in H 11 hi p W- 'w Aw Buitenland Dam- en Schaakrubriek lUI M. mfc. til yH DAMMEN. DE VERSTERKTE DUITSCHE PERSCAMPAGNE TEGEN POLEN. SCHAKEN. INGEZONDEN STUKKEN. VEROXTWAA ERIG I NG IN VLAAMSCHE KKIN'GEN OVER „G'{.AMMENS"- FROCESSEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brus- sel meldt: Dinsdagochtend hebben voor de rechtbank te Brugge 27 personen terechtgestaan, die zich te verantwoorden hadden wegens de ver- nieling of beschadiging van tweetalige straat- naamborden. Onder de verdachten bevonden zich een senator, drie kamerleden en verschei- dene leden van provinciate raden. die alien tot het Vlaamsch Nationaal Verbond behoo- ren. De uitspraak werd op Vrijdag (heden) bepaald. De katholieke, Vlaamschgezinde Standaard toont zich uiterst verbitterd over het feit, dat in strijd met hetgeen algemeen geloofd werd, de ,,Grammens"-processen toch blijven door- gaan. Het Brusselsche dagblad, dat als tolk van minister Sap wordt beschouwd, schrijft: „Wij zullen duidelijk spreken: er mag geen enkel schadelijk gevolg overblijven van dit dwaas en dom initiatief, voor geen enkelen Vlaming, hetzrj hij ter zitting aanwezig was of bij verstek werd veroordeeld, voor geen enkelen Vlaming die Vrijdag te Oudenaarde en Gent (en wellicht Vrijdag a.s. (heden) te Brugge) werd veroordeeld. SMoest het wel gebeuren, of duren de pro- eessen voort, dan is het oogenblik gekomen voor de Vlaamsche katholieke ministers om een verbintenis na te leven die zij bij den aanvang dezer regeering tegehover de Vlaam sche gemeenschap hebben aangegaan. Wij meenen, dat dit trouwens het standpunt is waarop zij zich plaatsen. Wij staan op een keerpunt, het is nu ge- noeg geweest. En het moet er volstrekt mee uit zijn, met die ontoereikende toepassing van taalwetten, met alle vormen van sabotages, met alle verschijnselen van onwilligheid, van traagheid of weerbarstigheid tegenover de taalwetten en hunne konsekwenties. Ieder neme nu zijn verantwoordelijkheid!" VLUCHTELINGENELLENDE IN SMYRNA. Vijfhonderd Joodsche vluchtelingen uit Midden-Europa, voor het meerendeel uit Tsjecho-Slowakije zijn in uitgeputten toestand te Smyrna aangekomen met het vrachtschip „Parita". Eten noch drinken was aan boord, de machines van het schip zijn defect, de noodige branldstof ontbreekt. Reeds eenige dagen ontbrak het noodige eten aan boord, zoodat de vluchtelingen in onbeschrijfelijken toestand verkeerden. Geld ontbreekt om hen Van het noodige te voorzien. De Turksche autoriteiten gaven niemand verlof van boord te gaan. Het schip is voor- loopig in quarantaine gelegd en zou, volgens de havenautoriteiten, naar Constanza moeten terugvaren, waar het Panameesche schip hen aan boord heeft genomen. De mogelijkheid daartoe ontbreekt echter. Eerst moeten de noodige reparaties geschieden, brandstof moet nog worden gekocht en bovenal, eerst moet voor levensmiddelen en water worden gezorgd. EEN KINDERSTANDBEELD TER EERE VAN VOORTREKKERS. Als een hulde aan de helden en heldinnen onder de kinderen der Voortrekkers zal te Bloemfontein een kinderstandbeeld worden opgericht, dat op het oogenblik door een Zuid- Afrikaansche beeldhouwster in Duitschland vervaardigd wordt. Het wordt een levens- groot bronzen beeld van een Voortrekkers- meisje, staande op een rots en in de verte turend met een uitdrukking van hoop en ver- wachting op het gelaat. Het standbeeld zal geplaatst worden te Bloemfontein, voor