LUCHTBESCHERMING. De ramp voor Europa. DE LUCHTAANVALLEN OP WARSCHAU. WAT IEDEREEN WETEN MOET. LICHTD00VING. TERNEUZEN, 4 SEPTEMBER 1939. CRISIS-PUBLICATIEN NEDERLANDSGH VERKEER MET BELGIE. en andere legerbehoeften was dus al na ruim een jaar oorlogvoeren in Duitschland het aan- tal beschikbare arbeidskracbten onvoldoende. Op het oogenblik bevindt Duitschland zich reeds ongeveer op hetzelfde punt wat den in- zet van arbeidskrachten betreft als in het tweede halfjaar van 1915, toen 85 arbeiders per 100 gevraagde arbeidskrachten beschik- baar waren. Door de opneming van vrouwen in het pro- ductieproces heeft men eenigszins een com- pensatie kunnen vinden, maar wanneer men bedenkt dat volgens een Amerikaansche be- rekening voor elken soldaat aan het front 17 arbeidskrachten in het land dagelijks werkten, dan kan men begrijpen, welk een ongelooflijke prestatie van het volk voor de tegenwoordige millioenen-legers geeischt wordt. In Duitschland rekent men evenwel op een verhouding van soldaten tegenover arbeids krachten voor de oorlogseconomie van 1 3. De staat, die het aantal arbeidskrachten voor de oorlogseconomie kan verhoogen zonder zijn militair oorlogsfront te verzwakken, heeft volgens overste Hesse ongetwijfeld voordee- len. Daar er in Duitschland op het oogenblik reeds een groot tekort aan arbeidskrachten heerscht en zelfs de jeugd aan het werk moet worden gezet om den oogst binnen te halen, is niet in te zien, waar Duitschland die reser ves aan ,,mankrachten" vandaan moet halen. Omtrent het verbruik van het leger buiten het levensonderhoud Van de troepen, is van te voren niet veel te zeggen. Oorlog beteekent voor de partijen: elkaar zoo veel mogeijk mate- rieele afbreuk doen. Over de eventueele ver- woestingen van luchtaanvallen, speciaal op belangrijke fabrieken en industriecentra, is weinig met zekerheid te voorspellen. Maar ook zonder dat men hiermee rekening houdt, zal het verbruik van de burgerbevolking van wie al zulke hooge prestaties gevraagd wor den, buitengewoon sterk moeten worden be- perkt. De behoeften van een militaire macht aan steenkool, staal, ijzer, koper en andere metalen, wol, benzine enz. gaan natuurlijk vddr alles. Het volk zal zijn gebruik hiervan tot een minimum moeten beperken, d.w.z. zoo- veel mogelijk op zijn voorraden moeten leven zooals in den wereldoorlog ook in ons land het geval was ten gevolge van de afsluiting van den aanvoer. Een nieuwe wereldoorlog zal in dit opzicht, doordat er met veel meer gemo- toriseerde onderdeelen artillerie en met een geheel nieuw luchtwapen zal worden gewerkt men zou bijna zeggen met meer ,,kapitaal" nog veel grooter materieele eischen stellen. Het komt er dus maar op aan, welk volk bereid is tot de grootste arbeidsprestaties onder gelijktijdige zelfoplegging van de sterk- ste verbruiksbeperking. Dit eischt niet alleen physieke in spanning, maar ook een buiten- gewone psychische. Het volk, dat dit het langst zal weten uit te houden, zal waarschijn- lijk de overwinning kunnen behalen, indien althans in een dergelijken alles vernietigen- den oorlog nog van een overwinning sprake zal kunnen zijn. „VRIJWILLIGERS DES DOODS" IN FKANKRI.JK? De ,,Intransigeant" publiceert een oproep voor „vrijwilligers des doods", die bereid zijn zich op te offeren, om bijzonder gevaarlijke werkzaamheden te vervullen, waarvan zij waarschijnlijk niet zouden terugkeeren. Het blad wijst er op, dat dergelijke formaties reeds bestaan in Japan en Polen en dat Frankrijk deze eveneens moet hebben. Daartoe wordt in het bijzonder een beroep gedaan op hen, die door invaliditeit, ziekte of ouderdom geen ge- wonen militairen dienst kunnen verrichten. Leden dezer ,,zelfmoordgroepen" zouden geen speciaal insigne dragen en niet langer dan zes maanden dienst doen. Door loting zouden uit hen degenen worden aangewezen, aan wie gevaarlijke ondememingen worden opgedra gen. CANADA ZAL NAAST ENGELAND STAAN. In