aldus Reuter, zullen de Fransch-Britsche besprekingen te Moskou worden voortgezet. De Duitsche zaakgelastigde heeft Dinsdag- morgen een bezoek gebracbt aan het Foreign Office maar hij heeft geen onderhoud gehad met Halifax. Von Ribbentrop zou volgens Havas Dinsdag- middag am 12 uur per vliegtuig uit Salzburg vertrekken op weg naar Moskou. Het toestel zou te Koningsbergen dalen, vanwaar de minister heden naar Moskou zou vertrekken. Staatssecretaris Gaus, de 'rechtsgeleerde raadsman van de Wilhetmstrasse, vergezelt von Ribbentrop. Hij zal medewerken aan de definitieve opstelling van het pact. Schmidt, de particuliere tolk van Hitler, de chef van de persafdeeling van het ministerie van bui- tenlandsche zaken, die eveneens Schmidt heet, legatieseceretaris Hewel en legatieraad Bru- kelmayer maken eveneens deel uit van de missie. Duitsche politieke kringen geven te ver- staan, dat de onderhandelingen over de plech- tige onderteekening van het pact zeer snel zullen worden gevoerd, daar alle kwesties langs diplomatieken weg zijn geregeld. De Russische zaakgelastigde te Berlijn, George Astachov, die de ambassade beheert wegens afwezigheid met verlof van den Rus- sischen ambassadeur Merekalov, is uit Ber lijn naar Moskou vertrokken voor de onder handelingen met von Ribbentrop. Londen voor een schier ongelooflijken toestand. De correspondent der N. R. Crt. te Londen telefoneerde Dinsdagocbtend: De commentaar in de Engelsche pers op de aankondiging van het Duitsch-Russische niet- aanvalsverdrag is Dinsdagochtend nog zeer schaarsch. De groote verantwoordelijke bladen zooals Times, Daily Telegraph en Manchester Guar dian schijnen wijselijk besloten te hebben nadere details af te wachten, voor zij hun meening over deze verrassende gebeurtenis uitspreken, en alleen de volksbladen hebben Maandagnacht nog tijd gevonden om er in alle haast een kort hoofdartikel aan te wijden. ,,Met het oog op den ongehoorden inter- nationalen toestand, welke nu geschapen is'', schrijft de Daily Mail, „gebiedt de voorzich- tigheid, dat wiji ons oordeel over de beteeke- nis van deze gebeurtenis opschorten, maar als het bericht gegrond blijkt, beteekent dit het eind van het Fransch-Russische verdrag van wederzijdschen bijstand", als ook van het anti-Kommintemverdrag, dat Duitschland met Italie, Japan en Spanje heeft afgesloten in de campagne tegen het bolsjewisme. Het nieuws moet dus een erven groote verrassing voor Spanje en Japan zijn als voor de demo- cratieen". Ook de Daily Herald wil zijn uiteindelijk oordeel opschorten tot meer informatie is verkregen, maar het blad voegt daar dadelijk aan toe: ,,dat de wereld, indien het bericht juist is, voor een verbazingwekkende en schokkende volte face is gesteld. Het is bijna ondenkbaar, vervolgt het blad, dat Rusland een vriendschapsverdrag met Duitschland afsluit op het oogenblik, dat Duitschland den vrede van Europa zoo zeer bedreigt en Rus land zelf midden in onderhandelingen met Frankrijk en Engeland is over de beste methode om die dreiging het hoofd te bieden. Een dergelijk verdrag kan voor Duitschland, slechts een aansporing zijn am zijn campagne tegen Polen voort te zetten, een grooter ver- raad van den vrede en de Europeesche vrij- heid dan zelfs Munchen is geweest". Wat nu? Dat is de groote vraag, die het kabinet vandaag zal moeten bezighouden. Het ziet zich voor een schier ongelooflijke situatie geplaatst, welker implicaties met geen moge- lijkheid zijn te overzien. Tal van vragen dringen zich onmiddellijk op: Heeft het nog zin, ja, is het zelfs nog veilig de politieke en militaire besprekingen met Moskou voort te zetten? Het antwoord zal gedeeltelijk afhan- gen van het rapport, dat den Britschen gezant te Moskou Maandagnacht gevraagd is uit te brengen over de beteekenis van Rusland's onrverwachte wending. Men hoopte, dat dit rapport nog voor de kabinetszitting van Dins- dag zou zijn ontvangen. Zou men daama besluiten dat Rusland voor de coalitie verloren is, en dat Engeland zijn streven naar een drievoudig verbond moet opgeven, dan rijst onmiddellijk de vraag of deze ingrijpende wijziging in de politieke con- stellatie de bijeenroeping van het parlement vergt. Een andere vraag die onvermijdelijk naar voren treedt is, of Engeland en Frankrijk ook na Rusland's afvallen gebonden