GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 5 September 1989, des namiddags 2 uur. Voorzitter de beer Mr. P. H. W. F. Tellegen, Burgemeester. Tegenwoordig de leden L. J. Geelboedt, C. A. Verlinde, N. J. C. Lambrechtsen van Rit- them, A. J. W. B. van Rietscboten, J. L. de Cock, D. E. de Kraker, J. Riemens, H. J. Oolsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, P. J. van Strien, G. Klaas- sen en J. F. K. A. P. Films. De VOORZITTER opent de vergadering. 1. Beeediging raad^leden. De VOORZITTER verzoekt de benoemde leden op te staan, voor bet afleggen van de vereiscbte eeden. De leden leggen bierop in banden van den Voorzitter de vereiscbte eeden af, met uitzon- dering van den beer Filius, die de belofte aflegt. De VOORZITTER: Wij komen bier thans in eerste vergadering bijeen, en bet mag wel gezegd worden, dat er.iets beklemmends om ons heen is. Na de ervaring van den verscbrikkelijken wereldoorlog van 19141918, dacbt een ieder, dat ons werelddeel voor langen tijd voor een dergelijke ellende zou bespaard blijven. Tbans, 25 jaar later is opnieuw de ramp losgebroken, om de recbten en de vrijheid van de volken. Ik boop, dat u althans de wijsbeid zal mogen worden gegeven, om onder deze moeilijke om- standigbeden de belangen van deze gemeente te bebartigen. Weer, evenals in 1914, is ons land nog ge- spaard voor de verscbrikkingen van een oor- log. Mogen wij God bidden, dat dit ook deze keer zoo zal blijven. Het is ons ongetwijfeld een beklemmende zorg, dat wij deze eerste raadsvergadering van de nieuwe zittingsperinde, onder dergelijke omstandigbeden moeten beginnen. Als eerste taak zult gij uit uw midden de wetbouders bebben te benoemen, van welke personen in deze tijden bijzondere werkzaam- beden worden gevraagd. Ik boop, dat de menscben die gij zult kie- zen, de kracbt en wijsbeid zal worden gegeven, om mij ter zijde te staan. Verder is een wijziging van de begrooting noodzakelijk geworden, welke reeds het bewijs is, dat voor deze tijden maatregelen zullen moeten worden genomen, die diep zullen in- grijpen. Ik bid God, dat Hij u alle wijsbeid zal geven bij bet vestigen van uw keuze, en boop, dat onze gemeente en ons vaderland zal gespaard blijven van de rampen die rondom ons loeien, en dat uw werk onder Gods Zegen zal mogen dienen tot bet welzijn van onze gemeente. 2. Benoeming wethouders. De VOORZITTER deelt mede, dat eerst zal plaats bebben de benoeming van een wethou- der ter voorziening in de vacature-Geelhoedt. Hij verzoekt de heeren Lambrecbtsen van Ritthem en Van Rietscboten met bem bet stembureau te vormen. Uitgebracht worden 15 stemmen. Hiervan verkrijgt de beer Geelboedt 8 stemmen. 7 stemmen zijn uitgebracbt op den beer M. de Vos. Is alzoo gekozen de beer L. J. Geelboedt. Op de vraag van den VOORZITTER ver- klaart de beer Geelboedt, onder dankize^ging voor bet in bem gestelde vertrouwen, zijn be noeming te aanvaarden. Ter voorziening in de vacature-Van Cadsand worden uitgebracbt 15 stemmen. Hiervan verkrijgt de beer De Kraker 8, de beer Van Rietscboten 6 stemmen en de heer De Vos 1 stem. Is alzoo gekozen de beer D. E. de Kraker. Op de vraag van den VOORZITTER ver- klaart de beer De Kraker, onder dankzegging voor bet in bem gestelde vertrouwen, zijn benoeming te aanvaarden. De VOORZITTER verzoekt de gekozen wet houders naast hem plaats te nemen. Hij deelt mede, dat per abuis vergeten is de benoeming der verschillende raadscommissies op de agenda te plaatsen, en vraagt of er bezwaar tegen bestaat deze commissies tbans te benoemen. De beer OOLSEN vindt bet beter, dat dit wordt uitgesteld tot de eerstvolgende verga dering. Aldus wordt besloten. 