GEMEENTERAAD VAN AXEL VERKOOPINGEN, UITVOERINGEN, AANBESTEDINGEN ENZ. SCHEEP V AARTBE W EG1NG. De heer VAN DE KILT vraagt, wat de kos- ten voor de gemeente zijn. De SEGRETAKIS antwoordt, dat deze verzekering de gemeente 79 kost. De heer VAN DE BILT vraagt of dat de limiet is. De VOORZITTER merkt op, dat de leden de besluiten onder oogen krijgen. Deze kun- nen natuurlijk op bun voorstel gewijzigd wor- den. Indien de heer Van de Bilt een wijziging wil voorstellen, kan dit in een volgende ver- gadering onder het oog gezien worden. De heer VAN DE BELT meent, dat het nogal afloopt met de kosten. De heer DE RUIJTER vraagt, of onder deze verzekering ook vallen de voorschotten aan den penningmeester van het Burgerlijk Arm- bestuur. De VOORZITTER antwoordt, dat alles hieronder valt. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aanvaard. 7. Omvraag. a. De heer SEGHERS deelt mede, dat het hem den laatsten tijd is opgevallen, dat de straten er allesbehalve rooskleurig bijliggen ten gevolge van het herleggen na den aanleg van de waterleiding. Het ergst is hem dit opgevallen op het Plaatje, daar is het bijzonder erg, meer nog daar naar achter in Oostelijke riehting. De bewoner die daar woont kan op de gewone wijze niet naar zijn woning rijden, doch moet zijn zijweg wijzigen, hetgeen er op den duur toe zal leiden dat er stukken ge- maakt worden. De VOORZITTER zegt toe, hiernaar te zullen omzien. b. De heer HAMELINK wijst er op, dat 1 of 2 vergaderingen terug een debat is gevoerd betreffende de werken aan de waterleiding in het Westelijk deel. Het is niet sprekers be- doeling, daar thans opnieuw op in te gaan. Doch wil spreker in deze vergadering een geval beslecht zien, dat hem ter oore kwam. Een goed werkman - spreker zal zijn nam niet noemen doch die werkelijk ook bekend staat om zijn arbeidslievendheid, ontving in een heele week voor werk in sleuven tot 1,80 Meter aiep een bedrag van 10,98. Dit bedrag impliceerde nog 1 fietsengeld, en f 0,50 toe- slag omdat dat georganiseerd was, hetgeen dus neerkomt op een loon van f 9,48 voor een geheele week werken. Dit bedrag, door 48 gedeeld, maakt 19% cent per uur. Spreker zal hier niet veel van zeggen, doch hij zou graag zien, dat er werk van gemaakt werd, dat aan deze schreeuwende toestanden een einde komt. Als dit niet gebeurt zal hij en dat is geen ijdele bedreiging andere middelen te baat moeten nemen. Hij zal zich niet tevreden stellen met een nitspraak van den raad. Indien spreker hieromtrent niet tevreden gesteld wordt, zal hij deze zaak aan de groote klok hangen en dit schandaal wereldkundig maken. Spreker hoopt dat dit onnoodig zal zijn, en dat Burgemeester en Wethouders zullen zorgen dat dit niet meer voorkomt. De VOORZITTER antwoordt, dat hij van dit geval niets afwist. Indien de heer Hame- link nadere gegevens wil verschaffen zal hij over dit geval spreken en het nader bekijken en bespreken in Burgemeester en Wethouders. c. De heer 'it GILDE zegt, verschillende klachten te hebben ontvangen van slagers over het ophalen van ingredienten en vuil door den ophaaldienst. Het schijnt dat deze erg in gebreke is gebleven. Nu hebben de be- trokkenen per 15 Augustus voor dien ophaal dienst f 2,50 moeten betalen, en dat bedrag valt tegen, temeer daar het vuil zeer onge- regeld wordt opgehaald. Is het Burgemeester en Wethouders bekend dat dit zoo is, en heeft het college hierover ook klachten ontvangen? De VOORZITTER zal hierop zeer graag antwoorden. Het is hem bekend, dat er klachten zijn, waarop hij de ,,Gekro'' gevraagd heeft, een onderzoek in te stellen, en daarop heeft spreker vemomen dat men, toen zij in Axel begonnen te rijden, niet netjes is ont vangen. Er zijn verschillende slagers geweest, die althans volgens de mededeeling van den chauffeur van de „Gekro" gezegd hebben: hoepel maar op, we hebben je niet gevraagd. Dit is aanleiding geweest, dat de ,,Gekro" er mede gestopt is. Naderhand is spreker hier- van op de hoogte gekomen, en heeft zich