WIE PfflJS STELT OP GOED BROOD, KOOPT HET IN VAN STRIEN'S BAKKERU, NOORDSTRAAT 79 De teerling geworpen. Burgerlijke Stand PIuimvee-Rubriek Laatste Berichten MOTORRIJHER TEGEN ANTOBUS GEREDEN EN GEDOOD. LOOP DER BEVOLKING. HET YVERELD-PLUIMVEECONGRES IN CLEVELAND. GEMEENTERAAD VAN AXEL. HAMSTERAARS GESNAPT. 115 K.G. thee in beslag genomen. Te Rotterdam bemerkte een agent van politie, die op post stond voor het gebouw van 't Dnitsche consulaat, dat in een naburige laan een vrachtauto van een theehandel een drie- tal kisten aflaadde. Hij hield den chauffeur aan en waarschuwde het bureau. De politie kwam bij onderzoek tot de ontdekking, dat de kisten een hoeveelheid van 25 Kg. thee be- vatten, welke partij op het punt stond om gehamsterd te worden. Bij het nazien van de bescheiden bij de bewuste firma kreeg men de adressen van vijf andere personen, die in den loop van den dag een hoeveelheid thee hadden gehamsterd. A1 deze voorraden, met een totaal gewieht van 115 Kg. werden in beslag genomen. Tegen handelaar en koopers werd proces-verbaal opgemaakt. Woensdagavond omstreeks half negen is te Kerkdriel een emstig verkeersongeluk ge- beurd, waarbij een persoon het leven verloor en een tweede levensgevaarlijk werd gewond. De motorrijder D. Wagter uit 's Hertogen- bosch kwam in botsing met een autobus uit Kerkdriel, waarbij hij op slag werd gedood. De duo-passagiere, de 22-jari.ge mej. M. Derks uit Alphen (G.) werd hoogst emstig gewond en is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch vervoerd. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 21 Aug. Johannes Jacques Ignatius Antonius van Hemert (van Oosterhout), oud 30 j. en Jeannie Augusta Michielsen, oud 23 j. Huwelijks-voltrekkingen. 24 Aug. Theo- door Mahu (van Steenbergen), oud 30 j. en Elsa Roegiers, oud 22 j. Geboorten. 24 Aug. Suzanna, d. van Hen- drik Voorhans en van Rosalia Belderok. 26 Aug. Jan Pieter, z. van George Achilles van den Hemel en van Charlotta Maria Floren- tina Van der Veken. SAS VAN GENT. In de week van 20 tot en met 26 Augustus heeft zich in deze gemeente gevestigd: C. C. M. Joosen, religieuse, van Rucphen. Vertrokken: M. C. P. Rademakers, religieuse, naar Gin- niken c.a. S. S. de Schoolmeester, dienstbode, naar Terneuzen. JL. Gijselinck, arbeider, naar Zelzate (B.). Vragen, deze ruhrieik betreffen.de, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heeanraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord inslu item en blad vermelden. De Internationale congressen zijn in opzet bedoeld geweest als bijeenkomsten van men- schen, die zich op wetenschappelijk gebied met een of ander deel der pluimveehouderij bezig hielden. Om deze bijeenkomsten meer aantrekkelijk te maken werd er gelijktijdig een tentoonstelling georganiseerd, waar de ver- schillende landen demonstreerden wat er in het betreffende land op pluimveegebied plaats vond. Tevens werd uit de verschillende landen levend pluimvee ingezonden en kreeg ook de Industrie gelegenheid te toonen wat zij pres- teerde. Langzamerhand nu is feitelijk deze groep der tentoonstelling dusdanig uitge- groeid, dat zij als het ware meer naar voren kwam dan het congres, met het gevolg, dat de deelnemende landen op zeer hooge kosten gebracht werden. Vele landen hebben van deelname afgezien met het oog op de kosten en tevens is gebleken, dat verschillende lan den, die in aanmerking daarvoor kwamen, het niet meer aandurven een congres te organi- seeren omdat het zoo enorm veel geld kost. 