De oorlog in Europa. CXINTRABLOKKADE TEGEN ENGELAND. TERNEUZEN, 13 SEPTEMBER 1939. (Midd. Crt.) VOORBEREIDINGEN VOOR BERGING VAN OORLOGSVLUCHTELINGEN. RECHTSZAKEN. Volgens United Press heeft Duitschland Maandagavond een ,,onbeperkten econorni- schen tegenaanval op de Britsclie blokkade aangekondigd. Blijkens een officieuze mededeeling zal Ber lijn: le. een eontraband.elijst opstellen, overeen- komende met de Britsche; 2e. met alle middelen voorkomen, dat oor- logsmateriaal en levensmiddelen Brittannie bereiken, betzij rechtstreeks of via neutrale landen; 3e een „zwarte lijst" opstellen van firma's, die met Engeland handel drijven. In de mededeeling wordt verder gezegd, dat Duitschland, zooals in Go rings jongste rede reeds is aangetoond, in den door Engeland bet rijk opgedrongen economiscben oorlog niet alleen in staat is elken druk der blokkade en elken vorm van den Britschen uithongerings- oorlog te weerstaan, maar ook bet met de- zelfde methoden te beantwoorden. In bevoegde Duitscbe kringen wordt ver- klaard, dat Duitschland de tegenblokkade tot stand zal brengen door middel van den duik- bootoorlog, ofschoon het daarbij de inter- nationale wetten zal eerbiedigen. In antwoord op een vraag, of Duitscbe duik- booten ook Amerikaansche en andere neutrale schepen tot zinken zouden brengen, indien zij contrabande aan boord hebben, werd in de- zelfde kringen medegedeeld, dat Duitschland de algemeen erkende beginselen van bet In ternationale recbt zou volgen. Indien het on- mogelijk zou zijn dergelijke schepen naar Duitscbe havens op te brengen, zouden zij tox zinken worden gebracht. De Duitsche contrabandelijst zou even streng zijn als de Britsche. Duitschland zou den uitvoer van kolen naar neutrale landen in normale hoeveelheden DE BREMEN NAAR ITALIe VERKOCHT? Zooals men weet, schrijft de N. R. Crt., is over het lot van het Duitsche s.s. Bremen nog steeds officieel niets bekend geworden. Het schip verliet vlak voordat Engeland en Frankrijk aan Duitschland den oorlog ver- klaarden, New York met vrij groote vertra- ging en zonder passagiers aan boord. Nadien kwamen er berichten, dat de Bremen voor dat de oorlog uitbrak, reeds op een afstand door een oorlogsschip werd gevolgd. Van Duitsche zijde werd alleen bekend gemaakt, dat het mailschip in veiligheid was. Wij vememen thans, dat schepen, die om- trent den'zelfden tijd als de Bremen den oceaan van West naar Oost overstaken, radio- berichten hebben opgevangen, waaruit men opmaakte, dat de Bremen twee dagen na haar vertrek van New York, dat op 30 Augustus plaats had, dus zeer kort voordat Engeland aan Duitschland den oorlog verklaarde, in Italiaansche handen overging. De Bremen zou dus als Duitsch schip New York hebben verlaten, terwijl alles voor een eventueelen overgang tot Italiaansche nationaliteit in orde was gebracht, welke overgang definitief werd toen het schip op den oceaan voer. Den kapitein zou hiervan door de radio mededee- lingen zijn gedaan, waarbij hij opdracht zou hebben gekregen om de Italiaansche vlag te hijschen. De noodige papieren moeten zich ook reeds aan boord hebben bevonden. Het is bekend, dat de kapiteins van Duit sche zeeschepen reeds geruimen tijd in het bezit zijn van verzegelde enveloppen, welke instructies bevatten voor tijd van oorlog. Deze enveloppen mogen alleen nadat bericht ontvangen is van het uitbreken van oorlog geopend worden. De Bremen zou thans als Italiaansch schip naar een Italiaansche haven onderweg zijn, of daar reeds zijn aangekomen. WONDERLIJK COMMENTAAR VAN WARD PRICE. Goering heeft Zaterdag een radioredevoe- ring gehouden, waarin hij Engeland er de sohuld van gaf, dat Polen het nobelste aan- bod, dat ooit in de geschiedenis door het eene land aan het andere is gedaan, heeft afge- wezen. Duitschland stelde geen ultimatum, maar was verregaand tegemoetkomend, zei Goering. Engeland had niet eens het fat- soen, te