WEK UW LEVER-GAL GP Spanje eischt Gibraltar terug. Gemengde Berichten TERNEUZEN, 18 AUGUSTUS 1939. DRONKENMANSHERRIE AAN DE PAAL (B.). EEN NEUTRALE LAGERE LANDBOUWSCHOOL OP WALOHEREN. OVERVAL BIJ EEN POSTKANTOOR. INGEZONDEN STUKKEN. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. Herdenking der overgave aanleiding tot fell© persartikelen. (Van onzen V.P.B.-correspondent.) Madrid, 15 Aug. 1939 ,,Een onrecht wordt ook daardoor nog niet tot recht, dat het op een ouderdom van meer dan 200 jaren kan terugzien". Deze woorden kon men in de laatste dagen in allerlei varia- ties en met meer of minder groote scherpte neergeschreven in welhaast alle Spaansche bladen lezen. Nog nooit heeft Spanje met een dergelijke verbittering een feit herdaciit, dat anders in het algemeen onbemerkt voorbij- gaat: deze maand is het 235 jaren geieden, dat de Engelschen Gibraltar innamen. Indertijd, in Augustus 1704, op een oogen- blik van Spaansche versplintering en zwakte, Voortvloeiende uit den Successie-oorlog, zag Engeland een wensch in vervulling gaa.j, die reeds vijftig jaren vroeger door Oliver Crom well als volgt was geformuleerd: Gibraltar moet veroverd worden, want, eenmaal in onze handen, zal het onzen handel begunstigen en toovendien een zeer nuttige verzwakking van Spanje beteekenen". Met bewonderenswaardi- ge vasthoudendheid wachtte Engeland on het geschikte oogenblik om de rotsen, die als on- overwinnelijk golden, aan zich te brengen. Een aanval op Gibraltar, kan ten gevolge van zijn geografische ligging, slechts van dft zee- zijde uit plaatsvinden. Slechts een smalle land- tong zonder dekkingsmogelijkheden verbindt de rotsen met het vasteland. Een aanval over deze landtong zou gesmoord worden in het af- weervuur van de in de rotsen ingebouwde batterijen. Engeland zag dus in, dat, wanneer het eenmaal Gibraltar bezat, een herovering volgens menschelijke berekening uitgesloten zou zijn, daar de Ehgelsche oorlogsvloot na- tuurlijk iederen aanval van de zeezijde uit zou kunnen verhinderen. Hoe Gibraltar veroverd werd. Op 1 Augustus 1704 verzamelde zich de verbonden EngelschHollandsche oorlogs vloot onder het bevel van admiraal Rocke voor Gibraltar en zette daar een expeditie- corps van ongeveer 1800 man, geleid door den landgraaf George van 'Hessen, aan land. De Spaansche bezetting bestond daar er im- mers niemand aan een aanval gedacht had uit nauwelijks tachtig man, die van volkomen verouderde wapens waren voorzien. Onder het voorwendsel, in opdracht van den troonpre- tendent Karel III te handelen, eischten de Britten de overgave van de vesting. Dit ulti matum werd door de Spanjaarden van de hand gewezen, hoewel de Spaansche bevel- hebber had moeten inzien, dat iedere moge- lijklieid tot tegenstand uitgesloten was. Daar- op begon op 3 Augustus een van de grootste bombardementen, welke de toenmalige marinegeschiedenis kent. Gedurende vijf uren vuurden de 900 kanonnen, waarover de vloot der bondgenooten beschikten, op de Spaan sche stellingen. Volgens de geschiedschrijvers van dien tijd moeten er ongeveer 20.000 scho- ten afgevuurd zijn. Dat was voldoende om de zwakke Spaansche artillerie geheel buiten gevecht te stellen. Eenige dagen later moes- ten de Spanjaarden de rotsen voor immer ver- laten. In plaats van de Spaansche kleuren wappert sindsdien de Union Jack aan den in- gang van de Middellandsche Zee. Spanje kon niet vergeten. Spanje heeft dit verlies nimmer kunnen verkroppen. Meer nog dan in het materieele verlies (de controle op den toegang tot de Middellandsche Zee) zag het in het feit, dat een vreemde mogendheid zich op Spaansch gebied nestelde, een voortdurende uitdaging. Het heeft dan ook niet aan pogingen ontbro- ken, de rotsen terug te veroveren. Maar wat konden de Spaansche patriotten beginnen tegen de Britsche kustbatterijen en de Brit sche oorlogsschepen Want Engeland was niet zoo lichtzinnig de verdediging van Gibral tar te verwaarloozen, zooals de Spanjaarden eens