GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. De heer HAMELINK wenscht zich om- trent de aanneming zijner benoeming nog te beraden. Ter voorziening in de vacature-'t Gilde worden uitgebracht 13 stemmen, waarvan op de heeren Seghers 4, Smies 6, en De Jonge 1 stem. Bij tweede vrije stemming worden uitge bracht 13 stemmep. Hiervan verkrijgt de heer Smies 7 stemmen, de heeren't Gilde en Seghers ieder 3 stemmen. Is alzoo gekozen de heer Smies, die, op de vraag van den VOORZITTER, verklaart be- reid te zijn, zijn benoeming te aanvaarden. Voor de voorziening in de vacatures voor de plaatsvervangende leden en het adviseerend lid worden uitgebracht 13 stemmen. iHiervan verkrijgen de heeren Sytema 3, Seghers 9, De Jonge 8, Schieman en 't Gilde 2 stemmen, terwijl op de heeren Van de Bilt en Goossen ieder 1 stem is uitgebracht. Op P. A. le Feber zijn als adviseerend lid 13 stemmen uitgebracht. Zijn alzoo benoemd de heeren De Jonge, Seghers en P. A. le Feber. 6. Benoejming ivan leden ivan de Commissie van Toezicht op het !ag(eiitschap Ider arbeidsbemlddeling en Werkloosheids- verzekering. Wegens periodieke aftreding van een lid werkgever en een lid werknemer, moet in de maand September een nieuwe benoeming plaats hebben. Tijdig is van onzentwege de betrokken or- ganisatie aangeschreven, doch zeer waar- schijnlijk door diverse omstandigheden hieraan geen aandacht geschonken. Van onzentwege is bij die organisatie aangedrongen op spoe- dige afdoening. De Zeeuwsche Landbouw Maatschappij Afd. Axel, beveelt voor de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer J. den Hamer, het volgende tweetal aan: 1. J. den Hamer, Stationstraat. 2. J. K. de Putter, Lange Dreef. De Chr. Besturenbond heeft in de vacature van den heer P. C. Mangold, die bedankt heeft, aanbevolen: 1. L. Kolijn, Oudeweg 31. 2. J. Pijpelink, Schapenbout O 53. Voorgesteld wordt uit deze aanbevelingen een keuze te doen. Uitgebracht worden 13 stemmen, waarvan op J. den Hamer 12 stemmen, op J. K. de ■Putter 1 stem. Is alzoo benoemd de heer J. den Hamer. Uitgebracht worden 13 stemmen, waarvan op L. Kolijn 5, op J. Pijpelink 7 stemmen, 1 briefje is bianco. Is alzoo benoemd de heer J. Pijpelink. 7. Benoeming van een lid der [Commissie voor 'Georganiseerd Overleg in Ambte- naarszaken. Voorgesteld wordt in de vacature van den heer A. P. E^selbrugge, lid van die commissie, aan te vullen met een lid daarvoor te be- noemen. Ten einde de stemming te vergemakkelijken wordt hierbij medegedeeld, dat de heeren F. Dieleman, C. Hamelink en A. P. de Ruijter reeds als zoodanig zitting hebben in die com missie. De heer DE JONGE merkt op, dat het hem is opgevallen, dat deze commissie niet is af- getreden. Er is slechts voor een persoon een vacature, nl. voor den heer Esselbrugge. In verband hiermede vraagt hp of deze leden niet aftreden tegelijk met het vervallen van het raadslidmaatschap. De heer 't GILDE merkt op, dat de leden permanent zitting hebben. De VOORZITTER: Dat zou u niet zeggen als u de voorschriften kende. De heer DE RUIJTER vraagt of dit punt is opgemaakt overeenkomstig de voorschrif ten. De VOORZITTBR antwoordt bevestdgend. De heer DE RUIJTER geeft te kennen, dat, indien de leden benoemd worden voor een be paalde zittingsperiode, dan wel indien hier- voor een andere regeling is getroffen, hij dit gaarne zou weten. De VOORZITTBR antwoordt, dat hij de be- treffende voorschriften niet zoo precies kan zeggen, doch dit voorstel is geheel overeen komstig de voorschriften opgemaakt. De heer C. VAN BENDEGEM meent, dat er voor 4 jaar ook een vacature was, en dat er in de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer Iz. de Feijter, een lid is be noemd. Uitgebracht worden 13 stemmen. Hiervan verkrijgen de heeren P. de Jonge 8, Seghers 2, Schieman 2 stemmen, de heer Sytema verkrijgt 1 stem. Is alzoo benoemd de heer De Jonge, die verklaart zijn benoeming