ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Arabella de Verscbrikkelijke Grensschending in het luchtruim. No 9965. VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1939 79e Jaargang Feuilleton Bmnenland TWEEDE BLAD .BTJmrwxsx sssasmm rm NEUZENSCHE COURANT Door het overvliegen van vreemde vliegtuigen wordt de neutraliteit der kledne landen bedreigd. Waaram vliegt men eigenlijk over ons land? (door onzen luchtvaartmedewerker) Britsche vliegtuigen koersen over neutrale landen. Onze lucbtwacht-dienst is paraat en weet nanwkeurig te melden, vanwaar deze vliegtuigen komen en waarheen zij gaan. De regeeringen van Denemarken, Belgie en Nederland hebben reeds eenige malen ge- protesteerd tegen de schending van de neutra- liteit van bet lucbtruim. Ondanks deze pro- testen blijft de situatie ongewijzigd. Is er reden, aan te nemen, dat de neutraliteit van bet lucbtruim, zooals men zich deze voorstelt, op den duur door bijna geen enkel land te bandbaven zal zijn? Neutraliteit beeft alleen beteekenis, wan- neer men over de macbtsmiddelen beschikt om baar te doen eerbiedigen. Nu is dit ten aanzien van het luchtruim slechts tot op zekere hoogte mogelijk. Men kan dit zoowel letiterlijk als figuurlijk opvatten, want inder- daad gaat het hierbij om hoogte". De meeste landen, waaronder ook bet onze, heb- ben indertijd bet recbtsbeginsel aanvaard, volgens hetwelk bet geheele luchtruim boven een land als territoriaal gebied valt te be- scbouwen. Men beeft bier dus met, zooals dit ten aanzien van het zeegebied bet geval is, een territoriale zone. Op welke hoogte vreemde vliegtuigen ook over ons land vliegen, zij schenden onherroepelijk onze neutraliteit. Nu zou het genoemde recbtsbeginsel zeker nuttig zijn, wanneer men over de middelen bescbikte, om deze neutraliteit te doen eer biedigen. Maar hieraan hapert bet juist. Er zijn twee middelen, die men voor de handhaving der neutraliteit kan toepassen. Het eerste betreft bet luchtafweergeschut. De werking hiervan is echter beperkt. Vlieg tuigen kunnen gemakkelijk een hoogte kiezen, waarop zij buiten scbot blijven. In dat geval zou een tweede middel resten, n.l. het omhoog zenden van eigen luchtstrijdkrachten, die de vreemde vliegtuigen zouden moeten dwingen te dalen. Maar kleine landen bebben het ook op dit punt niet gemakkelijk. Voordat de eigen vliegtuigen de gewenschte hoogte hebben bereikt, zijn de vreemde toestellen reeds uit ons territoriaal luchtruim verdwenen. Moet een bepaalde zone worden aangekVezen De vraag rijst dus, of bet niet beter ware geweest, wanneer men in beginsel een territo riaal luchtruim bad aanvaard. Er had dan een hoogtegrens kunnen worden vastgesteld, gelijk aan die van de werking van ons afweer- gescbut. Daarboven zou de lucht vrij kun nen zijn. Deze regeling zouden vooral de Engelscben gaame zien. Het zou er op neer- komen, dat boven de luchtgrens de souverei- niteit van bet daaronder liggende land zich niet zou uitstrekken. Het idee van deze zone is reeds oud. Het dook reeds op toen de vliegerrj nog in bet beginstadium ver- keerde; reeds na de eerste pogingen om bet luchtruim binnen te dringen wierp men zich vooral van Fransche zijde op deze ,,derde dimensie" en werden voorstellen in dien zin gedaan. Deze voorstellen werden echter algemeen van de hand gewezen. Reeds v66r den wereldoorlog stride men zich op bet standpunt, dat ook tbans nog door alle volken der wereld wordt ingenomen, n.l., dat de absolute souvereiniteit zich uitstrekt tot het geheele lucbtruim boven hun gebied. Ja, bet is zelfs Engeland geweest, dat, toen het in 1919 gemeenschappelijk met de overige staten der Entente de Confederation Internationale de la Navigation Aerienne (C.I.N.A.) in bet leven riep, dit standpunt aannam als basis voor alle intemationale luchtvaartovereen- komsten. De beslissingen der C.I.N.A. m EEN VROOI.MKi: LIEFDKSROMAN van Berta Ruck. Vertaald door TEO DE WITTE. 