Gemengde Berichten Feuilleton- vertellingen TERNEUZEN, 6 SEPTEMBER 1939. DS. H. JANSSEN 25 JAAR LEGER- EN VLOOTPREDIKANT. HOOFDPLAAT. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. GEVAARLIJK SPEL DUUR BEKOOHT. EEN TRAGISOH OVERLIJDEN VAN EEN PAARD GEVALLEN EN GEDOOD. BRABANTSCHE BRIEVEN. Sinds twee dag-en vechten thans, in ant- woord op de agressieve handelingen van Polen, afdeelingen van de Duitsche weermacht in het Oosten aan het herstel van den vrede, die aan het Duitsche volk het leven en de vrijheid zal verzekeren. Haar optreden heeft reeds na 48 uur overal succes gehad. Hoewel slechts een klein deel van het Duitsche lucht- wapen in het Oosten brj de operaties is be- trokken, beheerscht het het geheele Poolsche luchtruim. Het Duitsche volk en uw kame- raden in het Oosten verwachten thans van u, soldaten aan het Westelijk front, dat gij on- wrikbaar, gelijk een muur van staal en ijzer, de grens van het rijk tegen iederen aanval zult beschermen, in 'n vestingwerk, dat hon- derdmaal sterker is dan het nog nimmer over- wonnen Westelijk front uit de oorlogsjaren. Wanneer gij uw plicht doet, zal de strijd in het Oosten binnen enkele weken op succes- rijke wijze kunnen worden beeindigd en dan staat de kracht van den geheelen staat van 90 millioen menschen achter u. Als oud-soldaat uit den wereldoorlog en als uw opperbevelhebber begeef ik mij in het ver- trouwen op u thans naar het leger in het Oosten. De proclamatie door den Fiihrer gericht tot de Nationaal-iSocialistisch Duitsche Arbeiders- partij luidt als volgt Nationaal-socialisten en nationaal-soeialis- tische vrouwen. Onze Joodsch-democratische wereldvijand heeft het klaar gespeeld het En- gelsche volk tegen Duitschland op te hitsen tot een staat van oorlog. De motieven daar- voor zijn zoo leugenachtig en weinig steek- houdend als de motieven in 1914 waren. Daar- in is niets gewijzigd, doch veranderd zijn de kracht en de wil van het rijk ditmaal den ons opgedrongen strijd met die vastbeslotenheid te voeren, welke noodig is orp de nieuw beraam- de misdaad aan de menschheid te niet te doen. 1918 zal niet terugkeeren. De Duitsche weer macht zal in het Oosten in enkele weken tijds den door de Engelschen gelegden omsinge- lingsring doen springen. Zij zal in het Wes- ten in de groote vestingwerken van alle tijden het Duitsch grondgebied beschermen. Het Duitsche volk zal ieder offer brengen in het bewustzijn, dat het dit geschil niet te vreezen heeft. Wie handelt in strijd met de eischen voor de gemeenschap of wie meent deze zelfs te kunnen saboteeren, zal dezen keer onbanmhartig worden vernietigd. De brave soldaat aan het front moet weten dat zijn leven voor ons nog altijd hooger staat dan dat van landverraders. Hij moet evenwel ook weten dat in dezen strijd voor den eersten keer in de geschiedenis niet door den een wordt verdiend, terwijl de anderen moeten bloeden. Wie daarom meent zich in deze on- heilspellende maanden of jaren te kunnen ver- rijken verwerft zich geen vermogen, doch haalt zich slechts den dood op den hals. Ik stel alle nationaal-socialistische functionaris- sen er voor verantwoordelijk, dat zij ook in hun persoonlijke leven op voorbeeldige wijze de offers dragen, welke de gemeenschap moet dragen. Wat wij op het oogenblik bezitten is volkomen zonder belang. Van beteekenis is slechts een ding: dat Duitschland overwint. De weg, welke wij thans betreden, is niet moeilijker dan de weg van Versailles tot 1939. Wij hebben niets te verliezen, wij hebben alles te winnen. TURKIJE WEIGERT HANDELSVERDRAG MET DUITSCHEAND TE VERLENGEN. Volgens welingelichte kringen te Ankara heeft Turkije geweigerd zijn handelsovereen- komst met Duitschland, welke einde Augus tus ten einde liep, te verlengen. Bovendien zijn de autoriteiten reeds thans overgegaan tot actieve voorbereidingen met betrekking tot de vendediging der natie. HERTOG EN HERTOGIN VAN WINDSOR SPOEDIG NAAR ENGELAND TERUG? Havas meldt uit Cannes: De hertog en de hertogin van Windsor heb ben den wensch te kennen gegeven naar En- geland terug te keeren, ten einde zich ter be- schikking te stellen van Groot-Brittannie. Zij wachten op antwoord van Londen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier maakt bekend, dat omtrent ondervolgende gevonden voonwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Heerenvest, Bureau van Politie. Spanningsmeter, Bureau van Politie. 