3. Wijziging begrooting 1939. De in de begrooting voor 1930 geraamde posten bedragen voor: werkverscbaffing 21.000; vervoer 'kosten werkverscbaffing f 1000; werkloozensteun f 88.000. Deze ramingsposten zijn bepaald in overeen- stemming met een daartoe van bet departe- ment van Sociale Zaken aangewezen ambte- naar. Bij de bepaling zijn de cijfers 1937/38 als leidraad genomen, terwijl aangenomen werd, dat de werkloosbeid zicb niet meer in stijgiende lijn zou begeven. Blijkens de thans bekende cijfers over bet afgeloopen tijdvak 1939 en de raming der kosten over de resteerende maanden van 1939, wordt, in overeenstemming met eerstge- noemden ambtenaar, thans begroot voor: werkverscbaffing f 23.000; vervoerkosten f2500; werkloozensteun 118.500; totaal f 144.000. In verband met vorenstaande gegevens stel- len wij U voor de begrooting voor bet dienst- jaar 1939 als volgt te wijzigen: onder de inkomsten te verhoogen post 337 met 34.000; onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: kosten werkverschaffing door of vanwege het Rijk ondernomen /2000; kosten van werk verschaffing door de gemeente ondernomen waarin bet werkloosheidssubsidiefonds bij- draagt f 1500; steun aan werkloozen, waarin bet werkloosheidssubsidiefonds bijdraagt 30.600; totaal 34.000. Burgemeester en Wetbouders deelen aan den gemeenteraad bet volgende mede: De commies ter secretarie, de beer Ver- sprille, is in militairen dienst. Voor de be- handeling van de kostwinnersvergoeding is een extra kracbt vereiscbt. In verband hier- mede stellen wij U voor een crediet te ver- strekken voor de aanstelling van 2 tijdelijke ambtenaren voorloopig begroot op 400 voor 1939. In verband met de invoering van de distri- butiemaatregelen is het noodig daarvoor direct een bedrag te ramen voor betaling van personeel, aanschaffing van materiaal enz. Wij stellen U voor hiervoor voorloopig een bedrag te ramen van 1500. De begrooting is dan te wijzigen als volgt: jaarwedden secretarie te verhoogen met f 400; onkosten distribute levensmiddelen f 1500; totaal /1900; onvoorziene uitgaven verlagen met f 1900. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. De heer CGLSEJN wil in verband met bet aanstellen van tijdelijik personeel bij boopt, dat de benoeming hiervan nog moet geschieden nog even onder de aandacht brengen de kwestie welke onlangs in besloten vergadering is behandeld, om de persoon in kwestie hier voor aan te nemen. Hij vraagt of Burge meester en Wetbouders dezen persoon tijdelijk kunnen aanstellen. De VOORZITTER zegt toe, dat bet college hiermede rekening zal bouden. Het betreft bier evenwel een zaak van uitvoering van bijzondere maatregelen. De beer COLSEN meent, dat de meerder- heid van den raad bet niet eens is met het ontslag van betrokkene. De VOORZITTER deelt mede, dat betrok kene tbans in gemeentedienst werkzaam is. De heer COLSEN betuigt dan daarvoor zijn dank. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. (Wordt vervolgd.) Vergadering van Dinsdag 8 Augustus 1939, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, A. P. Esselbrugge, F. Dieleman, J. Fanoy, C. Hamelink, P. de Jonge, C. van Bendegem, B. Seghers, A. P. de Ruijter, A. van 't Hoff, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde en de Secre- taris J. L. J. Maris. Afwezig de heer P. J. van Bendegem. (3. Slot.) 4. Beschikbaarstelling bijdrage aan het Feestcomite. Een scbrijVen van J. M. Oggel, voorzitter en A. van Maale, secretaris van het .Feest comite Blijde gebeurtenis 1939", welke daarin te kennen geven: In verband met de te verwachten blijde gebeurtenis" doet het feestcomite bij deze een beroep op u om ter gelegenheid van de te houden feestelijkheden, waar tevens mede ge- paard gaat de tractatie der schoolkinderen, een subsidie te willen verstrekken van vijf honderd gulden. Burgemeester en Wethouders deelen mede: In verband met de te verwachten blijde ge beurtenis in het Prinselijk Gezin worden in deze gemeente feestplannen voorbereid door een daartoe uit de burgerij getvormd comitd. Voorgesteld wordt, uit de gemeentekas een bedrag van 500 beschikbaar te stellen aan genoemd comite, voor tractatie en het uitrei- ken van een aandenken aan de schoolkinderen. Na de vergadering van ons college is van het gevormde comite alsnog een desbetreffend verzoek ingekomen, hetwelk