'Een en ander is aanleiding geweest tot breedvoerige en langdurige besprekingen van de bestuursleden der Wereld-Pluimvee-Weten- schap Vereeniging, die deze congressen alle drie jaren doet organiseeren. Sommige landen stelden zelfs voor de congressen slechts om de vijf jaar te houden. Als motief gold de kosten en het feit, dat de pluimveeweten- schap niet genoeg nieuws bood alle drie jaren. Dit laatste argument werd terecht van alle kanten bestreden en tenslotte is dan ook voor de toekomst vastgesteld dat er wel om de drie jaar een congres zal zijn, doch dat het al of niet organiseeren eener tentoonstelling geheel overgelaten zal worden aan het land waar het congres gehouden wordt. Ondanks de verschillende bezwaren hebben toch een achttal landen een nationale inzen- ding te Cleveland gebracht, waaronder ook Nederland. De Nederlandsche stand heb ik voor mijn vertrek naar Amerika reeds besproken en zij heeft volkomen aan de verwachtingen vol- daan. Zij was een der mooiste en beste stands van de tentoonstelling en herhaaldelijk heb ik van bezoekers, die overigens weinig van Nederland wisten, de opmerking vernomen, dat hen de Nederlandsche stand bijzonder ge- interesseerd had. Uit den aard der zaak nam de inzending van de regeering der Vereenigde Staten de meeste plaats in. Een groote zaal was hiermede ge heel gevuld en de indeeling in aparte groepen was: fokken, voeding, huisvesting, ziekten, marktwezen, opvoeding van consumenten. Bij gelegenheid kom ik op eenige interessante punten in deze tentoonstelling terug. Engeland heeft vooral nadruk gelegd op zijn pluimvee en toonde met statistieken en kaarten het belang van zijn pluimveehouderij aan. Vooral op de lichte Sussex-kippen wordt de nadruk gelegd, een typisch Engelsch ras met goede vleesch- en legcapaciteiten. Enge land geeft de voorkeur aan witbeenige dieren voor vleeschproductie en hieraan voldoet de Sussex in alle opzichten. Nu kan men elk ras in twee richtingen fokken, de vleeschrichting en de legrichting. Beide combineeren gaat alleen als men van uitersten afziet, zoodat men een kip krijgt als bijv. de Rhode Island, die een flinke bout oplevert en tevens goed legt. Gaat men verder specialiseeren, dan krijgt men meer een vleeschkip die matig legt of een kip die flink eieren legt, maar matig op vleeschgebied is. Van beide fokrichtingen toonde Engeland eenige exemparen in het Sussexras. Ook het werk dat op voedingsgebied in den laatsten tijd in Engeland verricht is (vooral met het oog op de productie van tafelpluim- vee) werd gedemonstreerd evenals eenige nieuwe resultaten der proeven op het gebied van wetenschappelijk fokken. Zoo heeft men aan de Landbouwhoogeschool in Cambridge rassen gefokt van kippen die direct bij de ge- boorte te herkennen zijn aan de kleur als haantjes of hennetjes. Zoo is daar de Legbat en de Buffbar ontstaan. Dergelijke proeven zijn natuurlijk zeer interessant maar sinds men tegenwoordig met de Japansche methode snel het geslacht onderkennen kan na het uit- komen hebben ze veel van hun waarde ver- loren. Veel werk was gemaakt van een demonstra te van verschillende soorten geslacht pluim vee van allerlei leeftijd en verpakkingen zoo als men dat in Engeland thans wenscht. Der gelijke demonstrates zijn natuurlijk voor ons land van groot belang. Natuurlijk werd ook vertoond hoe men zich voorstelt te komen tot goed gezond en sterk pluimVee. Hier komt ook duidelijk voor den dag hoe groot de kloof feitelijk nog is tus- schen theorie en praktijk. De Engelschman weet ook goed reclame te maken. Op hun stand werd een pracht ge- illustreerde brochure uitgegeven omtrent de verschillende Engelsche rassen en daarmede trokken ze veel belangstelling voor deze rassen. Dr. B. J. C. TE HENNEIPE. (Nadruk verboden.) Vergadering van Dinsdag 8 Augustus 1939, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, A. P. Esselbrugge, F. Dieleman, J. Fanoy, C. Hamelink, P. de Jonge, C. van Bendegem, B. Seghers, A. P. de Ruijter, A. van 't Hoff, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde en de Secre- taris J. L. J. Maris. Afwezig de heer P. J. van Bendegem. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat de heer P. J. van Bende gem kennis heeft gegeven, wegens uitstedig- heid deze vergadering niet te kunnen bijwonen. 