ELZSSJ?* M Q Pluimvee-Rubriek LOOP DER BEVOLKING. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. wedn. van Phelomina Maas. 29 Aug. Petrus J Nijskens. oud 56 j., z. van Hendrikus en van Maria L. de Gronckel. Julia de Booij, oud 35 j., d. van Judocus en van Anna M. van Zwaal. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 28 Aug. Leonardus Petrus Johannes Neve, oud 26 j. en Louisa Asselman, oud 28 j. 1 Sept. Jan Jacobus Ver- siuis, oud 25 j. en Gabrielle Emma Yvonne van Gelderen, oud 18 j. Huwelijks-voltrekkingen. 30 Aug. Martinus Josephu.s Rammeloo, oud 26 j. en Yvonne Eugenie Steijaert, oud 25 j. ZUJDfDORPE. Geboorten. 4 Aug. Marie Jose Germaine, d. van Leopold de Meij en van Germaine de Neve. 27 Aug. Jozina Martha, d. van Prosper Hila- rius de Block en van Adrienne Reijnebeau. ons en over het algemeen is de sterfte onder pluimvee daar veel en veel hooger. Als we dus lezen over allerlei wormmiddelen en wormkuren en het groote belang daarvan, dan moeten we er bij weten dat in ons land wormziekten weinig voorkomen, althans geen groote rol spelen. Trouwens op dat gebied helt de wetenschap meer en meer naar het standpunt, dat wormen bij gezonde dieren weinig schade doen en alleen op verzwakte dieren vat hebben, Als we dus bij een of meer dieren abnormaal veel wormen consta- teeren dan moeten we niet direct met allerlei wormmiddelen gaan kwakzalveren (over het algemeen werken deze middelen niet erg be- trouwbaar), maar dan moeten we ons afvra- gen: waar zit de fout dat de kippen zooveel wormen krijgen en hoe is die fout op te heffen We zien dus, dat tal van omstandigheden verschillen bij ons en in Amerika, maar als we dat dan in aanmerking nemen, dan kun- nen we van de nieuwere Amerikaansche vin- Spreker is er voor, dat er thans een vaste norm zal worden bepaald voor de uitkeering van de vergoeding, evenals dit geschied is in het laatst van de vorige mobilisatie. Eerst dan, als de gemobiliseerde weet, dat zijn vrouw voldoende vergoeding krijgt, zal er onder de soldaten een goeden geest zijn waar te nemen. Hij meent dat men dit onder het oog van de bevoegde autoriteiten moet bren- gen. Dan zal men gezamenlijk een goeden dienst bewijzen en het zal ons volk goed doen. Hij meent, dat, als de voorzitter een beroep deed op den raad, deze de voor de mobilisatie benoodigde gefden zal beschikbaar stellen. Men kan in de notulen van 25 jaar geleden zien hoe een en ander toen geregeld is. Spreker vraagt in elk geval al het mogelijke te doen om het leed zoo veel mogelijk te ver- zachten. De VOORZITTER meent, dat, wanneer er klachten zijn over de vergoeding, het goed mogelijk is, dat de vergoeding verhoogd wordt. De betrokken personen kunnen zich ten alien <De VOORZITTER meent, dat wat het bij- passen betreft door de gemeenten, een actie voor verhooging der normen kan worden voorgesteld, dit kan geschieden in combinatie door de Vereeniging van NederlandSche gemeenten. Het voorstel van den heer Colsen om een commissie uit den raad te benoemen wordt verworpen met 9 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren Riemens Colsen Van Driel, >t Gilde, De Vos en Eilius; tegen stemmen de heeren Geelhoedt, De Kraker, Verlinde, Lambrechtsen van Ritthem, Van Rietschoten, De Cock, Den Hamer, Van Strien en Klaassen. De heer VAN RIETSCHOTEN kan zich met de gedachte van den heer Van Driel ver- eenigen, om een bepaalden norm vast te stel len. De VOORZITTER meent, dat men eerst gegevens zal moeten hebben. De heer VAN RIETSCHOTEN meent, dat TERNEUZEN. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. van Nes, religieuse, Korte Kerkstraat 19, van Ginniken. S. S. de Schoolmeester, dienstbode, Kers- straat 13, van Sas van Gent. H. G. Hofstee, oogarts, Axelschestraat 54, van De Bilt. G. R. Hiel, dienstbode, Scheldekade 26, van Hontenisse. A. Rouw, werkman, Baandijk 7, van Vlis- singen. M. L. J. Duerinck, zonder, le de Feijter- straat 3, van Sas van Gent. P. J. Wolfert, fabrieksarbeider, Chrysant- straat 11, van Axel. W. E. Moens, zonder, Chrysantstraat 11, van Hoek. J. H. Janssen, marechaussee, Nieuwstraat 41, van Oudenbosch. A. A. E. de Bakker, schippersknecht, Nieu- wediepstraat 106, van Gent. J. L. Dieleman, kantoorbediende, Pierssens- polderstraat 60, van Axel. L. D. Oppeneer, schipper, Stationsweg 4 a.b., van Rotterdam. S. van de Wege, zonder, Rosegracht 11 a.b., van Zaamslag. M. Meijerhof, officier Leger des Heils, Donze-Visserstraat 61, van Maarsseveen. C. E. Verpoorte, zonder, Emmalaan 1, van Graauw. A. M. Kegels, dienstbode, Tholensstraat 66, van Oisterwijk. A. Kegels, kellner; Tholensstraat 66, van Oisterwijk. J. J. van Luijk, zonder, Noordstraat, van Schoondijke. Vertrokken M. M. Griep, ambt. D. B., Julianastraat 37, naar Venlo. L. M. E. de Bruijn, dienstbode, Klaassen- straat 12, naar 's Gravenhage. PI. de Feijter, zonder, Donze-Visserstraat 2, naar Hoek. SAS VAN GENT. Gedurende de week van 27 Augustus tot en IXVdCtliaUHt; Vlll- I x ten audi I ,Tro„l,f.„ 1 dingen nog wel wat leeren en probeeren of Jot kem wenden, opdat maatregelen np w n™ 1S' er bij ons nog wat uit te slaan is. Neem bijv. een idee, dat in Amerika goed resultaat gehad heeft, n.l. de aflevering van turfmolm met pluimveemest aan menschen met tuinen, grasperken, groentenkweekers, enz. Eenige jaren geleden viel het een pluim- veehouder op, dat hij met de mest geen weg wist, terwijl kippen- en eendenmest toch ve.el waarde als meststof moest hebben. Hij deed het volgende: Bij elke leverantie van eieren voegde hij een circulaire, waarin hij op het nut van kippenmest in turfmolm wees voor tuinen, enz. In no time was niet alleen alle mest verkocht, doch kwam hij veel te kort en toen men het product eenmaal geprobeerd had werd de vraag steeds grooter. Nu had men in Amerika turfmolmfabrikan- ten, die allerlei soorten turfmolm leverden en in allerlei vormen van balen geperst. De kwaliteiten liepen sterk uiteen, totdat een aantal fabrikanten en importeurs zich ver- eenigden tot de Peat Import Corporation en z.g. gestandariseerde balen gingen leveren. Deze kaft men krijgen in balen van 6, 9 of 12 kubieke voet inhoud. Tevens worden daarbij geleverd groote pakken van een soort was- papier en daarin kan men de turfmolm-mest later aan de centrale of op eigen houtje ver- koopen. De turfmolm-centrale heeft geregeld in allerlei tuinbouw- en plaatselijke bladen advertenties en heeft dus voortdurend afzet van de overtollige kippenmest harer klanten. Zoo wordt er thans van een afvalproduct, dat vaak te weinig opbrengt, een aardige bijver- dienste gemaakt. Het komt natuurlijk aan op de reclame en de goede gedachte om de mest op deze manier rendabel te maken. Op de tentoonstelling waren eenige stands die keurig ingericht wa- ren en die het turfmolmproduct aan het pu- bliek bekend maakten. Hoe reclame enorm kan werken kan ook blijken uit een ander voorbeeld. In Engeland eischt de huisvrouw en de handel in het alge meen voor kippenbout wit vleesch en een kleurlooze huid. Geelbeenige rassen hebben daar dus niet zooveel waarde en bijv. Leg- hornhaantjes, waar niet zooveel vleesch op zit, zijn vaak een strop, vandaar de groote opgang die het sexen maakt om de haantjes vroeg te kunnen opruimen. In Amerika is het anders. Men heeft het publiek terecht of ten onrechte, dat doet er hier voor het oogenblik niets toe, geleerd door de reclame dat vitaminen samen hangen met kunnen worden genomen. De heer COLSEN weet dat men hiervoor bij den Burgemeester moet zijn. Hij wil een commissie uit den raad doen benoemen, opdat de menschen dan met hun eigen volk kunnen pr*ten. De menschen komen niet gemakkelijk naar het gemeentehuis. Het spijt spreker wel dit te moeten zeggen, doch de menschen kwa- men gemakkelijker naar uw voorganger dan naar u. De VOORZITTER: Zij kunnen ook een ander sturen. iDe heer COLSEN is ook al eens voor een ander op het gemeentehuis geweest, doch toen werd hem medegedeeld, dat de betrok- De heer VERLINDE wil zekerheid hebben dat de mogelijkheid bestaat om de menschen die gebrek lijden, te helpen. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM stelt voor, dat Burgemeester en Wethouders gemachtigd worden om in die gevallen, waar gebrek geleden wordt, in te grijpen. De heer FILIUS stelt voor, dat een norm met een bepaald minimum zal worden vast- gesteld. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Lambrechtsen van Ritthem bedoelt, die .-e- gevallen welke reeds gebeurd zijn. van rThw,811811 Jw" de heeren Lambrechtsen van Ritthem en Films worden met algemeene stemmen aangenomen te?en dT HAMER moet P™testeeren I,®?!? waar°P de heer Colsen zich ahf L u Het iS S-eheel verkeerd. zoo- de heer Colsen zegt, om vanavond de menschen bij elkaar te roepen en zoodoende de moeilijkheden die toch opgelost moeten worden wereldkundig te maken. Wij moeten met op het gevoel werken, doch wel op het De heer VAN STRIEN acht het niet noodig met den heer Colsen verder te debattee- S daai; deze zulke aantijgingen doet, die heelemaal met te pas komen. De heer DEN HAMER zou voor die geval len. waar te weinig wordt ontvangen, het gemeentebestuur het restant laten bijpassen. De VOORZITTERDan zal er een aparte post op de begrooting moeten komen. De heer VAN RIETSCHOTEN meent, dat nu pas toch ook een noodvoorstel is aange- "°Deeheer DEN HAMER zou b.v. 1000 op de I demonsfrlt™ Skunnen begrooting willen uittrekken, om mogelijke weet, dat in de vorige mobilisnHP h J armoe te voorkomen. Hij gelooft wel, dat malige burgemeester er- SSwt Burgemeester en Wethouders dit geld, waar I demonstraties. Had zulk een demonV°i°r noodig beschikbaar zullen stellen. plaats gevonden, dan kreegmen zfin Spreker kan. liet zicii zeer goed indenk/en, v—uttL ue DetroR- i ^6lk een °PofferinS het is voor die personen,' kene zelf moest komen. Hij maakt hier geen ^nJTr^oe Xe?T bJi6f krijgen' dat er I Ieten worden opgehaald, men za^Trachten verwijt doch wil dat de menschen bij huh t de menschen fatsoenlijk te behandelen eigen afgevaardigden terecht zullen kunnen I -?e heer. VBRLINIDE zegt, dat de heer I Ondanks het verschil tusschen de heer In verband met het geval, waar slechts fl f°'Se gevallen schijnt te weten. Zelf Colsen en Van Strien, meent spreker toch wordt uitgekeerd, zou spreker gaarne zien J spreker er tot hiertoe nog geen. Zouden dat voorop gesteld moet worden dat de koon' dat voor dergelijke gevallen een voorschot kon' V00rdoe11?' dan zou kracht lan de hoiking er niet onder mag spreker ernstig m overwegmg willen geven, I lijden. Et- is bij de voriae mobilisatie oou- zich tot het gemeentebestuur te wenden. Dan I gescharreld om rond te komen zal kunnen worden overwogerf deze men- I De heer VAN STRIEN wil niemand aebrek schen te helpen. laten lijden. Hiervoor heeft hijTveel orSer- De VOORZITTER zegt, dat er thans een I vmdmg m verband met de armenbedeelinp geval bekend wordt gemaakt. Was dit eerder De VOORZITTER vindt het buitengewoon geschied, dan was er ook reeds eerder voor I Jammer, dat de heer Colsen eerst thans met gezorgd. zijn klacht komt. Waarom moet de heer Col- Het verbaast spreker ten zeerste, dat de I sen thans zijn ongenoegen op mij uiten? heer Colsen, die toch zoo opkomt voor zijn I De ^eer VERLINDE meent, dat men ceeti gemeentenaren, in het betreffende geval de v"~"1 nood zoo lang heeft laten duren en de klacht niet direct heeft overgebracht. De heer DEN HAMER: Het kan zijn, dat Burgemeester en Wethouders