Bmtemand het Leger des Heils gesteld worden, volkomen bekend is, zeer sympathiek sitond tegenover dit verzoek, werd met bet oog op het bijeen- komenvan den Hoogen Raad, waaraan de generaal wenschte, dat ook commandant Bouwe Vlas zou deelnemen, destijds nog geen beslissing genomen. Na de verkiezing van den nieuwen gene raal is bet hoofdkwartier tbans gemachtigd mede te deelen, dat commandant Bouwe Vlas op Vrijdag 2:2 September a.s. den actieven dienst van het Leger des Heils zal verlaten. De beeindiging van zijn prachtigen staat van dienst zal men niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Het ligt in de bedoeling, dat in bet Concertgebouw te Amsterdam een openbare afscheidssamenkomst zal worden belegd. De datum zal nog nader worden bekend gemaakt. Het internationale boofdkwartier beeft nog niet beslist, wie de opvolger van commandant Bouwe Vlas zal zijn. LUOHTBESOHERMING. Watjiedereen we ten moet! Een Jijstje van materialen, welke in elk gezin noodig 'zijn voor de zelfbescherming. De Nederlandsdhe vereeniging voor lucht- besohenming verzoekt bet volgende op te nemen Mien schrikke niet van de opsomming, want vele materialen zijn reeds aanwezig in uw huishouding. Het gaat er om, dat men weet, dat die voorwerpen voor de zelfbescherming noodig zijn. Mien beeft noodig: le. voor eerste-hulp-ver- leening bij verwonding: een doos waarin zich bevinden moet: 2 snelverbanden, een pakje von Brunsche watten van 25 gram; 2 hydro- pbyle-zwacbtels (8 en 6 c.M. breed)4 hydro- pbilegaasjes (13 bij 16 c.M.), eenige veilig- heidspelden; een meter pleister van 1 c.M. breed; een jampotje gevuld met 75 gram anti- mosterdgaspoeder, en als men dit niet heeft, gevuld met bleekpoeder (goed dichtsluiten)' een doosje hansaplast (25 bij 6 c.M!.), een flescbje Hoffmannsdruppels, een buisje jodiumtinctuur (er om denken, dat men dit van tijd tot tijd moet ververschen). 2e. voor brandblusscbenper verdieping twee emmers water, op zolder een teil van droog zand (om een brandbom in te leggen), op zolder een schop met een langen steel (om brandbom op te scbeppen), op zolder een hark (om het opscbeppen gemakkelijker te maken), op zolder een bak, waarin men drie emmers droog zand uitgestort beeft (als voorraad). Een emmerspuit, of indien men deze niet beeft, een rubberslang op de waterleiding met z.g.n. „diefje" voor aankoppeling op de kraan. 3e. voor dengeen, die een begin van brand moet blusschen: een overall (geen wapperende kleeren); een paar handsdhoenen (geen von- ken op bloote banden)een donkere bril (brandbom geeft helder wit licbt); een meta- len hoofddeksel (helm, pan, vergiet) ter voor- koming van baarschroeien en hoofdkwetsuren. Een schop, een brjl, bouweel of koevoet; een ladder; een stevig touw van tenminste 6 meter lengte. Een bel of ander geluidgevend voorwerp om de aandacbt van reddingsploe- gen (buiten) te trekken. Wie meer materiaal aanschaffen wil om daardoor een betere uitrusting te verkrijgen voor de zelfbescherming, kan bijv. de doos met Verbandmateriaal aanvullen enz. Men zie verder de door de Nederlandscbe Vereeniging voor Lucbtbescherming uitgegeven vlugschrif- ten, brocbures en gids 1939. NEDERLANDSCHE WOLLENSTOFFEN- COMMISSIE. De Minister van Economische Zaken heeft in verband met de algemeen verbindend ver- klaarde ondernemersovereenkomst tot ver- betering van de toestanden in de wollenstof- fenindustrie benoemd tot leden der Neder- landsche wollenstoffencommissieals ver- tegenwoordigers van de fabrikanten-deel- nemers aan deze overeenkomstF. J. ten Bos, Almelo; W. van Moorsel, Eindhoven; A. Pessers, Geldorp; G. Nieveen, Tilburg; Hub. van Dooren, Tilburg; J. Swagemakers, Til burg; Mr. B. J. M. van Spaendonck te Til burg. als vertegenwoordigers van de fabrikanten- niet-deelnemers aan deze overeenkomst: H. M. J. Blomjous, Tilburg; Frits van den Bergh, Tilburg; als vertegenwoordigers van de afnemers van wollen en halfwollen stoffen: G. W. van