u bij de stukken gelieve aan te treffen. De heer 't GILDE leest, dat Burgemeester en Wetbouders voorstellen, f 500 uit te trek- ken. Hij vindt dit een tamelijk hoog bedrag en is ook van meening, dat Burgemeester en Wethouders een afwijkend standpunt innemen vergeleken bij vroegre feesten. Toen werden gelden gevoteerd naar een maatstaf van 30 cent per kind, en kwam men aan een belang- rijk lager bedrag. De VOORZITTER antwoordt, dat de kos ten de laatste maal 350 waren. Dit is ook aanleiding geworden, dat Burgemeester en Wethouders thans een ander voorstel doen, want f 350 was wel wat aan den lagen kant. De heer't Gilde weet ook, dat een bedrag van 30 cent per kind aan den lagen kant is, als men een aandenken wil geven en daarbij be- hoort tocb ook nog een versnapering, een si- sinaasappel of een reep chocolade. De beer 't GILiDE: Dat is allemaal mooi en wel. Ik sta daar ook sympathiek tegenover, doch dan moet het niet gaan ten koste van de gemeente. De VOORZITTER: Dat zegt u, maar dat meent u niet! De heer 't GILDE zou willen afwachten, wat de opbrengst van de collecte is en hij zou niet verder willen gaan dan het door hem ge- noemde bedrag. 'Hij staat sceptisch tegenover de opbrengst dier collecte. De VOORZITTER merkt op, dat daarover tbans niet gesproken wordt. De heer 't GILDE is van meening, dat f 300 genoeg is. En de kinderen van Spui vieren Zaterdag al feest, als die er ook nog bij moe ten komen, dan komt men al aan een hooger bedrag. De VOORZITTER antwoordt, dat het niet enkel feest is voor Spui of voor de kom van Axel, docb voor de heele gemeente. Spreker meent, dat geen enkel kind mag worden over- geslagen. De heer 't GILDE staat op het standpunt, dat f 300 genoeg is. Hij is er tegen, hiervoor f 500 uit te trekken. De heer SEGHERS vraagt of de mogelijk- heid niet bestaat, alle armlastigen iets te geven. De VOORZITTER antwoordt, dat daarvoor gezorgd wordt, evenals de vorige maal. Hier- over heeft hij zich in verbinding gesteld met het armbestuur en de betrokkenen zullen be dacht worden. De beer SEGHERS merkt op, dat bet door bem gesprokene niet wil zeggen, dat bij niet gaarne verder zou willen gaan, en ook de werkloozen bedenken, doch dit zal vermoe- delijk niet mogelijk zijn. De VOORZITTER herhaalt, dat in overleg met het burgerlijk armbestuur is besloten is, iets voor de armlastigen te doen. De beer C. VAN BENDEGEM meent dat hij toch goed gelezen heeft, als hij conclu- deert, dat de gemeente, los van bet feestcomitd en de plannen die gemaakt worden, gelden wil voteeren voor een tractatie aan de school kinderen. Dit bedrag is dus bedoeld voor het verstrekken van een tractatie en een aan denken aan de schoolkinderen, die zullen dus onder die kinderen verdeeld worden. Hij ver- volgt: Is de feestcommissie ook niet van mee ning, dat het wat veel begint te worden? Er is niets tegen dat de kinderen iets krijgen, het begint zoo zacbtjes aan een vaste post op de begrooting te worden, ieder jaar keert dit terug neen, daar kunt u niets aan doen, mijnheer de Voorzitter docb het is zoo zoetjesaan toch een vaste post op de begroo ting. Spreker vindt het wel aardig dat den kinderen een tractatie en een aandenken wordt verstrekt, doch hij gaat het toch wel wat veel vinden. Als de kinderen een beker of een plaatje wordt verstrekt of een ge- aenkboek, meent hij toch dat wel met een 250 kan volstaan worden. De VOORZITTER antwoordt, dat 250 aan den zeer lagen kant is. De heer C. van Bende gem kan zeggen dat mien het er mee kan doen doch indien bij er mede belast was, alle kinde ren iets te geven voor een beperkt aantal guldens, dan zou dat ook niet meevallen. f 250 komt neer op een kwartje per kind. Dan kan men de kinderen een sinaasappel en een reep chocolade geven en het aandenken is dan niet de moeite waard. De heer C. VAN BENDEGEM vraagt zich af of men dan dat aandenken niet eens af kon scbaffen. De VOORZITTER merkt op, dat het de vorige keer een kleine 400 heeft gekost en Burgemeester en