te aanvaarden. De heer C. VAN BENDEGEM vraagt of de heer Dieleman in deze commissie zitting kan blijven houden, dan wel of het practisch zou zijn, in verband met zijn benoeming tot wet- hiouder, een ander te benoemen. In hun prae- advies deelen Burgemeester en Wethouders mede, teneinde de stemming te vergemakke lijken, dat de heeren Dieleman, Hamelink en De Ruijter reeds als zoodanig zitting hebben. Nu de heer Dieleman als wethouder ge- kozen is, kan dan zijn lidmaatschap van deze commissi^ gecontinueerd worden? De VOORZITTER antwoordt, dat de heer Dieleman hem zoo juist heeft medegedeeld, dat hij in de eerstvolgende zitting hierom- trent een mededeeling zal doen. 8. Bespreking vertegenwoordiging in de N.V. Waterleiding Mij. ^Zeeirwsch- Vlaanderen". Burgemeester en Wethouders schrijven aan den raad: In de vergadering van ien raad van den 28 April 1936 is als vertegenwo jrdiger der ge- meente in de N.V. Waterleiding Maatschappij ,,Zeeuwsch-Vlaanderon" benoemd de heer C. Th. van de Bilt (lid van uwen raad) in de plaats van uwen Voorzitter, die als commis- saris in het bestuur was gekozen. In bovengenoemde vergadering is genoemde heer benoemd, zonder daarbij het zittingstijd- perk te bepalen. Waar de raad heden voor het eerst in zijn tegenwoordige samenstelling voor dit nieuwe zittingstijdperk bij elkander komt na het in werking treden van de wijziging van de Ge- meentewet als bedoeld in art. 60, acht men het gewenscht de vraag thans te beantwoor- den of de vertegenwoordiging van de ge- meente als aandeelhoudster in de Waterleiding Maatschappij duurt gedurende een zittings tijdperk als bedoeld in art. 60 der Gemeente- wet of gedurende den tijd dat de afgevaardig- de, lid van den raad is. Over die vraag zal in deze vergadering een beslissing moeten worden genomen. De heer DE RUIJTER merkt op, dat hier dezelfde vraag aan de orde komt als aan het begin van de vergadering, betreffende het zit ting hebben van de leden der commissies. Spreker acht het gewenscht, dat ook in dit geval een zelfde beslissing wordt genomen als voor de thans gekozen leden. De heer VAN DE BILT gaat daarin mede. Alleen moet hij opmerken, dat het lidmaat schap van een commissie en deze vertegen woordiging der gemeente niet op elkaar trekt. Het betreft hier meer iemand, die den raad vertegenwoordigt. Als deze voor een jaar i benoemd wordt en hij het verpeutert, kan hij aan den kant gezet worden. De VOORZITTER: En gehandhaafd worden als hij het goed doet. De heer DE RUIJTER merkt op, dat hij de vertegenwoordiging van den raad niet vereen- zelvigt met het lidmaatschap van een com missie. Spreker weet heel goed, dat dit iets anders is. Uitgebracht worden 13 stemmen, waarvan op de heeren Van de Bilt 10, op den heer Sytema 3 stemmen. De heer VAN DE BILT verklaart zijn her- benoemimg graag te zullen aanvaarden. Spre ker heeft een Heelen tijd met genoegen de gemeente vertegenwoordigd. Het is iets wat spreker beslist. waardeert. Hoe langer spre ker er bij is, hoe meer hij de waterleiding waardeert. 9. Ingekonien stuk. In de vorige vergadering van den raad is een telegram aan H. M. de Koningin ge- zoniden. Als antwoord daarop is het volgende tele gram ontvangen: .Voorzitter gemeenteraad Axel. ,,,Hare Majesteit de Koningin verzoekt U ,,aan den Gemeenteraad den zeer erkente- ,,lijken dank van Hare Majesteit te willen ,,overbrengen voor de gevoelens uitgedrukt in „Uw telegram van gisteren. Adjudant de Jonge van Ellemeet." Aangenomen voor kennisgeving. 