moeten zeggen, dat er geen geld is. Is er nu absoluut geen geld disponibel? De heer VAN DRIEL herinnert er aan, dat er 'bij den vorigen oorlog een ,„vetpot" was. Hij zal het College gaarne machtigen om, waar noodig, alle hulp te verleenen. Hij zou gaarne die fouten willen voorkomen, welke in 1914 zijn gemaakt. Het is niet in orde, dat men 8 maanden moet wachten eer het in orde worden verstrekt. Spreker zal nooit dulden, dat zijn gemeente naren gebrek lijden, en dat zij in een kara- vaan naar Temeuzen zullen komen om een luttele 0,50 te ontvangen. Hij wenscht, dat een commissie zal worden benoemd, waarvan de leden in de krant zullen worden genubli- ceerd. De VOORZITTER meent, dat de menschen daar niet beter mee gebaat zullen zijn/ De heer COLSEN meent, dat dit de beste oplossing zal zijn. De heer DEN HAMER begrijpt wel de ge- dachtengang van den heer Colsen als zoo- danig. Er moet worden gezorgd voor de ge- zinnen die door de mobilisatie zijn getroffen. Zij mogen niet te kort worden gedaan. Indien het noodig bliijkt, zal de gemeente behooren in te grijpen, om de menschen voor den moeilijken gang naar het Burgerlijk Arm- bestuur te sparen. Spreker ziet evenwel niet de noodzakelijk- heid in om een commissie te benoemen. Het is wel waar, dat de menschen liever naar hun uax men geen reclame naar buiten moet gaan maken De raad heeft getoond van goeden wil te zijn. m«UPeuheer LAMBRECHTSEN VAN RIT- hee" in de rubriek „vraag en ant- woord van de radio-controle-omroepcommis- sie gehoord, dat de gasmaskers in de apothe- ken te verkrijgen zijn. Hebben die voldoenden voorraad Wanneer blijkt, dat de daar be- staande voorraad te weinig is voor Terneuzen is het dan mogelijk dat de gemeente een voorraad heeft? De VOORZITTER meent, dat de gemeente deze bij het Rijk zou kunnen aanvragen, wan neer blijkt dat er groote vraag naar is. vci uegeuwooraigers aer gemeentenaren (al I Zeen ^root &ezin- Spreker v.veet I heent P dratJJhptEto^h:HTS?N RITTHEM n.iet noodi?. dat deze volkmenners in™4 war.ea' en hij hoopt menschen weten. waar ffLl® eigen gemeenteraadsleden gaan. Deze zijn wel I f ee de vertegenwoordigers der gemeentenaren (al I v an is en dat een klein gezin meer vergoeding zijn), doch spreker is het bekend dat de I thans niet zal terug keeren. In den Burgemeester toch ook alles zal doen wat I vori=en oorl°g duurde het 8 maanden voor mogelijk is. I men de zaak voor elkaar kreeg, hetgeen eerst Zouden dergelijke gevallen veelvuldi-^ voor- I 2let ,veel moeite uit de wereld is geholpen. komen, dan zou spreker er voor wezerT op de I sPreker wenscht, dat er thans een bepa.alde begrooting een bepaald bedhag uit te trekken, I sellJ'ke norm zal gelden. opdat men de moeilijkheden vlug en goed kan oplossen menschen weten, waar die gasmaskers te ver krijgen zijn. De VOORZITTER zegt toe, dat dit dan in de krant zal worden bekend gemaakt Op het oogenblik zijn ze nog niet beschikbaar. c. De heer FILIUS merkt op, dat het De VOORZITTER zegt, dat zoolang er geen I zijherzijds gebrek aan routine kan ziin doch PI pht Pn lr^ryipn j I woon-t j. J De heer FILIUS wil het voorstel van den m kleur en dat geelbeenige dieren met gele huid met 2 September hebben 2dch in deze gemeente I €nz- dus veel meer vitaminen bevatten. Het I heer Colsen, evenwel los van de motiveering, gevestigd: publiek vraagt dus geelbeenige dieren en daar I steunen. Hij begrijpt in dezen de moeilijk- men betrekkelijk kleine dieren wenscht voor hMd daar Hot ""1"" de huishoudingen (ongeveer 2 pond) komen daar de Leghornhaantjes uitstekend tot hun recht. Ik moet er bij zeggen, dat men de die ren ook veel smakelijker weet te prepareeren dan elders. van van Bergen op G. Ranschaewt, broodbakkersknecht Gent. A. Haijette, dienstbode Zoom. G. Dijkstra, marechaussee, van Apeldoom. J. B. van