33) Vervolg. Nu bad mrs. Cattermole het toch heele- maal mis. De flapuit van een Arabella, met baar ongegeneerde manieren, haar buiten- gewonen levenslust en prikkelende dartelheid was op het punt van sentimentaliteiten van dit soort uiterst gereserveerd. Zij droeg in haar blije har een heel zuiver begrip van wat al of niet serieus bedoeld was. Ze handhaaf- de booigstwaarschijnlijk op dit punt heel wat strenger code dan menig sexegenoote, die zich nogal op haar kieskeurigheid liet voor- staan, hoe interieur zij ook in intellectueel en kunstzinnig opzicht mocht lijken aan de hooghartige, zich op stand en geboorte be- roepende freules. Op dit punt konden deze ,,ontzettende kinderen" adelbrieven vertoonen die niet altijd verkregen worden door een be- kroond visitekaartje. Kortom Arabella Ames was een meisje uit e<5n stuk. Zij was als het ware geboren met de kernspreuk, de jongen dien je kust, wordt de man dien je trouwt. Arabella Ames had niet het voordeel van kurige kleedirig en een jarenlamge traditie, zij wist niet van buiten wat men al of niet doen mocht tegenover een jongeman ,,in het brjzijn van anderen". Maar waar de anderen wellicht die hooge principes lieten stranden zoodra het baken van de ,,men" die alles ziet en becritiseert, hen niet meer in koers hield, gidste Arabella het scheepje van haar leven met stevige hand naar de haven. Nog nooit had Arabella een jongeman toegestaan haar te zoenen, noch op de wang, want een derge lijke familiariteit zou ze vast en zeker met een fikschen oorvijg hebben afgestraft, noch kristalliseerden zich ten slotte in de Parijsche Luchtvaartconventie, in het tot tand komen waarvan Engeland een vooraanstaande rol speelde. Daarin werd ondubbelzinnig vast- gelegd, dat elke staat de absolute en uitslui- tende souvereiniteit bezit in het luchtruim boven zijn gebied. Zeker mag men niet blind zijn voor het gevaar, dat de hierboven geschetste regeling de vreemde luchtmachten wellicht zou aan- trekken. Zulks moet tot elken prijs vermeden worden, daar wij anders doorloopend lucht- gevechten of zelfs luchtslagen boven ons grondgebied zouden hebben, met alle onaan- genaamheden daaraan verbonden (het neer- storten van vliegtuigen, loslaten van bom- men enz). Daar staat echter tegenover, dat men het overvliegen van ons land op zeer groote hoogte practisch toch moeilijk zal kunnen be- letten. Het eenige middel, dat men nog zal kunnen trachten toe te passen, is het laten patrouilleeren van de eigen luchtmacht gedu- rende den geheelen nacht en wel op tamelijk groote hoogte. In Denemarken schijnt men hiertoe te willen overgaan. Het is echter zeer de vraag, of een dergelijke regeling wen- schelijk is. Ongeacht tal van technische bezwaren, die zij met zich brengt, bestaat het gevaar, dat wij juist hierdoor in het con flict worden medegesleept. Aan den anderen kant mag men niet blind zijn voor de moge- lijkheid, dat de huidige toestand gevaren in zich sluit. Maar al te gauw wordt er een aanleiding gevonden voor de verklaring, dat de kleine landen niet alles doen, om de schen ding hunner neutralitet te beletten. Waarom vliegt men