3 dobbelsteentjes, Bureau van Politie. Etui (met inhoud), Bureau van Politie. Rijwidlbelastingmerk, Bureau van Politie. Tortelduif, H. de Koeijer, Baandijk 9. Portemonnaie (met inhoudj, J. Smalle- gange, Othene D 85. Zilveren broche, A. Dekker, Axelschestr. 106. Koperen 5 ons gewicht, J. M. de Smidt, Steenkamplaan 17. Engelsche sleutel, J. H. v. d. Eeckhout, Van Steenlbergenlaan 2. Kinderleidsel, W. v. Wijck, Donze-Visser- straat 92 Rijzweep, M. Poof. Dijkstraat 36. 2 colliers (met hangertje), J. Dieleman, Lovenpolder 78, Hoek. ■Heer- en damessohoen, J. Meertens, Steen kamplaan 49. Rijwielbelastingmerk (in etui), D. Koop- man, Lange Kerkstraat 36. Tabaksdoos, Aug. Daelman, Tholensstr. 130. Damesschoen, A. v. Alphen, Steenkampl. 50. Zondag herdacht Ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst den dag waarop hij voor 25 jaar tot veldprediker werd benoemd. Hector Janssen werd, schrijft de Midd. Crt., 6 Jan. 1872 te Tholen geboren. Op 20-jarigen leeftijd ging hij in militairen dienst te Utrecht bij de Genie. Hij slaagde voor het examen militair-adspirant-opzichter der genie. De rijksopzichter van den waterstaat wekte zijn liefde voor de waterbouwkunde. In dien tijd ging hij van de Ned. Herv. tot de Chr. Geref. Kerk over en deed hij in Utrecht belijdenis des geloofs. De liefde voor de theol. studie won het van die voor de waterbouwkunde en als milicien korporaal deed hij intrede aan de Theol. school der Chr. Geref. Kerk. In 1898 werd Ds. Janssen candidaat en uit 5 beroe pen nam hij dat naar de gemeente van Am sterdam aan. Door hem werden in dien tijd ook de gemeenten van Haarlem en Hilversum in het leven geroepen. In 1909 benoemde de Generale Synode der Chr. Geref. Kerk hem tot docent aan de Theol. School. In 1914 werd Ds. Janssen bij Kon. besluit van 29 Aug. be noemd tot veldprediker en 2 Sept. trad hij als zoodanig op bij de 3e Divisie met standplaats Woensel. In 1918 werd Ds. Janssen w.n. veld prediker in algem. dienst. In 1919 werd hij in die functie definitief ibenoemd en verleende de Chr. Ger. Kerk hem eervol emeritaat. In 1921 volgde zijn benoeming tot veldprediker in algem. dienst. Ds. Jansen is meer dan een kwart eeuw voorzitter geweest van het hoofdbestuur van den Bond van Chr. Jongelingsver. in Neder- land en was tal van jaren hoofdredacteur van Luctor et Emergo, het orgaan van dien bond. Verder is hij voorzitter van de Tuchtunie, lid van het hoofdbestuur van den Chr. Mil. bond voor O. en W. Indie, idem van de Zeemans- centrale; idem van den Anti-vloekbond en vice-voorzitter van den -Nat. Bond tegen Revolutie. In 1935 maakte Ds. Janssen in opdracht van de Generale Synode der Chr. Geref. Kerk een reis naar Amerika, terwijl hij een aantal jaren geleden in verband met de geestelijke verzorging onzer weermacht een studiereis naar Ned.