den Hemel, zonder beroep, van Oudenbosch. P. L. H. van Baal, religieuse, van Rucphen. A. M. Martens, dienstbode, van Koewacht. Vertrokken M. L. J. Duerinck, zonder beroep, naar Ter neuzen. M. C. C. Maas en gezin, vliegtuigbouwer, naar Vlissingen. E. Roegiers, zonder beroep, naar Steen- bergen. M. R. de Kort, dienstbode, naar Westdorpe. Vragen, deze rubrieh betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, jHeeanraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. OPMERKINGEN OMTRENT HET WERELD-PLUIMVEE-CONGRES TE CLEVELAND. Naast het congres, waar de wetenschappe- lijke gegevens van verscheidene landen ver- werkt werden tot groote verwondering van iedereen ontbrak hier Frankrijk evenals in de andere afdeelingen was de tentoon stelling buitengewoon interessant om te zien hoever de pluimveehouderij in Amerika staat en in welke richting zjj zich ontwikkelt. We lachen tegenwoordig wat minder snel dan vroeger om allerlei Amerikaansche nieuwig- heden, die vaak als humbug of bluf beschouwd worden en dat is wel omdat wij bij veel van die nieuwigheden gemerkt hebben, dat de Amerikanen ons ver vooruit zijn en wij al dan niet schoorvoetend moeten volgen, willen we in de intemationale competitie mee kunnen doen. Onze moderne voedingsleer van pluimvee, de groote rol der vitaminen, mineralen, de sterk intensieve methode zooals gaasbodems batterijen, reuzen broedkasten, enz., dat alles is eerst in Amerika begonnen en vandaar uit naar. de oude wereld overgebracht, zij het in gewijzigden vorm. Want daar moeten we altijd om denken, we kunnen nooit het een of ander gegeven van een vreemd land zoo maar ongewijzigd voor ons eigen land overnemen, de omstandigheden zijn zeer verschillend. In de streken, die wij nu bezochten, de staten New-York, Virginia, Maryland, Pennsylvania, Ohio, aDemaal staten waar flink veel kippen gehouden worden, is het zomers smoorheet en vochtig en in den winter kan het er geweldig koud zijn. Dergelijke sterke uitersten ken- nen wij niet. Daarentegen zag ik nergens onze malsche graslanden en welige landbouw- gewassen, hoewel die er wel verbouwd wor den. Op de proefstations was het gras over het algemeen zeer karig en als we dus lezen van de groote opgang die grasmeel maakt of alfalfomeel, dan moeten we altijd bedenken, dat wij het in ons land in vele omstandigheden met minder kunnen doen. Ook op ander gebied moeten de omstandig heden anders zijn. Er wordt veel meer over wormziekten geklaagd in Amerika dan bij Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) Vergadering van Dinsdag 5 September 1939, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, Burgemeester. Tegenwoordig de leden L. J. Geelhoedt, C. A. Verlinde, N. J. C. Lambrechtsen van Rit them, A. J. W. B. van Rietschoten, J. L. de Cock, D. E. de Kraker, J. Riemens, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, P. J. van Strien, G.' Klaas sen en J. F. K. A. P. Filius. heid, daar het een rij.ksregeling betreft. Hij juicht het toe, dat zoo veel mogelijk wordt gedaan om de nooden en behoeften te leenigen Spreker vindt, dat de betrokkenen zich beter kunnen wenden tot een commissie, dan tot den Burgemeester persoonlijk. Hij gelooft trouwens, dat het hoofd der vraagt of bij de zoo juist besloten „,wijzigine' begrooting 1939" ook was inbegrepen de passage betreffende de werkverschaffing of betrof dit alleen de wjjziging In verband met de extra uitgaven voor de distributiekaarten Hn had over het eerste graag iets gezegd. De VOORZITTER deelt mede, dat inderdaad beide wijzigingen zijn behande.d. De heer FILIUS wenscht dan nog hierom- trent een opmerking te maken. Hij wenscht alsdan geacht te worden (2. Slot.) 4. Omvraag. De heer COLSEN vindt het jammer, dat hij reeds in deze eerste vergadering met een klacht moet komen. Hij, wil niemand