blijven door hun verplichtingen aan Polen. Juridisch schijnt het antwoord niet twijfel- achtig. Engeland heeft Polen gegarandeerd, lang voordat het met Rusland begon te pra- ten. Er is in de termen, waarin de garantie is vervat, niets dat Engeland het recht zod geven de nakoming daarvan afhankelijk te stellen van het krijgen van Russische hulp. De verplichting is onvoorwaardelijk, en zal dan ook, strikt juridisch gezien, onaangetast moeten blijven door Rusland's schijnbare afval- ligheid. Maar wat is recht in dezen tijd? Wat kunnen juridische overwegingen uitrichten tegen strategische feiten? In ieder geval is het duidelijk, dat Engeland op een kritiek moment in een bijzonder moei- lijike positie is geplaatst. A1 zijn berekenin- gen van de laatste maanden schijnen plotseling omvergegooid, alles staat weer op losse schroeven en thans kunnen de berichten uit Duitschland er nauwelijks twijfel meer aan overlaten, dat het derde rijk klaar is om elk oogenblik zijn slag te slaan. Ter toelichting van de laatste opmerking van onzen Londenschen correspondent diene, schrijft de N. R. iCrt., dat de correspondent van de Times te Berlijn Maandagavond meld- de, dat Duitschland de laatste militaire voor- bereidingen treft aan de Poolsche grenzen en dat hij voorzag, dat reeds Maandagavond of Dinsdagmorgen de troepen gereed zouden zijn om zich op marsch te begeven. Men gelooft in Duitschland, aldus de Ber- lijnsche correspondent van de Times verder, dat het Poolsche leger in zeer weinig tijd zou kunnen worden overweldigd en buiten gevecht wordendien gesteld. Men berekent, dat aleer de diplomatieke betrekkingen zijn verbroken, ultimata zijn afgeleverd en ontvangen en de afkeer der democratieen voor den oorlog zal zijn overwonnen, het verzet van Polen zal zijn bedwongen. Het zou dan volgens tal van Duitsche vooraanstaande personen mogelijk zijn Engeland en Frankrijk. te bewijzen, dat iedere hulp aan hun bondgenoot tot niets zou dienen en dat het, daar Duitschland hun niets vraagt, tijd zou zijn over vrede te' spreken. Deze redeneering hoe vreemd zij ook schijnt, werd onlangs door gezaghebbende personen gevolgd en de correspondent van de Times betwijfelt niet of zij wordt van hoogerhand erkend. De Daily Express geeft overeenkomstige inlichtingen en zet uiteen, dat men te Ber lijn van meening is, dat het Duitsche leger in vijf dagen zou kunnen opmarcheeren tot de grens van 1914, waar verdedigingswerken zouden worden opgericht. Na dezen bliksem- oorlog zou men den Westerschen mogend- heden tegemoet treden. Reuters' correspondent te Berlijn meent te weten, dat de voorbereidende besprekingen tusschen Berlijn en Moskou gelijktijdig met de Engelsch-Fransch-Russische besprekingen zijn verloopen. EEN DUITSOH-RUSSISCH HANDELS VERDRAG GETEEKEND. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Ber lijn: De onderhandelingen, welke reeds geruimen tijd tusschen Duitschland en de Sowjet-Unie werden gevoerd over een uitbreiding van het wederzijdsche handelsverkeer, zijn 19 Augus tus met succes bekroond. Het resultaat is een handels- en crediet- overeenkomst, welke aan Duitsche zijde werd onderteekend door Legatieraad dr. K. Schnurre van het ministerie van buitenland- sche zaken en aan Sowjet-Russische zijde door den plaatsvervangenden leider van de Sowjet- Russische handelsvertegenwoordiging te Ber lijn Babarin. De overeenkomst voorziet in een crediet van tweehonderd millioen Mark, dat Duitsch land verleent aan de Sowjet-Unie en dat ter besehikking staat voor den aankoop van Duit sche goederen. De Sowjet-Unie zal in de komende twee jaar ter waarde van 180 mil lioen Mark Sowjet-Russische waren aan Duitschland leveren. Het telegraafagentschap der Sowjet-Unie foevestigt het bericht van het sluiten van een handelsverdrag tusschen Duitschland en de Sowjet-Unie en voegt hieraan toe, dat het Duitsche crediet van tweehonderd millioen mark is verstrekt voor den tijd van zeven jaar met een rente van vijf procent. Het is be- stemd voor den aankoop van Duitsche waren toinnen twee jaar na dagteekening van de overeenkomst. De Prawda beschrijft den loop der onder handelingen en geeft de hoofdzaak weer van de op 19 Augustus onderteekende overeen komst. Het blad besluit: De nieuwe handels- en credietovereenkomst tusschen Sowjet-Rusland