llUJi J M'ffjIPcfe Landbouwberichten. Gemengde Berichten Schaakrubriek. Laatste Berichten w.mamm AXEL. RECHTSZAKEN. WEERBERICHT. DENATURATIE VAN AARDAPPELEN IN DEN HERFST. ONGEBANDEROLEERDE SIGARETTEN. VERDRONKEN. KIND IN KOKEND WATER GEVALLEN. 79 H.A. HEIDE OP TEXEL DOOR BRAND VERLOREN GEGAAN. SCHAKEN. KIND AANGEREDEN EN GEDOOD. GEEN BLOKKADE VAN HONGKONG. m. i roi Weeding, maar ook om hun innerlijken aard. Het prijsgeven van de dracht zou het gevaar doen ontstaan, dat ook de mentaliteit achter- uitgaat. Ala spr. staat tegenover een Zeeuw- schen boer of een boerin, dan staat hij tegen over iemand, die door zijn of haar persoon eerbied afdwingt door rechtschapenheid en stoere werkkracht. Daarom roept spr. ken toe Blijft U zelf, klijft koer of boerin. Niet alleen in uiterlijk, maar ook in innerlijke eigenschap- pen. Trouw aan den Zeeuwscken bodem en aan Vorstin en vaderland. Dit alles tezamen geeft volkomen reden om de dracht in stand te houden. Toen kort geleden Ged. Staten twee ge- meentebesturen in kun vergadering kadden, waren er 2 burgemeesters en 3 wethouders en alle in Zeeuwsche kleederdrachten, dit impo- neerde en de zaak was spoedig beslist. Wijzende op de mooie collectie, hoopt spr., dat de tentoonstelling druk zal worden be- zocht, in de eerste plaats door Zeeuwsche boe- ren en boerinnen, maar ook door vele stede- lingen en vele vreemdelingen. In dit laatste vindt spr. aanleiding er op te wijzen, dat hij het Vreemdelingenverkeer een zeer goed hart toedraagt en er niet genoeg vreemdelingen kunnen komen kijken naar het mooie Zeeuwsche land, naar de oude gebou- wen te Middelburg, maar daarbij mogen de boerinnen en boeren geen lokmiddelen zijn. Want velen der vreemdelingen, die naar de vrouwen en mannen in kleederdracht loopen te kijken, zouden aan vele dezer een voorbeeld kunnen nemen wat betreft hun waarde als mensch. Met deze woorden verklaarde spr. de tentoonstelling geopend. EVenals de woorden van den voorzitter en van mevr. Geluk, werden die van den Com- missaris met krachtig applaus onderstreept. Van de gelegenheid thans geboden om het geexposeerde van naderbij te beschouwen, werd dankbaar gebruik gemaakt. Het „klein" festival. Voor de derde, en aldus weer laatste maal, had Zaterdag j.l. alhier het ,,klein" festival plaats onder de mooist denkbare weers- omstandigheden en daarmede is voor het muzikale ,,Driemanschap" (zooals men het in de wandeling noemt) het seizoen alwaar en nu ten twaalfden male besloten. De afmarsch was bepaald op 5 uur en deze ging ditmaal door een gedeelte van de kom, dat gewoonlijk niet zoo vaak bezocht wordt, zoodat de meer op de rand van de kom ge- legen buurten ook eens van de vroolijke en pittige marschmuziek die de drie korpsen beurtelings ten gehoore brachten, konden ge- nieten. De bijna tropische warmte had weinig invloed op de lengte van de vrij groote muzi kale wandeling en toen men wederom op het marktplein arriveerde, werd met onverzwakt elan het ansemble-marschnummer „Dood of Overwinning" (Death or Glory) ten gehoore gebracht, onder leiding van den oudsten direc- teur, den heer H. Wisse van Zaamslag. Deze uitvoering verliep weer op de gewone correcte wijze. Toch besloot men den aanvang der concer- ten, met het oog op de heerschende warmte, een half uur later te doen aanvangen en be- trad alzoo te half zeven Concordia" de mu- ziektempel tot het uitvoeren van het openings- concert. ,,Elk naar zijn krachten en ,,de Vol- harding" brachten in navolging van Concor dia" en getrouw aan de gewoonte daarop ook beide een uurtje hun beste nummers van het repertoire ten gehoore en de belangstelling werd, naarmate de avond viel, steeds