ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Arabella de Verschrikkelijke I Feuilleton tfc p. 9949 WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1939 799 Jaargang Binnenland J f !j DE NESTOR VAN DE EERSTE KAMER OVERLEDEN. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitl)etaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2.—, overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post a bonnementen voor het huitenland alleen bij vooruitbetaling.- Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE GEBOORTE VAN PRINSES IRENE. De geboorte-acte, die Maandagmorgen bij de aangifte van Prinses Irene werd opge- maakt, beeft den volgenden inhoud. •Heden, den zevenden Augustus negentien honderd negen en dertig, heeft Zijne Konink- lijke Hoogheid Prins Bernbard Leopold Frede- rik Everhard Julius Coert Karel Godfried Pieter der Nederlanden, Prins van Lippe-Bies terfeld, oud acht en twintig jaren, wonende te Baarn, aan mij, ambtenaar van den burger- lijken stand der gemeente Baarn, Jonkheer Gerlach Cornells Joannes van Reenen, burge- meester van Baarn, verklaard, dat op Zater- dag den vijfden Augustus negentien bonderd negen en dertig, des voormiddags te een uur negen minuten, Hem en Zijner gemalinne, Harer Koninklijke Hoogheid, Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina der Neder landen, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, Prinses van Lippe-Biester- feld, enzoovoorts, enzoovoorts, mede wonende te Baarn, in bet Koninklijk paleis, gelegen aan den Amsterdamschen straatweg, nummer een, binnen deze gemeente, eene docbter is gebo- ren, genaaimd: IRENE EMMA ELISABETH, Prinses van Oranje Nassau, Prinses van Lippe-Biesterfeld. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft zijne doch- ter aan mij vertoond. Een en ander is geschied in tegenwoordig- beid van Hendrikus Colijn, oud zeventig jaren, Minister van Staat, Minister van Algemeene Zaken, wonende te 's Gravenhage en jonkheer Frans Beelaerts van Blokland, oud zeven en zestig jaren, kamerbeer in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, Mi nister van Staat, vice-president van den Raad van State, wonende te 's Gravenhage. Hiervan is deze acte opgemaakt, welke overeenkomstig de wet is voorgelezen. Prins Bernbard der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld. H. Colijn. F. Beelaerts van Blokland. G. C. J. van Reenen. Een aardig oogenblik was bet, toen het kleine prinsesje Beatrix parmantig kwam binnenstappen. Prins Bemhard had zijn be- zoekers reeds medegedeeld, dat Prinses Bea trix hen wilde begroeten. Het prinsesje bad de meeste aandacht voor den burgemeester, wiens fraaie ambtscostuum en zilveren keten kennelijk haar bijzondere belangstelling trok- ken. Het Prinsesje gaf den burgemeester en de beide getuigen een handje. Ze zag er aller- liefst en charmant uit in een lichtblauw jurkje. Bijna tien minuten bleef zij in de zaal. Om kwart voor twaalf was de geheele pledhtigheid afgeloopen. Prins Bernhard nam afscheid van de beide getuigen en van den burgemeester, die daarna via het hoofdge- bouw en den Baarnschen vleugel wederom naar buiten werden geleid. Het was tien mi nuten voor twaalf, toen Dr. Colijn en Jhr. Bee laerts van Blokland in den hofauto naar Den Haag vert; okken, terwijl burgemeester Van Reenen zich naar het Badhotel begaf om daar aan de verzamelde journalisten zijn indrukken te geven over bet verloop van deze tweede Prinselijke geboorte-aangifte. HONGAARSCHE POP VOOR PRINSES IRENE. Op het vliegveld te Boedapest speelde zich volgens het Handelsblad een aardig voorval af, toen daar Zaterdagmorgen werd vemomen dat op Soestdijk een Prinsesje was geboren. De belangstelling van de Hongaren, die altijd ten voile medeleven met de nationale gebeur- tenissen in ons land, was dadelijk bijzonder groot en zij kwamen de bemanning van de K.L.M. Douglas-machine „Kemphaan" geluk wenschen. Toen drong zich door die groep een arme drommel, die op het vliegveld van Boedapest EEN VROOLIJKE LXEFDESROMAN van Berta Ruck. Vertaald door TEO DE WITTE. 