gedaan hadden. Bij het Verdrag van Utrecht moest Spanje definitief van Gibral tar afstand doen. Nooit echter ging het be- wustzijn verloren, dat hier een onrecht ge- schied was, hetwelk vroeger of later goedge- maakt zou moeten worden. Terwijl de Spaan sche regeeringen later jaren het uit politieke overwegingen niet juist oordeelden, al te dui- delijk op den eisch tegenover Engeland te wijzen, ontstond in het volksbewustzijn het ibegrip van Gibraltar als Spaansch irredenta. Gedurende den wereldoorlog kwam de kwes- tie Gibraltar opnieuw ter sprake, maar het ge- lukte ook toen de Spaansche regeering niet, veranderlng in den bestaanden toestand te brengen. Overigens kon reeds voor den wereldoorlog de bekende Spaansche geschiedschrijver en publicist, Canivet, schrijven: Gibraltar is een voortdurende beleediging van Spanje, welke wij verdiend hebben wegens ons gebrek aan verantwoordingsbewuste regeeringen. De her overing van Gibraltar is een Spaansche eere- schuld. Gibraltar is een poort voor Enge land, zoolang Spanje zwak is; het zal echter tot een zwak punt van het Britsche impe- rium worden en daarmede zijn bestaansrecht verliezen, zoodra Spanje zijn kracht herwint." Een programma der Phalange. Het is begrijpelijk, dat de felle nationalisten, die thans in Spanje de leiding hebben, met nog meer verbittering naar de Spaansche zuidpunt kijken dan de voorvaderen. Daar komt nog bij, dat de Phalange ook reeds voor den burgeroorlog de terugwinning van Gibral tar op haar programma had staan. Inder tijd, in het verboden orgaan van de Phalange ,,Haz", kon een jong phalangist, Marquerie, die op het oogenblik in de Spaansche pers een groote rol speelt, woorden schrijven als: Spanje grenst in het Zuiden aan een natio- nale schande". En op het oogenblik, nu de Phalange de macht in den staat gekregen heeft, stelt zij haar eischen nog scherper. Zoo scbrijft het orgaan ,,Levante" o.a. ,,iEen oorlog en een revolutie worden niet uitsluitend gevoerd, opdat men hoogere loonen, betere woningen, beter voedsel of an- dere materieele voordeelen verkrijgt. Een oorlog en een revolutie zooals de onze vinden plaats om den Spanjaarden de mythe van het vaderland en het imperium terug te geven. Wie denken thans aan Augustus 1704 met absolute rust. We weten, wie wij zijn en wij weten, wat wij willen. Wie zien de rotsen van Gibraltar duidelijk en zonder sentimen- taliteit. Onder leiding van den caudillo ge- denkt Spanje op het oogenblik Gibraltar en de landen, die ons geestelijk imperium vor- men. Met de rustige zekerheid, welke een gevolg is van de soldateske gehoorzaamheid, weten wij, dat onze generatie ons imperiale vaderland zal bevrijden. Het probleem Gibraltar zal ophouden voor Spanje een pro bleem te zijn." Is Gibraltar verzwakt? Men herinnert zich in dit verband gaame de woorden van Ganivet, dat .Gibraltar voor Engeland een zwak punt wordt, zoodra daar een sterk Spanje achter staat." Men meent, dat reeds op het oogenblik de waarde van Gibraltar voor Engeland lager moet worden en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Iederen dag moet u\v lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig. u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde- len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade- Ujk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten. f. 0.75. (Ingez. Med.) geschat dan vroeger. Wei beheerscht Gibral tar den ingang van de Middellandsche Zee, maar aan de overzijde ligt het Spaansche Ceuta, welks batterijen eveneens de zeestraat bestrijken. Italie en Spanje zijn vastbesloten, aldus kan men hier in de bladen lezen, een Britsche hegemonie in de Middellandsche Zee niet te dulden. Vroeger of later moet ook deze zijde van het Middellandsche Zee-vraag- stuk ter sprake komen. Engeland intusschen denkt er niet over, dit steunpunt op te geven. Op het oogenblik, dat Franco's overwinning vaststond, ging men over tot den aanleg van nieuwe verdedigings- werken, die