grooter. De aan en afmarcheerende korpsen brach ten voor en na de uitvoeringen nog heel wat vroolijkheid en vertier in onze straten en vooral in het centrum van onze stad was er veel drukte bij de verschillende nering- doenden. Een prachtige Augustus-avond met een blijde en feestelijke stemming kenmerkte deze slotbijeenkomst der drie harmonie-korpsen en bij de officieele ontvangst der besturen sprak de waarnemende voorzitter, de heer Van Maale, dan ook een hartgrondig ,,tot weer- ziens" uit aan het adres der andere zusterver- eenigingen, wier hartelijke bewoordingen in het vertolken der gevoelens niet uitbleven bij monde hunner resp. voorzitters. De kantonrechter te Middelburg veroor- deelde C. H. te Graauw, wegens het varen met een schip, niet voorzien van de voorgeschre- ven verlichting, tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur was te Vlissingen: weer: licht bewolkt; wind: zwak Oost-Zuidoost; temperatuur 19 gr.; minimum 13 gr.; neerslag: geen. Verwachting van hedenavond tot morgen- avond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: aanvankelijk warm tot zeer warm, helder tot licht af half be wolkt, later toenemende bewolking-; 's nachts droog weer, over dag kans op plaatselijke on- weersbuien, met geringe afkoeling. Meest matige Oosten tot Zuid-oosten wind. Onder leiding van den heer H. D. Louwes te Ulrum is, meldt het Handelsblad, dezer dagen de maandelijksche vergadering der eer ste afdeeling van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comite te Utrecht gehouden. Een der aangesloten organisaties heeft nog eens een pleidooi gevoerd voor het openstel- len van de gelegenheid tot denaturatie van consumptie-aardappelen van klasse A in den herfst, gecombineerd met een geleidelijk op- loopen van den denaturatiebijslag. Daardoor zou worden bereikt, dat de aard- appelprijzen zich op een behoorlijk peil kun nen handhaven; voor gebrek aan aardappelen in het voorjaar behoeft dan niet te worden gevreesd. Bovendien zouden de verbouwers nog het voordeel hebben van de hoogere veevoeder- waarde der aardappelen in de wintermaanden. Teneinde van een redelijk prijspeil verzekerd te zijn, werd het noodig geacht de denatura tie reeds per 1 November te doen ingaan, met een vergoeding van 1,40. Van 1 Januari af zou de verhooging met 10 cent per maand die- nen op te loopen, in dier voege, dat voor Mei het maximum van f 1,90 per 100 kg zoude worden bereikt. De vergadering kon zich met een dergelijke regeling vereenigen en oordeelde dat de hoo gere kosten ten laste van het Landbouwcrisis- fonds behoorden te worden gebracht, daar een regelmatige voorziening van de binnenland- sche markt met aardappelen als een algemeen belang moet worden beschouwd. Besloten werd deze aangelegenheid in de vergadering van dagelijksche besturen der centrale landbouworganisaties met het college van Regeeringscommissarissen aan de orde te stellen. KORT VERS BAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Dandbouw-Maatschappij, gehouden op Maandag 14 Augustus 1939 in het Landbouw- huis te Goes. De vergadering werd geleid door den heer Mr. P. Dieleman, Algemeen Voorzitter der Z. L. M. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in be- spreking Lagere Eandbouwschool te Middelburg. Met voldoening werd kennis genomen van de mededeehng, dat aan de Z. L. M. Rijkssubsidie is beschikbaar gesteld voor een binnenkort op Wal- cheren te stichten lagere landbouwschool. De toewijzing van deze school is de bekroning op het werk, dat door de Z. L. M. reeds tientallen van jaren op het eiland Walcheren wordt verricht ten bate van het land- en tuinbouwonderwijs. Even- als tot nu toe met de cursussen het geval was, zal aan de nieuwe school het karakter gegeven worden, hetwelk het meest in overeenstemming is met den geest der bevolking. Dankbetuiging H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard. Het Dagelijksch Bestuur ontving een dankbetui ging van H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard voor de gelukwensehen, welke de Zeeuwsche Dand bouw-Maatschappij Hunne Koninklijke Hoogheden had aangeboden ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene. Consumptie-aardappelregeling. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft een schrijven tot het Landbouw-Comitd ge- richt inzake de consumptie-aardappelregeling. In dit schrijven werd medegedeeld, dat genoemd Be stuur van opvatting is, dat een geleidelijk op- loopende schaal bij den denaturatietoeslag een ste- vige markt gedurende den geheelen tijd door ten- gevolge zal hebben, terwijl tot het einde toe vol- doende aardappelen zullen aanwezig zijn. Men acht de meest juiste oplossing om den denaturatietoeslag op 1 November te doen ingaan met een bedrag van f 1,40 per 100 kg voor de aardappelen van de A- klasse, welke men dan met een bedrag van 10 cent per maand laat oploopen totdat deze toeslag voor de maand Mei 1,90 zal bedragen. Het Dagelijksch Bestuur kon zich met deze zienswijze vereenigen. Nogmaals werd er de aandacht op gevestigd, dat de huidige aardappelregeling teveel is ingesteld op de mogelijkheid tot denaturatie, terwijl de prijsrege- lende werking te wenschen overlaat. Stichting Nederlandsche VLasteelt en Vlasbewer- king. Het ligt in het voornemen van de Overheid, om nog dit jaar een Stichting in het leven te roepen om alle belanghebbenden bij het vlas en de vlasproduc- ten te vereenigen. De Stichting zal door onderzoek, onderwijs en voorlichting de belangen der vlasteelt, vlasnijver- heid en vlashandel moeten bevorderen. Besloten werd, als lid tot de Stichting .Neder landsche Vlasteelt en Vlasbewerking" toe te treden. Cobperatie voor den boerenstand. Besloten werd, medewerking te verleenen aan het organiseeren van een propagandadag voor de boe- rencodperatie. In het bijzonder zal aan de jonge boeren het nut der cooperatie voor den boerenstand worden uiteengezet, alg tegenwicht tegen een steeds verder gaande vertrusting van industrie en handel, waardoor deze zich een onafhankelijke positie iracht te verwerven, zoowel bij den aanvoer van grondstoffen als den afzet der producten. Door deze zich uitbreidende concentratie van kapitalen en be langen worden machten in het leven geroepen, waartegenover verschillende groepen der bevolking in een ongunstig economisch-afhankelijke positie komen te staan. Uitkeering uit het Landbouwcrisisfonds wegens vorstschade. Het Dagelijksch Bestuur heeft uit de dagbladen vemomen, dat aan de boomkweekers een bedrag van /30.000 uit het Bandbouwcrisisfonds zal worden beschikbaar gesteld, ter tegemoetkoming in de ver- liezen, welke zijn geleden door het bevriezen van plantmateriaal. Het Dagelijksch Bestuur is van oordeel, dat het in verband hiermede alleszins billijk is te achten, dat ook de verbouwers van wintertarwe, welke in den afgeloopen winter vrijwel geheel is uitgevro- ren, worden schadeloos gesteld. Op grond van de hoogere productiekosten, ver- oorzaakt door het uitvriezen der tarwe, acht het Dagelijksch Bestuur het dan ook billijk, dat de Minister den richtprijs van de tarwe verhoogt. Het Landbouw-Comite is verzocht, nogmaals stappen in deze richting bij den Minister te doen. Suikerinvoer uit Nederl. Oost-Indie. Uit de dagbladen werd vernomen, dat het in het voornemen van de Regeering zou liggen, 30 a 40.000 ton Javasuiker