1. Onderzoek geloofsbrieven en loting wegens verbolden graad van fcwager- scfiap. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad: Ingekomen zijn de geloofsbrieven der nieuw- benoemde raadsleden, behalve die van den heer J. Fanoy, in wiens plaats werd benoemd verklaard de heer C. Schieman, wiens geloofs- brief mede is ingekomen. Ingevolge artikel 7, le lid, van het Regle- ment van orde moeten, alvorens tot andere werkzaamheden wordt overgegaan, de ge loofsbrieven der nieuw-inkomende leden wor den onderzocht. iHierbij merken wij in de eerste plaats op, dat de benoemden: B. Seghers en J. Diele man, wegens den tusschen hen bestaanden graad van zwagerschap, niet gelijktijdig kun nen zitting nemen. Alvorens tot toelating van een hunner kan worden beslist, moet ingevolge artikel 24 der Geimeentewet het lot dengene aanwijzen, die kan worden toegelaten. Nadat van alle benoemden door de door den Voorzitter aan te wijzen commissie de geloofsbrieven zijn onderzocht en in orde bevonden, kunnen derhalve 11 leden worden toegelaten en voorts degene, die door het lot daama wordt aangewezen. Wij stellen U voor, dienovereenkomstig te handelen. De VOORZITTER verzoekt de heeren Van de Bilt, De Jonge en C. van Bendegem en den Secretaris een commissie te vormen tot het onderzoeken der geloofsbrieven van de ge kozen leden. Hij schorst de openbare vergadering. Na heropening rapporteert- de commissie bij monde van den heer Van de Bilt, dat de ge loofsbrieven der nieuw benoemde leden van den raad zijn onderzocht. Zij waren alle tijdig ingekomen en voorzien van de bij de wet ver- eischte bescheiden, zoodat aan alle wettelijke voorschriften is voldaan. Natuurlijk kunnen slechts 11 benoemde leden worden toegelaten, in verband met den verboden graad van zwa gerschap, die er tusschen de heeren B. Seghers en J. Dieleman bestaat. De VOORZ1ITTER dankt de commissie voor de verrichte werkzaamheden. Waar thans tot loting moet worden overgegaan, verzoekt hij den heer Van de Bilt in tegenwoordigheid van zijn mede-commissieleden de namen der hee ren Seghers en Dieleman op een briefje te schrijven en deze vervolgens in de stembus te deponeeren. Spreker zal dan trekken en de naam die het eerst uit de bus komt is die van den gekozene. Hij trekt vervolgens, de naam van den heer B. Seghers komt uit de bus. Is alzoo gekozen de heer B. Seghers. Met algemeene stemmen wordt besloten tot toelating van 12 gekozen leden. 2. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, vast te stellen de notulen der vergadering van 20 Juni 1939, zooals deze in druk zijn ver- schenen, eventueel na wijziging. In verband met de notulen is ingekomen een schrijven van het lid J. Fanoy, luidende: De proefnotulen der laatstgehouden ver gadering van den gemeenteraad kwamen in mijn bezit. Ik moet daartegen bezwaar ma ken voor wat betreft de passage op pag. 35, waar den heer 't Gilde, sprekende over de gratificatie aan den gemeentebouwmeester, in den mond gegeven wordt: ,,Dat zou tenminste eerlijker geweest zijn, en spreker zou ook bij die gelegenheid heb ben gezegd, hoe hij over salarisverhooging in het algemeen, alsook in dit speciale geval denkt." Deze woorden zijn zoo niet door den heer 't Gilde gezegd. Hij heeft ongeveer gerede- neerd in den zin, dat indien salarisverhooging gewenscht werd, daarmede voor den dag moet gekomen zijn en... „dat dan daarover met hem te spreken zou zijn geweest". Hierop hebben zoowel ik in eerste instantie als de heer Hamelink gereageerd door te vra gen, wat de heer 't Gilde dan wel zou wil- len geven. Indien evenwel deze passage zoo verdraaid in de notulen wordt opgenomen, dan verliest men het verband tusschen de woorden van den heer 't Gilde en de daarop gevolgde readies Vandaar ook mijn bezwaar. Ik moge u verzoeken, zulks alsnog te