alle vroegere versterkingen in den schaduw stellen. Het modemste geschut staat hier opgesteld. In onderaardsche op- slagplaatsen liggen voorraden opgestapeld, die de stad en de Britsche vloot een jaar lang van proviand en munitie kunnen voorzien. De Britsche gouverneur en de Fransche resident- generaal van Marokko houden voortdurend contact met elkaar. Steeds opnieuw houdt men manoeuvres. Nog wijst niets er op, dat men aan Spaan sche zijde werkelijk aan een m i 1 i t a i r e herovering der rotsen denkt. Maar instinct- matig voelt Engeland, dat met een sterk Spanje in den rug Gibraltar bedreigd is. En d'erhalve wenscht het zich tegen alle moge- lijkheden te verzekeren. (Auteursrecht V.P.B.) (Nadruk verboden.) MAGHINESCHRIJVEN. Voor het examen machineschrijven van het Instituut Rients Bait te Den Haag slaagden dezer dagen de heeren A. de Jonge te Zaam- slag voor diploma C (hoogste snelheids- diploma) en J. de Putter te Axel voor diploma A. LUXOR-THEATER. „Vier doehters". Deze film schijnt, blijkens de jazz-muziek, wiaarvan de vier doehters tot groote veront- waardiging van papa, liefhebsters zijn, in een niet al te ver terugliggend verleden te spelen, doch overigens zouden de beelden afkomstig kunnen zijn uit een huishouden, waaraan de lawine van het moderne leven der Vereenigde Staten der laatste 75 jaar volkomen onge- merkt is voorbijgegaan. Het is allemaal even lief en goed en mooi en aandoenlijk, wat we te zien krijgen van het gezin van Adam Lemp, muziekleeraar aan het plaatselijk conserva- torium, die, geassisteerd door zijn zuster, poogt, zijn vier doehters op te voeden in liefde tot de klassieke muziek tot en met Beet hoven, volgens hem het einde van alle ware muziek en tot afkeer voor de moderne jazzmuziek, hetgeen, aangezien ,,Vier Doeh ters" een Amerikaansche film is, natuurlijk Vorstelijk mislukt. Pa en zijn doehters musiceeren in hun vrijen tijd op piano, viool, fluit, harp en vocaal, heel klassiek en als de doehters achter zijn rug om swing" beginnen te spelen, dan dreigt hij zijn naam te laten schrappen van haar ge- boortebewijzen. Het is inderdaad een ideaal huishouden. De vier zusters koken zelf, leenen elkanders klee- ren, als ze een avondje „uit" moeten en ver- tellen elkander haar liefdesdroomen en de beide jongsten houden zooveel van elkaar, dat zij besluiten nooit te trouwen, welk besluit echter spoedig vergeten wordt, als de knappe Felix, componist van jazz-muziek en zoon van een oud-vriend van pa, ten tooneele verschijnt en alle hoofdjes der meisjes op hoi brengt. Alles schijnt dan naar een vroolijke bruiloft tusschen Felix en de jongste dochter des hui- zes te drijven, als plotseling Mickey, een vriend van Felix, ten tooneele verschijnt, om diens composities te orchestreeren. Zijn pes- simistische levensbeschouwing, die hem tot een mislukking heeft gemaakt, doet de jong ste dochter gelooven, dat zij alleen hem van den totalen ondergang kan redden en hem kan opbeuren om het leven weer onder de oogen te zien. Op den dag, dat zij met Felix zal trouwen, neemt zij met Mickey de vlucfat naar New York en huwt daar met hem. Be ter gaat het hem er echter niet door en hij maakt zich dra verwijten, het meisje aan zijn treurig lot te hebben verbonden. Het Kerstfeest zullen zij weer in den ouden familie-kring doorbrengen en beiden trachten hun misere verborgen te houden. Dit lukt echter niet en de loyale Felix probeert Mickey geldelijk te steunen. Deze laatste echter wil het geluk van zijn vrouw niet langer in den weg staan en daarom zet hij, als hij alleen in een auto van het station terugkeert, on- danks de sneeuw, die in dichte wolken valt, de ruitenwisscher af, steekt een versche siga- ret op en drukt het gaspedaal in VIER WEKEN VOOR EEN ANDER IN DE GEVANGENIS. Dezer dagen is, volgens de Midd. Crt., aan het licht gekomen, dat L. K. te 's Heer Arendskerke vorig jaar September vier weken in de gevangenis te Scheveningen doorge- bracht heeft voor A. W. te