boven ons land? Achten de betreffende oorlogvoerende mogendheden zich door hun verklaring, de neutraliteit der niet-strijdende landen te eer biedigen, zoo weinig gebonden, dat zij maar hun gang gaan Zoo is het natuurlijk niet. Theoretisch zijn deze landen natuurlijk vast besloten, onze neutraliteit zooveel mogelijk te eerbiedigen. In de praktijk komen er ech ter tal van moeilijkheden in het geding. Wan neer vliegtuigen zich boven een vijandelrjk gebied begeven en daar in een luchtgevecht raken, zullen zij zich in vele gevallen omtrent hun positie niet meer kunnen orienteeren. Willen zij na beeindiging van het gevecht naar hun bases terugkeeren, dan vliegen zij kompaskoers, omdat dit niet anders mogelijk is. In een dergelijk geval zal de neutrali- teitsschending automatisch plaats vinden, zonder dat de piloten het zelfs hoeven te bemerken. Worden zij b.v. bij een raid op Duitschland door jachtvliegtuigen achtervolgd, dan ont- aardt de terugtocht dikwijls in een wilde vlucht en is er van eenige orienteering geen sprake meer. De bommen laten zij dan maar vallen, om den last zoo gering mogelijk te maken. Dit gebeurde in Denemarken. Voorts is er nog een factor, waarmede rekening moet worden gehouden. De Engel- schen staan er voor bekend, dat zij over het algemeen een zeer slechte aardrijkskundige kennis bezitten. Velen der jonge Britsche vliegers weten dus niet eens, waar ze zich bevinden. In Denemarken althans, meent men, dat het hieraan te wijten is, dat nu weer boven Noord-Sleeswijk en Jutland propaganda- blaadjes werden uitgestrooid. Niet zonder ironie merkt een Kopenhaagsch blad op, dat de Engelsche vliegers hun aardrijkskundige kennis wel eens mochten opfrisschen, daar zij ongetwijfeld in de war waren en het Zui- den van Denemarken hadden aangezien voor Noord-Duitschland, d.i. een kleine honderd kilometer benoorden de Duitsche grens! De thans overwogen maatregel, gedurende den nacht in onze gemeenten de straatverlich- ting te laten branden, zou voor deze gevallen natuurlijk doeltreffend kunnen zijn. De piloten weten dan, dat zij boven een neutraal land vliegen en kunnen hun koers onmiddellijk wijzigen. op de toppen van haar vingers, want een der gelijk raffinement was in de kringen, waarin zij pleegde te verkeeren, onbekend. Maar deze zoenen waren de zoenen van haar leven. Zij wist ineens, zooals een onbedorven karakter dat bij intuitie kan ervaren, dat deze jongen tenslotte haar vrijer zou worden en het wellicht altijld geweest was. Zij hield van hem, zoozeer, dat zijn bewijzen van tee- derheid haar overgelukkig maakten. Z66 ge- lukkig, dat ze er niets meer om gaf of an deren het zagen en het becritiseerden. Want al die anderen konden haar ineens niets meer schelen. Ook dit was een sterke kant van Arabella's ^karakter. Zoodra het hart rich aart iets geheel had gegeven, liet het zich door hoegenaamd niets meer tegenhouden om die kortelings ontvangen sympathie zoo spon- taan mogelijk te uiten. Een nieuwe wereld was voor de verliefde Arabella opengegaan en daarin was de geheele familie Cattermole niet meer dan een schimmenspel. Toen ze zich, bij wijze van spreken, min of meer hersteld had van al die kussen, wandelde ze op haar eentje door het park om de ont- stellende gevolgen van deze catastrophale ontmoeting te verwegen. Zeker, het had haar in een nooit gedroomd rijk van schoon- heid en beloften gebracht. Mr. Sharpe had zich met duidelijk waar- neembaren tegenzin losgemaakt van het droetmbeeld van zijn leven en leunde lusteloos achter