ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTEEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Arabella de Verschrikkelijke WEK UW LEVER-GAL OP No 9962. VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1939 79e Jaargang Binneniand FeuiSleton TWEEDE BLAD bvs i-skjammt*nttum'stzu-ia TER NEUZENSCHE COURANT WET OP HET GEBRUIK VAN VERVOERMIDDELEN. Als spoedontwerp is bij de Tweede Ksmer ingediend bet wetsontwerp Regelen met be- trekking tot het verzekeren in geval van oor- log, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden van een doelmatig gebruik van vervoermiddelen in het belang van de volkshuishouding." (iWet gebruik vervoermid delen 1939). Aan de memorie van toelichting van de mi nisters van waterstaat, defensie, binnenland- sche en economische zaken wordt ontleend: Bij de voorbereiding van maatregelen in ge val van oorlog, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden is gebleken, dat vele van deze regelingen slechts dan tot het beoogde doel zullen leiden, indien kan worden gerekend op doeltreffende werking van het vervoerapparaat. Vooral dieiit de waarborg te bestaan, dat het vervoer van primaire levens- middelen, inzonderheid voor de groote steden, vervoer van aan bederf onderhevige levens- middelen, van levensmiddelen, waaraan in be- paalde plaatsen een tekort kan ontstaan, als- ook het vervoer van noodzakelijke grondstof- fen voor verschillende doeleinden geen andere dan volstrekt onvermijdelijke stoomis onder- vindt. Met zekerheid kan worden verwacht, dat zonder den steun van overheidsmaatrege- len deze waarborg niet aanwezig is. Op een gedeelte van het spoorwegapparaat immers is beslag gelegd voor militaire transportbehoef- ten. Een belangrijk gedeelte van het vracht- autopark is eveneens voor militaire doeleinden gevorderd, terwijl ook een deel der binnen- vloot daartoe is bestemd. Voorts kan een zeker deel van het vracht- autopark ten behoeve van de ludhtbescher- ming aan het gewone gebruik worden ont- trokken. Een geheel andere verhouding dan in normale tijden ontstaat tusschen de capa- citeit van het vervoer over den weg, langs de rail en te water, terwijl de totale capaciteit is ingekrompen. Voorts is niet uitgesloten, dat zich moeilijkheden met vrachtprijzen zullen voordoen. Ontwrichting van het niet-militaire" vervoer kan van dit alles het gevolg zijn. De moge- lijkheid om deze ontwrichting tegen te gaan en te beperken dient aanwezig te zijn. Daar toe is het noodzakelijk een wettelijke basis te scheppen voor maatregelen, die een zoo nut- tig mogelijk gebruik van het overblijvende gedeelte van het vervoersapparaat ten bate van de bevolking en de industrie verzekeren. Daar komt nog bij, dat de omstandigheden er bij een mobilisatietoestand van eenigszins langeren duur toe zullen leiden, dat het ge bruik van brandstoffen als benzine en zware olie dient te worden beperkt. Uit dien hoofde moet het overbodig rijden of varen met wan- ruimte kunnen worden verminderd. Het is zelfs niet uitgesloten, dat omstandigheden in- treden, waarin wegens brandstofschaarste het gebruik van het ter beschikking staande vervoerapparaat wordt beperkt tot bepaald noodzakelijke transporten met een tot het uiterste ingekrompen aantal vervoermiddelen, en dat andere transporten dan deze moeten worden tegengegaan. Juiste regeling van het vervoer kan hier nuttig werken naast beper- king van het gebruik van brandstoffen. Zou een het geheele vervoerapparaat om- vattende wetgeving tot coordinatie van het goederenvervoer bestaan, dan zouden maat regelen als bovenaangegeven waarschijnlijk met enkele kleine nadere voorzieningen reeds op grond daarvan kunnen worden getroffen. Nu zulk een wetgeving tot dusverre niet tot stand is gekomen, schijnt het der regeering noodzakelijk, dat, ter vermijding van stagna- tie in de vitale voorzieningen ten behoeve der bevolking, ten spoedigste deze wet tot stand komt in het kader der economische verdedi- gingsvoorbereiding, zooals die in verschillende andere crisiswetten is geregeld. Aldus wordt het den minister van Water staat, aan wien de behartiging der vervoer- aangelegenheden is toevertrouwd, mogelijk, de EEN VROOUJKE LIEFDESROMAN van Berta Ruck. Vertaald door TEO DE WITTE. Vervolg. 