tot de „Gekro" gewend met de mededeeling, dat deze verplicht was het vuil op te halen, wat ze ook gaarne doen. Geregeld wordt in iedere gemeente 2 keer per week het vuil opgehaald, in Temeuzen drie keer. Toen heeft spreker geantwoord, begin Maandag a.s., en afgespro- ken dat binnen 2 of 3 weken eens bericht zou worden wat het resultaat daarvan was. Die termijn is nog niet om. Indien er nog andere moeilijkheden zijn, is spreker voor- nemens, de slagers bijeen te roepen en eens een conferentie met hen te houden om te trachten het verschil te overbruggen. De groote hoofdzaak is dat de menschen er voor moeten betalen, en een emmer moeten aan- schaffen, waarin het vuil geborgen kan wor den. De ,,Gekro" heeft toegezegd, dat het zou gebeuren zooals afgesproken, en hoe het thans loopt, kan spreker nog niet zeggen. De heer 't GILDE merkt op, dat men hem dit allemaal niet verteld heeft. De VOORZITTER is er van overtuigd, dat als de zaak eenmaal loopt, de moeilijkheden opgelost zullen worden. De slagers moeten voor de ophaaldienst f 5 betalen, zooals ook vermeld is in het contract, dat de gemeente met de „Gekro" heeft gesloten en dat door den raad indertijd is goedgekeurd. d. De heer 't GILDE zou nog gaarne spreken over eem geval van betrekkelijk recenten datum naar aanleiding van het ont- slaan van rechtsvervolging van de organisa- tors van een voetbalwedstrijd op Zondag plaats gehad hebibende te Zwaagwesteinde in de provincie Friesland. De magistraat, de rechter heeft in zijn be- slissende uitspraak duidelijk doen uitkomen, dat een voetbalmatch, waar men komt uit belangstelling voor de zuivere sportieve prestaties der spelenden geen vermakelijk- heid is. Het maken van reclame en het heffen van toegangsgeld om aan zijn onkosten te komen verandert daaraan niets. Het element van vermaak staat volkomen op den achtergrond. De belangstelling in de sport staat bij spelers en toeschouwers voorop. Op grond van deze rechterlijke uitspraak is vrijspraak gevolgd. Zuiver en alleen omdat de kantonrechter in Leeuwarden interpreteert, dat van een ver- makelgkheid der sport geen sprake is. Zouden op grond van deze rechterlijke uitspraak ook niet uit de verordening op de heffing van ver- makelijkheidsbelasting geschrapt kunnen wor den de voetbalwedstrijden. Spreker zou gaarne zien aan de hand van deze jurisprudentie dat zulks zoo spoedig mogelijk kon gebeuren. De VOORZITTER merkt op, dat men zuinig met de gemeentecenten moet omgaan. Dit betreft een inkomst van de gemeente. Wat de heer 't Gilde naar voren gebracht heeft was ook spreker bekend, doch hij wijst er op, dat de Hooge Raad in dezen nog geen uitspraak gedaan heeft. De heer OGGEL ziet daarin nog geen reden am aan het verzoek van den heer 't Gilde gevolg te geven, zoolang een zoodanige uit spraak niet in hoogste iinstantie is bevestigd en dus voor het geheele land geldig is. De heer FANOY merkt op, dat dit betreft een beslissing op grond van de Zondagswet, hetgeen niets zegt ten opzichte van vermake- lijkheidsbelasting. De VOORZITTER bevestigt, dat deze uit spraak er een is op grOnd van de Zondagswet, en niet met betrekking tot de heffing van een belasting op vermakelijkheden. Hij zegt toe, deze zaak te zullen bestudeeren en zoo noodig met een voorstel te zullen komen. e. De heer C. VAN BENDBGEM vraagt Burgemeester en Wethouders of zij aandacht willen besteden aan de bestrating van de Zeestraat. Deze verkeert vanaf De Feijter tot Hermans in een slechten toestand. Hij zou het op prijs stellen indien daaraan aandacht werd besteed. De VOORZITTER zegt toe,, dit te zullen bespreken in Burgemeester en Wethouders. Hij sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. Vergadering van Dinsdag 29 Augustus 1939, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, C. van Bendegem, J. Fanoy, A. P. de Ruijter, A. P. Esselbrugge, F. Diele- man, A. van 't Hoff, B. Seghers, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, C. Hamelink en de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heer P. de Jonge. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 1. Onderzoek geloofsbrief. Burgemeester en Wethouders sehrijven den raad: Inigekomen is de geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van den raad, den heer U. Sytema. Als gevolg van de gehouden loting in de laatstgehouden vergadering van Uwen Raad, waarbij de heer J. Dieleman niet gekozen is verklaard, is1 door den Voorzitter van het Oentraal Stembureau in diens plaats benoemd verklaard de heer U. Sytema. Ingevolge het Reglement van orde moet, alvorens tot andere werkzaamheden wordt overgegaan de geloofsbrief van het nieuw gekozen lid worden onderzocht. Nadat van den benoemde door de door den Voorzitter aan te wijzen Commissie de geloofsbrief is onderzocht en in orde be- vonden, kan tot toelating worden besloten. Wij stellen U voor, dienovereenkomstig te handelen. De VOORZITTER verzoekt de heeren Van de Bilt, C. van Bendegem en Fanoy en den Secretaris een commissie te vormen tot het onderzoek van diezen geloofsbrief. Hij schorst de openbare zitting. Na heropening rapporteert de Commissie bij monde van den heer Van de Bilt, den geloofs brief te hebben onderzocht, en geconstateerd te hebben, dat deze tijdig was ingezonden en was voorzien van de bij de wet vereischte brjlagen, zoodat aan de wettelijke eischen is voldaan, waarom wordt voorgesteld, den heer U. Sytema toe te laten als lid van den raad. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 2. Notulen. De vaststelling der notulen van de vergade ring van 8 Augustus 1939 wordt aangehou- den, aangezien deze nog niet in druk zijn ver- schenen. 3. Ingekomen stukken en mededeeling. a. Een sehrijven van den volgenden inhoud In opdracht van Hunne Koninklijke Hoog- heden Prinses Juliana en Frins Bemhard heb ik de eer den heer Burgemeester, het Gemeen- tebestuur en de bevolking van Axel Hoogst- derzelver oprechten dank over te brengen voor de zeer gewaardeerde gelukwenschen Hunne Koninklijke Hoogheden aangeboden ter gele- genheid van de geboorte van Hunne Dochter. get. onleesbaar. Particulier Secretaris. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij wordt toegezonden de gemeentebegrooting voor 1939, gewijzigd bij raadsbesluit van 11 Mei 1939; de begrooting van het vleeschkeuringsibedrijf voor 1939 en die van het gasbedrijf voor 1939, voorzien van bewijs van goedkeuring, behoudens enkele bemerkingen. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 20 Juni 1939, tot het aangaan van een geldleening groot 10.000, ten behoeve van den bouw van net stadhuis, voorzien van bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een sehrijven van den Voorzitter van het Centraal Bureau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, luidende: Hierbij doe ik u toekomen afschrift van mijn besluit d.d. heden, waarbij wordt benoemd verklaard tot lid van d.en raad dezer gemeente de heer Sijtema, Uiltje, wonende te Axel, zulks wegens uw besluit d.d. 8 Augustus 1939 tot niet-toelating op grond van art. 24 der gemeentewet van den heer Dieleman, Jan, wonende te Axel. Aangenomen voor kennisgeving. e. Burgemeester en Wethouders deelen den heer Hamelink mede, dat naar aanleiding van zijn. vraag over het loon dat door een werk- looze verdiend is bij de uitbreidingswerkzaam- heden van het buizennet, is voorgelegd aan de Directie om hierover nadere inlichtingen te ontvangen en alles in overeenstemming te brengen met de daarvoor geldende loonbere- kening. De VOORZITTER deelt mede, dat het hem spijit, doch dat hij op 't oogenblik niet in staat is, hieromtrent nadere inlichtingen te ver- strekken. (De heer Hamelink kan er echter gerust op zijn, dat deze zaak in een volgende verga dering aan de orde zal komen. De heer HAMELINK heeft naar aanleiding dezer mededeeling nog een korte vraag te stellen. Wanneer bevonden wordt, dat het inderdaad juist is, dat den betrokkene een dergelijk bedrag is betaald dat beneden de minimumbasis gebleven is, zijn