Predikbeurten Kerknieuws. Laatste Berichten Bij iedere gelegenheid BLOEMWERK TERNEUZEN, 15 SEPTEMBER 1939. AXEL. ZELZATE. RECHTSZAKEN. WEERBERICHT. DE POOLSCHE PETROLEUMVELDEN BEZET. SCHEEPV AARTBE WEG1NG. grondgebied. De bemanning van drie personen werd aangehouden. Denzelfden dag schonden drie Poolsche bombardementsvliegtuigen de grens van de Sowjetunie in bet district Mozyr Wit-Rusland)De bemanning van de vlieg- tuigen, twaalf man in totaal, zijn aangehou- den. HEX BLOEDBAD IN POLEN. Een officier van het Duitsche tankcorps die nit Polen is teruggekeerd, heeft tegenover den Berlijnschen correspondent van Politiken verklaard, dat ,,de Duitscbe tanks zelfs nog succesrijker zijn dan werd verwacht, docb tot welken prijs!" De moderne oorlogsverklaring zal blijken niets anders te zijn dan een slachting op groote scbaal. De officier scbatte de verliezen van Duitschland alleen aan het oostelijk front op minstens 15.000 man. Hij voegde hieraan toe, dat bet onmogelijk is bet aantal dooden der Polen te schatten, docb dat dit aantal tusschen de 150.000 en 300.000 moet zijn. 'De officier zeide: Wij geven toe, dat het zeer te betreuren is, maar wij acbtten het onmogelijk krijgsge- vangenen te maken, in de eerste plaats uit vrees, dat velen achter uit onze tanks zouden verdwijnen. Wij moesten scbieten op iedereen, die in ons gezichtsveld lag. In de tweede plaats hadden wij niemand, om zich met gevangenen te belasten. Daarom hebben wij bijna beelemaa] geen gevangenen gemaakt. Wij hebben ieder een doodgeschoten Dezelfde officier heeft verder nog ver klaard, dat de Polen zeer dappere vechters zijn. Het is geen gemakkelijke taak Polen te overwinnen, want we zullen vermoedelijk iederen soldaat moeten dooden, voor Polen zal toegeven. Tenslotte verklaarde de officier, dat de Duitsche infanterie met voile bepakking door zand en modder vijftig kilometer per dag aflegt. HOE DE DUITSCHERS POLEN TRACHTEN AF TE SLUITEN. Naar de Times Woensdag van de Poolsche grens meld'de, is het thans duidelijk, dat de Duitsche opmarsch op het Oostelijk front met groote moeilijkheden te kampen heeft en voor een groot deel vrijwel tot staan is ge- bracht, nog voordat zelfs Polens natuurlijke verdedigingslijn van Bug, Weichsel en San bereikt is. Ten Noorden van de hoofdstad duurt het vechten voort om Modlin, waar de Narew in den Weichsel stroomt. Deze stad is voorzien van beroemde Russische forten, met meters dikke wallen, die thans van bin- nen en buiten nog met beton versterkt zijn, zoodat zij eenigen tijd zelfs aan zware artil- lerie het hoofd kunnen bieden. Terwijl de for ten nog steeds in Poolsche handen zijn, wordt er in den omtrek gevochten, terwijl de Duit sche troepen verder naar het Oosten toe bij Lomza over de Narew zijn getrokken met het doel Modlin in te sluiten. Wanneer Mod lin zou gevallen zijn, zou de weg naar War- schau uit het Noorden open liggen en de val van de hoofdstad binnen enkele uren kunnen worden bereikt. Ook de opmarsch uit Zuidwestelijke rich- ting naar Warschau schijnt de laatste dagen niet veel verder te zijn voortgezet. De Polen I schijnen in het heuvelland bij Kielce nog hevig weerstand te bieden. 