W IP illi mi ill! 1 HI IB IB! Ill fltfl m A till! Landbouwberichten Dam- en Schaakrubriek Gemengde Berichten INGEZONDEN STUKKEN. DAMMEN. LOOP DER BEVOLKING. GEMEENTERAAD VAN AXEL. SCHAKEN. BEWIJZEN VAN VRIJEN DOORTOOHT VOOR MOTORRIJTUIGEN. De opperbevelhebber van land- en zee- macht heeft tot dusverre bewijzen van vrijen doortocht voor motorrijtuigen verstrekt, ten einde door burgers bestuurde motorrijtuigen, welke gebruikt worden rechtstreeks ten be- hoeve van de landsverdediging of de econo- mische verdedigingsvoorbereiding, in staat te stellen, hun doel eventueel ook langs mili- taire posten te bereiken. De opperbevelhebber heeft thans echter maatregelen doen treffen, dat het verkeer in het binnenland, in het bijzonder op de groote verkeerswegen, in de toekomst door de con- trole vanwege militaire posten zoo min mo- gelijk zal worden gehinderd. Uiteraard zal in de grensstrooken in het Zuiden en Oosten des lands eenige belemme- ring van het verkeer in het belang van de directe beveiliging der grenzen en van het toezicht op de binnenkomende en uitgaande vreemdelingen noodzakelijk blijven. Het moet aan het beleid van de comman- danten ter plaatse worden overgelaten, te be- slissen hoever deze belemmering zich zal uit- strekken. Daar in verband met het vorenstaande geen moeilijkheden van beteekenis voor het ge- bruik van motorrijtuigen zijn te duchten, zul- len de bewijzen van vrijen doortocht slechts bij uitzondering worden verleend. Mocht in vorenbedoelde grensstrooken hin der worden ondervonden, dan zou men zich kunnen verstaan met de commandanten ter plaatse. ERNSTIG VEEVOEDERTEKORT DREIGT. Blijkens een communique van het Kon. Ned. Landbouw Comite is ,,gebleken, dat er een emstig tekort dreigt aan krachtvoeder (graan en koeken), aangezien de hier te lande aanwezige voorraden gering zijn". De regeering zal op grond der Bodempro- ductiewet bepalen, wat er met onzen cultuur- grond zal moeten gebeuren, om de voeder- productie zooveel mogelijk op te voeren. Het ligt niet in de bedoeling, om het scheuren van goed grasland in de weide-bedrijven voor (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. DE VOOR- EN INLIOHTINGENDIENST DER KAMER VAN KOOPHANDEL. Mijnheer de Redacteur! Uit bijzondere relatie was het mij bekend, dat een lid van den gemeenteraad van Axel, die het noodig aohtte den burgemeester dier gemeente of het secretarie-personeel gemis aan voorkomendheid of hulpvaardigheid tegenover het publiek te verwijten, meteen ruw-ga-weg meende ook de Kamer van Koop- handel te Terneuzen daar ook in te moeten betrekken. Ik verzoek u tegelijk met het ver- slag dier raadszitting ook plaatsruimte aan mijn opmerking te willen verleenen. Het moet verwonderen, dat er raadsleden zijn, die, zonder voldoende kennis van zaken, er maar alles uitflappen wat hun voor den mond komt, en van af hun onschendbaren zetel zich gerechtigd achten een blaam te werpen op personen of instellingen met welks werkkring en werkwijze zij ten eenenmale niet op de hoogte zijn. Het is den heer Van de Bilt b.v. niet bekend, dat, toen plotseling, ge- lijk met de mobilisatie een stroom van uit- voerverboden loskwam, het geheele personeel der Kamer uitsluitend ten behoeve van de betrokkenen die producten hadden uit te voe ren, hetgeen met name vooral met vlas het geval was, zich geheel ten dienste van het publiek stelde en niet alleen de verzoeken om dispensatie voor de betrokkenen* gereed maakte, doch tot zelfs de enveloppen om de dispensatieVerzoeken te verzenden, de stor- tingsbiljetten om het verschuldigde consent- geld te storten, ja zelfs de postzegels om deze stukken te frankeeren, van de zijde van de Kamer ter beschikking van de belanghebben- den zijn gesteld. Ik ben overtuigd, dat, in- dien het den heer Van de Bilt mogelrjk was, eens eenigen tijd daarvan bij de door hem aangevallen instelling getuige te zijn. hij daarin minstens evenveel plezier en respect zou krijgen als hij thans reeds heeft voor een maatschappij waarbij hij de gemeente Axel vertegenwoordigt. Terneuzen. H. 587. Een openingsvariant vol spanning pasten we ruim tien jaar geleden eens toe in een wedstrijd om het kampioenschap van Zeeuws- Vlaanderen. Wit. Zwart: 1. 