het stuur van zijn wankele tweezit- tertje, waarvan de ledige plaats niet werd in genomen door een brok zon en leven, maar door de ergerlijke collectie tongenworst in zes verschillende soorten en variaties. Zoo was het leven nu eenrnaal. Zaken zijn zaken... En dat droombeeld van zijn gedachten, dat zijn wagen als het ware terugtrok naar ,,De Schuur" en hem deed aarzelen om er de ge- wone snelheid van veertig per uur in te zet- ten, wandelde inmiddels in het eeuwenoude park van het voomame geslacht Cattermole, dacht na over de eerste gevolgen die deze avontuurlijke ontmoeting aan de keukendeur zou meebrengen. Terwijl ze daar onder de hooge boomen wandelde, beschut voor de las- MABKEN fBLA ENGELAND belglE ERANKRMR Bovenstaand kaartje geeft duidelijk aan, in welke moeilijke positie Neder land en Belgie verkeeren, tengevolge van hun ligging tusschen twee der oorlogvoerende partijen, indien zij niet van den aanvang af streng waken tegen schending van hun luchtgebied, dat de kortste verbinding vormt tus schen twee vijandelijke landen. Te geringe benzine voor raad vormt een groot gevaar. Geheel anders wordt de zaak echter, wan neer benzine-gebrek het noodzakelijk maakt, den kortsten weg naar huis te kiezen. Hierin schuilt wel het grootste gevaar. Immers, het vliegbereik der meeste bommenwerpers is juist zoo groot, dat men zich weinig of geen speling zal kunnen veroorloven. Men kan benzine meenemen, die voldoende is om heen en terug naar een bepaald punt te vliegen en beeft dan nog een overschot, dat groot ge- noeg moet zijn om ter plaatse te kunnen opereeren. Dit opereeren kan met zich bren- gen, dat de benzine-voorraad te klein wordt, om bij bet terugkeeren nog den omweg te maken, die noodig is om ons land te mijden. Wie een kaart van Midden-Europa bekijkt, ziet al dadelrjk, dat, wat de verhouding Enge landDuitschland betreft, in tal van gevallen bet mijden van Nederland en Belgie een aan- zienlijke vergrooting van de te vliegen route met zicb brengt. lag! bet einddoel voor den Engelscben in Noord-Duitschland en voor de Duitschers in Noord- en een deel van Midden-Engeland, dan beeft men ons gebied niet noodig. In dat geval voert de kortste weg niet over ons land. In alle andere gevallen doet bij dit wel. En hierin schuilt het groote gevaar. Resumeerende ban men zeggen, dat men rekening moet houden met de waar- schijnlijkheid, dat ook in de toekomst vreemde vliegtuigen over ons land zullen vliegen. Worden in bet winterseizoen de weersom- standigheden ongunstiger dan ze nu zijn, wat een grooter verbruik van benzine met zich brengt, dan wordt ook bet gevaar grooter. Mede omdat er dan meestal sprake zal zijn van een bewolkten bemel, zoodat vreemde vliegtuigen op geringe hoogte kunnen vlie gen, zonder gezien te worden. Hoe deze situatie in de toekomst zich verder zal ont- wlkkelen, valt natuurlijk niet te zeggen; maar wel zal door een en ander duidelijk geworden zijn, dat de handhaving onzer neutraliteit, onze legerleiding voor een aantal problemen stelt, die niet gemakkelijk zullen zijn op te lessen. (Nadruk verboden.) DE OPENING VAN DE ZITTING DER STATKX-GKNKKAAR. Prinses Juliana en Prims Bemhard zullen de Koningin vergezeLen. Naar gemeld wordt, zal de Koningin als gewoonlijk de vereenigde zitting der Staten- Generaal op Dinsdag 19 September openen en zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard H.M. bij deze plechtigheid vergezellen. In dit verband mag worden opgemerkt, dat het de eerste maal is, dat Prins Bemhard de opening