'Het is wel van eenige beteekenis, dat de Duitsche opmarsch voorloopig tot staan is i gebracht, zoodra de oprukkende troepen be- lemmeringen van het moeilijke terrein ont- moetten. De indruk, dat de Polen in het Westen van hun land, dat vlak van bodem is, geen defi- nitieven weerstand hebben willen bieden, doch slechts den vijand hebben willen ophouden, wordt bevestigd. Het is vrijwel zeker, dat ook Modlin en de omstreken van Kielce niet door groote massa's troepen worden verdedigd. De Polen schijnen deze stellingen slechts te wil len handhaven om tijd te winnen voor het organiseeren van hun verdedigingslinie langs SanW eichselBurg. Het schijnt, dat een nieuw Duitsch offen- sief van ernstigen aard begonnen is in den Oostelijken sector van het Oost-Pruisische front in de richting van Bialistok en Grodno, klaarblijkelijk met het doel de Poolsche ver- bindingen met Litauen en Letland af te snij- den. De Duitsche strategie schijnt erop ge- richt te zijn zoowel de San als de Bug om te trekken met een geweldige tangbeweging, waarbij in het Noorden Bialistok en Brest- Litowsk het doel zouden zijn. De militaire medewerker van de Times acht in dit ver- band den belangrijksten sector van het Pool sche front op het oogenblik dien van Prze- mysl. De Duitschers trekken snel op over de San met de duidelijke bedoeling Polens grens met zijn neutrale Zuiderburen af te sluiten. Door deze beweging en die in het Noorden zou Polen zoodoende alleen nog in verbinding blij'ven met Rusland, waarvan het geen steun te verwachten schijnt te hebben. DE POLEN MACHTELOOS TEGENOVER DE DUITSCHE LUCHTMACHT. De Duitsche luchtaanvallen bliiven voort- gaan. Voortdurend worden de bmggen en de spoorwegen gebombardeerd en vooral ook de vliegvelden, wat voor Polen een grootere be- dreiging vormt dan het bombardement van steden als Lemberg. Het belangrijkste ele ment in den Duitschen luchtaanval is echter de voortdurende verkenning en het daarop gevolgde bombardement van Poolsche troe pen concentra ties. De Polen zelf beschouwen de Duitsche overmacht in de lucht als den voomaamsten factor van het succes van den invaller. Naar hun schatting zouden de Duit schers meer dan 5000 vliegtuigen ingezet hebben, w.o. 3000 bombardementstoestellen. Deze schatting moge overdreven zijn, doch zeker is, dat de numerieke meerderheid in de lucht zoo groot is, dat de dappere Pool sche vliegers van den beginne af een verloren slag hebben geleverd. Ware dit niet het ge- val, dan zou de zaak aan het front er heel anders voorstaan. VAN: Slocmcnmogazijn Will VIooswijkstr. 27 - Tel. 276 - Terneuzen VERZENDINQ NAAR ALLE PLAATSEN. Ingez. Med. de allerkostbaarste van Uw leven, want op dat oogenblik is er geen tijd meer beschik- baar om zelfs de eenvoudigste hulpmiddelen te baat te nemen. Niet genoeg kan men er dan ook op aan- dringen om reeds thans, nu het nog tijd is, Voorzorgsmaatregelen te treffen, wie weet van welk een onschatbaar nut zij voor U en de Uwen kunnen zijn. Op de wandplaat van deze vereeniging staan alle voorzorgsmaatregelen vermeld, die door U kunnen genomen worden en zij kosten U weinig of niets, want vrijwel alles Wat men noodig heeft, is reeds in de wonin- gen aanwezig, al ligt een en ander niet voor de hand. Zorgt daarom, dat hierin verande- ring komt en ge paraat zijt. Sehaf om te beginnen deze wandplaat aan, waarop de wenken en gedragsregels vermeld staan, en hang deze plaat op in Uw gang, zoodat de aangegeven wenken dagelijks onder de oogen komen en men daarmede volkomen ver- trouwd raakt. De kosten van deze plaat be- dragen slechts 10 cent. Indien de winkeliers deze voor hun clientele verkrijgbaar willen stellen, zoo kunnen zij zich voor den verkoop wenden tot het secretariaat van de afdeeling Terneuzen der Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming, Scheldekade 30, of bij den bode van het Gemeentehuis, wiaar pakjes van 5 of 10 exemplaren verkrijgbaar zijn, terwijl men de niet-verkochte exemplaren desgewenscht later weder kan inleveren. Nu wij toch over luchtbescherming schrij- ven, wenschen wij de gelegenheid te baat te nemen om nog eens op het groote nut te wijzen zich aan te melden als lid van de plaatselijke afdeeling. Op het oogenblik be- draagt het