Canada is een wet afgekondigd onder den naam ,,oorlogsmaatregelen". De Canadeesche regeering heeft met alge- meene stemmen besloten, dat, ingeval Enge- land verwikkeld zou raken in een oorlog om weerstand te bieden aan agressie, zij het par- lement terstond zou vragen bijeen te komen en machtiging te geven tot daadwerkelijke samenwerking van Canada aan den kant van Engeland. DUITSCHERS MOGEN NIET NAAR BUITENLANDSCHE ZENDERS LUISTEREN. De Duitsche ministerraad voor de rijksver- dediging heeft een verordening uitgevaardigd, waarin het volgende bepaald wordt: ,,Het luisteren naar buitenlandsche zenders is verboden. Overtredingen worden met tucht- huis gestraft. In lichtere gevallen kan de uit- spraak gevangenisstraf luiden. De gebruikte radiotoestellen worden ingetrokken. Wie be- richten van buitenlandsche zenders verspreidt, wordt met tuchthuis gestraft en in bijzondere ernstige gevallen met den dood. De bijzondere gerechtshoven zijn bevoegd overtredingen tegen deze verordening te behandelen". Het Komt ons wel vreemd voor, dat ondanks het voortschrijden van wetenschap en bescha- ving een oorlog nog mogelijk is. De illusie, dat deze tot het verledene zouden behooren hebben wij nu al geruimen tijd verloren. Twin- tig jaar geleden, onder den verschen indruk der verschrikkingen van den wereldkrijg heb ben wij ons verbeeld, dat zoo iets zich wel niet meer zou herhalen. De hoop, waarmede die verbeelding gepaard ging, is echter ijdel gebleken. Oorlogen schijnen, evenals epide- mieen en natuurrampen tot het onvermijdelijke van het werel'dgebeuren te behooren. De strijd, die thans is ontbrand, hebben we reeds sinds lang zien aankomen, doch wel bleven we, zoolang de strijd niet was ontbrand nog hopen, dat de pogingen voor een vreedzame oplossing van het geschil werden aangewend, met suc- ces zouden worden bekroond. Het heeft ech ter blijkbaar niet kunnen zijn. De Duitsche rijkskanselier Hitler heeft, van oordeel dat hetgeen hij beschouwt als een recht van het Duitsche rijk niet langs den weg van onderhandelen kan krijgen naar de wape- nen gegrepen, om hetgeen hij meent dat hem toekomt met geweld te nemen, daarbij bou- wende op de macht zijner militaire organi- satie, die hij thans onoverwinnelijk acht. Hij heeft Polen aangevallen. En Engeland en Frankrijk, die zich hadden verbonden Polen tegen een aanval te steunen gaven te kennen den plicht dien zij op zich genomen hadden te zullen nakomen. Het had nog wel eenigermate den schijn, alsof er aan die zijde aarzeling bestond, aangezien de actie van Duitschland niet aanstonds met agressie is beantwoord. Dit werd zelfs oorzaak, dat Chamberlain in het Engelsche Lagerhuis nog een fellen aanval van Greenwood te verduren had. Nader bleek evenwel, dat Engeland en Frankrijk nog een uiterste poging hebben ge- waagd, om Duitschland te bewegen van zijn aanval op Polen af te zien, al zullen zij zich daarvan wel geen groote illusies hebben ge- vormd. Engeland en Frankrijk heb'bdn door hun gezanten aan Duitschland gevraagd de Duit sche troepen uit Polen terug te trekken, daar hunne landen zich anders verplicht zouden zien hunne verplichtingen tegen Polen na te komen en alzoo tegen Duitschland te ageeren. Engeland had daarvoor een termijn gesteld tot gisteren voormiddag 11 uur. Aangezien toen geen antwoord van Duitschland was ont- vangen, heeft de Engelsche Minister-president Chamberlain verklaard, dat Engeland zich in staat van oorlog met Duitschland verklaarde. De Fransche gezant te Berlijn heefit zich gistemamiddag nog op het ministerie van buitenlandsche zaken vervoegd met de vraag of er geen antwoord op de vraag zijner regee ring was en bij het ontvangen ontkennend antwoord medegedeeld, dat hij dan zijn pas- poort moest vragen. Daaruit vloeit voort, dat ook Frankrijk zich met Duitschland op voet van oorlog be- schouwd. Alsvorens de strijd is begonnen, hebben zoowel de staatslieden vart Engeland