-Indie maakte. Ds. Janssen, die een man is van groote wel- sprekendheid is officier in de Orde van Oranje-Nassau, ridder van den Ned. Leeuw, drager van het gouden officierskruis, en ridder 2e klasse Duitsche Roode Kruis. WAARSCHUWING AAN DE BEVOLKING. In verband met de door de regeering be- volen beperking van het luchtverkeer, bestaat de mogelijkheid, dat de luchtdoelartillerie, de luchtdoelmitrailleurs en de militaire vliegtui- gen op de in overtreding zijnde luchtvaartui- gen het vuur openen. Teneinde te yoorkomen, dat alsdan letsel wordt veroorzaakt door neervallende scher- ven of kogels wordt de bevolking aangeraden om, wanneer een dergelijke beschieting plaats vindt hetgeen onder meer merkbaar kan zijn door het springen van projectielen in de lucht dekking te zoeken en daarbij bdnnens- huis van de ramen verwijderd te blijven. Zaterdagmiddag kwam de ruim 70-jarige A. van Acker per rijwiel van de markt te Uzendijke. Van tegenovergestelde richting kwam, meldt de Vliss. Crt., een wagen met veldvruchten bestuurd door den knecht van den landbouwer Cammaert. Door een verkeerde manoeuvre van den wagen kwam de heer A. in botsing met de paarden, waardoor hij kwam te vallen en onder de paarden terecht kwam. Gelukkig waren deze spoedig tot stilstand gebracht en kwam de man er met de schrik en een kleine ontvelling af. Zijn rijwiel werd zoodanig vemield, dat het niet meer te berijden was. GEMEENTERAAD VAN AXEL. De benoemde raadsleden legden in de giste- ren gehouden vergadering in handen van den Voorzitter de bij de wet geeischte eed of belofte af. De Voorzitter verwelkomde hiema den nieuwen raad en sprak de hoop uit, dat een vruchtbare samenwerking tusschen den raad en hem mag tot stand komen, hetgeen thans meer dan ooit noodig is. Alvorens tot verkiezing der wethouders werd overgegaan legde de heer Sytema een verklaring af, waarin hij er op aandrong, dat men zal beseffen, dat het van belang is, dat in het dagelijksch bestuur van de gemeente naast een rechtsche, ook een linksche wet- houder zitting heeft. Hij eischte dan ook voor de linksche groep uit den raad een wet- houderszetel op, en besloot met te verklaren dat zijn fractie zijn stem zal uitbrengen op den heer Hamelink. Hierna werd tot benoeming der wethouders overgegaan, en werden achtereenvolgens als zoodanig gekozen de heeren F. Dieleman en- P. J. van Bendegem. Besloten werd, om de leden der vaste com- missies te benoemen voor een geheele zittings- periode. Hierna vond plaats de benoeming van 3 leden der Gascommissie. In de vacature-Van t Hoff werd benoemd de heer C. van Bende gem, die zijn benoeming aanvaardde. In .de vacature-Dieleman werd benoemd de heer P. Goossen, en in de vacature-'t Gilde werd de heer 't Gilde herbenoemd. De heer C. van Bendegem, het woord vra- gende, verklaarde, dat hij bij nader inzien gezien de samenstelling der commissie er geen prijs op stelde, daarvan deel uit te maken. Nadat besloten was, de benoeming van leden der Gascommissie definitief af te werken, werd na 2 vrije stemmingen en een herstem- ming als lid benoemd de heer H. Smies, die zijn benoeming aanvaardde. Als leden der Bouwcommissie werden be noemd de heeren De Ruijter, Hamelink en Smies. De heer Hamelink verzocht, zijn be noeming in beraad te mogen houden en deelde aan het einde van de vergadering mede, deze te zullen aanvaarden. Tot plaatsvervangende leden dier commis sie werden benoemd de heeren Seghers en De Jonge, tot adviseerend lid werd herbenoemd de heer P. le Feber. Tot leden der Commissie van Toezicht op het Agentschap der Arbeidsbemdddeling en Werkloosheidsverzekering werden benoemd de heeren J. den Hamer en J. Pijpelink. De heer De Jonge werd gekozen tot lid der Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken. Tot vertegenwoordiger der gemeente bij de Waterleiding Maatschappij ,,Zeeuwsch-Vlaan- deren" werd herbenoemd de heer Van de Bilt. Ten slotte werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen voor de begrooting voor 1940. Bij de omvraag verzocht de heer Van de Bilt, om personen van Belgische nationali- teit, die in de gemeente geboren zijn, doch zich Nederlander gevoelen, te helpen bij het aanvragen van naturalisatie tot Nederlander. De Voorzitter deelde mede, dat voor zooveel in zijn vermogen ligt, daaraan ook geholpen wordt, doch