Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland Gemengde Benchten Maandag 7 Augustus 1939 No. 9948 TWEEDE BLAD ZIJN MEDESPELERS BESTOLEN. VREEMD ONGEVAL OP CROYDON. VAN SANEERING GEMEENTE-FINANCIeN. In de vergadering van de Tweede Kamer van 25 Juli j.l. is door de Regeering medege- deeld, dat een wetsontwerp tot saneering van de gemeente-financien in voorbereiding is. Naar het A.N.P. uit goede bron verneemt, zal bet desbetreffende wetsontwerp binnenkort bet departement van Binnenlandsche Zaken veriaten. Zijn deze inlicbtingen juist, dan zou- den de ongeveer 400 gemeenten, welke thans op Rijkssteun zijn aangewezen, bij totstand- koming van het ontwerp op een 40-tal na, bun financieele zelfstandigheid herkrijgen. HET NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Voigens dit bericht zou de dollar 10 procent 'bet pond dertig en de iranc iwuuig jjrooeni worden verlaagd. Het krachtige berate; van den gulden, als- ook de stijging in de grondstoffenprijzen zou daarop terug te vocren zijn. DE IERSCHE 1ERRORISTEN. De Iersche terroristen bebben aanslagen ge- pleegd te Preston, Halifax, Bradford en Blackburn. In al deze gevallen had men te doen met postkapetten en brieven met een stof, welke van zelf ontbrandde. Deze aan slagen bebben geen slacbtoffers gemaakt en de schade was slecbts gering. Zaterdagavond zijn vier Ieren, die uitge- wezen waren, naar Ierland scbeep gegaan. De minister van binnenlandsche zaken beeft nog zeven nieuwe bevelen tot uitwijzing onder- t.eekend. DE „GRAF ZEPPELIN" MAAKTE EEN OEFENVLUCHT. Het lucbtschip ,,iGraf Zeppelin" is Vrijdag- avond na een proeftocbt van twee dagen te Frankfurt am Main teruggekeerd. Het lucht- scbip was Woensdag onder commando van kapitein Sammt vertrokken en beeft tijdens deze oefenvlucht boven Noord-Duitschland en boven de Noordzee gekruist. Het bestuur van het nationaal fonds voor bijzondere nooden deelt mede, dat de ontvang- sten over de maand Juli j.l. bebben bedragen f 8838,17 zijnde f 7000,08 uit periodieke bij- dragen en 1838,09 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak be- droegen 12.346,01. De plaatselijke commissies van samenwer- king bracbten ten beboeve van dezelfde ge vallen bijeen f 31.853,88, zoodat in die maand aan aanvragers, verdeeld over 95 gemeenten, een bedrag van 44.199,89 kon worden uit- gekeerd. Het gironummer van bet nationaal fonds voor bijzondere nooden te 's-Gravenhage is: 272727. STIJGEND BRIEFPOSTVERKEER. Nederland verzendt per jaar 280 millioen binnenlandsche brieven. Het binnenlandsch postvervoer, dat reeds astronomische cijfers bereikte, neemt, ook dank zij een gunstige invloed van herhaalde tariefsverlagingen, van jaar tot jaar belang^ rijk toe. Overziet men een eenigszins lange periode, dan blijkt boezeer bet postale vervoer in eenige jaren is gestegen. Zoo bedroeg, blij- kens de telkenmale gedurende een week ge- bouden tellingen, waarvan de resultaten tot jaarcijfers worden berleid, bet aantal vervoer- de binnenlandsche brieven in 1932....... 211 millioen, in 1938260 millioen. De cijfers zullen voor 1939 neerkomen op 280 millioen. In de gelijke perioden steeg bet aantal locale brieven van 39 tot 53 millioen. Voor 1939 wordt een eindtotaal van 58 millioen bere- kend. Voor de binnenlandsche briefkaarten zijn deze cijfers resp. 61, 67 en 76 millioen en voor de locale briefkaarten 13, 15 en 16 mil lioen. DE TWINTIGSTE VACANTIEOURSUS VOOR DE BINNENVAART. Vrijdagavond is bet Instructievaartuig ,,Prinses Juliana" voor bet Onderwijsfonds voor de Scheepvaart met de deelnemers aan den twintigsten vacantiecursus voor de bin- nenvaart te Venlo aangekcmen. De sprekers van dezen dag tijdens de vaart van Maastricht naar Venlo de hee- ren C. Sckreuder, directeur, en C. J. J. Wied- baup, adjunct-directeur van het instituut voor indiviaueel onderwijs te Amsterdam, werden mgeleid door den heer N. H. de Graag, refe- rendaris van bet departement van Sociale zaken en hoofdcontroleur van de sociale jeugd- zorg. De beide