Het nieuwe Kabinet, Buitenland TERNEUZEN, 9 AUGUSTUS 1939. AXEL. PHILIPPINE. X o DEN HAAJG. De regeeringspersdienst meidt Jhr. Mr. D. J. de Geer heeft de hem ver- leende opdracht tot vorming van een kaibinet aanvaard. Het nieuwe kabinet ziet er als volgt uit: Minister van Buitenlandsche Zaken: Mr. E. N. van Kleffens, administrateur-chef van de afdeeling diplomatieke zaken (Vrijz.-Dem.) Minister van Justitie: Prof. Mr. P. S. Ger- brandy, Hoogleeraar aan de Vrije Universi- teit te Amsterdam (A.R.); Minister van Binnenlandsche Zaken: H. van Boeyen, Minister van Binnenlandsche Zaken (Chr. Hist.); Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen: G. Balkestein, oud-inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs (Vrijz. Dem.); Minister van Financien en Minister van Algemeene Zaken (ad interum)Jhr. Mr. D. J. de Geer, Minister van Staat (Ohr.-Hist.) Minister van Defensie: A. Q. H. Dijxhoorn, luitenant-kolonel van den generalen staf (neutraal) Minister van Waterstaat: Ir. J. W. Albar- da, lid van de Tweede Kamer (S.D.A.P.); Minister van Economische Zaken: Mr. M. P. L. Steenberghe, Minister van Economische Zaken (R.-K.); Minister van Sociale Zaken: Dr. J. van den Tempel, lid van de Tweede Kamer (S.D.A.P.) Minister van Kolonien: Ch. J. I. M. Wel ter, Minister Van Kolonien (R.-K.). toch hebben de bronzen stemmen over het stadje aan de Vecht geklonken en niemand had er eenig vemioeden van, welke inspan- ning dit van den grijzen beiaardier ver- eischte. (N. R. Crt.) SCHOOLKWESTIE TE HAREN. De correspondent van het Handelsblad te Groningen meidt, dat Burg, en Weth. van Haren, niet bevredigd door de Koninklijke be- slissing, waarbij werd vemietigd het besluit van den gemeenteraad tot afwijzing om mede- werking aan de stichting van een bijzondere openbare lagere school vanwege de Ned. Herv. Kerk te Haren, thans een rechtsgeding aanhangig heeft gemaakt tegen de Ned. Herv. gemeente te Haren. Men zal zich herinneren dat Ged. Staten van Groningen het beroep van den Kerkeraad tegen de afwijzing van den gemeenteraad on- gegrond hebben verklaard. Dat ook de Raad van State een afwijzend advies aan den Minis ter van Onderwijs heeft uitgebracht, doch dat de Minister van Onderwijs in afwijking daar- van heeft beslist, dat de gemeente Haren aan de stichting der school haar medewerking moest verleenen. B. en W. meenen, dat nu de publiekrechtelijke weg geen mogelijkheden van uitweg meer biedt, langs privaat-rechle- lijken weg getracht moet worden, de schade welke de gemeentekas lijdt of lijden zal tcnge- volge van de ontoelaatbare wijze, waarop de handteekeningen der ouders zijn bijeenge- gaard, te verhalen. Deze schade is berekend op f 65.000. REGGIE HEFT GEEN GELASTING MEER VOOR HUURAUTO'S VAN NEDER- LANDSCHE BEZOEKERS. De A.N.W.B. meidt, dat voortaan de be- stuurders van Nederlandsche auto's, door hen gehuurd zonder chauffeur, evenals degenen die met eigen auto de grens passeeren, in Belgie vrijdom van belasting genieten, geheel onaf- hankelijk van den tijdsduur, gedurende wel- ken zij de beschikking over den auto hebben, dus ook, als het slechts om een verblijf van enkele dagen gaat. Naar men weet, gold deze vrijstelling van belasting ten aanzien van huurauto's vroeger uitsluitend als de huurder kon aantoonen door middel van een huurcontract), dat hij ten minste een maand de beschikking over den auto had. Dit besluit van de Belgische regeering zul- len de Nederlandsche toeristen met groote vol- doening vernemen, omdat deze maatregel het mogelijk maakt voor alien, die niet met een eigen auto naar Belgie gaan, toch de grens te passeeren, zonder belasting verschuldigd te zijn, een verbetering, waarvoor de A.N.W.B. steeds heeft geijverd. TE MADRID RUIM VIJFTIG PERSONEN TERECHTGESTELD. Officieel wordt uit Madrid gemeld, dat Za- terdag 53 Spanjaarden terechtgesteld zijn, die beschuldigd worden van medeplichtigheid