Burgemeester en Wethouders dan bereid, in hun poging tevens te betrekken een poging om het te weinig betaalde loon te doen foijbetalen. De VOORZITTER antwoordt, dat die be- doeling er eigenlijk vanzelfsprekend in ligt. Toen deze werkverschaffing begon, is toege zegd, dat het loon 23 cent per uur zal bedra- gen. Burgemeester en Wethouders zijn thans zoover dat inlichtingen gevraagd zijn, uit de inlichtingen die op deze vraag ontvangen worden, zal het afhangen welke stappen Bur gemeester en Wethouders verder zullen doen. De heer HAMELINK was van meening, dat nu het college toch een onderzoek instelt, ook tegelijkertijd een poging gewaagd kon worden om het te weinig betaalde te doen bijbetalen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit er eigenlijk in ligt. Het komt hem voor, dat het overbodig is, deze vraag te stellen. Dat zal later kunnen blijken. Hij geeft den heer Hamelink in oveirweging, dit over te laten aan Burgemeester en Wethouders. 4. Wijziging aimibtenarenreglement en Ver ordening gonjeentepolitie. Burgemeester en Wethouders berichten den raad a. Van heeren Gedeputeerde Staten is het verzoek ingekomen te bevorderen, dat in het A m'btenaren-reglement de wijzigingen worden aangebracht zooals bij Koninklijk besluit van 27 October 1938, No. 352 is geschied in het Algemeen Rijks Ambtenarenreglement. De bij genoemd Koninklijk besluit vastge- stelde wijzigingen houden verb and met wijzi ging van artikelen der Dienstplichtwet en de verlenging van de in die wet geregelde eerste oefeningstijd der militairen. Van de zijde van dat College wordt prijs gesteld op een spoedige totstandkoming van deze wijziging. Wordt voorgesteld deze wijziging zoodanig vast te stellen. b. Van den heer Commissaris der Konin- gin is een sehrijven ontvangen, waarbij ver- zocht wordt de bq Raadsbesluit van 20 Sep tember 1938 opgenomen bepaling betreffende den diensttijd van capitulanten, welke niet zal medetellen voor periodieke verhoogingen, te wijzigen. Die bepaling schijnt in de praktijk tot onbil- lruihdd te leiden tusschen capitulanten en gewezen capitulanten. Teneinde die ongewensche consequentie te vermijden en voorts de bedoeling van de be paling betreffende het niet medetellen van de dienstjaren voor capitulanten meer te preciseeren, noodigt de heer Commissaris der Koningin bij bovengenoemd schrij/ven uit de in die verordening voorkomende bepaling te wijzagen. Op bovenvermelde gronden wordt voor gesteld deze wijziging zoodanig vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 5. Voorstel tot vaststelling van het be sluit, ingevolge art. 55ter der Lager Onderwijswet 1920 tot vaststelling: a. der werkelijke uitgaven voor het open- baar lager onderwijs aver het jaar 1938; b. van het in verband met het werkelijke gemiddeld aantal leerlingen beschikbaar ge- stelde bedrag voor het jaar 1938 en c. van het verschil tusschen de bedragen, genoemd onder a en b. Wordt voorgesteld het bedrag genoemd onder a vast te stellen op 1680,75; het onder to bedoelde bedrag vast te stellen op 1731,57; c. het verschil tusschen de sub a en b bedoelde bedragen voorloopig vast te stellen als volgt: het bedrag sub a voor het gewoon lager onderwijs is 50,82 minder dan het bedrag sub b voor dat onderwijs. De heer 't GILDE wijst er op, dat volgens art. 103, lid 1 der Lager Onderwijswet is- be- paald, dat jaarlijks v6or 1 April het school- bestuur, dat over het afgeloopen jaar aan- spraak maakt op de vergoeding bedoeld in art. 101 eerste tot en met achtste lid, aan den gemeenteraad zijn daartoe strekkende aan- vrage, vergezeld van de bescheiden tot sta ving van de over het afgeloopen jaar gedane uitgaven, alsmede van de volgens de gemeen- telijke verordening verschuldigde schoolgel- den, indien deze door het bestuur worden gelnd. Dit is in dit geval niet gebeurd. Hij zou gaarne zien, dat deze bescheiden werden nagezien door een commissie van onderzoek, die hierover rapport uitbracht aan den raad. De VOORZITTER antwoordt, dat deze zaak aan Burgemeester en Wethouders behoort. De heer 't GILpE vraagt of de bedoelde rekeningen bij deti raad zijn ingekomen. De VOORZITTER antwoordt, dat deze niet bij den raad zijn ingekomen, doch wel bij Burgemeester en Wethouders. De heer 't GILDE vraagt, hoe het komt, dat de raad hieromtrent op de meest formeele wijze wordt ingelicht. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer 't Gilde de betreffende stukken kan zien, als hij dit verkiest. Als de heer't Gilde eens op de gemeentesecretarie komt, dan zullen deze hem ter inzage worden verstrekt. De heer FANOY merkt op, dat de heer 't Gilde het vorig jaar ook hetzelfde lied had. De heer 't GILDE heeft gehoord.dat op een andere plaats een andere gedragslijn werd gevolgd. Daar werden de bedoelde stukken wel aan den raad verstrekt. Er is bij spreker geen zweem van wantrouwen, doch hij meent, dat zulks toch wettelijk is. De VOORZITTER antwoordt, dat deze zaak behoort tot de competentie van Burgemees ter en Wethouders. En als Burgemeester en Wethouders dat verklaren dan is dat zoo. De heer 't Gilde heeft geen wantrouwen, dus is de zaak in orde. De heer 't GILDE constateert, dat als hij de stukken wil inzien daarvoor gelegenheid is. De VOORZITTER deelt mede, dat als de heer 't Gilde zulks wil, hij te alien tijde van deze stukken inizage kan nemen. De heer 't GILDE heeft in verband met deze kwestie nog een kleine vraag. De Ver- eeniging Ambachtsbelang betaalt jaarlijks een bedrag voor vuur en licht. Er zijn ook andere instellingen, die van de school gebruik maken, en vuur en licht gebruiken. Staan deze buiten de betreffende kosten. Men be- grijpt wel, dat indien dit zoo is, deze kosten komen ten laste van het openbaar onderwijs, en daarvan ook het bijzonder onderwijs zou uitgekeerd worden. De VOORZITTER stelt vast dat dit natuur lijk niet het geval is. Dan zou dit bedrag tweemaal te betalen zijn. Indien deze kosten kwam en ten laste van het openbaar onderwijs Zou dit ook een voordeel worden voor het bij- 'zonder onderwijs. Daar is geen sprake van. De heer 't GILDE is hierdoor tevreden gesteld. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 6. Voorstel tot vaststelling van het besluit ingevolge art. lOlbis 3e lid der L. O. wet 1920 tot vaststelling der vergoeding voor vakondprwijs aan de bijzondere lageore scholen lover het japr 1938. Aan de hand van het besluit van 28 Febru- ari 1939, waarbij het gemiddeld bedrag per leerling, in het jaar 1938 voor vakonderwijs 'uitgegeven bij het gewoon lager onderwijs werd vastgesteld op f 1,64, wordt voorgesteld de vergoeding bedoeld in art. lOlbis, derde lid der Lager Onderwijswet 1920, vast te stellen 'als volgt: I. voor de school voor Chr. Nat. School- onderwijs op 313,50. 2. voor de school voor Geref. Scboolonder- 'wijs te Spui f 197,35. 1 Met algemeene stemmen wordt aldus be- 'sloten. 7. Wijziging begrooting dienst 1939. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de gemeentebegrooting te wijzigen, zooals deze ■aan de stukken is toegevoegd. Met algemeene stemmen wordt aldus be- 'sloten. 8. Voorloopige vasts telling rekeningen, dienst 1938. Burgemeester en Wethouders stellen voor, gehoord het rapport van de commissie van onderzoek, de rekening van de gemeente 'dienst 1938 voorloopig vast te stellen met de 'volgende cijfers: Gewone dienst: Ontvangsten 227.064,70. uitgaven 220.587,99, batig slot 6476,71. Kapitaaldienst: Ontvangsten 93.527,17, mtgaten 93.232,96, batig slot 294,31. De rekening van het Gasibedrijf dienst 1938 'voorloopig vast te stellen met de cijfers als 'volgt: Afdeeling I, Totaal baten 83.644,51; totaal lasten f 83'.644,51. Afdeeling II. Totaal kapitaalinkomsten //246.628.12, totaal kapitaaluitgaven 40.292,48, voordeelig saldo j 6335,64. De rekening van het Vleeschkeurdngsbedrijf 1938: Afdeeling I. Totale kosten f 4741,15, totaal 'lasten 4741,15. Afdeeling II. Totaal kapitaalinkomsten 1102,26, totaal kapitaalsuitgaven 1102,26. De rekening van bet Burgerlijk