sprekers behandelden bet on- derwerp „de metbode van individualiseering bij1 het onderwijs". Op de beide inleidingen volgde een geani- meerde discussie, waarbij het groote tekort aan lager onderwijs bij de scbipperskinderen spbrijnend naar voren kwam. Aangedrongen werd op een spoedige afdoende regeling van bet lager onderwijs aan schipperskinderen: een strenge centralisatie van bet ligplaats- onderwijs, voor zoover noodig aangevuld met continu-onderwijs. De directeur van het Onderwijsfonds voor de Scbeepvaart, de heer G. de Jong, dankte aan bet slot van de besprekingen het depar tement voor Sociale Zaken voor betgeen dit departement doet ter bestrijding van de jeugd- werkloosbeid, waardoor het ook mogelijk is geworden scbippersjongens van 16 tot 24 jaar in de schipperswerkkampen nog een opleiding te geven, welke zij voor bet moderne bedrijf noodig bebben. BELGIe stelt onderzoek in naar BEROEPSBEZIGHEDEN VAN VREEMDELINGEN. Om een einde te maken aan zekere uitwas- sen van de concurrentie op handelsgebied die gepaard gaat met schending van de bepalin- gen op de toelating en het verblijf van vreem- delingen in Belgie, beeft de Belgische kabi- netsraad besloten op korten termijn een onder zoek naar de beroepsbezigheden van vreemde- lingen en statenlooze personen te doen instel- len. Bovendien zal een telling van deze per sonen verricbt worden. De kabinetsraad beeft een recks maatrege- len betreffende de organisatie van de pas- sieve luchtverdediging goedgekeurd. CLANDESTIENE EMMIGRATIE IN BELGIE VERHINDERD. De politie van Zeebrugge was er van op de boogte gebracht, dat Vrijdagnacht een groep vreemdelingen zou trachten, clandestien te Zeebrugge aan land te gaan. Zij legde in samenwerking met douane een val en toen bet vaartuig aanlegde, werden alle passa- giers, ongeveer een dozijn, gearresteerd. Een bunner ontsnapte evenwel en sprong op een fiets. Hij werd acbtervolgd, loste nog eenige schoten uit een revolver, doch werd licht ge- wond door een schot van een douanebeambte. De man is naar het ziekenhuis te Brugge ge bracht. De andere vreemdelingen, tegen wie zonder uitzondering een bevel tot uitzetting was uitgevaardigd, zijn te Brugge opgesloten. Het vaartuig, dat hen te Zeebrugge had ge bracht, scbijnt uit Antwerpen afkomstig te zijn. GERUCHTEN OVER DALING VAN POND STERLING, DOLLAR EN FRANSCHE FRANC. Naar United Press meldt gaan er aan de Parijsche Beurs onbevestigde 'geruchten, die dus met voile reserve gegeven worden dat er een plan zou bestaan, tot gelijktijdige devaluatie van den dollar, het pond en de Fransche franc, als maatregel om den Japan- schen bandei te schaden, welke maatregel dan tevens zijn invloed op den Duitschen en Ita- liaanscben export moet bebben. POOLSCH VERMAAN AAN DANZIG. De Poolscbe commissaris-generaal te Dan zig, Chodacki, heeft Vrijdag, namens de Pool scbe regeering een nota bij den senaat inge- diend. Deze nota behelst een vermaan, de ver- dragen te eerbiedigen. De nota herinnert aan de Poolscb-Danzig- scbe overeenkomst van 9 November 1920, waarbij de Poolscbe douane-controle werd in- gesteld en bet aan de uitsluitende bevoegd- beid van Polen werd overgelaten, bet aantal inspecteurs vast te stellen en bet douane- apparaat te organiseeren. Dit in verband met bet feit, dat Danzig in de nota van 30 Juli in- krimping van bet aantal inspecteurs beeft gevraagd. De Poolsche regeering, zoo vervolgt de nota, is bereid de inspecteurs der margarine- fabriek, die bij besluit der Poolscbe regeering met ingang van 1 Augustus werden terugge- roepen, weer naar hun post te laten terug- keeren. Zij wil deze beslissing ecbter laten afhangen van de houding der Danzigscbe auto- riteiten, die voortaan in elk opzicbt de rech- ten der Poolsche inspecteurs zullen moeten eerbiedigen, bun de uitoefening van bun func- tie moeten garandeeren, en orders moeten ,geven aan de Danzigsche inspecteurs, om de Poolscbe douane-reglementen voortaan na te komen. Naar Reuter verneemt, zal de Poolsche re geering nog