Goes, die deze straf had te ondergaan. Het geval is door verraad aan het licht ge komen. L. K. heeft een bekentenis afgelegd en o.a. medegedeeld, dat hij voor die vier weken 150 ontvangen heeft. De justitie heeft de zaak in handen en uiteraard zal het geval voor beiden nadere gevolgen hebben. Nabij de grens aan de Paal (B.) heeft de vorige week een ernstige aanrijding plaats gehad, waarbij zekere Van Gijsel uit Kemseke in zeer zorgwekkenden toestand moest over- gebracht worden naar het R.K. Liefdehuis te Hulst. Rondom deze aanrijding hebben zich schandelijke dronkenmanstooneelen afge- speeld, waarbij het o.m. tot een handgemeen kwam in het cafe, waarin het slachtoffer binnengedragen was om verbonden te worden. Mlaandagmorgen is het slachtoffer tengevolge van de bekomen verwondingen in het R.K. Liefdehuis te Hulst overleden. (Dgbl. v. NjB. en Z.) Bij het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij is bericht ingekomen van den minister van Economische Zaken, dat zij (de Z.L.M.) zich kan belasten met de inrichting van een lagere landbouwschool te Middelburg of omgeving. In de gehouden ver- gadering van het dagelijksch bestuur is dit bericht nog eens mondeling door den direc- teur-generaal van den landbouw bevestigd. Deze ministerieele toestemming heeft een einde gemaakt aan een vrij langdurigen strijd tusschen de ZjL.M. en den N.C.T.B., welke laatste organisatie de opvatting was toege- daan, dat op Walcheren geen neutrale, maar een christelijke lagere landbouwschool be- hoorde te worden gesticht. Tevens beteekent zij het antwoord op de vraag, of voor Wal cheren voorkeur moest worden gegeven aan een tuinbouwschool of een landbouwschool, welke laatste tevens de gelegenheid zou bie- den voor lessen, den tuin betreffende. Zooals men zich wellicht herinnert ijverde de Z.L.M. destijds voor een tuinbouwschool, die zelfs aanvankelijk reeds door den minister was toegezegd, maar welker totstandkoming door de tijdsomstandigheden werd verhinderd. Verleden jaar stelde de Z.L.M. een eommis- sie in, die tot taak kreeg de stichting van een neutrale lagere landbouwschool in Middelburg of naaste omgeving te bevorderen. Deze cpm- missie heeft blijkbaar goed werk verricht en ziet thans haar moeite beloond. 'Of de school in Zeelands hoofdstad zal ver- rijzen, dan wel in een der omliggende dorpen hangt, naar men ons mededeelde, af van de mate van tegemoetkoming die het gemeente- bestuur van Middelburg der Z.L.M. zal betoo- nen. Als het gaat om de stichting van land bouw- of tuinbouwscholen, zou het n.l. te doen gebruikelijk zijn, dat de gemeente, waar de instelling gedacht is,, de organisatie, welke met haar stichting wordt belast, het school- gebouw enz. aanbiedt. Naar wij vernamen, zal het bestuur der Z.L.M. zich een dezer dagen met het ge- meentebestuur van Middelburg in verbinding stellen, teneinde te hooren, in hoeverre dit van plan is zijn vermoedelijke instemming met de vestiging van een lagere landbouwschool te Middelburg in daden (voorstellen aan den Raad) om te zetten, (Midd. Crt.) Bovengenoemd blad schrijft nader: Het bericht betreffende de lagere landbouw school op Walcheren behoeft eenige aanvul- ling en wijziging. Het is n.l. niet zoo, dat deze school een .neutrale" zal worden, zooals het openbaar onderwijs neutraal wordt geheeten. Het leerplan zal in overeenstemming worden gebracht met de godsdienstige overtuiging van de meerderheid der leerlingen. Gezien de situatie op Walcheren zal dit er dus in de praktijk op neerkomen, dat het onderwijs op ,,positief christelijken" grondslag komt te rusten. De principieele kwestie, welke de vraag, of de Z.L.M. dan wel de C.B.T.B. zich met de in richting der school zou belasten; had dus fei- telijk buiten beschouwing moeten blijven. De toestand is eenvoudig zoo, dat de Z.L.M. een lagere landbouwschool gaat stichten, waarop de leerlingen dat onderwijs zullen krijgen, dat ze begeeren. En dat is geheel in den trant der Z.iL.M.: onderscheid