ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Arabella de Verschrikkelijke No 9961. WOENSDAG 6 SEPTEMBER|1939 79e Jaargang Binnenland Feuilfeton Buiteriland TWEEDE BLAD NEUZENSCHE COURANT WSNKKLSLITTINGSWKT. Burgemeester en Wethouders van TBR- NHUIZE3N, gelet op het bepaalde in het vijfde lid van artikel 9 der Winkelsluitingswet 1930, Staatsblad no. 460, zooals deze is gewijzigd bij de Wet van 27 Juli 1934 Staatslblad no. 450; b e s 1 u i t gedurende den tijd dat ingevolge buiten gewone oproeping dienstplichtigen onder de wapenen zijn, ontheffing te verleenen: a. van bet bepaalde in de artikelen 2, 4 en 5 der Winkelsluitingswet 1930, Staatsblad no. 460, voor (wat betreft den verkoop van voorwerpen en stoffen aan de militaire over- fa eid; b. van het bepaalde in artikel 2, onder b en c van genoemde wet, voor wat betreft den verkoop van voorwerpen en stoffen, ter voorziening in eigen befaoefte, aan militairen, behoorende tot onderdeelen van de weer- maciht, opgeroepen ter verzekering van de uit- wendige veiligfaeid des lands. Temeuzen, 2 September 1939. Burgemeester en Wetfaouders voornoemd, P. TBLL.EGEN, Voorzitter. B, I. ZONNEVIJLBE, Secretaris. TWEEDE KAMER. Redevoeringen van den voorzitter en den minister-president. Een emstige stemming. In wel zeer buitengewone en benarde om- standigheden is, merkt de H. Crt. op, de Tweede Kamer Maandagmiddag bijeenge- komen, een Maandag, ook al een ongewonen vergaderdag. Een oogenblik dat denken deed aan de eerste vergadering onzer Volksver- tegenwoordiging in de spannende Augustus- dagen van 1914. Toch is er een groot verschil: de oorlogsramp faeeft ons werelddeel niet on- verwacht overvallen. Al maanden heeft het gevaar gedreigd. Onze Regeering faeeft bijtijds allerlei voorbereidende maatregelen kunnen treffen. In September van 't vorige jaar fae- gon men met de versterking van de grenzen, welke geleidelijk maar in snel tempo werd uitgevoerdvoorzieningen voor de grens- bewaking werden getroffen, men kon maat regelen voor de bevoorrading van ons land treffen. De spannende dagen van Maart-April gaven een toegenomen paraatheid te zien, tot in het laatst van Augustus de voor-mobilisa- tie en de algemeene mobilisatie werd afge- kondigd. Intusschen beschikte onze Regeering reeds over tal van volmacbten om dadelijk, wanneer het gevaar dreigend werd, te kunnen optreden. Zij beeft daarvan reeds op groote scfaaal gebruik gemaakt. Niettemin zijn nog allerlei aanvullende voorzieningen noodig en zullen deze ook noodig blijven. Hiervoor o.a. is de Tweede Kamer Maandagmiddag bijeen gekomen, in dezelfde ernstige stemming, welke thans op ons gebeele volk drukt. Rede van den voorzitter. (Het geheele kabinet was aanwezig, toen de voorzitter, mr. van Schaik, om kwart over 2 bet woord nam, terwijl alle leden en ministers van bun zitplaatsen verrezen. De voorzitter sprak als volgt: Geaebte medeleden. De in de menschelijke gemeenschap levende krachten ten goede zijn tenslotte onvoldoende sterk gebleken, om het verschrikkelijk onheil te verhoeden, dat zich thans over de volkeren dreigt uit te storten. Qpnieuw zal een worste- ling om recbt en gerechtigheid plaats vinden, niet met de edele wapens des geestes, maar met strijdmiddelen, welke onze beschaving in baar hart zullen treffen. Het Nederlandscfae volk is trotsch en tevens dankbaar, dat zijn geliefde Koningin zicb nog in het uiterste uur der dreiging in persoon gewijd beeft aan pogingen om een wereldramp te voorkomen en tot verzoening te geraken. Waar de Regeering heeft besloten onze neu- traliteit strikt te handfaaven en als het moet zonder aarzebng te doen eerbiedigen, staat bet geheele volk acbter haar. EEN VKOOLIJKF. LIEFDESROMAN van Berta Ruck. Vertaald door TEO DE WTTTE. 