Ter Neuzensche Courant Arabella de Verscbrikkelijke Binnenland Feuillefon Vrijdag 1 September 1939 No. 9959 TWEEDE BLAD GEEN TRE1NVERKEER IN ONS LAND OP 1 EN 2 SEPTEMBER. VERGOEDING OPGEVORDERDE PAARDEN EN MOTORRIJTUIGEN. VAN DE DOOP VAN PRINSES IRENE WELLIOHT IN DEN HAAG. Inzake den doop van Prinses Irene treffen de kerkeraad en de kerkmeesters der Nieuwe Kerk te Amsterdam alle voorbereidingen. Het staat echter te bezien, of de plechtigheid op 16 September te Amsterdam doorgang zal vinden. Misscbien zal Prinses Irene in Den Haag worden gedoopt, evenals met Prinses Beatrix het geval is geweest. De beslissing van het Hof hangt af van den loop van de In ternationale gebeurtendssen. Men verwacht spoedig een beslissing. HET AANBOD DER GOEDE DIENSTEN. Uit de antwoorden, tot dusver door de Nederlandsche regeering ontvangen op het ge- zamenlijk aanbod van H. M. de Koningin en Z. M. den Koning der Belgen om haar „goede diensten" aan te bieden indien zulks door de betrokken staten nuttig wordt geacht, blijkt, dat de .Fransche regeering zieh bereid ver- klaart het initiatief met alle kracht te steu- nen, dat de Duitsche regeering met dankbaar- heid van het aanbod kennis heeft genomen, terwijl de Poolsche regeering, welke eveneens met sympalhie van het aanbod kennis nam, in herinnering brengt, dat zij in haar ant- v/oord op het voorstel van president Roose velt haar standpunt heeft bepaald, waardoor het haar thans onmogelijk is meer omstandig op het Nederlandsch-Belgisch aanbod te ant woorden. In verband met verplaatsingen van troepen zal op 1 en 2 September a.s. ook de beperkte dienstregeling bij de Ned. Spoorwegen op hoog bevel buiten werking worden gesteld, zoodat reiizigersvervoer op die dagen niet mogelijk zal zijn. Reizigers, die zich op genoemde dagen van en naar een andere plaats moeten begeven, zullen dat met een ander vervoermiddel, b.v. bussen uitgaande van de spoorwegen, moeten doen. Vermoedelijk zal Zondag a.s. de beperkte dienstregeling op enkele uitzonderingen na, weer in werking treden. In verband met het bovenstiaande zullen de autobusdiensten, welke de spoorwegen onderhouden, worden uitgebreid. /RADIO AMATEUR-ZENDVERGUNNINGEN INGETROKiKEN. .De opperbevelhebber van land- en zee- macht heeft de radio-amateur-zendvergunnin- gen ingetrokken. De betrokken amateurs zijn daarvan telegrafisch in kennis gesteld. EEN OPZIENRARENDE ONTSLAG- AANVRAGE. Naar de Amsterdamsche correspondent van het R. Nbl. verneemt, zal de heer C. Wouden- berg, fractie-voorzitter van de S.D.A.P. in den Amsterdamschen gemeenteraad, onderteeke- naar van het rapport inzake de erfpachts- kwestie, wegens gobleken oneenigheid met alle ovenige leden van zijn fractie, voor het lidmaatschap van den nieuwen gemeenteraad bedanken na afloop van de discussies over het erfpachts-rapport in den ouden raad. ZEEMILITIE '24—'25 AL NAAR HIJIS! Een deel der lichtingen 1924 en 1925 der zeemilitie, dat zich Dinsdag te Den Helder meldde, is weer naar huis gezonden, meldt de Telegraaf. Enkele dagen voor de mobilisatie was be- sloten, dat deze dienstplichtigen bij een even- tueele algeaneene mobilisatie niet onder de wapenen behoefden te komen. V66r echter al de betreffende dienstplichtigen hiervan in kennis gesteld waren, werd de mobilisatie reeds afgekondigd. Een honderd'vijftigtal van de manschappe* kreeg de kennisgeving niet meer op tijd en kreeg bij aankomst het voor hen prettige nieuws te hooren, dat zij naar huis terug kon- den keeren. In den loop van den dag zijn zij per trein naar hun diverse woonsteden terug- gekeerd. ONDERSCHEIDINGEN TER GELEGENHEID VAN DEN JAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. Behalve de reeds in ons vorig nummer ver- melde onderscheidingen, zijn nog de volgende onderscheidingen toegekend aan inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver: aan A. Wijnacker, gemeenteveld- wachter te Vogelwaarde (Boschkapelle)A. Roelofs, organist te St. Jansteen; C. van den Heuvel te Cadzand, sehipper van de redding- boot der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen; in brons: aan G. J. Broere, lichtwachter bij de verlichting op de Westerschelde, te Wal- soorden. In den lande is o.m. bij Koninkbjk besluit bevorderd tot commandeur in de Orde van den Neder- landschen Leeuw: Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, Minister van Staat, vice-president van den Raad van State; zijn benoemd: tot groot-officier in de Orde van Oranje- Nassau: Mr. J. A. N. Patijn, oud-Minister van Buitenlandsche Zaken; Dr. J. J. C. van Dijk, oud-Minister van Defensie; Mr. J. A. de Wilde, oud-Minister van Binnenlandsche Zaken en Financien; Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, oud-Minister van Sociale Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; Mgr. Eugene van Rechem, algemeen oVerste der Zusters van Liefde te Gent, hulpbisschop van Gent, titulair-bisschop van Carpasia; tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau: Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren, oud- Minister van Waterstaat; tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: Mr. C. M. J. F. Goseling, oud- Minister van Justitie; Prof. Mr. C. P. M. Ramime, oud-Minister van Sociale Zaken; Prof. Mr. R. Kranenburg, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; F. L. D. Nivard, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; D. den Breems, secretaris van de Algemeene Synode der Ned. HerV. kerk, te 's-Graven- hage; Jhr. J. van Vredenburch, te Capelle (Belgie), voorzitter van het Stamboek van het Nederlandsche Trekpaard. OPTREDEN TEGEN HAMSTERAARS. Dat het meenens is met het optreden der autoriteiten tegen het onsociaal werk der hamsteraars is te' Amsterdam reeds gebleken. De politie had aldaar bij particulieren, die abnormaal groote hoeVeelheden suiker hadden ingeslagen, den zoeten voorraad onverwijld in beslag genomen en tegen deze ommaatschap- pelijke lieden proces-verbaal opgeimaakt. Zoo- als men weet bedraagt de maximumstraf voor dergelijke overtredingen vier jaar gevangenis- straf. Een gezin in de Van Oldenbarneveltstraat was zich aan drie zakken van 25 kg te buiten gegaan, terwijl men in de Lairessestraat 40 kg en aan de Jos. Israelskade 25 kg had zien bezorgen. Wat te veel is voor verbruik in ebn week. VRIJWILLIG FERSONEEL BIJ DE GEMOBILISEERDE STRIJDMACHT. b. De Regeeringspersdienst meldt: Voor hen, die niet ingevolge eenig voor- schrift of eenige verbintenis verplicht zijn tot het vervullen van werkelijken militairen dienst in tijd van vrede, wordt, bij deze, de gelegen- heid geopend om voor den tijd, gedurende welken de dienstplichtigen van de landmacht wegens oorlog, oorlogsgevaar of andere bui- tengewone omstandigheden, met toepassing van het ibepaalde bij artikel 32 der dienst- plichtwet, in werkelijken dienst zijn, bij het beroepspersoneel der Koninklijke landmacht door middel van het aangaan van een verbin tenis als vrijwilliger te dienen. Tot een verbintenis als hiervoren bedoeld kunnen worden toegelaten ongehuwde mannelijke Nederlanders (hieronder begrepen weduwnaars en van den echt gescheidenen zonder kinderen), die: a. niet jonger dan 18 en niet ouder dan 50 jaar zijn; bij militair geneeskundig onderzoek voor den militairen dienst geschikt zijn be- vonden; voor zoover zij te voren reeds in militairen dienst zijn geweest, gelet op hun gedrag en wijze van dienstvervulling, geacht kun nen worden aan de hun te stellen eischen ,te zullen voldoen; bij aanmelding overleggen de volgende bescheiden: een uittreksel uit het geboorteregister of een ander authentiek stuk, waaruit zijn leeftijd blijkt; een bewijs van Nederlanderschap; een bewijs van goed gedrag, vanaf zijn lOe