van de Staten-Generaal bijwoont. TWEEDE KAMI.it. De Tweede Kamer komt Dinsdaganiddag 19 September om kwart over drie bijeen. Aan de orde zullen dan zijn de aanbieding van de rijksbegrooting voor 1940 en het op- maken van de mominatie voor het voorzitter- schap. OONTRABANDE-UJST. De Duitsche regeering heeft de lijst gepu- bliceerd van contrahande, die op neutrale terpraatjes en de hatelijke blikken van haar onbarmhartige gastvrouwen, begon ze rustig over de dingen na te denken. EE&n ding stond nu in ieder geval voorgoed bij haar vast. Terwijl ze de glorie van die eenvoudige reizigerszoenen in haar hart had ervaren, had ze tevens voor altijd elke mo- gelrjkheid igehannen om met zoo'n rrjken snuiter, zoo'n adelijken sinjeur, in het huwe- lijk te treden. Ze had als het ware de vurig- ste hoop van haar goeden, maar erg ijdelen vader verbrijzeld. D© eenige reden waarom ze eigenlijk bij de Cattermole's verbleef was in den gloed van dien proletarierszoon ver- smolten, als sneeuw in een smeltkroes. Och. Arabella zelf was nooit zoo happig geweest op dien problematischen .snuiter". Nu wist ze heel vast en zeker, dat, al kwam er een jonge man opdagen, die al de gaven en charmes der drie reeds geweigerde sol- licitanten in zich vereenigde, niets of nie- mand haar zou kunnen bewegen om hem te verkiezen boven dat heerlijk sproetengezicht van Sidney Sharpe. Ze'lfs niet indien hrj de chanme en de schoonheid van Eric combineer- de met de ontzaglrjke rijkdommen van den adellijken Billy en tevens de schitterende in- telligentie bezat van den jongen mr. Basil. Arabella zou er geen seconde aan denken om het voorstel van deze wonderlijken jongeman ook maar in overweging te nemen. Voor haar bestond er vanaf dit oogenblik slechts ben perfectie op het gebied van een geschikt candidaat. En dat was niemand anders dan het een voudige natuurlijke, oolijke joch, dat haar jaren had verveeld met zijn panthetische lief- desverklaringen en dien ze nog geen vrjf mi- nuten geleden zoo ongegeneerd vaarwel had gezoend. De jonge reiziger in tongenworst in zes soorten en variaties, die haar eens zoo verwijtend had toegevoegd, dat ze een „hart van steen" he'zat. Dat was de jonge mr. Sharpe van Tomay- ne's Tenned Tongues, met zijn verbluffende overredingskracht, dien zij driemaal had ge- weigerd, dien ze geplaagd had om z'n ver- Schrikkelijk dialect, dien zij gesard had om schepen in beslag kan worden genomen. Evenals op de Engelsche lijst beschouwt ook i Duitschland levensmiddelen o.a. als voor- i waardtelijke contrahande, die dus alleen dan i niet in beslag wordt genomen, indien vast- staat, dat de producten bestemd zijn voor verbruik in het neutrale land. De overzeesche handel van de neutralen met de oorlogvoe rende landen is dus eigenlijk lam gelegd. De tijd, waarin nog lijsten werden aangelegd van goederen, zooals levensmiddelen, die nimmer als contrahande zouden worden beschouwd, is voorbij NEDERLANDSCH VEIEGTUIG DOOR DDITSCH TOESTEL TOT DATING GEDWONGEN. Duitsche gezant heeft leedyrezen zajner regeering uitgesproken. NieUw vliegtuig aangeboden. De Regeeringspersdienst meldde Donder- dagmiddag: Gistermiddag is benoorden de Wadden- eilanden het Nederlandsche marinevliegtuig R 5, waarvan in verband met de gegeven strikte instructie moet worden aangenomen, dat het zich binnen Nederlandsch rechtsge- t z'n romantiek en z'n onvermoeihare pogin gen om haar hart te winnen... dien ze op een middag had nagestaard uit denzelfden salon, waar ze hem zoo dikwijls het bloed van onder de