dat het onmogelijk is, dat de gemeente-administratie de verzoeken zelf voor de betrokkenien gaat maken, hetgeen den heer Van de Bilt in den mond gaf, dat de menschen met het verstrekken van een adres niet geholpen zijn,, hetgeen hij ook in een andere instantie laakte. De heer Van de Bilt klaagde verder over de voorloopige regeling der distributie van levensmiddelen (hamsterverbod), waarop de Voorzitter antwoordde, dat men thans leeft in een overgangstijdperk, en dat men eerst dient af te wachten tot de regeling van een en ander voltooid is. De heer De Jonge vroeg de plaatsing van borden voor het aankondigen van distributie- en andere bapalingen aan de bevolking in de gehuchten. De heer't Gilde hield aan het einde der ver gadering een beschouwing, die een reactie vormde op de uitlatingen van een der niet-her- kozen leden aan het einde der zittingsperiode in de vorige vergadering. GEMEENTERAAD VAN HOEK. In de gisteren gehouden vergadering legden alle benoemde leden in handen van den Voor zitter den eed af. Als wethouders werden benoemd de heeren F. J. Dees en J. den Hamer. De Voorzitter wenschte de leden van den raad geluk met hun benoeming, resp. herbe- noeming, en sprak de hoop uit, dat hij met den raad en het nieuwe college van Burg, en Weth. in goede harmonie zal mogen samen- werken. We leven in een zeer moeilijken tijd, waarin van de leden van den raad, en van Burg, en Weth. veel gevraagd zal worden. Bij de op- lossing van die moeilijkheden zal waarschijn- lijk de critiek niet gespaard blijven. Men dienit het hoofd koel te houden om te doen hetgeen te doen noodig is. Hij dankte verder de afgetreden leden van den raad voor hetgeen zij in de afgeloopen 4 jaar hadden gepresteerd. Bij de omvraag sprak de heer J. A. Meer tens als zijn meening uit, dat het minder juist voorkwam, dat de raadstvergadering, die aan- vankelijk aan het einde van Augustus zou hebbeii plaats gehad, niet is doorgegaan. In andere gemeenten zat men toch ook voor dezelfde moeilijkheden en heeft toch de af- scheidsvergadering wel plaats gevonden. Bovendien meende hij, dat het wettelijk voor- schrift was, dat in de laatste vergadering van den ouden raad de begrooting voor het vol- gende jaar werd aangeboden. De Voorzitter gaf hierop te kennen, dat tengevolge van de tijdsomstandigheden deze vergadering niet kon doorgaan, dat voorts de aanbieding der begrooting een formaliteit was, en dat zijn dank aan de leden die aftreden niet minder hartelijk is als wanneer hij in de gelegenheid geweest was, dien aan hem persoonlijk over te brengen. De heer J. A. Meertens was hierdoor niet bevredigd, doch intusschen is de zittingster- mijn van den ouden raad voorbij. De heer De Putter oefende critiek op de wethoudersverkiezing, waarbij hij zich op het standpunt stelde, dat het in deze moeilij-ke tijden noodig is, dat alle bevolkingsgroepen bij de regeering der gemeente betrokken zijn, waarvoor hij verwees naar hetgeen gescbiedt in de ministeries van omliggende landen, waar alom nationale regeeringen zijn of worden gevormd. Hij deed een beroep op de linksche raadsfractie om nationaal te zijn, te voelen en te denken en kondigde voor zichzelf en naar hij meende te mogen zeggen ook namens de andere rechtsche leden aan, dat hij voortaan gedurende deze zittingsperiode de loyale oppositie zal vormen. Omtrent de oorzaken, waarom met de rechtsche fractie van den raad geen overleg gepleegd was, werd een langdurig debat ge- voerd, waaruit bleek dat het een web van mis- verstanden was geworden, daar van de zijde der S.D.A.P. verklaard werd, dat wel degelijk voeling met de rechtsche raadsfractie is ge- zocht, hetgeen ook niet ontkend werd. In tusschen is evenwel geen overeenstemming bereikt. In de gisteren gehouden vergadering van Zaamslags raad had de installatie der raads leden plaats. Nadat de leden