levensjaar, door den burgemeester der gemeente waar hij gevestigd is, niet eerder afgegeven dan drie maanden vodr den datum, waarop de aanmelding ge- schiedt; een bewijs, af te geven door den burge meester zijner woonplaats, waaruit zijn burgerlijke staat blijkt; minderjarig zijnde, een gelegaliseerd be wijs van toestemming van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij uit- oefent; indien de verbintenis eventueel zal wor den aangegaan na den datum waarop be- trokkene voor den dienstplicht werd in- geschreven, een bewijs aangevende zijn verhouding tot den dienstplicht, af te geven door den burgemeester der gemeen te, waarin hij voor den dienstplicht werd ingeschreven; 7) indien betrokkene tevoren reeds in eenige overheidsbetrekking (burgerlijke- zoowel als militaire-) heeft gediend, een bewijs- stuk, waaruit blijkt hoelang hij in die be- trekking heeft gediend en om welke rede- nien hij daaruit is ontslagen. De indiensttreding krachtens de onderwer- pelijke verbintenis geschiedt in den stand van soldaat. Personen, die aan de voor een be- paalden rang of een bepaalde betrekking ge- stelde eischen ten voile voldoen, kunnen in »dien rang of in die betrekking worden aan- gesteld. Gehuwde mannelijke Nederlanders kunnen slechts met machtiging van den Minister van Defensie worden aangenomen voor een be- paalden rang of een bepaalde betrekking, in dien hun aanneming in het belang van den dienst is te achten. Premien of handgelden worden bij de tot- standkoming van de verbintenis niet toege kend. Personen die een verbintenis, als hiervoren bedoeld, wenschen aan te gaan, behooren zich te melden bij den commandant van het depot van het regiment of korps, waarbij zij de ver bintenis wenschen aan te gaan, voorzien van de hiervoren aangegeven bescheiden. Tot het bekomen van het adres van den commandant van dit depot, kunnen zij zich wernden tot den burgemeester van de plaats hunner inwoning. WAT WILT U WETEN? De beantwoording van vragen door de radio. Een interview met Mr. Enzerinek. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage. De A.V.R.O. heeft een prijzenswaardig ini tiatief genomen, toen ze besloot, eenige kee ren per dag in haar programma eendgen tijd te reserveeren voor het beantwoorden van bin- nengekomen vragen van allerlei aard, maar alle in verband staande met den plotseling zoo ingrijpend gewijzigden toestand op veler- lei terrein. Deze vragen worden haar gesteld door vele belangstellende, verontruste en mis- schien ook wel eens alleen maar nieuwsgierige luisteraars. Immers, ons land is opeens overstroomd door een schier ontelbaar aantal maatregelen i voorschniften, die door den gewijzigden toestand onvermijdelijk waren geworden. Een zeer belangrijk onderdeel is de voedselvoor- ziening, die gecentraliseerd is op de afdee- ling van het Departement van Economische Zaken aan het Lange Voorhout No. 1 en 3. Daar is gedurende eenigen tijd nacht en dag gewerkt, en al is dat nu niet meer noodig, toch wordt er nog hard gewerkt en staat hier de telefoon niet stil. Uiit alle deelen van het land komen de vragen binnen in verband met de genomen maatregelen, en het beantwoorden is lang niet altijd gemakkelijk. Een kruide- nier wil weten, hoeveel flesschen olie hij mag verkoopen aan een vasten klant, een meelhan- delaar wil een paar baaltjes meel vervoeren en vraagt, of hij dat kan doen zonder kans op een bekeuring. d. 1) 2) 31 4) 5) 6) Alles is oiidergeschikt aan het leger. Daarnaast en daar doorheen worden na- tuurlijk zeer veel vragen gedaan die in direct of indirect verband staan met de door de re geering genomen militgire maatregelen. De verde diging van ons land in militair en in economisch opzicht is de allereerste taak, waarvoor de regeering zich in deze zware dagen geplaatst ziet. En al moet de maat- schappij zoo weinig mogelijk worden