Gemengde Berichten TERNEUZEN, 23 AUGUSTUS 1939. HOEK. AXEL. OPENSTELLING WATERLEIDING TE ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. groote letters, maar laten zich er nog niet over uit. De Volkischer Beobachter weidt sleohts weer eens uit over de rust in Duitsch land, en het vertrouwen op den Fiihrer, die deze rust waarborgt. In alle bladen is ecbter tegelijkertijd een artikel verschenen over de ondoordringbaar- heid van den z.g. Wtestwal. De National- sozialistische Korrespondenz had dergelijke artikelen reeds eenige dagen geleden rondge- stuu,rd met de instructie dat ze eerst heden mochten worden gepubliceerd. Blijkbaar wil men te elfder ure de Franschen nog eens waarschuwen, dat Duitschland in het Westen onaantastbaar is, en dat kan weer een be- vestiging zijn van de veronderstelling dat binnen enkele dagen de beslissing over Polen zal vallen. Intusschen publiceert de Volkischer Beo bachter nog weer eens het bekende kaartje, waarop de Poolsche steden staan welke Duitsoh recht hadden: dit zijn vrijwel alle Poolsche steden. Het anti-Komintem-pact. Wat er intusschen in de veranderde om- standigheden van het anti-Komintem-pact moet worden, is nog niet duidelijk. Wei is thans te verklaren waarom Duitschland en Italie niet meer happig waren op het Japan- sche voorstel aangaande tegen Rusland ge- richte verbonden. „POOLSCHE WKEBDHEDEN" DOOR DE POOLSCHE PERS MET „DUITSCHE WREEDHEDEN BEANTWOORD. De Zondag, zoo meldt Reuter uit Berlijn, is voorbijgegaan, zonder dat de toestand zich merkbaar heeft toegespitst. De bladen blijven berichten brengen over Poolsche wreedheden, doch de ruimte, welke hieraan wordt gewijd is kleiner dan enkele dagen geleden en ook zijn de commentaren der pers minder heftig. Ter Berlijn circuleerende geruchten, Volgens welke de plechtigheid te Tannenberg op 27 Augustus en de partijdag te Neurenberg, zou- den worden afgelast, worden uiteraard tegen- gesproken. ,,Dantzig en de corridor zijn en blijven de Duitsche eischen, waarop niet kan worden afgedongen en waarover niet wordt gedebat- teerd", aldus de Volkische Beobachter ook Maandag weer. Het blad richt zich voorts tegen de Engelsche pers die ,,den treurigen moed heeft om de Duitsche persberichten over de Poolsche terreur tegen de Duitschers in Polen te beschouwen als propaganda, evenals bij de Tsjecho-Slowaaksche crisis". Voor het eerst werd Maandag in de Pool sche pers geantwoord op de berichten over mishandeling van Duitschers door Polen in de Duitsche pers, met berichten over mis handeling van Polen in Duitschland, aldus Reuter uit Warschau. Hoewel over het algemeen de toestand in de laatste dagen niet is verbeterd zijn een aantal kleinere incidenten tusschen Polen en Duitschland op bevredigende wijze ge- regeld. Een groep Poolsche ahtleten, die in Bohemen werden vastgehouden, hebben toe- stemming gekregen door te reizen naar Monaco. Ook is tusschen Polen en Dantzig een regeling tot stand gekomen, waarbij de voedselvoorziening van de Vrije Stad ge- garandeerd wordt, evenwel moet van te voren contant worden betaald. Veel waarde wordt ook gehecht aan de houding van Hongarije. Algemeen is men van oordeel, dat Hongarije de spil niet wil steunen. DUITSOH OOMMENTAAB OP HET VERDRAG MET MOSKOU. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Ber lijn: De ochtendbladen van Maandag waardee- ren in hun commentaren de oeconomische beteekenis der Duitsch-iSowjet-Russische han- dels- en credietovereenkomst. De Volkischer Beobachter schrijft: De han- delsbetrekkingen tusschen Duitschland en de Sowjet-Unie hebben sedert eenigen tijd een achteruitgang vertoond, welke in tegenspraak stond met de vergaande ruilmogelijkheden, die in het handelsverkeer dezer beide groote oeconomische gebieden bestaan. Het thans gesloten verdrag beoogt den goederenruil weer te vergrooten. De overeenkomst ligt in de lijn der Duitsche handelspolitiek, welke streeft naar een goede oeconomische samen- werking met alle landen, welke op oecono- misch gebied Duitschland goed aanvullen en bereid zijn door een versterkte uitwisseling