10. Aanbieding begrootingen en trekken der afdeelingen. Burgemeester en Wethouders deelen den raad mede, dat de diverse begrootingen voor het jaar 1940 aan de leden zullen worden toe- gezonden. Voor het onderzoek van die begrootingen wordt de raad in twee afdeelingen gesplitst, waarvoor trekking zal plaats hebben. Bij de trekking der afdeelingen worden aan- gewezen voor afdeeling I de heeren 't Gilde, Seghers, De Ruijter, P. van Bendegem, C. van Bendegem en liamelink; afdeeling II de hee-en Schieman, Dieleman, De Jonge, Van de Bilt. Goossen, Sytema en Smies. De VOORZITTER spoort de leden aan, de afdeenngsvergadering zooveel mogelijk bij te wonen. Vodr tot de omvraag wordt overgegaan, wil de VOORZITTER mededeelen, dat in verband met de emstige omstandigheden waarin men verkeert, de distributiemaatregelen eerlang zullen beginnen te loopen. De nieuwe Distri- butiewet van Juni 1930 verleent aan den Bur gemeester groote bevoegdheden. Spreker meent dit den raad te moeten mededeelen en machtiging te moeten vragen om datgene, wat te doen is, uit te voeren. Hij vraagt daarop de sanctie van den raad. Hij zal graag overleg met Burgemeester en Wet houders in dezen plegen en zoo spoedig moge lijk den raad van een en ander mededeeling doen. Er zijn echter enkele noodzakelijke din- gen, die moeten gebeuren, waaraan financieele verplichtingen vastzitten. Met algemeene stemmen wordt de gevraag- de machtiging verleend. De VOORZITTER hoopt den raad bij de eerstvolgende gelegenheid zoo uitvoerig moge- lijke mededeelingen te kunnen doen. Verder zijn er nog verschillende regelingen, die met den luchtbeschermingsdienst samenhangen en die ook de voile aandacht van het college zul len vereischen. Er is afgesproken, dat eerst- daags een oefening van den luchtbescher mingsdienst zal worden gehouden. Dit zal in de krant bekend gemaakt worden, zoodat d£ bevolking niet verontrust wordt. 11. Omvraag. a. De heer VAN DE BILT moet de vol gende vraag stelien. Er zijn hier in Axel memschen, die van nationaliteit Belg zijn, doch in de gemeente geboren zijn. Spreker hoort, dat deze menschen moeilijk zitten. Er zijn jonge mannen onder, die in Nederland hun dienstplicht hebben volbracht en graag Nederlander zouden willen worden. Spreker zou graag zien, dat dergelijke menschen ge- holpen werden om Nederlander te blijven. De menschen fcitten er mee in, dat zij, in verband met de huidige omstandigheden, op den duur Nederland zul'lien moeten verlaten. Naar sprekers oordeel moeten dergelijke menschen geholpen worden om Nederlander te worden en te blijven. Spreker dringt er dan ook op aan, dat dergelijke menschen zooveel mogelijk geholpen worden. De VOORZITTER merkt op, dat men moet onderscheiden. Men is Nederlander of men is vreemdeling. Spreker heeft verschillende van die menschen, waarop de heer Van de Bilt doelde, bij zich gehad en ze den weg gewezen wat ze te doen hadden en waar zij zich te vervoegen hebben. Wat de levensmid- delenVoorziening betreft, zal er voor vreem- delingen een afzonderlijke regeling gemaakt worden. De heer VAN DE BILT meent, dat men gemakkelijk tegen de menschen zeggen kan, je moet daarheen en je moet dat doen, doch spreker zou gaarne zien, dat de menschen voortgeholpen werden. Met het geven van een advies schiet men niet veel op. Spreker vindt het treurig; er zijn menschen onder, die bij de vorige mobilisatie dienst gedaan hebben en als er iets opdoet, zoo is die men schen verteld, zouden zij Nederland moeten verlaten. Spreker zou er voor zijn, dat die menschen zooveel mogelijk geholpen werden. Ze zijn hier geboren en gevoelen zich geheel en al Nederlander en hebben ook aan de ver plichtingen, die het Nederlanderschap stelt, voldaan. De VOORZITTER herhaalt, dat men of Nederlander is, of vreemdeling. En als men vr&emdeling is, en Nederlander worden wil, moet men doen wat daarvoor gedaan moet worden. Spreker wil graag iederen vreem deling, die bij hem komt, den weg wijzen wat hij doen moet om het Nederlanderschap te verkrijgen, doch het is toch begrijpehjk, dat men op de secretarie niet alles kan doen om die menschen de Nederlandsche nationaliteit te verleenen. De heer VAN DE BILT merkt op, dat men de laatste dagen zoo een paar dingen thuis krijgt. Men zit er mee en kan over van alles aan het schrijven, terwijl bericht