extra uit Nederl. Indie in ons land in te voeren dan aanvankelijk zou zijn vastgesteld, in verband met de voorraadpositie en de opbrengst aan bietsuiker hier te lande. Het Dagelijksch Bestuur besloot, een nader onder zoek in te stellen in hoeverre deze geruchten inder- daad op waarheid berusten. Handel in schapen. De Minister van Economische Zaken heeft op een desbetreffend verzoek aan de 3 C. L. O. mede gedeeld, dat het prijsverschil van schapen op de noordelijke en de andere markten niet van dien aard is, dat van sterk gedrukte prijzen kan worden gesproken en er daarom geen aanleiding bestaat maatregelen te treffen. Uienfederatie. Besloten werd, ook in 1939 eenzelfde financieele bijdrage aan de Nederlandsche Uienfederatie te verleenen als het voorafgaande jaar. Agrarisehe Jaarbeurs. Van 514 September e.k. zal de Agrarische Jaarbeurs te Utrecht worden gehouden. Besloten werd, medewerking te verleenen aan het verzoek van het Jaarbeursbestuur, om een zoo groot mogelijk bezoek uit landbouwkringen aan de Agra rische Jaarbeurs te bevorderen. Dienstregeling Zeeuwsche spoorlijn. 'Het Dagelijksch Bestuur heeft adhaesie betuigd aan een schrijven, dat eenige afdeelingen der Z. L. M. en gemeentebesturen uit Oost-Zuid-Beve- land hebben gezonden aan de Directie der Neder landsche Spoorwegen te Utrecht, waarin op ver- betering van de dienstregeling op de Zeeuwsche spoorlijn wordt aangedrongen. O.m. is gevraagd, de markttrein van Bergen op Zoom naar Goes op Dinsdag weer te willen laten rijden, daar hieraan groote behoefte bestaat. Miiitaire verloven. Het Dagelijksch Bestuur heeft de bevoegde in- stanties opnieuw verzocht de dienstplichtige land- bouwers, die tijdens de oogstwerkzaamheden slechts noode op het bedrijf kunnen worden gemist, in het genot van verlof te stellen, voor zoover de dienst- werkzaamheden zulks toelaten. In het algemeen werd van de miiitaire overheid te dezer zake medewerking ondervonden. TWEE KINDEREN DOOR BLIKSEM GEDOOD. Gisteren zijn te St. Oedenrode van een groepje van 5 kinderen die bij elkaar stonden de 9-jarige Willem Klomp en de 11-jarige Karel Schraven door den bliksem getroffen en gedood. De 3 andere kinderen werden ter aarde geworpen, doch konden weer opstaan. Deze zullen vermoedelijk het ongeluk te boven komen. TWEE KINDEREN IN ROOK GESTIKT. Vrijdagnacht is het Betuwsche plaatsje Elst opgeschrikt door 'n fellen uitslaanden brand, die uitbrak in de radio- en rijwielzaak van den heer Van Ottelen en die in zeer korten tijd oversloeg naar de bovenverdiepingen, be- woond door de families Van Xanten en Joos- ten. Een ongelukkige samenloop van omstandig- heden wilde, dat de heer en mevrouw Joosten op het moment, dat de brand uitbra'k niet thuis waren. De brandweer geholpen door omwonenden, was daardoor niet in staat het vertrek, waar de twee nog heel jonge kinderen van het gezin Joosten lagen te slapen, in het vrij groote huis te vinden. Toen men de jon ge tjes resp. van 2% en iy2 jaar later vond, waren zij reeds bedwelmd door de rook en hoewel een zestal -geneesheeren onmiddel- lijk aanwezig was, mocht hulp niet meer baten. De kleinen bleken reeds gestikt te zijn. Diepe verslagenheid en medeleven heerschte er in het dorp, toen taekend werd, dat de ge neesheeren er niet in waren geslaagd de levensgeesten weer op te wekken. Toen de brand in de zaak van den heer Van Ottelen uitbrak en zich met razende snelheid naar de bovenverdiepingen uitbreide, brach ten de heer en mevrouw Joosten juist een moeder naar huis. Terwijl zij zich op den terugweg bevonden, werden zij gewaarschuwd en zij waren dermate overstuur, dat de brand weer en de politie nog verkeerde aanwij'zingen