aan den moord op den inspecteur der militaire politie, majoor I. Gabaldon bij Talavera. Te- vens is bekend gemaakt, dat niet alleen de inspecteur zelf, doch ook zijn dochter, die zich in den auto bevond, om het leven is gekomen. Het nieuwe Spanje, aldus het communique, zal geen enkel vergrijp tegen den staat dulden en elke poging, anderen uit bepaalde politieke misdaden aan te zetten, zal volkomen nutte- loos zijn, want zij zal onverbiddelijk en ter-' stond ongedaan gemaakt worden. Dat nie mand hieromtrent eenigen twijfel koestere. Het communique eindigt met de verklaring, dat de autoriteiten vastbesloten zijn, er voor te zorgen, dat de tragedie en de gruwelen, waaronder Spanje drie jaar lang geleden heeft, zich nimmer meer zullen herhalen. TWEE BRITSCHE SCHEPEN IN BRAND GESCHOTEN OP DE JANGTSE. De Japanners hebben Zondag twee keer luchtaanvallen gedaan op Itsjang, een in Ho- pei aan den Jangtse gelegen stad. Daarbij werden twee Britsche stoomschepen, de Kiang Wo en de Siang Wo, in brand geschoten. Een Britsoh onderdaan is dicht gewond. De Britsche kanonneerboot Gannet voer ter assistentie uit, toen een bom een der schepen had getroffen. De Gannet probeerde het vuur te blusschen, doch de vlammen sloegen over naar het tweede schip. Bij dien tweeden aanval zijn geen Britsche onderdanen gedood of gewond, doch wel vreest men, dat er een aantal Chineesche slacht- offers is gevallen. Vijftien lichte bommenwerpers strooiden de bommen uit. Eenige bommen kwamen terecht op het terrein van de Asiatic Petroleum Cy in de buurt van de in de rivier liggende schepen. Schout bij nacht Holt, de oudste Britsche zeeofficier op den Jangtse, heeft na het eerste bombardement krachtig geprotesteerd bij ad- miraal Oikawa, den bevelhebber van de derde Japansche vloot in de Chineesche wateren. Na den tweeden aanval, waarbij Britsche stoom schepen werden gebombardeerd, heeft Holt opnieuw geprotesteerd. Hij zette uiteen, dat zich ter plaatse geen militaire doelen bevon- den en dat het gebied beschouwd werd als een toevluchtsoord voor vluchtelingen. De ravitailleering van de Britsche concessie te Tientsin wordt met den dag moeilijker. Verscheiden winkels, hotels en restaurants hebben medegedeeld, verplicht te zijn te slui- ten, daar zrj geen eetwaar meer kunnen leve- ren of maaltijden serveeren. De voorraden rijst en meel zijn nog toereikend voor verscheidene maanden. De toestand in de Fransche conces sie is veel beter, hoewel de nieuwe aanvoer weinig versoheidenheid biedt. De prrjzen zijn zeer hoog. Volgens Domei verklaart men in Japansche kringen, dat Japan niet verantwoordelijk is voor de anti-Britsche agitatie, welke zich in Noord-China ontwikkelt. Deze agitatie aldus beweert men in deze kringen komt voort uit de bewust uitdagende houding van Engeland, dat de regeering van Tsjoenking steunt en de woede opwekt der Chineesche massa's, die slechts vrede en orde wenschen. Wat de anti-Britsche agitatie in Japan be- treft, deze is slechts het resultaat van de ob- structie door Engeland van de door Japan ontplooide krachtsinspanning een nieuwe orde in het Verre Oosten op te bouwen. Dezelfde kringen verklaren, dat de Britsche regeering volledig in kennis moet worden gesteld van den ernst, waanmee Japan alle kwesties met betrekking tot het herstel van den vrede en de orde in de concessie van Tientsin, be- schouwt alsook de uitlevering van het door Chineesche banken vastgehouden geld en het verbod van den Chineeschen dollar. Indien de Engelsche regeering werkelijk niet van plan is een oplossing van al deze problemen tot stand te brengen, zou Engeland de verant- woordelijkheid dragen voor het mislukken van de conferentie te Tokio en van al hetgeen daaruit zou kunnen .voortvloeien. NOG STEEDS DUITSCHE TROEPEN- BEWEGINGEN OP GROOTE SCHAAE IN OOSTELIJKE RICHTING. Naar „Havas"' vemeemt, kon men Maan- dag te Berlijn, o.a. den kant uit van