17) Vervolg. Want Arabella had nu eenmaal de rotsvaste meening, dat zij niet tot dat soort meisjes be' hoorde dat zoo maar verliefd wordt op den eersten den besten vrijgezel. Er was tot heden nog geen enkele jongeman geweest die kans gezien had om haar de gevoelens op te drin' gen ,,die de meisjes uit de boeken altijd had- den". Zeker, den jongen mr. Sharpe, haar ver- stooten minnaar, mocht ze heel graag lijden, niet alleen omdat hij er zoo aardig uitzag ofschoon Arabella toegaf dat dit inderdaad het geval was maar ook, omdat ze het zoo leuk gevonden had om hem te plagen. Ze vroeg zich. nooit af waarom ze hem zoo graag plaag- de en f. \d zich nooit verdiept in het psycho- logisch vraagstuk, dat dit wellicht het symp toom was, dat moeder natuur de twee kinde- ren voor elkaar had bestemd. Zij wist alleen, dat ze er niets voor zou voelen om haar ge heele leven jonkheer Billy, zooals ze hem noemde, te plagen. Zelfs al was hij de rijkste vrijgezel van En- geland, dan geloof ik nog, dat ik het spoedig saai zou gaan vinden, ondanks al dat geld, besloot zij. Ik zou nog liever met pappie thuis blijven. Deze woorden herinnerden haar in- eens aan de verschrikkelijke taak. Haar ge- zicht betrok. Ze wist maar al te goed, waar om hij haar naar ,.De Schuur" had gebracht en wat hij ten slotte van haar verwachtte. Pappie zou maar wat trotsch zijn over dit souvenirs tracht te slijten en uit zijn voorraad een pop in nationaal Hongaarsch costuum uit- zocht, die aan den gezagvoerder van de ..Kemphaan" overhandigde met het verzoek dit geschenk naar het jonge Prinsesje te wil- len meenemen aan welk verzoek natuurlijk werd voldaan. In den nacht van Zondag op Maandag is tijdens zijn vacantie in Interlaken overleden Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt (r.-k.), de nestor van de Eerste Earner en voorzitter van den Hoogen Raad van Adel. DE VISCHVOORZIENING IN ONS LAND. De Nederlandsche bond van kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf, heeft een tele gram verzonden aan den minister van Econo- mische Zaken, waarin met klem wordt aan- gedrongen op het bevorderen van den aanvoer van Deensche en Noorsche zeevisch. De Hol- landsche treilers brengen bun aanvoer naar Engeland, waardoor de Nederlandsche visch- ,-oorziening ernstig wordt gedupeerd. De vischkleinhandel is door gebrek aan aanvoer niet in staat aan de vraag te voldoen. Er zijn ten nadeele van de Nederlandsche visschers, te weinig treilers in de vaart, waardoor het be- staan van den vischkleinhandel onhoudbaar is. Tenslotte verzoekt het hoofdbestuur van den bond den minister dringend om een onder- houd. DE KABINETSORISIS. Men schrijft uit Den Haag aan de N. R. Crt. Zooals gemeld, is na de verklaring van a.-r. zijde, de politieke hemel in Den Haag nog bewolkter geworden dan hij reeds was. In welingelichte politieke kringen vraagt men zich af, hoe? het mogelijk zal zijn, dat Jhr. de Geer, wiens denkbeelden, zooals hij die nog onlangs ten opzichte van de finan cial en de werkloosheid heeft uiteengezet, bijna lijnrecht tegenover die van de SD.A.P. de R.K. Staatspartij en den Vrijz.-Dem. Bond staan, met een kabinet, waarin R.-K. S.-D., V.-D. en C.JH. zitting zouden hebben, in zee zou gaan. Ook ten aanzien van de defensie zijn er eenige vraagpunten met be- trekking tot den arbeid van den formateur. Het is trouwens nog de vraag, of zijn partij- genoot, de demissionnaire Minister van Bin- nenlandsche Zaken van Boeijen, met wien de formateur herhaaldelijk contact heeft gehad, bereid zal zijn tot een dergelijk kabinet toe te treden. Voorts is de heer De Geer ook in overleg getreden met den heer Krijger, even- eens lid van de C.