Ammers, Amsterdam-C; R. Dooyes, Amster- damC; J. J. Korff, Amsterdam-O.W. Rus sell Jr., Amsterdam-G. Als vertegenwoordiger van de Minister is aangewezen Mr. H. G. J. M. Wagenaar te 's-Hertogenbosch. ER ZIJN VOLDOENDE VOORRADEN. Naar de „Telegr." vernam, zijn er nu in ons land voldoende voorraden olie- en aardolie- producten opgeslagen, zoodat er geen vrees behoeft te worden gekoesterd voor een tekort. Men heeft de situatie zoolang van te voren zien aankomen, dat men ruimscboots gelegen- beid beeft gehad zjjn maatregelen te nemen. Met de voedselvoorziening beeft de regee- ring het tbans heel wat gemakkelijker dan in 1914. Toen was er een volkomen vrij maat- scbappelijk bedrijfsleven, de landbouw inbe- grepen. Thans bestaat er een sterke orde- ning en heeft de regeering de beschikking over het wijdvertakte landbouwcrisisapparaat, dat betrekkelijk omgescbakeld kan worden en aan de in te voeren distributieregeling dienst baar gemaakt. In groote lijnen, gebaseerd op de desbetref- fende wetten en inzake de oorlogsvoorberei- ding, ligt deze regeling gereed en er wordt op het oogenblik bard gewerkt aan de uitvoering van de onderdeelen. Zoo noodig zou dus op zeer korten termijn een volledige distributie regeling kunnen worden ingevoerd. Verwacht mag ook worden, dat zoo noodig ook spoedig overgegaan kan worden tot de in- voering van bet oorlogsbrood, waarmee on- langs gunstig verloopen proeven zijn genomen en dat, zooals men zich -zal herinneren, be staat uit tarwebloem met ongeveer 30 pet, rogge- en aardappelmeel. Zoonoodig zal ook, n.l. wanneer het publiek volkomen ten onrechte zilvergeld'zou vasthouden, evenals in 1914 overgegaan wor den tot uitgifte van zilverbons. Dit papieren noodgeld is reeds gedrukt. De steenkolenvoorziening baart voor ons land voorloopig althans geen zorg. Een her- haling van den toestand, die zich in de jaren 19141918 beeft voorgedaan, is uitgesloten. Destijds bedroeg de Nederlandsche productie circa 3 millioen ton, thans kan deze op ruim 14 millioen worden getaxeerd. De in- en uit- voercijfers dekken elkaar vrijwel, zoodat de geheele productie voor ons land bescbikbaar is. Dat tot distributie zou moeten worden overgaan, is zelfs niet te verwacbten, naar het zich laat aanzien. AFLEVERING BLOEM EN MEET. TTJDELIJK STOPGEZET. In opdracht van de regeering moet de leve ring van bloem en meel door de meelfabrie- ken worden stopgezet, zulks ter voorbereiding van inventarisatie van voorraden in verband met eventueele distributiemaatregelen, enz. De wettige maatregelen zijn nog in voor bereiding. GEEN EXTRA-TREINEN MEER. De Nederlandsche Spoorwegen deelen mede, dat tot nader bericht geen extra-treinen ten dienste van het publiek loopen. Dit geldt ook voor de goedkoope en andere extra-treinen, welke reeds waren aangekon digd door advertenties en strooibiljetten. DE RIJKSREOHERCHECENTRALE. De onderafdeeling rijksvreemdelingen- dienst neemt werkzaamheden van de rnareehaussee over. In de Staatscourant van Maandag is opge- nomen een mededeeling van den Minister van Justitie, waaruit blijkt dat de werkzaambeden van het bureau grensbewaking en vreemde- lingendienst, gevestigd bij de inspectie der Koninklijke rnareehaussee te 's-Gravenhage met ingang van 1 September worden overge- nomen door de onderafdeeling Rijksvreemde- lingendienst van de Nederlandscbe Rijks- recherchecentrale. Onder deze werkzaambeden vallen o.a. die betreffende de doorlating van vreemdelingen en ontzegging van verblijf in de bewakingsgebieden. Het vorenstaande geldt alleen niet voor zooveel betreft de werkzaambeden op het ge- bied der politaire grensbewaking, bij Kon. besluit van 1 Juli 1939, Staatsblad no. 282, op- gedragen aan den inspecteur der Koninklijke rnareehaussee of den aan dezen toegevoegden officier. Waar in voorschriften betreffende het toe- zicbt op vreemdelingen sprake is van den in specteur der Koninklijke rnareehaussee (Rijks- vreemdelingendienst) treedt daarvoor in de plaats de Commissaris van Rijkspolitie eerste klasse, hoofd