erkennen, dat een Duitsche stad weer Duitsch moest worden. Het zegt, dat het ge- weld niet de baas mag worden, terwijl het zelf op geweld is gebouwd. Op militair, economisch en politiek terrein wil het ons beveohten. Militair zal de vijand niets bereiken: Wij hebben onzen westwal en Polen is al bijna verslagen. En economisch gezien is Duitschland de best-geoutilleerde staat ter wereld. Rusland en Duitschland zullen elkaar niet de koppen inslaan voor Engelsche rekening. Als Frankrijk zich tot den laatsten man voor Engeland wil opoffe- ren, moet het dat zelf weten. Duitschland zal zich verdedigen. De anti-Duitsche propa ganda jaagt ons geen vrees aan. Duitschland wil niet de heele wereld hebben, het wil rust aan zijn oostgrens en het wil de waanzinnige ongerechtigheid van Versailles uit den weg ruimen. Wij willen den oorlog niet, maar dat is geen bewijs van zwakheid. Doch Duitsch land is Hitler en Hitler is Duitschland, en Hitler vemietigen is Duitschland vernietigen. Wij capituleeren niet. Nooit weer een Versailles!" De Fransche bladen leveren commentaar op Goerings redevoering. De „Petit Parisien" schrijft: ,,De meest opmerkelijke kant van deze redevoering is wellicht, dat Goering tot zijn Duitsche toe- hoorders sprak, alsof de oorlog aan het Wes telijk front nog niet was begonnen. Hij maakte alleen melding van de onwrikbare divisies achter de onneembare versterkingen. Deze verwarde taal bewijst, dat de Duitschers achter het front er nog onwetend van zijn, dat het Fransche leger zich een zegevieren- den weg baant tusschen Moezel en Rijn." Ward Price schrijft in de .Daily Mail", dat de redevoering van Goering kenrrierkend is voor den tegenwoordigen toestand in Duitsch land. Deze redevoering zou naar zijn meening erop wijzen, dat men er in zekere hooge krin gen, evenals in het Duitsche volk, voor vreest, zich zonder hoop te storten in een oorlog tegen de gezamenlijke strijdkrachten der democratic. Het feit, dat Goering en niet Hitler de eerste belangrijke redevoering in oorlogstijd heeft gehouden, geeft Price aan- leiding tot verscheiden veronderstellingen zou in het karakter der rijksregeering reeds een geheime wijziging zijn ingetreden ten koste van het opperste gezag van Hitler? Zouden lieden, gelijk Goering, die minder neurastenisch en practischer zijn, probeeren Duitschland uit de gevaarlijke situatie te trekken, waarin de onverdraagzaamheid en het ongeduld van Hitler het hebben gestort? Price, die altijd een vereerder van Hitler is geweest, noemt Hitler een ,,soort roekeloos automobilist, die heftig allerlei kansen trot- seert, doch wanneer de zaken een kwade wen ding beginnen te nemen, zichzelf niet meer in bedwang heeft". Goering zou meer koel- bloedigheid en gezond verstand hebben. Hij zou er, in weerwil van zijn pocherijen, van overtuigd zijn, dat Duitschland niet kan over- winnen. Tot steun van dit betoog verhaalt Ward Price van een gesprek met Goering tijdens een noenmaal te Miinchen, verleden jaar September, met officieren van zijn staf. Op' een eenigszins arroganten toon heeft Goering toen gesproken over de „onoverwinnelijkheid van Duitschland". Hij was van meening, dat Engeland zich gelukkig mocht prijzen, niet den degen met Duitschland te hebben ge- kruist. Deze gesprekken zouden in werkelijk- heid bestemd zijn geweest voor de aanwezige officieren, teneinde den maarschalk te ont- lasten van de verdenking tot matiging te hebben aangespoord, toen de Sudetencrisis op haar hoogtepunt was. DE OORLOG AAN HET WESTELIJK FRONT. (Het Dinsdagochtend uitgegeven communi que van het Fransche hoofdkwartier ver- meldt „Aan het geheele front is het vannacht kalm geweest". Het Duitsche legerbericht meldt over de verricht'ingen aan het Westelijke front: In het Westen plaatselijke voorpostenge- vechten tusschen Saargemtind (Sarregeu- mines) en Hornbach. Luchtaanvallen op het Rijksgebied zijn Maandag niet