nagels had gehaald. Het ventje dat ze eigenlijk uit de hoogte had hehandeld, sinds den eersten keer, dat hij zich in den winkel in zijn hoedanigheid van vertegen- woordiger van Tomayne's Tinned Tongues had aangediend. ,,Ik krijg mrjn streken leelijk thuis", he- kende Arabella heel eerlijk tegenover zich zelf. Ze liet zich rouwmoedig op den stronk van een reusachtigen eik neer. ,,Wat zou ik er niet voor over hebben, als ik die mid- dagen, dat ik hem in onzen salon heb zitten plagen ongedaan kon maken. Wat zou ik graag al dien verspilden tijd willen terugroe- pen, dat ik hem steeds maar wilde wijsma- ken, of liever mezelf, dat ik heelemaal niets voor vrijers voelde en al dergelijke nonsens meer, terwijl hij zenuwachtig op het hoekje van de sofa zat en ik rond draaide op het pianokrukje. Och, wat hebben we stom ge daan, stom, stom, om al die mooie uren te vergallen... te vengallen..." Er klonk een lichte stap op het gras ach ter haar. Een lieve meisjesstem riep haar naam. ..Arabella!" Zij keek verrast om en zag eenigszins wan- trouwend naar de mooie, vroolijke oogen van Peggy Delamere. Wat kwam die hier doen, flitste het door haar hoofd. Want Arabella wist maar al te goed, dat er nog sporen van heel versche tranen op haar gezicht aanwe- zig waren. ,,Zeg, ik heb jouw geheim ontdekt, toen ik je dien avond vertelde, dat jij wel degelijk smoor was op dien jongen Erie. Nu ken jij het mijne", zei Arabella blozend, maar dap per. Peggy Delamere reageerde erg verstandig op deze bekentenis. Ze zei aanvankelijk geen woord, nam de plooien van haar roze jurk fcijeen, en na met haar zakdoek het stof van het nog vrije plaatsje te hebben afgeslagen een kleinigheid, die Arabella ondanks den hied bevond, door een Duitsch militair vlieg tuig aangevallen en, na tot daling te zijn ge- dwongen, vergaan. De vier man Nederlandsche bemanning, waarvan er twee licht gewond zijn, zijn naar Nord'erney overgebracht en keeren zoo spoe- dig mogelijk naar Delfzijl terug. De Duitsche gezant heeft hedenochtend op het Departement van Buitenlandsche Zaken het leedwezen zrjner regeering over het voor- gevallene uitgesproken en het aanbod over gebracht om het vliegtuig te vervangen. Indien hij het verhoor der Nederlandsche vliegers bijzonderheden komen vast te staan, die tot juist begrip van het voorgevallene van belang zijn, zal een nadere mededeeling worden gedaan. DE CLEARING. De Nederlandsch-Duitsche clearing zal ook onder de tegenwoordige omstandigheden op de tot dusverre gebruikelijke wijze worden toegepast. Tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering bestaat overeenstemming, dat het gewenscht is den achterstand op de clearing zoo mogelijk in een snel tempo te verminderen. Ten. aanzien van de vaststelling der betalingscontingenten is een regeling ge- troffen, waarover belanghebbenden binnen- kort inlichtingen van het Crisis Uitvoer Bu reau zullen ontvangen. UITVOERVERBOD VOOR AUTO'S. De Nederlandsche regeering heeft den uit voer van auto's, motorfietsen, hulpmotoren en onderdeelen daarvan verboden. DUITSCH VLIEGTUIG AANGEHOUDEN BIJ A>1 ELAND. Woensdagmiddag is een Duitsch militair watervliegtuig hij Ameland in de Nederland sche territoriale wateren aangehouden door Nederlandsche vliegtuigen, die in overeen stemming met de regelen tot handhaving van de onzijdigheid, het Duitsche vliegtuig heb ben belet, het Nederlandsche rechtsgebied te verlaten. Het vliegtuig is in beslag genomen en de bemanning wordt geinterneerd. VISA-DIENST INGESTELD. Voor visilim op