTORMCORPS MOTORDIENST EN VAARTUIGENDIENST. Gelijk reeds eerder is bekend gemaakt kun nen vrijwilligers van den landstormcorpsen motordienst en vaartuigendienst, die de mee- ning zijn toegedaan, dat zij niet verplicht zijn om bij mobilisatie in werkelijken dienst te komen, zich rechtstreeks tot den inspecteur van den vrijwilligen landstorm wenden met een gemotiverd verzoek om in het genot van klein verlof te worden gesteld. Deze verzoekschriften moeten uitsluitend geadresseerd worden: Koninginnegracht 19, Den Haag. AANVRAAG DISPENSATIE VOOR UITVOERVERBODEN. Het crisis-uitvoer-bureau heeft een nieuwe handleiding voor het verzoeken van dispen- satie voor uitvoerverboden uitgegeven. De tot nu toe gebruikelijke verzoekformulieren zijn in verband hiermede vervallen en door een nieuw model vervangen. Zoowel de handlei- ding als de nieuwe formulieren zijn gratis verkrijgbaar gesteld bij, de Kamers van Koop- handel en Fabrieken. De herziene handleiding bevat verscheidene nieuwe en gewijzigde bepalingen. Het is der- halve in het belang van de exporteurs, een exemplaar van deze gewijzigde handleiding bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken aan te vragen. RI.JTIJDENBESLUIT. De minister van Sociale Zaken heeft goed- gevonden voor alle bestuurders van vracht- auto's in alle gemeenten des Rijks van 17 tot en met 30 September a.s. ontheffing te ver- leenen van het bepaalde bij de artikelen 25, 26, 29, 30 en 32 van het Rijtijdenbesluit, met dien verstande, dat een werktijd niet meer dan 13 uren, de gezamenlijke duur van de in een week vallende werktijden en gedeelten van werktijden niet meer dan 66 uren en een diensttijd niet meer dan 15 uren mag bedra. gen, terwijl een tusschen twee opeenvolgende diensttijden gelegen rusttijd ten minste 11 uur moet bedragen. Van bevoegde zijde is meegedeeld, dat op verder uitstel niet gerekend zal kunnen wor den. Blijkens een bericht, hadden hoofdbesturen van de vereenigingen van spoor- en tramweg- personeel den minister van Waterstaat tele- grafisch verzocht thans reeds geen verdere ontheffing meer te verleenen. DE MAATREGELEN TEGEN HET HAMSTEREN. De Minister van Oeconomische Zaken maakt het volgende bekend: De Hamsterbeschikking 1939 bepaalde tot dusverre, dat een afleveringsbewijs in duplo behoorde te worden uitgeschreven voor het afleveren, het vervoeren en het voorhanden of in voorraad hebben van rijst, rijstebloem, rijstemeel, gemalen rijst, tawebloem, tarwe- meel, roggemeel, havermout, gort, vermicelli, macaroni, spaghetti, maizena, groene erwten, spliterwten, bruine boonen, witte boonen, capucijners, rozijnerwten en andere soorten gedroogde peulvruchten, witte suiker, basterd- suiker, sla-olie, raapolie, boterolie, en andere spijsolien, bak- en taraadvet, margarine, koffie, koffie-surrogaten, thee, cacao, harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, zeep- vlokken, zeepschilfers, waschpoeder, alle soorten kaarsen, petroleum, plantenvet, ge- smolten rundvet, gesmolten reuzel, rauw rund- vet, rauwe reuzel, gedraaid of gemalen dierlijk vet en gemengde dierlijke vetten. Aangezien blijkt, dat het publiek het doel van den maatregel, welke het hamsteren na 29 Augustus tegengaat, volkomen begrepen heeft en daaraan algemeen medewerking heeft verleend, heeft de Minister van Oecono- misohe Zaken gemeend te kunnen goedkeuren, dat voorloopig ten aanzien van alle boven- genoemde en nader in de Hamsterbeschikking 1939 op te nemen goederen het voorgeschreven afleveringsbewijs komt te