een waarschuwing zenden aan den senaat van Danzig, dat bet openen van de grenzen der Vrije Stad voor een derde mogendbeid, door de Poolscbe regeering als een uiterst emstige zaak zou worden opge- vat. HET WERELDCONGRES VOOR MOREELE HERBEWAPENIN G. Ter gelegenbeid van de opening van het wereldcongres voor moreele herbewapening in Californie heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Bonnet, een telegram gezonden, waarin hij verklaart zich gelukkig te prijzen als Fransch minister van buiten landsche zaken zijn oprechte wenschen te kunnen zenden aan het congres. Ook hebben talrijke staatshoofden aan de deelnemers 'van het congres hun beste wenschen gezonden. President Roosevelt heeft verklaard, dat het de moreele waarde van ieder burger is, welke de kracht der wereld vormt en derhalve moet het wereldprogramma van moreele herbewa pening noodzakelijkerwijs de gevaren voor een gewapend conflict verminderen. Wil een dergelijke moreele herbewapening volledig doeltreffend zijn, dan moet deze haar grondslag vinden in de geheele wereld. OUD-MINISTER VAN KERENSKI OVERLEDEN. Te Skege op het Deensche eiland Men is voigens het Handelsblad dezer dagen de direc teur van een melkfabriek, William Spiro over- leden, van wien toij zijn leven weliswaar be- kend was dat hij in Rusland was geboren en daar allerlei had beleefd, maar omtrent wiens levensloop na zijn overlijden allerlei sensatio- neele bijzonderjieden aan het licht zijn ge- komen. Zoo is hij minister van posterijen en tele- grafie geweest in de kortstondige regeering van Kerenski in 1917. Als gewoon soldaat had Spiro aan het Roemeensche front aan den wereldoorlog deelgenomen. In de dagen der revolutie kwam hij naar Moskou, waar hij plotseling tot minister van posterijen en tele- grafie werd gebombardeerd. Kerenski moest, zooals bekend, vluchten, maar Spiro dook op- nieuw uit den chaos op en werd op 1 Januari 1918 tot lid van den arbeiders- en soldaten- raad gekozen. In deze eigenschap was hij tegenwoordig bij het matrozenoproer van Se- bastopol; hij werd door de matrozen tot eere- commissaris van de Zwarte Zee-vloot geko zen. Hij belastte zich met de leiding en de re- organisatie van de vloot en voerde deze bij Odessa ten strijde tegen de Duitschers. Een nieuwe revolte onder de matrozen als gevolg van geruchten over contra-revolutionaire werkzaamheden kostte hem bijna het leven. Het executiepeloton stond al voor hem klaar toen een telegram over een Duitschen aanval op de Krim, den matrozen iets anders gaf om aan te denken. In Juni 1918 werd hij door de revolution- naire rechtbank te Moskou opnieuw ter dood veroordeeld o.a. omdat hij de onafhankelijk- heid van de Krim zou hebben geproelameerd, maar wederom ontkwam hij door toeval aan zijn lot en kort daarop vluchtte hij over Zwe- den naar Denemarken. Ook in het lot van de Tsarenfamilie moet Spiro een rol hebben gespeeld, toen zij naar de Krim was overgebracht. Hij zou verschei- den malen pogingen tot sluipmoord hebben verijdeld en odk zou hij degeen zijn geweest, die het leven van de keizerin-moeder Dag- mar redde en haar terugkeer naar Denemar ken mogelijk maakte. NOG ALTIJD KLEURLOOS. Wie hoopte, schrijft de N. R. Crt;, dat de groote rede van Halifax hem wat meer licht zou verschaffen in de opvattingen en toe- komstverwachtingen van de Engelsche regee ring, waarover Chamberlain zoo buitenge- meen voorzichtig en ook vaag had gesproken, is bedrogen uitgekomen. De Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken, die gemeenlijk duidelijker en concreter pleegt te zijn in zijn mededeelingen, heeft zich ditmaal op de vlakte gehouden. Zijn rede was een herhaling van die van Chamberlain en waar de laatste duister was, bleef ook Halifax op de vlakte. Hij was niet vriendelijk ten opzichte van Japan, maar geen Chinees zal met de hand op het hart kun nen zeggen, dat hij er zeker van is, dat in Tokio geen Chineesche belangen worden op- geofferd. En wat Europa betreft, is de toe- stand al even onzeker. Zou