waren beeedlgd, heette de voorzitter hen welkom en sprak de hoop uit, dat in deze sombere tijden de samen werking tusschen Burgemeester, Burg, en Wethouders en raad innig zal mogen zijn. Hij eindigde met den wensch dat het God Almach- tig moge behagen de onrust van Europa te stillen, en dat Zijn zegen en hulp in deze don- kere dagen alien zeer nabij moge zijn. Tot wethouders werden benoemd de heeren A. Haak en A. de Koeijer. De op de agenda geplaatste stukken,* n.l. ingekomen stukken, igoedkeuring van de reke- ningen van de vrijwillige brandweer, bewaar- school, burgerwacht, algemeen burgerlijk arm- bestuur en de gemeente, de aanbieding van de gemeentebegrooting <en enkele reclames hondenbelasting werden als hamerstukken afgewerkt. Nadat in besloten vergadering een en ander was behandeld werd brj heropening aan de orde gesteld een voorstel van Burg, en Weth. om den voorzitter te machtigen tot medewer- king aan een gemeenschappelijke regeling om in tijd van nood te komen tot de stichting van een hulpziekenhuis. Na eenige bespreking, waarbij vooral uitkwam, dat de leden het financieele gedeelte van deze zaak het meest bezwaarlijk achtten, doch werd, gezien de nood der tijden de gevraagde machtiging verleend. Eveneens werd besloten, medewerking te verleenen tot het aangaan van een gezamen- lijke regeling van de brandweren in de ver- schillende gemeenten in het Oostelijk deel, elkander te helpen in geval van brand. De Voorzitter deelde mede, dat eerlang de distributieregeling, die, in verband met de sombere tijdsomstandigheden noodzakelijk zal worden, in werking zal treden en dat de daar- voor noodige maatregelen thans worden getroffen. De heer Koopman drong aan op een soepele toepassing van deze regeling, daar de platte- landsverhoudingen in het algemeen heel anders zijn dan die in de steden, waarop te kennen gegeven werd, dat het nuttig en noodzakelijk is, dat hiervoor maatregelen getroffen wor den, en dat men dankbaar moet zijn, dat de regeering deze zaak tijdig ter hand heeft ge- nomen, zoodat een en ander reeds voor een groot deel gereed was. In den Kreekrakpolder te Rilland heeft, ten gevolge van een kwajongensstreek een ernstig ongeluk plaats gehad, schrijft de Midd. Crt. Een vrachtauto van de firma W. uit Krabben- dijke stond onbeheerd aan den dijk. Tijdens het schaftuur en bij afwezigheid van den chauffeur van genoemde auto, nam de 16- jarige v. P. uit Woensdrecht plaats achter het stuur en liet de auto starten. Een andere jongen, de 18-jarige M. V. uit Krabbendijke, ging op het voorste spatbord zitten en nog een andere, zekere v. H. uit Krabbendijke stond op de treeplank. Onder het rijden sprong M. V. van de auto en rolde onder de voorwie- len. Een dubbel voorwiel reed over de jongen zijn buik. "Hij werd voorloopig behandeld door een in de buurt zijnde officier van gezondheid. Op last van dokter Nieuwenhuijse te Krabben dijke, welke de behandeling overnam, werd V. naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Zijn toestand was zeer ernstig. Te Dordrecht is de Amsterdamsche koop man Van Dam, die per rijwiel in de richting van het station reed, door een vrachtauto aan gereden. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. De man, die oogenschrj-nlijk geen letsel had gekregen, wandelde na het ongeluk weg, doch zakte dicht bij het station in elkaar. Een ont- boden geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. OPTREDEN TEGEN HAMSTERAARS. Ook te Groningen wordt streng opgetreden tegen het hamsteren. Reeds zijn vele gevallen achterhaald. Zoo werd een partij van 20 kg vet in beslag genomen, dat door een winkelier aan een klant zou worden afgeleverd. Diezelf- de winkelier had een vijftal andere klanten reeds partijen vet van 5 tot 20 kg bezorgd, terwijl ook eenige bussen zeep werden gecon- fiskeerd. Een andere handelaar