en Frankrijk door redevoeringen, als de Duitsche rijkskanselier Hitler door middel van een proclamatie hun standpunt omtrent de kwes- tie en hetgeen zij hebben gedaan om den strijd te voorkomen uiteengezet. Uit de proclamatie van den laatsten blijkt overduidelijk, dat het niet gaat om kleine belangen, doch feitelijk een strijd beteekent tusschen Duitschland en Engeland om de oppermacht. Engeland heeft steeds getracht de wereld te beheerschen, Duitschland wil het thans die oppermacht betwisten. Door President Roosevelt is aan de strij- dende partijen verzocht, bij den oorlog de bur gerbevolking te ontzien. Zoowel Duitschland als Polen hebben daarmede ingestemd, voor zoover de andere partijen zich daaraan ook zouden houden. De ervaring heeft echter al aangetoond, dat slachtoffers onder de burger bevolking zullen vallen. Men moge ten doel hebben met bommen uit vliegtuigen militaire objecten aan te vallen, doch de trefkans uit vliegtuigen is dermate onzeker, dat het veel- vuldig zal voorkomen, dat ook niet bedoelde doelen worden getroffen, waarvan burgers, vrouwen en kinderen het slachtoffer worden. Een vraag die zich naar voren drong was, op welke wijze Engeland en Frankrijk thans Polen te hulp zullen komen, waarmede zij geen gemeenschappelijke grens hebben. Verder verwijzen wij naar de berichten om trent oorlogsdaden. UIT POLEN. Zeven Duitsche vliegtuigen zijn door de Polen neergeschoten. Voorts is een Duitsche pantsertrein door de Polen buitgemaakt. De Poolsche radio bevestigde, dat de aan- vallen van Duitsche vliegtuigen op Warschau door de luchtverdediging en een escadrille jachtvliegtuigen werden afgeslagen. Overi- gens hoorde men sedert het middaguur te Warschau opniew gedreun van kanonnen. De straten in de hoofdstad bieden een nor- malen aanblik, behalve wanneer er luchtalarm is. De politie is voorzien van gasmaskers en de dienst van de luchtverdediging verzekert tezamen met de politie een volkomen orde. Tot dusver zijn de volgende aanvallen gesig- naleerd: 1. Een aanval op Myszyniec met een lucht- bombardement op de steden Myszyniec, Gra- jewo, Chorzele en het Chorzele, ten noorden van Warschau. 2. In Opper-Silezie een aanval tusschen Neumittelwalde en Richthal, ten zuiden van Ostrof. 3. Een luchtaanval op Poznan, Vrijdagmor- gen om zeven uur. 4. Ben aanval in de richting van Lesno, in Posen. 5. Inneming van het grensstation Zbaszyn door de Duitsche troepen. 6. Een aamval met deelneming van ge- vechtswagens in den sector van Kraszta- Przepice. 7. Een aanval door een bataljon infanterie met tanks op Lubliniec, Tarnowskie en Gory. 8. Aan het front van Gleiwitz en Ratibor een aanval met tanks. 9. Een luchtbombardement op Krakau. 10. Een luchtbombardement op Kattowitz. 11. Een bombardement op het station Tunek, nabij Krakau, zonder succes. 12. Een aanval met tanks op Zakopane van Slowakije uit. 13. Tusschen vijf en zes uur Vrijdagavond overschreden Duitsche troepen de Poolsche grens tusschen den loop van den Weichsel. 14. Een luchtbombardement op Tczew met een lichten aanval op de brug over den Weich sel. 15. Drie aanvallen op de Westerplatte van Danzig, welke door het garnizoen werden afgeslagen. 16. Een aanval in Poolsch Pommeren. 17. Een aanval met tanks op het plaatsje Smilof, in Posen. De Poolsche grens is door Duitschland op zeventien plaatsen geschonden waarbij op ver- schillende punten van tanks is gebruik ge maakt o.a. bij Zakopane. Een evacuatietrein vol vrouwen en kinderen is gebombardeerd door Duitsche militaire vliegtuigen nabij Koetno op 100 km. ten wes- ten van Warschau. Er zijn ernstige verliezen te betreuren talrijke vrouwen en kinderen werden gedood velen gewond. Verscheidene steden die geen enkel militair belang dienden zijn door de Duitschers gebom bardeerd. LUGHTGEVECHT BOVEN WARSCHAU. Havas meldt uit Warschau dat Zaterdag middag vijf uur twintig Duitsche vliegtuigen een aanval hebben gedaan op de Poolsche