Potsdam, getuige zijn van de requisitie door de militaire autoriteiten van talrijke particuliere vracht- en personenauto's. In tal van gevallen werden de chauffeurs tegelijk met hun wagens gerequireerd. Reizigers, die Maandag in Londen aange- komen zijn hebben meegedeeld, dat Duitsche troepenbewegingen op groote schaal nog steeds in oostelijke richting plaats hebben. De Orient-express, zoo zeiden zij, had Zondag een vertraging van vier uur in Oostenrijk. Vier Duitsche troepentreinen kregen voor- rang op den weg van Linz naar Weenen en op een zijspoor bij Linz zag men nog een trein vol soldaten staan wachten. Uit Kattowitz wordt omtrent de concen- tratie van Duitsche troepen aan de grens van Opper-iSilezie vemomen, dat Vrijdag 1J. in de omgeving van Zahrze automobieltransporten zijn gearriveerd, bevattende detachementen van het zevende legercorps. De troepen namen bezit van de openbare gebouwen en de scholen. SPANNING RONDOM DANTZIG NIET VERMINDERD. De Dantzigsche gouwleider Forster is meidt de N. R. Clrt., op het vliegveld Ober- salzberg bij Rerchtesgaden aangekomen. Hij zal een conferentie met Hitler hebben. Vol gens het Poolsche blad Kurjer Warszawski is Forster in gezelschap van Sarske, den hoofdredacteur van de Dantziger Vorposten. IDe Poolsche pers levert in het geheel geen commentaar op de nota van den Dantzigschen Senaat en beperkt zich tot het weergeven van het officieele communique uit Warschau, waarin er op wordt gewezen, dat de Poolsche douanecontrole in haar geheel gehandhaafd blijft. Vele Poolsche bladen stellen tegenqver de bewering van den Dantzigschen Senaat, dat geenerlei instructies zouden zijn gegeven om den Poolschen douane-inspecteurs te belet- ten hun functie uit te oefenen, het feit, dat op 4 Augustus verschillende Poolsche inspec tors aanzegging hadden gekregen, dat zij zich niet meer aan hun grensposten konden ver- toonen met ingang van 6 Augustus 's avonds 7 uur. Maar na de bespreking tusschen Greiser en den Poolschen commissaris, die plaats vond op 5 Augustus des morgens 11 uur vernamen deze zelfde inspecteurs, dat de maatregelen nog niet zouden worden toege- past tot nader order. De Engelsche pers waarschuwt voor de op- vatting, dat de eenigszins tegemoetkomende nota van den Dantzigschen iSenaat de span ning rondom Dantzig aanzienlijk heeft ver- minderd. In Warschau is de indruk, dat de nota, die de Senaat van Dantzig Maandagochtend aan de Poolsche regeering heeft gezonden, de PoolschDantzigsche spanning nog verhoogt noch vermindert als gevolg van het geschil over het instituut der Poolsche douanecon trole. De juiste inhoud der nota is nog niet bekend en het is niet uitgesloten, dat zij in het geheel niet gepubliceerd zal worden. DE LUGHTGEVEOHTEN IN MONGOLIA HERV AT. Naar Domei uit Sinking meidt hebben de luchtstrijdkrachten van Rusland en Buiten- Mongolie hun actie, die na den luchtslag van 2 Augustus gerust had, Zaterdag hervat. Zij overschreden dien dag tot tweemaal toe met uitgebreide formaties de grensrivier Khalka. Den eersten keer waren het 76 toesteHen, waarvan de Japanners er 13 neerschoten. Later kwamen er nog 76, waarvan de Japan ners er 14 neerschoten. De Japanners verloren twee vliegtuigen, welke als vermist worden opgegeven. Maandag kwamen er weer 76 toe- stellen over de grens, waarvan 47 zijn neer- geschoten. HET VERWERPEN VAN DE WET OP DE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID IN DE V. S. Tengevolge van het verwerpen van het amendement op de wet inzake de bestrijding der werkloosheid door het Congres is men wederom begonnen met het ontslaan van empoye's van de Federale Organisatie voor openbare werken. Voor einde Juli werden in New-York 20.000 personen ontslagen en vermoedelijik zullen voor eind Augustus nog 55.000 personen worden ontslagen. TER BEVORDERING VAN HET KINDERTAL IN JAPAN. Naar Domei uit Tokio meidt, gaat Japan nu ook maatregelen