van de onderafdeeling Rijks- vreemdelingendienst van de Nederlandscbe Rijksrecherchecentrale. VERPLICHTE INVENTARISATIE EN VERBODEN AFLEVERING, VERVOER, BE- EN VERWERKING VAN CRISISPRODUCTEN. Bij Kon. besluit van 28 Augustus, dat Maan dag in werking is getreden en tot 1 Januari 1940 geldt, is een regeling afgekondigd hou- dende de verpliehting tot inventarisatie en het verbod van afleveren, vervoeren, be- en ver- werken van crisisproducten. Onder dit besluit vallen granen, zaden en peulvruchten (geen zaaigoed zijnde) en pro ducten daaruit bereid, zetmeel en zetmeelpro- ducten, oliehoudende zaden, jutten en noten (geen zaaigoed zijnde), veekoeken, samenge- stelde mengvoeders, bijproducten van maal- derij en pellerij en van alcohol- en bierberei- ding, dierlijke voedingsmiddelen, zaaigranen. -zaden en -peulvruchten, suiker, siropen en bijproducten der suikerbereiding, honing, kunsthoning, koffie, thee en cacao en diverse andere producten. 'Voor elke categorie is een maximum hoe- veelheid bepaald, die men voorhanden of in voorraad mag hebben. Het voorhanden heb- ben van grootere voorraden is verboden. Dit verbod geldt niet: a. indien van de voorhanden of in voor raad zijnde hoeveelheden producten op door den Minister te bepalen wijze opgaVe is ver- strekt en voorraadstaten zijn bijgehouden; b. ten aanzien van hen, die als georgani- seerden zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche meelcehtrale, gevestigd te s-Gravenhage en hun beroep of bedrijf maken van het verwerken van meel of bloem tot brood, voor zoover betreft de consumptie- producten bereid uit granen, zaden en peul vruchten (verpakt of onverpakt), met uitzon- dering van tarwebloem a, tarwebloem b, tarwemeel, roggebloem en/of gebroken rogge. c. ten aanzien van degenen, bedoeld onder b. voor zoover betreft tarwebloem a, tarwe bloem b, tarwemeel, roggebloem en/of gebro ken rogge, indien zij van elke hoeveelheid daarvan opgave verstrekken aan genoemde stichting met inachtneming van de door den Minister te stellen voorschriften; d. ten aanzien van hen, die als georgani- seerden zijn aangesloten bij de stichting Ned. Zuivelcentrale, en zijn toegelaten tot de groep ,,producenten van melkproducten", voor zoo ver betreft dierlijke voedingsmiddelen, met uitzondering van ondermelk-, melk- en karne- melkpoeder; e. Ten aanzien van degenen, bedoeld onder d, voor zoover betreft ondermelk-, melk en karnemelkpoeder, indien zij van elke hoeveel heid daarvan opgave verstrekken aan de stichting Nederlandsche Meelcentrale, met in achtneming van door den Minister te stellen voorschriften. Het afleveren, doen afleveren of vervoeren van de producten, die onder dit Kon. besluit vallen, is verboden, tenzij de Minister onthef- fing heeft verleend. Ditzelfde geldt ook t.a.v. het bewerken, doen bewerken, verwerken of doen verwerken van die producten, behalve wat betreft het verwerken van crisisproducten tot veevoeder, waarop het veevoederbesluit 1939 toepasse- lijk is. DE PLANNEN VAN DR. H. COLIJN. Weer naar de Eerste Kamer. Dr. H. Colijn heeft aan een medewerker van „De Telegraaf" zijn plannen voor de toe- komst ontvouwd. Wanneer de omstandig- heden het toelaten, zal hij 6 October naar Amerika vertrekken, waar hij vier maal een lezing zal houden. Eind November gaat hij dan van Amerika op reis naar Japan, China en Ned.-Indie. Op 13 Maart keert hij terug en hoopt dan op 3 April weer in Nederland te zijn. Dr. Colijn deelde verder mede, dat twee Eerste Kamerleden hem hun zetel hebben aan- geboden, waarvan hij er een zal aannemen. Bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1941 hoopt hij zich weer voor de Tweede Kamer beschikbaar te stellen. Hierbij zij aangeteekend, dat de naam van Dr. H. Colijn voorkomt op de A.