29) Vervolg. Werkelijk?" vroeg miss Delamere, meer dan bescheiden. ,,Ik weet niet wat jongelui willen en hoe hun gedachten zijn gevormd. Ik beb me sinds lang niet meer met dergelijke vraagstukken bezig gehouden. Zij zijn een ge- sloten boek voor mij, natuurlijk." ..Werkelijk vroeg Eric verbaasd, o, zoo onnoozel verbaasd, dat de stalknecbt uit miss Ames glorierijke vergelijking bet hem niet /erbeterd zou hebben. ,,Ik weet eigenlijk niet, wat je daarmee bedoelt." Er is niets heiizamers voor een verwend kereltje als Eric was, dan ook eens iets niet te weten, vooral als het onderwerp van zijn verwondering een allerbekoorlijkst en be scheiden meisje is, dat hij tot nu als een quan tity negligeable uit den weg is gegaan. En Peggy oordeelde het verstandig hem enkele minuten in dit louterende vuur der onwetend- heid te la ten, opdat bij gezuiverd zou worden van een serie allerongewenschte bebbelijkbeid- jes. In die kwellende stilte keek Eric, de vrou- wenkenner, zooals hij zicb op de club zoo gaame betitelde, de jongeling, die met een hautain glimlacbje de meest verdienstelijke meisjes uit zijn kringen pleegde te schatten en gering te schatten met een nederige be- wondering naar dat bescheiden voortwerken- de meisje. met het roodbruine haar, de licht- bruine oogen, de sproeten in het zachte bleeke Zorgvolle en moeilijke tijden wachten onze bevolking, welke zij echter eendrachtig en vastberaden zal weten te doorstaan. De nationale gezindheid moge allereerst tot uitdrukking komen in de volksvertegenwoor- diging. Ondanks verschil van staatkundig in- zicbt spreke nu meer dan ooit de innerlijke saamhoorigheid, waar het gaat om de hoogste belangen van het land. Laten wij onze Regee ring die voor een uiterst verantwoordelijke en zware taak komt te staan, daarbij in alle opzichten onze kraehtdadige, onze hartelijke medewerking verleenen, en laten zij alles ver- mijden, wat haar in haar nationaal en inter- nationaal beleid ook maar in het minst zou kunnen bemoeilijken. Moge de tijd niet lang uitblijven, waarop door Gods goedheid de werken van vernieti- ging opnieuw door die des vredes zullen wor den vervangen. Rede van den minister-president. De voorzitter gaf daama het woord aan den voorzitter van den Raad van Ministers. De minister-president, jbr. mr. D. J. de Geer, hield de volgende rede: Mijnheer de voorzitter. De regeering wenscht u en de Kamer dank te zeggen voor den spoed, waarmede deze ver i gadering op een ongewoon tij-dstip is bijeen- j gekomen. Zij zou het op prijs stellen, wanneer verschillende wetsontwerpen, in verband J staande met de buitengewone omstandig- j heden waarin wij verkeeren, hier nog vandaag konden worden afgebandeld. i Dat die omstandigheden ook naar bet in- zien der Regeering een hoogst ernstig en zor- gelijk karakter dragen, zal ik wel niet behoe- j ven te zeggen. Ruim 25 jaar geleden, op Maandag 3 Aug. 1914, werd door den beer de Savomin Lofaman in deze Kamer gezegd: „Ik geloof niet, dat ooit ons Koninkrijk in een zoo gevaarlijken toestand is geweest als op dit oogenblik". Het was aan bet begin van den wereldoorlog en de Kamer was met een gelijksoortig doel bij een geroepen als op dezen middag. Ons Koninkrijk bestond