men uit de rede van 'Halifax kunnen concludeeren, dat de En gelsche regeering geenszins gerust is waarom anders zeide hij niemand te kunnen aanmoedigen zich gerust te voelen en waar om zou hij anders vragen kalm te blijven en een critieke verscherping van de moeilijk- heden verwacht, op denzelfden dag verklaarde Lord Inskip, dat oorlog onwaarschijnlijk is en de Britsche regeering goede redenen voor die meening heeft. Zoo kan men, indien men daar- toe lust gevoelt, gestaafd door officieele uit- latingen twee geheel met elkaar in strijd zijn de theorieen over de toekomst opbouwen. Intusschen hebben de verschillende staten het zekere voor het onzekere genomen. Indien men de militaire voorbereidingen van de ver* j schillende landen eens nagaat de formule, waaronder zij geschied zijn doet weinig ter zake dan komt men tot de conclusie, dat vrijwel alle groote landen van Europa in een stadium van practisch volledige mobilisatie verkeeren. Heel prettig is dat gevoel niet, maar de optimisten zouden kracht kunnen putten uit het betoog, dat de Duitschers, in dien zij een oorlog ter wille van Dantzig zou den willen riskeeren, toch waarlijk niet ge- wacbt zouden bebben tot de anderen met hun mobilisatiemaatregelen klaar zijn. In Dantzig zelf is de to est and weer een stapje nader tot het stadium van onhoudbaar- heid gekomen, zonder dat dit het beslissende stapje is. De actie tegen de Poolsche douane- inspecteurs in Dantzig heeft geleid tot tegen- maatregelen van de Poolsche regeering. Het eerste argument van de Dantzigers, dat er veel meer douane-inspecteurs zijn dan vroe- ger, terwijl het verkeer tusschen Polen en Dantzig is afgenomen, is zonder twijfel juist. Maar de Poolsche beschuldiging, dat het er de Dantzigers om te doen is de Polen er langzaam uit te werken, is niet minder waar, afgezien nog van het feit, dat aan Polen het recht van de bepaling van het aantal ambtenaren is toe- bedeeld. Polen, zoo kan men uit Warschau verne- men, zou aan den senaat van Dantzig een nota richten ter beantwoording van die van den senaat aan de Poolsche .regeering. Daarin zou den de Polen uiteenzetten, dat zij een invoer- verbod van margarine van een bepaalde fa- briek zullen handhaven, zoolang de douane- inspecteurs hun werk niet kunnen doen. Om dezelfde reden hebben de Polen ook aan den haringinvoer uit Dantzig moeilijkheden in den weg gelegd. Deze retorsie-maatregelen had- den in Dantzig het gerucht doen ontstaan, dat Dantzig de douanegrens met Duitschland vrij zou verklaren en een tolunie met het Duitsche Rijk aan zou gaan. Geheel nieuw is dit denk- beeld overigens niet, want bij een van de twis- ten, welke Polen en Dantzig in het verleden hebben gehad, hebben de Dantzigers al eens voor een paar dagen een dergelijk besluit ge nomen. Intusschen heeft de Poolsche regee ring, naar omtrent den vermoedelijken inhoud van de nota verklaard werd, het plan reeds in deze nota op deke geruchten te antwoor- den met de verklaring, dat een verandering in den status quo van de douanegrens met Oost- Pruisen opgevat zal worden als een bedrei- ging van de Poolsche levensbelangen in Dant zig, welke Polen tot elken prijs zal verdedi- gen. Korter gezegd, beteekent dit, dat Polen gewapend zal optreden, indien Dantzig zou probeeren een economischen „Anschluss" aan het Rijk tot stand te brengen. Als Fdrster, zooals wordt aangenomen, in de komende dagen Hitler weer bezoekt, dan zal hij kunnen rapporteeren, dat de situatie in de Vrije Stad intusschen weer slechter is geworden. Het spel van represaille op repre- saille gaat nog steeds door met als eenig resultaat, dat de huidige constellatie hoe lan- ger hoe onhoudbaarder wordt. Dat een van de partijen door deze represailles tot inkeer zou komen, moet men uiteraard niet verwachten. Zij zullen integendeel des te krachtiger op bun eigen standpunt blijven staan. Intusschen moet men wel bedenken, dat als het op een minnelijke schikking aankomt al dan niet met buitenlandsche hulp degene, die