kregen betreffende de plaats, waar zij de kin deren moesten zoeken. De heer Joosten ver- telde, dat zijn zoontjes in een vertrek aan de voorzijde sliepen, doch waar men aan deze zijde van het huis ook zocht reddingspogin- gen, die het uiterste van de brandweer verg- den men vond de kinderen niet. Toen men aan de achterzijde van het huis ging zoeken, werden de kinderen inderdaad gevonden, doch nu was het helaas te laat. Het oudste kindje lag op de vloer naast het ledikantje, en het jongste lag nog in zijn wiegje. Merkwaardig is, dat juist het gedeelte van het huis, waar de familie Joosten woonde, het minst door den brand heeft geleden. De rook- ontwikkeling was echter van dien aard, dat het voor de redders soms bijna onmogelijk was in dit gedeelte door te dringen. De rij wielzaak, waarin groote voorraden banden en ander licht brandbaar materiaal was opge- slagen, werd totaal vemield. Ook de woning van de familie Van Xanten brandde grooten- deels uit, terwijl het gedeelte, waarin de zoo zwaar getroffen familie Joosten woonde, uit den aard der zaak ook veel schade heeft ge- kregen. Omtrent de oorzaak tast men in het duis- ter. De rijkspolitie heeft een nauwkeurig on derzoek ingesteld. De douaneambtenaren te Amersfoort heb ben Donderdagmiddag in een bakkerswinkel op^ de Kamp twee doozen met ongebande- roieerde voile sigarettendoosjes in beslag ge nomen, juist toen ze door een bediende der stationskruierij werden bezorgd. De doozen waren per auto aan de kruierij gebracht en komen zeer vermoedelijk uit Soest, waar een onderzoek wordt ingesteld. EEN OS UIT DE WEIDE GESTOLEN. De Kon. Marechaussee uit Oss heeft een inwoner van Berghem gearresteerd wegens diefstal van vee uit de weide. De man, die overigens goed in zijn onderhoud kan voor zien, zou binnenkort in het huwelijk treden en meende zich voor deze gelegenheid wel wat extra geld te moeten verschaffen. Daarom heeft hij zich de vorige week naar Macharen begeven, waar hij uit de weide van den land- bouwer Spierings een os wegvoerde. Het dier werd door een chauffeur, die van den diefstal onkundig was, op de veemarkt te's Hertogen- bosch voor 145 verkocht. De marechaussee die naar aanleiding van de vermissing van den os een onderzoek in- stelde kwam op het spoor van den dader. Deze heeft een volledige bekentenis afgelegd. FAILEISSEMENTSAANVRAAG NALATENSCHAP DR. F. MANNHEIMER. Naar het A.N.P. ter oore konit is door de firma Mendelssohn en Co., Amsterdam en de bewindvoerders een aanvrage tot faillietver- klaring van de nalatenschap van wijlen dr. F. Mannheimer bij de rechtbank te Amster dam ingediend. DE GEVAARUJKE ZEE. Een gezelschap van zeven h. b.-scholieren uit Rotterdam-Zuid was Vrijdag op de fiets naar Den Haag gereden, om in zee nabij het z.g. groene huisje te zwemmen. Zes van hen waren de zwemkunst machtig, doch de 16-jarige J. P. K. O. uit de Valkenierstraat te Rotterdam kon niet zwemmen. Toen de overigen omstreeks drie uur uit het water kwamen, misten zij O. Zijn kleeren en fiets lagen nog op het strand. Zeer vermoedelijk is de jongeman verdronken. Omstreeks denzelfden tijd heeft een meisje de 12-jarige S, R., uit Amsterdam, tjpe bij familie logeerde, in zee in gevaar verkeerd nabij het Volkszeebad. Enkele burgers hebben haar weten te redden. Vrijdagmiddag waren eenige kinderen aan het spelen bij den Molensingel te Schiebroek. Een van hen, de 9-jarige H. J. Prins uit de Plaslaan, raakte daarbij te water en verdween in een diepte bij een duiker-opening. Nadat tehulp geroepen straafcmakers tevergeefs ge- poogd hadden het kind op te halen, is de politie gaan dreggen. Na een half uur werd het lijkje opgehaald. Het is naar de