Buitenland FELLE TAAL TEGEN POLEN. TERNEUZEN, 16 AUGUSTUS 1939. heen deed spr. een beroep op alien, die in den lan-de -van goeden wil zijn, om met de hulp van staat en gemeente de werkloosheid, een der groote problemen van onzen tijd, te be- strijden. Als de basis van dit kabinet niet breeder is, dan is dit niet onze schuld, aldus spr. Immers zoo groot mogelijke samenwer- king van alien, die vooruitstrevende beginse- len zijn toegedaan, is gewenscht. Minister Albarda spreekt. Evenmin als zijn ambtgenoot Dr. van den Tempel wilde Minister Albarda, de nieuwe bewindsman van Waterstaat, een regeerings- program ontvouwen. Zijn bedoeling was slechts afscheid te nemen als gekozen ver- tegenwoordiger van Amsterdam in bet parle- ment. Spr. dankte voor het vertrouwen en wenscht te deelen in aller blijdschap, nu de slagboom verdwenen is, welke de arbeiders- beweging den weg versperde. Nieuwe poli- tieke toestanden zijn geschapen, die schoone perspectieven openen. De laatste jaren waren voor de S.D.A.P. zeer zwaar, dodh de partij heeft zich gehandhaafd en vernieuwd. Thans neemt zij een betere plaats dan ooit in het politieke leven van ons volk in. Spr. bracht hulde aan de breede opvatting van de Koningin (teekenen van instemming) en aan de vasthoudendheid van den formateur Jhr. De Geer, die ondanks een storm van cri- tiek de waarde der sociaal-democratische ar- beidersbeweging in deze moeilijke tijden heeft erkend. Minister Albarda waarschuwde tenslotte voor te hoog gespannen verwachtingen, welke op te grooter teleurstellingen zouden uit- loopen, maar gaf de verzekering, dat de nieuwe regeerders hun uiterste best zullen doen, daarbij niet allereerst een politiek, maar vooral een psychologisch doel nastrevend. Moedeloosheid en wanhoop dienen uit ons volk te worden gebannen om weer plaats te maken voor levensblijheid en vertrouwen in de toekomst. UITREIKING MFDATT.I.F, VOOR HET BESTE EXAMEN AEGEMEENE HANDELSKENNIS. Op het departement van Economische Zaken heeft Zaterdagmorgen de uitreiking plaats gehad van de zilveren medaille, Welke minister Steenberghe had uitgeloofd voor het beste examen algemeene handelskennis voor het middenstandsdiploma krachtens de Vestigings- wet Kleinbedrijf. Een voorwaarde was daar bij, dat het examen onder de moeilijkste om- standigheden moest zijn afgelegd. De gelukkige, wien deze eer te beurt viel, de heer Egbert van Dijk uit Schouwerzijl (Gr.), werd met zijn verloofde door den lei- der van de afdeeling Middenstand van het departement, dr. W. L. Groeneveld Meijer, ontvangen. Hierbij waren tegenwoordig de heeren J. Hardenbol, drs. H. L. Jansen en L. G. Eggink, resp. namens den Clhr. en den Katholieken Middenstandsbond en het insti- tuut voor Middenstandontwikkeling (K.N. M.B.). Namens den Minister, die buitenlslands ver- toeft, reikte de heer Groeneveld Meijer met enkele woorden de medaille over. Hij wees daarbij op de noodzakelijkheid van vak- en handelsonderwijs en op 't feit, dat de mid- denstandsbonden hun taak direct begjrepen hadden. Een groote organisatie is in het leven geroepen om goed en goedkoop midden- standsonderwijs te geven. Dit jaar hebben 13.000 candidaten het examen afgelegd. Hier- over worden door de bonden en de examina- toren uitvoerige rapporten uitgebracht, die doen zien, hoe allerwegen goed gestudeerd en -serieus gewerkt wordt. In het voorjaar heeft de Minister van Economische Zaken een zilveren medaille uitgeloofd voor dengene, die onder de moeilijkste omstandigheden het beste examen aflegde. Het was geen gemakkelijke taak uit de 13.000 candidaten een keuze te doen enn het speet spr., dat niet meer medail- les konden worden uitgereikt, want er waren verscheidenen, die onder dezelfde moeilijke omstandigheden zeer goede cijfers hadden behaald. De keuze is tenslotte gevallen op den heer Van Dijk, voor wiens doorzettings- vermogen spr. zeide groot respect te hebben. Hij was er zeker van, dat hij in het bakkers- vak, waarvoor hij het examen heeft afgelegd, even goed zal slagen. Met de gelukwenschen van den Minister reikte spr. tenslotte de fraaie medaille aan den gelukkige uit. EEN VREDESVOORSTEL. 