Wethouders hebben ook ge zegd, dat zij dit tbans wel wat weinig vonden. De beer DE JONGE moet, afgezien van het bedrag, de vraag stellen of bet de bedoeling is alle schoolkinderen een tractatie te ver strekken. Men is hiermede wel wat laat. Hij vermoedt, dat de kinderen vergeten zullen zijn waarom het gaat eer het bedrag uitge- keerd wordt. Spreker zou er voor zijn, dat voor de kinderen van Spui procentsgewijze uitgekeerd werd. Daar was men enthousiast en waren er direct feestplannen. De VOORZITTER meent, dat het goed is, dat deze vraag gesteld is. Burgemeester en Wetbouders bebben altijd op het standpunt gestaan, dat de gemeente Axel een geheel is en dat als de gemeente feest, ook de gehuch- ten meefeesten. 'Het spijt bem daarom ook, dat men Zaterdag a.s. te Spui zal feesten. In principe is bij er op tegen, dat ieder onder- deel der gemeente apart feestviert. Is het niet veel mooier als alle kinderen uit de gemeente tegelijk feest vieren? Voor Spui is er dan altijd nog een afzonderlijke regeling, daar worden de kinderen gehaald en weer thuis gebracht. Het is het bijzonder verlangen ook van het feestcomitfi, dat, als er eenmaal feest gevierd wordt, alle kinderen uit de gemeente, ook die uit Sluiskil, tegelijk zullen feesten. En als de raad straks besluit, een bedrag uit te trekken, is er ook voor de kinderen van Spui iets bij, Spui zal niet worden overge- slagen. De heer DE JONGE vindt het verkeerd, dat men in Axel zoo laat is. Als het dan zoo- ver is, dan is het enthousiasme met de blijde gebeurtenis verdwenen. Spreker meent, dat de kinderen hun aandenken nog deze week zouden moeten ontvangen. De VOORZITTER merkt op, dat dit niet de schuld is van de feestcommissie doch van den burgemeester. Wat het organiseeren van een feest betreft, had spreker als burgemeester aanlvankelijk het idee gehad, hiermede heel vroeg te beginnen. Docb we leefden in moei lijke tijden waarin ieder oogenblik iets kon gebeuren en dat is nog niet uit. Daarom heeft spreker zicb afgevraagd, of er voor feeste lijkheden wel het noodige enthousiasme be staat. Eh dat dit er is, heeft men Zaterdag bij de geboorte van Prinses Irene kunnen zien. Toen spreker dan evenwel zag, dat men in andere plaatsen aanstalten maakte om feeste lijkheden te organiseeren, heeft hij gemeend, dat men ook hier niet achter mocht blijiven. De heer D'E JONGE merkt op, dat hieruit blijkt, dat de omstandigheden abnormaal zijn. Deze rechtvaardigen het ook dat men abnor maal zou handelen, en dit kan toch wel aan leiding zijn om als gemeente tegenover Spui van den aangenomen regel af te wijken. De VOORZITTER antwoordt, dat de raad moet weten wat hij doet. Om de eenheid van de gemeente te bevorderen is het gewenscht, dat de feestcommissie de heele feestviering in handen houdt. De heer OGGEL begrijpt het idee van den heer De Jonge niet. Het comite te Spui heeft aan het gemeentebestuur niets gevraagd, en als men eenmaal zou gaan verdeelen, dan moet men voldoen aan ieder verzoek dat uit iedere buurt binnenkomt en moet het beschikbare bedrag pro rata verdeeld worden, opdat ieder dit naar eigen genoegen of beste weten ver deelen kan. Het feestcomite heeft daar dan geen controle meer op. Het is toch beter, dat de feestviering van een comite uitgaat, en dat ieder kind uit de gemeente daarvan van een aandenken en een versnapering voorzien wordt. De heer VAN 't HOFF constateert, dat als hij goed hoort het voorstel van Burgemeester en Wethouders is, dus van 't geheele college. Spreker maakt de gevolgtrekking, nu hij ge- hoord heeft van den heer De Jonge, dat men te Spui Zaterdag feest viert, dat de bedoeling van het comite is, een feest te organiseeren voor de heele gemeente Axel, en dat dan dus Spui ook feest viert. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. De heer VAN 't HOFF is van oordeel, dat de moeilijkheden ten aanzien van Spui er dus niet zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat dit voor- op staat. Het comite vraagt geld om de feestviering in de geheele gemeente te orga niseeren. Daarin staan alle deelen der gemeente gelijk. De heer SEGHERS voelt ook wel iets voor het idee van den heer De Jonge. Ook hem is ter oore gekomen, dat men Zaterdag a.s. op Spui zal feestvieren. Dat is niet op grond van een afspraak met de kom. Nu dit besluit genomen is, is spreker er voor, aan Spui zijn aandeel uit te keeren. De heer OGGEL merkt op, dat men vanuit Spui niets gevraagd heeft. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat zij het toch graag zullen aannemen. De heer OGGEL meent, dat het dan hun plicht is, het te vragen. De heer 't GILDE is van oordeel, dat dit automatisch moest gaan. De heer SiEGHERS merkt op, dat een offi- cieele vraag misschien niet binnengekomen is. De heer 't GILDE meent, dat ze misschien wel denken, dat ze het toch krijgen. De heer OGGEL herhaalt, dat ieder kind dat in de gemeente woonachtig is gelijk be handeld zal worden. De heer DE RUIJTER staat op het stand punt van den heer Oggel, dat men niet moet gaan versnipperen. Als men besluit aan de feestcommissie een bepaald bedrag ter hand te stellen, moet dit voor allemaal gelijk zijn. Dit is nog altijd zoo geweest, en men heeft nooit van moeilijkheden of klachten gehoord. Dezelfde voorzitter die thans voorzitter van het comite is heeft deze feestelijkheden meer- malen georganiseerd. Spreker kan dan ook niet inzien, dat Spui afzonderlijk bedacht zal worden. lets anders zou het zijn als er een verzoek lag, doch dat is niet het geval. En wat is er dan tegen,. te handelen als voorheen. De heer 't GILDE vraagt of de kinderen van Spui toch ook hun aandeel krijgen. De heer OGGEL: Ja. De heer 't GILDE heeft dan niets gezegd. Hij constateert, dat Spui niet vergeten wordt. De heer DIELEMAN heeft ook vernomen, dat er op Spui Zaterdag feest geivierd zal worden. Hij heeft vernomen dat daar de kin deren ook getracteerd zullen worden. Men is rond geweest bij de inwoners en heeft wat geld in kas. Ook bij spreker is een lid van het comite geweest en toen spreker zeide dat Spui toch veel te klein was om afzonderlijk feest te vieren werd hem geantwoord, dat het toch ook wel bezwaarlijk werd gevondan om de kinderen naar Axel te zeulen. Overigens kan spreker het standpunt billijken, dat het niet gebeuren moet dat er afzonderlijk feest wordt gevierd en dat ieder apart bedacht wordt uit de gelden van de .gemeentekas. Wat het be drag van f 500 betreft, staat spreker het meest aan de zijde van den heer Seghers en zou het willen toestaan, indien ook bedacht worden de arme menschen, niet alleen die van het burgerlijk armbestuur, doch ook die van de verschillende diaconieen. Dan kan spreker zich voor het verleenen van de f 500 verklaren. De heer VAN DE BILT merkt op, dat hij den heer Van 't Hoff heeft hooren vragen of dit een voorstel van het geheele college is. De Voorzitter heeft bevestigend geantwoord. Spreker vindt dit vreemd, daar een lid van het Dagelijksch Bestuur verklaarde, er niet voor te zijn. De VOORZITTER beivestigt, dat dit een voorstel van Burgemeester en Wethouders is. De heer VAN DE BILT zegt, dat het be- kend is, dat er meer met spek geschoten wordt. Hij wil Burgemeester en Wethouders den wenk geven, een beetje op de centen te passen. Als spreker zoo eens in de rondte ziet, wordt er nogal eens iets uitgegeven. Men paoet er tegenwoordig goed bij zijn en goed uitkijken. Burgemeester en Wethouders mogen wel goed opletten, dat zij geen centen meer uitgeven dan noodig is. De VOORZITTER antwoordt, dat dit ook niet gebeurt. De heer VAN DE BILT neemt dit in dank aan. Er zijn echter ook andere voorstellen, die de gemeente een hoop geld kosten. En dan moet spreker er op wijzen, dat in alge- meenen zin heel het college, als er voorstellen gedaan moeten worden, te gul is. De VOORZITTER merkt op, dat de raad besluiten neemt, en er ook is om Burgemees ter en Wethouders op de vingers te tikken als zij te gul zijn. Be heer VAN DE BILT: Maar dat helpt niet. De VOORZITTER: U kunt toch niet zeg gen dat er met geld gegooid wordt, als wordt voorgesteld, bij de gelegenheid van deze blijde gebeurtenis de kinderen en de armen iets te geven. De heer "t GILDE sluit zich ten voile bij den heer Van de Bilt aan. Het bevreemdt hem ten sterkste, dat verklaard wordt, dat het college geheel unaniem dit voorstel doet. Het valt hem tegen. Met 300 kan hij in- stemmen, doch voor 500 zal hij zich niet verklaren. De heer C. VAN BENDEGEM wil in dezen ook iets zeggen omtrent de bestemming van die f 500. Het is niet zoo dat er gefeest wordt uit de gemeentekas. Als er gefeest wordt, zijn die gelden voor de schoolkinderen bestemd en wil de burgerij feesten, dan moet dit uit eigen zak gebeuren, zoodat men moeilijk daar over kan oordeelen. Spreker zou willen voor stellen 30 cent per kind uit te trekken, hij meent, dat dit in dezen tijd voldoende is. Dit voorstel wordt gesteund door de heeren 't Gilde en Hamelink. De heer FANOY zal het voorstel van Bur gemeester en Wethouders steunen, om /500 beschikbaar te stellen. Men zal dan kunnen gaan tot een maximum van f 500, en net zoo- als de vorige keer een rekening en verant- woording inzenden. Kost het meer dan f 500 dan zullen de heeren van het feestcomite dit uit eigen zak bij moeten leggen, kost het min der, dan kan het teruggestort worden in de gemeentekas. De heer VAN 't HOFF voelt, dat er een strooming is om 300 en een om f 500 be schikbaar te stellen. Hij vindt altijd dat het 't mooiste is, als zoo'n voorstel met alge meene stemmen wordt aangenomen. Hij voelt aan dat ieder der leden overtuigd is, dat het goed is, den kinderen iets te geven, en geeft daarom in overweging een bedrag van /400 uit te trekken. Diegenen die voor 500 zijn doen dan wat, en de voorstanders van 300 ook, en man kan dan eenparig tot een besluit komen. Hij geeftf de minderheid in overweging mee te gaan met een voorstel om f 400 te geven, en Burgemeester en Wethouders kon- den dan desnoods dit voorstel overnemen, dan was dit nog zooveel te meer gewenscht. De heer DIELEMAN vraagt of het voorstel van den hedr C. van Bendegem neerkomt op 300. De heer C. VAN BENDEGEM herhaalt, dat hij voorstelt, te voteeren een bedrag van 30 cent per kind. De heer DIELEMAN constateert, dat er dan niets zal overschieten voor de ouden van dagen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat men dit kan overlaten aan Burgemeester en Wet houders, in overleg met den voorzitter van het burgerlijk armbestuur. Dit is nog ieder jaar zoo gebeurd, en daaromtrent worden geen opmerkingen vernomen. De heer DtlELHMAN vindt het gevaarlijk, aan die /500 te tornen. De VOORZITTER herhaalt, dat de tractatie aan de ouden van dagen apart door het bur gerlijk armbestuur wordt betaald. De heer FANOY vraagt of men hierover nu den heelen middag moet praten. De heer OGGEL wijst er op, dat ook alle armen een tractatie zullen krijgen. De heer DE RUIJTER zou zeggen, dat het burgerlijk armbestuur toch zuiver buiten de aanvrage van het feestcomite moet blijven. De tractatie aan de behoeftigen is toch telkens gebeurd in overleg met 't college van Burge meester en Wethouders De menschen zijn dan bedacht en waren daarover tevreden. Thans is er de vraag van het feestcomite, om f 500 beschikbaar te stellen, een voorstel van den heer Van 't Hoff van f 400 en van den heer C. van Bendegem, dat neerkomt op ongeveer 300. De VOORZTTTBR wijst er op, dat de bedoe ling is, de armen een tractatie te verleenen door middel van het burgerlijk armbestuur. Dan is er het voorstel van Burgemeester en Wethouders om 500 beschikbaar te stellen, een voorstel dat neerkomt op 300, en er is een voorstel in de maak van 400. Spreker zal het voorstel van Burgemeester en Wet houders eerst in stemming brengen. Ddt wordt verworpen met 4 tegen 8 stem- men. Voor stemmen de heeren Dieleman, Fanoy, De Ruijter en Oggel; tegen stemmen de heeren Esselbrugge, Hamelink, De Jonge, C. van Bendegem, Seghers, Van 't Hoff, Van de Bilt en 't Gilde. De heer