32—28 18—23 2. 33—29 Ook 3429 en 3832 zijn hier goed speel- baar. Beginners moeten zich vooral wachten voor 3732, waarop zwart zou winnen door 23—219; 1722 en 19X26. 2- 23X32 3. 37 X 28 1621 Een zeer gevaarlijke zet! Op 3933 wint zwart twee schijven door 2127 en 1923! Door 1924; wit 3933, zw. 1419; wit 41—37 en zw. 20—25, 25X14 ontstaat de be- kende en alom gebruikelijke afruilvariant van het Ghef-Noeud systeem. Zw. 1218 als tekstzet zou verlies geven door wit 2823; 2924 enz. In plaats van 1621 kunnen 1721; 1722; 1924; 2024 en 2025 allemaal als uitstekende zetten aanbevolen worden 4. 38—33 De laatste jaren door Keller meermalen gespeeld na zwart 3. 1924. Minder gebruikelijk is hier 2923, waama zwart met 2126, gevolgd door 1924 zijn tegenstander emstige moeilijkheden zou be- zorgen. 4- 19—24 5. 31—26 Een zwakke zet. Juist ware 4137. 5. 21—27 6. 4238 11i Nog slechts 6 zetten is de partij oud en wit is reeds ten zeerste in de keuze zijner zetten beperkt. 3430 en 2923 betekent schijfver- lies. Op 41—37 volgt zw. 27—31; 17—21 en 12X23; zodat wit alleen 3832 of 4742 overhoudt. Het eerste is een lelijke centrum- verzwakking, daarom besluit wit tot 4742. 7. 4742 7in GERAFFINEERBE KERKDIEF AANGE1HOTJDEN. Gedurende meer dan een jaar was de Gro- ningsche recherche op zoek naar een brutalen dief, die er zijn werk van maakte tijdens de vroegmis in de katholieke kerken diefstallen te plegen, ten nadeele van bezoeksters. Van het oogenblik dat deze haar zitplaats ver lieten, en dan haar handtasch in de bank lieten liggen, maakte de man gebruik, geld uit de tasch te halen of de geheele tasch te stelen, hetgeen hem meermalen gelukte. Thans is het de recherche gelukt den man op heeterdaad te betrappen, toen hij Zondag- morgen in de St. Martinus-kerk bezig was de handtasch van edn der kerkgangsters te doorsnuffelen. Hij werd gearresteerd, doch hij ontkende de vorige diefstallen te hebben gepleegd. De man, de 30-jarige bankwerker J. M. uit Groningen, is vroeger reeds met de justi- tie in aanraking geweest. Hij heeft zich zijn arrestatie zoo aange- trokken, dat hij in een onbewaakt oogenblik een lepelsteel en twee open veiligheidsspel- den inslikte, zonder hiervan hinder te onder- vinden. Van het hoofdbureau van politie is M. naar het academisch ziekenhuis overge- bracht, waar de voorwerpen, welke in den maag liggen, langs operatieven weg zullen worden verwijderd. Bij het fotografisch onderzoek bleek de maag nog een naald te bevatten, welke hij tien jaar geleden had doorgeslikt. SAS VAN GENT. In de week van 3 tot en met 9 September hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. R. van Assche, zonder beroep, van St. Denijs Westrem, B. E. A. de Guijtenaer, zonder beroep, van Westdorpe. A. M. V. Vermoet, zonder beroep, van Hooge en Lage Zwaluwe. D. C. van Troost, zonder beroep, van Wachtebeke, B. R. F. E. J. Dierickx, onderwijzeres, van Tongeren, B. M. S. 1401161, zonder beroep, van Hoofd- plaat. M. M. P. Malotaux, zonder beroep, van Brussel, B. Li. M. Fermont, zonder beroep, van Wach tebeke, B. Vertrokken: A. E. Baart, zonder beroep, naar Hulst. L. E. Schatteman, zonder