vervallen. Mocht het evenwel noodig blijken, dan zullen onver- wijld de thans ingetrokken bepalingen betref- fende de afleveringsbewijzen wederom in wer- king worden gesteld. Dit beteekent dus, dat de winkelier dus niet meer een afleveringabon in tweevoud be- hoeft te schrijven, waarvan een exemplaar bij het afleveren van de waren aan den klant moet worden gegeven. Dit bonnenstelsel ver- dwijnt dus voorloopig weer. Volledigheidshalve wordt er nogmaals op gewezen, dat van alle bovengenoemde goede ren het aan ieder verboden blijft zich binnen den kalenderweek meer te verschaffen dan hij, of de groep van personen, voor welke hij ge- woon is zich die goederen te verschaffen, daar- van gedurende een week pleegt te gebruiken. Aan deze lijst van goederen worden thans nog toegevoegd: tarwegriesmeel, bak- en pudding- poeders, sagokorrels, custard, zelfrijzend Bak- meel, griesmeel van rijst en boekweitgrutten. Gevonden voorwerpen. Bij den gemeente-veldwachter alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevon den heeren-regenjas, een dames-regenjas en een zaklamp. Verkeersovertredingen. De kantonrechter te Middelburg veroor- deelde wegens verkeersovertredingen: H. E. en E. T., beiden te Axel tot 5 boete subs. 3 dagen hechtenis en E. T. te Axel tot 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Failliet verklaard. Kr. Hamelink, klein-landbouwer te Sluiskil, Kanaaldijk. Rechtercomissaris Mr. C. E. Muller; Cura tor Mr. H. B. L. de Rechter, advocaat te Hulst. NED. HERV. KERK. In den ochtenddienst werd gister door Dr. L. J. Cazemier tot hulpprediker bij de Ned. Herv. kerk alhier ingeleid de heer P. J. F. van Voorst Vader. Als tekstwoorden had Dr. Cazemier gekozen 2 Corinthe 3:5: Niet dat wij onszelve bekwaam zijn iets te denken als uit onszelve; maar onze bekwaamheid is uit God. Nadat de heer Van Voorst Vader op de vragen bevestigewd had geantwoord, werd hem door de gemeente staande toegezongen Gezang 77 1. Des middags hield de heer Van Voorst Vader zijn intrede met als tekstwoord het derde vers van Ps. 84: Mijne ziel is begeerig en bezwijkt ook van verlangen naar de voor- hoven des Heeren, mijn hart en mijn vleesch roepen uit tot den levenden God. Voor beide diensten bestond groote belang- stelling en was het ruime kerkgebouw geheel bezet. TOELATING EVAN1GELIEBEDIENING. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland der Ned. Herv. kerk heeft tot de Evangelie- bediening toegelaten de heeren W. Bartstra en L. J. Prins, cand. aan de rijksuniversiteit te Groningen. OP MIJNEN GELOOPEN. Ter hoogte van Terschelling is Woensdag- middag om 1 uur het Noorsche motorschip ,,Ronda", op weg met een bemanning van 31 koppen en 6 Amerikaansche passagiers van Antwerpen via Noorwegen naar New-York, op een aantal drijvende mijnen gestooten. Vier hevige explosies deden het schip binnen drie minuten zinken. Twee passagiers en vijftien leden der bemanning verdronken. De twintig overlevenden wisten zich in een kleine roeiboot voorloopig in veiiigheid te brengen. Acht en vijftig uur hebben deze men- schen de vreeselijkste beproevingen moeten doorstaan, voordat zij door het Italiaansche stoomschip ..Providenza opgepikt werden, dat hen te Vlissingen aanbracht. ZUINIG SCHEREN IN DUITSCHLAND. Er wordt in Duitschland een nieuwe ver- ordening voor het betrekken van zeep aan- gekondigd. Uit deze aankondiging blijkt, dat men, gelijk te voren, een bijzonder verzoek moet indienen ten einde een machtiging te verkrijgen, welke het recht geeft een stuk scheerzeep of een tube scheercreme van nor- male grootte te koopen en dat men met dat eene stuk vijf maanden moet doen. Vddr het verstrijken van dien termijn mag men geen nieuw verzoekschrift inzenden. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 u. te Vlissingen was: weer: betrokken, wind: matig Noord-Oost, temperatuur 16 gr.; mini mum hedennacht 14 gr., neerslag geen. Verwachting geldig van hedenavond tot morgemavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: gedeeltelijk bewolkt, droog weer, weinig verandering in tempera tuur, meest matige Noord-Oostelijke wind. DE KONINGIN BEZOEKT DE MARINE TE DEN HELDER. DEN HAAiG. Naar wij vernemen is H. M. de Koningin voomemens Woensdag a.s. een bezoek te brengen aan Den Helder. Dit be- zoek heeft uitsluitend tot doel de inspectie van de stellingen en de vaartuagen der Koninklijke Marine. HET VLOOTRAPPORT GEREED. DEN HAAG. Naar wij vernemen is het rapport van de commissie tot versterking van onze vloot in verband met de maritieme verdediging van Ned. Indie gereed gekomen. Dit rapport werd een dezer dagen aan den Minister van Defensie aangeboden. OP NEDERLANDSCH VLIEGTUIG GESCHOTEN. DEN HAAG. De Regeeringspersdienst meldt: Gistenmiddag heeft de luchtdoel- artillerie te Amersfoort het waarschuwings- vuur geopend op een zich hoog in de lucht bevindend vliegtuig, dat van dezen post uit den indruk maakte van vreemde nationali- teit te zijn. Later is het gebleken, dat het een Nederlandsch militair vliegtuig was. Dit zou geen bijzondere vermelding ver- dienen, ware het niet dat dit voorval tot on- gegronde geruchten aanleiding blijkt te geven. DOODELIJK MOTORONGELUK. j DEN HEiLDiER. Gisteravond is de mili- i taire motorrijder Bauma, afkomstig uit 't Zand, toen hij met zijn motor op een zijweg kwam, in de flank aangereden door een met snelle vaart rijdende personenauto, waarvan j de bestuurder het verkeer van rechts geen voorrang verleende. De motorrrijder werd 5 eerst op de kap van de auto geslingerd en kwam daarna terecht op de harde straat- steenen. Hij moet vrijwel op slag zijn gedood. WEER STROOIBILJETTEN OP DUITSCH GEBIED. LGNDEN. In een derde reeks strooibiljet- ten, die door Engelsche vliegtuigen op Duitsch gebied zijn gestrooid, wordt o.a. ge- zegd: Wij haten den oorlog evenzeer als gij, naar wij weten, het doet. Doch herinner u, dat Engeland nooit zwicht. Wij zullen het nooit opgeven. VLIEGTUIGKAMPSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. L/ONDEN. De admiraliteit deelt mede: De Britsche kruiser Courageous'', welke na den oorlog is verbouwd tot vliegtuigkampschip, is ten gevolge van een aanval van een vijande lijke duikboot verloren. De overlevenden zijn opgepikt door torpedojagers en koopvaardij- Op den 10-den April van het jaar 1867 meldde zich de vrijwilliger Van Heutsz bij het instructie-bataljon te Kampen dezelfde Van Heutsz, die in de negentiger jaren in Atjeh het Nederlandsche gezag vestigde en die van 1904 tot 1909 als gouverneur- generaal de volledige onderwerping tot stand bracht van den Indischen Archipel. Een geweldige taak heeft van Heutsz volbracht. Van Heutsz en zijn mannen! Want ook een Van Heutsz had het groote werk niet tot stand gebracht zonder den moed en de door- zettingskracht van het Koninklijk Nederlandsoh-Indiseh leger! De tijd van veldtochten en oorlogen echter behoort in Indie tot het ver- leden. Indie is rustig geworden. Maar wel op een zeer roemrijke traditie mogen onze Indische soldaten foogen, die U zoo dikwijls heeft gezien in hun