'Het eerste resultaat van de besprekingen van Salzburg is, schrijft de N. R. Crt., bekend geworden. Het is een vredesvoorstel van Duitschand en Italie aan Engeland en Frank- rijk. De beide landen van de spil hebben aan het Vaticaan een nota doen toekomen met denkbeelden voor een vreedzame regeling van de kwesties, welke Europa op het oogenblik verdeeld houden. Het komt hierop neer, dat de beide regee- ringen een bestand van dertig dagen wen- schen opdat de ministers van buitenlandsche zaken van de vier groote landen een confe rence kunnen beleggen. Zou de conferentie een besluit kunnen nemen ten aanzien van Dantzig, dan zou dit aan Polen ter goedkeu- ring worden voorgelegd. Indien deze kwes- tie geregeld zou zijn, zou het bestand worden verlengd ten einde de vier ministers in staat te stellen andere kwesties te behandelen. Wat is de beteekenis van dit voorstel Duitsehland en Italie willen hun wensch langs vreedzamen weg verwerkelijken. Zij gaan daarom in hun vragen voorloopig althans niet tot het uiterste, maar leggen zich eenige beperking op. Zij willen de zaken van Europa in den vervolge in handen zien van een commissie van vier, welke over het wel en wee zou moeten beslissen. Dit is dus het oude denkbeeld van Mussolini, die steeds een voorstander is geweest van een conferentie van vier tot regeling van de kwesties in Europa. Omdat in de nota van eindvoorstel- len wordt gesproken, mag men verwachten, dat de beide spilgenooten voor het geval hun voorstel niet aanvaard wordt tot andere maat- regelen zullen overgaan. In Engeland en Frankrijk zijn deze voor- stellen met een groote gereserveerdheid, om niet te zeggen afwijzend, ontvangen. De En- gelsche pers maakt er bijvoorbeeld geen mel ding van en de eensgezindheid, waarmede de zaak doodgezwegen wordt, wekt het vermoe- den, dat dit geschied is op een wenk van hoo- gerhand. In Frankrijk, waar de pers het be- richt niet openlijk heeft gemeld, wordt wel gesproken over een plan, dat z.g. door bui tenlandsche journalisten zou zijn aangekon- digd. De meeningen zijn verdeeld, hoewel in meerderheid argwanend. Dat is begrijpelijk, omdat men in Frankrijk terecht verwacht, dat tegelijk met de kwestie Dantzig ook de positie van de Italianen in Tunis zal worden aangesneden. Frankrijk kan dus verwachten eerlang de gevende partij te moeten zijn. De voorzichtigheid in Engeland rust op an dere gronden. Men heeft daar geen vertrou wen, dat er iets van dit plan terecht zal komen. Men tast niet ver mis, indien men veronderstelt, dat Londen eerst het rapport van Burckhardt wil bestudeeren en eventueel met Polen bespreken ten einde te weten of de door hem van Hitep vernomen desiderata ge- nade kunnen v'inden in de oogen van War- schau. Veel kans is daarop niet, want de Polen wijzen tot dusverre alles af en zouden naar verluidt ook afkeerig staan waarin zij overigens de Duitschers aan hun zijde hebben tegenover een plan van Mussolini met be- trekking tot den status van Dantzig, welk plan een nieuwe versie is van een oud plan van Smuts. Intusschen heeft Londen ook andere rede- nen om afwijzend te staan tegenover het vredesplan der spilgenooten en het daarom maar dood te zwijgen. Mussolini en Hitler willen Rusland buitensluiten bij de ondenhan- delingen. Het moet een concert van vier worden, dat over Europa's zaken beslist. Dit zou beteekenen, dat als Londen dat aan- vaardde, het zich het wantrouwen en ver- moedelijk ook de groote ontstemming van Moskou op den hals haalde. Zulks op een oogenblik, dat de militaire onderhandelingen aan den gang zijn en Moskou de militaire en politieke overeenkomst een veel grooter om- vang wil geven dan oorspronkelijk overeen- gekomen was. Indien Londen op dit oogenblik neiging toonde om het idee vap een conferen tie van vier te overwegen, zou Moskou dadelijk terugtrekken. Het geheele stelsel, aan welks opbouw in de laatste drie maanden is gewerkt, zou direct ineenstorten; Engeland en Frankrijk zouden weer in dezelfde positie mogelijk zelfs in een