beroep, naar Bassevelde, B. H. M. N. Schatteman, zonder beroep, naar Bassevelde, B. H. I. M. Schatteman, zonder beroep, naar Bassevelde, B. D. J. Schatteman, zonder beroep, naar Bassevelde, B. W. A. Vervaet, zonder beroep, naar Ginne- ken c.a. M. L. I. A. Puijlaert, zonder beroep, naar Roosendaal c.a. B. I. M. M. Puijlaert, zonder beroep, naar Roosendaal c.a. Vergadering van Dinsdag 5 September 1939, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Tegenwoordig de leden P. J. van Bendegem, F. Dieleman, C. Schieman, P. de Jonge, C. Th. van de Bilt, B. Seghers, A. P. de Ruijter, P. Goossen, C. van Bendegem, U. Sijtema, H. Smies en de Secretaris J. L. J. Maris. De VOORIZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 1. Installatie raadsSeden. De leden leggen in handen van den Voor zitter de bij de wet vereischte eeden af, be- halve de heeren Hamelink, Van Bendegem en Sytema, die de belofte afleggen. De VOORZITTER: Het is mij thans een bij zonder groot genoegen u in deze eerste ver gadering van den raad in zijn tegenwoordige samenstelling welkom te heeten. Wij zijn ge- roepen, met elkaar de belangen van de ge meente die ons dierbaar is en die van haar ingezetenen te behartigen. Ik hoop, dat dit op de juiste en gepaste wijze zal mogen plaats 8. 28—23 Het enige. Op 3430 volgt immers 1721 enz., terwijl 4137 of 4237 eveneens een schijf kost door 2731 en 1721. 8. 13—18 Dreigt te winnen door 2732 2025 en 18X47. 9. 34—30 9—13 10. 30X19 13X24 11. 40—34 Nodig was 4137 of 4237. De tekstzet is een fout, die alleen te ver- klaren is door de groote spanning, welke de partij reeds in het openingsstadium ken- merkte. 11. 27—32 12. 38X27 20—25 13. 29X9 18X47 dam 14. 39—33 47X40 15. 45X34 4X13 Zwart had dus twee schijven gewonnen, waama wit vrij spoedig opgaf. Problemen. Voor de probleemliefhebbers enige fraaie stukjes ter oplossing. De uitwerkingen geven we in een .onzer volgende rubrieken. No. 1, van S. A. van der Meer, A'dam. (Uit ,,Dammersweekblad".) ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. vinden en dat er in de vergaderingen van den raad steeds een goede toon mag heerschen Ik hoop, dat ieder van ons zal vasthouden aan den eed of de belofte die hij heeft afge- legd, we gaan een moeilijken tijd tegemoet daar de oorlog is uitgebroken in de landen om ons en ik doe een beroep op u om schou- der aan schouder te staan en gezamenlijk de moeilijkheden die zich zullen voordoen, het hoofd te bieden. Ik doe hiervoor gaarne een beroep op uwe medewerking en steun, om mijn taak als burgemeester te vergemakkelijken. Ik hoop, dat God ons voor den oorlog en zijn gevolgen zal mogen sparen en dat het ons gegeven moge zijn, onze taak naar be- hooren te verrichten. 2. Benoejming Wethouders. De VOORJZITTER verzoekt de heeren Hamelink en De Ruijter met hem het stem- bureau te vormen. De heer SYTEMA wil gaarne een enkel woord zeggen, alvorens tot stemming wordt overgegaan. Het is stil geweest rondom de wethoudersverkiezing, het is althans voor sprekers fractie vrij stil geweest rond de wet houderszetels, die thans bezet moeten worden. Omtrent eenig overleg voor het bezetten dier zetels heeft sprekers fractie niets ver- nomen. Daarom rijst de vrees, dat er van zekere zijde geredeneerd zal worden, wij heh ben 4 plus 3 is 7 leden en hebben dus eigen- lijk de andere leden van den raad niet noodig; wij behoeven geen overleg met hen te plegen want wij kunnen zonder met de overige leden overleg te plegen, de wethouderszetels bezet ten. Van dien gezichtshoek uit is het, indien alzoo geredeneerd had kunnen worden, judst, doch het is de vraag of zulks in het belang van de gemeente