Armbestuur: Totaal ontvangsten 14.081,02, totaal uit gaven 14.081,02. De heer VAN 't HOFF rapporteert namens 'de Oommissie tot onderzoek der gemeente- rekening dienst 1938, dat het onderzoek is geschied. De Commissie heeft de rekening geheel onderzocht en in orde bevonden, en stelt voor, deze aldus vast te stellen. Alleen wil spreker er de aandacht op vestigen, dat de begrooting voor den dienst 1,939 werd begon nen met een bedrag van 6900 en die voor 1940 met 6400, zoodat de dienst 1938 een tekort heeft opgeleverd van f 444. Er is dus geen goed slot, docb een klein nadeelig slot. Verder heeft de Commissie in de rekening gezien, dat de werkloozen'zorg over 1938 buiten 1937 /4700 minder heeft gekost, en ook geconstateerd, dat hierin een voordeel voor de gemeente was gelegen van 90, zoodat 4610 in Den Haag zijn gebleven. Met algemeene stemmen wordt besloten de rekening der gemeente over den dienst 1938 voorloopig vast te stellen als voorgesteld. De beer HAMiBLINK rapporteert namens de Commissie tot onderzoek der rekeningen over den dienst 1938 van bet Gasbedrijf, Vleeschkeuringsbedrijf en Burgerlijk Armbe stuur, deze rekeningen te hebben onderzocht, en voor te stellen, deze goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. De heer OGGEL stelt voor, gezien de zoo moeilijke tijden, aan ,H. M. de Koningin het volgende telegram te verzenden: De gemeenteraad van Axel in vergadering bijeen gevoelt, gedrongen door den hoogst spannenden tijd, behoefte Uiwe Majesteit Gods leiding toe te bidden en de moeilijke omstan- digheden, opdat Uwe vrederijke Regeering bestendigd worde tot heil van ons Vaderland. BLOK, Voorzitter. MARIS, Secretaris. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. De VOORZITTHR: Mijne Heeren, het is, wanneer er zich geen buitengewone omstan- digiheden voordoen, de laatste vergadering, die in deze zittingsperiode wordt gehouden. Tenzij dringende omstandigheden dit noodig maken zal deze raad niet meer terugkomen. 4 jaren hebt gij als leden van den raad en als college van Burgemeester en Wethouders samen de zaken der gemeente beharUgd. Thans is bet de laatste vergadering. 4 heeren die in deze periode zitting badden, zullen de volgende periode niet meer terugkeeren. Tot hen zal ik het woord richten, de andere leden hoop ik de volgende week bij de installatie der raads- leden opnieuw als leden van dit college te verwelkomen. De leden die niet meer terugkeeren zijn de heeren Oggel, Van 't Hoff, Esselbrugge en Fanoy. Indien ik goed ben ingelicht is de heer Oggel in September 1910 benoemd als lid van den raad en is bij met ingang van 1919 wethouder geworden, alzoo beeft hij van 1910 tot 1939 de gemeente gediend. Dit is voorwaar geen korte periode, dit is ook niet voor iedereen weggelegd. Het zal vreemd zijn, u als lid van den raad en van' het college van Burgemeester en Wethouders te moeten missen. Ik mag en acht het mij een plicht den heer Oggel van deze plaats mijn dank te betuigen, voor de beharti'ging der belangen van de gemeente, door hem in de jaren 1910 tot 1939 in verschillende functies in de ge meente verricht. Ik hoop, dat u, als u straks geen lid van den raad en van Burgemeester en Wethouders meer zult zijn, de zaken der gemeente nog steeds zult blijven volgen en u er voor zult blijven interesseeren. En gij, mijne heeren Van 't Hoff, Essel brugge en Fanoy, gij zijt 4 jaar lid geweest van dezen raad. Ook u wil ik namens het college van Burgemeester en Wethouders, de andere heeren en mijzelf alle drie namens de gemeente een woord van hartelijken dank toeroepen. Gij, heeren leden van den raad, dde in de volgende zitting weer terugkeert, u hoop ik a.s. Dinsdag een woord van hartelijk welkom te mogen toeroepen. Thans wil ik den vollen raad persoonlijk hartelijk dank brengen voor hetgeen in deze 4 jaren is verricht. Ik heb met ieder uwer individueel op de meest prettige en aange- name wijze mogen samenwerken. Gij hebt mij in staat gesteld, de werkzaamheden die op mijn