van hun producten tegen Duitsche waren de ontplooiing der eigen oeconomische krachten te dienen. De Montag verklaart: Sowjet-Rusland be- schikt over onuitputtelijke grondstoffen en heeft een beleggingsplan opgesteld, dat op langen duur is berekend. Duitschland biedt binnen dat Russische beleggingsplan, ook wanneer de Sowjet-iRussische industrie zekere vorderingen heeft gemaakt, speciale machines en producten van hooge kwaliteit. Tegelijkertijd heeft Duitschland een onbe- grensde opnemingscapaciteit voor de produc ten, welke een eerste plaats innemen in den Sowjet-Russischen export. Het onderhavige verdrag kan er toe bijdra- gen een natuurlijk ruilverkeer tusschen de beide landen weer op passende wijze op gang te brengen. GESLAAGD. Geslaagd voor steno-typiste mej. S. de Zeeuw alhier, met aanteekening voor de Fransche, Engelsche en Duitsche taal. KLEIN VERLOF GRENS-, KUST- EN LUC5HTVERDEDIGING INGETROKKEN. De Regeeringspersdienst meldt: De Regeering heeft in de ontwikkeling der intemationale verhoudingen in het buitenland aanleiding gevonden om, bij wijze van voor- zorgsmaatregel, de kleine verloven, welke aan personeel, behoorende tot de onderdeelen, be- last met de grens- en kustbeveiliging en de luchtverdediging verleend waren, tot nader order in te trekken. HET VERRLIJF BIJ DE GRENZEN. In de Staatscourant van Maandagavond werd een ministerieele beschikking gepubli ceerd, welke kan worden aangehaald als be- wakingsvoorschrift 1939. Deze treedt in wer- king op 1 September 1939. w In dit bewakingsvoorschrift wordt o.m. be- paald, dat toegang tot de bewakingsgebieden aan vreemdelingen van het buitenland komen- de, slechts wordt verleend langs een doorlaat- post gedurende de tijden, dat die voor den dienst geopend is. Het is aan vreemdelingen verboden zich anders dan in een openbaar middel van ver- voer, in de bewakingsgebieden eerste linie te bevinden buiten kunst- en waterwegen en bui- ten de daaraan of daarin gelegen gebouwen, getimmerten of vaartuigen, waaronder begre- pen de aanhoorigheden daarvan. Deze bepa- ling is niet van toepassing op de vreemdelin gen, die hetzij de eerste aanvrage van een met de politiaire grensbewaking belast ambtenaar zich 1-egitimeeren als vreemdelingen, wier ver- blijf in Nederland is toegestaan, hetzij op eerste aanvrage een te hunnen name gestel- den en ter plaatse geldigen pas voor grens- verkeer. Deze passen geven aan de houders geen andere bevoegdheid zich in Nederland te bevinden dan binnen de bewakingsgebieden eerste linie. Zij kunnen alleen worden afge- geven aan vreemdelingen, die voldoende be- trouwbaar zijn te achten en aan zoodanigen pas behoefte hebben, hetzij voor de uitoefe- ning van hun ambt of betrekking, hetzij uit hoofde van familiebelangen. De passen voor grensverkeer moeten wor den aangevraagd bij de brigade-commandan- ten der Koninklijke marechaussee. EEN AVONTUURLIJKE STADGENOOT. Schipper Kuyt uit Zaandam is voornemens ten tweede male met zijn Noorsche jol den Oceaan over te steken. Een avontuurlijke onderneming, met een vaartuig van zoo be- scheiding afmeting. Doch het avontuurlijke trekt aan. Dat is ook het geval met onzen stadgenoot A. Berwald, een 20-jarig jong- mensch, die met den schipper contact heeft gezocht en heeft kunnen bewerken, dat hij tot de bemanning van 5 personen behoort, die de reis zal meemaken. De reis zal volgens het plan ditmaal ge maakt worden vanaf Rotterdam, S-horeham, Madeira? Kaap Verdische eilanden, Rio de Janeiro, Montevideo, Beunos Ayres, Kaapstad, Paramaribo, Curacao, Bermudaz, New-York en dan vandaar naar Rotterdam terug. PEOH HAD PECH. •Het optreden van den bekenden radio-artist Peter Pech op de kermis te Goes heeft een raar slot gekregen, schrijft het D. v. N.B. en Z. Na de pauze weigerde hij op te treden om- dat de directie van het revue-gezelschap hem niet betaald had. Pech deed hiervan mededee- ling aan het publiek en na de voorstelling ontstond nog een relletje in den tuin tusschen den artist en zijn ,,baas". Zonder centen moest Pech afdruipen. Dat wordt weer een nieuw levensliedje van