toen honderd jaar. Het is wel een bittere ervaring, dat de ge- neratie, die dien onheilsdag heeft meegemaakt reeds na een kwarteeuw neiging moet gevoe- len die sombere woorden te herbalen. Dit, on danks de hoop, die een tijdlang gekoesterd werd, dat de les van den wereldoorlog niet vergeefsch zou zijn geweest en den volken de kracbt zou geven, baar onderlinge verhou- ding op nieuwen en betrouwbaarder grondslag te vestigen. Zoo de voorteekenen niet bedriegen, wacht ons werelddeel en zijn beschaving in de naaste toekomst een nog bangere crisis dan in de jaren tusscben 1914 en 1918 werd doorge- maakt. En al niogen wij bopen, dat de recbt streeksche verschrikkingen van den oorlog aan ons land zullen worden bespaard, dan toch zullen wij ons deel hebben in de spannin- gen, die hij oproept, in de vemietiging van welvaart, die bij brengt, in het onzegbare leed dat in allerlei vorm over de volken komen zal. Daarbij zullen de moeilijkheden en gevaren waarvoor de jongste wereldoorlog ons heeft geplaatst, niet alleen met nieuwe kracbt zicb openbaren, maar ook, naar te vreezen valt, nog zwaarder eischen aan ons beleid en geduld en uithoudingsvermogen stellen dan destijds het geval was. Bij de ernstige tank, die ten dezen aan de Regeering is opgelegd, rekent zij op de een- dracht van het volk en op de trouwe plichts- betrachting en toewijding van alien, die, op hoogere of lagere plaats, buiten of binnen staatsrechtelijk verband, tot medewerking in eenigerlei opzicbt geroepen worden. Zij is overtuigd dat het beroep, dat zij ten dezen op heel ons volk doet, niet onbeantwoord zal blij ven. De ervaring, gedurende de jongste week opgedaan. zoowel in de voorbeeldige en van een voortreffelijken geest getuigende wijze waarop zich de mobilisatie voltrok, als in an- dere symptomen, die te harer kennis kwa- men, versterkt haar in die overtuiging. Omtrent de politieke houding, door ons land in het uitgebroken conflict aan te nemen, be- staat in ons midden geen verschil van ge- voelen. Ons land is vast besloten zijn neutraliteit gezicfat. Wat st-ond dat leuk, die sproeten, vond bij. Het gaf wat teekening aan het ge zicfat. Heel wat interessanter. dan die opval- lende bios, die je telkens herinnerde aan Kerstmis met de gekleurde marsepein appels. Plotseling vroeg Eric Cattermole zicb ang- stig af, of het mogelijk zou zijn, dat dit een- voudig vergeten kind wellicht, Khar klein ge- beim bezat. Zou het mogelijk zijn, dat Peggy Delamere, het arme familielid in bet geheim haar hart aan iemand bad verpand? Maar... dan... begon het pijnlijk in hem te lichten... dan was er dus een bewonderaar van Peggy Delamere ergens op de wereld... en die be wonderaar heette niet Eric Cattermole. Dan was er dus een concurrent. Ik heb al gezegd, dat mannen schapen zijn. Het zijn niet alleen schapen. Het zijn tevens uiterst arrogante en jaloerscbe kinderen. Alleen de gedachte, dat iemand anders Eric Cattermole vdor ge weest zou kunnen zijn in zijn appreciatie van Peggy Delamere, was voldoende om dat fat- terig jongmensob ineens op zijn achterste beenen te krijgen. Wie dorst het wagen iets te bewonderen wat niet dctor den pretentieu- zen cbarmeur was waardig gekeurd om be- wonderd te worden? Dat was werkelijk onge- hoord. Dat diende bestraft! En met de eenige methode, die Eric Cattermole beelissend achtte. Hij zou Peggy Delamere voortaan be wonderen. Hij zou zorgen, dat dit vergeten nummer naar voren werd gebracht. Het cer- tificaat van echtbeid