voorgekomen. De Maandag door het Fransche hoofdkwar tier gepubliceerde communique's bevestigen, aldus Havas uit Parijs, dat sedert twee dagen een belangrijke operatie wordt uitgevoerd tusschen de Saar en de Kleine Vogezen", d.w.z. in het grensgebied tusschen de stadjes Sarreguemines en Bitche aan Fransche zijde en Blieskastel en Zweibrucken aan Duitsche zijde. De operatie, waarvan reeds gesproken werd in het communique van Zondagavond, speelt zich af over een front van 20 km. Het is dus reeds een belangrijke beweging, welke de afmetingen van een eenvoudig optrekken der voorhoede overtreft. Het schijnt, dat al- thans op dit deel van het Westelijke front de phase van slaags raken is gevolgd op die van gevechsaanraking en nadering. Opgemerkt moet worden, dat de Fransche troepen nog ver van de eigenlijke Siegfried- linie verwijderd zijn, hoewel in dit gebied ten Oosten van de Saar deze lime niet zoo ver van de grens ligt als in het gedeelte ten Wes ten van de Saarstreek, waar de afstand tus schen de Fransche en Duitsche versterkte linies bijna 20 km bedraagt. Men zou den geo- grafischen toestand in dit gebied niet beter kunnen karakteriseeren dan door de Sieg- friedlinie te vergelijken met een soort ring- muur a la Vauban, de Saar en de Blies met een gracht en de beboschte hellingen, die van Fransche zijde naar Saar en Blies afdalen, met de contrescarp van deze gracht. De Fransche troepen banen zich op het oogenblik een weg naar de Saar langs de contrescarp. De vijandelijke tegenaanvallen en de aflei- dingsmanoeuvre, die Zondag in den sector langs de Moezel werd ondemomen, hebben ten doel zoo lang mogelijk het moment uit te stellen, waarop de Fransche troepen in staat zullen zijn den muur van de eigenlijke Sieg- friedlinie doeltreffend aan te vallen. Aan het westelijk front zullen dus zelfs de operaties op groote schaal langen tijd het kenmerk van een reusachtig fortificatie- oorlog behouden. In een toelichting berichtte Havas Maan dag: De contactneming van de Fransche troepen met de Duitsche troepen neemt het karakter aan van gevechten. De Franschen gaan voort met aanvallen op vooruitgeschoven posten der Siegfriedlinie. Bij plaatselijke gevechten hebben zij volgens Havas een zeker aantal dorpen zoomede uitloopers van heuvels, die voordeelen beteekenen, bezet. Sinds een paar dagen schijnen de Duitschers hun voorposten niet zonder strijd te willen afstaan. Zij be- twisten hardnekkig de plaatsen, die voor de Franschen dienstig zouden kunnen zijn voor artilleriewaamemingen. Zij hebben een aantal tegenaanvallen ont- ketend die bijwijlen een zeer ernstig karak ter hadden. Plaatselijke aanvallen van de Fransche troepen worden voortgezet tot over 50 km van het front. De voorhoede trekt nor- maal verder over twee derden van dit gebied. Over het andere derde deel gaat het moei- lijker. Charles Morice schrijft in de Petit Pari sien over de operaties aan het Fransch- Duitsche front: Op andere gedeelten van de gevechtslinie duren onze aanvallen voort. Hier is een be- langwekkende plaatselijke voortgang, daar worden vorderingen van beteekenis gemaakt aan een front over 20 km ten oosten van de Saar. Ten oosten van de Saar? Het betreft een gebied ten noorden van Sarreguemines tusschen de Saar en de zijrivier Blies. Aldus accentueert de opmarsch der Fransche troe pen naar Saarbriicken zich meer en meer. Saarbriicken is een groot industrie- en kolen- centrum, de oude hoofdplaats der provincie die wij thans aan weerszijden van de Rosselle uit Zuid-Oostelijke en Zuid-Westelijke rich- ting naderen. Ongetwijfeld, aldus Morice, nadert het oogenblik, waarop de Duitschers verplicht zul len zijn hun linie naar de andere zijde van Saarbriicken terug te brengen. Roland Dorgeles, een Fransche militair- overzichtschrijver, heeft in een radiotoespraak verklaard, dat de Britsche troepen dezen keer zeer goed op hun taak zijn voorbereid. Zij