VAN 't HOFF stelt voor 400 te voteeren. Dit voorstel wordt gesteund door de heeren Hamelink en Esselbrugge. De heer 't GILDE vraagt of dit uit den gewonen dienst betaald wordt. Hij vraagt verder of er op den dag van de geboorte van de Prinses ook een geboorte in de gemeente geweest is. De VOCRZTTTER vraagt wat daarvan de bedoeling is. De heer't GILDE antwoordt, dat hij er voor zou zijn, als er in dat geval voor dat gezin ook iets uitgetrokken werd. De VOORZITTER: We moeten zuinig zijn met de centen. De heer "t GILDE meent dat er in dat geval toch wel iets gedaan kan worden. De VOORZITTER is van meening, dat zoo'n geval zich niet heeft voorgedaan, hij heeft er althans niet van gehoord. De heer OGGEL geeft te kennen, dat er een kindje geboren is, doch dit was enkele uren vroeger, zoodat dit een paar uur te vroeg was. De VOORZITTER deelt mede, dat het ant- woord op de vraag van den heer 't Gilde ont- kennend kan luiden. Het voorstel van den heer Van't Hoff wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Esselbrugge, Die leman, Fanoy, Hamelink, De Jonge, C. van Bendegem, Seghers, De Ruijter, Van 't Hoff en Oggel; tegen stemmen de heeren Van de Biilt en 't Gilde. 5. Aanbieding gemeenterekening dienst 1938 en die der bedrijven over dien dienst. Burgemeester en Wethouders bieden aan: a. de rekening der gemeente voor den dienst van 1988: Gewone dienst sluitende in ontvang op 227.064,70; in uitgaaf op 220.587,09; batig saldo 6476,72; kapitaaldienst sluitende in ontvang op 93.527,17; in uitgaaf op 93.232,96; batig saldo 294,21; b. de rekening van het gemeentelijk Gas- bedrijf, dienst 1938: Afdeeling I (gewone dienst) sluitende in ontvang op 93.644,51in uitgaaf op 83.644,51; saldo nihil; Afdeeling II (kapi taaldienst) sluitende in ontvang o.p f 46.628,12; in uitgaaf op f 40.292,48; batig saldo f 6335,64; c. de rekening van den Vleeschkeurings- dienst, dienst 1938: Afdeeling I (gewone dienst) sluitende in ontvang op 4741,15; in uitgaaf op 4741,15; saldo nihil; Afdeeling II (kapitaaldienst) sluitende in ontvang op f 1102,26; in uitgaaf op 1102,26; saldo nihil. Zij merken hierbij op, dat van de gemeente rekening momenteel nog slechts de eind- bedragen kunnen worden overgelegd. iZij, stellen voor, de genoemde rekeningen voor onderzoek te stellen in handen van de ingevolge artikel 63 der Gemeentewet, juncto artikel 32 van het Reglement van Orde, door U daartoe te benoemen commissien. De VOORZITTER wijst aan als commissie tot onderzoek der gemeenterekening de heeren Van 't Hoff, De Jonge en C. van Bendegem, en als commissie tot onderzoek der andere rekeningen de heeren Esselbrugge, Hamelink en Seghers. De heer ESSELBRUGGE merkt op, dat hij thans reeds voor de derde maal als lid dezer commissie benoemd is. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet het geval is. Er wordt van deze commissies een lijstje opgemaakt, en ieder der leden komt op toerbeurt aan de beurt. De heer DE JONGE geeft te kennen, dat het met hem en den heer C. van Bendegem hetzelfde geval is. Het is thans de derde maal dat zij de ge meenterekening nazien. De VOORZITTER merkt op, dat hij dit lijstje sedert 1934 heeft bijgehouden. Met algemeene stemmen wordt besloten als voorgesteld. 6. Opheffing der zekerheid, Jgesteld door den ontvanger /der gemeente en door den boekhouder van het 'gemeentelijk gasbedrijf. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad: In artikel XXIV der wet van 22.4 1937, S 311, zijn vervallen verklaard de artikelen 116, 117, 118 en 119 der Gemeentewet, regelende de zekerheidsstelling door den gemeente-ontvan- ger en is ingetrokken de Gemeente-Borgtoch- tenwet. Bij artkiel XXXVHI dier wet werd de Gemeentewet (art. 170) voorts in dien zin gewijzigd, dat inplaats van de gestelde zeker heid, de Raad verplicht werd, de gemeente- geld'en te verzekeren tegen benadeeling door plaatselijke ambtenaren, enz. Aan deze verplichting is voor onze gemeente voldaan door de bij de „F.O.G." indertijd aan- gegane