30) De koude minachting voor miss Ames werd nu alleen vermengd met een hooghartig me- delijden om haar uitgesproken echec met den oudsten zoon. Zij had in ieder geval van Eric haar stre- ken thuis gekregen, al had ze dan ook Basil geweigerd (die nog altijd op zee was). Mrs. Cattermole voelde zich dus veilig. Zij had Arabella steeds als het grootste gevaar be- schouwd. Zelfs de oorlog was, vergeleken bij het onheil, dat Arabella haar jongens zou kunnen berokkenen, maar kinderspel. Een dood op het veld van eer ging duizend maal boven een huwelijk met het ,,ontzettend kind"'. Eenigszins gerustgesteld door dit zoo prach- tig ontloopen gevaar, vroeg ze zich berustend af, wat miss Ames nu van plan zou zijn. Na dien avond met Eric' was miss Ames natuurlijk weer een beetje kalmer geworden. Ze bleef nu alleen maar op ,,De Schuur" naar ze zelf vertelde, om haar vader een genoegen te doen. Zij b'egon er wat liefhebberijen op na te houden, met haar kleine huiselijke plichten. En al vond ze het alles waarschijnlijk ontzet- tend vervelend, ze liet toch niets blijken. Mrs. Cattermole vond haar de laatste dagen min der „beleedigend". Naderhand verklaarde ze echter dat miss Atmes slechts enkele stappen achteruit was gegaan om een des te grooteren sprong te wagen over de uiterste grens. j Het gebeurde aldus. Efvenals de meeste groote huizen scheen „De Schuur" er aan den acjiterkant veel gezelli- 1 ger uit te zien dan aan de voorzijde. Zoo dacht vereischte voorzieningen te treffen, zoo noodig of zoo gewenscht in overleg met zijn ambt- genooten van economische zaken, defensie en binnenlandsche zaken. Dat overleg zal in ieder geval plaats vinden in zaken, betreffende be- langen welke zijn toevertrouwd aan de ge- noemde departementen. lEen stelsel, waarbij tot inschrijving van vervoermiddelen kan worden overgegaan moet de beste oplossing worden geacht. Zoo- danig stelsel dat kan leiden tot registratie van het geheele vervoerapparaat, laat zoowel ruimte tot vrije bedrijfsuitoefening voor de houders der vervoermiddelen, zoolang de toe- stand betrekkelijk gunstig is, als voor het treffen van al die maatregelen, welke buiten gewone omstandigheden kunnen vergen. Art. 2 van het ontwerp luidt dan ook: 1. In geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden is onze minister van waterstaat bevoegd regelen te stellen, waarbij houders van daarbij aange- wezen vervoermiddelen, welke tot vrachtver- voer te land of te water zijn of kunnen wor den ingericht, dan wel zonder verandering voor dat vervoer kunnen worden gebruikt, worden verplicht, hun vervoermiddelen te doen inschrijven in daartoe door onzen mi nister van waterstaat bestemde registers. Onder de in dit lid bedoelde vervoermiddelen worden mede begrepen die, welke zijn inge- i richt tot het voortbewegen van die vervoer middelen. 2- Onze minister van waterstaat kan in het belang van de volkshuishouding regelen stellen met betrekking tot het gebruik van in het eerste lid bedoelde, door hem aange- wezen vervoermiddelen, waaronder begrepen het verbod van en de verplichtingen tot het gebruik daarvan. De toepassing der maatregelen moet wor den beheerscht door twee gedachten: eener- zijds zoo groot mogelijke decentralisatie, om aanpassing aan de regionale eigenaardigheden en daardoor snelle voorzieningen te bevorde- ren, anderzijds centrale leiding, om eenheid in de uitvoering tot stand te brengen. Voorts staat voorop, dat de regeling zoo eenvoudig mogelijk moet zijn en zooveel doen- lijk moet aansluiten bij hetgeen op het gebied van het vervoer bestaat. Bij den opzet van de organisatie zal worden gezorgd voor verband met de practijk. Hierbij moet in de eerste plaats gedacht worden aan Kamers van