begraaf- plaats gebracht. Vrijdagmiddag is het 4-jarig dochtertje van den slager S. J. van de Breuk aan de Visch- poortensloot te Zwolle in een bak met kokend water gevallen. Het kind, dat deerlijk gewond werd, is vannacht aan de brandwonden bezweken. In de onmiddellijke nabijheid van de denne- bosschen op de Westermient op Texel is Vrijdagmiddag door onbekende oorzaak een ernstige heidebrand uitgebroken. Gelukkig bevonden zich talrijke personen, vooral kam- peerders en militairen in de nabijheid, die terstond het blusschingswerk aanvingen. On- danks de ingespannen pogingen om het vuur te stuiten, ging een oppervlakte prachtige heide van 70 H.A. verloren. Dank zij het feit, dat de wind uit een gunstige richting kwam, bleven de bosschen gespaard. FAMILIETWIST TE STEIN. Vrijdagavond te ongeveer acht uur ontstond oneenigheid tusschen den 60-jarigen landbou- wer D. en diens echtgenoote in hun woning te Stein. De man dreigde zijn vrouw met een revolver. De vrouw wist echter te vluchten, waarna de man het wapen op zijn ruim 60- jarige zuster richtte. Deze werd door vier kogels aan het hoofd en schouders getroffen. In hoogst zorgwekkenden toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. De man vluchtte na zijn daad en sprong in het Julianakanaalhij werd door de gemeentepolitie uit het water gehaald en gearresteerd. De man bleek reeds enkele maanden te lijden aan zwaarmoedigheid. PSEUDO-DOKTER WIST MORFINE TE BEMACHTTGEN. Naar gemeldt wordt, is na een onderzoek door de inspectie der volksgezondheid te Arn- hem een eind gemaakt aan de praktijken van een pseudo-dokter uit Deventer, die den laat- sten tijd in verschillende apotheken in ons land, o.a. te Apeldoorn, Arnhem en Deventer, samen ongeveer 40 gram morfine had weten te bemachtigen. Zijn werkmethode was om in een apotheek een recept aan te bieden, waar bij hij te kennen gaf, zelf de morfinepoeders aan zijn patienten te willen uitreiken. Zijn voorkomen boezemde overal vertrouwen in, zoodat navraag naar zijn werkelijke praktijk achterwege bleef. De groothandel verwonder- de zich evenwel over den ongewoon grooten omzet van dit gevaarlijke product, waarvoor milligrammen de gangbare Roeveelheden in den kleinhandel zijn. Het onderzoek leidde tot aanhouding van den pseudo-dokter. ONTROUW REIZIGER. De politie te Naaldwijk heeft een reiziger van een bekenden zaadhandelaar aldaar aan- gehouden wegens oplichting en verduistering. De man had zijn firma voor belangrijke bedra gen opgelicht door gefingeerde orders thuis te brengen, waarvoor hem direct de provisie werd uitbetaald. Omdat de orders eerst later moesten worden uitgevoerd, kon hij dit bedrog eenigen tijd volhouden. Ook incasseerde hij bedragen voor de zaak, die hij niet afdroeg. Omdat deze knoeierijen in verschillende plaatsen gepleegd zijn, staat de politie voor een vrij omvangrijk onderzoek. EEN BLAFFENDE KRAAI. Na zijn sensatie van het spookhuis, dat zoo- vele tongen en pennen in beweging heeft ge bracht, beleeft het landelijke dorpje Nigte- vecht thans, volgens de N. R. Crt., de ver- rassing van eenblaffende kraai. Onge- loovige Thomassen kunnen zich er van gaan overtuigen en zij zullen tot de ervaring komen, dat hier inderdaad niet van een grapje sprake is. Hoe die zeker niet-alledaagsche vogel de kunst van zich op hondsche wijze te uiten eigen heeft gemaakt, vereischt eenige opheldering. Het vorig jaar woonde in de pastorie der Gereformeerde kerk te Nigtevecht welke sinds geruimen tijd geen eigen predikant be- zit de familie R., die, behalve 3 kleine hondjes, ook een tamme kraai bezat. Die hondjes speelden altijd in den grooten tuin, in gezelschap van de zwart-gevederde