hoofdstad. De Duitsche vliegtuigen vlogen of afzonderlijk of gedrieen. Poolsche jacht vliegtuigen bonden den strijd met de aanval- lers aan en er ontspon zich een gevecht op 1500 meter hoogte. Volgens Havas is te Warschau bevestigd dat Vrijdag 33 Duitsche vliegtuigen waarvan 20 bommenwerpers omlaag zijn geschoten. Verder zijn zestien tanks buiten gevecht ge steld terwijl de Poolsche troepen 500 Duit schers krijgsgevangen hebben gemaakt. De gevechten welke Vrijdagnacht en Zaterdag- ochtend aan de grens zijn gevoerd hebben niet veel verandering gebracht in den toestand. Reuter meldde Zaterdagmorgen uit War schau: Een ooggetuige van het bombardement dat Vrijdag op de oostelijke buitenwijken van Warschau werd uitgevoerd heeft tegenover den correspondent van Reuter hierover het voljgende verteld: 41 in formatie vliegende toestellen verschenen boven de voorsteden. Zij werden beschoten door het luchtdoelgeschut, dat verwonderlijk nauwkeurig was en den aanvallers dwong op zeer groote hoogte te blijven. Een tamelijk laag vliegende bommenwerper nam plotseling een duik en liet een zestal zeer ontplofbare bommen en verscheidene brand- bommen vallen. Zij schenen een stuk grond te treffen tusschen een rijtje huisjes en de rivier. Hooge zwarte rookkolommen stegen op uit de trechters. Een andere ooggetuige, die een luchtgevecht had gadegeslagen uit de binnenplaats van een flatgebouw heeft tegenover den correspondent van Reuter verklaard, dat het spoor der kogels gemakkelijk waameembaar was. Het gevecht was zoo opwindend, dat de bevolking het gevaar vergat en bleef kijken. De Duitsche luehtmacht schijnt gehoor- zaamd te hebben aan instructies van Hitler, geen burgerbevolkingen te bombardeeren. Er wordt hier uitdrukking gegeven aan ergemis over in het buitenland verspreide be richten, dat Warschau in brand stond. De correspondent van Reuter meldt verder: Ik heb een rit gemaakt door een groot deel van de stad en heb alles normaal gevonden. Het verluidt, dat op een plaats brand heeft ge- woed doch ik ben niet in de gelegenheid ge- weest, deze plaats vast te stellen. De vier in- zittenden van een Duitschen bommenwerper hadden een wonderbaarlijke redding, toen het vliegtuig in brand geraakte en viel. Twee hunner werden gewond terwijl alle vier door de politie werden gearresteerd. EERSTE DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Zaterdagavond mede: De Duitsche oorlogshandelingen van Silezie, Pommeren en Oost-Pruisen uit hebben aan alle fronten reeds Vrijdag het gestelde doel be- reikt. De troepen, welke uit het zuiden over het gebergte zijn opgerukt, hebben de lijn Neumark Sucha bereikt. Ten zuiden van Moravisch Ostrawa is de Olsa bij Techen overschreden. Tien zuiden van het industrie- gebied rukken de Duitsche troepen ter hoogte van Kattowitz op. De troepen, welke uit .Silezie zijn vertrok- ken, zijn op marsch in de richting van Tsjens- tochau en noordelijk daarvan. In den Corri dor naderen de troepen de Brahe en is de Netze bij Nakel bereikt. De troepen, welke uit Oost-Pruisen opruk- ken zijn ver op Poolsch gebied in strijd ge- wikkeld. iDe Duitsche luehtmacht heeft in herhaalde krachtige aanvallen de militaire opjecten op verscheiden Poolsche vliegvelden bestookt, o.a. te Rahmel, Putzig, Graudenz, Posen, Plock, Lodz, Tomaszow, Radom, Nuda, Kaitowitz, Krakau, Lemberg, Brest en Terespol. Deze militaire objecten zijn vernield. Bovendien hebben verscheiden escadrilles gevechtSvliegtuigen het oprukken van het leger gesteund. De Duitsche luehtmacht heeft hiermede de heerschappij in d'e lucht boven Polen behaald, hoewel sterke afdeelingen in midden- en West-Duitschland teruggehouden worden. Afdeelingen van de Duitsche zeemacht heb ben een stelling ingenomen voor de Danziger Bocht en beveiligen de Oostzee. Het schoolschip ,,Schleswig Holstein", dat in het Neufahrwasser bij Danzig ligt, heeft de door Polen bezette Westerplatte onder vuur