ledental slechts 400 en dat op een gemeente van ruim 11.000 inwoners. Voor de kosten behoeft men het niet te laten, want de minimum-contributie bedraagt slechts 25 cent per jaar, doch vele kleintjes maken een groote en dan kan de plaatselijke afdee ling ook meer beschermingsmaatregelen aan- schaffen die ten slotte toch ook aan alien ten goede komen. MOEILIJKHEDEN DIE HET PUBLIEK ZELF VEROORZAAKT. LUCHTBESCHERMING. „Iets doen is beter dan niets doen", aLdus de aanhef van een wandplaat, uitge- geven door de Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming. Met dezen slagzin zal een ieder het wel eens zijn en wanneer men zoover is, zoo komt de vraag: ,,Maar wat moet ik doen, indien er werkelijk gevaar mocht dreigen." Ja, als het luchtgevaar er is, dan heeft men een kost- baren tgd laten voorbijgaan, misschien wel Het oppotten van zilvergeld. Er is dezer dagen al meermalen de aandacht op gevestigd, dat er voor het publiek absoluut geen enkele aanleiding bestaat om te trachten zooveel mogelijk bankpapier om te zetten in zilvergeld en dit op te potten. Er is bij den oorlog in 1914 ruimsehoots gebleken, dat zij, die zich toen aan het hamsteren van zilver hadden schuldig gemaakt, daarmede in geen enkel opzicht voordeel hebben behaald. Het zilvergeld, hetzij hier nog eens herhaald, ont- leend zijn waarde niet aan zijn waarde in zil ver, doch aan het bedrag dat daar door de rij-ksmunt in gestempeld is, evenals zulks het geval is met de waarde die gedrukt wordt in de van wege de Nederlandsche Bank uitge- geven bankbiljetten en die men evengoed als zilvergeld in betaling moet aannemen. Er blijkt evenwel bij vemieuwing, dat het publiek, dat er zoo vlug bij is te klagen wan neer een en ander dat van overheidswege ge- regeld moet worden niet aanstonds vlot mar- cheert, ondanks de waarschuwingen en ver- maningen ter zake, weer gewoon dwars tegen het algemeen belang ingaat. Van verschillende zijden vernemen wij, dat verschillende instellingen die over zilvergeld moeten beschikken voor kleine uitbetalingen, b.v. van loonen in Zeeuwsch-Vlaanderen, in moeilijkheden dreigen te komen, omdat zij niet aan het noodige zilvergeld kunnen ge- raken. Verschillende banken, bij wie zij zich daar- voor gewoon zijn te vervoegen, moeten hun klanten rantsoeneeren, zoo zij al geen ,,uit- verkocht" aan het loket laten hooren. Aangezien er in den regel ruimsehoots zil vergeld in omloop is en de Nederlandsche Bank naar wij vernemen in de laatste dagen reeds duizenden guldens aan zilvergeld heeft beschikbaar gesteld, bewijst dit, dat het pu bliek van dit geld in strijd met het algemeen belang en zonder voordeel voor zichzelf een onjuist gebruik van dit geld maakt, door het op te stapelen en daardoor aan de circulatie te onttrekken. Indien dus spoedig het oogenblik zou aan- braken, dat we weer in het tijdperk moeten komen van het in omloop brengen der zilver- bons (de papieren guldens en rijksdaalders), welks bezit toch minder secuur is dan van het zilveren geld, omdat bons allicht eerder in het ongereede geraken, dan zijn de zilverhamste- raars daarvan de oorzaak. HERRENOEMIN G. Bij, Kon. besluit is herbenoemd tot burge- meester van Groede en Nieuwvliet, de heer M. Wagtho. DE ZAAK ST. JANSTEEN. In hooger beroep. Naar het Dagblad van N.