rec- tificeeren, opdat aan de door ons gesproken woorden recht wedervare. De VOORZITTER deelt mede, dat deze brief is ingekomen en gericht was aan het adres van Burgemeester en Wethouders. Deze is in Burgemeester en Wethouders besproken en het college heeft gemeend dien brief aan het oordeel van den raad te moeten onder- werpen. Inderdaad heeft spreker ook gedacht dat de notulen niet precies weergaven hetgeen gezegd is. Spreker en het college van Burge meester en Wethouders waren ook van oor deel, dat door den heer 't Gilde gezegd was, dat, indien men meende dat de jaarwedde van den bouwmeester te gering was, daaromtrent met een voorstel had moeten gekomen worden en dat daarover met den heer 't Gilde zou te praten geweest zijn. En dat is iets anders dan hetgeen hier staat. De heer 't GUIDE: 'Heeft de heer Fanoy niets te zeggen om zijn schrijven nader toe te lichten? Het is werkelijk mijn vaste over- tuiging, dat hetgeen hier geschreVen staat, niet anders is dan hetgeen ik gezegd heb. In elk geval kan uit hetgeen verder over deze kwestie vermeld is, blijken dat het niet anders bedoeld is. Ik heb nooit bedoeld het salaris van den gemeentebouwmeester te verhoogen. Wjanneer dan volgens mij daarover te spre ken zou geweest zijn indien ik deze woor den werkelijk zou gezegd hebben is daar mede alleen bedoeld geweest om uit te spre ken dat het degelijker van Burgemeester en Wethouders zou geweest zijn... De VOORZITTER: Daar gaat het niet over! De heer 't GILDE kan zich moeilijk inden- ken, dat de heer Fanoy een stenograaf ach- ter zich heeft staan, die de woorden van de verschillende sprekers opteekent. En dat de heer Fanoy zoo'n geheugen heeft, dat hij zich alles wat gesproken wordt, herinneren kan, dat bewondert spreker werkelijk. Hij staat daar werkelijk perplex van. Indien spreker dit evenwel zoo gezegd had, als de heeren wilden, klopt dit toch zeker niet met hetgeen hij op andere plaats gezegd heeft. De VOORZITTER merkt op, dat het over deze notulen gaat. De heer FANOY is van meening, dat hij weinig toelichting behoeft te verschaffen. Hij heeft zijn schrijven express aan Burgemeester en Wethouders gezonden, opdat ieder lid toe lichting daarop kon verschaffen. Spreker her- innert zich ook niet letterlijk hetgeen de heer 't Gilde gezegd heeft, dat blijkt uit zijn brief ook. Doch, indien de heer 't Gilde gesproken had zooals in de notulen stond, dan zou noch het betoog van den heer Hamelink, noch dat van spreker kant of wal geraakt hebben. De heer HAiMBDINK is ook van meening, dat de heer 't Gilde ongeveer gesproken heeft zooals in den brief van den heer Fanoy is uit- eengezet. En niet alleen spreker, doch ook de heer 't Gilde zelf is blijkens de notulen van dezelfde meening. Want toen spreker in zijn repliek gevraagd heeft, of de heer 't Gilde dan het salaris van den gemeentebouwmeester wilde verhoogen, heeft de heer 't Gilde ge- interrumpeerdDat heb ik niet gezegd, waar- op spreker geantwoord heeft, dat de heer 't Gilde gezegd had, dat daarover met hem te spreken zou geweest zijn, hetgeen toch te kennen geeft, dat men er niet onsympathiek tegenover staat. Hetgeen thans evenwel in de notulen stond, is voor een geheel andere uitleg vatbaar. Tegen hetgeen de heer 't Gilde gezegd heeft dat er met hem over een eventueele verhoo- ging van het salaris van den gemeentebouw meester te spreken zou geweest zijn, daar tegen ging sprekers vsrweer en ook dat van den heer Fanoy. De VOORZITTER stelt voor, de notulen te veranderen in den geest zooals thans bespro ken is. De heer't GILDE verklaart zich daartegen. Hij betwijfelt of een lid het recht heeft de woorden van een anderen spreker te ver anderen. De heer HAMELINK: JaM! De heer FANOYMaar dan moet je ook letterlijk voorlezen wat er op je papiertje staat. Met de stem van den heer 't Gilde tegen wordt besloten, de notulen te wijzigen zooals door den heer Fanoy is verzocht. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Het raadsbesluit van 17 Januari 1939, tot wijziging van de instructie voor den tweeden keuringsveearts, voorzien van bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 20 Juni 1939, tot wijziging der begrooting Voor het Vleesch- keuringsbedrijf, voorzien van bewijs van goed keuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, luidende: De raad der gemeente 's Heerenhoek heeft besloten tot afschaffing van de veemarkt, die jaarlijks op den derden Woensdag in de maan- den Maart en April en op den eersten Woens dag in de maanden October, November en December werd gehouden Mocht bij den raad uwer gemeente tegen dat besluit bezwaar bestaan, zoo verzoeken wij u, ons dit voor 1 Augustus a.s. mede te deelen. De gemeentebesturen, waaraan op genoemd tijdstip geen bericht is ingekomen, zullen geacht worden geen bezwaren te hebben. Aangenomen voor kennisgeving. d. Proces-verbaal van de op 26 Juni 1939 gehouden opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat het batig slot over het dienstjaar 1937 blijkens rekening bedraagt 2430,48, dat de inkom- sten over 1938 tot op datum beliepen, voor den gewonen dienst 223.834,34, voor den kapitaaldienst 93.093,52, en die over den dienst 1939 voor den gewonen dienst 49.689,36, voor den kapitaaldienst 4967,20, bijjoumal beerruiming 4, totaal 374.018,80; dat het nadeelig slot van den dienst 1937 blijkens rekening bedraagt, voor den kapitaal dienst f 182.58, dat de uitgaven over den dienst 1938 tot op datum beliepen, voor den gewonen dienst f 217.806,27, voor den kapi taaldienst 82.565,76, en die over den dienst 1939, voor den gewonen dienst 59.287,03, voor den kapitaaldienst 878,75, totaal f 360.720,39, zoodat in kas moest zijn 13.298,41, hetgeen overeenstemt met de in de kas bevonden en in het proces-verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. e. I. Afschriften van de processen-verbaal der stembureaux, van het hoofdstembureau tot uitslag en van het besluit van het centraal stembureau tot' het bekendmaken van den uitslag en van het besluit van het cenetraal stembureau tot het vaststellen van den uit slag der verkiezing van de leden van den gemeenteraad. n. Bericht, dat de heer J. Fanoy zijtn be noeming tot lid van den raad niet aanneemt en' afschrift van het besluit van den voorzit ter van het hoofdstembureau, waarbij in diens plaats wordt benoemd verklaard de heer C. Schieman. Aangenomen voor kennisgeving. (Wordt vervolgd.) INTOCHT VAN DE PRINSELIJKE FAMIUE IN DE RESIDENTIE. DEN HAAG. Duizenden hebben van mid- dag de Koninklijke familie gehuldigd, toen het Prinselijk gezin van Soestdijk in de residentie terugkeerde, en bij het Paleis in het Noord- eind'e aankwam. Toen H. H. K. K. H. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard met de beide jonge Prin- sessen daar arriveerden, heeft het aanwezige publiek een tafreeltje bijgewoond, dat in Nederland nog nimmer is vertoond. Daar wandelden van de auto's over het plein naar de daar verzamelde menschen H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard met Prinses Beatrix op den arm, die hartelijk werden toegejuicht. H. M. de Koningin wendde zich tot de menigte met den uitroep ,,Leve het Vader- land! hoezee! hoezee! hoezee!" waarmede de menigte ten voile instemde. Allen waren ge heel vervuld met de gedachte eenige onver- getelijke oogenblikken te hebben meegemaakt. OPROEP TOT BIDSTOND. DEN HAAG. De kerkgenootschappen hier te lande hebben in den loop van deze week een oproep van de Regeering ontvangen tot het houden van een bidstond, teneinde de taak der regeering te verlichten en ons Volk te dienen. DE NEDERLANDSCHE KOLONIE TE DANZIG IN GOEDEN WELSTAND. DEN HAAG. Naar uit bij het Departement van Buitenlandsche Zaken ingekomen ambts- berichten blijkt, verkeert