vreeinde paspoorten. De Regeeringpsersdienst meldt: Met ingang van 21 September a.s. zal hier te lande een visa-dienst zijn werkzaamheden aanvangen. Deze dienst zal te 's Gravenhage gevestigd zijn aan de Koninginnegraeht 21 en alle werkzaamheden, aan het verleenen van vreemde paspoorten verbonden, die tot dus verre door den rijksdienst der werkloosheids- verzekering en arbeidshemiddeling en ge- deeltelijk ook door het departement van bui tenlandsche zaken werden uitgevoerd, over- nemen. Alle aanvragen betreffende het verleenen van visa moeten van bovengenoemden datum af aan dit bureau worden voorgelegd. JAARBEURS IN MOBILISATIETIJD. Een week later dan het oonspronkelijk voor- nemen was is te Utrecht de 41ste Kioninklijke Nederlandsche Jaarheurs begonnen, onder wel zeer bijzondere omstandigheden, die herinne- ren aan de jaren, waarin de Nederlandsche Jaarheurs te Utrecht de eerste maal werd gehouden. Het aantal deelnemers, dat voor deze beurs ingeschreven heeft, bedraagt 1203, hetgeen slechts zeer weinig lager is dan het deelnemersaantal van de vorige Najaarsbeurs, hetwelk 1211 bedroeg. Daar enkele deel nemers dltmaal genoegen hebben genomen met kleinere ruimten, bedraagt de verhuurde oppervlakte ditmaal 17.079 vierkante meter, tegen 17.407 vierkante meter in het najaar 1938. Aangezien laatstgenoemde beurs de grootste najaarsbeurs was, die tot nu toe werd gehouden, behoeft het geen verwonde- ring te wekken, dat onder de huidige omstan digheden dit record niet wordt gebroken. Niet alleen de deelnemers uit het binnen- land komen op deze beurs voortreffelijk voor witten japon had nagelaten kwam ze gemoedelijk naast haar nieuwe vriendin zit ten en nam haar hand in een zusterlijken greep. ,,Ik begrijp alles, lieve kind", zei ze rus tig, ,,en als ik het zoo eens zeggen mag, ik vind joifw mr. Sharpe een vreeselijk aardig joch,'>,. Owa „Ik niet minder", stemde Arabella grif toe. ,,Maar toch vind ik het erg lief van je, dat je zoo goed over hem denkt." En ze drukte die kleine hand van miss Delamere bijzonder stevig in haar flinke knuisten. Er is niets wat een meisje meer kan bekoren dan dat ze een ander meisje den jongen van haar keuze hoort prijzen, vooral wanneer ze weet, dat haar vriendin niet het minst met dat jongmensch heeft uit te staan. ,,0, Peggy, vindt je het geen kraan van een jongen om rich te laten inschrijven in het vrijwilligerscorps. terwijl hij juist nu elk goed baantje kan krijgen, dat hij maar wenscht. Reken eens uit, een driedubbel sa- laris met de opengevallen plaatsen en zijn bij zondere talenten als handelsreiziger, vooral in tongen vader liet hem nooit zonder een order de deur uitgaan, ofschoon het spel geen klap voor den neus waard is en dan elken Zaterdagmiddag naar de voetbalwedstrijden of naar de operette's en waar die jongens al niet van houden. Zeg, zal hij er niet keurig uitzien in zijn mooie nieuwe khaki-pakje Toen zag Arabella ineens een flinken jonge man voor zich staan in het vlugge nauwslui- tende uniform der Engelsche soldaten en die jonge man zond haar, voordat hij met een kwieken zwaai voorgoed afscheid van haar nam en zijn edele taak aan den overkant van het water ging ondernemen, een laatste glim- lach toe. En zij, daar zittend op een boom- stronk in het eeuwenoude bosch der Catter mole's, waar het zonlicht speelde met de bla- deren, maar ook zich nestelde in haar glan- zende haarweelde, zij fluisterde hem heel, heel vriendelijk toe: ,,Mijn Sidney." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5