mooie, groene. uniform, met de vlotte cape over den schouder of den arm, als zij op het punt staan naar Een klasse rukt uit nen, die van lagere scholen, van Ulo- scholen, van ambachtsscholen komen en die zich voor de dienstneming aan- melden, eerst gekeurd door doktoren. Daarna gaan Indische officieren en sergeants, die Indie door-en-door ken- nen, na of de verstandelijke ontwik- keling, de mentaliteit en de aanleg voor het militaire beroep van hen, die zich hebben aangemeld, inderdaad waarborgen, dat de jongemannen het in Indie goed zullen maken. De onge- schikten val- len uit. De soldaat van het Koninklijk Nederlandsch- Indisch Leger behoort dan ook tot een keurcorps, waartoe alleen werkelijk in alle opzichten flinke jonge mannen toe- gang hebben. leven. Tijdens den proeftijd in Nijtne- gen blijkt, of hij definitief voor uit- zending naar Indie in aanmerking komt. In Indie wacht hem een eervolle loop- baan. Ook in Indie bestaat voor Euro- peanen de algemeene dienstplicht. Dit heeft uiteraard veel bijgedragen tot de algemeene achting, waarin de Indische soldaat zich thans verheugt. De Indi sche militair, die uit het Moederland werd uitgezonden, leeft ongeveer onder A-'-v v'-cr;-., Indie te vertrekken. Ons volk is altijd rijk geweest aan mannen met energie en onder- nemingslust, die in verre landen de wilder- nis introkken en een wereldrijk voor het Moe derland veroverden. De tijden van deze pioniers zijn nu voorbij. Indie is geen wildemis meer, maar een rijk land met een groote beschaving, met belangrijke indu- strieen, met tallooze lagere en hoogere scho len, met honderden ker- ken. overal verspreid, met hospitaler} en specialisten, wier namen tot zelfs in de weterischappe- lijke kringen hier te lande een wel- bekenden klarik hebben. Het is een rijkgezegend land, ons sprookjesachtig- mooie Insulinde! Een Hollandsche jongen, met het hart op de rechte plaats, is er trotsch op iets voor zijn land, iets voor Grooter Nederland, iets voor ons Indie te mogen doen. Het zijn steeds louter flinke mannen, die aan de roepstem van het Vaderland gehoor geven. Dat is altijd zoo geweest. Dat is nog zoo, ook in onze dagen. Wij hebben het deugdelijk bemerkt bij een bezoek, dat wij brachten aan de Koloniale Reserve te Nijmegen. Wat anderen ervan zeggen het idealisme is niet dood in ons volk. Maar wanneer wij in Nijmegen zoo- veel fiksche jongemannen bijeen zien, dan danken wij dit ongetwijfeld aan het feit, dat naast de ideeele motie- ven ook zooveel practische redenen pleiten voor de dienstneming in net Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger. Het is, intusschen, in het geheel niet zoo, dat iedere jongeman, die dit wil, als soldaat naar Indie kan gaan. Op de gegadigden voor het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger wordt te- genwoordig een strenge selectie toe- gepast: in het belang van onze krijgs- macht in de tropen en in het belang van de Nederlandsche jongemannen zelf, Indie is niet meer zoo ver als vroeger, maar toch nog te ver dan dat de verantwoordelijke autoriteiten er niet alles aan zouden doen, om teleurstellingen wanneer men een- maal in Indie is volkomen uit te sluiten. Daarom worden de jongeman- Een andere over- weging: de werk- loosheid is in ons land nog altijd groot. Wie ziet hier verbetering? Maar vele jongemannen krijgen brieven van kameraden in Indie, waarin deze schrij ven, dat het hun in het Koninklijk Nederlandsch- Indisch Leger best bevalt. Goed voor- beeld doet dan goed volgen: bij tal van jongemannen, die in het Vaderland toch niet gespeend zijn van een gezonden ondernemingszin, komt ook de lust op tot dienstneming. De voor- uitzichten zijn hier weinig bemoe- digend. En in de verte wenkt een nieuwe toekomst! En dan de waarschijnlijkheid is groot, dat men ook hier te lande bin- nenkort twee jaar zal moeten dienen. Waarom zou men dan niet voor drie jaar dienst nemen in Indie. En al wie In het leslokaal Luit.