de Nederlandsche kolonie te Danzig in goeden welstand. MOTORRIJDER TEGEN WAGEN GEREDEN. WtEZEP. Gisteravond is de heer A. J. van Dijk uit Zwollerkerspel te Wezep met zijn motorrijtuig tegen een met twee paarden be- spannen iwagen gebotst. De paarden sloegen op hoi, doch konden worden gegrepen. Van Dijk was vrijwel op slag dood. Het slacht- offer was gehuwd en vader van twee kinderen. De internationale toestand is, ondanks alle pogingen tot het bewaren van den vrede, naar te vreezen is gisteren fataal geworden, zoodat alle beschouwingen over kansen van een vreedzame oplossing vrij wel overbodig zijn. Daar kwam in de eerste plaats het bericht van het bezetten van het hoofd- station te Danzig, dat onder Poolsch beheer gesteld is, door de Geheime Duit- sche Staatspolitie. Dat werd gevolgd door het bericht van de mpbilisatie van de Britsche vloot en het oproepen van verdere reserves in Engeland. Ten slotte kwam het bericht betreffende het publiceeren der door Hitler aan Polen gestelde 16 eisdhen, waarbij in de eerste plaats geeischt werd den terugkeer naar het Duitsohe rijk van de Vrije Stad Dan zig, op grond van haar zuiver Duitsch karakter, alsmede den eensgezinden wil van haar bevolking, terwijl omtrent het gelbied van den z.g. Corridor zou worden beslist door een volksstemming. Polen zou de Poolsche haven Gdynia behouden en aan dat land zou een vrije weg naar zee blijven gewaarborgd. Aan de publicatie dezer eisdhen werd toegevoegd, dat de Duitsche regeering zidh bereid had vefklaard op deze eischen te onderhandelen met een Poolsch afge- vaardigde, die volmacht zou hebben niet alleen om te onderhandelen, doch ook om te beslissen. Dat aanbod om te onder handelen gold voor 30 Augustus. Aan- gezien te middernacht na verloop van dien datum geen Poolsch afgevaardigde ver- sdhenen was, beschouwide de Duitsche Regeering haar voorstellen feitelijk als afgewezen. De toestand tusschen het Duitsche Rijk en Polen is bijgevolg van dien aard, dat ieder verder incident tot een ontlading kan leiden van de aan beide kanten in stelling gebrachte militaire strijdkrachten. Naar de meening van de Duitsche Regeering moet elke vreedzame oplossing van zoodanigen aard zijn, dat de oorzaken die de huidige spanning veroorzaken wor den weggenomen, opdat deze niet steeds terugkeeren. Omtrent hetgeen er nu verder zou ge- beuren, werd geenerlei uitleg gegeven, doch dit antwoord vinden wij venmoedelijk in de verschillende berichten die de lezers hieronder kunnen lezen en die naar te vreezen is het ergste doen vermoeden, aangezien deze reeds gewagen van be- paalde oorlogsdaden, terwijl feitelijk de hand is geslagen aan Danzig, door den geproclameerden terugkeer naar Duitsch- land, dat voor het oogenblik de kern van het greschil vormt. LONDEN. Gisteravond zijn alle tele- foonverbindingen met het buitenland en de sdhepen ter zee verbroken. BRUSSEL. De Belgische regeering is gisteravond overgegaan tot de derdc fase der mobilisatie. BERLIJN. Hoewel de toestand hier zeer ernstig geacht wordt, legt men er in doorgaans welingelichte kringen den na druk op, dat de deur voor onderhandelin- gen nog niet is gesloten. De mobilisatie van de Britsche vloot wordt echter be- schouwd als een feit dat den toestand verergert. In welingelichte kringen verklaart men dat Von Ribbentrop het Duitsche stand- punt zoo grondig tegenover Henderson heeft uiteengezet, dat een schriftelijk ant woord aan Londen niet noodig geacht wordt. LONDEN. Het Britsche kabinet zal spoedig bijeenkomen om de ontwikkeling van den toestand te bestudeeren. BERLIJN. Naar aanleiding van de geruchten dat Hitler hedenmorgen te 11 uur een rede zou houden, geeft men van officieele zijde te kennen, dat deze geruch ten nog niet bevestigd kunnen worden. BERLIJN. De Fuhrer heeft de volgende dagorder tot de weermadht gericht, dateerende 1 September: De Poolsche