zou door hem zelf wor den uitgereikt. O neen, Eric Cattermole dacht er niet aan te bekennen, dat hij reeds met handen en voeten gebonden was. Hij maakte zich werke lijk nog wijs, dat hij de zoo lang versmade Peggy alleen maar wilde rechtvaardigen, haar als bet ware wilde schadeloos stellen voor haar achterstelling, door haar, onder zijn goedkeuring en schutse, wat naar voren te schuiven. „Je hebt anders voldoende attractie voor naar alle zijden met de grootste nauwgezet- heid en de volledigste consequentie te hand- haven. Wij hebben van de naastliggende belligeren- te mogendheden een verklaring ontvangen, dat zij die neutraliteit zullen ontzien. En wij stellen vertrouwen in den ernst en de oprecht- heid van die verklaring. De mobilisatie van onze weermacht is dan ook tegen niemand gericbt, maar werkt ten gunste van alien. Zij is zeker een plicht tegenover onszelf, maar zij is nog veel meer een plicht tegen over de oorlogvoerende partijen. De paraat heid van ons leger en onze onverzettelijke wil om iedere, ook de geringste, aantasting onzer neutraliteit met alle beschikbare middelen tegen te gaan, verschaft hun de zekerbeid en veiligfaeid, die zij behoeven. Wat de toekomst aan Europa zal brengen weten wij niet. Wel weten wij, dat het in bange tijden als deze meer dan ooit aankomt op die eigen- schappen van geest en karakter, die ook in acbterliggende eeuwen onize natie in de hacne lijkste oogenblikken hebben geschraagd. Met bet voorbeeld der vaderen voor oogen, willen wij ons evenwicht bewaren; rusteloos arbeiden aan de beveiliging van wat ons toevertrouwd is, maar tegelijk rustig zijn temidden van de opgezweepte golven; elk in eigen kring doen wat ter leniging van nood en verlichting van druk mogelijk is; en bovenal een diep en innig geloof bewaren in onzen trouwen Vader in den Hemel, Die ook door nacht en stormtij de volken en personen wil leiden naar een betere toekomst. Het was in bet donkerste uur van onze ge- schiedenis, dat de geloofshymne geboren werd welke de eeuwen trotseerde; de hymne, welke ook nu nog de diepste en zuiverste gevoelens van ons volk vertolkt en dit zal blijven doen, hoe boog straks de nood moge stijgen: Mijn scbild ende betrouwen Zijt Gij, o God, mijn Heer. Op U zoo wil ik bouwen, Verlaat mij nimmermeer. Typeerend voor de ernstige stemming van deze vergadering was, dat beide redevoerin- gen in diepe stilte werden aangehoord; dat geenerlei teeken van ontstemming werd ver- nomen en dat ook na het indrukwekkende slot van de rede van den minister-president een volkomen stilte bewaard bleef. Zoowel in de stem van mr. van Schaik als van minister de Geer was de ontroering niet volkomen be dwongen. KONING GEORGE SPREEKT TOT ZIJN VOLK. Koning George heeft Zondagavond een radiorede gehouden, bestemd voor alle deelen van het Britsche rijk, waarin bij o.m. zeide ,,in dit noodlottigste uur onzer gescbiedenis aan elk gezin in bet geheele empire een bood- schap te willen zenden met dezelfde innigheid alsof hij den drempel der kamers had kunnen overscbrijden om zijn onderdanen zelf toe te spreken." Voor den tweeden keer in ons leven zijn de meesten onzer in oorlog. Steeds weer opnieuw hebben wij geprobeerd een vreedzame oplos- sing te vinden voor de gescfaillen, welke tus- schen ons en onze vijanden bestaan. Wij wor den tot een conflict gedwongen, want onze bondgenooten en wij zijn genoodzaakt de uit- daging te aanvaarden van een principe, dat, indien het zou overheerschen, fataal