ongunstiger positie verkeeren als voordat de besprekingen be- gonnen waren. Daarom moet Londen, al zou het nog zoo graag willen wat niet zeker is <3e houding van den onwetende en niet- willende spelen totdat het absoluut zeker zou zijn, dat het te maken accoord het in een positie zou brengen, waarin het nadeel is ge- compenseerd. Nog een andere reden van denzelfden aard stimuleert Londen's stilzwijgen. De Engel- schen zijn reeel genoeg om over Dantzig geen deining te maken en een redelijke oplossing te aanvaarden. Maar Dantzig is de sleutel van hun stelling geworden. Zij kunnen niet den indruk wekken op het punt van Dantzig op- nieuw toe te geven zonder dat zulks een ernstigen weerslag zal hebben op de andere landen, welke Londen in zijn bondgenootschap heeft getrokken. Indien het toegeeft, riskeert het niet alleen de ontstemming van Moskou, maar loopt Iffet bovendien kans, dat Zuid- Slavie en Bulghrije zich definitief aan de spil binden, dat Polen, zooals reeds in de geschie- denis, omdraait en met Duitsehland gaat samenwerken wat de Russen ook zouden kunnen doen waarop Roemenie dan zou moeten volgen. Als de stelling Dantzig wordt overgegeven althans de kwestie wordt ge regeld op een wijze, welke op een overgave zou gelijken stort met die stelling tevens het geheele vredesfront in elkaar. Dit dwingt Londen tot de uiterste voorzichtigheid en dit is ook de reden, dat men,daar reeds aanneemt, dat er niets van de zaak komt. Het is echter duidelijk, dat Europa recht heeft op een vreedzame oplossing. Ieder voor stel, dat een stap in die richting zou kunnen zijn, dient overwogen te worden, in het be- lang van de menschheid en in het belang van Polen zelf. De Polen moeten wel bedenken, dat als er een oorlog zou ontstaan, zij welis- waar de kans hebben, dat Engeland, Frank rijk en Rusland dezen uiteindelijlc winnen. Maar voorloopig zal het beteekenen, dat Polen van de kaart wordt weggevaagd en of het daarna hersteld zal worden is altijd een risico. Men zal dit risico moeten afwegen tegen een eventueel offer. Zou men iedere regeling langs vreedzamen weg afwijzen door te weigeren te praten dat de huidige situa- tie, zij het evenals in het Sudetengebied als gevolg van de Duitsche actie, niet kan voort- bestaan, is duidelijk dan zou het op den duur tot een gewapende opossing komen. DE BESPREKINGEN DER MILITAIREN TE MOSKOU. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post verzekert, dat de Engelsch-.Fransch-Russische militaire besprekingen te Moskou een gunstige sfeer verloopen, doch dat de Russen een overeen komst wenschen op breeder basis dan van Fransehe en Engelsche zijde onder oogen was gezien, toen de missies Parijs en Londen ver- lieten. Te Londen is Maandag een rapport ontvan gen over de besprekingen der militaire missies. Geopperd zou zijn hoewel dit gerucht met voorbehoud moet worden aanvaard, dat de Sowjet-delegatie behalve de Europeesche vraagstukken, ook de houding wenscht te be spreken, welke Engeland en Frankrijk zouden aannemen in het geval van een oorlog in het Verre Oosten tussohen de Sowjet-Unie en Japan. Volgens de ter beschikking van den cor respondent staande inlichtingen heeft de Sow- jetmissie een duidelijk omlijnde agenda naar voren gebracht, aangevende, dat er een op- recht verlangen bestaat om de huidige poli tieke en militaire besprekingen tot een succes- rijk einde te brengen op werkelijk realistisehen grondslag en dit zoo spoedig mogelijk. Om het mogelijk te maken de besprekingen te Moskou voort te zetten zullen Londen en Parijs een eenigszins grootere ruimte moeten laten aan hun thans in Moskou verblijvende stafofficieren. In gewoonlijk welingelichte kringen ver wacht men, dat nieuwe instructies naar Mos kou zullen worden gezonden. Cambon, de Fransehe zaakgelastigde te Londen, is Maan- dagavond laat uitgenoodigd nog een bezoek te brengen aan het Foreign Office, waar hij ongeveer een uur confereerde met den per- manenten ondersecretaris, sir Alexander Cadogan. DE VoLKISGHER BEOBACHTER LAAKT ROEMENIE. Naar Havas uit Berlijn meldt, uit de Volki- scher