ont- wricht, toch gaan de militaire zaken voor alles. Nu kan men op militair gebied veel meer vragen, dan zelfs de meest bevoegde autoniteit kan of mag beantwoorden. Een onschuldig lijkende vraag zou, indien ze voor de microfoon werd beantwoord, dingen aan de openbaarheid prijs geven, die, indien ze gehoord werden door iemand, die een goed ver- staander is en dus aan een half woord ge- noeg heeft, voldoende zouden zijn, om groote schade te berokkenen. Derhalve is de grootste voorzichtigheid geboden. De A.V.R.O. heeft dan ook onmiddellijk op last van de Radio- Omroep Controle Commissie de beantwoording van alle vragen, die rechtstreeks of zijdelings militaire aangelegenheden betreffen, moeten stop zetten. Voortaan lis ide Rococo het centrum der beantwoording van vragen. Over al deze dingen en over de nieuwe regeling voor het beantwoorden van vragen voor de microfoon, hebben wij Mr. Enzerinek, den secretaris van den Radio Raad en de Radio Omroep Controle Commissie (afgekort Rococo) bereid gevonden, ons enkele oogen- blikken te woord te staan. Het kon niet lang zijn, want men heeft tegenwoordig op ver- schillende bureaux wel wat anders te doen, dan lastige journalisten te ontvangen, maar enkele momenten werden ons toch gegund. In de groote vergaderzaal aan de Mauritskade, waar het gesprek werd gevoerd, stgat een lange tafel met stoelen en voor iederen stoel ligt een stapeltje formulieren met een potlood. Dat is voor degenen, die hier persoonlijk komen met hun kwesties en moeilijkheden. Verder komen van buiten de stad met elke post een stapel brieven, enstaat natuur- lijk de telefoon niet stil. ,Waarom heeft men eigenlijk het beanf- wooraen van deze vragen niet overgelaten aan het particulier initiatief van de omroep- ve; eenigingen luidde onze eerste vraag, nu wij er op onze beurt eens een mochten stellen, al behoefde die niet via de radio te worden beantwoord. „Het was noodzakelijk, dat deze zaak werd gecentraliseerd en als het ware gesynchroni- seerd, dat wil zeggen, dat niet op allerlei af- wisselende tijdstippen over een specialen zen- der, maar op vaste uren, die van te voren zijn bekend gemaakt, over beide zenders vragen van algemeen belang worden beantwoord. Dat is het dus, wat voortaan zal gebeuren. Boven- dien begrijpt u, dat ,de meeste vragen in eenig verband staan met de mobilisatie. Onze bron- nen van informatie zijn vooral het Departe ment van Defensie en de Generale Staf. Daar zijn bepaalde punten, waar wij te weten kun nen komen, wat men ons vraagt." „En hoe geschiedt nu voortaan de publi- catie?" ,,'Wij besehikken hier over een telex-zender en geven de antwoorden onmiddelijk door aan het A.N.P., dat ze via de microfoon over beide zenders op vaste uren publiceert, zoodat iedere luisteraar zijn ontvangtoestel kan aanzetten, onafhankelijk van de vraag, welke omroep- vereeniging toevallig over den zendtijd be- schikt." „Het valt stellig niet altijd mee, de gestelde vragen te beantwoorden?" ,,Wij streven naar de grootst mogelijke ob- jectieve juistheid van onze inlichtingen. Soms is daar inderdaad heel wat voor noodig en kost het geven daarvan aan de betreffende autoriteiten nog heel wat gezoek in wetten en voorschriften. Maar we doen alles, wat we kunnen, en dat kan alleen, als de zaak ge centraliseerd is. De vragen, die men ons stelt, zijn natuur- lijk van zeer uiteenloopenden aard. Wij be antwoorden per radio echter alleen die, welke geacht kunnen worden van breed belang te zijn. Maar wij trachten anderzijds ook nie- mand teleur te stellen. Zoo hadden we bij- voorbeeld nog van morgen een roerenden brief van ten moeder, wier zoon is gemobili- scerd en die nog niet weet, waar hij zit. Ze wou hem graag een pakje zenden, en of wij haar niet een weg konden wijzen, om dat aan het juiste adres te doen komen. Zoo'n vraag- ster trachten wij dan gerust