Koop- handel, organisaties van belanghebbenden (te land en te water), landelrjk en, indien moge lijk, plaatselijk. Het voomemen bestaat met de toepassing van deze wet een speciaal daartoe geschapen onderdeel van de rijksverkeersinspectie te be- lasten, waarin in edn verband bestaande or- ganen dezer inspectie met het personeelsappa- raat der bevrachtingscommissies samenwer- ken. Het land is daartoe verdeeld in een aan tal districten, die, behoudens enkele plaatse- lijke afwijkingen, samenvallen met de tegen- woordige provinciale indeeling der rijksver keersinspectie. Aan het hoofd staat de inspecteur-generaal van het verkeer. Zorg wordt gedragen voor regelmatig overleg met onderdeelen van het departement van economische zaken zooals het centrale distributiebureau, het rijks- bureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd, het bureau voor aardolieproducten, met den etappen- en verkeersdienst van den generalen staf, met de Nederlandsche Spoorwegen, als- mede terzake van den luchtbeschermings- dienst met het departement van binnen landsche zaken. Overleg met algemeene orga nisaties van vervoerders zal voorts niet mo- gen ontbreken. De districtshoofden plegen ieder voor hun ressort weer overleg met de locale organen van genoemde diensten en organisaties die tot de genoemde districten behooren. Kort samengevat is het dus een ambtelijk apparaat, dat de moeilijkheden voor de niet- militaire vervoeren uit den weg ruimt, in de eerste plaats ten bate en ten dienste van an dere overheidsorganen. aan wier zorg de voorziening in de vitale behoeften der be volking is toevertrouwd. Arabella er ten minste over. Zij hield van de groote ruime keuken met hun blinkende ver- zamelingen koperwerk en de frissche dienst- meiden, die zij heel wat aardiger vond dan die doodgevroren dochters des huizes in hun be- klemmend deftige salon en huiskamner. Als ze dus ook maar het minste voorwend- sel kon uitdenken, verdween ze als een pijl uit den boog naar de keuken, de garage, het huisje van den tuinman, de stallen of de hon- denhokken. Voor diezelfde hondenhokken maakte Ara bella zich in de oogen van mrs. Cattermole voorgoed onmogelijk. Er was een witte bull-terrier die juist aan het gezelsohap blaffende viervoeters een vijf- tal schitterende wit met rose gestreepte klein- tjes had geschonken. ,,iSneeuwvlek" was niet weinig trotsch op haar prachtig kroost. Zij wonnen spoedig de harten van de geheele familie en dreigden zelfs ernstige concurren- ten te worden voor de schoothondjes van mrs. Cattermole, 'die niet immer even hartelijk meer werden begroet, als ze him verwaande neusjes uit de plooien van de eeuwige shawl staken. De dartele terriers schenen het te winnen op de tot leven gekomen chrysanten, zooals Ara bella ze steeds betitelde. Peggy Delamere was natuurlijk dol op de vijf nieuwe rakkers. Arabella niet minder. Binds onheuglijke tijden had dus het geheele gezelschap iets gevonden, waaraan zij hun ge- zamenlijke en onVerdeelde belangstelling kon- den wijden. Zoo kwam het, dat zij op een prachtigen morgen in processie naar de ken nels kwamen gewandeld om een onderzoek in te stellen naar mevrouw ,,Sneeuwvlek" en haar donzig vrjftal. Toen zij over de keurige steentjes stapten, kwam hen van den achterkant, daar, waar een apart bordje te lezen gaf dat alleen hier boodschappen werden aangenomen, een luide, joviale stem tegemoet, die heftig stond te oreeren tegen de keukenmeid. ,,Als ik jou was deed ik er minstens een half dozijn van op, meisje, en je zult er geen spijt De regeering heeft overwogen deze regeling zelve in de wet op te nemen, doch dit is niet doenlijk. De omstandigheden, waaronder deze wet moet worden toegepast, laten zich slechts gissen en met nadruk moet vooropstaan, dat in alle omstandigheden het belang der bevol king vergt, dat het transport zooveel mogelijk voortgang vindt. Over artikel 1 valt nog op te merken, dat in dit artikel is neergelegd dat de vordering van vervoermiddelen op grond van de