de Oranjeschool voor meisjes, op welker initia tief het ontworpen is. MUSSOLINI ZOU ERNSTIG ZIEK ZIJN. Volgens een mededeeling van partieuliere zijde zou Mussolini het slachtoffer zijn ge- worden van een hartaanval, waarbij de compli- catie van een maa.gzweer is gekomen. Van Bologna zou Mussolini per vliegtuig naar Rome vervoerd zijn. Het is ongetwijfeld opmerkelijk, dat Mussolini de militaire manoeuvres niet bijge- woond heeft, wat wel zijn gewoonte is. Vast staat, dat naar zijn woning medicijn is gebracht. FRANCO'S MOEIUJKHEDEN. De Times meldt uit Hendaye: Generaal Franco gaat rustig voort de stukjes van zijn legpuzzle aan elkaar te pas- 583. Oplossingen. Problemen-De Zeeuw uit rubriek 581. No. 7. Zwart: 8, 9, 13, 18, 19, 26. Wit: 28, 29. 31, 38, 39, 47. Oplossing: 2823 (zw. gedw. 19X28); 29—24 4742; 38—32 en 32X23. No. 8. Zwart: 8, 9, 13, 16, 17, 18, 26. 39. Wit: 24, 28, 31, 32, 38, 40, 41, 46. De winst komt tot stand door 4034; 3833 28—23! en 41X23. Vervolgens het motiefprobleem van N. N. uit de vorige rubriek. Zwart: 8, 9, 11, 18, 22, 28. Dam op 45. Wit: 10, 21, 24, 31, 34, 37, 40, 42, 48, 49. Mag zwart 1116 spelen? 1- 11—16 2. 1913 8X39 meersl. 3. 31—27 45X47 4. 4944 22 X 42 5. 44X4 16X27 6. 4X36 wint. Een interessante opsludting, die tal van mogelijkheden bdedt, maar lastig te bewerken blijft. Toch is dit systeem voor verbetering vatbaar. Wie durft er zich aan te wagen? Het bovenstaande toont reeds aan. welke moeilijkheden een problemist vaak heeft te overwinnen bij de uitwerking van een bepaald idee. In dit verband vragen wij de aandacht voor het op diagram volgende standje, dat ons al maandenlang dwars zit en dat zich na herhaalde pogingen en velerlei wijzigingen in sen. De tijd heeft den val van een dictator, de cmverwerping van de monarchie, de neder- lasg van de republiek en de verwoestingen van een burgeroorlog op merkwaardig geringe wijze het probleem gewijzigd van den man, die aan het hoofd staat van de Spaansche regeering. Evenals zijn voorgangers strijdt generaal Franco nog steeds met het probleem om militairen en burgers tot overeenstem- ming' te doen komen voor de invoering van sociale hervormingen. Het probleem is thans in zooverre iets kleiner geworden, dat Franco op het oogenblik absolute macht bezit. Maar daar het regeeren zelfs bij het meest autori- taire regiem in den grond een kwestie van verzoening blijft en de partijen in Spanjc vrijwel onverzoenlijik zijn staat de Caudillo Voor groote moeilijkheden. Hij moet de ver- schillende stroomingen tegen elkaar afwegen; de burgerlijke geest tegen den militairen, het eenc belang tegen het andere en thans de socialistische strooming tegen een aristocra- tisch conservatisme. De Falange heeft van het begin af aan een socialistische tendens gehad. Overigens wekt zij bij velen ook afkeer, omdat zij een zekere dienstbaarheid aan buitenlandsche i&eeen schijnt de vertegenwoordigen. Boven- dien zijn er ultramontane stroomingen, die vreezen voor een beknotting van de rechten van de kerk. In een langdurig onderhoud, dat Suner enkele weken geleden met den Paus had, kon de Falange-leider, die zelf een toe- gewijde roomsch-katholiek is, zich overtuigen welke punten van een nationaal-socialistisch leerstelsel moesten worden veranderd om een conflict met de kerk te vermijden. De ver- zekering, dat zoodanige wijzigingen zullen worden aangebracht, heeft de beduchtheid