genomen. De oorlogshaven van Gdynia werd door de luehtmacht gebombardeerd. Het Duitsche leger meldt verdere successen. Vooral de Duitsche luehtmacht was zeer actief. Het opperbevel van de weermacht maakte Zaterdagmiddag bekend: De. Duitsche troepen hebben Zaterdagmid dag den opmarsch op alle fronten met succes voortgezet. Vanochtend zijn de bewegingen verder gegaan. De Jablunkg-pas werd senl bedwongen. Het luchtwapen heeft op de aan gevallen en vernietigde Poolsche vliegvelden tal van de daar aanwezige vijandelijke vlieg tuigen vernietigd. Het oppercommando van de Duitsche weer macht maakte gisteravond bekend: Het optreden der Duitsche troepen heeft aan alle fronten verdere snelle successen ge bracht. De ten Zuiden van het Opper-Silezi- sche industriegebied optredende troepeneen- heden naderen Biala en hebben Pless ingeno men. Ten noorden daarvan braken d'e troepen door een Poolsche linie. Ten noorden van het industriegebied nade ren onze troepen de Warthe. Ten noorden van Czestochowa trekken pantserafdeelingen op naar Radomsk. Wielun is ingenomen. An dere onderdeelen trekken op naar Sieradz. De Pommersche legermacht is over de Brahe getrokken en heeft de Weichsel ten zuidwesten van Graudenz bereikt. Hiermede is de verblnding met de uit Oost-Pruisen, richting Graudenz komende groep bijna tot stand gebracht. De in den noordelijken cor ridor aanwezige Poolsche legeronderdeelen zijn afgesneden. De zui'vering van de Tucheler heide is aan den gang. Ook de uit Oost-Pruisen zuidwaarts be- raairide aanval is begonnen. Duitsche troepen rukken op naar Przasnysz. De Duitsche luehtmacht heeft heden blik- semsnelle eh geweldige slagen aan militaire objecten in Polen toegebracht. Talrijke Pool sche vliegtuigen werden in den luchtstrijd vernield. Een groot aantal aanvallen werden ondernomen op militaire luchtschuilplaatsen, vooral bij Gdingen, Krakau, Lodz, Radom, Demblin, Brest, Terrespol, Lublin, Luck, Go- tob, Warschau en andere. Efce in de hangars en op de terreinen aanwezige vliegtuigen gin- gen in vlammen op. Voorts werden op de voor- naamste spoorlijnen vernielingen aangericht, werden militaire transporten tot ontsporen gebracht en colonnes met bommen bestookt. De munitiefabriek Skarzyske-Kamienna vloog na een aanval in de lucht. Na de resultaten van heden valt er mee te rekenen, dat de Poolsche luehtmacht het zwaarst getroffen is. De Duitsche luehtmacht voert de onbeperkte heerschappij boven het geheele Poolsche gebied en staat thans voor verdere opdrachten ter bescherming van het Rijk ter beschikking. De strijdkrachten ter zee voor de Dantziger Bocht beschoten Zaterdagmiddag de vesting- wenken op Hels en de oorlogshaven Hela. Marinevliegers hebben veelvuldig de oorlogs haven Gj^dingen met bommen bestookt. HET POOLSCHE LEGERBERICHT. P. A. T. meldt uit Warschau: De Poolsche generale staf publiceert d.d. 2 .September het volgende communique: Op 2 September heeft de vijandelijke lueht macht haar activiteit over het geheele Pool sche grondgebied voortgezet. Talrijke plaat sen werden gebombardeerd, zonder er op te letten of zij al of niet uit militair oogpunt van beteekenis zijn. Warschau was Vrijdag het voorwerp van verscheidene luchtaanvallen met bombardementen van de buitenwijken en voorsteden. Tot dusrver veroorzaakt het optre den van de Duitsche luehtmacht in hoofdzaak slachtoffers onder de burgerbevolking. Mot inbegrip van Vrijdag hebben wij zeven en dertig Duitsche vliegtuigen neergehaald. Met inbegrip van Vrijdag hebben wij twaalf vliegtuigen verloren. Het optreden van het landleger: De vijand heeft zijn hevige aanvallen aan het front in de Westelijke Karpathen, Silezie en in de richting Gsestochowa voortgezet. Vrijdag hebben wij ongeveer honderd Duitsche strijdwagens vernield. Aan het front van Pommeren en Oost-Pruisen woedt de strijd in de grensigebieden voort. Ook in den omtrek van Gdynia wordt gevochten. Op de Westerplatte