hem. BIJNA VERDRONKEN. Zondagavond half zes begaf de heer D. Wolf, den der exploitanten van het varidte- theater, dat op de Groote Markt te Goes staat, zich, volgens de Midd. Crt., aan het Sas, bij den springtoren, op eigenaardige wijze te water. Hij liep den kant af, stond nog even met zijn hoofd boven water, riep aan kennis- sen op den kant: hier kan je nog staan!, doch even later zagen ze alleen zijn handen nog, dadelijk daarop was hij geheel verdwenen. Men wachtte even, of hij nog boven zou komen, doch tot aller ontsteltenis bleef de heer Wolf weg. Een paar zwemmers begaven zich te water, doch ze konden den drenkeling niet te pakken krijgen. Dadelijk daarop was echter ook de badmeester, de heer Norden, ter plaatse, die den drenkeling spoedig gevon den had en hem boveft en aan den kant bracht. De man had toen het bewustzijn reeds ver- loren en was geheel blauw. Men pastte kunst- matige ademhaling toe en na ongeveer vijf minuten begon hij weer teekenen van leven te geven. Na tien minuten was dr. Looyen reeds ter plaatse, die den man naar het ziekenhuis deed vervoeren. In den loop van den avond had weer een inzinking plaats en moest de patient met het zuurstofapparaat behandeld worden. Zijn toestand baarde toen zorg, vooral daar zijn longen, door een vroegere longont- steking, wat zwak waren en het water zich moeilijk verwijderen liet. Maandag was de toestarid van W. echter weer vooruitgaande. DE VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. De minister van Economische Zaken heeft de tijdelijke vestigingsverboden voor het schil- dersbedrijf, voor het rijwielbedrijf en voor den brandstoffenhandel met een half jaar ver- lengd tot 7 Maart 1940. VOOR EEN ANDER DE GEVANjGENIS IN. Vorige week meldden wij, dat zekere L. K. te 's Heer Arendskerke voor A. W., klompen- handelaar te Goes, tegen een vergoeding van 150 vier weken gevangenisstraf te Scheve- ningen heeft uitgezeten. De zaak is uitgelekt en W. zit thans zijn straf uit. Wij vernemen nu, dat dit zaakje voor hem geen verdere gevolgen zal hebben, aangezien hem niets strafbaars ten laste kan worden gelegd. Anders staat het met L. K. Deze zal, aan gezien hij wel een strafbaar feit heeft begaan (o.a. opgeven van een valschen naam) wel met de jus title kennis rpaken. (De Z.) EEN EERLIJKE VINDSTER. Een vrouw die het zelf zeker niet te breed heeft, bracht, volgens de Vliss. Crt., aan het politiebureau te Vlissingen een zakje, inhou- dende 129, bestaande uit guldens en rijks- daalders, hetwelk haar zoontje even tevoren had gevonden. Later meldde zich aan het bureau een incasseerder van een metaalbe- werkersbond, wonende te Souburg, die, ont- daan, van het verlies kennis gaf. Gelukkig kon hij in het bezit worden gesteld van het verlorene. Voor de eerlijke vindster liet hij een welverdiende belooning achter. ELFDE ZEEUWSCHE KLOMPENBEURS TE CLINGE. Heden werd te CMnge de lie Zeeuwsche Kompenbeurs gehouden. Te ongeveer 11 uur vereenigden zich op het gemeentehuis het gemeentebestuur van Clinge, de leden van den raad, de heer G. J. L. Goossens, lid van Ged. ,Staten van Zeeland, de Weleerw. heer Pastoor J. Huijgen, eere-voorzitter der R. K. Klom- penmakersvereeniging ,,Ct. Gummarus", de heer P. Geirnaerdt, burgemeester van St. Jan- steen, de afgevaardigden der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, het bestuur der R. K. Klompen- makersvereeniging ,,;St. Gummarus", de jury en verdere genoodigden. De heer J. W. Vienings, oud-burgemeester van Clinge en voorzitter der commissie tot het organiseeren van klompenbeurzen heette de aanwezigen hartelijk welkom. Het klom- penmakersbedrijf kent zijn ups en downs, doch niettegenstaande dit doen de klompenmakers hun uiterste best; juist in de moeilijkste om- standigheden, het bedrijf omhoog te brengen pn een product te leveren dat den toets der strengste critiek kan doorstaan. De klompen- makersstand, die het grootste deel der bevol- king van Clinge uitmaakt, vormt voor die gemeente de nijvere middenstand. Die om hoog te brengen is het doel der klompen beurzen. De burgemeester van