van de katholieken voor een belangrijk deel tot zwijgen gebracht. De generaals ofx liever eenigen van hen zijn echter weer bevreesd op een ander punt, namelijk dat S-uner. zal toe- laten, dat Spanje zich bindt jegens de spil RomeBerlijn, hetgeen zij in strijd achten met de ware belangen van Spanje, welke in geval van oorlog neutraliteit eischen en in vredestij.d gelijike vriendschap met alle landen en in het bijzonder met die landen, waarmede Spanje door oeconomische banden is ver- bonden. Generaal Jordana in het bijzonder heeft zich een voorstander getoond van hetgeen met een vrijizin-niger interpretatie van de Spaansche buitenlandsche politiek zou kun nen noemen. Door het leger in te lijven bij de Falange heeft Franco den generaals een pand gegeven en hij, heeft een nieuw pand geven door de vorming van een Verdedigings- raad. Aldus gaat de Caudillo stap voor stap voorzichtig tastend verder. EEN OPENHARTIG WOORD TOT DUITSCHLAND EN ITALIe. Grady, de nieuwe adjunct-onder-secretaris van Staat, heeft aan de pers verklaard, dat de sleutel van den wereldvrede gelegen is in wederzijdschen handel zonder beperkingen en met alle landen op den grondslag van meest begunstigde natie. Zoolang een deel van de wereld zich in de tegenovergestelde richting beweegt, zal de weg van den vrede vol hinderpalen zijn. Grady voegde hier nog aan toe, dat de totalitaire stelsels zoo tegengesteld zijn aan die van de Vereenigde Staten, dat er geen plaats is voor een samengaan, doch dat de totalitaire methoden ,,niet voor onbepaalden tijd zouden kunnen doorgaan". Grady heeft in zijn verklaring o.m. nog gezegd, dat de Vereenigde Staten onmogelijk de handelsbetrekkingen met de totalitaire staten zullen kunnen uitbreiden, zoolang deze niet noodig oordeelen, hun principieele oeconomische philosophieen te wijzigen. In beginsel aldus Grady is de totalitaire oeconomische philosophie gebaseerd op agres- sie. De onze is gebaseerd op den vrede en tenzij zij hun tegenwoordige werkwijzen op- geven, kan er tusschen ons geen bevredigende regeling in handelsaangelegenheden tot stand komen. Wij hadden oprecht gehoopt, dat wij zoowel met Duitschland als met Italie tot een wederzijds voordeelig accoord zouden kunnen komen, doch wij schijnen op een steenen muur «te zijn gestuit, waar men niet door- heen kan dringen. De Berlijnsche bladen beantwoorden in felle bewoordingen de uitingen der Poolsche pers ten aanzien van Dantzig en betrekken daarbij ook Engeland. ..Beseft men in Warschau wel, schrijft de Bdrsenzeitung. wat het voor Polen zou beteekenen, wanneer het geheele tachtig mil- lioenenvolk van Groot-Duitschland op zekeren dag nog slechts bezield zou zijn van den vurigen wensch den kwetsenden Poolschen overmoed niet meer alleen met woorden te geen aanvaardbare vorm het gieten. Mis- schien is een onzer lezers gelukkiger. ZWART 1 2 3 4 p WIT 47 48 49 50 De oplossing zou aldus dienen te verlopen: 1. 17—12 8X17 2. 48—42 37X89 3. 36—31 26X37 4. 27—22 18X27 5. 4741 37 X 46 6. 40—34 46X23 7- 29X9 39X28 8. 