wordt ont vangen, dat later zal worden beslist. Men zit met een hoop arbeiders en kan niet ver- koopen. Als het z66 doorgaat zal men die op moeten zeggen, want het is niet te betalen. Als het eenigszins kan zou spreker graag zien, dat die menschen voortgeholpen worden. Het is bij de Kamer van Koophandel ook zoo, als de menschen daar komen om gehol pen te worden, krijgen zij een adres. b. De heer VAN DE BILT merkt op, dat de Voorzitter heeft gezegd, dat er distribu te komt. Dat is allemaal goed en wel, doch er zal, zijns inziens, toch wel rekening moe ten worden gehouden met de grootte van de gezinnen. Er zijn b.v. gezinnen, die onge- veer evenveel suiker noodig hebben als een winkelier. Als spreker b.v. alleen maar met zijn tweeen was, dan zou hij kunnen volstaan met wat hij krijgen kan, doch thans heeft hij veel te weinig. Wat is het nu, als men voor een huishouden edn K.G. suiker kan krijgen. De VOORZITTER antwoordt, dat hij in dezen hetzelfde advies kan geven als de Minister gegeven heeft. Het is thans een kwestie van overgang. Er zal bij de uitvoe- ring van de distribute zeer zeker rekening gehouden worden met de behoeften van kleine, rniddelgroote en groote gezinnen. c. De heer DE JONGE heeft een vraag in verband met de voedselvoorziening. Spre ker verwacht, dat er, in verband met de distributie, verschillende bekendmakingen zullen moeten geschieden en om de bevolking in staat te stelien daarvan volledig kennis te nemen, meent hij, dat het aanbeveling zal vendienen in de buurtschappen een bordje op een paal te plaatsen waar die aankondigin- gen kunnen plaats vinden. Waar spreker woont, is dit op een boom gebeurd. De bedoeling is, dat in de verschillende buurtschappen een klein plakkebord wordt gemaakt, dan zou men een goed eind op streek zijn. d. De heer 't GILDE wil, in verband met deze eerste vergadering in deze nieuwe zit- tngsperiode, nog eens nadrukkelijk verzeke- ren, dat hij daarin opnieuw op zijn wijze maar naar zijn beste weten en bescheiden kunnen naar samenwerking en opbouwenden arbeid zal streven. Hij is zich degelijk bewust daarin wellicht fouten te zullen maken en ook in het ver- leden menigmaal te hebben gefaald. Geleerd echter d'oor de ervaring, spreekt hij de hoop uit, dat deze fouten hoe langer hoe minder zullen voortkomen en de samenwerking on- derling in den raad, mitsgaders met Burge meester en Wethouders, steeds hechter zal worden. In de laatste vergadering van den vorigen raad zijn door edn der scheidende leden typisch eigenaardige afscheidswoorden ge- sproken. Ook ten aanzien van algemeen belang en eigenbelang. De waardeering dezer woorden is onder de burgerij zeer uiteenloopend! Hij heeft daar alleen dit op te zeggen nu, daar de om vraag de vorige week, als niet discutabel zijinde, zich daartoe niet leende zich niet bewust te zijn ooit hier eigenbelang te heb ben nagestreefd, noch t.o.v. de hier toen ge noemde waterleiding, noch van den nieuwbouw van het stadhuis. Noch aan het eene, noch aan het andere object heeft spreker, noch rechtstreeks, noch indirectelijk een cent moeten verdienen! En voor het overige laat hij deze woorden ontlokt aan een baloorig gemoed voor wat ze zijn! Ze worden wel naar juiste waarde getaxeerdx Het betrokken lid wenscht hij overigens geen hard woord toe te voegen, maar hij wenscht hem wel een onbezorgden levens- avond en vergeeft hij hem van harte graag! Wie zich bewust is menigmaal te falen, kan en moet veel vergeven! Hij hoopt ook, dat zijn stem hier zelden die eens roependen in de woestijn zal zijn en hij ook dit nieuwe college zooveel mogelijk zal kunnen steunen! e. De VOORZITTER deelt mede, dat in- tusschen van den heer 'Hamelink bericht is ontvangen, dat hij zijn benoeming als lid der Bouwcommissie aanvaardt. Hij sluit de vergadering door het uitspre- ken van het dankgebed. Vergadering van 5 September 1939, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer S. van Hoeve, burge meester. Tegenwoordig de leden A. de Koeijer, A. Haak, F. C. Wisse, A. J. de Visser, L. W. de Regt, C. K. Herrebout, C. Maas, M. Flo- russen, C. de Jonge, D. G. Koopman, H. de Feijter en de Secretaris J. W. Kusee. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 2. Beeediging nieuw benoemde raadsleden. De VOORZITTER verzoekt de leden op te staan, teneinde den eed af te leggen. Alle leden leggen hierop in handen van den Voorzitter de bij de wet vereischte eeden af. De VOORZITTER: Mijne heeren. Het is mij een genoegen u geluk te wenschen met de onderscheiding die u te beurt gevallen is en het vertrouwen, dat uw kiezers u schonken, door u af te vaardigen naar deze ragdszaal, om hier in het belang der gemeente werk- zaam te zijn. De meesten uwer hebben hier meermalen zitting gehad, een tweetal leden van uw col lege is voor de eerste maal afgevaardigd om dit niet gemakkelijke werk te verrichten. Moge u alien de lust en de kracht geschon ken worden, om in deze buitengewoon ern- stige tijden te doen hetgeen noodig is te doen. Mogen wij alien bij de onrust die er in Europa heerscht, onze harten opheffen tot God Almachtig, die de onrust kan stillen. Moge Zijn zegen ons in deze moeilijke tijden zeer nabij zijn. 3. Benoefining wethouders. De VOORZITTER verzoekt de heeren Wisse en 'H. de Feijter -met hem het stem- bureau te vormen. Voor de eerste vacature worden uitge bracht 11 stemmen, waarvan op den heer Haak 7 stemmen, 4 briefjes zijn bianco. Is alzoo gekozen de heer A. Haak. Voor de tweede vacature worden uitge-' bracht 11 stemmen, waarvan op den heer A. de Koeijer 7 stemmen, 4 briefjes zijn bianco. Is alzoo gekozen de heer A. de Koeijer. De VOORZITTBR vraagt of de benoemde heeren zich deze benoeming wenschen te laten welgevallen. De heer DE KOEIJEft dankt de vergade ring voor het vertrouwen, dat zij opnieuw in hem heeft gesteld. Hij spreekt de hoop uit, zooveel mogelijk de belangen der gemeente opnieuw te kunnen dienen. De heer HAAK aanvaardt zijn benoeming. Hij dankt de leden die hem gekozen hebben voor het vertrouwen, dat zij in hem stelden, en hoopt, dat God hem de moed, de kracht en de gezondheid zal geven om dit ambt te verVullen. De VOORZITTER: Ik dank u voor de be- reidwilligheid uw benoeming te aanvaarden en biedt u mijn gelukwensch voor de onder scheiding die u te beurt is gevallen. Ik hoop dat het u gegeven moge zijn in gezondheid en welstand uw ambt te vervullen in het belang der gemeente. Ik hoop voorts, dat de besprekingen in het college van Burgemeester en Wethouders op zakelijke en aangename wijze tot voldoening voor u zelven en tot heil der gemeente mogen plaats vinden en dat 's Heeren Zegen op ons werk en ons moge rusten. 4. Notulen. Burgemeester en Wethouders stelien voor het vaststellen van de notulen van de ver gadering van 7 Augustus j.l. aan te houden aangezien deze nog niet in druk zijn ver- schenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 5. Mededeelingen. Proces-varbaal van kasopname van boeken en kas van den gemeente-ontvanger op 28 Augustus 1939, waaruit blijkt dat de inkom- sten bedroegen f 78.344,33 en de uitgaven f 49.156,39, zoodat in kas moest zijn 29.187,94, hetgeen overeenkwam met de aan ons vertoonde geldswaarden. Van laatstge- noemd bedrag is belegd bij de Coop. Boeren- leenbank f 7403,21 en bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten 15.362,75. Aangenomen voor kennisgeving. 6. Ingekomen stukken. Hen schrijven van den particulier secretaris van Hunne K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, houdende dankbetuiging voor de gezonden gelukwensch ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene. Aangenomen voor kennisgeving. 