-Br. en Zeeland verneemt, is na de bekende uitspraak van Ged. Staten van Zeeland, de kwestie van de zesr niet-toegelaten raadsleden van St. Jan- steien, nog niet van de baan. Nu het hoogst provinciaal college het be roep der zes gekozenen afwees, zijn zij n.l. in beroep gegaan bij de Kroon. Een bekend Middelburgsch advocaat zal hun zaak verdedigen. Wordt dit beroep verworpen, dan is een nieuwe verkiezing te St. Jansteen noodig, want de udtleg dat volstaan kan worden met het aanwijzen van plaatsvervangers, klopt o.i. niet met het artikel in de Gemeentewet, dat gevallen als deze regelt. Ook een lid van Ged. Staten wien wij naar zijn meening vroegen, was zeer beslist in zijn verklaring dat aan een nieuwe verkiezing dan niet te ontkomen is. DE VLASMARKT IN BELGIe. Wanneer we onze vlasmarkt stellen in het kader van de wereldvlasmarkt aldus schrijft ,,iHet Vlas" o.m. dan komen we tot de con- clusie dat de Belgische vlasmarkt in het tee- ken van de algemeene belangstelling zal staan. Niet alleen de buitenlandsche, maar ook onze eigen spinners zullen trachten in de mate van het mogelijke hun behoeften aan vlas en kro- ten in ons land te dekken, zoodat er een ge- durdge en levendige vraag zal bestaan, wat reeds thans waargenomen kan worden, hoe aarzelend sommige ook nog zijn. In ieder geval werden er de laatste week belangrijke aankoopen gedaan voor Fransche rekening, terwijl er thans ook tamelijk veel vraag kan worden waargenomen van de zijde der Engelsche spinners. De productie belang- rijk te kunnen uitbreiden, daar onze wevers niet meer zullen kunnen rekenen op Fransche garens. De prijzen van alle vlassen zijn deze week gemiddeld met 100 fr. gestegen, en het aan- bod is niet bijzonder groot, daar nog alle arbeidskrachten bijna uitsluitend gebezigd worden voor het roten van het nieuwe vlas. Er werden ook heel wat aankoopen gedaan in binnenlandch stroovlas, waarvan de prijzen ook iets verhoogd zijn. GEVAARLIJK AUTOBESTUURDER. Dinsdagmiddag werden eenige wandelaars in de Wilhelminastraat te Goes opgeschrikt door een uit de richting Middelburg komende auto, die plotseling van rechts naar links den weg overstak, daar een paaltje met voorrangs- bord onderstboven reed en vervolgens een boom ramde, die even boven den grond afbrak. De auto kon, hoewel aan de linkerzijde nogal beschadigd, op eigen kracht verder, wat de bestuurder ook al spoedig deed. Intusschen had men echter de politie gewaarschuwd en haar een nummer opgegeven. Dit voerde ech ter naar Ierseke, en de eigenaar van de auto met dit nummer bleek den heelen dag niet ge- reden te hebben. De politie reed door in de richting van Brabant en het gelukte haar even voor de grens de beschadigde auto aan te houden. De bestuurder was de verzeke- ringsagent W. L. P. te Middelburg, die ver klaarde, dat het ongeval veroorzaakt was, doordat hij ter plaatse een cigaret opstak en daarbij de macht over het stuur verloren had. De politie maakte proces-verbaal op. Het mag weer een wonder heeten, dat dit ongeval op dezen hoofdverkeersweg VlissingenRoo- sendaal zoo goed afliep! De auto, een kleine Dodge, was te Goes ge- huurd bij den autoverhuurder C. J. Tilroe. Verder vermelden wij nog, dat een oogge- tuige had medegedeeld, dat de auto het num mer K 8004 droeg, terwijl het later bleek te zijn K 15044. Zoo wordt de politie wel eens door goedwillenden op een dwaalspoor ge bracht! (Midd. Crt.) MUNEN AANGESPOELD. Dinsdag is te Kamperland nabij de woning van den waterbouwkundig opzichter de heer A. C. SWenne, een mijn aangespoeld. De heer Swenne heeft in verband hiermede met zijn gezin zijn woning verlaten en zich naar elders begeven. De betrokken autoriteiten zijn van een en ander op de hoogte gebracht. Men meldt, dat nog een tweede mijn aldaar is aangespoeld, die wat verderop ligt naar den kant van den verdedigingsdam van de groote duinen". De mijnen zijn van Nederlandschen oor- sprong. Vermoedelijk komen ze uit het Brou- wershavensche gat. Nader kan worden medegedeeld, dat het aan het bevoegde personeel gelukt is een dezer nl. die bij de woning van den heer Swenne, te demonteeren. De