Clinge, de heer P. "V. M- Vercauteren heette eveneens de aanwezi gen van harte welkom en bracht den dank der gemeente uit voor de tegenwoordigheid der genoodigden. Tot zijn spijt was de heer Ir. Grevers, de consulent voor de klompen- industrie verhinderd aanwezig te zijn. Spreker Stipte aan dat het er op 't oogenblik in de klompenindustrie alles behalve rooskleurig uit ziet, en dat, wil er verbetering komen, een zekere ordening in die industrie niet weg kan blijven. Nadat een glas geledigd was op het welzijn der klompenmakersstand en die der lie klom- penbeurs in het bijzonder, werd afgemarcheerd s naar de school, waarin de klompenbeurs werd gehouden. De heer Vienings, de sprekers inleidende, dankte hier nogmaals de aanwezigen voor hun opkomst, in het bijzonder den heer Goossens, den Weleerw. heer Pastoor, de burgemeester van St. Jansteen en de deputatie der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Hij sprak de hoop uit, dat deze klompenbeurs moge leiden tot verdere verheffing van het vak, en dat er bij deze gelgenheid zaken gedaan mogen worden. De Edelachtb. heer Vercauteren opende ver- volgens de klompenbeurs. Hij drong bij zijn openingswoord er nogmaals op aan, dat de bedrijfsgenooten ervan overtuigd zullen wor den, dat een loonend bestaan een noodzake- Jijkheid is, en dat de ordening in dit bedrijf een eerste voorwaarde is om daartoe te komen. De heer Geirnaerdt, hierna het woord ver- krijgende, releveerde, dat er tusschen zijn pollega van Clinge en hem een stilzwijgende afspraak is, dat hij zal bevorderen de belangen der vlassers, en zijn Clingsche collega die der klompenmakers, hetgeen niet uitsluit, dat ook hij zich ten zeerste voor de. klompenindustrie interesseert. Onlangs nog had spreker de gelegenheid over de kwestie van het loonend maken dier industrie met hoogere regeerings- autoriteiten van gedachten te wisselen. Bij die gelegenheid zijn zekere maatregelen gevraagd, doch waar deze pas in het eerste stadium verkeeren, dient hieromtrent nog nader overleg te worden gepleegd, wat hij zich voorstelde in de eerstvolgende dagen te doen. De secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer N, J. Harte, gaf een korte terugblik op het ontstaan der Zeeuwsch-Vlaamsche Kamer yan Koophandel. Men moet deze zien als een vooruitgeschoven post in dit grensgebied. De bevordering der belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen, niet in 't minst ook die van de klompenindustrie, heeft ook ten zeerste de belangstelling der Kamer. De toestand in d'ezen tak van nijverheid wordt dan ook nauw- lettend gevolgd. Hij hoopte dat het jaarver- slag zal kunnen gewagen van succes der klom penbeurs, Hierna werd een rondgang door de klompen beurs gemaakt, waar men zich er van kon overtuigen, dat het product dat hier gemaakt wordt, tot in de perfectie af is. Ook in sier- klompen waren verschillende paren te zien die getuigen van liefde voor het vak. Wij spreken de hoop uit, dat ook deze elfde klompenbeurs tot zaken moge leiden. Door (den bliksem getroffen. Maandagavond zijn tijdens een boven de'ze gemeente losbarstend onweder 2 paarden van den landbouwer J. Riemens, welke in de weide liepen door den bliksem getroffen, tengevolge waarvan 1 paard werd gedood en het andere -bewusteloos werd geslagen. De echtgenoote van den landbouwer Bakker, welke in de deur van haar woning stond, werd bewusteloos geslagen. Een kroot met goud. Een eigenaardige bevinding deed dezer dagen de familie D. onder deze gemeente op bij het eten van kroten. Een der kinderen beet op een hard en scherp voorwerp, dat in een stuk kroot bleek te zitten en tot aller verrassing bij nader onderzoek een gouden boerenknoop bleek te zijn. 