zou zijn. Het is de vraag of bij een dusdanige redeneering niet al te veel het groepsbelang spreker zwijgt nog van het persoonlijk belang op den voorgrond wordt geplaatst. Want men moet niet vergeten, dat er naast die groep van 7 nog een groep van 6 leden staat, die ook een groot deel van de bevolking van Axel vertegenwoordigt. Verder rijst de vraag of een dusdanige redeneering in over- eenstemming zou zijn met het begrip der even- redige vertegenwoordiging en of de gemeente er mede gediend zou zijn, indien de zetels bezet zouden zijn door de rechtsche groepen, in casu de anti-revolutionairen en christelijk- historischen. Temeer waar het derde lid van het college de burgemeester tot een der rechtsche groepen, die der anti-revolutionairen, behoort. Het college van Burgemeester en Wethou ders zou dan in zijn geheel samengesteld zijn uit anti-revolutionairen en christelijk-histori- schen, dus vertegenwoordigers van de recht sche groepen. Spreker gelooft, dat men van rechts de Roomsch-Katholieken ook kan uit- sluiten. De vraag is dus, of met een dergelijke han- delwijze het begrip der evenredige vertegen woordiging gediend wordt. Er is zoo juist en terecht door den Voorzitter gezegd, dat er in de komende dagen van den gemeente raad veel gevergd zal worden en met name geldt dit vooral voor het dagelijksch bestuur der gemeente, want, mocht de toestand zich verscherpen, dan zullen er maatregelen geno- men moeten worden, die ongetwijfeld het grootste kwantum der bevolking het meest zal treffen. Wederom met het oog daarop, rijst de vraag of het gewenscht is, dat het college van Burgemeester en Wethouders is samengesteld, zooals het dreigt samengesteld te zullen worden. Sprekers fractie meent dan ook namens het andere deel van den raad en de bevolking, die daar achter staat, recht te kunnen doen gel- den op een wethouderszetel. Mede met het oog daarop, dat zijn fractie een zeer sterk element der bevolking vertegenwoordigt, stelt deze er prijs op een wethouderszetel te bezet ten. Sprekers fractie zal dan ook in eerste instantie stemmen op zijn partijgenoot Hame link. De heer VAN DE BILT merkt op, dat de heer Sytema de Roomsch-Katholieken niet beschouwt als rechtschen. De heer SYTEMA: Practisch niet. De heer VAN DE BILT stelt er prijs op, te verklaren, dat zijn fractie wel degelijk rechts is, al komt dit in Axel niet zoo uit, daar hier de Roomsch-Katholieken wel een beetje als miinderwaardig worden beschouwd en alleen gekend worden als het er op aan komt van hun steun verzekerd te zijn. Spreker stelt er prijs op te verklaren, dat de Roomsch-Katho- lieke fractie wel degelijk rechts is. Er wordt wel niet dezelfde maatstaf aangelegd voor Roomsch-Katholieken en voor andersdenken- den, doch het gaat hier toch goed. Hij herhaalt nogmaals, er prijs op te steller, No. 2, van N. N. Ztoart: 1, 8, 10, 11, 16, 18, 23. Wit: 21, 24, 27, 32, 38, 40, 43, 50. Wit speelt en forceert de winst. No. 3, van N. N. Een 8X8 constructie. ZWART 12 3 4 16 26 36 46 X WIT 47 48 49 50 Mag zwart 1722 spelen? Spaansche Partij. Wit: Showalter. Zwart: Tarrasch. Weenen 1898. 1. e2e4 e7e5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. Rflb5 Pg8—f6 Tegenwoordig geldt de verdediging met a6 voor de sterkste. Toen ter tijd werd de Spaansche partij op een dergelijke wijze aan analyses onderworpen als thans het Slavische damegambiet. 4. 