van gezindte wil ze immers overbruggen! DE SCHIETPARTIJ TE BIGGEKERKE. Naar de Vliss. Crt. verneemt, heeft de vader van den 19-jarigen C. Bos uit Vlissin- gen, die in den nacht van Zaterdag op Zon- dag, zooals gemeld, door een veldwachter te Biggekerke in de borst werd geschoten, zich tot den officier van justitie te Middelburg ge- wend met het verzoek een gerechtelijk onder- zoek te doen instellen naar het z.i. ontactisch en roekeloos optreden van de hierbij betrok- ken veldwachters. De zaak is thans in on- derzoek bij den majoor van de Rijksveldwacht. Donderdagmorgen heeft op de bewuste boer- derij de reconstructie van het gebeurde plaats gehad. De toestand van B. is naar omstandigheden wel. DE GIFTIGE MOSSELEN IN HET ZEEKANAAL TE BRUGGE. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt Enkele weken geieden werd opnieuw ge- constateerd dat de mosselen van het zee- kanaal te Brugge giftig waren. In de labo- ratoria van het Zoologisch Instituut te Leuven werden in dit verband thans interessante proeven gedaan. Gecondenseerde aftreksels van aangetaste mosselen werden aan muizen en jonge hanen ingespoten, die na korten tijd aan de gevolgen van een algemeene verlam- ming bezweken. GOUDEN SIERADEN ZOEK GERAAKT. Maandagavond zou de vrouw van den land- bouwer P. de N. te Arnemuiden koeien gaan melken, welke liepen aan de Arne-Kanaaldijk bij de spoorbru.g. Als naar gewoonte deed de vrouw, voordat ze aan het melken ging, haar gouden stukken af (het betreft hier Zuid- Bevelandsche dracht) en legde die op een veilig plaatsje onder een heg, bij het daar staande spoorhuis. Toen ze haar stukken weer op wou zetten, kwam ze tot de ontstel- lende ontdekking, dat ze verdwenen waren. De jachtopziener Duine, juist in de buurt zijnde, werd van het gebeurde in kennis ge- steld; deze stelde direct een onderzoek in, doch zonder resultaat. Later is aangifte gedaan bij den burgemees- ter, die met een rijksveldwachter een onder zoek heeft ingesteld. HET LIJK IN DEN KOFFER. Aneta meldt uit Semarang: De hofmeester K., die gearresteerd is in verband met het vinden van een lijk in een koffer bij Terschuur, blijft ontkennen. Bij zijn verhoor doet hij een omstandig verhaal van de wijze waarop hij zijn verlof van 9 dagen in Nederland heeft doorgebracht, waarbij hij echter de kardinale punten omzeilt. De gearresteerde zal met de Marnix van St. Aldegonde naar Nederland worden overge- bracht, onder geleide van den hoofdagent der veldpolitie te Oengaran J. J. Roose. De Mar nix van St. Aldegonde vertrekt op 3 Septem ber van Semarang. Eerdere overbrenging is niet mogelijk, aangezien de Indrapoera reeds is volgeboekt en het daarop volgende schip een vrachtboot is, die geen accomodatie heeft voor het vervoer van gevangenen. RIJWIELDIEVEN AAN GEHOUDEN. OP 10 dezer werden uit een pakhuis aan de Krusemanstraat in Den Haag twee rijwielen ontvreemd. Het politie-onderzoek wees uit, dat een 21jarige jongeman zich met een sleu- tel toegang tot het pakhuis had verschaft. Met een vriend ontvreemdde hij de rijwielen, welke gebracht werden naar de woning van een derden kennis. Deze vond de zaak evenwel weinig veilig, waarop de fietsen naar een pakhuis in de Lepelstraat werden overgebracht. Het drietal is opgesloten. Een der vrienden was op 5 Juli uit de gevangenis ontslagen, waar hij ander- half jaar had doorgebracht wegens diefstal van motoren en benzine. BRAND OP EEN SCHIP TE VELSEN. Op het voor de papierfabriek te Velsen lig- gende Russische motorschip ,,Sevzaples" is brand ontstaan in een van de ruwolietanks. Eerst werd getracht den brand met zand te blusschen, wat niet gelukte, daarna heeft men met slangen op de pompen den brand meester kunnen worden. De fabrieksbrandweer, die geheel gereed stond om te helpen, behoefde geen dienst te doen. HALSBREKENDE TOEREN BIJNA MET DEN DOOD BEKOCHT. Twee jongens uit Nieuw Vennep, de 6- en 12-jarige S. en C. R. zijn Dinsdag na hals- brekende toeren ternauwernood aan den dood