-R. candi- datenlijst voor de Eerste Kamer van Groep III (Noord-Holland en Friesland). Voor hem zou, in geval hij in den Senaat zitting neemt, Dr. W. de Vlugt of Prof. R. H. Woltjer zijn zetel moeten afstaan. Dat Dr. Colijn een Eerste Kamer-zetel is afgestaan, be'vreemdft ons niet. Wei verwondert het ons, schrijft „De Z.", dat nog niets bekend werd van aanbieding aan Mr. De Wilde en Dr. Van Dijk, om voor deze mannen een zetel in de Tweede Kamer be schikbaar te stellen. DE NEDERLANDSCHE BANK VERHOOGT HAAR DISCONTO. De Nederlandsche Bank heeft haar rente- tarieven over de geheele linie met een vol procent verhoogd. De tarieven zijn dus thans als volgt: Wisseldisconto 3 procent, promessedisconto 3% procent, beleening op effecten 3% pro- cent, beleening op goederen 3% procent, voor- schotten in rekening-courant 3% procent. Sedert 3 December 1936 was het disconto onveranderd 2 procent. VERPLICHTE INVENTARISATIE BIJ DEN LANDBOUW. Bij K. B. van 28 Augustus is bepaald, dat het voorhanden of in voorraad hebben van rundvee, varkens, paarden, schapen, kippen, eenden, alsmede van tarwe, gedenatureerde tarwe, rogge, gedenatureerde rogge, gerst, haver, veldboonen (gedenatureerd en niet ge- denatureerd), erwten (gedenatureerd en niet gedenatureerd), bruine en witte boonen, ove- rige zaden, gemengd graan, krachtvoeder, aardappelen, boven 35 m.M. uitgezonderd, pootgoed en het gedeelte bestemd voor eigen consumptie, benedenmaatsche aardappelen, uitgezonderd pootgoed, pootgoed bestemd voor den verkoop, gedenatureerde aardappelen (veevoeder), zoowel voor eigen gebruik als vooi den verkoop, verboden is, indien en voor- zooverre deze producten bestemd zijn voor of deel uitmaken van het landbouwbedrijf van dengene, die deze producten voorhanden en/of in voorraad heeft. Dit verbod geldt niet voor hem, die op tel- kens door den Minister van Econ. Zaken te bepalen tijdstippen, volgens den Minister te stellen regelen van het voorhanden en in voor raad hebben van die producten op die tijd stippen opgave heeft verstrekt. Dit besluit is gisteren in werking getreden en geldt tot 1 Januari 1940. VELDPOST UITGEBREID. Wenken voor belanghebbenden. De inspecteur van de Veldpost maakt be kend, dat ten behoeve van de gemobiliseerde troepen de veldpostdienst verdere uitbreiding heeft ondergaan. Voor het verlaten der garnizoenen wordt aan ieder militair bekend gemaakt hoe zijn adres te velde moet zijn ingericht. Zij moeten zelf zorg dragen dat dit adres wordt medege- deeld aan alien van wie zij poststukken (brie- ven enz., telegrammen, postpakketten) kun nen verwaohten. In deze adressen moet, behalve de naam, de voorletters en de rang van den geadresseer- de, tevens worden vermeld het onderdeel waar- toe hij behoort of waarbij hij is gedetacheerd, alsmede een nadere aanduiding, b.v. veldleger, vesting Holland, stelling van den Helder enz. Het is verboden een plaatsnaam in het adres te vermelden. Geschiedt dit toch, dan worden de stukken aan de afzenders teruggezonden. Meer nog dan in normale omstandigheden verdient het aanbeveling het adres van den afzender steeds op de achterzijde der stukken te vermelden. Tteneinde zekerheid te verkrij gen, dat de poststukken hun bestemming naar behooren zullen bereiken, verdient het aan beveling de adressen naar de volgende voor- beelden in te richten. Aan Den Officier van Gezondheid der le klasse J. J. Andriessen Hoofdkwartier Veldleger Aan den Korporaal P. Pietersen Stafkwartier Oostfront Vesting Holland Aan den dienstplichitige J. Jansen le Batt. 2e Afdeeling, 8e Reg. Art. Veldleger Aan Sergeant F. Koops Verbindingsafd. van de 4e Divisiegr. Veldleger Aan den Korporaal J. M. Treurniet 3e Comp. 2e Bat. 27 R. I. Stelling van den Helder Luitenant-generaal Reijnders heeft gelegen- heid gehad om in allerlei takken van dienst mee te werken en ervaring op te doen. Als luitenant heeft hij gediend bij de infanterie, bij de militaire verkenningen en de wielrijders,' zoomede de lessen aain de hoogere krijgsschool gevolgd. In den mobilisatietijd is hij werkzaam ge- weest als chef van den staf bij de etappen- inspectie te Rotterdam, en na den oorlog een jaar toegevoegd aan den commandant der marine in Nieuwediep, om daarna als kapitein van den generalen staf op te treden als direc- teur van de militaire verkenningen. Daarna volgde weer een periode bij den troep als hoofd-instructeur, gevolgd door nieuwe func- ties bij den generalen staf. Luitenant-gene raal Reijtoders was daarna inspecteur der in fanterie, waama in 1934 en 1935 de reeds gememoreerde benoemingen volgden van den man, aan wien thans het hoogste bevel over land- en zeemacht is toevertrouwd. 