0—0 Pf6Xe4 5. d2d4 Rf8e7 Niet ed4: omdat de geopende e-lrjn na Tel ongelukken moet veroorzaken, bijv. Tel d5 Pd4: en Zwart is in last. 6. Ddle2 Pe4d6 Noopt den witten raadsheer tot rail, waar- door Ziwart het raadsheerenpaar verkrijgt. te verklaren, dat zijn fractie wel degelijk rechts is. De heer SEGHERS gelooft, dat er voor hem naast de verklaring van den heer Van de Bilt weinig meer te zeggen is. Hij kan zich bij die verklaring volkomcn aansluiten. Voor de eerste vacature worden uitgebracht 13 stemmen, waarvan op den heer Dieleman 7, den heer Hamelink 3, den heer Van de Bilt 2 stemmen. 1 briefje is bianco. Is alzoo benoemd de heer Dieleman, die op de vraag van den VOORZITTER, verklaart deze benoeming gaarne te zullen aanvaarden, onder dank aan de leden, die hun stem op hem hebben uitgebracht. Voor de voorziening in de tweede vacature worden uitgebraont 13 stemmen, waarvan op den heer P. J. van Bendegem 7, den beer Ha melink 3, den heer Van de Bilt 2 stemmen, terwijl onnieuw 1 briefje bianco is. Is alzoo benoemu de heer P. J. van Bende gem. Op de vraag van den VOORZITTER ver klaart de heer P. J. VAN BENDEGEM, dat hij zijn benoeming weer wil aanvaarden. Hij dankt den leden, die hun stem op hem hebben uitge bracht, voor het vertrouwen, dat zij daardoor cpnieuw in hem gesteld hebben. De VOORZIT^TER richt een woord van ge- lukwensch tot de heeren P. J. van Bendegem en Dieleman, die met hem in de komende 4 jaren het college van Burgemeester en Wet- nouders zullen vormen. Hij hoopt, dat zij hun uiterste krachten zullen inspannen om in het belang der gemeente werkzaam te zijn en dat het college van Burgemeester en Wethouders niet alleen innerlijk doch ook naar buiten aan- eengesloten zal zijn om de belangen der ge meente te behartigen. 3. Beslissing omtrent het zittingstijdperk van de leden van de vaste commissien, als bedoeld in art. 60 der Gemeentewet Burgemeester en Wethouders schrrjven aan den raad: Alvorens tot benoeming van leden voor diverse commissien wordt overgegaan, wordt het wenschelijk geacht te beslissen, hoe lang het zittingstijdperk van de leden in diverse commissien zal zijn Dit is een gevolg van de bij wet van 22 April 1937 in de Gemeentewet opgenomen bepaling en kan in deze vergade ring in werking gesteld worden door te be- sluiten de diverse leden voor het geheele zit tingstijdperk daarvoor te benoemen of deze jaarlijks opnieuw te benoemen, zooals dit tot op heden is geschied. Art. 60, 3e lid van de Gemeentewet luidt: ,,De raad regelt de zittingsduur van de leden, met dien verstande, dat deze niet lan- ,,ger mag zijn dan die der leden van den zit- ,,tenden raad". De heer DE RUIJTER is van oordeel, dat het 't beste is, dat de raad zich uitspreekt voor een zittingstijdperk van 4 jaar. Hoe beter men in een bepaalden tak van dienst zit, hoe beter men ook de belangen van dien dienst kan behartigen. Spreker acht het 't beste, dat de heeren benoemd worden voor den tijd van 4 jaar, gelijk vallende met het raadslidmaatschap. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat, op grond van de overweging dat voor den arbeid van sommige commissies, als b.v. die der gascommissie, een zekere mate van des- kundigheid vereischt is, het hem ten beste voorkomt, dat de benoeming plaats heeft voor den tijd van 4 jaar. De heer VAN DE BILT acht het beter, dat de leden van een commissie niet altijd verwis- selen. Het wil niets zeggen, dat leden van een commissie voor den tijd van een jaar benoemd worden. Men moet zich inwerken en voordat men in het onderwerp goed zit, is de periode verstreken. De heer P. J. VAN BENDEGEM is van ge- dacht, dat hoe langer men in een bepaalden tak van dienst zit, hoe meer kennis van zaken mien verkrijgt. Ook hij is er voor, dat de leden worden benoemd voor den geheelen zittings- termijn. Met algemeene stemmen wordt besloten de leden der commissien, bedoeld in art. 60, lid 3, der Gemeentewet, te benoemen voor den tijd van 4 jaar, gedurende de volledige zittings- periode van den raad. 4. Benoeming van leden van de Gascom missie. Voorgesteld wordt hiervoor 3 leden voor die commissie te benoemen. In deze commissie hebben in het vorig zit tingstijdperk zitting gehad de heeren: A. van 't Hoff, F. Dieleman en A. Th. 