de schuld geven, daar hij zeer goed weet, dat het gemeentepersoneel thans al het mogelijke moet doen om alles goed voor elkaar te krijgen. Hij weet als oud-soldaat wat het beteekent gemobiliseerd te zijn, doch hij hoopt, dat de toestanden van den oorlog van 1914 zich niet zullen herhalen. Er zijn op het oogenblik menschen in dienst, waarvan de vrouw geen vergoeding krijgt. Hij weet een vrouw, die met haar winkeltje voigens de boeken welke spreker heeft in- gezien juist de huishuur kan verdienen. Deze vrouw krijgt /I vergoeding. Spreker hoopt, dat het niet de bedoeling is, dat deze vrouw thans ook nog naar Terneuzen zal moeten komen bedelen, doch dat alle betrokken personen hun geld thuis gebraeht zal worden. Hij wil een commissie uit den raad benoe men, die dat zal onderzoeken. Het is net als in 1914, ook thans is het voor de gemobili seerde mannen erg, als ze van hun vrouw een brief moeten ontvangen, waarin de verschrik- kelijke mededeeling staat vermeld, dat zijn gezin geen vergoeding krijgt. Spreker kan zich nooit indenken, dat dit de bedoeling der regeering zal zijn. Wij, op Sluiskil hebben reeds iemand moeten steunen. Mocht de vergoeding voor het betrokken gezin niet hoog genoeg zijn, dan zou spreker gaarne zien, dat het tekort uit de gemeentekas werd bijg'epast. Er zijn nu al vrouwen, die geen huishuur kunnen betalen. Als het dan zoo is, dat het secretariepersoneel zoo overbelast is, dan wil ik gaarne dit werk ten deele ontlasten. Spreker hoopt, dat de raad een commissie zal benoemen om dat te onderzoeken De menschen moeten niet gaan bedelen,' doch kunnen toch gerust bij de raadsleden die toch vertrouwensmenschen zijn aankloppen Spreker is blij, dit te hebben kunnen zeggen daar hij er van overtuigd is, dat er reeds thans leed wordt geleden. De heer VAN DRIEL wil als oud'-gemobili- seerde ook iets zeggen. Het is in den vorigen oorlog voorgek.omen, dat groote gezinnen naar verhouding minder vergoeding ontvingen dan kleinere gezinnen. Wij hebben toen de Tweede Kamer aangesproken, waama een en ander voor elkaar is gekomen. Dit was toen even wel 9 maanden later. klachten komen, men ook niet op de hoogte is van dergelijke toestanden. De heer VAN STRIEN zegt, dat de Voor zitter zegt, dat er geen klachten zijn. Hij kent een groot gezin, dat /17 ontvangt. De VOORZITTER zegt, dat de grondslag is gemaakt naar de gegevens die de menschen zelf hebben verstrekt. De heer VAN STRIEN wil zich, in tegen- stelling met zijn eollega, uitspreken er tegen UC1 te zijn, dat een bedrag op de begrooting wordt gemeente thans te veel overladen is, zoodat I uitgetrokken. Spreker is er een tegenstander I tegen te hebben gestemd, dat de uitvoering deze niet altijd iedereen met hulp en raad zal I van om &e'den te voteeren, die er niet zijn. I van den aanleg van de waterleiding in we'k- u1 Overigens wil hij gaarne helpen om het leed I verschaffing geschiedt. Dit is absoluut geen te verzachten. I werk om in werkverschaffing uit te laten De heer DEN HAMER zegt, dat de heer I voeren- Van Strien in dezen een andere meening I ^>e keer VERLINDE zou, indien hij van te heeft dan hij zelf. Hij weet hoe er gewikt en I voren ,vold°ende was ingelicht, ook tegen een gewogen is om de begrooting sluitend te I der£eLjke uitvoering hebben geageerd. Een maken. Het gaat hier echter om een zaak E andere vraag is, hoeveel kost deze uitvoering van zeer ingrijpenden aard. Spreker zou I ons nu meer? thans het recht willen laten spreken. Hij zou I VOORZITTER antwoordt, dat het niets gaarne zien, dat de gemeente zich garant I meer kost. verklaarde voor deze te voteeren gelden; I De heer VERLINDE vindt, dat dit werk men krijgt die later toch terug. Men moet I in geen geval geschikt is voor werkverschaf- het aanvoelen, dat die menschen toch recht I fing. Het stuit