-H. Unie. Voor dezen rijst dan dezelfde twijfel. Van een nationaal kabinet scheen tot voor kort in elk geval niets te kunnen komen en de formateur zakte steeds meer af naar wat leek op de consequentie van het Kamervotum van 27 Juli, dat hij als een emstige misgreep heeft veroordeeld, terwijl hij ook die conse- quenties in hooge mate bedenkelijk heeft ge- acht. Intusschen heeft de formateur Dinsdag weer een onderhoud van twee uren gehad met een anti-revolutionnair, en wel met den Amsterdamschen hoogleeraar Dr. R. H. Woltjer. Indien het echter met de a.-r. en lib. blijft misloopen zouden dan, zoo kan men zich af- vragen, de waarheid en de zuiverheid van de parlementaire verhoudingen niet beter ge- diend zijn met een formateur uit een van de beide partijen, die gezamenlijk reeds de meer- derheid in de Staten-Generaal hebben (r.-k. en s.-d.) en die ook deel uitmaakten van de meerderheid op 27 Juli, waardoor het vijfde kabinet-Colijn is omver geworpen? Kenmerkend voor den schijn, die bij deze kabinetscrisis een rol speelt, is evenwel, dat men ook voor het geval de heer De Geer zijn opdracht tot kabinetsformatie aan Hare Majesteit zou moeten teruggeven, eerder rekening houdt met een daarop Volgende for- matie door een vertegenwoordiger van den huwelijksaanzoek. Pappie zou al zijn heersch- zuchtige wenschen vervuld zien. Pappie zou natuurlijk niet anders van haar verlangen, dan dat zij het buitengewoon eervolle voorstel van jonkheer William Wynstone zou aan- nemen, vooral nu dit als het ware vastgeklon- ken zat aan de niet minder eervolle uitnoodi- ging dier beroemde hertogin. Hij zou haar de grootste gek ter wereld vinden, indien zij wei- gerde. Hij zou gewoonweg uit zijn vel sprin- gen van woede, indien ze zelfs maar dacht aan een weigerend antwoord. Hij zou geen raad weten van wanhoop... Nou, dat is natuurlijk een akelige tegenval- ler voor hem. Ik vind het ook allesbehalve prettig, maar ik heb tenslotte de beslissende stem in het kiezen van een echtgenoot, zou ik zeggen, besloot Arabella, het bevoorrechte meisje dat zoo maar eigendunkelijke adellrjke bewonderaars de bons gaf. Als ik hier nog langer blijf zitten droomen en me alsmaar door die gedachten laat beinvloeden, zal het er nog van komen, dat ik alleen maar ja zeg om pappie en zijn stamgasten een pleiziertje te gunnen. Maar dan zit Arabella heel haar leven met dat uilskuiken van een Silly Billy opgescheept. Ik heb de eer ze fijn te bedanken. Ik schrijf hem maar ineens af, dan is het af geloopen ook. Ik weet nu tenminste waar ik aan toe ben. Groote genade, wat is het leven toch moeilijk, zuchtte ze ineens. Ik voel er niets voor om de rest van mijn dagen met een geboren idioot door te brengen, zelfs al sta ik met een gravinnenkroontje op en ga ik er mee naar bed. Aan den anderen kant kan ik hem toch onmogelijk zeggen, dat dit de eenige reden is, dat hij eigenlijk een heel geschikte jongen voor me zou zijn, indien ik me met een horloge zonder veer tevreden wilde stellen, maar dat ik graag wat leven in hem zou zien. Enfin, ik schrijf hem af. Dan is dat gezanik ineens uit de voeten. Weer boog zich haar blonde manenkop over het kostbare grijze postpapier en zonder v.-d. bijwagen dier meerderheid, en wel door Mr. Oud, hoewel ook deze dan zijn vroegere financieele politiek zou moeten verloochenen door in het schuitje van Mr. Joekes te komen. De kabinetsformateur heeft Dinsdagmiddag te zijnen huize, na Prof. Woltjer (a.-r.) te kwart over twee ook den demissionnaire Minister van Financien, den heer C. W. Bo- denhausen (lib.) ontvangen. Tegen het ter perse gaan van dit blad blad bereikt ons het volgende bericht van het A. N. P.; Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude heeft, na overleg met vooraanstaande partijgenooten den kabinetsformateur medegedeeld, dat hij geen portefeuille wenscht te aanvaarden in het kabinet, dat de heer De Geer zich thans voorstelt te vormen. Ons is ter oore gekomen, dat het feit, dat de heer De Geer afgeweken is van zijn oor- spronkelijken opzet en reeds oogenblikkelijk tegemoet is gekomen aan eischen van soc.