en Duitschland, gebonen in een atmosfeer van gespannen politieke betrekkingen, is er toe bestemd deze atmosfeer te doen ontspannen. Zij zou een belangrijke stap kunnen zijn voor een verdere verbetering, niet alleen in de eco- nomische, doch ook in de politieke betrekkin gen tusschen Sowjet-Rusland en Duitschland. Het Russische telegraafagentschap Tass meldt uit Moskou: De Izwestija en de Prawda wijden hoofd- artikelen aan de Sowjet-Duitsche handels- en credietovereenkomst. De Izwestija schrijft: Molotow heeft in de derde zitting van den oppersten Sowjet der unie, sprekende over den intemationalen toestand en de buitenlandsche politiek der Sowjetunie, o.m. melding gemaakt van onder handelingen over handels- en credietkwesties, die toen gaande waren tusschen Duitschland en Sowjet-Rusland. Deze onderhandelingen waren begonnen op initiatief van de Duitsche regeering en zij waren met verscheidene onderbrekingen sinds begin 1938 voortgezet. Thans zijn de onderhandelingen tot een gun- stig besluit gebracht. Er moet worden opgemerkt, dat tijdens de voortgezette onderhandelingen een aantal moeilijkheden gerezen is, hoofdzakelijk ver- oorzaakt door de gespannen sfeer in de politieke betrekkingen tusschen Duitschland en Sowjet-Rusland. Niettemin zijn de onder handelingen met succes besloten, daar van beide zijden voldoende bereidheid werd be- toond de handelsbetrekkingen te verbeteren. Het was dit streven, dat er toe heeft bij- gedragen alle problemen op te lossen. De handels- en crediet-overeenkomst moet ongetwijfeld op aanzienlijke ivijze een ver- levendiging geven in het ruilverkeer tusschen de beide landen. Bovendien moet in oogen- sehouw worden genomen, dat in de laatste jaren het Russisch-Duitsehe ruilverkeer tot een uitzonderlijk laag peil is gedaald, zoodat veilig kan worden verklaard, dat de nieuwe overeenkomst een keerpunt vormt in de han delsbetrekkingen der beide landen. Inderdaad had Duitschland ten gevolge van de gespannen politieke betrekkingen met Sow jet-Rusland in feite de Sowjet-markt verloren. Verscheidene jaren geleden bezette Duitsch land de eerste plaats in den buitenlandschen handel met Sowjet-Rusland. In 1931 bijv., toen de Duitsch-Russische handel zijn hoogte- punt heeft bereikt, bedroeg de omzet tusschen de beide landen ruw geschat ongeveer 1100 millioen rijksmark. Deze gunstige toestand bleef tot 1935 bestaan. Later echter trad om bovengenoemde redenen een plotselinge keer ten kwade in. Duitschland moest de eerste plaats in den buitenlandschen handel met de Sowjet-Unie prijis geven. In 1938 kwam het pas na de Vereenigde Staten, Groot-Brittannie, Belgie en Nederland. Het feit, dat de Duitsche handel van de eerste tot de vijfde plaats in- zakte op een uitgebreide en stabiele markt als die der Sowjets, kon in Duitsche handels- en industriekringen en bij de Duitsche regee ring slechts emstige bezorgdheid wekken. Wat is de voornaamste in'houd der Sowjet- Duitsche handels- en credietovereenkomst, welke zoo pas te Berlijn is gesloten? Duitschland verleent de Sowjet-Unie een crediet tot een bedrag van 200 millioen Rijks mark, voor den aankoop in Duitschland van verscheidene producten, in hoofdzaak machine- gereedschappen en andere machinerieen, bin- nen een tijd van twee jaar na de onderteeke ning der overeenkomst. Binnen deze periode zal Sowjet-Rusland Duitschland goederen leve ren tot een bedrag van 180 millioen Rijksmaik. In verband met deze overeenkomst heeft de Duitsche regeering een aantal verplich tingen aangegaan. In het bijzonder heeft het zich verplicht, de handelsvertegenwoordiging der Sowjet-Unie in Duitschland biji te staan bij het plaatsen van orders op de Duitsche markt. Dit beteekent, dat de Duitsche regee ring de Russische handelsvertegenwoordiging zal bijstaan bij de onderhandelingen met indi- vidueele firma's en er naar zal streven, voor de iSowjet-Unie gunstige voorwaarden te verzekeren voor de uitvoering der Russische bestellingen en dat de af te leveren machines en onderdeelen van hooge hoedanigheid zullen zijn. Tezelfder tijd zal de Duitsche regeering, hoewel het de handelsvertegenwoordiging van Sowjet-Rusland de mogelijkheid verschaft de aan te koopen goederen contant te betalen, het aan de Sowjet-Unie verleende crediet tot een bedrag van *200 millioen rijksmark