ver- anderingen wil, altijd in het voordeel is, in dien de bestaande situatie niet houdbaar mag worden genoemd. Stapje voor stapje naderen wij het oogen- blik, waarop een van de partijen moet buigen of de bom moet barsten. De Polen zijn waak- zamer en feller dan ooit. Zij zullen niet de kleinste kleinigheid laten passeeren, als zij maar meenen, dat deze in het voordeel van Duitschland is. De weinig welluidend klinken- de perscommentaren op de Poolsche nota de- monstreeren dit nog eens duidelijk, al zou men daarvan met Beck kunnen zeggen, dat men anders schrijven dan handelen moet. Niette- min mag men niet de verwachting koesteren, dat de Poolsche standvastigheid bijzonder kalmeerend op het Duitsche humeur werkt. Eerder zal het tegendeel het geval zijn. In dat licht is het dan ook maar al te ver- klaarbaar, dat Halifax zijn pers tot kalmte maant en zou zijn pessimistische ondergrond zeer goed kunnen passen. Want indien men slechts met deze factoren rekening houdt, is het vooruitzicht somber en dreigend. Maar omdat er nog andere factoren een rol spelen, blijft de kans op een regeling nog onvermin- derd voortduren. Niemand kan in dezen tijd gek op een oorlog zijn en wie eens een raming "van vermoedelijke winsten en verliezen op- maakt, zal steeds een groot verliessaldo heb ben. Wat in dit geval voor Europa niet on- gunstig is. BRANDSTICHTER MELDT ZICH AAN. Een 55jarige los-werkman uit de residentie heeft zich bij de politie te Zeist aangemeld als de dader van brandsticbting temidden van het bosch in de gemeente Leusden. De man, aldus het Hbl., had een groote houtmijt in brand gestoken, welke gelukkig door den jachtopziener van den eigenaar, den heer de Beaufort, kon worden gebluscht. De dader, die al maar op zijn kerfstok had en die zes jaren te den Dolder werd verpleegd, is ter beschikking gesteld van den brigade- commandant der marechaussee te Oud-Leus- den. De 19jarige typograaf G. K., die lid is van een voetbalclub, welke op een terrein aan den Laanslootschenweg te Rotterdam speelt, had een geraffineerde metbode bedacht om zijn medespelers te benadeelen. Tijdens den wed- strijd begon hij te hinken, strompelde dan naar de keet, z.g. om er een blessure te gaan ver- zorgen, maar als hij dan alleen in het kleed- lokaal was, doorsnuffelde hij de portemon- naies van de andere voetballers en nam daar- uit soms niet onbelangrijke bedraagjes weg. Dat is een paar keer gelukt, maar natuurlijk hep het oneerlijke spelletje in de gaten. K. werd door de politie aangehouden en is nu in het buis van bewaring opgesloten. Tegen een kameraad. den 19-jarigen J. A. E., is proces- verbaal opgemaakt wegens heling van een deel van het gestolen geld. MU-SICUS WAS OVERVERMOEID. Te Deuvenheim onder Brummen is de mo- torrijder Wieringa uit Groningen tegen een boom gereden. Hij liep een schedelbasisfrac- tuur op en een zware hersenschudding. Na- dat een geneesheer hem de eerste hulp had verleend, is hij naar het R.K. ziekenhuis te Zutfen overgebracht. Zijn toestand was isvens- gevaarlijk. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan oververmoeidheid. Het motorrijwiel werd ge heel vernield. RECHEROHEUR ZWAAR GEWOND. Op den Rijksweg te Laren (N.-H.) is een ongeluk gebeurd, waarbij twee personen em- stig werden gewond. Vijftien. fietsende jongedames uit Utrecht, die op weg waren naar het theehuis „Het Bluk" wilden den Rijksweg oversteken. Op dat oogenblik naderde een rechercheur van de Amsterdamsche politie, de (heer T. van Zwam met zijn motorrijwiel uit de richting Baarn. Een 13-jarig rneisje dat vooraan het groepje wielrijdsters reed, had het rijwielpad reeds veriaten om den weg over te steken; de overi- gen waren op het rijwielpad van hun fietsen gestapt. De meisjes riepen haar vriendinnetje toe, hard door te rijden, doch in plaats hier- van reed het meisje terug, met het noodlot- tig gevolg, dat de motorrijder, die op het laat ste oogenblik het kind trachtte te ontwijken, de macht over het stuur verloor en met zijn 20-jarige