inkwartie ringswet, de wet op den staat van oorlog en van beleg en de luchtbeschermingswet wel in den regel, maar niet in alle gevallen voorgaat boven de toepassing dezer wet. Sommige ver voeren immers zijn van zulk overwegend be lang, dat zij als even gewichtig moeten wor den beschouwd als de militaire transporten of de vervoeren ten behoeve der luchtbescher- ming. Te denken is aan de levensmiddelen- voorziening. De allernoodzakelijkste trans porten ten behoeve daarvan mogen niet wor den onderbroken. Nadat de minister van eco nomische zaken de urgentie van bepaalde transporten heeft vastgesteld, zullen in ge- meenschappelijk overleg met den minister van defensie, resp. met den minister van binnen landsche zaken, de uitzonderingregelingen worden getroffen. In den algemeenen opzet der wet is het systeem der andere wetten ten behoeve van de economische verdedigingsvoorbereiding overgenomen. NEDERLANDSCHE SCHEPEN OPGEHOUDEN IN RRITSCHE HAVENS. De Duitsohe lading moet gelost worden. De directie der N.V. Stoomvaart Maat- schappij Nederland maakt volgens de N. R. Crt. bekend, dat de „Tjikandi"' op instructie der autoriteiten in Londen te Port Sudan alle Duitsche lading en ook eventueele Dr.itsche optielading moet lossen. (De ,,Tjikandi" is eigendom van de Java-China-Japan Lijn, doch is door de Stoomvaart Mij. Nederland gechar- terd voor een reis van Batavia naar Amster dam.) De „Tabian" is opgehouden te Gibraltar voor hetzelfde doel. Beide gevallen zijn door de Stoomvaart Maatschappij Nederland bij de autoriteiten in Den Haag en te Londen voor- gebracht. De ,,Joban de Witt" heeft de lading voor Genua te Port Said gelost. De Tel. weet nog te melden, dat het s.s. ,,Iris", van de Kon. Ned. Stoomboot Mij, op reis van Bordeaux naar Amsterdam door de Engelsche admiraliteit is aangehouden en Dinsdag in de Downs is geankerd voor onder zoek. Het Nederlandsche stoomschip Zuiderkerk is, door de Britsche admiraliteit op 5 dezer aangehouden en naar Ramsgate gebracht. De Zuiderkerk is eigendom van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij en bevond zich op reis van Japan naar Rotter dam. De voor Duitschland bestemde lading wordt gelost. DE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN ONTVANGT SIR NEVILE HENDERSON. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Mr. E. N. van Kleffens, heeft Woensdagochtend den uit Berlrjn teruggeroepen Britschen am- bassadeur sir Nevile Henderson in zijn kabinet op het departement ontvangen. Sir Nevile heeft den Minister zijn bijzon- deren dank betuigd voor de diensten, die de Nederlandsche regeering hem heeft bewezen op zijn reis van Berlijn naar Den Haag. TEGEN PRIJSOPDRIJVING. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat hem ernstige berichten bereikten over verhoogingen van prijzen niettegenstaan- de het feit, dat tegen prijsverhoogingen in het algemeen met nadruk is gewaarschuwd. De Minister vestigt er de aandacht op, dat iedere verhooging van prijzen boven het peil, dat voor de artikelen gold in de maand Aug. 1939. tenzij deze door een aantoonbare ver- van hebben. Neen, ik zal je nog eens wat anders vertellen, voor we een jaar verder zijn zegen je de man, die je zoo'n uitstekende raad heeft gegeven. Maar dan kan ik je natuurlijk geen nieuwe voorraad meer leveren, want dan sta ik aan het front. En dan zul je de zaak prijzen, dat na al dien tijd dit goedje nog zoo uitstekend is, want bederven doet het niet. Dit goedje is even smetteloos als de taaie huid van de dame die jij de eer hebt mevrouw te mogen noemen." jHou je brutale gezicht", snauwde hem een fiksche stem af. ,,Ik laat me toch niet van de wijs brengen, door al je mooie praatjes. En als ik iemand te zegenen en te danken heb, dan in ieder geval nooit een reiziger in tongen- worst of zijn afzetter van een fabrikant, die dat spul maar weer eens eventjes met een shilling heeft opgeslagen." jEen shilling, vond je dat te veel? Mei-d, over een paar maanden zijn ze minstens een pond