7. Voorstel tot goedkeuring van diverse rekeningen. Burgemeester en Wethouders stelien voor goed te keuren de navolgende rekeningen: a. de rekening van het Algemeen Burger- lijk Armbestuur, dienst 1938, sluitende in ontVang en in uitgaaf op 6258,79 met een saldo: nihil; b. de rekening van de Vrijwillige Brand- weer dienst 1938, sluitende in ontvangst op 699,05 en in uitgaaf op 694,75, met een batig slot van 4,30; c. de rekening van de Chr. bewaarschool dienst 1938, sluitende in ontvangst op f 2053,38 en in uitgaaf op f 1968,36%, met een batig slot van 85,01%; d. de rekening van de Vrijwillige Burger- wacht dienst 1938, sluitende in ontvangst op 321,86 en in uitgaaf op 237,16, met een batig slot van f 84,70. De heer H. DE FEIJTER rapporteert namens de commissie, dat deze de rekenin gen heeft nagezien en in orde bevonden en dus adviseert deze voorloopig vast te stelien. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 8. Voorloopige vaststeUing gemeente- rekening, dienst 1938. Burgemeester en Wethouders stelien voor de gemeenterekening, dienst 1938, als volgt voorloopig vast te stelien: Gewone dienst: ontvangsten 95.645,81, uitgaven 88.952,14, batig slot 6693,67. Kapitaaldienstontvangsten 2828,60, uit gaven 8284,35, nadeelig slot 5455,75. De heer H. DE FEIJTER raporteert namens de daartoe aangewezen commissie, dat deze de rekening over den dienst 1938 heeft onder- zocht en in orde bevonden, waarom deze voorstelt die rekening aldus voorloopig vast te stelien. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 9. Aanbieding gemecntebegrooting, dienst 1940. Burgemeester en Wethouders bieden aan de gemeentebegrooting dienst 1940 Een exemplaar van die begrooting met mem'orie van toelichting zal aan de leden worden toegezonden. Zij stelien voor de begrooting te stelien in handen van de commissie belast met het nazien der rekeningen en begrootingen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 10. Ontheffing hondenbelasting. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken stelien Burgemeester en Wethouders voor ontheffing van hondenbelasting te verleenen aan onderstaande personen tot een bedrag als achter hun naam vermeld: J. de Putter 2,50, P. Bakker 2 en H. P. Pateer 2. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. De VOORZITTER deelt mede, dat er in verband met de spannende dagen, die wij thans beloven, enkele zaken aan de orde ge steld moeten worden, die hij liever tot later had laten staan. Dit betreft verschillende dingen in verband met de distributie en de luchtbescherming. Het was niet meer moge lijk, de daarvoor noodige stukken nog voor deze vergadering toe te zenden, nochtans heeft hij gemeend, den leden daarvan in kennis te moeten stelien. Hij zal de ge legenheid openstellen omtrent deze zaken vragen te stelien, welke hij zal beantwoor- den. Waar een en ander uit den aard der za'ak thans nog betrekkelijk vaag is, zal hij niet op alles kunnen antwoorden. Waar hij in verband met dingen die aanstaande zijn, machtiging van den raad noodig heeft, zal de vergadering in besloten zitting overgaan om die verschillende onderwerpen te bespre- ken en deze daarna in openbare vergadering te behandelen. Hij schorst hierop de openbare vergadering, welke overgaat in een zitting met gesloten deuren. Na heropening stelt de VOORZITTER aan de orde het geven van een antwoord op den brief van den burgemeester van Terneuzen, daartoe gemachtigd door den Commissaris der Koningin, inzake een ontwerp gemeen- schappelijke regeling in verband met de luchtbescherming. 