Beobachter zijn ontevredenheid over de politiek van Roemenie. Het blad vreest een alliantie tusschen Roemenie, Turkije en Grie- kenland, vooral sedert de aankondiging van het gaan eener Roemeensche militaire missie naar Turkije. Voorts oefent het blad critiek uit op de uitgebreide Roemeensche manoeu vres, die 15 Augustus in de Dobroedsja aan de Bulgaarsch-Hongaarsche grenzen gehouden worden, waar 600.000 manschappen worden samengetrokken. Voorts zegt het blad, dat Roemeensche versterkingen aangelegd wor den aan de grenzen van Bulgarije en Honga- rije, doch dat geen enkel verde digingswerk ondernomen wordt aan de Russische grens. i WEGWIJZERS VALLEN TEN OFFER AAN HET GEBREK AAN IJZER. Havas meldt uit Berlijn: Na de ijzeren hekken van de huizen in de steden worden thans de hekken van de be- graafplaatsen in de dorpen en zelfs de ijzeren wegwijzers langs de wegen verwijderd. In een radiorede, welke werd uitgezonden door den Duitschland-zender werd aange- raden deze wegwijzers te vervangen door artistiek bewerkte houten richtingaanwijzers. Havas meldt uit Berlijn: De Essener National Zeitung, het orgaan van Goring, publiceert over de geschiedenis van Polen beschouwingen, welker algemeene toon goed gekarakteriseerd wordt door de beide volgende zinsneden: Polen werd aan het einde van de acht- tiende eeuw door zijn buren geliquideerd. De liberaal-romantische geschiedenis en een han- dige propaganda hebben deze daad van wij-s- heid en politieke noodzakelijkheid gekwalifi- ceerd als een historische onrechtvaardigheid jegens het Poolsche volk". De conclusie luidt: „Het Polen van 1939 is hetzelfde als dat van 1782: een schande voor de beschaving, een gevaar voor den Euro- peeschen vrede en een ongeluk voor zijn be- woners". Voorts doet het blad aanvallen op de bekwaamheden en de zedelijkheid van de Pool sche leiders: „De periode van 1918 tot 1926 is niet anders dan een orgfe van de verworden en teugellooze leidende laag. Een ideologisch onteerde staat moet naar binnen ontwricht raken zoodra waarlijk politieke denkbeelden op zijn muren stooten". Het blad beweert ten slotte, dat de Polen en de minderheden „be- roofd van hun rechten door een militaire dic- tatuur, den Pruisischen welstand, de Oosten- rijksche burgerlijke orde en de Russische rust ,,betreuren". POOLSCHE DOUAN E-INSPECTEURS IN DANTZIG GEARRESTEERD. Uit Dantzig verneemt Havas, dat de politie Zondagavond twee inspecteurs der Poolsche douane, Goelakowski en Slowiskowski, die zich per motorboot van het douanebureau Lot- senberg naar 't schiereilan-d Holm in de haven van Dantzig begaven, gearresteerd heeft even als den bestuurder van de boot, den Poolschen burger Gornik. Nadat de Poolsche autoriteiten herhaalde- lijk om inlichtingen hadden gevraagd, heeft de politie bevestigd, dat drie personen zijn ge arresteerd onder verdenking van smokkelarij van anti-Hitleriaansche pamfletten. Op een grenspaal te Zbaszyn aan den spoor- weg BerlijnWarschau zijn voor Polen be- leedigende opschriften aangebracht. Men heeft vastgesteld dat Duitschers, die de grens had den overschreden, de daders zijn. SIEGFR1EDLINIE TE SNEL GEBOUWD? Het Duitsche leger staat, volgens berichten uit Parijs, voor de taak, met grooten spoed de Siegfried-Iinie te reconstrueeren, waar deze op versjiiiilende belangrijke punt-en door over- stroomingen bedreigd wordt. Waarnemers van de Fransehe zijde van de grens vertellen, dat de laatste dagen verschil- lende nieuw-gebouwde forten opgeblazen zijn, teneinde ruimte te maken voor nieuwe ver- dedigingswerken, die in allerijl op hoogere gronden gebouwd moeten worden. Nieuwe ploegen van den arbeidsdienst zijn in de versterkte zone aangekomen, om dag en nacht te werken aan den bouw van nieuwe fortificaties of aan de verbouwing en verster- king van de reeds bestaande forten. Den ganschen dag zijn de pompen in actie, om te trachten, de vitale punten voor alge- heele overstrooming te behoeden. Het lawaai van deze pompen is aan de overzijde van de rivier duidelijk hoorbaar. De Duitschers hebben na de overstrooming in Mei haastig herstelwerk verricht, maar de zware regens gedurende den zomer hebben de rivier buiten alle verwachtingen doen wassen. Aan de Fransehe zijde zijn de eerste linies van de Maginot-linie eveneens gedeeltelijk over- stroomd, maar lang niet in zoo emstige mate als de Duitsche forten. Aan den Duitschen kant is de rivieroever veel lager. De Duitsche versterkingen hebben het meest van het water te lijden in een strook van negen mijl beneden [Straatsburg tot de bocht van den Rijn. Hier moeten 15 forten of verbouwd of opnieuw versterkt, of geheel vernieuwd wor den. 