sohouders rusten, te vervullen. Het zij mij vergund u hiervoor te danken. Ik neem hu afschedd' van dezen raad en hoop dat u alien nog langen tijd aan deze periode zult mogen terugdenken. De heer OGGEL: Mijnheer de Voorzitter, ik dank u voor de hartelijke woorden, die u tot mij gericht hebt. Het is voorwaar een heele tijd, bijna 30 jaar heb ik de gemeente Axel in verschillende functies gediend. Mijn menschenleven is er mee heengegaan, al is dit voor de geschiedenis van Axel niet van belang, en is het voor de wereldgescihiedenis van geen belang, dat een persoon in een klein plaatsje een functie vervult. Ik dank eveneens u, raadsleden, en ook hen die reeds zijn heen gegaan, voor den prettigen omgang, die ik steeds met u alien heb gebad. Ook u, mijn collega wethouder, en de andere heeren, die hier als zoodanig aanwezig zijn geweest, en van het politieke tooneel verdwenen zijn, dank ik van harte voor hetgeen ik van hen heb ondervonden. Overal beb ik een prettige samenwerking mogen ondervinden. Ook breng ik„ secretaris een woord van dank. Steeds zijt gij tot welwillende mede- werking bereid geweest, indien er inlichtin gen noodig waren. EVeneens wil ik dank brengen aan de ambtenaren ter secretarie. Ik hoop, dat God u alien moge zegenen, en dat het gebed dat bij den aanvang der ver gaderingen opgezonden wordt, vruchtdragend moge zijn. Ik hoop, dat Hij u burgemeester, wethouders en raadsleden sterke, en het werk dat gij verricht, moge zijn tot beil der ge meente Axel en tot eer van Zijn Naam. Dat Hij' u alien bekrachtige. De heer VAN 't HOFF: Mijnheer de Voor zitter, ik wil u gaarne dank zeggen voor de woorden door u gesproken tot de raadsleden die hier niet meer terug komen, waaronder ook mijn persoon. Ik wil mijn dank uitspre ken aan u„ mijnheer de Voorzitter, voor de vriendschap in de achterliggende jaren op de raadsvergaderingen en commissievergaderin- gen, die ik steeds van u heb mogen ondervin den. Ook aan de wethouders en raadsleden een woord van dank voor hun vriendschap. ■Eveneens den secretaris en het personeel ter secretarie dank ik voor uw bereidwilligheid mij te woord te staan als ik dacht dat ik in lichtingen noodig had. Dit alles te samen zal voor mij een aangename herinnering blijven. Nu dit de laatste vergadering is en ik ook hier niet meer zal terugkeeren, heb ik toch wel behoefte om eens een terugblik te werpen. Ik hoop, mijnheer de Voorzitter, dat u mij daarvoor de gelegenheid zult willen geven. Voor 4 jaar waren wij nieuwe raadsleden en toen bereikte ons al vlug een voorstel om de gemeente Axel bij de waterleiding aan te slui- ■ten en jawel, mijnheer de Voorzitter, van de 5 nieuwe leden ontpopten zich 4 voorstanders daarvoor, plus 2 zittende leden en werd dit voorstel aangenomen met 6 stemmen voor, tegen 5 tegenstanders. Wat hebben toen enkele van die tegenstanders-raadsleden te keer gegaan, en ook een groot gedeelte van het puhliek van Axel. Dat heeft gelukkig niet gebaat, want de practijk maakt het uit, dat de eene gemeente na de andere zich laat aan- sluiten, en thans hier in Axel pl.m. 70 zijn aangesloten. Dus een algemeen belang. Wan neer zullen ze in Axel eens gaan begrijpen, dat een raadslid daar niet mag zitten voor zijn persoonlijk belang maar voor bet algemeen belang? Het is noodig, mijnheer de Voorzitter, dat een raadslid er kijk op beeft wat de gemeente nu en in de toekomst beslist noodig beeft, en daar mankeert nog al eens wat aan, Voor zitter. Ook is er in die verloopen 4 jaar een nieuw gemeentehuis gebouwd, mijnheer de Voorzit ter, ter vervanging van het oude, bouwvallige, te kleine gemeentehuis. Wat is dit gedurende de voorbereiding en gedurende den bouw prachtig verloopen, aan gename samenwerking op elk gebied, van het begin tot het einde of...... tot de inwijding, een goed, mooi gemeentehuis waarop Axel ■trotsch kan wezen, en niet te duur. Jammer, dat de eenige tegenstander, wethouder Van Bendegem, bij de inwijding schitterde door afiwezigbeid. In Februari, dus