'Het gaat om de stichting van een tijdelijk nood-hulpziekenhuis voor de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is te verwachten dat in tijd van nood de ziekenhuizen in Zeeuwsch-Vlaanderen geheel in' beslag ge nomen zullen worden door de militaire macht. Daarom dient er gezorgd te worden voor een nood-ziekenhuis. Dit behoort vooraf inge- richt te worden, doch dat kost uit den aard der zaak geld. Waar men er van overtuigd is, dat het noodzakelijk is, wordt voorgesteld aan die regeling mee te doen. In verband met de financieele geste, die hieraan verbonden is, vraagt spreker den raad machtiging om daaraan mee te doen, voor wat de financieele aangelegenheid betreft. De heer KOOPMAN merkt op, dat als de Voorzitter gemachtigd wordt namens de ge meente medewerking te verleenen, dit insluit, dat die machtiging voor elk bedrag verleend wordt, om te komen tot de stichting van een hulpziekenhuds. Thans is een voorstel ter tafel gebracht voor de stichting van een ziekenhuis. Dit moet compleet ingericht worden met instru- menten en bedden, en dit kan wel eens een 59.000 tot 80.000 kosten. Als daaraan medewerking verleend wordt, moet de ge meente daaraan natuurlijk proportioned mede- werken. Spreker zou gaarne van de raads leden hooren, hoe zij daaroVer denken. De VOORZITTER gelooft, dat alle leden, zooals zij hier zitten, in dit opzicht als leeken beschouwd kunnen worden. Men is echter er van overtuigd, dat er zooiets ingericht dient te worden. Spreker zou het dan ook bejammeren als de raad geen medewerking verleende, daar het noodzakelijk is. Een hulpziekenhuis moet nu eenmaal geld kosten, dat kan niet anders, en waar men hier alien leeken is, dient men dit over te laten aan diegenen, die daarvoor deskundig' geacht kunnen worden. En die zullen zeg gen, dat gebouw moet er komen en dat moet zoo en zoo ingericht worden. En het laatste wat gezegd wordt, is: dat kost zooveel. Als tot spreker gezegd wordt, een bedrag te noemen, dan kan hij daarop geen antwoord geven. Vragen stelien is gemakkelijk, doch als practische menschen behoort men toch ook vertrouwen te stelien in degenen, die maatregelen moeten nemen om tot het doen te geraken. De heer PLORUSSHN acht het op het oogenblik een heel moeilijke taak. Hij is er dan ook een beetje huiverig van. Indien de leden althans een paar dagen een concept hadden, zou het nog iets anders zijn, doch als men nu een voorstel ter tafel brengt, waarop direct beslist moet worden, waar is dan het eind. Niemand zal spreker tegen- spreken, dat dit toch geen kwestie is om in 5 minuten te beslissen. Spreker had dan ook liever gezien, dat medegedeeld had kunnen worden, dat een bepaalde Woning daarvoor had kunnen ingericht worden tegen een be- paalden prijs. Waar deze regeling voor 15 gemeenten zal gelden, meent spreker dat het toch ook al gauw een bedrag van een 50.000 a f 60.000 zal vergen. En de verdeeling der kosten zal vermoedelijk per inwoner van de aangesloten gemeente gaan. Men heeft even- wel nergens een berekening van. Bovendien is het niet alleen voor onze gemeente, dat beslist ihoet worden. Men kan een derge lijke beslissing toch maar niet op een stap en een sprong nemen. Spreker hoopt, dat een oplossing gevonden zal worden, doch er zijn ook andere wenschen. De menschen dienden zelf aan zelfbescherming ook wat te kunnen doen, doch hij ziet niet in dat dat ook mogelijk is. De heer De Visser heeft enkele vergaderingen geleden duidelijk aan- getoond, dat dit niet mogelijk is. Er zal hier zeker 80 der bevolking niet in de moge- lijkheid verkeeren aan zelfbescherming te doen en als dat niet mogelijk is, moet de overheid zijns inziens ook bijspringen. De heer HAAK acht den toestand zoo em- stig en critiek, dat het niet altijd mogelijk kan zijn, bepaalde voorstellen grondig voor te bereiden. Spreker zal zich niet wagen aan de schatting van een bedrag. De Voorzitter heeft terecht gezegd, dat de leden van den raad in dit opzicht leeken zijn. Spreker hoopt, dat degenen die er voor gesteld zijn, dit zoo doelmatig mogelijk en niet luxueus zullen doen. Hij heeft het voile vertrouwen in den Voorzitter, dat deze de zaak zoo goed mogelijk zal behandelen. De VOORZITTER merkt op, in verband met de opmerking van den heer Florussen, dat men hier voor een exceptioneel geval staat. Men kan hier over redeneeren en blijven redeneeren, doch het geval zelf blijft er. En het blijft daar bij, tenzij