zou zijn voor de wereld'beschaving. Dit principe toch veroorlooft een staat op zelfzuchtige wijze ge- weld te gebruiken, de aangegane verdragen en plecbtige beloften te negeeren en zich ge- welddadig te keeren tegen de souvereiniteit onafhankelijkheid van andere staten. Een dergelijk beginsel is gebaseerd op de primitieve leer, dat macbt recht is en indien het over de geheele wereld zou worden geves- tigd, zou de vrijheid van ons eigen land en het geheele Britsche gemeenebest in gevaar komen. Docb nog meer dan dit. De volken der wereld zouden in de ban wor den gehouden van de vrees en alien verwach- tingen op een duurzamen vrede en veiligheid, van recbt en vrijheid tusschen de naties zouden iederen man, waarmee je in aanraking komt, en je weet dat zelf maar al te goed", zei hij ineens driftig. „0, dank je voor de kruimels", mompelde Peggy half binnensmonds een zinnetje na, dat ze van Arabella bad gelfeerd. Maar in Peggy's stillen toon kreeg bet een zeer pikante be- teekenis. En ze kon niet nalaten even te blo- zen, met dien gracieuzen bios, dien Arabella Ames reeds had gewaardeerd als een van haar meest waardevolle troeven. Toen ze hem even later in den steek liet om een klaaglied van baar tante in ont- vangst te nemen, keek Eric haar na, alsof hij haar voor het eerst zag. Die rustige gang van Peggy Delamere had minstens evenveel charme en vitaliteit als het gedraaf van miss Ames, zei hij bij zich zelf. Alleen ontbrak er de opdringerigheid aan, die hem vooral van- avond zoo de keel uit hing. En deze opmer- king was het begin van bet einde... dat wil zeggen, het einde van Eric Cattermole's jonge liefdesavontuurtje met de luidruchtige gast van ,,De Scbuur". Maar dat is een kwestie van latere zorg. Een uur later sloop de roodbruine Peggy Delamere in de slaapkamer van haar vrien- din en vroeg baar tusschen twee hartelijke zoenen .Arabella, hoe heb je bet kunnen bestaan om zoo banaal te zijn?" Het liep werkelijk de spuigaten uit aan bet diner, nietwaar?" vroeg Arabella. ,,Maar bet was nog niets vergeleken bij de maatrege len, die ik reeds genomen had, indien jouw Eric had willen blijven, inplaats van zooals nu met zijn staart tusschen. zijn beenen het hazenpad te kiezen, alsof ik hem wilde op- eten. Ik was van plan om een roos van de tafel te nemen en hem in jullie tegenwoordig- heid op den man af te vragen hoeVeel meis- "esharten bij de laatste vijf jaar reeds bad ge- broken; en welke steen volgens zijn gerenom- de bodean worden ingeslagen. Daarom moeten wij deze uitdaging aannemen. Onze taak zal zwaar zijn en de strijd zal niet beperkt worden tot de slagvelden. Wij zijn echter vastbesloten onze verplichtingen na te komen, bereid tot alle opofferingen, welke men van ons zal ver- langen en dan, met Gods hulp, zullen wij zege- vieren. DUITSCHLAND IN OORLOG. Volgens Havas meldde Zondag de „Neue Ziiricher Zeitung" uit Berlijn, dat de reactie op den huidigen staat van oorlog zeer merk- waardig was, men leefde nog steeds in de ver- beelding, dat de oorlogstoestand beperkt zou zijn tot Duitschland en Polen en velen zouden niet weten dat deze zich heeft uitgebreid tot Frankrijk en Engeland. Naar bet uiterlijk toont bet stadsbeeld van Berlijn weinig ver- andering, alleen houden zicb duizenden in de omgeving van de rijkskanselarij op. Het programma van de theaters in Berlijn en de overige steden van Duitschland bleef Zaterdag ongewijzigd. In de theaters waren overal maatregelen genomen tegen' aanvallen uit de lucht. De Fiihrer heeft de leden van de weermac-ht, die zijn veroordeeld tot vrijheidsstraffen van niet langer dan zes maanden, gratie verleend. Van de gratie uitgezonderd zijn misdadigers, deserteurs, muiters e.d. De leider van den arbeidsdienst, Hieri, heeft een oproep gepubliceerd tot uitbreiding van den arbeidsdienst voor de vrouwelijke jeugd. Alle meisjes van 17 tot 25 jaar, die niet reeds een bijzondere taak te vervullen hebben, moe ten in den arbeidsdienst eeredienst ver- richten. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: De Fuhrer heeft de orde van bet ijzeren kruis weer ingesteld. De orde zal in vier klassen, n.l. tweede klasse, eerste klasse, ridderkruis en grootkruis verleend worden en wel uitsluitend voor dapperheid tegenover den vijand, resp. voor bijzondere prestaties. ANDERE MOGENDHEDEN. Nitsji Nits-ji Sjmboen schrijft, dat Japan in geval van een Europeesch conflict strikt neu- traal zal blijven. Het blad voegt hier aan toe, dat evenwel geen neutraliteitsverklaring zal worden afgelegd. Zondagmiddag had Franco nog geen positie gekozen in het Europeescbe conflict. Volgens Havas gelooft men te Burgos, dat hij zal wachten hoe de oorlog zich ontwikkelt al- vorens zicb uit te spreken. Brj het ontbreken van een officieel standpunt beeft de pers op- dracht ontvangen zich te onthouden van com- mentaren over den intemationalen toestand en de strengst mogelijke objectiviteit in de benchtgeving in acht te nemen. De waamemende minister-president van Nieuw-Zeeland Fraser heeft in een radiorede tot de natie verklaard. dat Nieuw-Zeeland ten voile met Engeland zal samenwerken. Minister-president Noeri Said heeft in een radiorede verklaard, dat Irak zich niet in een oorlog zal laten verwikkelen. Wel zal men Engeland als bondgenoot de transportmidde- len van Irak ter beschikking stellen. In een buitengewone zitting beeft de Noor- sche ministerraad de neutraliteit van Noor- wegen afgekondigd. President Vargas heeft Zondag de wet in- zake de neutraliteit van Brazilie onderteekend. In Argentijnsche kringen streeft men er naar, de Spaansch-Amerikaansche Staten buiten het international conflict te houden Ook Portugal blrjft neutraal. OPPERSTE GENERALE STAF IN SPANJE OPGERICHT. Naar te Madrid werd medegedeeld, beeft generaal Franco een oppersten generalen staf onder zijn eigen rechtstreeksch bevel opge- richt, als ,,de hoogste militaire waarborg voor Spanje s vrijheid van handelen in geval van een gewapend conflict". Generaal Vigo, een der meest vooraanstaande strategen van ranco, is tot bevelvoerend generaal be- noemd. De taak van den nieuwen generalen staf zal zijn het opstellen van strategische plannen. het regelen van de plaatsing der troepen en van de macfainerie voor de mobilisatie en het coordineeren van de militaire en economische macbt der natie. meerden smaak bet best in een verlovings- nng paste... en al dergelijke hatelijkheidjes meer, waarop ik hem nu niet meer zal kun nen onthalen, vrees ik." „Gans", zei Peggy dankbaar. ..Heelemaal niet, miss Delamere. Ik vind het voor een gewoon meisje al meer dan ge- noeg, dat ze tweemaal neen moest zeggen tegen den verkeerde. Een volgende maal zal ze er wei voor zorgen reeds te weigeren voor- dat ze gevraagd wordt." HOOFDSTUK XIV. Arabella stelt een widen vriend voor. Eric bad een systeem waarmee zijn familie zoo iangzamerhand vertrouwd was geraakt. Het telegramsysteem. Och, ik vermoe'd dat bij de eenige niet was, die zich van dit soms