na de inwijding, is door de raadhuiscommissie ajan Burgemeester en Wethouders geadviseerd om den gemeente- bouwmeester voor zijn verrichte werkzaam heden een gratificatie te verleenen van 1000. Wat toeeft het raadslid 't Gilde daarvan op een slinksche manier een dag voor de verkie zing gebruik gemaakt om zijn wankelenden raadszetel te tracbten veilig te stellen, het geen hem is gelukt, ofschoon zijn positie als raadslid niet te benijden is, want de stem van den beer 't Gilde in dezen zal zijn als die van een drenkeling op de groote zee, waar zijn stem niet gehoord wordt. En, mijnheer de Voorzitter, bet is ook ge- bleken, in de 4 jaar die achter ons liggen, dat het altijd dezelfde heeren zijn, wethouder Van Bendegem en het raadslid 't Gilde, die zich niet bij de besluiten door de meerderheid van den raad genomen, neer kunnen leggen. Gelukkig, dat hun werken en verzet nog altijd op niets is uitgeloopen, laat dit nu voor hen een aansporing zijn om den komenden tijd dit te verbeteren. i iEn nu, mijne heeren der S.D.A.P., u zijt verlost van die heeren die noch mossel noch visch waren die 4 jaren, maar daar hebben wij maar eens om gelachen, nietwaar, mijnheer Esselbrugge, want in die verkiezingsdagen,. niet waar heeren? Maar wat ik emstiger vond in die verkie- zingscirculaire is, dat die zelfde partij het kapitaal zou durven mobiliseeren om de werk- loosheid op te lossen. i Ja, mijnheer de Voorzitter, daar wil ik het gemeentebestuur in zijn geheel voor waar- schuwen, want daar kan niets uit voortkomen dan een arme gemeente en een arme bevol king. Ik wil eindigen, mijnheer de Voorzitter, den wensch uitsprekende, dat u met den nieuwen raad vruchtbaar werk izult kunnen verrichten in het belang van onze gemeente Axel. De heer ESSELBRUGGE: Na het betoog van mijn collega Van 't Hoff zal ik niet veel meer zeggen. Ik dank alle leden en Burge meester en Wethouders voor de in de afge loopen 4 jaar ondervonden vriendschap en samenwerking. De heer FANOYMijnheer de Voorzitter, in de eerste plaats wil ik u danken voor de vriendelijke woorden, die u mij hebt toege voegd. Het was mij aangenaam, 4 jaar met u alien te werken en ik hoop, dat in de toekomst de belangen der gemeente behartigd zullen mcgen worden zonder aanzien des persoons in het algemeen belang. De VOORZITTER sluit de vergadering door het uitspreken van bet dankgebed. 11 September. HOEK. Aanbesteding leveren materialen en maken onderhoudswerken. Bestuur Water- schap Loven en Willemskerke. Voor Temeuzen3 Sept. Ned. m.s. WE- GRO, 281, pijpaarde, Fowey. Van Sluiskil: 3 Sept. Finscb s.s. DAPH NE, 1939, cokes, Helsingborg. Van GentTemeuzen: 3 Sept. Eng. s.s. ORTOLAN, 489, stukg., Londen. Voor Gent: 2 Sept. Eng. s.s. OUSE, 1004, stukg., Antwerpen; Panam. s.s. PENELOPI, 4787, pyriet, Huelva. 3 Sept. Belg. m-s. RENe PAUL, 499, led., Rouaan; Ned. m.s. MARY, 169, ledig, Londen; Eng. s.s. ALOUETTE, 276, stukg., Londen; Zweedsch s.s. TRITON, 1869, hout, Archan gel; Zweedsch s.s. ARATON, 1500, ledig, Londen; Eng. ss.. BRAMWELL, 1927, kolen, Boston; Eng. s.s. EAST COASTER, 469, pijp aarde, Par; Deensch s.s. KAREN, 1194 bout, Gdynia; Zweedsch s.s. LARS MAGNUS THO- ZELLI, 1951, kali en zout, Leningrad; Eng. s.s. AMIENS, 1548, ledig, Port Brule. 4 Sept. Spaansch s.s. MONTE JALA, 4126, pyriet, Huelva; Eng. s.s. HODDER, 1016, stukg., Goole. Van Gent: 1 Sept. Noorsch s.s. ROLF JARL, 1917, ledig, Antwerpen. 2 Sept. Eng. s.s. CRICHTOUN, 1125, stukg., Leith; Eng. s.s. SERLA, 1600, stukg., Glasgow; Eng. s.s. TRJNGA, 1930, stukg., Liverpool; Noorsch s.s. SIAK, 1150, oud ijzer, Wiborg; Noorsch m.s. SOMMERSTADT, 5923, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. OUSE, 1004, stukg., Hull. 3 Sept. Noorsch s.s. VEISTRA, 1422, maca dam, Sauda; Grieksch s.s. MOUNT PAR- NES, 437'2, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. BROGMLANDS, 518, natuursteen, Leeds; Ehg. s.s. DONA FLORA, 784, ijzer, Londen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 8