nemen om de vorming van talrijke gezinnen aan te moedigen. Met in gang van het volgend jaar zullen alle gezins- hoofden met meer dan tiffin kinderen boven de zes jaar een medaille krijgen. Voorts zal 230.000 jen worden uitgetrokken voor premies in geld. Een dergeijke regeling bestaat al in eenige provincies, maar wordt nu tot alle provincies uitgestrekt. Men verwacht, dat ongeveer 13.000 gezinshoofden voor een be- looning in aanmerking zullen komen. MCKHAMMEDAANSGHE FASCISTEN VOELEN ZICH BEDREIGD DOOR HITLER. De leider van de Egyptische fascistische partij, de zgn. groenhemden, Ahmed Hussein, heeft een brief geschreven aan Hitler welke in het Arabische blad Misr al-Fatat gepubli ceerd werd waarin hij den Fiihrer er op attent maakt, dat deze naar zijn meening niet de juiste weg bewandelt om den vrede te be- waren. „Uw bedoelingen zijn goed zoo schrijft hij maar gij hebt de menschheid niets aan te bieden, wat haar lijden kan verzachten. Gij eischt voor het Duitsche volk geluk en recht op materieele welvaart en kolonien; dat is allemaal heel mooi, maar bestaat de mensch heid alleen uit tachtig millioen Duitschers? Zeker niet. Wat hebt gij te brengen aan andere volken? Wat zijn uw plannen voor hun welzijnNiets, heelemaal niets! Gij wordt bezeten door een heftig verlangen om de wereld te beheerschen. Wat zoudt gij doen, nadat ge dit resultaat bereikt had? Nog eens niets, want uw programma bevat niets an- ders. Dat wat nooit Duitsch geweest is, kan het ook nooit worden. Wee hem, die geen Duitscher is: hij zal vernietigd worden. Vroeg of laat zoo gaat schrijver voort zal de wereld in opstand komen om zich te verdedigen tegen hem, die haar wenscht te overheerschentegen een heerscher, die haar menigvuldige geestelijke en materieele kwalen niet weet te genezen. Onze profeet en zijn opvolgers zonden hun legers naar alle uithoeken der aarde. Maar deze veroveringstochten dienden niet tot overheersching en onder^rarping, maar om de kennis te verspreiden vail den eenigen God. Wij in Egypte en alle andere Mohamme- daansche landen zoo vervolgt Ahmed Husein in zijn brief zullen ons nooit onder het juk laten brengen; indien de Islam zich in het verleden moest onderwerpen aan vreemde overheersching, dan was dit, omdat zij ingeslapen was: heden is zij ontwaakt! Wanneer het de zwakheid van de Mohamme- danen is, die er u toe verlokt, het Oosten te overheerschen en de Britsche en Fransche be- zittingen te bemachtigen, weet dan, dat de Islam niet langer zwak is." De Angriff van 2 Augustus verbaast zich er over, dat de Egyptische regeering anti- Joodsche propaganda in het orgaan der groen hemden toelaat, doch rept met geen woord van den bovengeciteerden brief aan Hitler, welke in het zelfde blad stond afgedrukt... GORING OVER OORLOG EN VREDE. Generaal-veldmaarschalk Goring heeft te Dessau voor de 8000 arbeiders van de Jun- kers-fabrieken een redevoering gehouden, waarin hij verklaarde: De laatste jaren waren vol geweldige geschiedkundige gebeurtenissen en wel, omdat Duitschland over een gewel dige luchtvloot beschikt. Want, indien ons verleden jaar de bevrijding van het Sudeten- land gelukte, dan was daarbij van beslissen- de beteekenis dat Duitschland, in tegenstel- ling met andere landen, een modem en slag- vaardig luchtwapen had. En zoo is het ook thans. Wij hooren vandaag dezelfde muziek van de andere zijde van het Kanaal. Wij hoo ren bijna dezelfde woorden en redevoeringen, welke ook een jaar geleden werden gehouden tot intimidatie van het Duitsche volk. Het is vooral Engeland, dat vastbesloten is het drama van 1014 te herhalen om Duitschland een vrede te kunnen dicteeren erger dan het dictaat van Versailles. Slechts een ding is grondig veranderd: wij zijn thans alien vervuld van den brandenden wil ons staande te houden en het nimmer meer te laten komen tot een vrede van Ver sailles. Het is een groot verschil of de