verzekering der gemeentegelden, waaronder het geheele financieele apparaat der gemeente, van haar diensten en bedrijven, is begrepen. De meergenoemde wijzigingswet stelde ten aanzien van de opheffing der verplichting tot zekerheidsstelling door den gemeente- ontvanger regelen in het vooruitzicht. Deze regelen zijn vastgesteld bij K. B. van 4.1 1939, S 380. Indien op 21 Januari 1939 een regeling, als bedoeld in art. 170 der Gemeentewet van kracht is, vervalt de verplichting tot zeker heidsstelling met ingang van dien datum, mits de verzekering mede omvat nadeel, voort- vloeiende uit het beheer van den gemeente- ontvanger over het tijdvak, gelegen tusschen 31 December van het jaar, waarop de laatste door Gedeputeerde Staten vastgestelde reke ning betrekking had en het tijdstip, waarop de verzekering van kracht werd, voor onze gemeente dus het tijdvak: 1 Januari 1938 tot en met 14 Juli 1938. Dit laatste is met de bij de ,,F.O.G." aan- gegane verzekering het geval, zoodat de ver plichting tot zekerheidsstelling voor deze ge meente is vervallen. a. I. In verband hiermede stellen wij U voor, toestemming te verleenen tot het ophef- fen der door den ontvanger der gemeente, den Boggend'e, Wouterus Antonius, ten behoove der gemeente gestelde zekerheid, bestaande in borgstelling door de vereeniging van tot zekerheidsstelling verplichte gemeente-ambte- naren. II. In verband met bovenstaande dienen in de instructie voor den ontvanger der ge meente, vastgesteld bij Uw besluit van 12 November 1931, in artikel 11 de woorden: „doch in elk geval het bedrag, waarmede het kasgeld de gestelde zekerheid overtreft" te worden vervangen door de woorden: ,,doch in elk geval het bedrag, waarmede het kasgeld het overeenkomstig artikel 170 der Gemeente wet verzekerde bedrag overtreft"; b. Ter voldoening aan de ten ^aanzien van het beheer der gemeentelijke gasfabriek vast gestelde bepalingen, is ook door den boek houder der gemeentelijke gasfabriek zekerheid gesteld. Waar ook dieijs beheer onder de aangegane verzekering is begrepen, kan tot opheffing ook van deze zekerheid worden overgegaan, nadat eerst in de betreffende verordeningen de bepalingen, waarop deze zekerheid steunt of die daarmede in verband staan, zijn inge trokken. I. Daartoe dient van de verordening over eenkomstig artikel 114bis (thans artikel 122) der Gemeentewet voor de gemeentelijke gas fabriek, vastgesteld bij Uw besluit van 13 Februari 1923, gewijzigd den 7 December 1926 en 12 November 1931, te vervallen, arti kel 5 en II. Dienen in de Instructie voor den boek houder der gemeentelijke gasfabriek, in arti kel 4 de woorden: bedrag der zekerheid" te worden vervangen door de woorden: bedrag, vastgesteld in de verordening overeenkomstig artikel 122 der Gemeentewet" en in hetzelfde artikel de woorden: ,,de gestelde zekerheid" te worden vervangen door de woorden: ,,het overeenkomstig artikel 170 der Gemeentewet verzekerde bedrag". HI. Vervolgens kan door U toestemming worden verleend tot opheffing der door: Le Feber, Adriaan Pieter, boekhouder der ge meentelijke gasfabriek ten behoeve der gemeente gestelde zekerheid, bestaande in: het recht van eerste hypotheek op het woon- huis met aanbehooren, erf en tuin te Axel aan de Prins Hendrikstraat. Burgemeester en Wethouders stellen voor te besluiten overeenkomstig het bovenstaande, onder a. I en II en b. I. n en IH. De heer VAN DE BILT vraagt, hoeveel dat de gemeente kost. De VOORZITTER antwoordt, dat dit besluit de gemeente niets kost. De heer VAN DE BILT: Is dat zoo? De VOORZITTER antwoordt, dat eenige vergaderingen geleden de raad een contract heeft aangegaan met de ,,F.O.G." De heer VAN DE BILT merkt op, dat als er zekerheid gesteld wordt, dit de gemeente niets kost. De VOORZITTER antwoordt, dat de wette- lijke bepalingen ten aanzien hiervan veranderd zijn, hetgeen ook den heer Van de Bilt ter kennis is gebracht. Dit besluit kost de gemeente niets.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 7