ten voile waarborgen. iDit verleent het nieuwe Duitsche crediet in feite de beteekenis van een financieel crediet. Dit alleen maakt een tastbaar Verschil tusschen het nieuwe Duit sche crediet en dergelijike in het verleden verstrekte credieten. Het crediet wordt ge- geven tegen een jaarlijksche rente van 5 pet., hetgeen aanzienlijk lager is dan bij vroegere credieten het geval was. Het nieuwe crediet is voor langer tijd toegestaan dan vroegere credieten. De gemiddelde termijn van het nieuwe crediet is gesteld op 7 jaren, terwijl 30 pet. binnen 6% jaar zal worden betaald, 40 pet. in zeven jaar en de overige dertig procent in 7% jaar. Op deze wijze verbetert de Berlijnsche han dels- en credietovereenkomst de credietvoor- waarden in belangrijke mate. Het is duidelijk, dat het daarbij de omstandigheden van den Duitsch-Russischen handel in Zijn geheel ver betert. De voorwaarden voor het crediet zijn volkomen normaal en voor beide zijden voordeelig. Het is niet noodig hier aan toe te voegen, dat deze tastbare vertaeteringen der credietvoorwaarden tevoren noodig maakten de hinderpalen uit den weg te ruimen, welke den weg tot een handels- en credietovereen komst versperden. Het is duidelijk, dat de Sowjet-Unie zonder een dergelijke verbetering er niet in zou toe- stemmen op groote schaal orders in Duitsch land te plaatsen en van dat land geen credie ten zou aanvaarden, omdat Sowjet-Rus land niet langer is wat het nog slechts vijf of tien jaren geleden was", zooals Molotow in zijn boven aangehaalde mededeeling heeft gezegd. Verwacht kan worden, dat de nieuwe Duitsch-Russische handels- en credietover eenkomst op aanzienlijke wijze zal bijdragen tot een verbetering der oeconomische betrek kingen tusschen de beide landen en feitelijk kan helpen nieuw leven te geven aan den ruilhandel tusschen de beide landen. DE HEAP NADERT. Toen Duitschland en Rusland Maandag hun eerste troefkaart, die van het handelsverdrag, op tafel legden, twijfelden, schrijft de N. R. Prt., velen nog aan de werkelijke beteekenis van dien zet. Dinsdag is die twijfel wegge- nomen. Ieder weet nu, dat de politieke betee- kenis van het handelstractaat overwoog. Deze beteekenis kan moeilijk worden overschat. Fen niet-aanvalsverdrag tusschen Duitschland pn Rusland is naar den geest volkomen onver- eendgbaar met de doeleinden, welke Engeland pn Frankrijk met hun vredesfront nastreefden. Hoe kan men een belofte om Engeland en Frankrijk te helpen paren aan een verdrag tot non-aggressie tegenover dengene, tegen wien die hulp gericht moest zijn? Heeft Hitler zelf het niet-aanvalsverdrag met Polen niet opgezegd, naar hij zeide omdat hij een dergelijk verdrag onvereenigbaar acht- J:e met Polen's deelneming aan de politiek van het vredesfront? Men moet dus aannemen, dat Duitschland zich wel zeer goed heeft over- tuigd van de Russische bedoelingen voor de naaste toekomst. Het moet er zich zeker van yoelen, dat Rusland aan Engeland en Frank rijk den rug heeft toegedraaid. Het moet overtuigd zijn, dat Rusland geen lust gevoelt die voornaamste strijdende partij te zijn in het verbond van idrie en dat de Russen, wellicht ter verdediging van hun eigen belangen in een ander deel van de wereld, zich, op dit oogen blik althans, van Europa afweniden en geen re den zien ruzie te maken met de Duitschers. Nog weten wij niet, welke bepalingen het ver drag inhoudt. Maar de Russen weten op het oogenblik even goed als ieder ander wat Duitschland's bedoelingen met betrekking tot Polen zijn. Hun toestemming in een non- aggressie-pact beteekent derhalve, dat zij hun fiat geven aan de Duitsche onderneming tegen Polen. Heeft niet enkele maanden geleden een leidende figuur uit de Russische kringen ver klaard, dat de Engelschen en Franschen zich vergisten, indien zij meenden, dat de Poolsch- Duibsche grens de vooruitgeschoven grens van (Rusland was en dat de Russische grens eerst Joegint, waar Rusland zelf begint en dat de (Poolsch-Duitsche grens. in werkelijkheid de vooruitgeschoven grens van Polen is? Twee partijen zijn naar Moskou gegaan met den hoed in de hand. De wind scheen gunstig yoor Engeland en Frankrijk, maar op het jneeste kritieke oogenblik zijn de zaken ge- keerd. Hitler heeft een groot succes gebdekt hoewel, en dat moet men niet uit het oog verliezen, dit