34X1 wint. Een spelgang, die er op het eerste gezicht heel mooi uitziet, maar in wezen niets te be- tekenen heeft, omdat twee eenvoudige bij- oplossingen het geheel waardeloos maken en verder, omdat de twee overblijvende witte schijven op 44 en 50 uitermate grof aandoen. Om van de verwisseling der eerste twee zetten nog te zwijgen! Al met al een „probleem", dat niet gemakkelijk toonbaar te maken is. Met de stand op het tweede diagram is het niet veel beter gesteld. Zwart is achter schijf 20 gelopen, terwijl hij door 1822 en 13X42 een winnende door- braak naar dam had kunnen forceren. In een goed probleem mag zo iets niet voorkomen. antwoorden?" Ook de Lokalanzeiger stelt Engeland verantwoordelijk voor de stemming in Polen en de Volkischer Beobachter schrijft ,,Het Poolsche oorlogsalarm mag in de toe komst niet meer straffeloos tot het dagpro- gramma der Europeesche politiek behooren. De Dantzigers hebben er genoeg van, in voort- durende bedreiging te leven. Zij willen de oogen der openbaarheid vestigen op het dwaze oorlogsspel, dat Warschau sedert weken opvoert". In antwoord op de hevige campagne van de Duitsche pers protesteert het Poolsch agentschap P.A.T. tegen de Duitsche bewe- ring, dat Polen aanvallende bedoelingen zou hebben. Het agentschap voegt hieraan toe, dat algemeen bekend is, dat Polen zijn rechten vastberaden zal beschermen, en het vraagt zich af of de heftige campagne in de Duit sche pers soms beteekent, dat men er zich rekenschap van geeft, dat Dantzig zich in een moeilijke positie bevindt en dat dit niet door het meerendeel van de inwoners der Vrije Stad wordt gewenscht. Van welingelichte zijde te Warschau wordt vernomen, dat de Poolsche regeering op het oogenblik niet voornemens is een schriftelijk antwoord te geven op de jongste nota van den Senaat van Dantzig inzake de douane-inspec- teurs. De onderhandelingen tusschen Polen en Dantzig over, de douane-controle zullen binnenkort worden geopend en de autoriteiten van Dantzig moeten het initiatief hiertoe nemen. EEN PAMFLET IN ZUID-DUITSCHLAND VERSPREID. Het z.g. Duitsche comit-e van Actie en Oppositie, gevesligd te Parijs, deelt den tekst mede, vari den beroep van zijn voor zitter, Heinrioh Mann, welke deze in Zuid Duitschland heeft laten verspreiden. De voor- naamste passages hiervan luiden als volgt: Sedert ruim tien eeuwen hebben geslachten Duitsche boeren Zuid-Tirol bewoond. Sedert twintig jaar is hun land Italiaansch, maar zij zijn hun land, hun taal en hun gewoonten trouw gebleven. Nu moeten zij vertrekken. Hitler heeft hen verkocht. Niet voor geld heeft hij ze verkocht. Voor de bewoners van Zuid-Tirol krijgt hij de haven van Triest. Hij heeft die haven voor den handel van zijn protectoraat niet noodig. Hij wil haar gebruiken om onrust te zaaien in de Middel- landsche Zee, zich in een oorlog te storten en Duitschland een ramp te bezorgen. Daarom verkoopt hij 250.000 Tirolers. Duit schers, ziet in het lot van die Tirolers uw eigen lot", ziet nu, wat ge voor hem waard zijt, wat ge hem zult verschuldigd zijn, tenzij ge U verheft en met hem ophoudt, voordat het te laat is". DE UITTOCHT VAN DUITSCHERS UIT TIROL. Havas meldt uit Berlijn: De uittocht van Duitschers uit Zuid-Tirol blijft voor het Duit sche publiek zorgvuldig verborgen. De Duitsch-Italiaansche regeling voor de over- plaatsing van de Duitsche bevolking naar Duitsch gebied is niet in bijzonderheden be kend. Men weet slechts, dat de verhui- zing is begonnen ondanks de heftige protesten van de Duitsche leiders in Zuid-Tirol. Deze leiders hebben vergeefs getracht persoonlijk tot Hitler door te dringen, om hun grieven uiteen te zetten. Een deel der Duitsche bevolking dat overtuigd roomsch-katholiek is, en welks voorvaderen sedert de zesde eeuw in Tirol woonden, weigert te vertrekken. Vol gens een gerucht zou het Vaticaan trachten te verkrijgen, dat een deel dezer Duitschers naar een ander Alpengebied wordt overge- bracht. DE BEVOLKING VAN ITALIE MOET ZICH VAN GASMASKERS VOORZIEN. 