vrien- din en de verhouding liet niets te wenschen over. In het afgeloopen winterseizoen verhuisde de familie R. naar elders en nam de hondjes mee, maar... de tamme kraai moest achter- blijven. Deze zwierf toen in Nigtevecht en de onmiddellijke omgeving rond. Aanvanke lijk bemerkten de dorpelingen niets van den vogel, die er klaarblijkelijk wel in slaagde, zelf den kost op te halen. Maar... op een goeden dag hoorde men eensklaps uit een der zware oude boomen, waaraan Nigtevecht zoo rijk is, een luid geblaf. Begrijpelijkerwijze meende men eerst, dat een hondje, op de een of andere onverklaarbare manier misschien wel door baldadige jongens in den boom was gezet. Een onderzoek werd ingesteld en toen kwam aan het licht, dat het de ex-tamme kraai was, die het geblaf liet hooren. Blijkbaar had de kraai van haar luidruchtige 3 vriend- jes, al spelende, het blaffen geleerd. Sindsdien is de mare van de blaffende kraai van mond tot mond gegaan en zij, die er eerst niet aan wilden gelooven, moesten ten- slotte toch wel tot de conclusie komen, dat inderdaad een nieuwe attractie in de Nigte- vechtsche boomen te beluisteren valt. iZou de vogel zijn vroegere vriendjes terug willen roepen? HITTEGOLF, EN TE WEINIG IJS. De New Yorkers hadden, Vrijdag, meldt de Telegraaf, met een ernstig melktekort te kampen, als gevolg van de staking, die in het begin van de week is uitgeroepen door den Driepionneng^mbiet. Wit: L. Zwart: Donisthorpe. 1. e2e4 e7—e5 2. f2f4 e5Xf4 3. Pglf3 Rf8e7 Een zwakke verdediging, die tot doel heeft, op h4 schaak te geven, hoewel Wit dit met Pf3 heeft verhinderd. Aangezien dit schaak vol komen onschadelijk is, hoeft Wit zich geen zorg te maken. 4. Rflc4 Re7h4f 5. g2g3 De zet Kfl leidt tot overwegend spel voor Wit, daar f4 spoedig- valt en Zwart zich niet behoorlijk kan ontwikkelen. De textzet, die het driepionnengambiet inleidt, was vroeger zeer populair. Hij is echter aanmerkelijk zwakker dan Kfl. 5f4Xg3 6. 0—0 g3Xh2f Sterker is d7d5, waarna de witte koning zeer onveilig blijft staan. 7. Kgl—hi Nu wordt de koning beschermd door den zwarten pion h2. 7d7d-5! Voordat men deze verdediging had gevon den, was het driepionnengambiet zeer sterk. 8. Rc4 X d'5 Pg8f6 Dit kan nu, daar op Ph4Pd5volgt. Echter had Wit met Rf7:f Kf7: Ph4: Tf8 d4 een vrij goed spel kunnen behouden, met nog eenige aanvalskansen. 9. Rd5b3 Op een dergelijke wijze speelt men geen gambiet. Met twee pionnen achter kan geen rustig positiespel worden ondemomen. Wit hoopt Zwart tot Pe4: te verleiden, waarna Rf7: en Ph4:t volgt, maar Zwart heeft aan twee pionnen genoeg: waarom zou hij een derden veroveren? 9. Rh4g3! Dezen zet heeft Wit klaarblijkelijk overzien: nu is Ph4: uitgesloten. bond van melkhandelaars. De dagelijksche toevoer is reeds verminderd met 1.800.000 liter melk, d.i. ongeveer 37 van het normale verbruik. Als gevolg van het melktekort is de productie van consumptie-ijs beperkt, het- geen den New-Yorkers zeer ongelegen komt bij de heerschende hittegolf. Ook de aanmaak van gecondenseerde melk, melkpoeder, boter en kaas is beperkt of geheel gestaakt. Bur- gemeester La Guardia bestudeerde een drin- gend verzoek van de plaatselijke melkhande laars om toestemming te krijgen, melk aan te koopen, zelfs in verafgelegen staten als Iowa. Pogingen om melk in de landelijke distric- ten af te leveren, werden door posters ver hinderd en als gevolg hiervan hadden ver- scheidene vechtpartijen plaats. De posters wierpen melkwagens omver en lieten de bus- sen op de wegen leegstroomen. Gouverneur Lehman van den staat New-York heeft alien beschikbaren manschappen van de staats- politie order gegeven op de hoofdwegen