't Gilde. Ter voorziening van de vacature Van't Hoff worden uitgebracht 13 stemmen. Hiervan verkrijgen de heer 't Gilde 2, C. van Bendegem 10 en B. Seghers 1 stem. Is alzoo benoemd de heer C. van Bendegem, die verklaart zijn benoeming te aanvaarden. Wit heeft daartegenover het vrijere spel. 7. Rb5Xc6 b7Xc6 Veel meer voor de hand ligt dc6:, maar dit is niet zoo goed gebleken. Dezelfde Ameri- kaan Showalter, die hier de witte stukken leidt, heeft daarop gespeeld: 7dc6: 8. Tdl Rd7. 9. g4 Ph6. 11. g5 Pf5. 12. e6! fe6: 13. Pe5 Rd6. 14. Dh5f g6. 15. Pg6: met voordeel voor Wit. 8. d4 X e5 Pd6—b7 Met den b-pion werd geslagen om het paard naar b7 te kunnen spelen. Het wordt dan over c5 naar e6 gebracht. 9. Fblc3 Pb7c5 Dreigt Ra6 met qualiteitswinst. Beter is echter eerst 00. 10. Pf3d4 Negeert de dreiging, en terecht. 10. Rc8a6 Beter ware eerst 00, waarna Ra6 met meer effect dreigt. Er volgt dan 11. Tel Pe6. 12, Re3 Pd4: 13. Rd4: c5 (de zgn. Rio de Janeiro- of Braziliaansche variant: men ziet, hoever men toen ook reeds analyseerde). 14. Re3 d5. 15. ed6: Rd6: en Zwart heeft twee sterke raadsheeren maar een slechtere pionnenstelling. 11. De2g4 Ra6Xfl 12. Dg4 X g7 Th8f8 13. KglXfl Pc5e6 Nu kon Wit met Pe6: fe6: 15. Dh7: in het voordeel komen met twee pionnen tegen de qualiteit en bovendien een sterke stelling (twee vrije pionnen g2 en h2). 14. Pd4f5 Zeer fraai, maar niet sterk. Natuurlijk mag Zwart de dame niet nemen wegens mat. maar juist de stand van de witte dame geeft Zwart gelegenheid tot verbetering van zijn positie. 14d7d5 Nu dreigt Pg7: Pg7:f Kd7, dus de dame moet weg. 15. Dg7Xh7 Re7—g5 Verhindert het dreigende Rclh6. 16. h2h4 RgSXcl 17. TalXcl Dd8b8 'Een tegenaanval. Na Db2: moet Wit zich met Pe2 gaan verdedigen, waardoor ook een tempo verloren gaat. Toch ware een derge- lijk pionoffer meer in strjl. 18. b2b3 Db8b4 19. Pc3e2 0—00 De rochadevleugel is weliswaar verzwakt, maar de zwarte stukken staan daar beter opgesteld. Wit gaat tot de verdediging over, Ter voorziening in de vacature Dieleman worden uitgebracht 13 stemmen. Hiervan verkrijgen de heeren Goossen 7, 't Gilde 2 en Seghers 4 stemmen. Is alzoo benoemd de heer Goossen, die ver klaart zijn benoeming te aanvaarden. Ter voorziening in de vacature 't Gilde wor den uitgebracht 13 stemmen. Hiervan verkrijgen de heeren 't Gilde 9, Seghers 3 en De Ruijter 1 stem. De heer 't GILDE verklaart bereid te zijn zijn benoeming te aanvaarden. De heer C. VAN BENDEGEM geeft te ken nen, dat hij weliswaar zijn benoeming heeft aanvaard, doch gezien den uitslag der stem ming en de totale bezetting der commissie, moet hij terugkomen op zijn verklaring en zijn benoeming niet aanvaarden. De VOORZITTER verklaart, dat het toch niet aangaat, in dezelfde vergadering een be noeming te aanvaarden en niet aan te nemen. De heer C. VAN BENDEGEM geeft toe, dat het inderdaad juist is, dat het parlemen- tair niet gebruikelijk is, te handelen, zooals nij gehandeld heeft. Hij had bij zijn benoeming de aanneming daarvan in beraad moeten hou- den. Spreker erkent gaarne een kleine ver- gissing te hebben gemaakt, doch, gezien de totale samenstelling der commissie, kan hij zijn benoeming niet aanvaarden, al is zulks dan ook geen gebruik. De VOORZITTER vraagt de vergadering of deze de ontstane vacature direct wenscht aan te vullen. De heer DE JONGE .is van meening, dat, waar men thans voor dit feit staat, men het beste doet, de commissie maar aan te vullen. Spreker is er voor direct een ander lid te be noemen. De heer 't GILDE is van dezelfde meening als de heer De Jonge. Met algemeene stemmen wordt besloten, de commissie vollediig te benoemen. Uitgebracht worden 13 stemmen. Hiervan verkrijgt de heer Seghers 7 stem- men, de heer Smies 3 en de heer De Jonge 2 stemmen. 