te stellen en we doen voor haar, wat we kunnen en zenden haar een persoonlijken brief." Wij mochten uit den aard der zaak Mr. En zerinek niet te lang ophouden. Het is tegen woordig overal hetzelfde: op sommige zaken zit men met de handen over elkaar, omdat het zakenleven emstig is gedupeerd, op de bureaux, die direct in verband staan met den toestand, werkt men als paarden. (Nadruk verboden.) WAT ER MET VERBEURD VERKLAARDE GOEDEREN WORDT GEDAAN. Bij K. B. van 29 Augustus is geregeld, wat er zal geschieden met de krachtens de prijs- opd|rijvings- en hamsterwet 1939 verbeurd- verklaarde goederen. Voor zoover de Minister van Economische Zaken niet binnen een week na ontvangst van die kennisgeving, heeft bevolen, dat de ver- beurdverklaarde goederen ter beschikking zul len worden gesteld van de bevolking of van bepaalde groepen der bevoliking van een of meer gemeenten' dan wel van edn of meer door hem aan te wijzen personen of on- dernemingen, worden de goederen overge- geven aan den burgemeester van de gemeente, binhen welker gebied de goederen zich voor de verbeurdverklaring bevonden. De burge meester stelt de goederen onverwijld ter be schikking van de bevolking, dan wel van bepaalde personen of ondernemingen in zijn gemeente. De ter beschikking stelling door den burgemeester geschiedt tegen prrjzen, die de krachtens artikel 3 der wet geldende prij- zen of voorzoover artikel 3 niet is toegepast ide normale prijzen niet te boven gaan en op de wijze, te bepalen door den burgemeester der gemeente, waar de goederen worden ter beschikking gesteld. Dit besluit treedt in werking met ingang van 31 Augustus a.s. EEN VROOLIJKE UEFDESROMAN van Berta Ruck. Vertaald door TEO DE WITTE. 27) Vervolg. ,,Waarom niet," dacht de jonge Eric, toen hij met veel zorg zijn d'asje strikte onder zijn fijn gevormden kin, met het kuiltje, dat voor een der zeven schoonheden pleegt door te gaan. „Waarom niet? Ik heb nog geen kind gezien, dat tegen haar op kan wat haar char- me en haar buitengewoon opgewekt karakter betreft. Dat kind is werkelijk een zonne- stra'altje, wat ik je smoes. Wat den socialen kant van de kwestie betreft, nou ja, dat geeft natuurlijk een behoorlijke soesa, daar kan ik alVast zeker van zijn. Maar het is ten slotte niet eens zoo enorm, als wanneer ik een kind uit de operette zou nemen, zooals mijn vrien- den en die slagen er toch ook in zich door al die herrie heen te werken. En hun schoon- piepa's zijn van heel wat minder allooi dan die goedzak van een Ames zou ik zeggen. Natuur lijk valt hier het leed hier de eerste dagen niet te overzien. Maar ook dat zullen we te boven zien te komen," dacht de jonge Eric welgemoed, terwijl hij in' zijn rok schoot, het meesterstuk, waarop zijn kleermaker heel wat zweet en verwenschingen had gestort en dat van den jongen aristocraat een ongelooflijken charmeur maakte. „Nee, daar zullen we ons voorloopig geen kopzorgen over maken. En het feit, dat die despotische hertogin het meisje goed kan lijden en haar zelfs onder haar persoonlijke bescherming heeft willen nemen, is in ieder geval een uiterst goede noot. Zij zal den slag eenigszins verzachten. Zij wordt voor mijn asschepoester de sprook- jesfee, die alles ten beste zal leiden." Hij trok met een kiesch gebaar zijn vest een milimeter naar beneden en wierp een laatsten onderzoekenden blik in den langen spiegel. Het is maar een sprookje, dat vooral de mannen angstvallig helpen verspreiden, dat de vrouwen het meeste in den spiegel zouden kijken. Geloof het maar niet! Mannen kijken minstens even veel en even onderzoekend in den spiegel als wij. Het was een jongeling en geen meisje, die volgens de Grieksche sage zijn dood vond, toen hij zich in den stroom stond te bewonderen. Toen hij zijn zijden zakdoek even verschikte dacht hij voorzichtig na: „Misschien neem ik de zaken