'Om het werk voor de Franschen geheim te houden hebben de Duitschers groote lappen canevas opgehangen tusschen hooge palen. Het belangrijkste deel van de Siegfriedlinie, dat nu gebouwd is, strekt zich uit langs den spoorweg van Weil tot Klein-Bazel, waar de forten veilig zijn voor het water. Fransehe deskundigen zijn van meening, dat dit herstelwerk bewijst, dat de Siegfriedlinie, die zoo haastig gebouwd is onder den druk van Hitler's orders, niet alleen beschadigd is door het water, maar op vele plaatsen nutte- loos is gebleken. Men brengt in herinnering, dat in het buitenland tal van berichten de ronde hebben gedaan, dat veel cement en an- der materiaal gebruikt voor de Siegfried-linie van slechte -kwaliteit is gebleken, alhoewel dit door Berlijn met verontwaardiging ontkend werd. OPEN BRIEF AAN FORSTER TE DANTZIG VERSPREID. Het bestuur van het z.g. vredesfront te Dantzig, een daar bestaande geheime organi satie, heeft een open brief gericht tot Forster, en deze op groote schaal in de stad doen ver- spreiden. De brief draagt tot opschrift: „Wij willen niet terug naar het Derde Rijk", en stelt Forster verantwoordelijk voor den kwij- nenden handel in de Vrije Stad. De brief ein- digt met Forster, verlaat uw post, en geeft ons gelegenheid om vrij onzen wil te uiten". De correspondent van de Daily Telegraph meldt uit Dantzig, dat de ,,zuivering" van anti-nationaal-socialistische elementen onder de Duitsche bevolking van Dantzig nog steeds voortgaat en dat verscheidene honderden ar- restaties verricht zijn in de laatste paar dagen. De ontevredenheid over de politiek der nat.-soc. autoriteiten is zelfs doorgedrongen tot de gelederen der S.A. en der politie. Vele leden dezer organisatie zijn gearresteerd we- gens het verspreiden van anti-nat. socialis- tische vlugschriften en andere illegale daden. Desondanks echter is de open brief van de vrijheidspartij; aan Forster in duizenden exem- "plaren tijdens het weekeinde in de Vrije Stad verspreid. 20.000 BOEREN NAAR EEN TARWELAND. De 20.000 boeren, die Mussolini in de komende tien jaren op Sicilie wil vestigen, zullen niet minder dan een vijfde van de totale oppervlakte van -dit eiland, d.w.z. 500.000 hectaren, in eigendom krijgen. Aan de kusten is naast de visscherij, vooral ook de ver- bouw van zuidvruchten en wijn gebruikelijk. Daarentegen bevindt zich op het oogenblik het binnenland hoofdzakelijk in handen van grootgrondbezitters, die hun grond door pachters laten verbouwen. De graanbouw is hier altijd een zuiver speculatie-object ge weest. -Regende het, dan was het goed, regen- de het niet, dan konden de boeren verhonge- ren en de grootgrondbezitter kreeg minder pacht. Mussolini's agrarische hervorrning is derhalve met een groot irrigatieproject ver- bonden. Bovendien streeft men naar een verdeeling van het risico; de nieuwe boeren zullen naast mais, gerst en tarwe ook zuid vruchten en misschien evenals op Malta ook vroege aardappelen verbouwen. Om echter deze vruchten snel op de markt te kun nen brengen, zullen de wegen een aanzienlijke verbetering moeten ondergaan. DE SCHAARSCHTE AAN ZILVEREN Ml NT IN POLEN. De correspondent van de Times te War schau meldt: De schaarschte aan zilveren munt doet zich vooral voelen te Gdynia. De laatste dagen zijn thans biljetten verschenen met het op schrift „goed voor een Zloty", die zijn uit- gegeven door de gemeentelijke Spaarbank van Gdynia, uitsluitend voor het gebruik in die stad. De uitgifte van deze biljetten is echter zelfs