nog niet het laatste en door- slaande succes is en dat nog wel op het meest beslissende uur van de huidige periode. Op den dag, dat de Russen aan de Fransche en Engelsche militaire delegaties demonstra- ties van hun weermacht gaven, wisten zij reeds, dat deze weermacht niet althans nu nog niet in het veld zou treden voor de beide westelijke verbondenen. Groot is de verbijstering en de verwarring in Londen en Parijs. Beide regeeringen besef- fen, dat het te verwachten is, dat Hitler deze of uiterlijk de volgende week zijn beslissenden stap zal doen. Beide beseffen ook, dat uit Londen het antwoord moet komen. Met ang- stige blikken kijkt de Franschman naar de Engelsche hoofdstad, te zelfder tijd hopend, dat Engeland zich niet klaar zal achten en de zaak maar aan haar lot over zal laten. Als Polen in dit uur van beslissing rekent op zijn bondgenooten, dan moet het van Londen komen. Reeds in de achter ons liggende dagen, toen dit groote nieuws nog niet bekend was, mompelden de Franschen verwijten over de Poolsche halsstarrigheid om te onderhandelen en aan te geven,, wat men in Warschau aan- vaardbaar achtte. Nu is het daartoe zonder twijfel reeds practisch te laat. De Engelschen staan voor een moeilijke be slissing. Zij kunnen verwachten, dat Hitler weldra toetast. Moeten zij nu met alleen Frankrijk aan hun zijde voor een gegeven woord vechten? Of zullen zij, gezien het falen der berekeningen, uit dat feit de conclusie trekken, dat de plannen ineengestort zijn, dat zij bij het groepeeren der posities de verliezen- de partij zijn en het geen doel heeft onder deze omstandigheden ^e nieuw-opgebouwde mili taire krachten te verspillen, ook al zouden zij zidh sterk genoeg achten om tenslotte een zege te bevechten? Het antwoord wordt niet slechts beheerscht door de verhouding van militaire machten; het is meer nog een kwestie van mentaliteit. Lang heeft het geduurd voor dat de Engel schen deze verplichtingen hebben aanvaard, zulks in tegenstelling tot de Franschen, die reeds lang dit soort verdragen hadden. Maar als de Franschen er al over denken hoe zij de zaak kunnen keeren om de gevolgen te ont- loopen, dan bijten de Engelschen zich eerst goed vast, dan worden zij feller dan zij ooit tevoren geweest zijn. De Engelschman heeft den naam een slecht verliezer te zijn. De kabinetszitting van Dinsdag was bestehid ge weest om in een soort zegevierende stemming te worden gehouden. In tegenstelling daarvan zit men te midden van de scherven van het verdrag, waarvan men alles verwacht had. De Engelsche verbetenheid kan er slechts grooter om worden. Het uitzicht moet al heel slecht zijn voor dat Engeland nu zal besluiten geen gevolg te geven aan zijn verplichtingen en de Polen alleen tegenover de Duitschers te laten staan, voor welke isolatie deze week reeds verschillende Fransche diplomatieke kringen, hebben gepleit. Hoe reageerde het slachtoffer, i.e. Polen? Officieel toont men zich in Polen niet ver- baasd. Wij hebben het altijd al verwacht en het verandert niets aan de militaire positie, want wij hebben nooit op Rusland's steun ge- rekend, aldus de Poolsche opvatting. Maar achter deze officieele kalmte verbergt zich een groote onrust. Het bericht van den Times- correspondent, dat de Duitsche toepen gereed zijn om zich op marsch te begeven, zegt vol doende. Ook in Warschau moet men beseffen, dat de tijd van bluffen voorbij is. Zoo ooit, dan is nu in ieder geval het uur van emst voor Polen geslagen. Wat Engeland en Frankrijk besluiten, kan de zaak voor Polen slechts in dier voege veranderen of de Polen vechtend of door onderhandelingen toe moeten gerven aan de Duitsche wenschen. De verwarring, welke door het Russische besluit is gestioht, is zoo overrompelend, dat men zich niet kan voorstellen, dat Hitler nu nog wachten zal. Hetzij met militair geweld, hetzij door onderhandelingen, welke gesteund worden door den druk van de bajonetten, zal in de eerstkomende dagen, wellicht zijn het slechts uren handelen. De Europeesche cri sis op haar top punt gekomen. ENGELAND HANDHAAFT ZIJN GAR AN TIES JEGENS WARSCHAU. Officieel wordt volgens een bericht van Reuter te Londen bekend gemaakt, dat het Britsche kabinet heeft besloten, d'at een Duitsch-Russisch non-agressie-pact op gee- nerlei wijze van invloed zou zijn op