te patrouilleeren. Het doel van de staking is het doorvoeren van een kleine prijsverhooging gedurende de maanden Augustus, September en October. DE BERGING VAN DE SQUALUS. De ,,;Squalus" die, na eerst van den zee- bodem te zijn losgetrokken en een eindweegs te zijn weggesleept, in een modderbank was vastgevaren, is opnieuw volcloende gelicht om verder sleepen mogelijk te maken. Het wrak ligt met kabels vastgemaakt aan 10 vlotten en het sleepen kan weer beginnen. Men zal nu ook pogen het wrak tot den zeespiegel te lichten en het dan pas naar Portsmouth te sleepen. WATER WORDT BLOED. Het lago di Tovel, een klein meer in het Brenta-gebied is binnen enkele dagen bloed- rood geworden. Vele touristen hebben het ge- zien, zij getuigen, volgens een bericht aan de .Times", dat het er griezelig uitziet. De be volking blijft kalm. Zij gelooft niet dat de jongste dag nabij is, want geleerden verkla- ren het apocalyptische verschijnsel uit de aan- wezigheid van Glinodium in het meer. Glinodium is een plant. MEISJE GESCHAAKT. NUMEIGEN. Op verzoek van den Commis- saris van politie te Nijmegen is gisteren te Opheusden aangehouden de 26-jarige kermis- reiziger K., die twee maanden geleden het 16-jarige meisje V. heeft geschaakt. Het meisje is eveneens aangehouden. Tegen K. is proces-verbaal opgemaakt. ALflVEElLO. Het 10-jarig meisje J. Klomp is gistermiddag door een motor met zijspan, be- s'tuurd door J. de G. uit Amsterdam op den straatweg AlmeloWierden aangereden, door- dat zij plotseling van achter de boomen kwam. Het kind werd ernstig gewond en is later in het ziekenhuis overleden. CHAMBERLAIN TE LONDEN TERUGGEKEERD. LONDEN. Chamberlain is vanochtend met zijn echtgenoote hier aangekomen. De pre mier zag er goed uit. OOK HALIFAX WEER TE LONDEN. LONDE3N. Ook Lord Halifax is vanochtend vroeg te Londen aangekomen. HONGKONG. Ondanks de geruchten over de blokkade van Hongkong heeft Reuter thans definitief vastgesteld, dat tot nog toe geen poging tot blokkade is ondernomen. Aan de grens is alles rustig. VREDESPOGINGEN VAN DEN PAUS? ROME. Gisteravond deed het gerucht de ronde, dat Z. H. de Paus een langdurig onder houd zou hebben gehad met eenige hoogwaar- digheidsbekleeders van het Vaticaan, die daar- na naar Warschau zouden zijn v-ertrokken. Bevestiging van dit gerucht kon niet worden verkregen. MILITAIRE BESPREKIXGEN HERVAT. MIOSKOU. Na een onderbreking van drie dagen zijn de EngelschFranschRussische miiitaire besprekingen vanochtend hervat. GEEN ONTMOETING TUSSCHEN HITLER EN ATTILOOO. BERLUN. Engelsche bladen hebben mel ding gemaakt, dat Hitler op den Ober-Salz- burg den Italiaanschen ambassadeur Attiloco heeft ontvangen, die hem een negatief ant- woord van den Duce met betrekking tot de besprekingen te Salzburg zou hebben over- handigd. In verband hiermede wordt mede gedeeld, dat dit bericht geheel uit de lucht is gegrepen. 10. e4e5 11. Pblc3 12. b2Xc3 Pf6e4 Pe4Xc3 Rc8h3 De aanval is op Zwart overgegaan. Welis- waar moet Zwart evenals Wit bereid zijn tot offers. Het begint met een pion, waarvan Zwart echter twee over heeft. 13. Rb3Xf7f 14. Pf3—g5tt 15. Pg5Xh3 Ke8 X f7 Kf7—g6 Nu is een belangrijke bescherming van den witten koningsvleugel weg, want op h.3 staat het paard verkeerd. Bovendien komt Th8 gemakkelijk in het spel. 15Dd8d5f 16. DdlfS Th8f8! De witte dame staat gepend: er is niet anders dan aannemiqjg- van het dameoffer. a bcdef g h Stelling na 16. Tf8. 17. Df3 X d5 TfSXflt 18. Kill—g2 h2hlDf De ten doode opgeschreven pion wordt levend. 19. Kg2Xg3 Dhl X d5 20. Ph3f4t Tfl Xf4 Wit geeft op, want hij blijft een voile dame achter.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3