andere kon niet worden bereikt, omdat deze met den stroom afdreef, doch men hoopt deze bij hoog water te kunnen bereiken om hem onschadelijk te maken. (De Z.) BESMETTELUKE ZIEKTEN. In de week van 3 tot en met 9 September kwamen in onze provincie vier gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. twee gevallen van roodvonk te Krabbendijke (in een gezin) en een geval te Oost- en West-Souburg. Voorts een geval van Polimyelitis anterior acuta te Borssele. HET CENTRUM. Het programma van deze week is er op ingesteld om na de pauze de spanning er in te houden want vooraf gaat een film van meer huiselijken aard Salonwagen E 417 die in feite de belevenissen van deze spoor- wegwagen voor oogen brengt. Het gaat met dezen wagen als met een menschelijk wezen, hij wordt eerst met alle mogelijke zorg om- ringd tot hij voltooid is, komt dan in de wereld en doorkruist alle landen ter wereld. komt tot zijli hoogtepunt en daarna gaat het bergaf tot hij eindelijk terecht komt in een museum van verkeerswezen. Men zou aan dit alles geen 100 meter filmband verspillen, was het niet dat men in deze film een opkomen en weer neerdalen van een paar menschen- kinderen had verwerkt en dit gedaan heeft op zulk een sublieme wijze, dat men moet er- kennen dat zoo 's werelds loop is. Na eer- zucht, praal en macht, komt de aftakeling en nu en dan met een korte flikkering ver- bleekt de ster, tot een opkomende haar ge- heel doet vergeten. Na de pauze komt de thriller, een flonke- rende ster aan het filmfirmament Chineesch Goud. Nu dat kunnen zij daar op het oogenblik best gebruiken, trouwens niet alleen in het Oosten maar helaas ook in het Westen zullen de landen niet genoeg van dit kostbaar goedje kunnen hebben want oorlogvoeren en al wat daarmede samenhangt kost kapitalen aan goud. Zoo is het ook in deze spannende film gesteld waar nu eens niet de oorlog tusschen twee rijken wordt te zien gegeven, doch de oorlog tusschen twee machtige bendeleiders, die beiden drommels goed weten wat goud be- teekent en waar de eene aanvoerder dit bezit en de andere niet, gaat het er natuurlijk om dit goud van eigenaar te doen veranderen en men zal, den loop der gebeurtenissen vol- gend, nu en dan zijn leuning van de stoel moe ten vasthouden want de koerier, die het goud moet transporteeren, is lang niet gelukkig, nu ook hier de spionnagedienst aan het werk blijkt te zijn en volkomen op de hoogte is van dit kostbare transport. De koerier is echter uit het goede hout gesneden; het wordt list tegen list, geweld tegen geweld en niet zoo zuinig ook, het davert van de vele adem- benemende avonturen, tot ook hier het slot- salvo klinkt en de film eindigt zooals men dit gaarne zou zien. Dief aangehouden. In den boekhandel van A. Acke in de Leeg- straat, liet een verdachte klant zich een kost bare verzameling postzegels voorleggen. De winkelierster begaf zich in een zijvertrek, doch hield niettemin den bezoeker in de gaten en zag, dat deze zich postzegels toeeigende. Zij liet hem naar buiten gaan, doch hield hem daar staande, waama haar buurman Pierets, een stevige smid, hielp, om den man in be- dwang te houden, terwijl inmiddels om de politie werd getelefoneerd, die den man in be waring nam en ter beschikking van de justitie te Gent stelde. Het bleek te zijn een zekere A. T. uit Axel, die reeds verschillende pogin- gen tot inbraak en diefstal op zijn kerfstok zou hebben. Doodelijk auto-ongeval. De 5-jarige Annie Moens keerde na school- tijd huiswaarts, toen zij in de Dedestraat werd aangereden door een auto, bestuurd door R. K. uit Zelzate. De arme kleine kwam onder het voertuig terecht en was op slag dood. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 15 September 1939. De volgende zaak werd behandeld: H. de Z., oud 43 j., veekoopman en veever- voerder te Zaamslag, was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den Kanton- rechter te Terneuzen van 16 Mei 1.1., waarbij hij met bekrachtiging van het vonnis van den Kantonrechter van 2 Mei 1.1. werd veroor- deeld wegens het dieren noodeloos doen ver- voeren op pijnlijk en kwellende wijze werd Veroordeeld tot f 50 boete of 20 dagen hech- tenis. Appellant heeft n.l. op 6 Februari te Walsoorden in een hem toebehoorepd vracht- motorrijtuig, bestuurd door zijn knecht, een vijftal paarden, een koe en 3 kalveren gelijk- tijdig in dat motorrijtuig doen vervoeren, ter wijl het btodemoppervlak van den auto slechts 5 bij 2.2 meter bedroeg, en waardoor tijdens hei-VT°1fr 6etn dier paarden werd getrapt. VRAOHTAUTO IN DEN RIJN GEREDEN Eisch: bevestigmg vonnis van den Kanton rechter, waarvan hooger beroep beide kinderen werden licht gewond, evenals j de drie studenten, wier auto totaal werd ver- nield. j De politie heeft de studenten naar het j politiebureau meegenomen. L.jg|. Z„ oud 28 j., huurauto-ondernemer te Hoofdplaat, die door den Kantonrechter was vrijgesproken van overtreding van het Regle- ment Algemeen Personenvervoer, eischte de Officier van Justitie verneitiging van dit vonnis, waarvan hooger beroep, en veroor- deeling van verdachte tot een geldboete van 6 of 3 dagen hechtenis. ZONDAG 17 SEPTEMBER 1939. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; inleiding van den heer P. J. F. van Voorst Vader; 2.30 u., de heer P. J. F. van Voorst Vader, intrede; 6.30 u., Dr. L. J. Cazemier, Jeugddienst, medew. kerk- koor. SDUISKIL. 9.30 u. en 2.30 u., de heer J. H. Renting. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. ZAAMjSlLiAG. 9.30 u., leesdienst; 2.30 u., Ds. Korevaar. KLOOSTERZAND'E. 10 u., de heer J. Streef- land, hulpprediker te Oegstgeest. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. W. Korevaar, van Zaamslag. PHILIPPINE. 2 u., leesdienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W, van Houte. AXED. 9.30 u., Ds. Pijlman, van Hoek; 2.30 u., cand. De Ruijter. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. F. Pijlman. ZAAMSLAG9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Clir. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. J. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., de heer M. A. Mieras. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. NED. HERV. KERK. De heer P. J. F. van Voorst Vader, be- I noemd tot hulpprediker bij de Ned. Herv. kerk te Terneuzen, zal Zondag a.s., des na- I middags 2.30 uur, bij die gemeente zijn in- trede doen. In den morgendienst zal hij wor- f den ingeleid door Dr. L. J. Cazemier. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur was te Vlissingen: weer: regen; wind: zwak Noord-Noordwest, temperatuur 13 gr.; min. hedennacht 12 gr.; neerslag afgeloopeni etmaal 18 m.M. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog enkele plaatselijke regen- buien, koude nacht, overdag weinig verande- ring van temperatuur, zwakke tot matige wind uit Noordelij.ke richtingen. HET VERGAAN VAN DE „K 5". DEN HAAG. De Regeeringspersdienst deelt de volgende biizonderheden over het ver- gaan van het Nederlandsch marinevliegtuig ,,R 5" mede: De bemanning van de ,,R 5", hetwelk door een Duitsch militair vliegtuig was aangevallen en na tot dalen te zijn ge- dwongen was vergaan, is grsteravond te Delf- zijl aangekomen. Uit hun verklaring is komen vast te staan, dat het incident zich heeft af- gespeeld buiten onze territorial wateren op 5 mijl benoorden het licht Hollem. Het Duit sche vliegtuig bleek het Nederlandsche met