Staat heeft een vreedzame regeling van de nabuurbetrekkingwaar- naar door mij gestreefd werd, afgewezen. Hij heeft inplaats daarvan een beroep gedaan op de wapenen. Onze Duitsche broeders in Polen moeten een bloedige terreur ondergaan en worden van huis en hof verdreven. Een reeks van een groote mogendheid onduldbare grensschendingen heeft plaats gehad. Om aan dit waanzinnig optreden een einde te malken blijft mij geen ander mid- del over dan van nu aan geweld tegen geweld te plaatsen. De Duitsche weer madht zal den strijd voor de eer en de levensruimte van het herrezen Duitsche volk met harde vastibeslotenheid strijden. Ik verwacht van ieder Duitsch soldaat, dat hij zijn plicht tot het uiterste zal ver- vullen. Blijft u steeds en in alle lagen bewust, dat gij de verteg'enwoordigers van het nationaal-socialistische Groot-Duit- sohe Rijk zij't. Leve ons Volk, Leve ons Rijk! Bij verordening van den rijksminister voor de Ludhtvaart en den opperbevel- hebber van het Luchtwapen wordt het ge- heele luchtverkeer, zoowel binnen- als buitenlandsch met vliegtuigen boven het Duitsche Rijk verboden. DANZIG. Het D. N. B. deelt mede: Gouwleider Forster heeft het volgende ,,Mijn Fuhrer, ik heb zoo juist de grondwet van den Staat, de hereeniging met het Duitsohe Rijk betreffende, van 1 September 1939, onderteekend, welke terstond van kracht verklaard wordt. De Grondwet draagt den naam: Grond wet van den Staat der Vrije Stad Danzig, de hereeniging met het Duitsche Rijk betreffende, van 1 September 1939, en luidt: Tot opiheffeing van den nood van Volk en Staat der Vrije Stad Danzig wordt bepaald: Art. 1. De Grondwet van de Vrije Stad Danzig wordt met ingang van heden opgeheven. Art. 2. Alle bevoegdlheden van bestuur berusten uitsluitend bij het Staatdhoofd. Art. 3. De Vrije Stad Danzig vormt met haar gebied en haar Volk een deel van het Duitsohe Rijk. Art. 4. Tot de definitieve bepalingen van de invoering van het Duitsche Rijks- recht door den Fuhrer blijven de gezamen- lijke wettelijke bepalingen van de Grond wet, zooals die op het oogenblik gelden, van kracht. Danzig, 1 September 1939. w.g. Albert Forster, Gouwleider. Ik verzoek u, mijn Fuhrer, in naam van Danzig en zijn bevolking aan deze Grond wet van de Staat toestemming te geven en bij Rijkswet de inlijving bij het Duit sche Rijk te voltrekken. Ik verzeker u. mijn Fuhrer, van de toewijding der bevol king, zijn aanhankelij'klheid en eeuwige trouw. Heil U, mijn Fuhrer. get. Forster. DANZIG. Het D. N. B. deelt mede: Gouwleider Albert Forster heeft vanoch- tend een proclamatie tot de bevolking van Danzig uitgevaardigd: Mannen en vrouwen van Danzig. Het uur waarnaar gij sedert 20 jaar gesmacht hebt, is aangebroken. Danzig is met in gang van heden teruggekeerd in het Groot-Duitsdhe Rijk. Onze Fuhrer Adolf Hitler heeft ons bevrijd. Van de openbare gebouwen in Danzig wappert voor de eerste maal de haken- kruisvlag van het Groot-Duitsche Rijk. Deze waait evenwel ook van de open- bare Poolsche gebouwen en overal in de haven. De torens van het oude, eerbiedwaar- dige Raadhuis en van de Mariakerk !ui- den het uur der bevrijding in. Wij dan- ken God, dat Hij den Fuhrer de kracht en de mogelijkheid heeft gegeven, ons te bevrijden van het kwaad van het dictaat van Versailles. Wij Danzigers zijn gehikkig, thans ook burgers van het Rijk te zijn. Mannen en vrouwen van Danzig, wij willen in dit plechtige uur zijde aan zijde staan, elkander de hand reikend, en den Fuhrer de heilige belofte doende alles te doen wat in onze macht is voor ons groote, heerlijke Duitsohe Rijk. Leve het bevrijde Danzig, Leve ons groote Vaderland, Leve zijn leider Adolf Hitler. WARSGHAU. Het Poolsche tele- graafagentschap maakt melding van de eerste daden van agressie van Duitsche zijde. In den afgeloopen nacht werden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2