niet voldoende gebleken om te voldoen aan de vraag naar kleingeld, hetgeen doet vermoe- den. dat de biljetten van andere zijde weer worden ingezameld. Reeds eenige weken ge- leden werd aangekondigd dat er voor 50 mil- i lioen zloty nieuwe zilvermunt in omloop zou j worden gebracht en het is mogelijk dat de uitgifte van Gdynia een noodmaatregel vormt J in afwaohting van de verschijning van nieuwe S zilvermunt. De noodzaak om voor 50 millioen zloty nieuwe munten in omloop te brengen, geeft evenwel een aanwijzing omtrent den omvang van de muntschaarschte, waarbij men in het oog dient te houden dat de geheele circulatie van zilvermunt en teekenmunt volgens offi- oieele cijfers in de jaren 19311938 ongeveer 36 millioen zloty bedroeg. Neutrale personen zijn geneigd een scep- tische houding aan te nemen tegenover de bewering als zou Duitsehland verantwoorde lijk zijn voor de schaarschte van zilveren munten. Polen heeft reeds verscheidene monetaire crises doorgemaakt, en de boeren zullen wellicht de voorkeur geven aan zilver boven papier. Aan de andere zijde zou men dan ook het in voorraad nemen van levens- middelen mogen verwachten, zooals de auto riteiten herhaaldelijk hebben aanbevolen. Er is echter in het geheel geen extra handel in levensmiddelen en de bankdeposito's zijn zelfs lichtelijk toegenomen. Het lijkt daarom waarschijnlijk, dat de actie van bepaalde agenten op zijn minst gedeeltelijk verant woordelijk moet zijn voor het verdwijnen van het zilvergeld. CONCERT OP DE MARKT. Gisteravond werd door het muziekgezel- schap „De vereenigde werklieden" op de Markt een concert gegeven. Zooals is vermeld, vintg dit op een vroeg uur aan, in verband met een uitstapje dat ook in onze stad zou worden ge- maakt door een 500tal plezierreizigers uit Gent, die met de prov. boot ,,Luctor et -Emergo" een tocht naar Walcheren hadden gemaakt. Die tocht is blijkbaar niet volgens programma verloopen, aangezien het stoom- schip veel vroeger dan was aangekondigd al- hier terugkwam en ook reeds lang vddr den aanvang van het concert de reis naar Gent voortzette. Ondertusschen genoten nu de ingezetenen van de uitvoering van het programma, doch wegens het vroege uur was het bezoek dat de heer S-chirris en zijn mannen genoten niet zoo groot als dat in den regel het geval is. Bij vernieuwing bleek, dat het moeilijk is om een programma dat met watertochten ver band houdt, vooraf zoodanig te regelen dat alles klopt. MANUFACTURENBREVET. Bij het te Amsterdam gehouden examen fvoor het chef-brevet in den manufacturen- handel zijn o.m. geslaagd de heer W. J. Bliek voor de afdeelingen textielstukgoederen, tri- cotages en bedrijfskleeding en de heer J. de Ridder, voor de afdeelingen textielstukgoede ren, heeren mode-artikelen, tricotages en bedden- en tapijbvak. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gisteren waren aan het strand te Philippine vele Belgische bezoekers aan het zwemmen en baden. Een 18-jarige jongeman uit Oost- akker is daarbij verdronken. Zijn lij.k is op- gehaald en naar het lijkenhuis te Philippine vervoerd. HET DERDE EXAMEN TER VERKRIJ GING VAN HET MIDDENSTANDSDIPLOMA. De tijd, dat de cursisten zich hebben aan te melden voor de cursussen voor de studie ter verkrijging van het Middenstandsdiploma Handelskennis, ingevolge de Vestigingswet, is weer aangebroken. In verband daarmede achtten wij, nog actueel een beschouwing, opgenomen in „De Nederlandsche Mercuur" over de resultaten van het in de maanden Mei-Juni 1.1. gehouden derde examen. Daaruit blijkt, dat de meeste rijksgecom- mitteerden van oordeel waren, dat zij, die het speciaal examen aflegden, in het algemeen practisch beter waren onderlegd dan de deel- nemers aan het normaal examen; deze bleken op hun beurt theoretisch beter onderlegd te zijn. Dit bewijst, dat het destijds een goede gedachte geweest is voor de oudere deelnemers het speciaal examen in te stellen. In het algemeen moest worden geconsta- teerd, dat de candidaten een grootere kennis van woorden dan van begrippen hadden; dit geldt vooral voor het vak