5Deze aanduidingen behooren duidelijk te worden onderstreept. VERGOEDING KOSTWINNERS. De Burgemeesters van de Nederlandsche gemeenten brengen in verband met de a'.ge- meene mobilisatie, het volgende ter kennis van belanghebbenden. Indien ten gevolge van het verplicht ver blijf in werkelijken dienst van een dienst- plichtige voldoende middelen tot levensonder- houd ontbreken, of zouden komen te ont- breken aan: zijn echtgenoote, b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie, c. zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad, d. zijn pleegouders, e. degenen, in wier onderhoud hij inge- volge rechterlijk vonnis moet voorzien, wordt aan bedoelde personen, op hun ver zoek, een vergoeding uit 's Rijks kas toege- kend. De aanvraag om vergoeding geschiedt mon- deling of schriftelijk bij den burgemeester der gemeente, waar verzoeker woonplaats heeft. Is de woonplaats ibuitenslands gelegen, dan wordt de aanvraag gedaan bij den burgemees ter der gemeenite, voor welke de ingeschrevene voor den dienstplicht is ingeschreven. De 'aanvraag geschiedt door of namens den persoon, te wiens aanzien de ingeschrevene als kostwinner wordt beschouwd. Het verdient aanbeveling de aanvraag zoo mogelijk mondeling te doen onder overlegging van de noodige bewijsstukken (loonbriefje, trouwboekje, belastingbiljet, huurkwitantie enz.). AANVULLING UITVOERVERBODEN. De regeering heeft het noodig geobrdeeld de reeds bekend gemaakte verboden van uit- voer voor bepaalde gpederen aan te vullen met een uitvoerverbod voor kleurstoffen, ge- schikt voor het verven van textielproducten, kunstmeststoffen in elken vorm en steenkool- teerpek. Ook ten aanzien van deze goederen zullen, indien de hier te lande aanwezige voorraden zulks toelaten, dispensaties kunnen worden verleend. Ter verkrijging daarvan wende men zich tot het crisis-uitvoer-bureau, Piet Hein- plein 6, 's Gravenhage. OPPERBEVELHEBBER VAN LAND- EN ZEEMACHT. iStaatsblad No. 185 bevat een Koninklijk Besluit van 28 Augustus, waarbij uit over- weging, dat het oogenblik is gekomen om de algemeene voorbereiding en leiding der lands- verdediging i!n handen te leggen van den op- perbevellhebber van land- en zeemacht, is be noemd tot opperbevelhebber van land- en zee macht de luitenant-generaal I. H. Reijnders, chef van den generalen staf. D thans benoemde opperbevelhebber van land- en zeemacht, werd 1 Mei 1934 benoemd tot chef van den generalen staf als opvolger van luit.-generaal H. A. Seyffardt. Die benoe- ming in 1934 behoorde tot de zeer zeldzame gebeurtenissen in ons leger, want zelden be- reikt een officier op den leeftijd van 54 jaar een van de beide hoogste posten. De rang van luitenant-generaal kon in genoemd jaar den nieuw benoemden opperbevelhebber nog niet worden verleend, aangeziein zijn benoe- ming tot generaal-majoor eerst van Novem ber in het daaraan voorafgaande jaar dateer- de, zoodat zijn benoeming tot luitenant-gene raal eerst in November 1935 afkwam. HAMSTERVERBOD AFGEKONDIGD. De Minister van Economische Zaken heeft een beschikking genomen krachtens de Wet van 24 Juni 1939, Staatsblad 634, waarbij maatregelen worden genomen om het ham- steren van levensmiddelen en enkele andere artikelen tegen te gaan. Deze maatregelen hebben be trekking op: rijst (.rijstebloem, rijste- meel en gemalen rijst), tarwebloem en tarwe meel, roggebloem en roggemeel, havermout, gort, vermicelli, macaroni en spaghetti, mai- zena, groene erwten en spliterwten, bruine boonen, witte boonen, capueijners