'Eenige jaren geleden had een buurman tijdens werkzaamheden in zijn tuin een gou den boerenknoop verloren en hoe men ook zocht, het sieraad kwam niet terecht. De knoop moet dus onder den grond zijn geraakt en een der kroten moet er omheen zijn ge- groeid. De eigenaar is thans wel op zeer eigenaardige en verrassende wijze weer in het bezit van zijn verloren gouden kleinood ge komen. (Telegr.) Gisteren, precies 8 maanden na het nemen van het raadsbesluit tot toetreding aan de Waterleiding der gemeente Zaamslag, vond aldaar de openstelling der waterleiding plaats. Te ongeveer 2 uur vereenigden zich op het pompstation te St. Jansteen de vice-president van den Raad van Commissarissen der Water- leiding-Maatschappij, de directeur dier Maat- schappij, Burgemeester en Wethouders en Raadsleden van Zaamslag met hunne dames, en vertegenwoordigers der aangesloten ge- meenten, benevens een deel van het personeel der Waterleiding-Maatschappij. De vice-pre sident, de heer Tellegen, nam daar, bij af- wezigheid van den president, den heer Truf- fino, de honneurs waar en sprak een woord van welkom, terwijl de directeur, de heer Dikotter voor de aanwezigen een technische uiteenzetting gaf van het pompstation, dat daarna bezichtigd werd. Aangezien we dit reeds enkele malen heb ben beschreven, vermelden we daaromtrent alleen, dat deze mooie, moderne inrichting op de bezoekers die daar voor het eerst kwamen, een bijzonderen indruk maakte en zij een goe- den indruk kregen van de hooge hygienische eisc'hen die aan de watervoorzieningsinstalla- ties wordt gesteld. Nadat een en ander was bezichtigd en eeni ge ververschingen waren gebruikt, werd de tocht naar Zaamslag, via den watertoren te Axel, aanvaard. Op het dorpsplein aangekomen, waar de gemeentenaren in ruime mate van hun be langstelling deden blijken, richtte de burge meester van Zaamslag, de Edelachtbare heer S. van Hoeve zich tot de aanwezigen in de volgende bewoordingen Geachte aanwezigen, dames en heeren ge noodigden om hier tegenwoordig te zijn bij de officieele opening van de drinkwatervoorzie- ning in deze gemeente. Het is mrj een aange- name plicht u alien welkom te mogen heeten en dank te brengen voor uwe aanwezigheid. Het is mij eveneens een aangename taak gevolg te geven aan de uitnoodiging van be stuur en directie der Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Maatschappij tot mij gericht, om over te gaan tot de officieele opening van deze moderne drinkwatervoorziening in onze gemeente. En nu we gereed staan om tot dit ceremo- nieel over te gaan, wil ik thans reeds mijn dank uitspreken aan die ingezetenen, welke ons reeds metterdaad bewezen hebben prijs te stellen op een naar de eischen des tijds inge- riqhte voorziening van goed drinkwater. Moge dit goede voorbeeld spoedig navolging vinden bij al degenen, wier woning aansluitbaar is, niet alleen uit financieel oogpunt, maar niet minder uit reden van goede en gezonde huis- vesting. Geachte aanwezigen, moge spoedig het goede voorbeeld, dat velen op ons dorp en daar buiten reeds gaven, binnen afzienbaren tijd in vervulling gaan. Dat het genomen besluit en de inwerking- stelling van de drinkwatervoorziening der ge meente Zaamslag tot geluk en voorspoed moge zijn der gebruikers en dat Gods onmisbaren Zegen hierop moge blijven rusten. Dames en heeren, hiermede verklaar ik de drinkwatervoorziening der gemeente Zaam slag officieel geopend. Hij opende hierop de waterleiding, door het opendraaien van een kraan, waarop, onder de bewonderende kreten der omstanders, een op het dorpsplein opgestelde fontein, in werking werd gesteld en zijn water omhoog spoot, waarna het zachtjes klaterend in de zon schit- terend water in een bassin terugviel. 'Hierna werden demonstraties gehouden met de brandweer. Van de omstanders vemamen wij, dat deze een zeer groote verbetering be- teekent tegenover de vroegere brandweer, vooral ook omdat met meer slangen gewerkt kan worden en door den druk waaronder het water staat, tot een groote hoogte gespoten worden kan. Nadat de demonstraties der brandweer eenigen tijd in oogenschouw waren genomen, vereenigden de genoodigden zich in het Ver- eenigingsgebouw, waar, nadat alien gezeten waren, de burgemeester zich tot de genoodig den wendde in de volgende bewoordingen: Dames en Heeren. Aangenaam is het mij u alien op deze plaats te mogen begroeten en verwelkomen. Allereerst een woord van wel kom tot u, mijne heerefl Commissarissen