mitrailleurvuur te hebben aangevallen, waar door het instructiebord werd versplinterd en de voorkant werd weggeschoten. Als gevolg hiervan is het toestel bij de landing over den kop geslagen. Het bleek, dat luitenant ter zee 3e klasse Van Rijn een sohampschot aan zijn rechter- arm en 2 schampschoten achter het linkeroor had, sergeant vlieger F. Buijnink had twee schoten door zijn linker grooteteen en de korporaals Goudswaard en Van Wingerden bleven ongedeerd. Alle vier maken zij het naar omstandigheden goed. Het vliegtuig is het laatst gezien met de drijvers boven water. OUD-MINISTER DE WILDE TWEEDE KAMER-LID. DEN HAAG. Oud-Minister Mr. J. A. de Wilde heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer, in de vacature Botterweg, aangenomen. RIJKSBUREAU VOOR MET A T.F.N, DEN HAAG. Tot en met 30 September 1939 is voor het verhandelen en verwerken van metalen nog geen vergunning van het Rijksbureau noodig. INDISCHE LUOHTMAIL KOMT PER TREIN DEN HAAG. Met de speciale trein, die de in ZJwitserland gestrande Nederlanders naar ons land terugvoert, wordt de luchtmail van de te Naj>els opgehouden Indie-vliegtuigen naar ons land gebracht. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. WOU!W. Gisteravond stond de autobestuur- der K. uit Wouw in gezelschap van zijn beide kinderen op den Roosendaalschen weg zijn wagen te herstellen, waarbij de postbode v. d. B. hem met een zaklantaam bijlichtte. Een tweepersoonsauto, waarin 3 studenten uit Leiden zaten, die niet vrij van alcohol waren, kwam in snelle vaart aangereden en botste op den wagen waarbij de vier genoem- de personen stonden. Zij werden alle vier ge- grepen. De postbode werd op het rijwielpad geslingerd en liep een ernstige schedelbasis- fractuur op. In levensgevaarlijken toestand is hij zijn woning binnengedragen. K. en zijn RENK'UM. Vanochtend te ongeveer 5 uur is een vrachtauto met aanhangwagen van den loswal bij het Rlemkumsche veer in den Rijn j gereden. Pas tegen 11 uur had men den j wagen boven water. In de cabine vond men de twee lijken van 2 jongemannen. De be stuurder bleek te zijn de 27-jarige J. Sytsma uit Uithuizen (Gr.). Het andere slachtoffer kon nog niet geidentificeerd worden. Ver moedelijk is de chauffeur door de duistemis misleid en te water gereden. BRUG IN DE LUOHT GEVLOGEN. LUXUMBURG. Vanochtenid te 9.15 uur is de brug over de Moezel bij Schengen in de lucht gevlogen. In de omgeving van de brug was geen enkele soldaat te zien. Brokstukken zijn terecht gekomen op de daken van het plaatsje Schengen, dat juist gisteravond was ontruimd. FRANSGH OFFENSIEF. LUXEMBURG. Donderdagmiddag hebben de Fransche troepen het offensief ingezet nabij, Perl aan den Moezel tegenover het Luxemburgsche plaatsje Schengen. De Duitsche voorposten moesten wijken, terwijl de Duitsche troepen de spoorrails in de lucht deden vliegen. Het kanongebulder kon tot in Luxemburg worden gehoord. De Luxemburgsche douaneposten en gendarmes werden teruggetrokken. De bevolking uit Schengen is geevacueerd. DUITSCH LEGERBERICHT. BHRLLIN. (D..N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: In het Oosten: Op 14 September heeft de Zuidelijke groep van het Duitsche Oostelijke leger de straatweg LembergLublin reeds overschreden, De pogingen van zeer sterke Poolsche afdeelingen bij Kutno om naar het Zuid-Oosten door te breken zijn mislukt. Gdynia is in Duitsche handen. Poolsche oor- logsbodems, welke in de haven van Heister- nest lagen zijn door bommen tot zinken ge bracht. In het Westen: Ten Oosten van Saarbrucken is de artillerie van den vijand actief. De vijand, die op 12 Sept. bij Schweig, een grens- plaatsje ten Zuiden van Pirmasens, had aan gevallen, is onder den druk