toch een beetje te licht op... alsof alles reeds beklonken is... je moet tenslotte met tweeen zijn... Zij heeft Silly Billy een blauwtje laten loopen... nou ja, maar hij is ook een uitgesproken ezel... en even later ving Basil slip... maar het valt niet te ont- kennen, dat hij voor zoo'n levenslustig ding veel te veel boekenworm is met zijn profes- sorengezicht... En zij scheen me toch niet al te beroerd te vinden." Hij sprak zich met deze laatste overweging weer wat moed in en be- trad met zijn stereotiepen sympathieken glim- lach den salon om er al zijn krachten te be- proeven op het eenige meisje, dat hem inte- resseerde, terwijl alle debutanten van bet sei- zoen hem koud hadden gelaten. Maar hij was geenszins voorbereid op de Arabella die hem bij zijn verschijning tege- moet trad... Wat... wat was er met haar ge- beurd En de geheele familie deelde Eric's gerechtvaardigde verbazing. Wat was er dan toch in 's hemelsnaam aan miss Ames ver- anderd? Om te beginnen haar kleeding. Zij scheen als bij tooverslag al de vriendelijke raad- gevingen vergeten te zijn die de zachtmoedige Peggy haar al dien tijd had gegeven. Want zij spreidde een nog slechter smaak ten toon dan op dien gedenkwaardigen eersten middag van haar aankomst op „De Schuur". Zij had al die bloemrijke decoraties weer op haar japon genaaid: ,,om den boel een beetje op te vroolijken, nu we vanavond een gast hebben" was ze het verbaasde gezelschap juist aan het I uitleggen, toen Eric binnentrad. Daar kwam nog bij, dat ze in een ontstellende vrijgevig- heid wat ruimte had toegekend aan wat ze haar uitgaanslijfje noemde. Naast het schreeuwende rose der decoraties op den japon kwamen nu een berg goedkoope kant en licht paarse lintjes het meer dan ordinaire geheel completeeren: Ze had ook haar kapsel heele- maal veranderd. „Hoe?" vroegen de meis- jes zich verwonderd af. Wel, indien je haar zelf had gevraagd, zou ze geantwoord heb ben, dat ze het precies had gecopieerd van het kanariegele buffetmeisje uit „De Kroon". Ten slotte had ook haar stem een algeheele verandering ondergaan! Ze was nooit be- schaafd geweest, in den zin, waarin de Cat- termole's dit woord pleegden op te vatten. Voor den salon van „De Schuur" was die stem immer te hard en te volumineus geble ken. Maar nu verhief ze haar tot een schreeu- werig gegil. Eh haar manieren! Al het heer- lijke vrije, dat Eric zoozeer had bekoord, dat ietsje teVeel volgens zijn zusters, maar dat hem juist zoo had gestreeld, was nu vergroft tot armgezwaai, beenengestamp, gemaakt ge- gichel, en een lach, die aan een barmeisje deed *denken. Het „losse, opwekkende als een lentewind" zooals Eric het steeds had uit- gedrukt, was nu uitgegroeid tot een alles om- verrukkenden Novemberstorm. De geheele familie nam haar ontstemd op. Bij dit pro duct der Ames' familie was de vorige Arabella werkelijk een dame geweest. ,,Zij is zoo zeker van Eric", fluisterde Beryl Amber toe, terwijl men zich opmaakte om aan tafel te gaan, „dat ze hem op haar manier reeds als een verloofde behandelt. Het had er werkelijk iets van weg. Er bestaat geenerlei bcroep open. In verband met door onjuiste berichtgeving ontstaan misverstand aangaande de proce dure, welke gevolgd moet worden wanneer eigenaars van opgevorderde paarden en eige- naars of beheerders van motorrij.tuigen opge- vorderd bij de algemeene motorverordering 't niet eens zijn met de hun toegeschatte ver- goeding voor die paarden of motorrijtuigen, wordt van officieele zijde medegedeeld, dat in dergelijke gevallen geenerlei beroep open- staat, dit in tegenstelling met de onjuiste Toen Eric zich eenigermate hersteld had van den schok, dien de combinatie van licht- paarse fluweelbandjes en goudblond haar, naast rose oplegsels hem had bezorgd, en miss Ames vroeg of zij inderdaad zijn muziek had ontvangen plantte de aangesprokene