en Directie van de Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding. Het was ons dezen middag zeer aan genaam door u te worden ontvangen op het pompstation en daar te kunnen zien op welke wijze het water dat hier in de huizen binnen- stroomt, wordt verkregen. We hebben daar kunnen zien, hoe alles in het werk gesteld wordt, om zoo voortreffelijk mogelijk te zor- gen, dat zuiver, rein, goed drinkwater voor mensch en dier gewonnen wordt. Voor de ontvangst en de duidelijke uiteenzetting van het bedrijf wil ik u, heeren bestuur en direc teur namens de gasten hartelijk dank zeggen. Het is ons een groot genoegen, hier te zien de vertegenwoordigers van de reeds aange sloten gemeenten, alsmede de genoodigden van die gemeenten die reeds een besluit namen tot toetreding en ook van die gemeenten wel ke dat besluit nog zullen moeten nemen. De laatsten mag ik zeker wel even aansporen dit in ons aller belang niet uit te stellen. Ik heet ook welkom onzen oud-burgemeester, den heer De Feijter, die zoo vriendelijk is geweest aan onze uitnoodiging gevolg te geven en deze feestelijke openstelling der waterleiding met zijn tegenwoordigheid heeft willen vereeren. Dames en heeren, alvorens verder te gaan zou ik u willen verzoeken, met mij uw glas op te heffen en te drinken op den voorspoed van de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Maat schappij. Nadat deze dronk was uitgebracht, ver- volgde hij: Dames en heeren. Even zou ik willen stil- staan bij de voorbereiding en het voorspoedig verloop tot de beslissing en het in exploitatie brengen van de waterleiding te dezer plaatse. In den loop van 1938 werd de mogelijkheid tot aansluiting in de vergadering van Burg, en Wetih. besproken. Een persoonlijk onder- houd met den directeur gaf mij aanleiding de eerste stappen te doen. Weldra bracht de directeur 'n bezoek aan het dagelijksch bestuur der gemeente, hieruit vloeide voort, dat de gemeenteraad en de directeur een bespreking zouden houden over de eventueele aansluiting en de voorwaarden daartoe. 31 October 1938 had deze bijeenkomst plaats, op waardige, zakelijke wijze is hier de kwestie besproken. De directeur kon op bevredigende wijze alle vragen en mogelijkheden toelichten, waarna Burgemeester en wethouders in de raadsver- gadering van 22 December 1938 het voorstel deden om tot toetreding over te gaan. Ook in deze vergadering is alles op zakelijke wijze breedvoerig besproken en het gewichtige voorstel werd met meerderheid van stemmen aangenomen. De goedkeuring van Gedepu- teerde Staten van Zeeland was een paar weken later reeds binnen. Begirt Maart zijn de aanlegwerkzaamheden begonnen. Verscheidene mensohen hebben hieraan enkele maanden een goed stuk brood verdiend, juist in den tijd toen er schaarste was aan werk. Thans zijn bijna een 300 pan- den aangesloten. We spreken de hoop uit, dat regelmatig met de aansluiting zal voortgegaan worden. Gaarne wil ik deze gelegenheid ook gebruilfen om de namen van enkele heeren aan te stip- pen die hier in de gemeente voor ons zic-ht- baar hun tijd en arbeid gaven bij het leggen van de leidingen. U mijnheer Both als hoofd- opzichter, tevens de opzichters De Bruijne en Groosman onzen dank voor de aangename wijze van samenwerken. Het was mij een ge noegen met u over verschillende zaken te kunnen spreken. Eveneens onzen dank aan den aannemer, den heer De Bruijn met zijn personeel voor de rustige wijze waarop alles kon gebeuren. Hartelijk dank. Hierna verkreeg het woord de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, vice-president der Maat schappij, die verklaarde, het zich tot een eer en een genoegen te rekenen, op deze plaats namens Directie en Commissarissen der Waterleiding Maatschappij het woord te mogen voeren. Hij memoreerde, dat het be sluit van den raad tot toetreding genomen werd op 22 December 1938, dat Ged. Staten dato 6 Januari 1939 aan dit besluit hun goed keuring verleenden, gevolgd door de goedkeu ring van den Minister van Sociale Zaken op 13 Januari d.a.v. Met den aanleg van het hoofdbuizennet werd aangevangen op 