- democratische zijde, die o.m. bevatten opne- ming van een tweede S.D.A.P.'er (in casu de heer Albarda) geenszins bevorderlijk is ge weest voor den lust van anderen om tot zijn kabinet toe te treden. OPTOCHT VAN HET „VEKDINASO" TE BRUSSEL. Het ,,Verdinaso'' (Verbond der Dietsch- nationale solidaristen aangevoerd door Van Severen) heeft Zondag een optocht door de straten van de Belgische hoofdstad gehouden, waaraan een duizendtal ,,militanten" deel- namen, die alien een groen hemd hadden aan- getrokken. Vooraan werden een Belgische, een Nederlandsche en een Luxemburgsehe vlag gedragen, alsmede het Verdinaso- embleem. Bloemen werden neergelegd voor het stand- beeld van Willem den Zwijger en voor dat van Koning Leopold H. De bedoeling van de inrichters was, hulde te brengen aan de Bel gische en Nederlandsche dynastieen, welke voor een toenadering tusschen de twee landen ijveren. Incidenten deden zich niet voor. STROOM VAN TELEGRAMMEN NAAR SOESTDIJK. Een enorme stroom van telegranxmen wordt weder in Soestdijk ontvangen, bestemd voor het Paleis. Sinds Maandag werd het tele- gramverkeer voortdurend grooter in omvang, maar zoodra de namen van de jonggeboren Prinses door de bulletins der bladen en de radio alom werden uitgedragen, bereikte het volume van het telegramverkeer in de rich- ting Soestdijk, volgens het Handelsblad, een toppunt. Het te'legraafverkeer tusschen het Rijks- telegraafkantoor te Amsterdam, waar het voor Nederland bestemde buitenlandsche tele- grammenverkeer grootendeels samenstroomt, en het kantoor te Soestdijk was zoo intensief geworden, dat het onmogelijk is alle telegram- men tijdig over te brengen. Teneinde de vertraging tot een minimum terug te brengen, moest de directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam er toe over- gaan, de telegrammen bij stapels tegelijk door een bes teller per motorfiets laten bezorgen. De tasch van den besteller, die des middags omstreeks een uur op het Paleis aankwam was boordevol Een motorfietser, al rijdt hij hard, doet over den weg AmsterdamSoestdijk toch altijd nog meer dan een half uur. Maar zoo ging het veel vlugger, dan wanneer alle telegram- men achter elkaar waren doorgeseind. En ook gedurende den tijd, dat de motor- rijder onderweg was, waren de telegraaflijnen in constant gebruik. EEN KRASSE WANDELAAU UIT ROTTERDAM. Maandagmorgen om 10 uur werd, meldt de N. R. Crt. een origineele felicitatie ten paleize bezorgd door den heer H. J. Wuyster uit Rot terdam, oud-korporaal van de cavalerie in Ned.-Indie, die Zondagavond om 8 uur te voet eenige aarzeling gleed de pen nu tot het bit- tere einde toe naar de forsche handteekening. ,,Ik heb uw huwelijksaanzoek ontvangen en ben er werkelijk erg mee in mijn nopjes. Want het is ten slotte een heele eer als een jonge ridder een meisje uitpikt om zijn vrouw te worden. Wat die vraag betreft of het alles niet een beetje vlug in zijn werk is gegaan en of je me zoogezegd niet een beetje overhoop hebt geloopen, ja, daar kan ik alleen maar op antwoorden, waar om zou je het niet gedaan hebben? Als je het toch werkelijk meende. En ten slotte moet je je daar maar niet al te veel kop- zorgen meer over maken want het is tege lijk de eerste en de laatste keer geweest, dat je me zult hebben geschreven, want ik kan er wel ineens bij zeggen, dat de vlieger niet op gaat. Het antwoord is nee, beste Mr. Wynstone. 