op de duo gezeten dochter tegen den weg sloeg. Hevig bloedend bleven zij liggen. In zorgwekkenden toestand moesten de beide gewonden naar het Sint Jans Ziekenhuis te Laren worden overgebracht. Het 13-jarig meisje, dat slechts even door de motorfiets was geraakt, liep lichte ontvel- lingen op. Zij werd naar de ouderlijke woning gebracht. TE WATER GERAAKT EN GERED. De 21-jarige mej. J. V., huishoudster te Of- fingawier (Fr.), die met de boot van hier naar Stavoren wilde, kwam op den steiger aan, toen de boot reeds in beweging was. Zij trachtte op de boot te springen, hetgeen mis- lukte. Zij viel in het diepe water van de Spoor- haven tusschen het steigerwerk en de weg- varende boot. Tilings toeschietende omstanders gelukte het de drenkelinge met een reddingshaak te grijpen en te verhoeden, dat zij door het schroefwater weggezogen of door de schroe- ven getroffen werd. Door opvarenden van een zich in de nabij- heid bevindende roeiboot werd zij opgepikt en aan wal gebracht. Zij bleek geen lichamelijk letsel te hebben gekregen. DOOR ELECTRISOHEN STROOM GEDOOD. In de centrale van het Prov. Utrechtsch Stroomleveringsbedrijf aan het Merwedeka- naal te Utrecht heeft een doodelijk ongeluk plaats gehad. De monteur de Leeuw is bij on geluk in een verkeerde eel, n.l. de onder span ning staande hoogspanningscel gestapt en heeft daar den hoogspanningskabel aange- raakt. Hij werd op slag gedood Door de ontstaande kortsluiting is de Utrechtsche draaistroom gedurende eenigen tijd uitgeschakeld geweest, welk euvel spoe- dig was verholpen. EEN ONGEWENSCHTE GAST. Aan het einde van de vorige maand heeft de directie van een van de groote Schevening- sche hotels bij de Haagsche politie aangifte gedaan van flesschentrekkerij voor 300. In het hotel was op 10 Juli een gast aange- komen, die sjofel in de kleeren zat en wiens bagage bestond uit een handtasch ter waarde van ,f 1,50. Hij bleef daar 14 dagen en maakte het iedereen lastig. Wanneer hij sigaretten bij de portier bestelde en het doosje kwam niet vlug genoeg naar zijn zin, dan kreeg de portier een standje. De ober, die hem na het bten koffie inschonk, kreeg een uitbrander wanneer er op het hoekje van de kan een vlekje zat. Tweemaal dineerde hij met een vrouw en toen hij haar op zijn kamer had genoodigd en daarop aanmerking was ge maakt schold hij den chef der reception uit. Wanneer de wijn niet naar mijnheers wensch gechambreerd was, werd de keldermeester ter verantwoording geroepen. Bestelde hij postzegels bij den piccolo dan kreeg het jochie heel wat lte hooren als de zegels hem niet vlug genoeg gebracht werden. A contant betaalde deze lastige gast niets; zijn donder- toon maakte op alle gasten indruk. Men hleld hem voor een grilligen millionnair. Na 14 dagen verdween mijjiheer met de noorderzon. zonder de rekening betaald te hebben. Hij liet zijn koffertje achter. In een hotel aan den zoom van het Mast- bosch te Breda nam hij een kamer. Hij bleef er 8 dagen. De hotelgasten maakten aanmer king op zijn gedrag en de directie stelde zich in verbinding met de politie, die eens met den man ging praten. In zijn bagage vond men een chequeboek, dat op naam stond van een Hagenaar, wonende aan den Pompstations- weg. De Haagsche politie, van deze vondst in kennis gesteld, zond een rechercheur naar Breda en toen bleek, dat dit chequeboek bij een inbraak op 25 Juli, dus een dag na's mans vertrek uit Scheveningen, was gestolen. Op 25 Juli was er in een villa aan den Pompsta- tionsweg ingebroken. De bewoners waren op reis en de inbreker was binnengekomen door een raam van de benedenkamers aan den ach- terkant. De buffi bestond uit het chequeboek, twee koffers, waarin de dief twee pakken, dassen, schoenen en boorden had geborgen. twee gouden horloges en ongeveer f 100. De man bekende deze inbraak en verder bleek, dat hij op 8 Juli uit de gevangenis was ontslagen. Hij had anderhalf jaar .gezeten" wegens eenige inbraken, diefstallen en oplich- ting in verschillende plaatsen van ons