24 Februari 1939, deze aanleg kwam gereed op 17 Juni d.a.v. Op 3 Juni werd - de eerste aansluiting gemaakt en werd aangevangen met de waterlevering in de woningen. Het hoofdbuizennet in de gemeente Zaam slag heeft een lengte van 12.438 meter, zoo- dat de totale lengte van het geheele buizennet der Maatschappij hiermede is gestegen tot 130.792 meter. Aan het leggen van het hoofd buizennet werd door arbeiders uit de gemeen te Zaamslag ruim 1400 mandagen gewerkt en werd aan loon verdiend ongeveer 4000. Op 21 Augustus bedroeg het aantal aanvragen om aansluiting 281, waarvan 271 woningen. De verdeeling der aangesloten woningen over de kom en de verschillende wijken is als volgt: Kom aansluitbaar 412, aangesloten 160, Veer aansluitbaar 80, aangesloten 47, Reuzenhoek aansluitbaar 51, aangesloten 18, Othene aan sluitbaar 90, aangesloten 42, Spui aansluit baar 31, aangesloten 4. De jaaropbrengst voor de thans reeds aan- gevraagde woningen en andere aansluitingen bedraagt bijna f 4600, waarmede op f 300 na de garantie voor het eerste bedrijfsjaar 1940, zijnde /4900, is bereikt. Hieruit blijkt dat er dus voor de gemeente geen risico meer in zit. Spreker besloot met het uiten van den wensch dat de aangename samenwerking die er tus schen het gemeentebestuur van Zaamslag en die der waterleiding maatschappij steeds heeft bestaan, bestendigd moge blijven en onder Gods Zegen moge strekken tot bevordering van de welvaart der gemeente. De oud-burgemeester, de heer Joh. de Feij ter, bracht dank voor de vriendelijke uitnoodi ging, die hij van het gemeentebestuur van Zaamslag had ontvangen om bij de officieele opening der waterleiding tegenwoordig te zijn. Spreker herinnerde zich nog zeer goed den tijd dat men met een ton en een goot het water moest opvangen en dat in den oogst- tijd vele menschen ziek werden door het ge- bruik van ondeugdelijk water. Hieraan is thans, dank zij 't initiatief van Burg, en Wet houders en den raad een einde gekomen. Spr. legde er den nadruk op, welk een zegen het is, als men, zoowel voor mensch als voor dier, over goed water beschikt en welk een bevov dering der algemeene gezondheid dit mede- brengt. Hij bracht nogmaals zijn dank voor de wijze waarop deze dag voor hem tot een on- vergetelijke is gemaakt. Wethouder A. de Feijter, hierna het woord verkrijgende, herinnerde er aan, dat hij steeds een groot voorstander is geweest van goede watervoorziening. Hij stipte aan dat hij, tij dens den drogen zomer van 1911 te Zaam slag Veer wonende, de bewoners aldaar dik- Wijls des nachts te 2 of 3 uur naar den wel- put aldaar zag gaan, teneinde enkele emmer- tjes water te verkrijgen en hoe zij soms bij den put moesten wachten tot het water weer uit den bodem was opgeweld. In September 1911 woonde hij te Temeuzen een vergade ring bij, waarin over de noodzakelijkheid van een goede watervoorziening is gesproken door den heer Dr. Jenny Weijerman. Spreker is steeds een strijder voor een goede watervoor ziening gebleven en het verheugt hem dat hij waar hij in September a.s. niet meer in den raad zal terugkeeren, thans na ongeveer 28 jaar de officieele opening der waterleiding te Zaamslag nog als lid van het gemeentebestuur mag meemaken. 'Hierna werd het woord gevoerd door den commandant der brandweer, den heer Kaij- ser, die ef op wees, dat men te Zaamslag, als iets goed gelukt is, gewoon is te zeggen: ,,we zijn uit de prutsen". Thans is men hier inder- daad uit de prutsen wat de brandweer be- treft. Op 23 September van het vorig jaar heeft spreker als commandant der brand weer de welputten in de gemeente opgemeten en toen bleek, dat er slechts ongeveer 10 m3 water op het dorp was. Hij heeft er tegen nie- mand iets over gezegd, doch heeft met angst in het hart rondgeloopen als er onweer op komst was en zich afgevraagd: wat moet er gebeuren als er nu brand komt. Doch... thans is men uit de prutsen. Als deelnemer aan den tocht naar het pompstation heeft hij ver- nomen, dat zich in den watertoren aldaar niet minder dan 1 millioen liter water bevindt, dus thans is men uit de prutsen, als er brand komt. Na dit, om het zoo te noemen, officieele ge- deelte, was het voor meerdere genoodigden tijd om te vertrekken. Ook wij moesten de feestzaal verlaten, doch we zijn overtuigd, dat de daar bijeenzijnde gemeentenaren nog geruimen tijd gezellig bijeen zijn gebleven, om onder gezelligen kout het behaalde succes ver- rer te vieren. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 22 Augustus 1939. De volgende vonnissen werden uitge- sproken P. de K., oud 20 j., chauffeur te Hontenisse, is wegens het aan zijn schuld te wijten zijn, dat een ander zwaar lichamelijk letsel be- komt, veroordeeld tot 4 maanden hechtenis. P. A. v. l£., oud 26 j., chauffeur te St. Jan steen, is wegens het aan zijn schul te wijten zijn, dat stoornis in den gang van eenig elec- triciteitswerk ontstond, terwijl daardoor moei- lijkheden van stroomlevering ten algemeene nutte ontstonden, veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. S. de B., oud 22 j., visschersknecht te Bres- kens, is wegens wederspannigheid en mishan deling veroordeeld tot 14 dagen gevang. P. de B., oud 17 j., visschersknecht te Bres- kens, is wegens wederspannigheid veroor deeld tot f 15 boete of 2 weken tuchtschool. De volgende zaken werden behandeld: A. J. B., oud 64 j., handelaar in landbouw- werktuigen, wonende te Sluiskil, gemeente Terneuzen, had zich te verantwoorden ter- zake dat hij op of omstreeks 10 Febr. 1939 des avonds omstreeks 6 uur te Sluiskil onder de gemeente Axel als bestuurder van een vier- wielig motorrijtuig, heeft gereden over het weggedeelte van den openbaren rijkskanaal- weg, waarvan het geasfalteerde wegdeel door vochtigheid zeer donker gekleurd was, terwijl ter plaatse straatverlichting ontbrak, en wel hoogst onoplettend, onachtzaam en onvoor- zichtiglijk met gedimde lichten en een vaart van ongeveer 35 km per uur. Tengevolge op dusdanige wijze te rijden heeft hij op de rech- terzijde een loopende vrouw, die donkere Wee ding aan had, niet opgemerkt, althans niet tijdig, en vervolgens die vrouw heeft aange- reden, tengevolge van welke aanrijding de vrouw diverse verwondingen heeft bekomen en geruimen tijd in het ziekenhuis is verpleegd geworden. De Officier van Justitie zeide, dat de om- standigheden zoo ongunstig mogelijk zijn ge weest om het ongeval te veroorzaken. Er was een weerskanten een behoorlijken berm, waar de vrouw kon loopen. Eisch: vrijspraak. H. J. H., oud 40 jaar, chauffeur, en J. W. H. H., oud 53 j., procuratiehouder, beiden te Breskens, hadden zich te verantwoorden we gens valschheid in geschrifte, door een natio- naliteitsbewijs voor een Ford bestelauto te vervalschen en het daarin aanwezige nummer A 3956188 met pen en inkt te veranderen in B.F. 5252286. Eisch: H. J. H. 1 maand gevangenisstraf voorw. met 3 jaar proeftijd en /40 boete of 20 dagen hechtenis; J. W. H. H. 14 dagen ge vangenisstraf voorw. met 3 jaar proeftijd en 25 boete of 15 dagen hechtenis. HET LIJK IN DEN KOFFER. Thans is bekend geworden, dat de hofmees- ter K., die verdacht wordt van den moord op zijn vrouw, op 25 Juni j.l. ook te Wijhe, een gemeente tusschen Deventer en Zwolle, heeft vertoefd. Naar wordt vermoed, zou K. na den moord, met een auto, waarin zich nog twee koffers bevonden, in Deventer bij zijn zuster en zwa- ger zijn geweest. Bij zijn vertrek vertelde hij, dat hij direct naar Amsterdam terug zou rijden. Achteraf blijkt, dat hij niet dadelijk naar de hoofdstad is gegaan, maar door een deel van de IJselstreek naar Wijhe is ge reden. Daar heeft hij o.a. in een cafe aan den IJseldijk vertoefd in den middag tusschen 5 en 8 uur; hij maakte flinke verteringen, trak- teerde andere bezoekers en vertelde wie hij was. Hij is in een auto aangekomen en vertrok- ken. Of zich toen de twee koffers nog in den auto bevonden, is niet bekend. BENZINE GEDRONKEN. Te Amersfoort heeft bij de familie G. een 2jarig jongetje benzine gedronken uit een fleschje. Het knaapje werd overgebracht naar het St. Elisabethsziekenhuis, waar het aan de gevolgen is overleden. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3