duurder. Weet je wat je doen moet Doe er zelf een paar dozijn van op en verkoop ze met een extra winstje aan je mevrouw. Hoor je niet overal praten van voorraad opdoen en denken jullie dat wij speciaal voor ,,De Schuur" een paar busjes apart zullen leggen? Je zult nooit meer zulke tongetjes tegen komen..." „Ik heb nog nooit zoo'n kletswijf gezien", antwoordde de keukenmeid even kordaat, als had ze zoo juist lady Sybil de les gelezen. ..Trouwens ik geloof niets van je praatjes over voorraad opdoen. Alle kranten waar- schuwen ons tegen het inslaan. De oorlog is immers over enkele weken afgeloopen." ,,Ik praat niet met een keukenmeid over' politiek", antwoordde de ander gewichtig. ,,Ik vraag je ook niet of je heel de voorraad van de firma op wilt doen. Maar ik zou voor jou eens graag een serietje van die zes verschil lende soorten op willen sehrijven. Dan kun je nog iedere week nabestellen, want nabestel- len doe je toch. Je kunt nerg-ens zulke fijne tongetjes krijgen als bij ons. Mij kan het niet schelen. ik heb er geen voordeel meer van, maar als je eens een nieuw ordertje schrijft hooging van d-en kostprijs gemotiveerd is, wordt beschouwd als prijsopdrijving in den zin van de wet van 24 Juli 1939 en derhalve is verboden. Bij overtrading van dit verbod zal de politie proces-verbaal opmaken, terwijl de goederen in beslag zullen worden genomen. Hun, die reeds te hooge offertes hebben ge- daan, wordt in hun eigen belang de dringende raad gegeven deze offertes alsnog te herzien. Afnemers wordt verzocht prijsverhoogingen hunner leveranciers terstond schriftelijk mede te deelen aan het ministerie van Economische Zaken, Bezuidenhout 30, Den Haag. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND? Woensdagavond om 11 u. 29 is boven Dor drecht motorgeronk waargenomen. Het be- woog zich van west naar oost. HET GRENSKANTOOR WUESTWEZEL WEER OPEN. Het Belgische grenskantoor Wuestwezei, dat tengevolge van een militairen maatregel sedert Zondagmiddag was gesloten, is met ingang van Donderdag heropend. De wegversperring zou Donderdagmorgen opgeheven worden. De maatregel, dat Neder- landers alleen toegelaten worden op vertoon van een geldig paspoort, blijft echter gehand- haafd. ENGELSCHE CONTINGENTEERINGEN OPGEHEVEN. De Directie van de Landbouw deelt mede, dat, blijkens telegrafisch bericbt van Hr. Ms. gezantschap te Londen, de contingenteering van den invoer van bacon, melkproducten en aardappelen in Groot-Brittannie is opgeheven. DE SCHEEPVAART IN DE NEDERL. WATEREN EN DE OORLOGSTOESTAND. In verband met den oorlogstoestand zijn verschillende maatregelen getroffen. Zoo werd o.m. ter kennis van zeevarenden gebracht, dat de haven van Vlissingen des nachts kan wor den afgesloten, hetgeen kenbaar gemaakt wordt door het dooven van de havenverlich- ting en het ontsteken van 3 roode lantaarns op den Westelijken havendam. Schepen die 's nachts de haven willen binnenloopen, rich- ten het verzoek hiertoe: le. uit zee komend door tusschenkomst onderzoekingsofficier; 2e. van de Schelde afkomende vaart rechtstreeks per telefoon vanuit laatste vertrekhaven (tel. Vlissingen no. 264) of per optisch sein aan uit- kijkpost haven Vlissingen. Op de Hollandsche kust zijn alleen nog open voor de scheepvaart het zeegat van Vlissin gen alleen Wielingen en Oostgat via Schou- wenbank (de Deurloo gesloten voor de scheepvaart), het zeegat van den Hoek van Holland, IJmuiden en het zeegat van Texel (Schulpengat). Onderzoekingsdienst is inge- steld. loodsdienst verplicht. Groote kustlieh- ten, Noord van Egmond tot en met Rottu- meroog zijn gedoofd. Alle Nederlandsche lichtschepen zijn binnengehaald. HET SCHOOLSCHIP „PRINS RERNHARD" IN NEDERLAND TERUG. Dinsdagmiddag is het schoolschip ,,Prins Bemhard" van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, dat ten behoeve van het onder- wijs aan kinderen van Nederlandsche schip- pers gedurende eenige jaren in de haven van Duisburg-Ruhrort heeft gelegen, in Neder land