de Britsche verplichtingen jegens Polen. Het parlement zal Donderdag bijeenkomen. Beide huizen zullen dan in alle stadia een wetsontwerp behandelen betreffende crisis- defensievolmachten, ten einde de regeering in staat te stellen, zonder tijdverlies alle noodige maatregelen te nemen, wanneer de toestand dit zou eischen. Intusschen worden voorzorgsmaatregelen genomen zooals het oproepen van bepaalde groepen personeel van vloot, leger en lucht- macht, van de luchtafweerdiensten en de civiele defensie. Voorts worden regelingen getroffen betref fende den uitvoer uit Engeland van essentieele materialen en producten. De regeering is van meening, dat niets in de Duitsch-Poolsche moeilijkheden een recht- vaardiging zou vormen voor het gebruik van geweld, dat een Europeesche oorlog met zich zou brengen. Er zijn geen kwesties in Europa, die niet vreedzaam kunnen worden opgelost, wanneer het vertrouwen wordt hersteld. Be Britsche regeering is, zooals dat steeds het -geval is geweest, bereid bijstand te ver- leenen om dusdanige omstandigheden in het leven te roepen. Wanneer echter, al haar pogingen ten spijt, anderen er aan vasthou- den geweld te gebruiken, is zij bereid en vast- besloten om daaraan tot het uiterste weer- stand te bieden. Het bovenstaande vormt een samenvatting van een officieel communique, dat werd ge- publiceerd na de kabinetszitting van gister- middag, die drie uur en twintig minuten heeft geduurd. Toen de ministers Downingstreet verlieten zagen zij er opgewekt uit. Zij werden toege- juicht door de buiten wachtende menigte, vooral de ministers der defensiediensten. De kabinetszitting werd bijgewoond door alle kabinetsleden, met uitzondering slechts van Lord Maugham, die zich in Canada be- vindt. FRANKRIJK GELOOFT NIET AAN OORLOG schrijft het Handelsblad. Havas seint aan dat blad uit Parijs dat Dinsdag eenige minuten na vijf uur de Fransche regeering is bijeen- gekomen. De kabinetsraad heeft bijna twee uur ge duurd. De ministers zijn bijeen gebleven tot kwart voor zeven Dinsdagavond. Na de bijeenkomst is een communique uit- gegeven, waarin werd gezegd: ,,Be kabinets raad is vanavond te vijf uur op het ministerie van oorlog bijeen gekomen onder voorzitter- schap van minister-president Daladier. De internationale toestand is besproken, in het bijzonder de rapporten, welke door de ver- tegenwoordigers van Frankrijk in het bu'iten- land aan de regeering zijn gezonden. De raad heeft de instructies, welke aan de Fransche ambassadeurs in het buitenland zijn gezonden, goedgekeurd. Na de vergadering heeft minis ter Daladier zich langen tijd onderhouden met generaal Gamelin. Doriderdagochtend zal een ministerraad op het Elysee bijeenkomen." De bijeenkomst van den kabinetsraad heeft korter geduurd1 dan men verwachtte en heeft voornamelijk ten doel gehad een ministerraad op Donderdagochtend vOor te bereiden. Op een vraag hun na afloop der bijeen komst gedaan, antwoordden de ministers, dat er geen enkele beslissing was genomen over een eventueele bijeenroeping van het parle ment. Onze correspondent te Parijs telefoneerde later: Het is duidelijk, dat de aanstaande sluiting van een non-agressie pact tusschen Duitsch land en Rusland zeer ernstige gevolgen kan hebben voor den intemationalen toestand voor het geval Duitschland daarin aanleiding mocht vinden na het vervallen van de Russische dreiging zijn eischen ten aanzien van Polen nu krachtig en zoo noodig met geweld door te zetten. Daarom neemt Frankrijk op het oogenblik de noodige maatregelen om uit een militair oogpunt op alle gebeurlijkheden voor- Jaereid te zijn. Overal in de buurt van Parijs ziet men troepenbewegingen; het aantal militairen is alom zeer vermeerderd en de noodige mididelen tot afweer met name van luchtaanvallen wor den snel in volkomen gereedheid gebracht. Ook de conferentie die minister-president Daladier na afloop van den kabinetsraad van heden met den opperbevelhebber generaal Gamelin gehad heeft, wijst er op, dat alles wordt voorbereid, alsof het nieuwe feit in korten tijd de ernstigste gevolgen moest heb- pen. In het oordeel echter, dat men, nu het eerste effect van verrassing voorbij is,, over het feit zelf van een verdrag tusschen het land der Nazi's en dat der Sowjets uitspreekt, komt veel meer optimisme tot uiting dan Dinsdag morgen waarschijnlij'k leek. In de commentaren wordt allereerst opge merkt, dat het verdrag nog niet gesloten is en dat, mocht het daartoe komen, er heel veel van afhangt welke bepalingen het bevatten zal. Volgens een bericht uit Rome zouden de drie voornaamste bepalingen zijn: 1. Dat geen der beide landen het andere zal aanvallen. 