mensch strijdt om zijn eer en zijn levensrech- ten te waarborgen of om zich zonder grond te mengen in de belangen van anderen. Wij bedreigen Engeland niet. Wanneer het echter gelooft ons overal in den weg te kun nen treden, moet het ook de verantwoordelijk- heid op zich nemen voor de vernietiging van den vrede. De bedreigingen Duitschland weer te blbkkeeren en tot honger te brengen, zul len een tweeden keer onmogelijk worden ge maakt. Daarvoor zal het Duitsche lucht wapen zorgen en niet in de laatste plaats ook de groote voorraad graan, welke wij in Duitschland hebben opgeslagen. Tot slot zeide Goring: ,,Wij willen geen oor- log. Ik ken hem en weet, dat hij de gewel- digste verantwoordelijkheid beteekent, welke een staatsman op zich kan nemen. Wanneer wij niettemin zoo koortsachtig wapenen, is dat om den strijd, welke ons wordt opgedron- gen, zegevierend te doorstaan. Wij zullen ons in de toekomst geen levensrecht meer laten betwisten. Ons imponeeren dreigingen noch liefdesbrieven. DE NATION ALE FEESTDAG. In verband met den nationalen feestdag op j.l. Maandag, ter gelegenheid der geboorte van Prinses Irene stond Terneuzen nog geheel in vlaggentooi. Nevens de buurtversiering van de Westkolkstraat, hebben ook de bewoners der Tholensstraat hun vlaggenguirlandes over de straat gespannen, hetgeen steeds een vroo- lijken aanblik biedt. Er was gedurende den geheelen dag een bijzondere levendigheid op straat, hoewel er jammer genoeg niet veel te beleven viel. In de Ned. Herv. kerk is in den voormiddag een kerkdienst gehouden, terwijl het garni- zoen op de Markt een parade heeft gehouden en een defile hield voorbij het stadhuis, waar de burgemeester, Mr. Tellegen en de wethou- der Geelhoedt op de pui hadden plaats ge- nomen. De parade trok ruime belangstelling van het publiek. Des avonds hield de Chr. gymnastiekver- eeniging E. M. M., zooals gemeld, met tam- boers voorop, een optocht door de stad, terwijl het muziekgezelschap ,,De vereenigde werk- lieden", onder directie van den heer A. Schir- ris, des avonds op de muziektent op de Markt een concert gaf. Scheen het aanvankelijk, dat dit door regen zou worden verstoord, het klaarde op en het werd een mooie avond. Nadat enkele nummers waren gespeeld, be- trad de Ed. Achtb. heer Mr. P. Tellegen de muziektent, om van daar af de op de Markt verzamelde burgerij toe te spreken. Z.Ed.Achtb. wenschte gebruik te maken van de gelegenheid, dat het aan de nationale feesten getrouwe plaatselijke muziekgezel schap door het geven van een concert een groot aantal der burgers op de Markt ver- zameld had, om eenige woorden te wijden aan de vreugde die het Nederlandsche volk en ook de inwoners van Terneuzen, bezielt, naar aan- leiding der gelukkige geboorte van Prinses Irene, waardoor de band die Oranje en Neder- land bindt, weer nauwer wordt geknoopt. Onder algemeen applaus van het aandachtig gehoor wees spreker er op, dat de Nederlan- ders er trotsch op zijn, dat zij in het vrije Nederland worden geregeerd door het Stam- huis van Oranje, dat reeds vele eeuwen zoo nauw met Nederland is verbonden en hetgeen wij hopen dat ook tot in een verre toekomst zoo blijven zal. Z.Ed.Achtb. deelde mede, dat namens de burgerij een telegram van geluk- wensch is gezonden aan het Prinselijk Paar en aan H.M. de Koningin en sprak de beste wen schen uit voor den voorspoedigen groei der jonge Prinses en het welzijn van het Vorste- lijk stamhuis en het Nederlandsche Volk. Hij verzocht ten slotte de aanwezigen de uitgesproken wenschen met hem te willen be- zegelen met het zingen van twee coupletten van het ,,Wilhelmus", waaraan, begeleid door de muziek, met instemming door de menigte werd gevolg gegeven. Daarna werd de uitvoering van het goed ge- kozen vaderlandsche programma voortgezet. Het werd een mooie avond en was daardoor een waardig slot van den feestdag. Ook trok des avonds een groep komisch