teruggekeerd. In verband met den uitgebroken oorlog zon- den de Nederlandsche schippers voor zoover nog op Duitschland varende, hun kinderen niet meer naar school. EEN VERKLARING VAN DEN BRITSCHEN GEZANT IN DEN HAAG. Dinsdag gaf de Britsche gezant te 's Gra- venhage, sir Neville Bland, enkele journalis- ten, die op zijn uitnoodiging op de Britsche legatie bijeen waren, de gelegenheid vragen te stellen over verschillende onderwerpen. O.m. werd gevraagd hoe de gezant dacht over het vliegen van Engelsche Vliegtuigen boven ons land. Sir Neville Bland zei, dat het voor m'n opvolger, zou ik het toch wel leuk van je vinden als je eens aan me dacht als ik met een kuchje met rattenworst in m'n rug- zak naar 't front tippel. Ik ben van plam om zoo gauw mogelijk uit te rukken. Zoodra de oproep binnen komt smeer ik hem en krijgen Tomayne's Geconserveerde Tongen een andere reiziger." „Wel heb ik van mijn leven. Ik laat me hangen als ik dien man niet ken"', riep miss Ames ineens uit en zoo luid, dat de twee voor de geopende keukendeur ervan opzagen. De geheele stoet op weg naar mevrouw ,,Sneeuw- vlek", was inmiddels juist in het rijk der dienstbode gekomen. Zeker... hij is het... zeg ik moet even naar hem toe hoor! Dat is al te leuk!" Ze zou vast en zeker op hem afgestormd zijn en aldus een terrain hebben betreden waar een geboren Cattermole zich nooit zou hebben gewaagd. Maar deze onvergeeflijke overtra ding der huiswetten werd gelukkig voor- komen, doordat de jonge man, die inmiddels zijn overrompelende welsprakendheid ten gunste van de geconserveerde tongen van zijn baas had beloond gezien met een order voor zes blikken, zelf op haar afkwam. In zijn hand zwaaide hij nog het orderboek, waarin hij het blijde resultaat van zijn onver- moeide pogingen had geboekt en hij keek nog even over zijn schouder am de edelmoedige keukenmeid een hartelijk vaarwel toe te wui- ven. Toen kreeg hij ineens miss Ames in het vizier en heel zijn glunderend uiterlijk straalae in een maximum van levensVreugde. ,,Mr. Sharpe", schreeuw-de miss Ames uit- gelaten en hard. „Wat heb ik je gezegd, hij is het in leven den lijve!" Eerst nu het de jonge Sharpe alle beloofde blikken tong volkomen met rust, om zich ge heel te wijden aan het vriendelijke tooneel, daar enkele passen van hem verwijderd. Daar stond niemand an-ders dan de dochter van zijn voornaamsten afnemer, Arabella Ames, Ara bella met een pracht van een haardos, Ara bella met de heerlijke blauwe oogen, waarop hij altijd verliefd was gebleven, Arabella, die en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Iederen dag moet uw lever een liter lever-gal inuw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-ga1 onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde- len. U moet CARTER'S DEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u f.V," u, een geheel ander mensch voelen. Onschade- lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. drog/sten^/'o 75 Lever"p'"eties bij apothekers en (Ingez. Med.) bericbt, dat dit gebeurd zou zijn zulks was hem telefonisch medegedeeld door den heer Snouck Hurgronje van het departement van buitenlandsche zaken hem niet onaangena- mer verrast had dan de Nederlandsche jour- nalisten. ,,Ik kon het eerst niet gelooven, om- dat onze militaire vliegers de strengste in- structies hadden gekregen, de Nederlandsche neutraliteit te eerbiedigen." De Nederland sche regeering liet echter niet na met bewij- zen te komen en heeft haar gezant te Londen opdracht gegeven de vereischte stappen bij de Britsche regeering te ondernemen. Verder merkte sir Neville Bland op, dat het zicht voor vliegers in den nacht van Zondag op Maandag practisch nul was geweest, zoojlat een vergissing, mocht deze zich hebben voor- gedaan, daardoor wel te verklaren kon zijn. Twee punten zei hij vooral duidelijk te wil len maken. In de eerste plaats, wanneer voor de Britsche regeering bewezen is, dat eenige van haar vliegers inderdaad boven Nederland hebben