bedrijfsleer. On danks de soepele wijze van ondervragen, gaven sommige candidaten blijk zich moeilijk te kun nen uitdrukken. Anderen vooral vele jon- geren beschouwden de zaak van den luch- tigen kant, en legden een opmerkelijke onkun- de aan den dag, aangaande voor hun vak be langrijke vraagstukken. Sommige gecommit- teerden hadden zelfs den indruk, dat de animo van velen dezer jongere menschen voor een goede middenstandsopleiding gering was en soms zelfs aan het onverschillige grenade. De toeloop der jeugdige candidaten wordt iets grooter. Waar men op jeugdigen leeftijd ervaring en inzicht mist om bijvoorbeeld de vakken bedrijfsleer en wetskennis behoorlijk te begrijpen, meenen vele gecommitteerden, dat het aanbeveling zou verdienen met ingang van de examens van 1941 een leeftijdsgrens te stellen. Men beschouwt het tevens als een be- zwaar, dat, wanneer op jeugdigen leeftijd aan het examen wordt deelgenomen, de verworven kennis in den tijd liggende tusschen het exa men en het zich vestigen als ondernemer, zal vervagen. Bij het speciaal examen werd de uiterste clementie betracht, waardoor een groot per centage der candidaten het diploma verwierf. Bij- het normaal examen was men minder tegemoetkomend en was het percentage der afgewezenen dan ook grooter. Moge voor het oogenblik een zekere mate van clementie ver- antwoord zijn, in de naaste toekomst zal uiteraard minder toegevendheid moeten wor den betracht. Zou men dit nalaten, dan ver- liest het diploma aan waarde. Van een der gecommitteerden werd ver nomen, dat z.i. meer aandacht dient te worden besteed aan overtredingen, welke iemand uit een klein middenstandsbedrijf met den straf- rechter in aanraking zouden kunnen brengen. Slechts weinig candidaten bleken een juist denkbeeld te hebben van kostprijsberekening. Aanbeveling verdient den cursisten bekend te maken, dat zij door geregelde lezing van dagbladen hun kennis aanzienlijk kunnen ver- rijken. Bij sommige candidaten kwam duidelijk tot uiting, dat zij speciaal voor het examen waren afgericht. In het algemeen bleken zij niet op de hoogte te zijn met hetgeen wordt verstaan onder ,,omzetsnelheid". Een der gecommitteerden vermeldde, dat hij den indruk heeft gekregen, dat candidaten uit bepaalde plaatsen onvoldoende opleiding hadden gehad. Zoo bleek ook de opleiding per ,,schriftelijken cursus'' soms minder gunstige resultaten te hebben opgeleverd. In overweging wordt gegeven bijzondere aandacht te besteden aan -de studieboekjes. Ant woorden als: ,,De sociale wetten dienen, om de werknemers tegen de werkgevers te be- schermen" of „de arbeidswet dient om de arbeidsvoorwaarden der werknemers te be- schermen", passen niet in het kader der hui dige maatschappelijke ontwikkeling. DE RAADSKWESTIE TE ST. JANSTEEN. Ook de justitie stelde onderzoek in. Naar het Dbl. v. N.-Br. en Z., verneemt werden ook door den majoor van de rijksveld- wacht te St. Jansteen verschillende personen gehoord naar aanleiding van het raadsbesluit. waarbij zes leden van het nieuwe raadscollege niet werden toegelaten. Eenerzijids werd aan het blad medegedeeld, dat genoemde ambtenaar, die geen inlichtin gen kon verschaffen, opdracht kreeg van de commissie uit Gedeputeerde Staten, welke Woensdag j.l. een onderzoek instelde ten ge- meentehuize te iSint Jansteen, om enkele nadere inlichtingen in te winnen. Anderzijds vernam het blad, dat ook de Off icier van Justitie te Middelburg een onder zoek heeft laten instellen op grond van de be- palingen in het Wetboek van Strafrecht om trent misdrijven betreffende de uitoefening van staatplichten en staatsrechten. Het Wetb. v. Strafrecht bepaalt o.m., dat hij, die bij gelegenheid eener krachtens wettelijk voor- schrift uitgeschreven verkiezing door gift of belofte iemand omkoopt om zijn kiesrecht hetzij niet, hetzij op bepaalde wijze uit te oefenen gestraft wordt met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste 300, terwijl dezelfde straf wordt toegepas-t op den kiezer, die zich door gift of belofte tot een of ander laat omkoopen. Ook bevat het W. van Str. nog