hem tegen den borst, dat de hebben op iets meer. Indien het noodig is I menschen van 's morgens 5 tot 's avonds 8 moet er gezorgd worden. Het moet echter I uur m touw zijn, en dan nog slechts een lut- niet zoo zijn, dat het parool „geef maar uit" I tele f 14 ontvangen. Zulke dagen noemt hij moet gelden. Is het niet mogelijk 1000 te I oeen werktijd meer, terwijl de betrokkenen voteeren, dan wil, spreker ook volstaan met tweemaal zooveel eten noodig hebben En als f 500 I men dan in die kringen zijn oor eens te luis- De heer FILIUS is er voor, dat een norm I ^eren legt. en dan hoort wat er gegeten wordt, zou worden vastgesteld, tenzij de betrokkenen da^, kr6&t men werkelijk medelijden. over andere inkomsten beschikken. Als daar- door de zekerheid zou kunnen worden ver- kregen, dat de betrokkenen geen nadeel on- dervinden, dan acht spreker een commissie in het geheel niet noodig. iHij zou alsdan voor het minimumbedrag willen vaststellen f 12,50. De VOORZITTERVoor gezinnen welke grootte? kunnen bijstaan. De heer LAMBREOHTSEN VAN RITTHE1M kan zich vereenigen met het idee van den heer Den Hamer. Het is logisch, dat de men schen zich liever rechtstreeks tot ons wenden. De heer VERLINDE meent, dat het er thans om gaat, dat enkele menschen lang heb ben moeten wachten voor ze een uitkeering kregen. Is het niet mogelijk, dat een post wordt uitgetrokken, opdat de gemeente direct kan betalen De VOORZITTER zegt, dat het hier een rijksregeling betreft, die aan bepaalde normen is gebonden. De menschen krijgen de gelden uitgekeerd in dien zin, dat rekening wordt gehouden met de gegevens, die de betrokkene zelf hebben verstrekt. De heer VERLINDE vraagt of het dan niet mogelijk is, dat de gemeente de gelden voor- schiet. Wij krijgen dat geld later toch terug? De heer COLSEN wenscht niet, dat de door hem bedoelde commissie de bedragen moet vast stellen. De commissie, die de inwoners van Terneuzen bijna allemaal kennen, kan dan met den Burgemeester besprekinven houden. De VOORZITTEROok thans wordt voor ieder geval een bespreking gehouden. De heer OOLSEN meent, dat men dit dan maar in geheime vergadering verder zal uit maken. De VOORZITTER zegt, dat hij altijd klaar staat om de voorkomende gevallen te behan delen. Het is evenwel noodig, dat er door de betrokkenen gegevens worden verstrekt. Een commissie zal veel te omslachtig zijn. De heer FILIUS meent, dat een commissie een grondig onderzoek zal kunnen instellen. Deze commissie zal gemakkelijker werken voor de betrokkenen, dan dat zij bij den Bur gemeester moeten komen. De VOORZITTER meent, dat alle raads leden de voorkomende gevallen door kunnen geven. Dit zou evenwel allemaal veel te lana dUren. De heer DEN HAMER meent, dat het ge makkelijker is om zich tot een raadslid te wenden. De VOORZITTER zegt, dat iedereen met gegevens mag komen. De heer OOLSEN stelt voor, dat een com missie wordt benoemd, die dan de gezinnen zal bezoeken of alles waar is. De VO'ORZITTER zegt, dat de uitkeering geschiedt, rekening houdende met de gege vens, door de betrokkenen zelf verstrekt. Wat wilt u dan controleeren De heer COLSEN: Als het niet kan, dan kan het niet. Maar toch moeten wij voor ons volk zorgen. De heer LAMBREOHTSEN VAN RITTHEM: Laat de menschen dan naar u komen met hun bezwaren. De heer VERLINDE meent, dat de zaak thans niet zuiver gesteld wordt. Het gaat er thans om of de menschen al dan niet te wei nig vergoeding ontvangen. Kan het gemeen tebestuur hier dan niets aan doen? Het is wel waar, dat de menschen niet altijd naar het gemeentehuis durven komen, doch spreker verwacht niet veel heil van een com missie. Zijn er evenwel gevallen, dan zal de ge meente bij moeten passen. van Men had van tevoren bij den Minister moe ten protesteeren. Spreker is in elk geval niet van plan in de toekomst