gevlogen, dan zal de regeering van Zijne Majesteit niet nalaten haar ernstige ver- ontschuldiging aan de Nederlandsche regee ring te betuigen. In de tweede plaats hebben de Nederlandsche militaire autoriteiten vast gesteld, dat deze vluchten zijn uitgevoerd tel- kens door drie machines tezamen. Wanneer dit zoo zou zijn achtte de gezant het uitgesloten, dat Britsche vliegers dit zou den hebben gedaan. aangezien de Britsche vliegers geen opdracht hebben in groepsver- band te Vliegen, maar uitsluitend en alleen tot „opdracht hadden .single flights" uit te voe- ren. Wanneer dus zou komen vast te staan, dat in den nacht van Zondag op Maandag alleen overtredingen tegen onze onzijdigheid zouden zijn begaan door groepen van drie vliegtuigen, dan zou niet de Britsche, maar de andere partij daaraan schuldig moeten zijn. De kwestie is echter nog in onderzoek en een definitieve conclusie is bijgevolg op het oogen- blik nog niet te trekken. GENERAAL REIJNDERS DANKT DE SPOORWEGEN. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft van den opperbehebber van land- en zeemacht het volgende telgeram ontvan gen: Het is mij een behoefte, bij het einde van de mobilisatie- en concentratievervoeren ten be hoeve van de Nederlandsche weermacht, uwe directie mijn bijzondere waardeering en dank te betuigen voor de wijze, waarop deze wer den uitgevoerd: De voorbeeldige wijze, waarop uw perso- neel heeft medegewerkt om deze vervoeren te doen slagen, heeft mij zeer getroffen. Ik verzoek u het vorenstaande wel ter ken nis te brengen aan uw personeel." Aan bovenstaand verzoek heeft de direc tie der N.S. in een dienstorder aan het per soneel gevolg gegeven. Ook harerzijds wordt aan het geheele personeel grooten dank be tuigd voor al hetgeen gedurende de afgeloo pen dagen door hen met inspanning van al zijn krachten is verricht. HOE DE POST VOOR INDIe TE FRANKEEREN Het publiek doet er voorloopig goed aan briefpost voor Indie steeds naar het tarief- voor luchtvervoer te frankeeren. Het verschil met het zeeposttarief is niet zoo heel groot en nu bij al die deftige dames van Cattermole stond en er veel en veel netter uitzag dan vroeger, Arabella, die heelemaal een dame was geworden. Na deze eerste blijde verwondering over het zoo onverwachte weerzien van zijn Ara bella keek de jonge Sharpe wat verder. Zijn gedachten bleven stilstaan bij het feit, dat Arabella werkelijk op „De Schuur" hoorde, dat die dames Cattermole haar vriendinnen en haars gelijken waren geworden. Dat zij als het ware diezelfde Arabella van hem hadden weggerukt. Daar stonden ze, de vertegen- woordigers van een kaste, die hij onder zijn kornuiten als bourgeoisie" besteimpelde, „de uitzuigers van de werkman, de geboren vijan- den van het proletariaat", waartoe ook hij behoorde en Arabella niet minder. Arabella de verraadster, die als een onderkruiper was overgeloopen, omdat ze centen had "en zich wat beter kon kleeden. Hij slikte iets bitters in, toen hij besefte, dat uit die kringen de man moest komen, die Arabella eenmaal tot een echte dame van de wereld zou maken. En even later was hij toch weer opgelucht, toen hij bemerkte, dat het geheele gezelschap ten slotte slechts tot Arabella's eigen sekse be hoorde. Ze had dus zoo gezegd nog geen vrijer op het oog. Daar stonden de drie jongedames in hun ultra moderne sportpakken en hun dure en verschrikkelijke laarzen. Dan was er nog mrs. Cattermole, kwijnend en gebukt gaande onder een reusachtigen doek, terwijl ze steeds maar hoestte en steunde. En dan was er tenslotte nog een meisje, dat hrj eigenlijk van heel de verzameling nog de aardigste vond. Maar na dit korte onderzoek zag hij niets meer dan de zon temidden van die fletse beweging. Die zon was zijn meisje, het eenige kind, dat zijn on- noozele en goede hart had uitverkoren. En die zelfde zon, datzelfde lieve meisje kwam me daar ineens op hem af en stak hem joviaal haar hand toe. (Wordt vervolgd.))

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5