strijden reeds in grooten getale aan Fran sche zijde. Dorgeles voegde hier aan toe, dat hun aan tal voortdurend zal toenemen. De Britsche voorhoede in Frankrijk. Reuter meldt uit Parijs: Er wordt hier nog een volledig stilzwijgen in acht genornen over de bewegingen der Britsche troepen en vliegers in Frankrijk. Al wat bekend mag worden is, dat zij hier zijn. Uit verscheidene steden en dorpen is nieuws ontvangen over het hartelijke welkom, dat hun van de zijde der bevolking ten deel valt. Voor den eersten keer heeft, schrijft de N. R. Crt., de Britsche pers Dinsdagochtend met grooten ophef op de voorpagina melding ge maakt van de aankomst van Britsche troe pen in Frankrijk, zoo meldt Havas uit Lon- den. Tegelijkertijd beschrijven de dagbladen het enthousiasme, waarmede de troepen op Fransch gebied zijn ontvangen. De Fransche bevolking loopt te hoop om de Tommies toe te juichen, schrijft de Daily Express. Geof frey, de speciale correspondent van het blad te Parijs beschrijft dan welk een hartelijke ontvangst den Engelschen militairen ten deel viel in de Fransche dorpen, welke zij door- trokken alsmede de betuigingen van vriend- schap jegens officieren en soldaten van de bevolking. Elders schrijft het blad: ,,De Britsche troe-. pen zijn in Frankrijk. De oorlog is thans ook een strijd voor Groot-Brittannie geworden. Wie zijn die soldaten, die thans optrekken? Het zijn de zonen en jongere broeders van de mannen van Yperen en van de Somme, man- nen van wie een hunner vijanden getuigde, dat zij beschikken over een taaiheid welke hen tot het einde toe doet vechten met alle krachten zonder aan den tijd van opoffering te denken en welk reoht op de overwinning af gaat. Zeker Hitler, dat zijn naar den geest en de vastberadenheid dezelfde strijders, die gij aan de Somme hebt ontmoet en die gij in Mein Kampf hebt geprezen." De correspondent van de Times te Parijs schrijft onder den titel ,,Hun aantal is groo- ter dan in 1914" het volgende: Frankrijk weet nu dat de Britsche troepen op zijn ge bied zijn. Het land heeft er nooit aan getwij- feld, dat zij zouden komen, maar hun aan- wezigheid heeft een uitwerking, welke zich meer laat gevoelen dan beschrijven. De News Chronicle legt er den nadruk op, onder welke buitengewoon gunstige omstan- digheden het vervoer naar Frankrijk van de Britsche voorhoede heeft plaats gehad. VERDERE VERLIEZEN VOOR DE ENGELSCHE KOOPVAARDIJ. Reuter meldt uit New York, dat het Brit sche vrachtschip Bliarlogie buiten de Iersche kust tot zinken is gebracht, volgens een draadloos bericht, dat door de United States Lines is ontvangen. De bemanning is gered door het Amerikaansche stoomscljip Ameri can Skipper, dat 150 mijl teruggevaren is om de menschen aan boord te nemen. Officieel wordt medegedeeld, dat het mo- torschip Inverliffey van de reederij Inver Tankers Ltd. tot zinken is gebracht. De be manning is gered door het Amerikaansche stoomschip R. G. Stewart. Vier Britsche kebpvaarders hebben gemeld, dat zij door duikbooten zijn aangevallen, doch hebben weten te ontsnappen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIIK FRONT. De Duitschers trekken den ring om Warschau nauwer. Het oppercommando van de Duitsche weer- macht heeft volgens de N. R. Crt., Dinsdag het volgende legerbericht bekend gemaakt: De groote slag in Polen loopt Westelijk van den Weichsel ten einde. De Zuidelijke troe pen dringen in geforceerde marschen tegen de Sar en over de Sar heen voorwaarts. De troepen van den Zuidelijken vleugel hebben Chyrow, ten Westen van Przensyl, bereikt. In het gebied van Radom en de Lysa legt de vijand de wapens neer. Wij hebben hier een oorlogsbuit aan wapens en oorlogstuig van vier divisies in het vooruitzicht. Het aantal gevangenen is nog niet te overzien. Op den Oostelijken oever van den Weichsel ten Zuiden van Warschau, hebben de pantser- troepen een aantal zware kanonnen buit ge