strengere bepalin- gen tegen hem, die door geweld of bedreiging met geweld opzettelijk iemand verhindert zijn kiesrecht vrij en onbelemmerd uit te oefenen. FEESTVIERING VAN NEDERLANDERS TE GENT. Dinsdagmiddag hebben de consul der Neder- landen te Gent en baronesse Van Wassenaar een groot aantal Nederlanders der kolonie te Gent vereenigd ter gelegenheid van de ge- boorte van Prinses Irene. De bijeenkomst had plaats in de versierde feestzaal van het consulaat. Nadat de consul op de beteekenis van het verblijdende feit had gewez'en, werden namens alle aanwezigen huldetelegrammen verzonden -aan de Koningin en aan de Prin- selijke ouders. Na het zingen van het Wil- helmus bleef het gezelschap nog langen tijd bijeen. De voorzitter van de Nederlandsche ver- eeniging van weldadigheid, de heer H. Hey- mans, dankte den consul en mevrouw van Wassenaar voor de betoonde gastvrijheid. MAGAZIJN UITGEBRAND. Zaterdagavond tien uur ontdekten -bewoners van de Kreukelmarkt te Goes, dat er brand was in het nieuwe magazijn van de fa. Wil- king op den Keizersdijk. Politie en brand- weer waren spoedig ter plaatse benevens hon derden belangstellenden die evenwel op een behoorlijken afstan-d werden gehouden. Met twee stralen werd water gegeven, waama het vuur, dat alleen nog op den zolder van het magazijn woedde, spoedig gebluscht was. De brandweer ondervond bij haar werkzaam- heden, veel gemak van de nieuwe schijnwer- pers. De oorzaak van den brand is onbekend. Om negen uur zijn nog eenige leden van het personeel in het magazijn geweest, doch deze hebben niets bijzonders ontdekt en verklaren er zelf niet met vuur geweest te z\jn. DE ZEEUWEN NAAR HET ZUIDEN. Het gezelschap van 18 dames en heeren, dat Zaterdagmorgen naar de Riviera vertrok om op de folkloristische feesten te Nice te vertegenwoordigen, kwamen des middags na een reis in een gereserveerde coupe van een stampvollen trein, te Parijs aan. Zij hadden gelegenheid een autotocht door een deel van La Ville Lumiere te maken. De Parijzenaars bemerkten, dat het Zeeuwen waren en meer- malen werden zij in hun costuums door groep- jes nieuwsgierigen omringd. Vanaf Parijs waren de Zeeuwen de gasten van het comite voor de folklore en met een der Nederlandsche dames van dat comite werd te ongeveer 9 uur de reis naar Nice voortgezet, waar men na ongeveer 14 uur hoopte aan te komen. (Vliss. Crt.) NAOHTELIJKE SCHIETPARTIJ ONDER BIGGEKERKE. In den nacht van Zaterdag op Zondag om- streeks een uur heeft onder de gemeente Big- gekerke een schietpartij plaats gehad, waarbij een kampeerder, de 19-jarige C. Bos uit Vlis- singen, door een schot, gelost door een veld- wachter, in de borst werd getroffen, waarbij de top van zijn rechterlong en drie ribben werden geraakt. Het verhaal dat omtrent deze zaak wordt gedaan van de zijde der kampeerders wijkt eenigszins af van de officieele lezing. Vast- staat evenwel, dat de jongelui tijdens den nacht iets anders deden dan „kampeeren" en dat, hadden ziji zich aan dit laatste gehouden, in plaats van te gaan spoken, de gemeente- veldwachter van Biggekerke door een hunner niet met een kampeerstok op het hoofd zou behoeven te worden geslagen en dat een hun ner dan niet aangeschoten in het ziekenhuis zou liggen. Van officieele zijide gaf men aan de Vliss. Crt. de volgende lezing: In de gemeente Biggekerke heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag een bijzon der geval voorgedaan. In de gemeente woont een bejaarde boerin P. K. alleen op een wat afgelegen, bouwvallige boerderij. Deze boerin Wordt af en toe met een bezoek vereerd door personen met minder goede bedoelingen. Een en andermaal is aangifte gedaan bij de politie ook in vorige jaren van pogingen tot inbraak, waarop de omstandigheden ook wij zen. Een dergelijk geval is ook een tweetal weken geleden geschied, toen pogingen zijn gedaan de vensterluiken te openen, doch daar deze goed verzekerd waren, is het niet gelukt en zijn de personen op hulpgeroep van de be- woonster gevlucht. Enkele dagen later zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2