wel eens doorzicbtig hulpmiddeltje bediende om uit een ongelegenheid te geraken. Hij was zelden langer dan vier en twintig uur op een plaats, die hem in bet gebeel niet aanstond, of er kwam een telegram dat hem allerdringendst wegriep. Zijn moeder en zusters verwachtten dan ook niet anders of den volgenden morgen zou de brievenbestelier met een dergelijke bood- schap naar ,,De Schuur" komen rijden. Sinds hij alien zoo duidelijk had laten zien, dat de aanvallen van het ontzettend kind niet den minsten invloed meer op hem hadden en het gevaar dus volkomen was bezworen, was daar- mede tevens de eenige reden voor zijn „heer- lijk luie week" op ,,De Schuur" verdwenen. Het telegram kwam. Eric was alleen zoo be- leefd om er een dag mee te wachten. Daar- door opende hij tot zijn groote verbazing een geheel andere tijding, dan hij verwacht had. Het was een bonafide oproep van zijn com mandant... om zich gereed te maken voor... den oorlog. Eerst toen zijn wagen reeds een uur door PROC LAMA TIES VAN HITLER. Hitler heeft Zondag drie proclamaties uit- gevaardigd, een gericht tot bet Duitsche volk, de tweede tot het leger in het Westen en de derde tot de N.S.D.A.P. In zijn oproep tot bet Duitsche volk zegt Hitler, blijkens ,.De Courant", o.m.: ,,Sedert eeuwen heeft Engeland er naar gestreefd de Europeesche volken weerloos te maken tegen over de Britsche politiek om de wereld te ver- overen, en wel door steeds den gevaarlijkst lijkenden staat onder allerlei voorwendsels aan te vallen en te vern-ietigen. Zoo heeft het eens de Spaanscbe wereldmacht bestreden, later de Hollandsche, dan de Fransche en sedert 1871 bestrijdt het de Duitsche macht. Wijzelf zijn getuigen geweest van de Engel- sche omsingelingspolitiek tegen het Duitsch land van vdor 1914. Toen Duitschland zicb begon te herstellen van de vreeselijke gevol- gen van het verdrag van Versailles, begon de Britsche omsingeling opnieuw. In den wereldoorlog hebben de Britsche oor- logshetzers gelogen, dat hun strijd alleen het buis Hohenzollern of het Duitsche militarisme gold, dat zij er niet aan dacbten Duitschlands kolonien, of zijn handelsvloot te nemen. Dat is toch gebeurd. Ik beb Engeland en het Engelsche volk tal- rijke malen verzoening en vriendsehap aange- boden. Mijn geheele politiek was op de ge dachte der verzoening gebouwd. Ik ben steeds afgewezen en steeds heeft men nieuwe voorwendsels gezocbt om de Duitsche levens- ruimte in te krimpen en ons daar, waar wij nooit Britsche belangen bedreigden, het leven te bemoeilijken. Hitler zegt dan verder, dat Engeland Polen tot een onverzoenlijke houding heeft gedre- ven. De Britsche regeering heeft zich echter in het Duitschland van 1939 ver,gist, de hui- dige kanselier heet geen von Bethmann Holl- weg. Sedert twee dagen strijdt nu de Duitsche weermacht in bet Oosten, om de veiligheid van bet rijksgebied te herstellen. De Pool- sche tegenstand wordt gebroken en Engeland kan gelooven: thans zijn in het Duitsche rijk negentig millioen menschen vereenigd. Zij zijn besloten zich niet door Engeland te laten wurgen. Wij weten, gaat de oproep verder, dat niet bet Britsche volk in zijn gebeel voor dit alles verantwoordelijk is. Het is de Joodsch-pluto- cratische en democratische beerscbersgroep, die in alle volken der wereld slechts gehoor- zame slaven wil zien. De Britsche geld- en machtspolitici zullen ervaren wat het zeggen wil, zonder eenige aanleiding het nationaal- sociabstische Duitschland in een oorlog te