ontsnapt. Zij probeerden met hun fietsen over den ouden spoorbrug van de opgeheven spoor- lijn HoofddorpLeiden te rijden. Alles ging prachtig, tot zij op een gegeven oogenblik tegen elkaar botsten en in het water vielen. De kleine S. zonk onmiddellijk, C. probeerde naar den kant te krabbelen. Hulp was spoe dig aanwezig. Na vier maal duiken wist iemand het kind boven water te brengen. Het gaf geen teeken van leven meer. Kunstmatige ademhaling werd toegepast en na verloop van eenigen tijd keerden de levens- geesten terug. Inmiddels was ook een ge- neesheer verschenen, die bij een van de jon gens een hoofdwond verbond. DljEFSTAL VAN EEN RADIOTOESTEL OPGEHELDERD. In den nacht van 24 op 25 Juli werd op vakkundige wijze ingebroken in een magazijn van radiotoestellen in de Zoutmanstraat te 's-Gravenhage. De inbreker had de ruit van de winkeldeur verwijderd door de schroefjes los te draaien. Een Philips-radiotoestel had aantrekkingskraoht op hem uitgeoefend en hij nam het mee. De politie heeft dezer dagen het bewuste toestel achterhaald, maar de lampen en de accu bleken verwisseld te zijn. Hierdoor ont- dekte de politie een tweede inbraakje, dat in den nacht van 29 Juli was gepldegd op den Nieuwen RinnenWeg te Rotterdam. Op dezelf- de wijze als in Den Haag was de inbreker hier binnengekomen en zijn buit bestond uit radio- lampen en een accu. De dader bleek te zijn een 20-jarige glazen- maker uit Rotterdam. Het toestel had hij op de fiets naar Rotterdam getransporteerd. Later plaatste hij het bij kennissen in de residentie, doch deze klaagden over de lam pen en de accu, welke gedurende de reis naar de Maasstad ernst'ig geieden hadden. Daarop eigende hij zich te Rotterdam de lampen en de accu toe. De glazenmaker was in het begin van Augustus reeds gearresteerd wegens ladelich- ting en bevond zich in het huis van bewaring. DRAMA TE ZURICH. Havas meldt uit Zurich: Woensdag is een 29-jarige Duitscher, Roe- ter, door de politie gearresteerd wegens roof, Even voor hij bij het politiebureau kwam, wist hij zich los te rukken en te vluchten. Twee werklieden, die hem wilden tegenhou- den, doodde hij. met revolverschoten en toen hem bleek, dat hij niet aan zijn achtervolgers kon ontkomen, pleegde hij zelfmoord. Roeter had in een garage bij Zurich een waar roof- hol ingericht en daar is een aanzienlijke buit gevonden. Een medeplichtige van Roeter is onlangs gearresteerd. Te Long Beach, op Long Island, hebben vijf roovers een inval gedaan in een postkan- toor. Zij waren gewapend met machine- geweren en revolvers. Twee bankloopers wer den aangehouden en van het geld, dat zij bij zich hadden, beroofd- 70.000. De boeven ontkwamen met den buit. EEN STTLLE RENTENIER. Te White Plains in den staat New York is de gepensioneerde spoorwegklerk Robert Bromm overleden. Hij leefde uiterst karig en kleedde zich armoedig. Iedereen dacht dan ook, dat hij er komen moest van zijn pen- sioentje. Het bleek echter, dat hij 150.000 naliet. Een halfzuster in Ierland is de eenige erfgename. OP ZOEK NAAR SCHATTEN. In 1911 was ter hoogte van de kust van Virginie, het schip Merida gezonken dat 50.000 aan zilver aan boord had. Het wrak ligt B5 mijl uit de kust. Thans heeft geduren de twee jaar een Italiaansch bergingsvaartuig de Falco, bij het wrak gewerkt om wat van dat zilver boven te brengen. Na 20.000 te hebben uitgegeven waren de Italianen er ein- delijk in geslaagd om met hun duikers de schatkamer van het wrak te bereiken. Slechts een staaf zilver ter waarde van 30 shilling was wat zij er vonden. Men neemt aan, dat het zilver verspreid is geraakt buiten de schatkamer en diep onder het zand ligt. NIEUW GROOT RUSSISCH PASSAGIERS- VLIEGTUIG. Reuter meldt uit Moskou: De Russische Burgerluehtvloot is verrijkt met een nieuw groot vliegtuig, dat in het ge- heim is gebouwd en dat thans zijn proefvluch- ten heeft gemaakt. Het toestel heeft zes motoren, welke een vermogen van 8000 P.K. hebben. De actieradius van het toestel is 3000 kilometer. Het vliegtuig weegt 45 ton en kan 64 passagiers en een bemanning van acht personen vervoeren. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hooggeachte Redactie. Mag ik nog eenmaal een plaatsje in Uw geacht blad voor antwoord op het wederwoord van Insider, 'k Vertrouw dat dan de dis- cussie kan worden gesloten. Ik dank Insider voor zijn jongste pennevrucht, waarin hij toont dichter bij mij te staan dan meerderen zullen hebben vermoed. Insider staat vlak naast mij als door mij wordt gewezen op den armzaligen bedrijfstoestand bij de Vleesch- voorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen en waar door mij geschreven werd, dat meerdere patroons zich schamen, dat zij hunne gezellen niet naar behoorlijke waarde kunnen honoree- ren. Immers schrijver zegt in zijn laatste woord dat meerdere patroons zelf niet eens een behoorlijk bestaan hebben en in feite de slagersknechts fietsjongens zijn, die zoo lang- zamerhand slagersknechts heeten en het wor- dende voor zichzelf moeten of gaan beginnen met een nieuwe zaak te vestigen. Het wordt wel wat moeilijker zegt de schrijver door de Vestigingswet, maar dat is in beperkte mate in onzen tijd juist. Ook deze wet heeft mazen. Het zwaartepunt legt Insider daar waar door ons opleidingssplitsing wordt ge- kweekt. Waarde heer, ook dit is niet juist. Wij willen niet meer slagerspatroons kweeken. Wij zouden liever heel wat zien verdwijnen, die dan wel een behoorlijk loon zouden kunnen verdienen als slagersknecht, inplaats van nu in armoede en zorgen rond te tobben, zoekende naar allerlei uitwegen om staande te blijven, dag en nacht werker.de, enhet bedrijf als zoodanig naar beneden halend. Het aanzien en het vertrouwen in het bedrijf rnoet omhoog en dat gaat alleen omhcog als de terreinken- nis, de vakbekwaamheid, de realiteitszin stijgt. Naiarmate de bedrijfsgenooten op hooger peil staan, naar diezelfde mate zal het vleeschvoorzieningsbedrijf in aanzien en ver trouwen stijgen. Wij stellen dus niet een cursus in om potums te kweeken, integendeel die mogen in aantal nog heel w^t ingeperkt worden, vandaar' dat wij het uit bedrijfsoog- merk nog altijd betreuren, dat het behoefte- element in de Vestigingswet volkomen is uit- geschakeld. Wij willen volwaardige vaklieden kweeken, die toegerust met verantwoordelijk- heidsgevoel meer waarde en voor den con- sument en voor het bedrijf hebben. Dit bedrijf moet worden beschouwd als een der belangrijkste in de voedselvoor- ziening van ons volk en mag dus niet worden geschraagd de fietsslungels, maar de vak- genooten. Het moet voorzien worden van goed levend gereedschap. Daaraan mangelt het en dat moet er uit. De cursussen van de S.V.O. zijn te duur en hebben bovendien een anderen inslag, dan die wij daaraan wenschen te geven. Vandaar dat wij een poging waag- den dit onderwijs naar twee kanten om te buigen, edn naar het patroonsschap, een naar de vakkundigheid versterkt met algemeene ontwikkeling op eigen terrein. Bekwame vak lieden brengen vakbekwame patroons en daar aan mangelt het in dit bedrijf. Die tweede groep moet de basis vormen in de toekomst voor behoorlijke sociale normen. Middels collectieve arbeidsovereenkomsten, moeten dan de arbeidsvoorwaarden worden afgestemd op de arbeidsvoorwaarden der werken inplaats op zijn leeftijd of gezinspositie. Ik hoop geachte Insider, dat U de zaak thans helderder wordt en dat Gij van harte het zult toejuichen, dat dit gaat geschieden onder sportieve leiding van erkende leeraren, waarover de organisatie beschikt. Voor Ter- neuzen zelf heeft zij een kracht in De Theije gevonden, die meer risico op zich neemt, dan menig outsider durft te denken. Hij is een praktijkman, een toegewijde deskundige leenaar, die het niet om winstbejag is te doen, maar sportief zich geeft waarbij misschien er zijn die denken dat gekrenkte waardee- ring daarvoor de voedingsbodem is. Met hem weten wij zeker, dat zonder noemenswaardige kosten Zeeuwsch-Vlaanderen