werd betrapt bij de af levering van 60 liter petroleum. Een groote firma uit de omstreken van de stad was bezig partijtjes van 10 kg vet bij diverse klanten te bezorgen. Ook hieraan werd een einde gemaakt. Het feit, dat deze partijen voor een deel reeds voor het in werking tre den der crisisvoorschriften besteld waren, ver- andert daaraan niets. Tegen de overtreders werd proces-verbaal opgemaakt. Tijdens pony-races te Soebang, ter gelegen heid van den verjaardag van de Koningin, is de 34jarige civiel-ingenieur Price van zijn paard gevallen en tegen een boom geslagen. Hij bekwam inwendige kneuzingen en is daar aan weldra overleden. De verdere feestelijkheden werden afgelast. AUTOMOBILIST VERDRONKEN. Te Amersfoort is de 31jarige handelsreizi- ger G. R. v. d. Helm met zijn auto in de Eem gereden. De 17jarige H. J. Hornsveld, die van uit zijn woning aan de overzijde der Eem het ongeluk zag gebeuren, sprong gekleed te water en zwom naar den auto. Het gelukte hem na veel moeite den drenkeling boven water te brengen. Eenige Roode Kruismannen pasten een uur lang kunstmatige ademhaling toe, doch te vergeefs. De drenkeling bleek overleden te zijn. De 17jarige redder heeft een jaar gelden ook een kind met levensgevaar uit het water ge- haald. (Wegens overvloed van copie eerst heden geplaatst. Red.) Ulvenhout, 31 Augustus 1939. Amico, Waarover zal 'k oe deuze week schrijven Over den oorlog, die van alle kanten dreigt of misschien al be- gonnen is, als ge den brief in handen krijgt? Die 'n heele Menschheid de zenu- wen kapot maakt? Of over de schoone Herfstmaand, die we deuze week ingaan Die 'k ritselen hoor in't geelend geboomt, als 't heete nazomer-windeke deur 't droog geblaarte woelt? Ja! Dat leste! Ik h-6r dieen roep van m'n trouwe lezers en lezereskes, van m'n hartelijke brievenschrijvers en 't kost moeite doof te zijn daarvoor! ,,Wij lezen, wij hooren, wij ervaren van oorlogsdreiging zooveul, Dre!" Ja, ik wedt 't! De krant..., ge leest ze, mee 't zweet op oew veurhoofd! Den radio..., ge hoort 'm, mee 'n kloppend hart! Tot in de kerk, daar drong 't onheil bin nen, want zelfs ons pastoorke kost nie an ders, dan, mee 'n bevende stem, zijnen preek v-eranderen in 'n twintig-minuten-Iang smeek- gebed om,... Vrede, die alleen nog van God komen kan...! 'k Heb de leste tien jaren bekanst nie an ders vernomen, dan dat deus menschdom zoo buitengewoon, zoo bezonderst geleerd is? Napolebnnen We breken er den nek over! De ouwe weareld had eeuwen en eeuwen noodig om er eenen voort te brengen. UitVinders Ze brengen elk uur van den dag nuuwe stikgassen, sneller vliegmachines, die- per-varende onderzeeers, wijer-schietende kanonnen, onneembaardere vestinglinies De ouwe weareld had eeuwen en eeuwen noodig veur 'n gaskouske. En toen 'n halve eeuw veur 't electriek koolspitslampje. Economisten Die zijn er veul ftieer dan bekwame tim- merlui, maar d'ouwe weareld kende 't wdord nie eens! Die stomme weareld kende alleen maar degouwen eeuw". Ja, wij leven in 'nen Grooten Tijd! Dat verneem ik alle dagen. Wij leven in het... ,,Uilebrillentijdperk"! Dieen bril is 't insigne van de club-van-geleerdhedens en die nog te weinig boeken kapotstudeerde om tot die club van ge-uilebrilde Bleekneuzen te worden toegelaten, die... simuleert" mee 'nen zonne- bril. Want 'nen Negentiennegendertiger zon der bril, is net zoo ,,ongekleed" als 'n vacan- tiejuffrouw zonder bloote beenen! De jonge gasten zijn teugenwoordig eerder klaar veur doctor, dan vroeger veur smid. En de zich kromwerkende vaders en vroeg- grijze moeders zijn bezeten van 't gedacht: onzen jongen kan straks beter 'nen werk- loozen doctor zijn, dan 'nen werkloozen elec- tricien. Ik zie er weinig verschil in, maar ik ben maar 'nen boer. En 't toppunt van uilebrillen-grootheid is: als burger ,,dr." veur den naam te voeren en als