haar melkblanke ellebogen op de tafel, en hem over I de rozen breed toelachend, antwoordde ze: „Toe nou zeg. Daar moet je bij mij niet langer mee aankomme. Ik zou dat miss Ames nu maar eens achterwege laten, als ik jou was." Het accent was even waardig aan het buf fetmeisje ontleend als het kapsel. „Hm.begon Eric, terwijl hij zijn hals een weinig rekte over het onberispelijke strikje dat hij met zooveel zorg had gestrikt en met zoo geheel andere gevoelens. Arabella viel hem met een super-buffet- meisjes gegichel in de rede. „Nou doet ie nog, of ie werkelijk niet weet, waar ik heen wil, de blauwkous. Heb je ooit zooiets beleefd! Ik wou maar zeggen, als menschen elkaar zoo buitengewoon goed be- grijpen als jij en ik, dat ze het maar uit hun lijf moeten laten om mekaar nog met dit ver- velende miss zus en zoo te vervelen. We weten immers toch wel waar we aan toe zijn. Het is net of we mekaar heelemaal niet kunnen uitstaan, zooals op een vervelende thee- visite. Hoe meer die mirakels elkaar met mooie strijkages zitten te beduvelen, hoe meer ze 'n hekel aan elkaar hebben, wat jij. Als je me vanavond een plezier wil doen, zeg dan doodgewoon Arabella, of Bella, dat klinkt wel zoo aardig, zou ik zeggen." Eric keek naar zijn zusters, die gespannen zaten te wachten op wat hij doen zou. Toen zei hij met een vreemde mengeling van terug- houding en hardnekkigheid ja, ja... Mag ik? Dank je, dat is verbazend vriendelijk van u..." Maar den geheelen avond zei hij noch Ara bella, noch Bella! „Ik zou zeggen", ging Arabella verder, ter- berichten,, welke spraken van de mogelijkheid van beroep op een gemengde commissie van militairen en burgers. K.L.M.-VLIEGTUIG BESCHOTEN IN NABIJHEID VAN CALAIS. Het K.L.M.-Vliegtuig, de Douglas DC3 Wulp, onder commando van gezagvoerder Viruly, is Dinsdagmorgen in de nabijheid van Calais door Fransch afweergeschut beschoten. Het pro- jectiel ontplofte op zoo'n grooten afstand van het toestel, dat den gezagvoerder duidelijk bleek, dat het geen beschieting betrof, doch het schot slechts als waarschuwing bedoeld was. De lijn naar Parijs wordt in verband met den intemationalen toestand over een geheel andere route gevlogen. Van Rotterdam gaat het in de richting van de Belgische kust, waarna langs de Fransche kust gevlogen wordt tot Calais, omdat daar eerst landin- waarts gevlogen mag worden. Het geheele noordelijke gebied van Frankrijk is n.l. tot verboden gebied verklaard. Gewoonlijk is de territoriale zone 3 mijl in zee, doch mede in verband met den toestand had de Fransche regeering het noodig geoordeeld het territo rial gebied tot 6 mijl te verbreeden, zonder nochtans van dit beluit de K.L.M. en andere maatschappijen in kennis te hebben gesteld. Men begrijpt dus de verbazing van gezag voerder Viruly, toen hij rustig langs de op- gegeven route vliegend plotseling op 500 m. voor zich een granaat zag ontploffen en toen nog een op 150 m. afstands ter linker- zijde van het toestel. Hij draaide dadelijk in de richting van de zee en ging op veiliger afstand van de kust vliegen, tot hij Calais voorbij was, waarna hij koers zette naar Parijs. Het luchtverkeer is thans buitengewoon in de war. De helft van de West-Europeesche luchtlijnen is vervallen. Overal zijn vooral boven Duitschland verboden gebieden, waardoor de vliegers de grootste voorzichtig heid in acht moeten nemen. DIRECTEUR AMSTERDAMSCH GIROKANTOOIt ONTSLAGEN. Na een vrij langdurig comdte-generaal heeft de Amsterdamsche Gemeenteraad Dinsdag- middag zonder discussie of stemming beslo- ten, den directeur van het Gemeentelijk Giro- kantoor, den heer H. Keegstra, met ingang van 1 Nov. eervol ontslag te verleenen wegens ongeschiktheid anders dan door ziels- of lichaamsgebreken. A^n den heer Keegstra zal een uitkeering van /4000 per jaar worden gedaan tot het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd. De