maakt, waarbij vier 21 cm mortieren. Pogingen van de in het gebied van Kutno omsingelde troepen om in Zuidelijke richting door te breken, zijn mislukt. De ring, die om deze troepen is gelegd, is gesloten. Noordelijk van den Weichsel naderen de Duitsche troepen de vesting Modlin. Na een hevigen strijd is de vijand Noordoostelijk van Warschau teruggeworpen. Tijdens de achter- volging zijn groote hoeveelheden Duitsche troepen over den spoorweg WarschauBje- lostok getrokken en vooruitgeschoven troepen hebben den spoorweg Warsohau-Siedcle be reikt. Afdeelingen van de luchtmaoht hebben de operaties van het leger bij Kutno gesteund en eveneens de verbindingen van den vijand met het gebied ten Oosten van den Weichsel gestoord. Voorts zijn de Oostelijke uitgangen van Warschau afgesloten door een groep duikbomvliegtuigen. Het station van Bialystok is vernield. De zeestrijdkrachten hebben Grossendorf op het Westelijk deel van het schiereiland Hela bezet, alsmede de hier aanwezige haven. Het offensief van de Duitschers, voor zoo- ver dit zijn basis in Oost-Pruisen heeft, richt zich hoe langer hoe meer naar het Oosten om de omcirkeling va nWarschau te voltooien. Het is mogelijk, dat het voor Warschau ge- boden verzet een wijziging in de plannen heeft gebracht. De troepen, die de voorsteden van Warschau bereikt hadden en volgens de Polen zijn teruggeworpen, zijn klaarblijkelijk niet verder gekomen. Het gaat er den Duit schers thans om, de stad in het Oosten af te sluiten -een aanval van duikbommen- werpers op de wegen ten Oosten van de stad is hier een teeken van om op die manier hevige gevechten in de stad te voorkomen en daarmede den Duitschen troepen al te zware verliezen te besparen. Hoe ver de Duitschers intusschen Oostelijk van Warschau gekomen zijn, maakt het oorlogscommunique van Dins dag niet heelemaal duidelijk. Het is opval- lend, dat de Duitschers weinig nauwkeurige gegevens geven over het aantal krijgsgevan- genen. Vermoedelijk is het de bedoeling om na afloop van de gevechten tusschen Posen en Warschau met groote getallen te verrassen. D.N.B. meldt uit Berlijn: De steden Posen, Thorn, Hohensalza en Gnesen zijn door de Duitsche troepen bezet. In Posen en West Pruisen is het vroegere Duitsche gebied nu zoo goed als geheel weer in onze handen. Zware bombardementen op Warschau en Lublin. Volgens Poolsche radjpberichten heeft War schau gedurende de laatste 24 uur zeer te lijden gehad van groote luchtaanvallen. Tot de vernielde gebouwen behoort het Belvedere- paleis, dat door Pilsudski bewoond werd en dat thans Pilsudskimuseum heet en als een nationaal heiligdom beschouwd wordt. Zon dag en Maandag zijn 21 luchtaanvallen op Warschau gedaan. Maandag zouden twee bombardementsvliegtuigen zijn neergeschoten De Poolsche omroep meldt, dat de stad Lueck Maandag viermaal gebombardeerd is en dat de Duitsche luchtaanvallen zeer em- stige schade hebben veroorzaakt te Lublin, waar de historische toren en beroemde oude gebouwen vernield werden. Het optreden van de Duitsche luchtmacht. Het Duitsche luchtwapen heeft Poolsche troepenconcentraties bij KutnoKlodawa en KorsniewiceiHobalGostynin met succes bestreden. Verscheiden groepen hebben den driehoek van spoorwegen van Praga en de spoorwegen van Warschau naar Radyzin, Tluszcz, Siedlce en Debin aangevallen. Het resultaat van deze aanvallen zijn brandende stations, onderbroken baanvakken, zwaar be- schadigde spoorbruggen, vernielde kruispun- ten van wegen en bruggen over verkeers- wegen, ontplofte munitietransporten, uit elkander geslagen marsch- en vrachtwagen- colonnes. Het verzet van de Poolsche vliegers wordt steeds zwakker. Teneinde hun ook de laatste mogelijkheden tot ingrijpen te ontnemen werd het lucht wapen ook ingezet tegen de overblijfselen van de grondorganisatie. Bij het aanvallen op de vliegvelden Rodek, Deblin, Luck en Lemberg werden 34 Pool sche vliegtuigen vernield en twee vliegtui- gen bij luchtgevechten omlaag geschoten. HET UITBLIJVEN VAN DEN DUITSCHEN LUOHTAANVAL OP ENGELAND. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn meldt: Wlanneer men bedenkt, dat van Duitsche zijde verklaard is ,,Alle aanvallen worden be- antwoord", dan vraagt men zich af waarom de Engelsche luchtaanval op Wilhelmshaven en Cuxhaven niet automatische door een contra-aanval is gevolgd. Aanvankelijk zeide men, dat een Duitsche aanval is uitgebleven om niet de laatste over- gebleven mogelijkheid te blokkeeren om als- nog tot een accoord te komen met Engeland en Frankrijk. Thans verklaart men, dat de Engelsche luchtaanval niet beantwoord is, omdat de Duitsche afweer van dezen aanval zoo radi- caal was, dat dit antwoord voldoende kan worden geacht. Deze verandering in de explicatie is weer een van de teekenen, dat men thans niet meer aan een mogelijkheid als bovenomschreven gelooft. Wij herinneren er in dit verband aan, schrijft de N. R. Crt., dat de schade, welke de Engelsche luchtaanval heeft aangericht, volgens Duitsche mededeelingen gering is: een scheepswerf geraakte in brand en boven- dien is een neerstortend Engelsch vliegtuig op of tegen den Kruiser Emden terecht ge komen. In beide gevallen, zoo zegt men in Duitschland, was de schade niet noemens- waard. EEN AMERIKAANSCH SCHIP DOOR EEN DUITSCHE DUIKBOOT DOORZOCHT. Nicolson, de vice-president van de Ameri kaansche reederij Waterman te New York, heeft verklaard, dat de Wacosta van deze maatsohappij door een Duitsche duikboot ter hoogte van de Iersche kust werd gepraaid. De gezagvoerder meldde de reederij, dat zijn schip van Glasgow kwam en drie uur werd doorzocht aleer het de reis kon voortzetten. De commandant van de duikboot had hem verklaard, dat voortaan het vuur zou worden geopend op Amerikaansche schepen, die wei- geren te stoppen. Er is verslag uitgebracht aan het departe- ment van Staat. DE ONDERtGANG VAN DE ATHENIA. Een speciale correspondent van de Daily Herald te Kopenhagen heeft naar Havas meldt, vemomen, dat met betrekking tot het torpedeeren van de Athenia een conflict is ontstaan tusschen het opperbevel van het Duitsche rijk en de nat. soc. leiders. Groot-admiraal Rader, de bevelhebber van de vloot, zou er op gewezen hebben, dat de laatste hoop van Duitschland om de Britsche blokkade te breken, in een onbeperkten duikbootoorlog zou zijn gelegen. Hij zou heb ben geprotesteerd tegen de onhandige pogin gen van Goebbels om de verantwoordelijkheid voor het torpedeeren op andere personen te schuiVen. De admiraal zeide, dat, indien de commandant van de duikboot een fout had begaan, deze zou hebben bestaan in een te strikte opvolging van de bevelen van Hitler om schepen zonder waarschuwing tot zinken te brengen. Hij voegde er aan toe, dat deze comman dant het ijzeren kruis verdiende, zelfs indien vrouwen en kinderen uit neutrale landen als slachtoffer zouden zijn gevallen. DE KERMIS TE TERNEUZEN UITGESTELD. Door het gemeentebestuur is besloten de jaarlijksche kermis, die alhier zou worden ge houden van 18 tot en met 23 September a.s., in verband met den zorgvollen internationalen toestand op te schorten. MET AUTO GESLIPT. Maandagmiddag is de heer O. Ribbens, per auto naar Sas van Gent rijdende, ter hoogte der hofstede van den heer Ramondt op den weg lange het kanaal geslipt en daarna met de auto tegen een boom gereden. De auto werd deerlijk gehavend. Wielrijders, die ter plaatse kwmen, hielpen den heer Ribbens uit de auto. Hij had een wond aan het hoofd en toen Dr. Puylaert, wiens hulp was inge- roepen, ter plaatse kwam bleek ook een sleutelbeen gebroken. Nadat hij ter plaatse verbonden was, is hij per auto huiswaarts vervoerd. Nader bleek, dat hij door den schok ook een hersenschudding heeft bekomen. Naar wij vernemen is zijn toestand redelijk, doch zal hij eenigen tijd rust moeten houden. In zijn auto reed ook mede schipper J. van der Hooft, die met zijn vaartuig in Sas van Gent lag en, hoewel in het bezit van een retourkaart op de autobus, de welkome ge- legenheid tot meerijden had aangegrepen, om vroeger weer aan boord te zijn. Deze vond men bewusteloos achter in den auto. Hij is op advies van Dr. Puylaert naar het zieken- huas te Sluiskil vervoerd. RIJKSPQSTSPA ARB A NK. In den loop der maand Augustus 1939 werd aan het postkantoor alhier op spaarbank- boekjes ingelegd f 52.860,42, en terugbetaald 91.843,39, derhalve minder ingelegd dan terubetaald 38.982,97. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 20. DEKLAST VERSPEELD. Tengevolge van den stormachtigen wind heeft het Nederlandsche motorschip „Vriend- schap" thuisbehoorende te Krabbendijke, bij het binnenkomen der middelhaven een gedeel te der deklast vlas verspeeld. Later slaagde men erin de luiken welke zich op de deklast bevonden, te bergen. Het schip zelf bekwam geen schade. DE YEERDIENSTEN OP DE WESTER- SOHELDE WEER NORMAAL. Een paar weken geleden meldden wij dat de veerdiensten een aanzienlijke beperking had den ondergaan. Gelukkig blijkt dat deze nood- maatregel slechts voor korten tijd moest wor den ingevoerd, want vanaf a.s. Vrijdag zal de geheele provinciale stoombootdienst op de Wester-Schelde geheel op den ouden voet wor den hersteld, terwijl ook de tramverbinding van Hoedekenskerke op Goes v.v. in aanslui- ting op de provinciale booten zal rijden. EEN NEDERLANDSCHE MIJN DE OOSTERSCHELDE OPGEDREVEN. Dinsdagmiddag kwam de garnalenvisscher Arm. 40, schipper J. van Belzen, de haven van Veere binnen. Hij rapporteerde, dat hij een drijvende Nederlandsche mijn, no. 286, in het Westgat, tusschen de hoofden van Schou- wen-Duiveland en Walcheren heeft waarge- nomen. De door de marine gerequireerde sleepboot Ganges", die buitengaats koerste en op de mijn gewezen werd, heeft er verschillende schoten op gelost, evenwel zonder resultaat. De mijn is vermoedelijk uit het Brouwer- havensche gat gekomen, en hij is thans afge- dreven de Roompot op, zoodat zijn gang de Ooster-Schelde op is. De binnenschippers en de visschers gewaaarschuwd. Naar wij vememen heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland op verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken dezer dagen een schrijven gericht aan de Burge- meesters van de gemeenten van een 3-tal Zeeuwsche eilanden met de vraag welke ruim- te en mogelijkheden aanwezig zijn voor tijde- lijke berging van oorlogsvluchtelingen van welke herkomst ook. Zulks voor het geval, dat ten gevolge van den oorlog vluchtelingen op groote schaal over de grens zouden komen. Bedoeld wordt een tijdelijke onderbrenging der vluchtelingen. Mocht het geval zich voor- doen, dat Nederland voor geruimen tijd asyl zou moeten verleenen aan een groot aantal personen, zooals in den oorlog van 1014 1018, dan zouden daarvoor een of meer kam- pen op nader te bepalen plaatsen in ons land worden ingericht. De geruchten welke in verband hiermede liepen, als dat dit zou betreffen de onder brenging van inwoners uit de andere deelen van Zeeland als die deelen onveilig zouden zijn, geheel onjuist zijn. OPS TOOTJE TUSSCHEN MILITAIREN EN VARENSGEZELLEN. Vrijdagavond tusschen 9 en 10 uur vond te Souburg, naar wij uit officieele bron verne men, in de Vlissingsche straat tusschen cafd ,,De Zwaan" en het Abattoir een opstootje plaats tusschen een drietal varensgezellen van een in de buitenhaven liggend schip en een paar militairen. Zij stelden zich denmate aan, vermoedelijk onder invloed van drank- misbruik, dat de hulp der politie werd inge- roepen. Toen deze ter plaatse kwam som- meerde zij de lawaaimakers, die reeds eenige boompjes hadden vernield, te blijven staan. Daar aan deze sommatie geen gevolg werd gegeven, werd een schot gelost en konden de drie varensgezellen gearresteerd worden. Zij werden te Souburg in de cellen van het