'n Meisje weet niet al tijd ineens of ze van iemand kan houden, of ze zoogezegd van hem ,,weg" is, maar ze weet beslist altijd ineens, wanneer dit niet het geval is. Dat ligt natuurlijk niet aan u. Daar kunt u tenslotte weinig aan doen en ik zou haast zeggen, daar kunt u ook met een sneltrein vol brieven niets aan ver anderen. Dat zit zoo gezegd in den aard van het beestje. Ik heb er natuurlijk nog wel eens even over nagedacht of ik dit alles wel ineens mocht sehrijven, vooral omdat ik niemand van die spoken beneden ik zit op mijn slaapkamer heb ge raadpleegd en dus maar precies schrijf wat me op het hart ligt. Maar ik heb altijd voor motto gekozen: Hou voet bij stuk! En die zaak zit thans zoo, dat ik een huwe lijksaanzoek gekregen heb en dat ik er niet op in kan gaan. Daarom dacht ik bij me- zelf: Ik kan het hem eigenlijk maar het beste midden in zijn gezicht zeggen, zon der er veel woorden over vuil te maken. Misschien zijn jullie in je kringen gewend, uit Rotterdam was vertrokken en een felicita- tiekaart kwam brengen namens de Neder landsche Vereeniging van Oud-Strijders van zee- en landmacht uit Ned.-Indie „Het Vaderland Getrouw". De heer Wuyster werd ontvangen door baron Baud, die hartelijk dank zegde voor de betoonde prestatie. Op de kaart stond „De hartelijke gelukwenschen van bestuur en leden van ,,Het Vaderland Getrouw"'. Te een uur is de heer Wuyster te voet naar Rotterdam vertrokken. Hij droeg drie medail- les: Het gouden kruis van de tienmaal-vier- daagsche, de medaille van 24-jarigen trou- wen dienst en de medaille van de Bali-expedi- tie. Hij is op verschillende politiebureaux onderweg gecontroleerd, waar zijn kaart is afgestempeld. HERDENKIN GSPLECHTIGHEID AAN BOORD VAN DE „PRINSES JULIANA". Zaterdagochtend, op den laatsten dag van den 20sten vacantigcursus voor de binnen- vaart van het Onderwijsfonds voor de Scheep- vaart, direct na het vertrek uit Venlo naar Nijmegen heeft aan boord van het instructie- vaartuig „Prinses Juliana" een plechtigheid plaats gehad in verband met de heuglijke gebeurtenis van het prinselijk gezin. De directeur van het Onderwijsfonds, de heer G. de Jong, hield een rede. Besloten werd een gelukwenschtelegram naar Soestdijk te zenden. Prof. Dr. C. G. Wagenaar, hoofdbestuurslid van de Centrale werkloozenzorg te Utrecht en gedelegeerde van het schipperskamp te Elf- bergen, hield vervolgens een inleiding over ,Het resultaat van de schipperswerkkampen". De heer N. H .de Graaf, referendaris van het departement van sociale zaken, wees er op, dat er behalve 't protestantsch-christelijke schipperskamp te Elfbergen bij Lemmer, nog z.g. neutrale schipperskampen zijn te Amster dam en te Zwolle, uitgaande van de stichting „Nederlands volkskraeht", terwijl er van roomsch-katholieke zijde plannen bestaan om ook te Dordrecht een kamp te stichten. Naar aanleiding van de besprekingen over het individueel onderwijs zal het I.V.I.O. te Amsterdam voor het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart een volledigen individueelen cur- sus, speciaal gericht op de vooropleiding voor de Rijn- en binnenvaart, samenstellen. Namens de deelnemers aan den vacantie- cursus heeft de heer J. van 't Hoff uit Dordrecht den heer G. de Jong als leider van den cursus bedankt. Zaterdagavond werd de cursus bij aankomst te Nijmegen ontbonden. ARBEHJERSBEWEGING EN MONARCHIE. Maandag, op den nationalen feestdag, heeft de heer Koos Vorrink, voorzitter van de S.D.A.P., een radiorede gehouden over ,,arbei- dersbeweging en monarchie". Na de plaats van de monarchie in het leven van den staat te hebben aangegeven, wilde spreker niet ontkennen, dat er, voor wat Nederland en de iSoc.-Dem.-arbeidersbeweging betreft, in de verhouding tot het koninklijk huis zekere spanningen hebben bestaan, deels als gevolg van zekere theoretische opvattingen en deels als gevolg van zekere feitelijke om- standigheden. Die theoretische opvattingen hebben in het practische optreden van de arbeidersbeweging in het politieke leven nooit een rol gespeeld. Toen in het jaar 1895 het eerste strijdprogram der S.D.A.P. werd opgesteld, werd er een voorstel gedaan om daarin ook te eischen: af- schaffing van het koningschap. Het voorstel werd krachtig bestreden en verworpen. Reeds in de zoo moeilijke dagen dus van de opkomst der arbeidersbeweging. Eh in 1937 consta- teerde Ir. Albarda op het S.D.A.P.