ge- costumeerde padvinders met een geimprovi- seerd dito orkest door de stad, daarmede de feestelijke stemming verhoogende, terwijl in de verschillende amusementslokalen gelegen heid tot dansen werd gegeven. MAANDAG NOG EEN LUIERMAND UITGEREIKT. J.l. Maandag kon, naar we vernemen, door het dames-comite weer een der iuiermanden worden uitgereikt in een gezin in de Steen- kamplaan, waar een blijde gebeurtenis plaats greep. GYMNASTIEKLTTVOEEING. Gisteravond werd op de Markt ten aan- schouwe van een zeer talrijk publiek op een met touwen afgespannen deel der Markt een uitvoering gegeven door de Chr. gymnastiek- vereeniging E. M. M. Zoowel de vrije- en ordeoefeningen als de werkzaamheden aan de werktuigen vielen algemeen in den smaak en genoten van de talrijke toeschouwers grooten bijval. MINISTER PATIJN BEZOEKT TERNEUZEN. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Patijn, die dezer dagen een vacantie in Zuid-Beveland doorbracht en, zooals wij ver- meld zagen, te Goes j.l. Zaterdag ook dapper de feestelijkheden ter eere der geboorte van Prinses Irene meemaakte, heeft, naar wij vernamen, zijn uitstapje ook uitgestrekt naar Terneuzen en zich daar van verschillende plaatselijke situaties, die bij voortduring de aandacht van zijn departement vragen, per- soonlijk op de hoogte gesteld. EXAMEN FRANSCHE TA AT,. Voor het examen Fransche taal L. O. slaag- den te Utrecht mej. E. M. J. van Donkelaar te Terneuzen en de heer G. Callaert te Sluis. EXAMEN HAN'DENARREID. Voor het examen handenarbeid slaagde te 's Gravenhage o.m. de heer G. M. Tempelaars te Hulst. DE EERSTE PRINSES IRENESTRAAT TE BRESKENS. Geen enkele gemeente in Nederland zal ver- moedelijk in staat zijn het Zeeuwsch-Vlaam- sche Breskens te verslaan op het gebied van stratendoop. Maandag, op den nationalen feestdag, is het gemeentebestuur in spoedver- gadering bijeengekomen, onmiddellijk nadat de radio den naam van onze kleine Prinses had bekend gemaakt. Op voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen besloten een straat naar de jongste Oranjetelg te noemen. Dat dit voorstel zou worden aangenomen, was te voorzien en daarom had men reeds te voren het nieuwe naambord laten schilderen. Aan het hoofd van het voltallige gemeente bestuur en van honderden inwoners, onder wie de garnizoenscommandant, trok burge meester Drost voorop naar de straat, waar de onthulling van het nieuwe naambord vol§"de- (N. R. Crt.) VLASBEWERKING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Bedenkingen tegen stichting van een school. Gezien de goede resultaten, die het vlas op- levert, baart het, schrijft de corr. van het Han delsblad, geen verwondering, dat pogingen in het werk worden gesteld de vlas-industrie in dit deel van Zeeland op peil te houden en te verbeteren. Een van deze pogingen ligt besloten in het plan van de vereeniging tot verbetering van de vlasteelt en de vlasbewerking in Zeeuwsch- Vlaanderen om in Koewacht door middel van een vlassersschool de beroepsvorming van vlasbewerkers ter hand te nemen. De Provinciale Staten van Zeeland hebben in de kosten van oprichting der school, die op f 12.000 worden geraamd, een bijdrage van 6000 verleend. Het bestuur der vereeniging had om 8000 verzocht, maar zoover wensch- ten de Staten toch niet te gaan. Van de zijde van Ged. Staten werd aange- voerd, dat de school, als zij inderdaad een streekbelang beteekende zooals werd voorge- steld, in de eerste plaats aanspraak mocht maken op financieele hulp uit de streek zelf. Met die hulp wil 't niet erg vlotten. Inzake subsidieering zitten de twee gemeenten, die daarvoor in aanmerking komen, Koewacht en St. Jansteen als 't ware op elkaar te wachten. In Koewacht wil men eerst zien wat men in St. Jansteen doet en in St. Jansteen redeneert men, dat eerst Koewacht wel eens over de brug kan komen. Het is duidelijk, dat men in beide gemeen ten niet veel voor de