van de Duitsche artillerie over de grens teruggeweken. In het binnenland: Er zijn op Duitsch ge- bied geen luchtaanvallen gedaan. BERLIJN. (D. N. B.) Tengevolge van de snelle opmarsch in Galicie zijn de Poolsche olievelden in de districten Jaslo, Brohohycz en Barislaw in Duitsche handen gevallen. De velden van Brohobycz en Barislaw zijn de rijkste. Hier werd in de twee laatste jaren 50.000 ton ruwe olie gewonnen. EEN VREDESCONFERENTIE? LQNDEN. De diplomatieke redacteur van de News Chronicle maakt melding van ge- ruchten, volgens welke Mussolini tegelegener- tijd Roosevelt zou vragen een vredesconferen- tie bijeen te roepen. Ten aanzien hiervan schrijft de diplomatieke redacteur, dat indien Hitler in de nabije toe- komst onderhandelen wil, de door Goering ge- dane voorstellen zullen worden herhaald. Er bestaat aanleiding te veronderstellen, dat Mussolini aan Roosevelt de vraag zal voor leggen op uitnoodiging van de neutrale sta ten zoo gauw mogelijk een vredesconferentie te beleggen. Deze veronderstelling moet even wel met eenige reserve worden beschouwd, doch in invloedrijke Britsche kringen wordt er over gesproken. Ook geven de reizen welke de ambassadeurs van Italie en Duitsch land naar hunne hoofdsteden hebben ge maakt een soort ambtelijke aanwijzing aan delze geruchten over vredesonderhandelingen. DE ROEMEENSOHE GRENS GESLOTEN. BOEKAREST. De Poolsch-Roemeensche grens is aan de Roemeensche zijde thans her- metisch gesloten. VERKLARING VAN KOHL. OSLO. Als antwoord op een vraag van een journalist heeft de Noorsche minister van buitenlandsche zaken Kohl verklaard, dat er sprake van is, dat het vraagstuk over de transito-handel naar Duitschland onder oogen te zien. HET BOMBARDEEREN VAN OPEN STEDEN. WTARSGKAU. Het Poolsche telegraaf- agentschap bericht, dat het bombardeeren van Poolsche open steden en dorpen door de Duitsche luchtmacht het karakter van een systematische vemietiging heeft aangenomen, zonder belang van militaire operaties. FRANSOH LEGERBERICHT. PA1RU,S'. In het Fransche legerbericht van 16 September wordt gezegd, dat de operaties der laatste dagen het leger in staat hebben gesteld het bezit van het gebied ten Noord- Oosten van Sierc, welk bezit door de Duit schers werd betwist, te versterken. Het leger is nog verder doorgedrongen en het gelukte de eerste linie plaatselijk te versterken, niet- tegenstaande het levendige gebruik, dat de vijand vooral van zijn artillerie maakte. MINISTER CHURCHILL GEWAARSCHUWD LONDEN. De kapitein van het Britsche stoomschip ,,Firby", dat door een Duitsche duikboot werd getorpedeerd, heeft meegedeeld, dat de commandant van den onderzeeer, nadat het schip tot zinken was gebracht een S. O. S. tot Winston Churchill verzond, waarin hij de positie van het geizonken schip aangaf. De kapitein deelde voorts mede, dat de geredde bemanning 13 uur in de reddingboot heeft vertoefd, alvorens zij werd gered. Voor Sluiskil: 14 Sept. Zweedsch s.s. TOM, 2109, ledig, Skelleftea. Van Sluiskil: 15 Sept. Zweedsch s.s. GRA NADA, 1808, cokes, Gothenborg. Voor Zelzate: 14 Sept. Zweedsch sn. AiRA, 2208,, ledig, Oslo. Van GentTerneuzen14 Sept. Eng. s.s. PRiOORISS, 1033, stukg., Londen. Voor Gent: 13 Sept. Eng. s.s. SWIFT, 936, stukg., Anfwerpen; Belg. m.s. FRANCINE, 544, ledig, R'dam. 15 Sept. Nederl. s.s. TIBERIUS, 1712, fosfaat, Tunis. Van Gent: 14 Sept. Eng. s.s. PANDION, 1944, stukg., Belfast; Noorsch s.s. KOLSDAL, 1269, cokes, Hoyanger; Zweedsch s.s. LARS MAGNUS FRQZELLI, 1951, ledig, Blyth. 15 Sept. Belg. m.s. FRANCINE, 544, ijzer, AntWerpen; Grieksch s.s. MARPESSA, 5476, ledig, Antwerpen; Zweedsch s.s. TRITON, 1869, ledig, R'dam.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2