vijandelijk- heden geopend zouden worden. Waar even- wel thans de toestand zoc ritiek is, meent spreker dat medewerking verleend moet worden om in samenwerking met de andere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen de on- kosten, die aan de inrichting van een derge- lijk ziekenhuis verbonden zijn, te dragen. De kwestie van de onkosten, die hieraan ver bonden zijn, dient men over te laten aan de deskundigen. Er moeten nu eenmaal finan cieele offers gebracht worden, dat kan niet anders. Spreker hoopt ook, dat geen onnoo- dig geld uitgegeven wordt, het zou hem spijten indien geld werd uitgegeven voor din gen die overbodig zijn. Met algemeene stemmen wordt de ge- vraagde machtiging verleend. De VOORZITTER wijst er op, dat er boven dien aan deze zaak nog iets vast zit, name- lijk de kwestie van onderlinge hulp bij brand. Het kan voorvallen, dat er tengevolge van een luchtaanval brand ontstaat en dan is het noodzakelijk, dat de brandweren van de gemeenten, die in de omgeving gelegen zijn, bijspringen. Daarvoor dient ook een ge- tneenschappelijk e regeling te worden aange- gaan. De brandweer van Zaamslag is aan gewezen om Terneuzen te hulp {re komen. In dien de gemeente zelf getroffen mocht wor den is de gemeente Vogelwaarde aangewezen. Als de gemeente Zaamslag zelf getroffen mocht worden, spreekt het vanzelf dat de brandweer niet naar een andere gemeente be- hoeft uit te rukken om assistentie te ver leenen. De kosten, die aan een en ander ver bonden zijn, moeten gedragen worden door de gemeente waar hulp is geboden. Met algemeene stemmen wordt besloten, medewerking te verleenen aan de vast te stelien gemeenschappelijke regeling. De VOORZITTER deelt, nu de raad toch bijeen is, mede dat besloten is, een distribu- tie-apparaat in te stelien, dat binnen afzien- baren tijd in werking zal treden. Er zijn voor de distributie kringen ge- vormd. Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen om- vat 2 kringen. De gemeente Terneuzen vormt een kring op zichzelf, de andere gemeenten ressorteeren onder den kring Hontenisse. Van daar uit wordt alles geregeld. De heer KOOPMAN merkt op, dat nu het distribiitte-apparaat in werking zal komen, hij hoopt, dat het niet alleen zal ingericht zijn op de toestanden in de stad. In de vorige mobilisatie was het aanvankelijk alleen ge regeld op de stadstoestanden en is later be- langrijk gewijzigd voor het platteland. Hij spreekt den wensch uit, dat met den toe stand op het platteland rekening zal worden gehouden, daar die heel anders zijn dan in de stad. Dat was ook de vorige maal zoo. De toestand in 1916 en 1917 was heel anders dan die bij het begin van de distributie was. Zoo is het b.v. hier al anders, alleen voor wat betreft het inslaan van aardappelen voor de varkens. Hij hoopt, dat met de behoeften van de belanghebbenden rekening zal wor den gehouden, dan gelooft hij dat alles voor elkaar kan komen. Hier is alles anders dan in de stad, waar men een onsje of een pond van alles koopt, terwijl men dat op het platteland heel moeilijk doen kan. Dat zou zeer lastig zijn, de menschen leven hier niet bij den dag, maar bij de week of de maand. Spreker hoopt, dat terdege rekening zal worden gehouden met het platteland, waar de toestanden heel anders zijn. Er is nu reeds te kennen gegeven, dat men niet voor medr dan 1 week voorraad mag koopen, maar de menschen hier koopen voor een week of 4 gelijk voorraad, doch blijven dan ook weer 4 weken weg. Spreker hoopt, dat een zekere gemoedelijkheld bij de uitvoering der rege ling niet achterwege zal blijven. De VOORZITTER gelooft, dat het een bui tengewoon goed inzicht van de regeering is geweest, thans reeds paraat te zijn en deze kwestie te bestudeeren. Dit kan niet anders dan in het belang van ieder Nederlander zijn. Hij sluit de vergadering door het uitspre ken van het dankgebed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 8