nieu- we gemeentehuis opgesloten. De beide militairen hadden aan de som matie geen gevolg gegeven en waren het wei- land in geloopen. Een hunner is met een kogelwond in het been te Middelburg in het ziekenhuis opgenomen. Later vernafnen wij, dat de in arrest ge- stelde varensgezellen, na de aangerichte schade betaald te hebben, op vrije voeten zijn gesteld. (Vliss. Crt.) AUTO OP EEN GROEP MILITAIREN GEREDEN. Maandagmorgen is volgens de Midd. Crt. op den rijksweg onder Kruiningen, tusschen den Zanddijk en het dorp Kruiningen, een vrachtauto van de Texaco op een groep mi litairen gereden. De vrachtauto kwam uit de richting Goes en wilde de groep soldaten links inhalen. Echter toen de chauffeur daartoe naar de linkerzijde van den weg reed, zag hij dat uit de richting Bergen op Zoom eveneens een auto kwam. De chauffeur van den vracht- wagen raakte toen de macht over zijn stuur kwrjt en reed achter op de groep militairen in. Vijf hunner werden door den bumper van de auto gesohept. Een der soldaten bleek bij dit ongev'al een beenbreuk te hebben opge- loopen. Hij is naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Het slachtoffer is P. V. uit Ter- neuzen. Een andere militair beliep een her senschudding op. Hij werd naar een militair hospitaal overgebracht. De drie andere mi litairen die door den auto aangereden wer den, bleken slechts lichte kwetsuren te heb ben opgeloopen. De marechaussee heeft proces-verbaal op- gemaakt. DE „VOLENDAM" OP DE REEDE VAN VLISSINGEN. Reeds meerdere malen zijn, schrijft de VI. Crt., schepen op weg naar Amerika op de reede van Vlissingen voor anker gegaan, ten einde passagiers aan boord te nemen, doch Zondag heeft men wat het aantal betreft, zeker wel een record geboekt. Zaterdagavond te negen uur arriveerde te Vlissingen n.l. een extra trein uit Rotterdam met ongeveer 400 voOr Amerika bestemde passagiers en ca 150 leden der bemanning van de Volendam, die in verband met pasformaliteiten e.d. de reis naar Antwerpen met hadden meegemaakt. De Volendam van de Holland-Amerika Lijn, die in Antwerpen ook reeds 350 passagiers op genomen had, zou des nachts om half een hier arriveeren. De wachtenden kortten den tijd daarom zoolang in den trein en in de wachtkamers van het station. Geleidelijk aan werd het later, doch de Volendam verscheen niet. Het schip moest tengevolge van zwaren mist op de Schelde in de buurt van Terneuzen voor anker gaan. Er zat dus voor de passa giers en het personeel die zich op het station bevonden, niets anders op dan den nacht daar door te brengen. Door de goede zorgen van het personeel der stationsrestauratie was men voldoende in de gelegenheid om zich van eten en drinken te voorzien, zoodat men hier- over niet anders dan tevreden kon zijn. Zoo goed en zoo kwaad als het ging heeft men in trein en wachtkamers ook nog een beetje geslapen. Tegen twaalven Zondagmorgen trok de mist op, zoodat de Volendam haar reis kon vervolgen. Na aankomst op de reede te Vlis singen zijn daarop de passagiers met de Ko ningin Wilhelmina, het personeel met de ple- zierboot Koningsplaat uit Rotterdam en de bagage enz. met een motorlichter naar boord gebracht. Te ongeveer drie uur was men met de inschepin'g gereed. Maandagmorgen vroeg heeft de Volendam de reis naar de plaats van bestemming voortgezet. Politierechter te Middelburg. Zitting van 12 September 1939. A. Th. P., oud 24 j., arbeider te Sas van Gent, had zich te verantwoorden wegens belee- diging van P. C. v. Oteghem en H. M. Dumo- leyn, gepleegd te 'Sas van Gent op 11 en 12 Juli 1.1. Eisch en uitspraak f 15 boete of 10 dagen hechtenis. D. S. de S., oud 28 j., leurder, en F. de B., oud 25 j., zonder beroep, beiden te IJzendijke, hadden zich te verantwoorden wegens diefstal van een hoeveelheid mosselen ten nadeele van H. L. Wrjnsbergen, gepleegd te Philippine op 5 Juli 1.1.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3