school voelt en dat men er in de hoop leeft door talmen en uitstellen haar geboorte te voorkomen. Mannen uit de practijk zijn de meening toe- gedaan, dat haar beteekenis voor de vlas- industrie niet slechts aanmerkelijk wordt overschat, maar dat de school een bedreiging vormt voor de Zeeuwsch-Vlaamsche huis- industrie, waaraan 4 honderden gezinnen hun bestaan danken. Op de vraag of dan alles maar bij het oude moest blijven, en of er dan niets gedaan moest worden om de vlas-industrie tot verdere ont- wikkeling te brengen, werd nagenoeg overal geantwoord, dat de Zeeuwsch-Vlaanmsche vlas-industrie alleen baat kan vinden bij de cursussen aan de bevolking, die een uitvloeisel van de school zullen vormen, maar die het vorige jaar reeds in Biervliet, Uzendijke en Schoondijke konden worden gegeven, zonder dat een inrichting in het leven werd geroepen als thans voor Koewacht is geprojecteerd. „We hebben hoop", zoo zei men, ,,dat de school er niet komt omdat de Provinciale Staten 2000 onder de maat zijn gebleven. Komt zij er met extra hulp van den N.C.B. echter wel, dan is de Zeeuwsch-Vlaamsche huisindustrie, die van oudsher een groote bron van inkomsten heeft gevormd, binnen enkele jaren ten doode opgeschreven. EEN SOHILDPAD IN EEN SLEEPNET. Bij het visschen met een sleepnet aan het strand te Westerschouwen, aldus de Zierikz. Nb., had de heer P. W. Noordhoek een bijzon dere vangst, n.l. een moerasschildpad, welke hij bij burgemeester Van Citters bracht. Nader bleek evenwel, dat deze schildpad af- komstig was van hier logeerende pensiongas- ten, die deze hadden meegebracht. Het dier waren ze kwijt geraakt. Het was over de duinen naar het strand gewandeld, waar hij door bovengenoemden heer gevangen werd. Eigenaardig was 't, dat het dier, dat zeer on- rustig was, onmiddellijk rustig werd, toen het de stem van zijn eigenaar hoorde. De Nationale Feestdag. Deze heeft alhier een betrekkelijk zeer rustig verloop gehad en van udterlijke feest- vreugde was behoudens de vlaggen in alle straten en op de meeste woningen, alhier niet zoo heel veel te merken. Des avonds had een veteranen-voetbalwed- strijd plaats, tusschen onze oude garde, die onder de enthousiaste leiding van notaris Fanoy een voortdurende activiteit ontplooit en de vereeniging van de buurtschap Magrette. Ook nu weer bleek het spel der oude Oranjemannen weer superieur over dat hun- ner tegenstanders, zoodat de ploeg van ,,de notaris" met 71 zegevierde. De harmonie „Hosanna" zette luister bij aan dezen strijd en eenige honderden toe schouwers stonden om het lijntje en hadden de oproep van de feestcommissie alzoo beant- woord, zoodat een bruto-opbrengst aan ,,dub- beltjes" van pl.m. f 35 kon worden geboekt. Voor de rest was het hier een rustlge nationale feestdag en zien wij met spanning de voorbereidingen der feestelijkheden alhier tegemoet. Geslaagd. Gisteren slaagde te Breda aan de modevak- school ,,Ensaid" mej. Janna Boeije te Spui voor coupeuse. Voor costumiere slaagden de dames Cathrien van Drongelen, Adriana Verbrugge, Jo Murre, Adriana Dieleman en Nellie Mieras,' alien te Axel. De oudste ingezetene dezer gemeente, de bekende „Klaasje Frans", zijnde Nicolaas Rammeloo, is dezer dagen in den ouderdom van 92 jaar overleden. Het vorig jaar is mel ding gemaakt van het vieren van zijn 70jarig huwelijk. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de Dinsdag gehouden vergadering was wethouder Van Bendegem afwezig. Als eerste agendapunten kwam aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden en loting tusschen het herkozen lid B. Seghers en het gekozen lid J. Dieleman, wegens verboden graad van zwa- gerschap. De geloofsbrieven bleken in orde te zijn, bij de loting kwam de naam van den heer Seghers uit de bus, zoodat de heer Seghers ook deze nieuwe zitting als raadslid zal meemaken. De notulen der vorige vergadering werden, behoudens een wijziging van een passage in de woorden van den heer 't Gilde met betrek king tot de gratificatie aan den gemeente- bouwmeester, met de stem van den heer 't Gilde tegen, vastgesteld. Na mededeeling van goedkeuring van be- sluiten en proces-verbaal van kasopname, be- nevens van de processen-verbaal der stem- bureaux, welke voor kennisgeving aange nomen werden, kwamen aan de orde een ver- zoek om subsidie der R.K. verpleging te Sluis- kil en der Ver. Ambachtsbelang te Axel. Deze laatste verzoeken zullen behandeld worden bij 194 der gemeentebegrooting voor Door den gemeente-opzichter was een dank- schrijven ingezonden in verband met de hem toegekende gratificatie, benevens een uitvoe- rige nota van inlichtingen omtrent de behan- deling van het gratificatie-voorstel in de vorige vergadering. Van Ged. Staten was aanvankelijk met be trekking tot deze zaak ingekomen een schrij- ven, dat zij weliswaar meenden dat den ge meente-opzichter voor de door hem verrichte werkzaamheden een gratificatie toekwam, doch dat zij meenden, dat een bedrag van f 590 hiervoor voldoende was. Na het verzen- den der agenda was van dit college inmiddels nog ingekomen een schrijven, waarin te ken- nen gegeven werd, dat weliswaar hun mee- ning niet gewijzigd was, doch, waar evenwel op subjectieve gronden in dit bijzonder geval ook een hooger bedrag zou kunnen worden verdedigd, zij er zich niet tegen zullen ver- zetten, indien de raad er toe zou besluiten om deze gratificatie op 1000 te handhaven. De met betrekking tot dit punt naar voren komende meeningen waren, dat het gedepu- teerd college zich behoort te bepalen tot goed- of afkeuren van genomen besluiten, dat de betrokkene in dezen zijn plicht had gedaan en hem derhalve geen gratificatie toekomt, terwijl andere leden zoover niet zouden willen gaan, doch op de gronden, reeds in de vorige vergadering .genoemd, hun standpunt hand- haven. De Voorzitter stelde voor, het raadsbesluit tot toekenning eener gratificatie van f 1000 te handhaven. Aldus werd met 9 tegen 3 stemmen besloten. Voor stemden de heeren Esselbrugge, Diele man, Fanoy, Hamtelink, De Jonge, C. van Bendegem, De Ruijter, Van 't Hoff en Oggel; tegen stemden de heeren Seghers, Van de Bilt en 't Gilde. Enkele vragen uit de vorige vergadering werden nog door Burgemeester en Wethou- ders beantwoord, waarna aan de orde kwam een voorstel tot het voteeren van een bedrag van f 500, beschikfoaar te stellen aan het ,,Comitd blijde gebeurtenis 1939" voor tracta- tie der schoolkinderen. Dit voorstel had heel wat voeten in de aarde, en kon ook niet ongewijzigd de eind- paal berelken. Na uitvoerige discussie deed de heer Van 't Hoff een tusschenvoorstel om een bedrag van 400 beschikbaar te stellen, hetwelk met 10 tegen 2 stemmen aangenomen werd. Tegen waren de heeren Van de Bilt en 't Gilde. De rekening der gemeente en der bedrijven over 1938 werd aangeboden en de commissies tot onderzoek daarvan benoemd. In verband met de wijziging der gemeente- wet ten aanzien van de zeikerheidsstelling door de gemeente-ontvangers enz. werd voor- gesteld de door den gemeente-ontvanger en den boekhouder der gasfabriek gestelde zeker- heid te doen vervallen en werd zonder hoof- delijke stemming ook aldus besloten. Hierna was de omvraag aan de orde. De heeren Seghers en C. van Bendegem vroegen verbetering van straten in de gemeente, waamaar door den Voorzitter een onderzoek zou worden ingesteld. De heer Hamelink vroeg de aandacht van Burgemeester en Wethouders voor een geval in verband met de werkverschaffing ten be- hoeve van den aanleg van waterleiding in het Westelijk deel en verzocht dit bewuste geval te zullen onderzoeken, daar dit werke lijk schrijnend is en hij, indien daaraan geen gevolg zou worden gegeven, andere maatrege len zou nemen om dit aldus zijn woorden schandaal wereldkundig te maken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2