'Havas meldt uit Rome Alle Italiaansche bladen publiceeren een communique, waarin de bevolking aangeraden wordt, zich zoo spoedig mogelijk van gasmas- kers te voorzien en niet de sancties af te wachten die de militaire autoriteiten zullen nemen tegen degenen, die geen maskers zou den bezitten. LLOYD GEORGE RICHT ZIOH TOT DE TSJECHEN. Lloyd George heeft zich in den vorm van een ingezonden stuk in de Britsche bladen ge- richt tot de Tsjechen en herinnerd aan de stichting van Tsjechoslowakije en de bescha- mende gebeurtenissen van Maart. Hij voegt hieraan toe, dat hij aan den vooravond van den 21sten verjaardag van de stichting van Tsjechoslowakije zich gedrongen voelt een ,,boodsohap van aanmoediging en hoop te zenden tot het schitterende volk op het oogenblik dat het een martelaarschap door- maakt, onder een nog onbarmhartiger tyran- nie dan van de Habsburgers". Alleen... men beproeve eens de constructie- fout weg te werken, zonder de grongedachte der oplossing geweld aan te doen! ZWART 12 3 4 5 46 WIT 47 48 49 50 Zwart 1014 Hoe maakt wit remise 1. 10—14 2- 2822 17X28 gedw. 3. 3934 29X49 meersl. 4. 47—42 37X39 5. 5044! 49X21 6- 26X10 4 X24 7. 44X4 dam. Remise. Schijf 17 kan verplaatst worden naar 19 (le zet is dan 2823). Een witte schijf er bij op 45 of 46 of 35 geeft geen winst. Damepi onopening. Wit: Stahlberg. Zwart: Petrow. 1. d2d4 Pg8f6 2. e2e3 d7—d5 3. Pgl—f3 c7—c5 4. Rfle2 g7g6 Wit heeft zeer rustig gespeeld en Zwart had dat voorbeeld moeten volgen. Nu gaat hij echter experimenten verrichten en dat is min der op zijn plaats. Lloyd George verklaart verder, dat sommige regeeringen ten aanzien van dit volk tekort geschoten kunnen zijn, doch de democratieen zullen blijven bestaan en zullen het geloof in hun eigen beslissing bewaren om ieder nieuw verraad te beletten op den dag, dat de nieuwe veldslag om de vrijheid zal worden gestreden. Tenslotte zegt Lloyd George, dat het Tsje- choslowaaksche volk niet moet vergeten, dat naties, die hun bestaan waardig zijn, nooit zullen sterven. WEINIG VOLDOENING OVER DEN OOGST IN RUSLAND. In officieele, Russische kringen is men wei- nig voldaan over het verloop van den oogst in vele provincies en republieken. Volgens de Izwestia was in het begin van Augustus slechts op 35 millioen ha de oogst binnenge- haald, tegen 40.800.000 ha op den overeen- komstigen datum van het vorig jaar. Een van de moeilijkheden is volgens het blad gelegen in het onvoldoende gebruik van oogstcombi- nes en het handhaven van ouderwetsche oogstmethoden, waarbij 20 tot 25 pet. van het graan verloren gaat. Men kan veilig aannemen, zoo meldt de Times, dat vele moeilijkheden worden veroor- zaakt door de combines, die evenals de Russi sche auto's niet van de beste kwaliteit zijn en die niet goed worden onderhouden. De geoog- ste hoeveelheid graan bedroeg bij het begin van deze maand 8 pet. meer dan twee jaar geleden, maar er is vertraging bij den afvoer ten gevolge van den onbevredigenden toe stand waarin het autoverkeer zich bevindt. DE MANOEUVRES IN HET BRITSCHE RIJK. Vijfhonderd Britsche bommenwerpers, al dus Reuter, raasden Dinsdagavond over het Kanaal. Zij stelden de strijdmacht voor, welke „Oostland" aanviel, een denkbeeldig gebied ergens in de Noordzee. De oefening begon met de mededeeling van het ministerie van luchtvaart, dat de betrek kingen tusschen Oostland en Westland zeer gespannen waren. Dit communique van het ministerie van luchtvaart werd op 22 uur 10 uitgegeven. Er werd o.m. in verklaard, dat de vijandelijkheden om 20 uur waren begonnen. De oorlogsverklaring tusschen Oostland en Westland werd spoedig gevolgd door bom- aanvallen van Oostland langs de kust van Westland van de Wash-baai (aan de Oostkust van Engeland) tot een punt ten noorden van de monding van de Theems. Gedurende de eerste veertig minuten van den oorlog werden boven dit gebied elf onver- wachte aanvallen uitgevoerd. Ondanks de intense activiteit der aanval- lers en ondanks het onbestendige weer en het slechte zieht boven de Oostelijke graafschap- pen werkte de luchtwachtdienst uitstekend. Alle vliegtuigen welke de kust passeerden, werden door de luisterposten van den lucht wachtdienst gemeld. Vele eskaders Westland- sche bommenwerpers werden direct uitge- stuurd. Zij deden tegenaanvallen op Oostland, terwijl Westlandsche gevechtsvliegtuigen den strijd tegen den vijand aanbonden. Er werden twee aanvallen ten Zuiden van Londen gedaan. De luchtdoelartillerie heeft druk werk gehad. Eenige aanvallers zijn er, dank zij het slechte weer in geslaagd hier en daar door de verdedigingslinie heen te dringen. Op de meeste plaatsen echter werden zij door het anti-luchtvaartgeschut en de jachtvliegtuigen teruggedreven. Een eskadrille van twaalf bommenwerpers kwam van de kust boven Londen en wierp eenige witte toortsen uit, welke bommen moesten verbeelden; spoedig daarop kwamen er nog drie bommenwerpers, maar die werden op hun hielen gezeten door jachtvliegtuigen en verdwenen na vijf minuten, klaarblijkelijk door de jachttoestellen overwonnen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hooggeachte Redactie, Van bevriende zijde werd mij toegezonden een uitknipsel van het ingezonden stuk ,,Geestelijke en Moreele herbewapening", ge- dateerd 25 Juli 1939, en geteeken-d onder den schuilnaam Insider". Het stukje uit Uw zeer gewaardeerde kolommen geeft mij aanleiding daarover iets te zeggen, hoewel ik als regel op anonieme briefschrijvers niet inga. Moediger ware ge weest, dat Insider zijn naam had geplaatst, want dan zou blijken, dat Insider een Outsider was. Uit het stukje van dezen onbekend gebleven schrijver blijkt dit duidelijk. De inzender wil het doen voorkomen, dat ondergeteekende te Temeuzen zou zijn ge komen, om bedrijfs-splitsingen tot stand te 5. 0—0 6. c2c4 Rf8—g7 Natuurlijk niet dc5: daar Wit daarmee het centrum opgeeft en na Da5 den pion terstond weer kwijtraakt. 6. d5 X c4 7. Re2Xc4 c5Xd4 8. e3xd4 Deze pion is wel geisoleerd, maar sterk. 80—0 9. iFblo3 Pb8d7 Op Pc6 is d4d5 zeer onaan.genaam 10. Rcl—g5 Pd7b6 11. Rc4b3 h.7h6 Het nadeel van een geasoleerden pion bestaat gewoonlijk in de zwakte van het veld voor den pion. Zwart had hier Pbd5 moeten spelen. 12. Rg5h4 Pb6d5 13. Tfl—el Een tweede nadeel van een geisoleerden pion is, dat hij niet gedekt kan worden door een medepion. Hier had Wit een pion kunnen winnen, maar zou dan d4 verldezen, bijv.13. Pd5: Pd5:, 14. Rd5: Dd5:, 15. Re7: Te8, 16. Tel Rg4 en d4 is onhoudbaar. Zwart bereikt daarmee het beste spel. 13. b7b6 14. Pf3e5 Een voordeel van den geisoleerden pion is, dat hij houvast in het centrum geeft. Om deze reden is pion d4 hier niet zwak, maar sterk, mits Wit hem goed gebruikt. 