blijft het garnizoen zich verdedigen. Het garnizoen op de Westerplatte biedt weerstand. Havas meldde Zaterdagavond uit Warschau: De jongste berichten bevestigen, dat het Poolsche garnizoen op de Westerplatte te Dantzig met succes weerstand blijft bieden te land, te zee en in de lucht. De heldhaftige houding van dit garnizoen wordt in Polen al- gemeen bewonderd. Indien in deze ernstige tijden de licht- dooving zou worden gelast, of het verbod tot lichtuitstraling zou worden gegeven, betee kent dit, dat elke uitstraling van licht uit de bewoonde huizen geheel zal moeten worden voorkomen. Iedereen zonder uitzondering zal dan moe ten medewerken! Dit beteekent dat in elk huis, winkel of bedrijf moet worden nagegaan, in welke ver- trekken men noodzakelijkerwijs des avonds moet verblijven. In deze vertrekken worden alle vensters, ramen, dakramen, bovenlichten, glazen dakpannen, shed-daken in fabrieken, luchtroosters, brievenbussen, kortom alles waardoor licht naar buiten kan treden, afge- schermd met niet-doorsehijnend materiaal. In alle overige vertrekken, waar men dus bij avond niet behoeft te zijn, schroeve men de lampjes uit de fittings. Men moet dan tevens zorgen dat geen licht bij het openen van deu- ren of ramen naar buiten straalt, en dat in direct geen licht wordt weerkaatst door op den grond liggende voorwerpen, gebroken glas, spiegels of waterplassen. Hoe bereikt men dit op eenvoudige wijze? le. Neerlaten van alle beschikbare rol- gordijnen, blinden en jaloezieen. 2e. Dichttrekken of neerlaten van gor- dijnen (aan alle kanten over de raamomlijsting heen vastmaken met punaises of op andere geschikte wijze). 3e. Afdekken van bovenlichten, dakven- sters, e.d. met ondoorschijnend zwart papier, karton, triplex-platen e.d. (ook indien de ge- wone gordijnen licht blijken door te laten). 4e. Aanbrengen van afschermkapjes (in den handel algemeen verkrijgbaar) om elec- trische peertjes, of het aanbrengen van spe ciaal vervaardigde peertjes, die zeer weinig (blauw) licht verspreiden, of slechts een en kel punt belichten (eveneens in den handel). 5e. Nimmer deuren of ramen van een ver- licht vertrek openen (eerst licht uitdoen of voor een z.g. lichtsluis zorgen). Men heeft dit alles reeds in huis, of kan het gemakkelijk aanschaffen. Het komt hier aan op de zorg, die men besteedt en ook be- steden moet. Men heeft dan ook, indien over- treding wordt geconstateerd, geen enkele ver- ontschuldiging. Het dagelijksch leven in huis moet gewoon doorgaan. Lichtdooving in deze tijden is niet meer een oefening voor eenige uren die men ontgaan kan, doch zij kan een maatregelen zijn voor zeer vele dagen achtereen. Gij zult in huis steeds licht noodig hebben; denk daarbij aan de verzorging van kinderen, zieken of ge- brekkigen en aan ongevallen die in het vol komen duister mogelijk zijn. Een electrische handlamp of zaklantaam (met blauw afge- schermd licht) kan van groot nut zijn. Men zie verder onze brochures, vlugschrif- ten en Gids 1939. Van groot belang is het, dat een ieder lid worde van de N.V.L., opdat een blokbrand- weer kan worden gevormd. Nederlandsohe Vereeniging voor Luchtbescherming. Wij verwijzen voorts naar de in dit nummer voorkomende advertentie waarin vrijwillige hulpkrachten worden gevraagd voor de ver zorging van den dienst der luchtbescherming. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. In de op Dinsdag 5 September a.s., des namiddags 2 uur, te houden openbare ver- gadering van de gemeenteraad alhier komen de volgende punten in behandeling: 1. Beeediging raadsleden. 2. Benoeming wethouders. 3. Wijzigmg begrooting 1939. PROVINCIALE STOOMBOOTDIENST. Ter aanvulling van ons bericht van Vrijdag j.l. inzake de regeling van den Provincialen Stoombootdienst, kan worden gemeld, dat de boot naar en van Hoedekenskerke op Zondagen op den zelfden tijd vertrekt en aankomt als op werkdagen. AUTOBUSDIENST TERNEUZEN—ZELZATE v.v. Gewijzigde dienstregeling. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, heeft, evenals de provinciale stoombootdienst, ook de autobusdienst TerneuzenZelzate v.v. een belangrijk gewijzigde dienstregeling moe ten invoeren. Teneinde teleurstelling te voor komen, zal men goed doen de uren van ver trek en aankomst van dezen dienst goed te raadplegen. ALS VLIEGTUIGEN WORDEN BESCHOTEN. In vefband met de door de regeering be- volen beperking van het luchtverkeer, be- staat de mogelijkheid, dat de luchtdoelartil- lerie, de luchtdoelmitrailleurs en de militaire vliegtuigen op de in overtreding zijnde lucht- vaartuigen het vuur openen. Ten einde te voorkomen, dat alsdan letsel wordt veroorzaakt door neervallende scher- ven of kogels, wordt de bevolking aangeraden om, wanneer een dergelijke beschieting plaats vindt hetgeen onder meer merkbaar kan zijn door het springen van projectielen in de lucht dekking te zoeken en daarbij binnens- huis van de ramen verwijderd te blijven. DE POST VRAAGT UW HULP. Oorrespondentie voor militairen. Adresseering van correspondentie aan militairen moet als volgt geschieden: Naam en voorletters van geadresseerde, militaire rang, onderdeel, waartoe de militair behoort of waarbij hij is gedetacheerd, als- mede een nadere aanduiding: als veldleger, vesting Holland, stelling van Den Helder, enz. Voorbeelden van goede adresseering zijn op de postkantoren voorgehangen. In twijfelge- vallen vrage men daar inlichtingen. In geen geval mag een plaatsnaam worden vermeld. Indien het publiek blijft doorgaan met on- volledige of onjuiste adresseering van cor- DORSCHREGELING EN VEEVOEDER- VOORZIENIN G. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland schrijft ons het volgende: Dorschregelin g. Afgekondigd is een algemeen dorschver- bod. Hiervan kan in de hierna te noemen gevallen ontheffing worden verleend. 1. Dorsching door loondorschers of coope- ratieve dorschVereenigingen. Dorscht de teler op deze wijze, dan behoeft hij hiervoor geen afzonderlijke dorschver- gunning aan te vragen. De betreffende loondorscher of coop, dorsch- vereeniging dient echter in het bezit te zijn van een z.g. algemeene dorschvergunning. Deze vergunningen worden door den Provin cialen Voedselcommissaris verleend en zijn verkrijgbaar bij de Districtssecretarissen. Ben algemeene dorschvergunning wordt slechts verleend aan die loondorschers en coop, dorschvereenigingen, die zich verbinden tot nakoming van de volgende verplichtingen: a. Hij is gehouden om bij beeindiging van elke door hem verrichte dorsching een dorschbriefje in drievoud uit te schrijven, dat door den teler moet worden mede- onderteekend. De twee eerste exempla- ren hiervan dient hij dadelijk aan den districtssecretaris in te zenden. b. (Hij is voorts verplicht ervoor zorg te dragen, dat een opgave van de adressen, waar hij zal dorschen, minstens een dag tevoren in het bezit zal zijn van den Districtssecretaris. Daartoe zijn opgave- kaarten verkrijgbaar bij de Districts secretarissen. Algemeene dorschVergunningen wor den als regel slechts gegeven aan hen, die blijkens de in 1939 gehouden inven- tarisatie op dat oogenblik over een dorschgarnituur beschikten en daarbij toen hebben medegedeeld loondorscher of cooperatieve vereeniging te zijn. 2. Dorsching door den teler. Dit betreft het geval, waarin de teler zelf dorscht, hetzij met een eigen, hetzij met een gehuurde dorschmachine, die niet het eigen- dom is van een loondorscher. In dit geval dient voor elke dorsching een dorschvergunning te worden aangevraagd door inzending van een aanvrage-kaart. Deze kaart is den telers reeds bij de inventarisatie verstrekt en dient bij den Plaatselijken Bureauhouder (Districtssecretaris) te worden ingezonden. Ook bij dorsching door den teler wordt bij beeindiging van het dorschen een dorsch briefje uitgeschreven, hetgeen door den dienstdoenden opzichter geschiedt. Het briefje wordt