aan dergelijke werk- verschaffingen medewerking te verleenen. Hij hoopt, dat de raad dan in de gelegen- heid zal worden gesteld, zich over deze aan- gelegenheden uit te spreken. De VOORZITTER zegt, dat het gemeente- De heer OOLSEN wil het nogmaals her- I ^estuur ook ten dezen niet geheel vrij van halen, dat hij een geval weet van een vrouw, Landelen is. Wij zouden indien wij niet mede- die met haar winkeltje juist de huishuur kan verdienen en die slechts f 1 vergoeding ont vangt. Hij heeft 'hiervan de bewijzen in han- den. Spreker moet, evenals de heer Van Driel, denken aan onze mannen, die thans ondervinden, wat hij vroeger zelf heeft onder- vonden. Spreker protesteert er tegen, dat er thans voor enkele gevallen van de in April opgeroepenen nog geen vergoeding is ontvan gen, of, zooals in het bedoelde geval, slechts fl,—. Spreker wil den heer Van Strien wel zeg gen, dat het geld, dat eventueel zou gevoteerd worden, wel aan Burgemeester en Wethouders kan worden toevertrouwd. Wij zijn verplicht iets over te hebben voor die menschen. Kan de heer Van Strien zich indenken, dat Nederland onder zulke omstandigheden nog goede sol daten zal hebben Spreker kan zich nog goed herinneren, dat hij in den vorigen oorlog te Ellewoutsdijk voor een zekere Michielsen f 25 bij elkaar heeft getrommeld ter gelegenheid dat bij ge- noemde Michielsen het zesde kind moest ge- boren worden. iSpreker hoopt, dat de raad het niet eens zal zijn met den heer Van Strien, om geen gelden beschikbaar te stellen. Stel u voor, mijnheer Van Strien, dat gij zelf onder de wapens was en dat gij wist dat er thuis gebrek geleden werd! Ik zal nog dezen namiddag op Sluiskil be kend laten maken, dat de menschen bij mij terecht kunnen! De heer VAN DRIEL meent, dat men tot het vaststellen van een minimumbedrag zooals de heer Filius dit bedoelt kan komen in overleg met de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten. De VOORZITTER deelt mede, dat de uit keering geschiedt voigens de door de betrok kenen zelf verstrekte gegevens. Zijn die ge gevens niet goed, dan ontbreekt er mogeiijk ook wel iets aan de uitkeering. werkten kans loopen, dat wij de subsidie van het Rijk voor de werkloozen moesten missen De heer VERLINDE blijft er bij, dat men van te voren had moeten protesteeren. In elk geval wordt er thans feitelijk door de werkloozen aan de waterleidingmaatschappij een renteloos voorschot verstrekt. d. De heer DE VOS merkt op, dat in de vorige vergadering de toezegging is verkre- gen, omtrent enkele vragen verslag zou wor- worden uitgebracht. Was er nu niet ge- vraagd, hoeveel het der gemeente meer kost, nu de aanleg van de waterleiding in werk verschaffing geschiedt, dan was het antwoord daarop weer achterwege gebleven. Wordt er aan Burgemeester en Wethouders een vraag gesteld, dan kan men deze niet direct beantwoorden, en later hoort men er niets meer van. Spreker meent, dat als deze te werkstelling voor de gemeente niet duurder komt, dat dan de betrokken te werk gestelden te weinig verdienen. Be VOORZITTER zegt, dat het percentage van de rijkssubsidie verhoogd is. De heer DE VOS meent, dat het er hier maar om gaat, dat tie menschen te weinig verdienen. En, verdienen ze te weinig, dan moet het niet in werkverschaffing worden uitgevoerd. De VOORZITTER vraagt of hij het goed heeft begrepen, dat de heer De Vos wil zeg gen, dat Burgemeester en Wethouders den raad te weinig inlicht? De heer DE VOS antwoordt bevestigend. De heer DEN HAMER kan zich hierbij ge heel aansluiten. Hij hoopt, dat het nieuwe College den raad steeds en volledig zal in- lichten. De heer COLSEN zegt, dat men niet verder moet gaan, dan naar de ,,schoolkwestie". De VOORZITTER meent, dat dit niet juist is. Hierna sluit hij de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 8