114. Rc8b7 15. Rh4Xf6 Wit tijgt ten aanval op het veld d5, daar- voor wordt een der verdedigers geruild. Zwart heeft drie mogelijkheden van terug- slaan. A. 15. ...ef6, 16. Pg6: fg6:, 17. Df3 en Pd5 gaat verloren. B. 15. ..jPf6:, 16. Pg6: fg6: en Zwart kan niet terugnemen. Men ziet, hoezeer de zet h7h6 den koningsvleugel heeft verzwakt. C. 15. ...Rf6: welke zet geschiedt. 15Rg7Xf6 16. Ddlf3 Ziet er gevaarlijk voor Wit uit, maar zoo lang Rb7 ongedekt is, kan het geen gevaar. Men zie: 16. ..JPc3:, 17. Db7: Pb5, 18. Pg6: Tf8, 19. Pe5 en Zwart heeft steeds geen ge- legenheid om d4 te nemen. brengen. Hiertegen moet ik met klem mrf verweren. Insider zegt, dat er eenheid is on der de bedrijfsgenooten. Dit gelooven mag ik niet, als ik beluister bij de bedrijfsgenooten, die inderdaad insiders zijn, dat het juist net andersom is. Die verdeeldheid, en dat on-der- ling wantrouwen moet er juist uit, e.e.a. brengt immers bedrijfsverarming en verwaar- loozing van de diverse belangen, terwijl een elkander willen en kunnen begrijpen de be- drijfspositie zal versterken, tot heil van alle partijen. Dat de middenstand ook in Terneu- zen, in te veel gevallen de vijand van zichzelf is, is geen vinding van mij. Deze uiting is ontleend aan wijlen Dr. Abr. Kuiper, die door mij in dit deel van mijn rede ook is genoemd. In Temeuzen is stellig behoefte aan meer terreinkennis en breeder inzicht. Daarop is de basis der Vestigingswet-Kleinbedrijf zeker getrokken. Welnu, ook wij bedoelen dat, dit om misverstand te voorkomen. Vindt Insider het b.v. gezond, dat gezins- hoofden met kinderen, volslagen vaklieden, geregeld arbeidsdagen met intense werkuren maken tegen een loon varieerend van 1216 gulden per week? Meent hij, dat zulke toe- standen een gezonden bodem voor gezond be- drijfsleven vormen? Neen, toch Als Insider dit met mij eens is, dan zal er toch wel iets moeten gebeuren in het belang van het bedrijf, dat de bron vormt voor de levenssappen van alle partijen in het bedrijf, zoowel van werkgever als werknemer. En geloof mij, waarde schrijver, dat meerdere vakdeskundige patroons zich schamen, dat zij hun arbeiders niets beters kunnen bieden. Naar een hoogere ontwikke- lingstrap is dus eisch van juist inzicht. Er is een cursus, zegt Insider, en die is met groote moeite opgevoerd tot het vereischte aahtal. Van heinde en verre bijeengebracht zijn e'r misschien een 12-tal cursisten geweest, terwijl dit er 50 gemakkelijk kunnen eh moe ten zijn. Is er in Zeeuwsch-Vlaanderen dan zulk een onverschilligheid ten aanzien der weetgierig- heid en behoefte aan terreinkennis Wel- neen, waarde heer. Waar dan wel de oorzaak ligt? Zeer eenvoudig in de kostenkwestie. Arbeiders, die loonen verdienen van 516 gld. per week, kunnen geen honderd of meer gul dens uitgeven aan vakcursussen, met kans op meer dan 50 niet geslaagden. In deze zeer arme loondienst-omgeving moesten zulke lessen in feite door het bedrijf worden bekostigd, maar ook de slechte be- drijfsorganisatie laat dit niet toe. Het is daarom, dat wij poogden te vinden een dieeler basis, die breeder groepen kon op- voeren. Dit bleek van bedrijfszijde niet te kun nen, welnu, dan zullen de arbeiders uit zich zelf zich moeten kunnen opwerken. Het is daarom, dat wij organisatie brachten onder deze beklagenswaardige