willen sleepen. Duitschland zal niet meer capituleeren. Een leven onder een tweede en nog erger dictaat van Versailles beeft geen zin. Wij willen geen slavenvolk zijn. Ten slotte zegt de oproep, dat terwijl de soldaat aan bet front strijdt, niemand aan den oorlog mag verdienen en dat niemand thuis zicb aan zijn plicht mag onttrekken. Zoolang het Duitsche volk eensgezind was, is het nooit verslagen; wie zich schuldig maakt aan tweedracht zal als vijand der natie ver- nietigd worden. Als ons volk in dien zin zijn hoogsten plicht vervult, zal, besluit de oproep, ook die God ons bijstaan, die Zijn genade nog altrjd gegeven beeft aan hem, die besloten was zichzelf te helpen. In den oproep tot de soldaten aan het Wes- telrjk front zegt de Fuhrer o.m.: Hoewel Duitschland in bet Westen van het rijk aan geen enkelen staat eischen heeft te stellen, hoewel Duitschland geen aanspraak beeft gemaakt op eenige territoriale revisies in. deze gebieden en hoewel Duitschland zelfs Engeland, evenals ook Frankrijk, zoo vaak bet aanbod heeft gedaan voor een hartelijke toenadering, ja vriendsehap, heeft de Britsche regeering besloten, het masker te laten vallen en onder een niet steekhoudend voorwendsel den oorlogstoestand geproclameerd. Zij heeft sedert maanden de Poolsche aanvallen op het leven en de veiligheid van de Duitschers, zoo wel als de overweldiging van de Vrije Stad Danzig gedekt met de belofte Polen direct te helpen, wanneer Duitschland zich daar tegen te weer mocht stellen. Nadat Polen in het gevoel van deze bescher- ming ook tot de meest agressieve aanvals- daden tegen het rijksgebied is overgegaan, heb ik besloten dezen om Duitschland geleg- den ring te doen springen. het hek was verdwenen. opende Peggy Dela mere het telegram, dat zijn oppasser voor hem had verzonden in antwoord op het door Eric verzonden draadbericht. De oorlog, die geheel Europa in rep en roer zette, bracht aanvankelijk in het huisgezin van de Cattermole's niet de minste verande- ring. De Squire zat den geheelen dag gebogen over enorme landkaarten van de verschillen de fronten, waar hij met vlaggetjes de ver- riehtingen noteerde die de telegrammen te lezien gaven. Mrs. Cattermole en haar dochters begon- nen over het Roode Kruis te praten. Arabella gaf onmiddellijk te kennen, dat zij indien het er werkelijk zou gaan spannen", van plan was om als verpleegster naar het front te trek- ken, welk nieuws door de geheele familie met verlichting werd ontvangen. Peggy nam haar vriendin op een saaien middag in vertrouwen en deelde haar mede, dat zij altijd sinds haar kinderjaren een bijzondere voorliefde voor zie- kenverpleging had gekend. Toch dacht nie mand er eigenlijk aan, dat ook Engeland spoe- dig in den maalstroom der ellende zou worden opgenomen. iHet leven op ,,De Schuur" ging zijn gewo- nen saaien gang. Dezelfde groote staf bedien- den, dezelfde langdurige en overvloedige maaltijden, dezelfde sleur, alsof er over de geheele wereld geen enkele doode was geval- len, alsof nergens menschen uit hun huizen waren verjaagd, alsof geen enkel monument was ingestort. Vanaf de ham en eieren tot de uitgebreide thee, met de echte natuurboter en de delicieus geroosterde sneedjes brood, tot de whisky voor den Squire, die elken avond in oorlogslectuur verdiept zat, bleef ieder ding en ieder wezen op ,,De Schuur" voortgaan in den geijkten koelen en tragen gang van het Engelsche plattelandsleven. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5