-congres: ,,Van de zijde der Koningin hebben wij nooit anders dan de meest correcte bejegening ondervonden''. Maar anderen hebben in hun verzet tegen de opkomende arbeidersbeweging volkomen overbodig hun gevoelens van sympathie ten om daar langer over te doen, maar ik weet zoo'n beetje wat het is, als je niet precies weet of je al of niet van een jongen houdt en dan vindt ik het gemeen om hem langer dan noodig is aan het lijntje te-^iouden. Mijn vader zegt altijd, je verzuipt een bond of je verzuipt hem niet. Ik hoop dat u spoedig een andere aar- dige jonge dame zult ontmoeten waarvan u minstens evenveel zult houden en die beter bij u zal passen dan uw toegenegen ARABELLA AMES. Ze zette een forsche streep onder haar naam, vloeide toen het kostbare document zorgvuldig af en las het nog eens over, om te zien of het er zoo mee door kon. Want al wil ik dan ten slotte niet met hem trouwen, dacht ze bij zich zelf, ik ben toch aan mijn eer verplicht om hem zoo netjes mogelijk aan het verstand te brengen, dat ik hem respec- teer. Ik vind het in ieder geval erg joviaal van hem om me een kans te geven. Ik mag hem niet kwetsen in zijn gevoelens. Even stond ze stil bij die afdoende argu- mentatie betreffende het al of niet om hals brengen van een hond. Zou dat niet te kras zijn dacht ze. Maar neen. Ten eerste kon er niets beleedigends in worden gezocht, want Billy had zelf geschreven, dat ze hem een schaap noemden en zij had het over een hond. Verder had ze met een militair te doen en ze wist aan wat voor uitdrukkingen die gewend waren van haar oom, die sergeant bij dezelf de Guards was. Nee miss Ames had niet de minste gewetenswroeging meer. Ze vouwde het papier in vieren en stak het met een be slist gebaar in de enveloppe. Nog niet gewend aan de langzame metho- de der Cattermole's om te bellen en een uur te wachten tot een dier maskerade lakeien zich verwaardigen zou met een hautain ge baar naar miss Ames' wenschen te informee opzichte van het Koninklijke Huis betrokken. Een kunstmatige tegenstelling tusschen de Soc..-Dem. arbeidersbeweging en de Kroon werd op deze wijze in het leven geroepen. Ongetwijfeld tot schade van de heele nationale gemeenschap, want daardoor werd het groei- proces noodeloos bemoeilijkt. Met de geleidelijke inschakeling der arbei dersbeweging als een levende factor in de volksgemeenschap, welke het eenheidsbewust- zijn wakker riep, is gepaard gegaan een wijzi- ging in de waardeering van de vertegenwoor- digers van deze eenheid het staatshoofd en zijn functie in de nationale gemeenschap, een toenemende behoefte om tot een positieve verhouding te geraken ten opzichte van het staatshoofd als vertegenwoordiger en als symbool van de nationale eenheid. Vervolgens vergeleek de heer Vorrink de monarchie, vertegenwoordigd door het erfe- lijke koningschap en de republiek, vertegen woordigd door den uit de burgers gekozen president. Voor de overweldigende meerder heid van het volk zijn de nationale eenheid en onze nationale traditie in de personen uit het Oranje Nassauhuis gesymboliseerd. Dat feit heeft de sociaal-democratische arbeidersbeweging zonder reserve aanvaard, onafhankelijk van de voorkeur, die zij uit theoretische overwegingen zou kunnen hebben voor een andere oplossing. De practijk hier en elders heeft bewezen, dat de constitutio- neele monarchie zich voortreffelijk met een democratisch staatsbestel en een uitgebreiden volksinvloed laat vereenigen. Ja, er is reden in de tijden van heftige beroeringen, die wij thans beleven, de vraag te stellen, of de con- stitutioneele monarchie niet een bijzonder te waardeeren waarborg biedt voor de duurzaam- heid onzer democratische instellingen. In het groeiproces der Nederlandsche Soc.