groep, ten- einde de werkers op voordeeliger basis tot de gewenschte hoogte op te voeren, zonder winst-oogmerk, zuiver uit sociale overwegin- gen. Onze cursussen kosten den betrokkenen zoo goed als niets, de organisatie beschikt over erkende leerkrachten, die sportief opvoeden en de wetenschappelijke bijsteun in een enkel vak blijkt geen bezvvaar. Laat dus Temeuzen zich erover verheugen, dat er organisaties zijn, die er zoo over denken en op dragelijke wijze het bedrijfsleven op dat peil zullen brengen, dat de consumenten van een en ander ook te zijner tijd kunnen profiteeren. Ik meende goed te doen, even van dezen kant het licht te laten vallen op het gewraakte probleem, in de overtuiging, dat daardoor een andere waardeeringsfactor wordt aangelegd, dan die, welke door mij uit Insiders stukje werd beluisterd. Elkander leeren begrijpen, en daardoor waardeeren, levert de voedingsbodem, noodig voor de Geestelijke en Moreele herbewapening, bedoeld in het Koninklijke woord. dat Insider boven zijn stukje plaatste. Dat alle vakgenoo- ten, bakkers- en slagersgezellen uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen zullen oprukken naar onze in September te beginnen vakcursussen, hoop ik van harte, want dan zal blijken, dat er een ernstige wil bij de vakgenooten is naar meer weten en meer eigenwaarde, dan tot dusverre bleek. Bij onzen vriend Louwerse, Beatrixstraat 23, kan men dezer dagen pros pectus en meerdere inlichtingen verkrijgen. Het vertrouwen uitsprekend, dat U, geachte Redactie, zult willen medewerken tot de ver- heffing van deze werkers, in de meest typische middenstandsbedrijven, door plaatsing van deze regelen, en de verwachting, dat de be- langstellende Insider spoedig aan onze zijde zal worden gevonden, verblijf ik, met dank voor de te nemen moeite, Uw dw., B. HOLTROP, Voorzitter Neutrale Bond van Personeel in de Voedingsbedrijven. Den Haag, 4 Augustus 1939. 16Rf6Xe5 Verhindert de dreiging Pg6: die in allerlei combinaties voorkomt. Zeer schoon is de weerlegging van e7e6, nl. 17. Pg6: fg6:, 18. Te6: en paard d5 is onhoudbaar, daar het wegens TeSf (aftrekschaak!niet spelen mag. 17. TelXeS e7e6 18. Pc3Xd5 Rb7Xd5 19. Rb3Xd5 e6Xdo 20. Talel Ta8—«8 21. Te5Xd5 Dd8e7 Listig, want op Te7: vojgt door Tclf mat in eenige zetten. 22?!' Df3e3 De7—b4 Zwart heeft een fraaien tegenaanval op touw gezet. Dh6: kan nu niet, en er dreigt later (nadat h6 is gedekt) Db2:. Bovendien wordt straks pion d4 onder schot genomen. 23. h2h4 Tc8d8 24. Td5Xd8 Tf!8Xd8 25. h4h5 g6g5 Hier kwam bepaald in aanmerking gh5: al verliest de vleugel daardoor aan samen- hang. 26. Tel—dl Db4Xb2 Zwart is materieel nu weer gelijk, maar nu komt een sterke aanval opzetten. 27. De3e7! Td8—c8 Niet Td4: wegens De8f7f6 steeds met schaak en daama Dd4:. 28. De7 X a7 Tc8—cl Met de bedoeling Tel: Dcl:f Kh'2 Df4t en eeuwig schaak. 29. Da7b8j Verhindert Df4. 29Kg8h7 30. TdlXcl Db2Xclf 31. Kgl—h2 Del—d2 32. Db8e5 Dd2Xf2 Weer is het materieel evenwicht hersteld, echter is het doorloopen van pion d4 moeilijk te verhinderen. Zwart begaat nu een fout, waardoor hij snel verliest, en waarschijnlijk is de partij ook niet meer te redden geweest. 33. d4d5 f 7—f6 34. De5e4f f6—f5 35. De4e7f Kh7—g8 36. De7—e6t Kg8—f8 Zwart heeft de dreiging op g6 over het hoofd gezien. 37. De6Xh6f Zwart geeft op, zonder Dg5: af te wachten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 8