militair dan te zakken veur kurperaal! Eh al die geleerdheid, al die Napoleon- nen, al de Uitvipders, al die Economisten, al de Doctors, al die gesjeesde kurperaals, saamgevat: heel dat Uilebrillendom bezit gin wijsheid genogt om-in-vrede-te-leven. In mijn verkenskot weten de krulsteerten dat nog beter! En ze knorren van welbehagen. Een dink heb i k er uit geleerdtorens van geleerdheid wegen nie op teugen 'nen molshoop van wijsheid! Wel kunt ge studeeren, uitvinden, economie bedrijven en den Napoleon uithangen tot ge in 't gekkenhuis terecht komt, wijsheid doet ge 'r nie mee op. Dat hebben mij deuze weareld en deuzen .Grooten Tijd" eigens bewezen. Ik vrees: deus geleerde, onwijze weareld zal veul slaag motten krijgen om 'n bietje verstand te verwerven. Want... Nood leert Bidden! En bidden is putten aan de Bron van alle Wijsheid. Ik ben nou gekomen tot waar ik geren wilde zijn mee deuzen brief. Bidden Denk nie, amico, da'k daar onder verstaai: 't wegtellen van de kralekes van 'nen pater noster. Evenmin: de kerkdeuren van den stijl loopen. Net zoo min: rondgaan mee 'n ge zicht dat geel van chagrijnigheid is. En aller- minst: zijn heil zoeken in 't gaan deur de str'aten mee 'nen dikken gebedenboek, waar- van de gouwen snee schittert in de zon, om straks, op kantoor of werkplots zijnde, zijn evennosten op te lichten; zijn z.g. min- deren naar lichaam en geest 't bloed af te tappen! En aller-allerminst verstaai ik eronder: bidden in de kerk om vrede en stillekes ver- langen naar oorlog om 'n kans tot O.W. te maken! Neee, in al zulke tijdroovende beuzeling en biddende ketterij zie ik weinig heil. En als ge t mij vraagt, beter 'nen deurgewinterden tiep, die nie percies wit in welk laaike van de kast zijnen kerkboek ligt, maar die eerlijk deur t leven gaat en op tijd zijn beurs trekt veur nen ermen medemensch, dan mee zo'nen knisterenden weesgegroetjes-telder, die den grootsten ramp van de weareld beschouwt als 'n Veurdeelig Zaakje! Ik heb m'n oogen goed open en weet dat even sjecuur als ik op de hoogte ben van 't onkruid tusschen m'n gewassen. Wat ik onder „bidden" verstaai? B.v. 't geluk en de dankbaarheid van den mensch, die jaren nie loopen kost; en nou elken mer- gen, die God 'm geeft, ook in zwaarste tijen, ook op zwaarst-bezette dagen, mee een en kele gedachte gelukkig dankt, dat ie den zwaren dag kan deur gaan trekken op ge- zonde beenen! B.v. 't geluk en de dankbaarheid van den mensch, om de van God gekregen gave, zijnen arbeid te kunnen verrichten op loonende wijze veur... zijn gezin! Bidden! 't Is danken ook om de steuvige lichaamskracht, waarmee ge ,,bergen kunt verzetten." Bidden! 't Is altij danken, danken in geluk en blijmoedigheid om alles wat ge zijt, wat ge kunt, wat ge verricht. Om alles wat ge krijgt tdt en met de kruiskes toe, die ge overwinnen mot. En dieen dank, en zulk gebed, ge doet 't op den akker, onderwijl ge de spaai stikt in de eerde. Ge doet 't, terwijl ge 's mergens in oew klompen stapt om den dag op deur te gaan. Ge doet 't, onderwijl het zweet taplings over oewen rug loopt. Ge doet 't op zo'nen oogenblik al voldoende als ge beseft: van den avond ga'k 'ns lekker rus- ten en naar 't koele maantje zitten peinzen. Edn gedurig gevoel van dankbaarheid om wat ge zijt, om wat ge kunt, om wat ge doet, om wat ge ondergaat, d&'s bidden! Da's 't middel teugen hoogmoed! Da's 't middel teugen onwijsheid. Da's altij gaan aan de hand van den Schepper. Da's 't geheim veur 't grootste bezit in elk menschenlevenden Vrede! En het groote tekort daaraan, da's de diepe oorzaak van eeuwig-dreigenden oorlog. En is die dreiging op z'n toppunt, lijkt den ramp nie meer te ontgaan, dan... dan stroo- men de kerken vol. Want Nood leert Bidden! Als wij onze kinders opvoeien zonder respect veur hun onderwijzers, veur de buren, veur ooms en tantes, als wij