2. Dat de partijen niet verplicht zijn elkan- der, indien ze door een derde aangevallen worden, te hulp te komen. 3. Dat elk land het recht zal hebben het verdrag zonder eenigen termijn op te zeggen, indien het andere een aanslag op een derde land onderneemt. Onider deze omstandigheden blijkt de waar de er van dadelijk gering en is het er ver yandaan, dat de voorstelling die door den Duitschen propagandist van de zaak gegeven wordt, als zou men te doen hebben met een soort van bondgenootschap tusschen Duitsch land en Rusland juist zou zijn. In werkelijk heid is er niet zooveel veranderd en het Rus sische standpunt, dat heel goed met de onder handelingen met Engeland en Frankrijk zou kunnen worden voortgegaan, is heelemaal zoo dwaas niet. Velen zijn hier van oordeel, dat de sensatie- daad van Hitler vooral bestemd is om uit een situatie te geraken die hem tenslotte geen andere keus overliet: terugkrabbelen of oor log maken. Het verdrag wordt gesloten op initiatief van Duitschland, nadat Rusland al vroeger aan- biedingen in dezen geest gedaan had, die toen niet door Duitschland aanvaard werden. Maar bovendien is het een tweesnijdend zwaard. Hitler gaat thans weer even volkomen over- stag als toen hij de theorie van het ras ver- wisselde voor die van de ,,levensruimte". Nadat jarenlang ,de ideologische strijd tegen het bolsjewisme was voorgesteld als het essen tieele doel van Nazisme en Fascisme, nadat heel de Duitsche en Italiaansche interventie in Spanje daarop gebaseerd was, nadat het anti-Komintem pact de drie autoritaire lan den zoogenaamd tot een onverbreekbare as had samengesmeed, wordt dit alles overboord gegooid en wordt men plotseling met den ge- haten en verachten bolsjewiek frere et com- pagnon. Het vraagt zich hier af of zelfs de groote volgzaamheid van het Duitsche volk zijn ge- woonte om redeneeringen die het van boven af opgelegd krijgt als het evangelie te aan- vaarden, in staat zal zijn, deze algaheele frontwijziging te verwerken en te billijken. En hoe onwelkom de ommezwaai is aan Japan, is uit de berichten van hedeni uit Tokio reeds afdoende gebleken! Dit voert tot de conclusie van meer opti- mistischen aard die wij releveerden. Wat Hit ler gedaan heeft, zoo meent men, ziet er op het eerste gezicht geweldig belanigrijk uit en de bazuinen der Duitsche propaganda zullen er zeker uithalen wat er inzit. Maar evenals piet de annexeering van Tsjecho-'Slowakije verzwakt hij anderzrjds zijn positie tenzij hij besloten heeft nu ook onmiddellijk Polen aan te pakken hetgeen den Italiaanschen bond genoot zeker weinig aangenaam zal zijn. EEN DIPLOMATIEKE OVERWINNING VAN DE EERSTE GROOTTE. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Dinsdagmiddag: Gisteren hebben onderscheidene Engelsche dagblad-correspondenten Duitschland weer eens verlaten. Zij wisten op dat oogenblik nog niet van het niet-aanvalspact tusschen Rus land en Duitschland. Hier wordt gevraagd: Als zij het geweten hadden, zouden zij dan niet kalm te Berlijn zijn gebleven? Zouden zij zich hebben gezegd: Nu is het afgeloopen, nu moet Engeland de consequenties van dezen diplomatieken maatregel aanvaarden en om der wille van den vrede aan de Polen zeggen. dat Engeland in de veranderde omstandig heden zich niet kan houden aan zijn garantie en dat Polen dus niets overblijft dan over de geheele linie zoo spoedig en volledig mogeliik toe te geven? In een gedeeltelijk Duitsch, gedeeltelijk buitenlandsch milieu in de buurt van Berlijn. waar ik gisteravond vertoefde, hoorde men zulke prognoses als zooeven aangeduid. Het bericht sloeg in als een bom. Engeland kan niet anders doen, dan nu maar het tooneel van de Europeesche continentale politiek ver laten! Polen in zijn tegenwoordigen vorm en beteekenis is, wat het ook doet, verloren! De verzekering van de Duitsche „Lebens- raum dat is van de Duitsche hegemonie in Oost-Europa en dus in Europa, is nog slechts een kwestie van tijd, zei men verder. Enge