en rozijn- erwten. andere soorten gedroogde peulvruch ten, witte suiker, basterd suiker, slaolie, raap- olie, boterolie en andere spijsolien, bak- en braadvet, margarine, koffie, koffie-surroga- ten, thee, cacao, harde zeep, zachte en vloei- bare zeep, zeeppoeder, -vlokken, -schilfers, wasohpoeder, alle sioorten kaarsen. Op grond van deze beschikking is het voor- loopig aan ieder verboden van genoemde arti kelen in een week zich meer te verschaffen dan hij gewoon is in een week te verbruiken. Indien hij echter als regel voor een bepaalde groep personen, zooals b.v. een gezin, zich die artikelen pleegt aan te schaffen, dan zal het hem toegestaan zijn in een week zooveel te betrekken als die groep personen in een week pleegt te verbruiken. Het is duidelijk, dat dit verbod er op ge- richt is te voorkomen, dat door abnormale vbrming van voorraden een tekort aan de ge noemde artikelen zal ontstaan, waardoor die personen benadeeld zouden worden, die niet over de middelen beschikken om zich meer aan te schaffen dan normaal in een week verbruikt wordt. Ook is het duidelijk, dat het verbod in geen enkel opzicht een belemmering bedoelt te zijn van het normale verbruik van de genoemde artikelen. Het normale ver bruik immers wordt door deze regeling niet aan banden gelegd. Ten einde de zekerheid te verkrijgen, dat het aldus in werking gestelde hamsterverbod ook zal worden nageleefd, is aan alle leveran- ciers van de genoemde artikelen de verplieh ting opgelegd bij iedere aflevering een af- leveringsbewijs in tweevoud uit te schrij- ven, waarvan een exemplaar tegelijk met de goederen aan den klant wordt afgeleverd. Het afleveringsbewijs moet zijn voorzien, behalVe van de handteekening van den leverancier, Van een opgave van het artikel dat werd afgeleverd, en van de hoe veelheid daarvan, alsmede van den naam en het adres van den leverancier en den afnemer. De afleveringsbewijzen zullen door den af nemer in verband met de in te stellen con- trole, gedurende een termijn van ten minste drie maanden zorgvuldig bewaard dienen te worden. Voorts zijn de winkeliers verplicht het an dere exemplaar van de afleveringsbewijzen gedurende een zeifden termijn te bewaren. De aandacbt wordt er op gevestigd, dat overtreding van het hamsterverbod gestraft kan worden met een gevangenisstraf van vier jaren of een geldboete van 10.000, terwijl bovendien de gehamsterde artikelen in be- slag genomen zullen worden. Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat han- delaren in de genoemde artikelen van de ge- geven voorschriften vrijgesteld zijn. Een ieder is dus thans gewaarschuwd. Het zich aanschaffen van de genoemde artikelen in hoeveelheden, die het normale verbruik in een week te boven gaan, is strafbaar, terwijl zoowel de winkelier als de klant strafbaar zijn, indien niet bij iedere hoeveelheid, die in den winkel afgehaald wordt, of bij den klant thuis wordt bezorgd, een afleveringsbewijs aanwezig is. Bij de mobilisatie zijn ongeveer 80.000 man betrokken. Heden zou het parlement bijeen komen. HITLER OVERHANDIGT HENDERSON ZIJN ANTWOORD. Hitler heeft Dinsdagavond te kwart over zeven den Britschen ambassadeur ontvangen in zijn werkkamer in de nieuwe Rijkskanse- larij. Hij heeft Henderson het antwoord van de Duitsche regeering overhandigd op de mededeeling van de Britsche regeering, welke Hitler Maandagavond is voorgelegd. Het be- zoek van den ambassadeur vond plaats in tegenwoordigheid van Von Ribbentrop en Dr. Schmidt, tolk. Het bezoek van den Britschen ambassadeur aan Hitler heeft 25 minuten geduurd. Van Duitsche zijde is het antwoord op de mede deeling van de Britsche regeering nog monde ling aangevuld. Tien minuten na Henderson's vertrek ont- ving Hitler in tegenwoordigheid van minister von Ribbentrop, Attolico, den Italiaanschen ambassadeur. Het onderhoud duurde 15 minuten. GEEN GROOT VERLOF BIJ DE ZEEMACHT. In de Staatscourant van gisteren is opge- nomen een Kon. besluit van 26 Augustus