1 briefje is bianco. Op de vraag van den VOORZITTER ver klaart de heer SEGHERS, met alle respect voor de leden, die hun stem op hem hebben uitgebracht, van meening te zijn voor deze functie te moeten bedanken. Alsnu moet opnieuw een vrije stemming plaats vinden. Uitgebracht worden 13 stemmen. Hiervan verkrijgen de heeren Smies 4, De Jonge 4 en Sytema 2 stemmen. 3 briefjes zijn bianco. Waar geen volstrekte meerderheid is ver- kregen, moet een tweede vrije stemming plaats vinden. Uitgebracht worden 13 stemmen, waarvan op de heeren De Jonge 2, Smies 5 en Sytema 4 stemmen. 2 briefjes zijn bianco. Waar thans nog geen volstrekte meerder heid is verkregen, moet een herstemming plaats vinden tusschen de heeren Smies en Sytema. De heer SYTEMA verklaart, om herhaalde stemming te voorkomen, dat fiij op het lid- maatschap van deze commissie, thans geen prijs stelt. De VOORZITTER merkt op, dat de voor- schriften zoodanig zijn, dat een herstemming moet plaats vinden tusschen de leden, die de meeste stemmen "op zich vereenigd hebben. De heer SYTEMA geeft te kennen, dat hij, ter inlichting van de raadsleden heeft ver- klaard. thans geen prijs te stellen op het lid- maatschap der commissie, zulks om niet weer in herstemming te geraken. Uitgebracht worden 13 stemmen, waarvan op den heer Sytema 1, den heer Smies 9 stem- men, terwijl 3 briefjes bianco zijn ingeleverd. Op de vraag van den VOORZITTER ver klaart de heer SMIES zijn benoeming te aan vaarden, daar men anders wel kan blijven stemmen. 5. Benoeming van leden der Bouwcommis- sie. Voorgesteld wordt hiervoor 3 leden, 2 plaats- vervangende leden en een adviseerend lid te benoemen. In deze commissie hebben in het vorig jaar zitting gehad de heeren A. P. de Ruijter, C. Hamelink en A. Th. 't Gilde. Plaatsvervangende leden waren de heeren A. van 't Hoff en B. Seghers. Adviseerend lid was de heer P. le Feber. Ter voorziening in de vacature-De Ruijter worden uitgebracht 13 stemmen. Hiervan verkrijgen de heeren De Ruijter 10 stemmen, Schieman, Seghers en Hamelink ieder 1 stem. De heer DE RUJJTER verklaart zich bereid zijn benoeming te aanvaarden. Ter voorziening in de vacature-Hamelink worden uitgebracht 13 stemmen, waarvan op den heer Hamelink 11, op de heeren 't Gilde en Seghers ieder 1 stem. wat zijn spel niet verbetert. Maar het is ook niet gemakkelijik te zien, hoe Wit zijn aanval had moeten voortzetten. Het beste schijnt h4h5. 20. Pf5e3 Kc8b7 Om Pc5 te kunnen spelen, zonder dat Df5f kan worden geantwoord. 21. c2c3 Db4e7 22. g2g3 Pf5 lijkt veel sterker. Na De8 dreigt dan echter Th8 en de witte dame moet terug- wijken. 22. Pe6—c5 23. Dh7—f5 f7—f6 Zoo krijgt Zwart open lijnen voor zijn torens. 24. Pe3g4 f6Xe5 25. Df5Xe5 Wit had beter gedaan, op f6 te ruilen, want nu wint Zwart door een aardige combinatie. a bedef g h Stelling na 25. De5: 25Tf8 X f2t De pion is tweemaal gedekt, maar Wit kan niet op f2 nemen wegens dameverlies. Kf2: dan Pd3f, en Pf2: kan niet, want het paard moet de dame dekken. 26. Kgl—fl De7Xe5 27. Pg4 X e5 Tf2Xe2 Wit had hier kunnen opgeven. Hij speelde nog even door (28. Pf7 Tg8. 29. Pg5 Pe4. 30. Pe4: Te4:) en gaf toen op: twee pionnen zijn voor een toren een al te karige vergoeding.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 7