land. Hij is op transport naar Den Haag gesteld. Het is de 28-jarige kellner F. K. van W. Hij' zal voor den officier van justitie worden geleid. EEN DUBELE MOORD. Vier maanden na zijn arrestatie en na meer dan hondefd scherpe ondervragingen, heeft de soldaat Francois Godin, in garnizoen te Luik, emdelijk bekend, zijn vrouw en zijn vierjarig dochtertje in de vaart te hebben ge- gooid, waar beiden verdronken. Deze dubbele moord werd in koelen bloede gepleegd. Reeds een eerste maal had Godin zijn vrouw in het water geworpen; hij haalde haar pas op het droge nadat zij beloofd had, het echtelijk leven te hervatten, wat zij ook deed. Later maakte de schurk kennis met een andere vrouw; toen was het dat hij zijn echt- genoote en zijn kind opnieuw in de vaart duwde. De moeder verdween onmiddellijk in de diepte, maar de kleine die luidkeels om hulp riep, haalde de moordenaar uit het water om haar er een uur later weer in te werpen GROOTE OVERSTROOMING. Er komen thans honderden vluchtelingen de .stad Tientsin binnen. Deze zijn uit hun woningen verjaagd, zoo wordt door U. P. ge- meld, door de groote overstroomingen, welke op het door'oreken van de dijken van het Groote-kanaal zijn gevolgd. Verscheidene dorpen zouden reeds verwoest zijn. Aangezien het water van de Gelerivier steeds meer stijgt, worden verscheiden pro vinces bedreigd. De dijken zouden bovendien over het algemeen in een slechten staat ver keeren, zoodat men een groote catastrophe vreest, indien de dijken niet zoo spoedig moge lijk hersteld en versterkt worden. TOESTEL BRANDEND NEERGESTORT. Een Peruaansch vliegtuig, welks bemanning een vlucht RomeLima wilde maken, is, na uit Casablanca vertrokken te zijn, boven Agadir in moeilijkheden geraakt. Het trachtte naar Casablanca terug te keeren, doetyjfm- gevolge van motordefect stortte het brandend neer bij Azemmoer. De bestuurder Canja, en de werktuigkundige kwamen om het leven, terwijl de radio-telegrafist, die uit het toestel wist te springen, niet emstig aan de beenen gewond werd. Woensdagmiddag heeft op het vliegveld Croydon bij Londen een doodelijk ongeluk plaats gehad. Een man liep naar den rond- snorrenden propeller van 'n gereedstaand vliegtuig toe en werd doodelijk getroffen aan het hoofd. Het slachtoffer was de 36-jarige ex-officier Anthony Makeson. Hij was vroeger luite- nant bij een regiment lanciers. Nadat hij uit dienst was gegaan ging hij in zaken en reisde veel naar Mexico en Ierland. Makeson was verloofd met een Duitsche. Een paar minuten voor zijn noodlottig onge luk had Makeson aan den piloot van een toestel gevraagd of hij mee kon vliegen. De piloot verklaarde omtrent het ongeval aan de Daily Telegraph", dat Makeson erg vreemd had gedaan. ,,Twee uur voor zijn dood had hij gevraagd voor een half uur mee te mogen vliegen en of hem de instrumenten getoond konden worden, noodig voor de bedie- ning van den motor. Ook moesten enkele loopings gemaakt worden. Toen Makeson er op stond op de achterste zitbank plaats te nemen en weigerde de koptelefoon aan te doen, zeide ik, dat dit tegen de regels was. Daarna wandelde hij weg. Vijf minuten later hoorde ik een schreeuw en zag den man neervallen voor een andere machine, welke op punt stond te vertrekken". De politie vond twee verzegelde brieven op het slachtoffer, geschreven op het postpapier van een Londensch hotel. TANDPASTA-KONENG SCHENKT 100.000 POND STERLING VOOR DEN BOT W VAN ZIEKENHUIS. Sir Alexander Maclean, de 66-jarige tand- past-koning, geinspireerd door een gesprek, dat hij had met president Roosevelt, heeft 100.000 pond sterling geschonken om in Enge- land de gevreesde kinderverlamming te be- strijden. Het geld zal besteed worden om een ziekenhuis te bouwen te Hayllng Island in de buurt van Portsmouth. Dit ziekenhuis is bedoeld als een aanvulling op het Lord Mayor Treloar Cripplis' ziekenhuis te Alton bij Hampshire. PRESTATIE VAN HET „VLIEGEND FORT". ,,De kust der Vereenigde Staten ligt, naar Pe Telegraaf aan de Daily Tel. ontleend, slechts