waarbij wordt bepaald, dat voor herhalings- oefeningen in werkelijken dienst zijnde dienst- plichtigen van de zeemacht, die na de dag- teekening van dit besluit in aanmerking zou den komen voor groot verlof, blijven tot nader order in werkelijken dienst. Dit geldt niet voor de dienstplichtigen, ten aanzien van wie de Minister van Defensie van oordeel is, dat toepassing van den daarin ge legen maatregel niet noodig is. ENGELAND ZAL ONZE NEUTRALITEIT EERBIEDIGEN. De diplomatieke medewerker van de Times schrijft, dat het aanbod van Koningin Wilhel- mina en Koningin Leopold van hun goede diensten, dat aan Londen en 'Parijs is gezon- den, is aangenomen, ofschoon men beseft, dat het van Berlijn en Warchau zal afhangen wat er tenslotte uit zal voortkomen. Warschau heeft reeds een voorstel van pre sident Roosevelt aangenomen, dat Berlijn on- beantwoord heeft gelaten. Zelfs indien deze voorstellen niet slagen in hun onmiddellijke doel, dan zijn zij toch van waarde als uitdrukking van wat de neutrale landen denken over de mogelijkheid van aggressie. De houding van Engeland tegenover de neutrale mogendheden staat buiten twijfel. De Britsche regeering heeft dat reeds duide lijk gemaakt aan de Belgische regeering. Tot nog toe heeft de Britsche regeering niet een zelfde verzekering gegeven aan de Nederland sche regeering, daar het bekend is dat Den Haag nooit dergelijke verzekeringen van bui- tenlandsche mogendheden heeft willen hebben. Daar er echter geruchten circuleeren, dat deze stilzwijgendheid van Londen een bijzon- dere bedoeling zou hebben, kan worden ver- klaard, dat de Britsche regeering vastbesloten is de neutraliteit van Nederland evenzeer te respecteeren als die van Belgie. OOK ZWITSERLAND MOBILISEERT. Uit Bern wordt gemeld: De federate raad heeft besloten met ingang van Maandag alle militairen onder de wape- nen te roepen tot het beschermen van de grenzen. IN AFWACHTING. De spanning wordt, schreef de N. R. Crt. Dinsdag, langzamerhand ten top gevoerd. In vrijwel geheel Europa zijn maatregelen van mobilisatie genomen en in de landen, die het nauwst bij het oorlogsgevaar zijn betrok ken, zijn de toebereidselen al voor een goed deel voltooid. In tegenstelling echter met 1914, daar mag weleens op gewezen worden, beteekent in onze tijd mobilisiatie nog geen oorlog. Nog altijd verkeert men in het sta dium van notawisseling en loopen er geruch ten van pogingen tot bemiddeling. Het wordt meer en meer duidelijk, dat elk land er hui- verig voor is den oorlog te ontketenen, al ziet het er nog niet naar uit, dat men daarom ook van zijn standpunt zou willen afwijken. In hoeverre onder deze omstandigheden de thans nog gaande notawisseling tusschen Duitsdhland en Engeland van meer beteekenis is dan voor het vaststellen vooral tegen over eigen volk van de verantwoordelijk- heden, zal eerst kunnen blijken, wanneer men kennis heeft genomen van hetgeen de diverse boodschappen, nota's of memories inhouden. Misschien zal de Ieezer van dit blad hierom- trent nog eenige aanduidingen vinden in be- richten over de bijeenkomst van het Lager- huis van Dinsdagmiddag, hoewel deze op een uur is gesteld, dat het ons onmogelijk maakt meer dan een summier verslag in een deel van onze oplage weer te geven. Aan speculaties over de houding van ver- schillende landen in geval van een mogelijk conflict ontbreekt het niet. Met name de houding van Rusland is voor velen nog duister. Het heeft er echter alien schijn van en het zou* ook geheel in de lijn van de bolsjewis- tische politiek liggen, dat Rusland zich al thans voorloopig van deelneming aan den strijdt onthoudt. Het communisme heeft zijn hoop op een wereldrevolutie nog altijd niet opgegeven en moet in een Europeesch con flict, dat het weerstandsvermogen van alle deelnemende landen aanzienlijk zou verzwak- ken, zoo niet geheel uitputten, een prachtig hulpmiddel zien tot het bereiken van zijn doel. Hier komt dan nog bij, dat het deel nemen aan een omvangrijken oorlog