oorzaak van dit ontslag is de voort- durende gespannen verhouding tusschen den directeur en B. en W., met name met wethou- der Jacq. Rustige, die de financien en bedrij- ven beheert. Ook uit de kringen der gemeente- ambtenaren zijn tegen den directeur, die de sociaal-democratische beginselen aanhangt, jarenlang klachten vernomen wegens het voortdurende en langdurige overwerk, dat hij zijn ambtenaren liet verrichten zonder meer personeel in dienst te nemen. ONTHEFFINGSBEPALIN G ORISIS-LANDBOUWMONOPOLIE- BESLUITEN. Bij K .B. van 29 Augustus is aan impor- teurs en exporteurs van crisisproducten ont- heffing verleend van het bepaalde in artikel 2 van 't crisis-landbouwuitvoermonopoliebesluit 1939 voor zoover betreft invoer dan wel uit- voer van crisisproducten ten aanzien waarvan krachtens voornoemde besluiten door den Minister van Economische Zaken niet een crisis-organisatie als monopoliehoudster is aangewezen. Dit besluit is met ingang van 29 Augustus in werking getreden. KAMPWERK „CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG" VOORLOOPIG STOPGEZET. Het Bestuur van de Centrale voor Werkloo- zemzorg heeft na gepleegd overleg met den Directeur van den Socialen Jeugddienst beslo- ten het kampwerk voor de jeugdige manlijke werkloozen voorloopig stop te zetten. Zoodra de toestand opklaart zal opnieuw de voortzetting van dit werk, in overleg met het Departement van Sociale Zaken worden overwogen. Omtrent de voortzetting van de ,,Inter- naten" werd nog geen besluit genomen. Spoe dig volgt daarover een nader bericht. AFWIKKELING VAN AANVRAGEN VOOR WERKFONDSCREDIETEN. De Regeerdngsipersdienst meldt: Sedert eenigen tijd was, als gevolg van verschillende omstandigheden, ten aanzien van een niet onbelangrijk aantal aanvragen voor werk- fondscredieten, hoewel de desbetreffende pro- jecten verschillende instanties reeds hadden gepasseerd, door de regeering nog geen be- I slissing genomen. I Thans heeft de Minister van Sociale Zaken na overleg met den Minister van Financien gesloten, deze aanvragen af te wikkelen, zoo- dat de daartoe strekkende toezeggingen een dezer dagen zijn departement zullen verlaten. wijl ze haar luidruchtige attenties uitsluitend aan haar overbuur besteedde en de anderen volkomen negeerde, ,,ik zou zeggen, dat ik jaren genoeg, dat ellendige miss Ames heb moeten hooren. Het begint me een beetje de keel uit te hangen, dat kan ik je op een briefje geven." „Zoo, werkelijk", mompelde Eric, terwijl hij al zijn aandacht weer richtte op zijn kalfs- oester. Er lag 'n raadselachtige en niet te ontcijferen uitdrukking op zijn knappe ge- zicht. Hij keek zelfs niet eens naar Arabella wier oogen nog openlijker uitdrukten wat zij van hem wilde, dan al de rest tezamen. De ge heele familie Cattermole constateerde het met een zucht van verlichting. Het onweer scheen overgetrokken te zijn, zonder onherstelbare schade te hebben aangericht. De anders zoo bescheiden Peggy zat zich inwendig te ver- kneukelen. Amber, die het geheele proces geen seconde uit het oog verloor, steide met ingehouden adem vast: „Idioot, die ze is. Heeft ze nu zelf niet in de gaten, dat ze met haar brutale manieren en haar arrogante gedoe haar eigen glazen heeft ingegooid. Ze is tenslotte nog stommer dan wij hadden verwacht. Iedereen zou toch onmiddellijk begrijpen, dat zij door die meer dan ergerlijke opdringerigheid elken jongen man voorgoed van zich moet vervreemden. Eric's sympathie schijnt tenminste tot het nulpunt te zijn gedaald. En dat voor al die bedienden! Eric's zwakke punt! Denkt ze hem zoo te kunnen winnen. Ziet ze dan niet in, dat dit het allerlaatste middel is, om in zijn ach- ting te stijgen. Heeft die uil niet 'in de gaten, dat ze voor eens en voor altijd in ongenade is gevallen." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5