ze opvoeien tot jijjers-en-jbuwers, tot onverdraagzaam, on- beleefd en eigenwijs tuig; als we de kinders zdo opvoeden, dat ze op tien, twaalf jaren alleen nog maar over ouwere menschen spreken als: „dieen vent" en ,,dat wijf", omdat ze van Vader en Moeder nooit anders hooren; als de ondankbaarheid, onbeleefdheid en eigenwijsheid 't kind wordt bijgebrocht als maatschappelijke deugden; als de bloeien van tien, twaalf jaren al, op- gevoed zijn in ijdelheid, in egoisme, in nogeens liederlijke ondankbaarheid; als den bloeien gin enkele ,,ouwerwetsche" deugd, wierd bijgebrocht, omdat de jeugd toch zeker wel modern" mot zijn; als we ze opvoeien tot steenh-arde karak- ters, en dat allegaar deur ons illustre veurbeeld, zullen wij dan, als wij deuzen oorlog deur 'n wonder ontgaan, hem nog ontgaan over tien jaren Als wij eigens 'n geslacht van menschen- haters hebben opgekweekt Als wij de ondankbaarheid bij den bloei er in hameren, zullen we 'm dan ooit leeren... bidden Als wij de jongeren als grootste genot bij- brengen 't voorbijsuizen van Fordjes, eigens gezeten in bliksemsnelle wagens, zullen die kinders dan tot iets anders kunnen opgroeien, dan tot: Voorbijsuizers, die desnoods over lijken gaan? Jonge mannen en vrouwen van vijf-en-twin- tig jaren, de blom van de samenleving, heb ben heel hun leven over niks anders hooren spreken, dan over oorlog. Geboren aan 't begin van den weareld- brand 19141918 hebben ze den oorlogsangst ingezogen aan de moederborst. Op school leerden ze de nieuwste aardrijks- kunde, die elke maand weer nieuw was, want... oorlog! Op school leerden ze de jongste geschiede nis, die alleen maar oorlog was! In de krant begosten ze te lezen en 't was oorlog. Altij oorlog. Oorlog is veur deus geslacht den normalen toestand van hun weareld! Werkloosheid 'nen zekeren vorm van be- staan. Arbeid 'nen onzekeren vorm van bestaan. Wat willen wij, ouweren, bij deus geslacht iets bereiken, mee preken en prevelen? Ons v6drbeeld dugt nie! Eh 't aankomende geslacht? Be-wust op- gevoed tot slechte vacantiegangers, die van 't eene genot!"' naar het andere jagen, tel- kens aan den drempel van 'nen weareldbrand, die alles vernielen en vernietigen zal, wat willen wij daarvan verwachten? 't 'Hooge woord in ons Landje is er alweer uit: Mobilisatie! Toch weet ik op deuzen oogenblik da 'k oe schrijf nog nie, of den tweeden weareldoorlog in ons korte leven uitbreken zal. Niemand weet 't op deus moment, dat ik u schrijf, nog. Maar een ding weet ik wel: lijk in 't Evangelie van den zeuvensten Zondag na Pinksteren gesohreven staat, dat ge van doornen geen druiven en van distels gin vijgen plukt, dat 'nen goeien boom gin slechte vruchten en 'nen slechten boom gin goeie vruchten voortbrengen kan, 'n samenleving van menschenhaters nooit Vrede vinden zal! En dat de oorlogsvrucht, eenmaal stinkend-, rottend rijp, zal vallen van dieen gevloekten Boom van Haat! En wie dat nie gelooft, bij voorbaat de schuldvraag al opgelost hee en ,,den dader" aangewezen, die gaat maar rustig vort mee z'n kinders op te voeien tot beesten, de schuld van alle ellende te schuiven op eenen mensch of op een volk, die gaat maar rustig vort mee zijnen haat teugen zijnen evennoste, die gaat maar ondankbaar en verzuurd 't lieve leven deur tot den dag dat de „vruohten" van zijnen haatboom op z'n kersepit ontploffen. lets anders weet ik er dan ook nie meer op. En nou schei 'k er af. 'k Had geren over 't schoone Herfsttij geschreven! Over den levenden, dieen schoonen buiten. Maar 't moest zijn over den afschuwelijken oorlog, die ieverans dreigt mee dood en ver- derf. Onwijs Menschdom! Veul groeten van Trui, ze is, dank zij den goeien oppas van den Eeker, weer ter been van Dre III, den Eeker en als altij, gin horke minder van oewen t. a. v., DRe.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6