door Rusland zelf, in dat land eveneens het revolu- tiegevaar, maar dan van een anderen kant, zou oproepen. Als derde motief voor neutra liteit van Rusland in Europa geldt dan nog de ,.,istille"' oorlog met Japan, welke nu al jarenlang gaande is, terwijl men bij de over- wegingen van internen aard ook nog in aan merking moet nemen, dat de zuiveringen in de bevelvoering van het leger nog betrekke lijk kort achter ons liggen, zoodat het lang niet zeker is, dat de nadeelige gevolgen hiervan reeds zijn overwonnen. Ook als neutrale mogendheid echter kan Rusland in den strijd een factor van betee kenis zijn. Groote potentieel machtige rijken als de Sowjetunie en de Vereenigde Staten van Amerika kunnen buiten een strijd blijven, zonder daarom nog neutraal te zijn in den zin, waarin een klein land neutraal moet zijn. Zij kunnen, door het eene land te leveren en het andere hun leveranties te onthouden, wel degelijk invloed op den strijd uitoefenen. Het zoo juist door Rusland met Duitschland geslotien niet-aanvalsverdrag houdt in artikel 2 de bepaling in, dat, ingeval een der ver- dragsluitende partijen het voorwerp zou wor den van oorlogshandelingen van de zijde eener derde mogendheid, de andere Verdrag- sluitende partijen deze derde mogendheid in geenerlei vorm zal steunen. Men zal dit aan Duitschen kant ongetwijfeld zoo uitleggen, dat ingeval van een DuitschPoolsch con flict, van steun aan Polen geen sprake kan zijn. Uit een artikel uit het Volksdagblad van Maandagavond, blijkt echter, dat men in com- munistische kringen 'n andere opvatting heeft. Men zal zich daar, als de redactie van het Nederlandsche communistische orgaan het bij het rechte einde heeft, niet laten leiden door de vraag, wie de eerste oorlogshandeling pleegt, maar alleen door de vraag, wie in Russische oogen de aanvaller is. Daarmee zou dus zelfs niet slechts een waarachtige neutraliteit van Rusland, d.w.z. een behande- ling van beide oorlogvoerende partijen op ge- lijken voet, niet zijn uitgesloten, maar zou ook de mogelijkheid van het verleenen van indirecten en zelfs directen steun aan Polen mogelijk blijven. Men zal echter een derge- lijken steun waarschijnlijk niet dadelijk bij het uitbreken van een conflict moeten verwach- ten, doch eerst dan, wanneer de loop van zaken voor Rusland een dreigende wending zou aannemen. Het is n.l. niet aan te nemen, dat met de sluiting van het niet-aanvalsver drag nu ook meteen het wederzijdsche wan- trouwen tusschen communisme en nationaal- socialisme is wegvgenomen. Beide partijen zullen het bestaande verdrag ongetwijfeld trachten te gebruiken voor het bereiken van hun eigen doeleinden, zonder zich te foekom- meren over den uitleg, welken de andere partij eraan geeft. De Ver. Staten bevinden zich in een andere positie dan de Sowjetunie; zij worden niet foezwaard door een rechtstreeksche bedrei- ging van een hunner grenzen. Toch is de neiging, welke een jaar geleden in Amerika nog zoo sterk was, am ingeval van een Euro peesch conflict streng neutraal te zijn, aan zienlijk verminderd. Men helt meer en meer over tot het Engelsche standpunt, dat een oor log, welke op het oogenblik los zou breken, niet gevoerd zou worden om het lot van Dant- zig of den Corridor, maar inderdaad een strijd zou zijn tegen het gebruik van geweld en het dreigen met geweld in de internationale betrekkingen, en dat het wenschelijk is hier- aan paal en perk te stellen, omdat deze methode een sfeer schept van voortdurende onrust, waaronder, de heele wereld te lijdien heeft. Vandaar dat steeds meer vroegere voorstanders van de stipte neutraliteit be- keerd worden tot voorstanders van afschaf- S fing van de neutraliteitswet, waardoor het j den Ver. Staten mogelijk zou worden, zonder daarom nog zelf aan den oorlog deel te nemen toch die partij te steunen, welker opvattingen het naast bij die der Amerikanen staat. Een derde speculatie betreft de houding

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2