- Dem. Arbeidersbeweging zijn vroegere tegen- stellingen tot de monarchie verbleekt en heeft zich een gevoel ontwikkeld van oprechte hoog- achting en waardeering voor de voorname figuur van de draagster der hoogste waardig- heid in ons staatsbestel. Er leeft ook in de Soc.-Dem. Arbeidersbeweging een gevoel van menschelijke sympathie met Haar, die een maal geroepen zal zijn, die hoogste waardig- heid over te nemen. Met voldoening is het feit waargenomen, dat in het kroonprinselijk gezin klaarblijke- lijk van die algemeen menschelijke democra tische levensopvattingen worden gehuldigd, die zooveel hebben bijgedragen tot de popu- lariteit van de regeerende vorstenhuizen in de Europeesche staten, aan wier volksaard wij ons het meeste verwant voelen. BEIAARDIER VINCENT SPEELT MET GEKNEUSDE VING-ERS. De beiaardier van het Koninklijk paleis, de heer J. Vincent, die Zaterdagochtend het ca rillon te Amsterdam had bespeeld en daarna het tijdelijk te Soest opgestelde klokkenspel zou bespelen, heeft bij aankomst aldaar zijn linkerhand tusschen het portier van den auto gekregen, Twee vingers werden daarbij ern stig gekneusd. Niettegenstaande de hevige pijnen, welke de heer Vincent op dat oogenblik uitstond, dacht hij er niet aan, zich naar zijn woning te begeven, daar hij de honderden, die gekomen waren, om naar het concert te luisteren, niet wilde teleurstellen. Een zakdoek werd eenvou- dig om de bloedende vingertoppen gewonden en zoo heeft de onverschrokken beiaardier, terwijl zijn echtgenoote de muziekbladen voor hem omsloeg, zich van zijn taak gekweten! Menig jongere zou dit den ruim 70-jarigen heer Vincent niet hebben nagedaan. •En alsof er niets gebeurd was, heeft de heer Vincent dienzelfden middag nog den burge meester van Weesp telefonisch gevraagd, of hij Zaterdagavond dan wel Maandagochtend het carillonconcert op den stadstoren in ge- noemde gemeente zou geven en overeengeko- men werd, dat dit op Zaterdagavond zou plaats hebben. Toen onze correspondent te Weesp dien avond den heer Vincent sprak, bleek het, dat deze nog veel pijn leed. Maar ren, huppelde ze de trap af en liep regelrecht naar de keuken tot groote verontwaardiging van het geheele dienstpersoneel, dat geen enkele indringer dulde in zijn gebied. Arabella was de eerste, die deze wet had overschreden door kordaat het gordijn opzij te schuiven, dat het dienstbodenkwartier van het overige huis scheidde. Zonder op al die houten gezichten te letten liep het vroolijke kind zorgeloos op den chauf feur af, gaf hem een extra shilling en trippel- de weg. De man was buitengewoon in zijn nopjes. Immers de afzender van het gerucht- makende sehrijven had hem meer dan royaal beloond voor zijn tochtje naar „De Schuur" en nu gaf die lieve juffrouw hem nog een fooi op den koop toe. ,,Ziezoo! Dat is wat je noemt de schepen achter je rug verbranden. Als ik als ouwe vrijster de kist in ga, heb ik het alleen aan mezelf te wijten. Ik had mevr. Zus en Zoo kunnten zijn, met drie prachtige huizen of kas- teelen weet ik veel en zooveel geld, dat ik het niet eens aan kon en de kans om later nog een of ander kroontje te krijgen op den koop toe", zei miss Ames in zich zelf, terwijl ze teru.gliep naar de hal. „En nu... ja wat nu? Dat vraag ik me werkelijk af..." Deze laatste woorden stonden bijna op het gezicht van Peggy Delamere gegrift, toen zij buiten adem naar haar gast kwam zoeken. ,,Miss Ames, de hertogin staat op het punt te vertrekken!!!" ,.Mij best, ik zal haar niet tegenhouden." „Ik bedoel... je gaat haar toch zeker goe- dendag zeggen?" ..Mij, ook goed!" stemde Arabella onmiddel- lijk toe. En ze wandelde met Peggy naar den auto. De hertogin zat reeds in haar kussens en de familie Cattermole stond met vermoeide en verveelde gezichten te wachten tot zij einde- lijk zou vertrekken. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1