door den teler mede-onderteekend. Veevoedervoorziening. Met betrekking tot het kraohtvoerverbruik is de veehouder thans aan normen gebonden. Deze normen zijn ter kennis gebracht van belanghebbenden door uitreiking van een cir culate ter gelegenheid van de inventarisatie. Aan de hand hiervan kan iedere veehouder berekenen hoeveel krachtvoer hij gedurende de maand September '39 aan zijn veestapel kan vervoederen. Men zorge er in zijn eigen belang voor, dat deze normen niet worden overschreden. Hetgeen een veehouder in September meer gebruikt dan volgens de normen geoorloofd is, zal op zijn toeYvijzing krachtvoer voor de volgende maand in min- dering worden gebracht. Wenscht een veehouder krachtvoer bij te koopen, dan zijn daartoe bestelbonnen en ge- leidebiljetten verkrijgbaar bij de plaatselrjke secretarissen, waarvan de namen en adres sen reeds in de dagbladen zijn gepubliceerd. Mochten genoemde bonnen en biljetten aldaar nog niet verkrijgbaar zijn, dan wende men zich tot den Plaatselijken Bureauhouder (Districtssecretaris De hoeveelheid bestelde krachtvoer wordt afgetrokken van hetgeen de veehouder ge durende de maand September volgens de nor men mag gebruiken. 'Het in loon laten vermalen van eigen ge- teelde producten tot veevoeder voor eigen veestapel is, met uitzondering van tarwe, voorloopig gedurende de maand September nog toegestaan, mits in normale hoeveel- heden. Het vervoer hiervan naar en van de loonmalerij (molenaar), moet echter gedekt zijn door een vervoerbewijs. Voor het ver voer naar de molenaar geldt vervoerbewijs model X en voor het vervoer terug van den molenaar naar het bedrijf van den teler ver voerbewijs model IJ. Deze vervoerbewijzen worden uitgereikt bij de plaatselijke secretarissen. Waar niet ver krijgbaar wende men zich tot de Plaatselijke Bureauhouders (Districtssecretarissen) Eigen verbouwde tarwe, welke voor eigen gezinsbehoefte in loon wordt vermalen, mag eveneens op de vervoerbewijzen X en IJ naar en van den molenaar worden vervoerd. Uitreiking hiervan geschiedt in dit geval alleen dan, wanneer de betrokken teler op zijn inventarisatieformulier heeft verklaard geen gebruik te willen maken an distributiekaar- ten. Bovendien mag het vervoer slechts be trekking hebben op hoeveelheden tarwe voor normaal verbruik. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Districtssecretaris. respondentia aan militairen kan de veldpost- dienst niet behoorlijk functioneeren. Er ont- staat reeds thans groote vertraging, terwijl de bezorging van tal van brieven door onvol- xedige adresseering misloopt. VORMING DISTRIBUTIEKRING. Bij Koninklijk besluit van 29 Augustus 1939 is in verband met de Distributiewet 1939 art. 11, lid 3 o.m. tot een distributiekring samen- gevoegd de gemeenten: Hontenisse, Axel, Clinge, Graauw en Langendam, Hoek, Hulst, St. Jansteen, Koawacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Vogelwaarde, Westdorpe, Zaam- slag en Zuiddorpe. De gemeenten in het Westelijk deel van Z.- Vlaanderen zijn alle in een kring samen- gevoegd. Terneuzen vormt op ziehzelf een kring. De A.N.W.B. heeft bericht ontvangen, dat verschillende Belgische grenskantoren o.a. dat te Wernhout op den weg van Breda naar Antwerpen gesloten zijn. Langs die kantoren wordt niemand meer in Belgie toegelaten. Wel is het voor Nederlanders, die in Belgie verblijven nog mogelijk terug te keeren. Ook de gelegenheid om grensdocumenten van motorrijtuigen door de Belgische douane voor definitieven uitvoer te laten afstempelen blijft nog open. Nederlandsche houders van motorrijtuigen waarvan de documenten nog niet gezuiverd zijn, kunnen deze dus alsnog in orde laten maken door naar de grens te rijden en de documenten ter afstempeling aan te bieden. Op deze wijze kunnen zij zich ontdoen van het financieele risico, dat het bezit van ongezui- verde grensdocumenten meebrengt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3