-Kol. J. Slagter Comm. Koloniale Reserve het er daar bevalt en dat doet het er bijna iedereen kan, zooals men dat noemt, bijteekenen. De jongeman, die als soldaat naar Indie gaat, heeft eerst in Nijmegen een prettigen tijd. Hij wordt er mili tair gevormd, doet veel aan sport en wordt er voorbereid op het Indische De adspiranten komen dezelfde omstandigheden als de Euro- peaan in Indie, die zijn militairen dienstplicht vervult. De tijd, dat men den Indischen soldaat „niet aankeek" is dan ook al lang voorbij! De dienst is veelomvattend, doch niet overmatig zwaar. De bevolking is in Indie vriendelijk en rustig. Het land is verrukkelijik mooi. Daarbij heeft de Indische soldaat, die volhardend zijn plicht doet, uitstekende promotiekan- sen. Na afloop van den afgesproken diensttijd kan hij, op rijkskosten, terug naar het Vaderland. Geeft hij er de voorkeur aan, noglangerin Indie te blijven, maar wil hij toch liever op den duur het militaire leven vaar- wel zeggen, dan bestaat de mogelijk- heid ook, dat hij in Indie een behoor- lijke betrekking krijgt. Er komen den laatsten tijd steeds meer aanvragen tot dienstneming in het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger. Daar steekt niets verwonder- lijks in. Integendeel! Aan iederen jongeman, die over ijver, gevoel voor tucht en volharding beschikt, die iets meer van de wereld wil zien en die vooruit wil komen, geven wij denraad: vraagt eens inlichtingen aan den Com mandant der Koloniale Reserve te Nijmegen! Zij worden U gratis en franco toegezonden en men verplicht zich door deze aanvrage tot niets. Vroeger hebben er wel eens bezwaren bestaan bij de ouders tegen dienst neming van hun jongens bij het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Le ger. Deze bezwaren zijn in onzen tijd wel zeer grootendeels vervallen Er is zooveel veranderd! Een brief naar en van Indie is in vijf of in zes dagen over; voor dringende gevallen is er de telefoon. En in Indie zelf heeft het leven niets, maar dan ook niets van het verblijf in een wildemis. Medische en geestelijke hulp is vrijwel overal onmiddellijk aanwezig, precies als in Holland. Zending en Missie stichtten overal kerken en mili taire vereenigingen. Er wordt alles aan gedaan, -j®, om den diensttijd zoo prettig en zoo profijtelijk mogelijk te doen verloo- pen. Er heerscht een geest van hechte kame- raadschap in het Konink lijk Nederlandsch-Indisch Leger. Het veelvuldig ver blijf in de vrije natuur en de intensieve beoefening van velerlei sport, stalen den soldaat. Leeszalen en bibliotheken, in heel Indie verspreid, bieden uitste- kende mogelijkheden voor cultureele vorming. Er zijn dan ook in Indie, voor den Nederlandsch- Indischen soldaat even- veel gelegenheden als in Holland om lichaam en geest te ontwikkelen, om zijn kerke- lijke plichten te vervullen, om zich prettig te verpoozen en veel, veel meer gelegenheden, om vooruit te komen. Er is nog plaats genoeg in Indie voor flinke jongemannen, die vooruit willen in de wereld en die van aanpakken weten!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3