tien uur verwijderd van Europa". Een recordvlucht, welke met een zwaren Ameri- kaanschen Boeing-bommenwerper, een zooge- naamd Vliegend Fort, van de West- naar de Oostkust van Amerika, een afstand van 4000 km. in den tijd van 9 uur en 14 minuten is gemaakt, heeft de juistheid van deze uit- spraak bewezen en een demonstrate gegeven van de groote beweeglijkheid van de Arneri- kaansche luchtmacht. De machine landde Woensdag te New-York, na te Burbank in Californie gestart te zijn. De snelheid van de nieuwe ,,vliegende forten" blijkt wel duidelijk uit de gemaakte tijden. Het vorige record ,,van kust tot kust", dat op naam stand van Howard Hughes, werd met 1 uur en 46 minuten gebroken, waarbij men dan nog moet bedenken, dat Hughes in ieen spe- ciaal geconstrueerde machine vloog, weinig meer dan een vliegende benzinetank. Majoor Umstead, die tijdens de vlucht als commandant optrad, zeide, dat nimmer bene- den de 6000 meter is gevlogen; een maximum- hoogte van ruim 10.000 meter werd bereikt, hetgeen 2000 meter hooger is dan welke Ame- rikaansche bommenwerper ook heeft gevlogen. De bemanning droeg gemakkelijke khaki- kleeding en had een comfortabele reis gehad, aldus majoor Umstead, ofschooh buiten op sommige plaatsen een koude van twaalf graden onder nul heerschte. Allen waren voorzien van zuurstofmaskers. De gemiddelde snelheid bedroeg 416 km., terwijl boven Ohio zelfs 600 km. werd bereikt. Bij het vliegen op de maximum-hoegte had de machine met sneeuwstormen te kampen; buiten heerschte een felle koude, en terzelfder tijd deelde de marconist mede, dat men hem bericht had, dat men in New-York zwoegde onder een hittegolf met een temperatuur van meer dan 100 graden Fahrenheit. Bij aankomst te New-York deed zich het eenige incident voor, dat trouwens van weinig beteekenis was. De hydraulische druk op de remmen de£ landingswielen was onvoldoende. Het vliegtuig cirkelde enkele malen boven het vliegveld, doch maakte daarna een vlotte landing. Vanzelfsprekend is ook een wereldrecord verbeterd, voor zware vliegtuigen met lading zelfs twee, zooals de ambtenaren van het Ame- rikaansche ministerie van Luchtvaart hebben gemeld, doch het voornaamste doel van deze bijzondere vlucht, die van Oceaan tot Oceaan ging over een hoogte van ruim 6000 meter, was toch wel, het bewijs te leveren, welk een geweldige stap vooruit het Amerikaansche luchtwapen heeft gedaan en hoe dicht Europa bij de Vereenigde Staten is gekomen. EEN OUD „ZAKHORLOGE". In den kloostertuin van de kathedraal te Canterbury is bij tuinmanswerkzaamheden een zonnewijzer blootgekomen, welke moet dateeren uit de tiende eeuw en van Saksische makelij is. Door de ophooging van het niveau in den kloostertuin was de zonnewijzer onge veer twee voet beneden de oppervlakte ver- borgen. De zonnewijzer bestaat uit een plaat van zilver, waaraan een gouden ketting beves- tigd is. Een gouden pen. van boven eindigend in een dierenkop van zeer kunstige makelij kan in de plaat overeind worden gezet Langs de randen van de plaat treft men in het Latijn de volgende woorden aan: ,,Pax possessori"" en ,,;Salus factori". Bij het gebruik van den zonnewijzer moet de plaat hangen aan den gouden ketting. Er zijn slechts enkele tijden op af te lezen, n.l. 9 uur 's och- tends, 12 uur 's middags en 3 uur 's middags. De moderne .astronomen hebben den zonne wijzer getoetst, waarbij bleek, dat hij niet bij zonder accuraat bij de aflezing kan zijn ge weest. Maar het instrument is verrassend goed behouden, het goud is niet, het zilver slechts weinig aangetast en het dierenkopje is mooi bewaard gebleven. Op de- plaat komen de namen der maanden in afkorting voor. De onnauwkeurigheid van het toestel is het noodzakelijk gevolg van de betrekkelijk kleine afmetingen. De zonnewijzer moet dan ook bestemd zijn geweest om door den gebrui- ker te worden meegedragen en mag dus be- schouwd worden als het oudste Engelsche zakhorloge, waarvan men weet. o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5