land heeft zich in het Verre Oosten laten ver- dringen, om in Europa sterker te zijn. Het zal blijken daar ook niet sterk te zijn en dus het Verre Oosten min of meer moeten prijsgeven. Dit opent voor het koloniale bezit van alle Europeesche staten in die buurt sombere vooruitzichten. Als de eerste reactie reeds zoo ver op de toekomst vooruitloopt dan is dat een bewijs, dat een bericht geweldigen indruk maakt. Toen wij op den terugweg naar Berlijn even stilhielden, werd ons gevraagd: Weten de heeren het al Von Ribbentrop gaat Woens- dag naar Moskou een niet-aanvalspact onder- teekenen. Nog laat in den nacht vonden de extra-edities van de bladen In de stad gretig aftrek. Een man maakte nog de volgende op merking: hij zal meteen wel afspreken welk stuk van Polen voor ons en wellj deel voor Rusland is. Dat was wat boud gesproken, maar het klinkt ons nu niet meer zoo vreemd in de ooren als in het voorjaar nog het geval was. In de lente van dit jaar hoorde men reeds van verschillende eenvoudige lieden, die den Sehiilungs-cursus van de partij volgden: Er is geen reden tot ongerustheid, althans kan men erop rekenen, dat Rusland ondanks alle onder handelingen met de democratische mogend- heden aan onze zijde tegenover Polen zal staan. Dat Rusland voor Polen zou ingrijpen, is in ernst niet te vreezen! Toenmaals moest dat nog een ongefundeerde veronderstelling schijnen, later werd echter gesproken over geheime onderhandelingen tusschen Duitsch land en Rusland. Deze geruchten zouden dan zijn verstomd, indien Rusland, hetwelk gedu- rende zoo langen tijd voorgesteld was als de wereldvijand nr. een (het is nog niet zoo lang geleden, dat de Fiihrer in den Rijksdag ver- klaarde met alle landen niet aanvals-pacten te willen sluiten, met uitzondering alleen van Rusland) wederom in de Duitsche propaganda een plaats zou hebben ingenomen. Dit gebeurde niet en zoo lang kon men ver- nemen: er wordt iets geprobeerd, men spreekt van neutraliteit van Rusland, zoo mogelijk van de welwillende neutraliteit van Rusland, te verzekeren, dwars door de onderhandelin gen van Moskou en Londen en Parijs been. Maar dat dit zoo volledig en op zulk een be- slissend oogenblik zou gelukken, werd in offi cieele kringen nauwelijks voor mogelijk ge houden, sedert de militaire missies in Moskou waren aangekomen. Naar aanleiding van zekere aanduidingen in een Italiaansch blad werd Maandag nog geschreven, dat een keuze van Rusland tegen Polen en de Westelijke mogendheden het werk van het z.g. vredesfront tegen den grond zou leggen, en dus een niet-aanvalspact tus schen Rusland en Duitschland zoowat het ergste zou zijn, wat men zich te Londen en ,te Parijs zou kunnen voorstellen. Hieruit volgt, dat het zoowat het beste is, wat men zich te Berlijn kan voorstellen. Dat Berlijn een diplomatieke overwinning van de allereerste kracht heeft behaald, behoeft nauwelijks betoog. Men schreef bij het aftreden van Litwinow, dat eerst de tijd zou leeren wat dit te bedui- den had. De tijd heeft het ons nu geleerd, en dat wel zeer duidelijk: de geweldige diplo matieke overwinning van Duitschland zal door velen geweten worden aan de besluite- loosheid en halfslachtigheid van de diploma- tie van Londen en Parijs, en dat maakt het succes van Duitschland niet geringer, onver- schillig- wat verder de gevolgen zullen zijn. Dat zal afhangen van de reactie van Enge land, en wat hier ter plaatse daaromtrent ook in internationale kringen wordt gezegd, be- rust louter op veronderstellingen en vermoe- dens. Deze mogen min of meer waarschijn- lijk zijn, weten doet men omtrent de wijze waarop Engeland zal reageeren op de wel zeer droevige figuur, die het thans heeft ge slagen, nog niets. Of het nog een tweede droevige figuur, bestaande in de liquidatie van de tot dusver ten opzichte van het Pool sche vraagstuk gevolgde politiek op den koop toe zal nemen, dan wel deze ondanks alles zal trachten voort te zetten, is nog niet uit- gemaakt. Dat men nu zeer binnenkort een initiatief van Duitschland in de Poolsche kwestie ver wacht, spreekt vanzelf. Ook in gezagheb bende kringen wordt deze overweging thans niet meer ongegrond genoemd. De Duitsche bladen publiceeren de totstand- koming van het niet-aanvalspact met zeer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2