zal krijgen een staf vakkundige slagersgezellen, die hun loon waardig zijn en die een grooten dienst zullen bewijzen aan hun medeburgers. Laat het ten Zuiden van de Schelde niet minder zijn dan ten Noorden, ook dat moet Uw parool worden. De breedst mogelijke groep moet meer alge meene ontwikkeling en hoogere vakkennis worden bijgebracht. Dat eischt het algemeen belang en de wetenschap daarvoor het mate- riaal te bezitten doel ons doorzetten. Ironie over sportiviteit zou onwillekeurig ons doen denken aan de Waart en zijn gasten. De Waart zou dan beneden de maat zijn en dat Willen wij van U niet veronderstellen. Met dank voor de plaiatsing. Hoogachtend, get. B. HOLTROP, Voorzitter. Haag, 17 Augustus 1939. Vergadering van Donderdag 3 Augustus 1939, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, Burgemeester. Tegenwoordig de leden L. J. Geelhoedt, P. van Cadsand, C. A. Verlinde, N. J. C. Lam- brechtsen van Ritthem, J. Riemens, D. E. de Kraker, H. J. Colsen, L. J. van Driel J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, G. Dees en A. de Bruijn. Afwezig de leden O. A. J. Stockman en E. L. van Hecke. (2. VerVolg.) 9. Afrekening vergoeding krachtens art. 101 der L. O.-wet 1920 over de jaren 1934 t/m 1937. Burgemeester en Wethouders stellen voor het volgende besluit te nemen: De Gemeenteraad van Temeuzen; overwegende, dat is vastgesteld de vergoe ding bedoeld bij art. 101 der Lager Onder- wijswet 1920 voor de in deze gemeente geves- tigde bijzondere scholen over de jaren 1934 tot en met 1937; dat deze vergoeding ingevolge het bepaalde bij artikel 101, achtste lid der Lager Onder- wijswet 1920 thans moet worden verminderd tot het bedrag hetwelk noodig is tot goed- making van de over dat tijdvak ten behoeve der bijzondere scholen werkelijk gemaakte kosten, dat blijkens de door de schoolbesturen overgelegde bescheiden tot staving van de over dat tijdvak gedane uitgaven, de kosten genoemd in artikel 55 onder e tot en met h en q, alsmede die van instandhouding hebben bedragen: voor de Bijz. Lagere school in de Jozina- straat over de jaren 1934 t/m 1937 7958,55; voor de Bijz. Lagere school te Driewegen over de jaren 1934 t/m 1937 4433,04; voor de Bijz. Lagere school te Sluiskil over de jaren 1934 t/m 1937 3523,55; voor de Ned. Herv. school over de jaren 1936 en 1937 4578,09; voor de R. K. school in de kom (jongens) over de jaren 1934 t/m 1937 3433,69; voor de R. K. meisjesschool over de jaren 1935, 1936 en 1937 2530,52; voor de R. K. Lagere school te Sluiskil over de jaren 1934 t/m 1937 6974,74; voor de Bijz. School v. U.L.O. a/d Grenulaan over de jaren 1934 t/m 1937 7680,96; voor de R. K. school v. U.L.O. in de kom over de jaren 1934 t/m 1937 f 3163,37 dat h^t bedrag der Ned. Herv. school is verminderd met een bedrag van totaal 33,30 wegens in de rekeningen 1936 en 1937 verant- woorde pensioensbijdragen, waarop geen ver haal was toegepast; dat door de schoolbesturen van de gemeente is ontvangen wegens vergoeding en voorschot: door de Bijz. Lag. school in de Jozinastraat over de jaren 1934 t/m 1937 6393,39; door de Bijz. Lagere school te Driewegen over de jaren 1934 t/m 1937 f 3101,08; door de Bijz. Lagere school te Sluiskil over de jaren 1934 t/m 1937 1873,96; door de Ned. Herv. school over de jaren 1936 en 1937 4517,62; door de R. K. Lagere school in de kom (jongens) over de jaren 1934 t/m 1937 3660,47; door de R. K. Meisjesschool over de jaren 1935, 1936 en 1937 2423,77; door de R. K. Lagere school te Sluiskil over de jaren 1934 t/m 1937 f 6862,07; door de Bijz. School voor U.L.O. a/d Grenu laan over de jaren 1934 t/m 1937 6618,50; door de R. K. school voor U.L.O. in de kom over de jaren 1934 t/m 1937 2630,80; dat de schoolbesturen ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 recht hebben op het bedrag achter ieders naam vermeld, voor zoo- ver de werkelijk gemaakte uitgaven niet min der bedragen:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 7