I t t I i I I I De aangifte van de geboorte der jonge Prinses I t I P it Landbouwberichten IRENE EMMA ELIZABETH 8 p P I TERNEUZEN, 7 AUGUSTUS 1939. (Midd. Crt.) DE ZESDE NEDERLANDSCHE SCHELDEVLUCHT. ZAAMSLAG. AXEL. SAS VAN GENT. SCFSTDIJK. Heden voormiddag is te 11 uur door Z. K. H. Prins Bernhard op het Paleis alhier aangifte gedaan van de geboorte van zijn tweede docbter. Deze aangifte werd gedaan aan den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, waarvoor fungeerde de burgemeester van Baam, de beer Jbr. Mr. G. C. J. van Reenen, aan wie de Prins de jonggeborene vertoonde, ten overstaan van de getuigen, Dr. H. Colijn, Minister van Staat en Minister van Algemeene Zaken, en Jbr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, kamerbeer in buitengewonen dienst, van H. M. de Koningin, Minister van Staat en Vice-president van den Raad van State, beiden wonende te 's-Gravenbage. De Prins verklaarde aan de tweede dochter van bem en zijn gemalin Prinses Juliana, de Prinses van Oranje, Prinses van Lippe Biesterfelt te geven de namen De beteekenis van de eerste naam is bet Griekscbe woord voor „vrede", en beeft in deze tijden een bijzondere beteekenis. Wij booren zoo juist van burgemeester Van Reenen dat de naam zal worden uitgesproken ,,Iereen". De tweede naam spreekt voor zicbzelf, bet is de naam van onze onvergetelijke Koningin-Moeder, de derde naam is die van de oud-tante der Jonge Prinses de Groot-Hertogin van Oldenburg. omdat wij voor een ernstiger probleem staan, waarvoor wij de kracbten moeten sparen. Dat probleem is de situatie in Europa. iHoewel Japan dus kan oordeelen, dat bet voorloopig niets te vreezen beeft en terecbt beeft bet tocb een waarscbuwing gekre- gen, dat er grenzen zijn en dat bet oogenblik zou kunnen aanbreken, dat Londen bet Verre Oosten laat prevaleeren boven zijn belangen en verplichtingen in continentaal Europa! Nog afgezien van deze waarscbuwing ligt in de rede van Chamberlain voor de Japanners nog een meer algemeene waarscbuwing niet te ver te gaan met bun eischen voor de onder- bandelingen. Want dan riskeeren zij, dat de onderhandelingen worden afgebroken en de zaak op de spits wordt gedreven, wat gezien de veranderde Amerikaanscbe bouding niet al te prettig kan zijn. In de waarscbuwing aan Japan ligt tezelf- der tijd een waarscbuwing aan Duitscbland opgesloten. Een waarscbuwing en een aan- bod. Het eerste omdat duidelijk gemaakt is, dat Engeland bet zwaarste zal laten over- wegen en dit voorloopig Europa is; bet tweede, omdat de mogelijkheid niet wordt uitgesloten, dat bet zwaartepunt wordt ver- plaatst. Engeland weet nog niet, wat bet doen gaat, scbrijft de Duitscbe commentaar. Maar ,dit moet zoo worden gelezen, dat Engeland zijn program voor alle eventualiteiten beeft opgemaakt, maar dat bet alleen van anderen afbangt, welke zicb zullen voordoen. En dat kan Engeland niet weten. Wij gelooven niet, dat de Japanners zicb door deze rede zullen matigen. Wei is bet mogelijk, dat de onderlinge tegenstellingen toenemen, maar de groep, welke met anti- Engelscbe gevoelens is bebept, zal bierin te meer argumenten vinden om deze actie met nog grooter kracbt dan voorbeen te ont- plooien. Duidelijk beeft Cbamberlain Zater- dag laten merken, dat bij niet wenscbt af te wijken van zijn uitlegging van de overeen- komst tusscben Craigie en Arita en bij de slecbte stemming van den Engelscben premier zal deze wel verder van die van de Japanners afstaan dan ooit tevoren. Intusscben nemen de bericbten over de anti- Britscbe agitatie toe, terwijl ook de Japan- scbe ambassadeurs te Berlijn en Rome weer bijeen zijrt gekomen om te beraadslagen, hoe en op welke voorwaarden bun regeering nauwer met Duitscbland en Italie zou kunnen samenwerken. Deze propagandisten voor de samenwerking met de spil zullen uit de rede van Cbamberlain menig argument kunnen putten ter versterking van bn denkbeelden. Want de openbartigbeid, waarmede de minis ter-president in zijn oprecbte en niet te ver- wonderen verontwaardiging sprak, levert voor hen, die zicb in bun daden door anti- Britsche gevoelens laten leiden, tal van waar- devolle aanwijzingen. Want zij zullen hier- uit de erkenning kunnen putten, dat Enge land machteloos is voor den strijd in twee werelddeelen en zij zullen met voorbijgaan van de waarscbuwingen, maar dat mag men verwacbten van iemand, die in de eerste plaats naar zwakke zijden speurt daaruit de raadgeving kunnen opstellen, dat Japan moet doorgaan met zijn maatregelen, zoolang de situatie in Europa gespannen is of span- nender wordt. Niemand weet immers, waar de grenzen liggen en boewel de afstand voor den toeschouwer nog ver af lijkt te liggen, beeft de ervaring steeds geleerd, dat belang- hebbenden zicb deerlijk in dien afstand kunnen vergissen. Het toeval heeft gewild, dat de bijeenkomst van enkele Japanscbe ambassadeurs samen- valt met de rede van Chamberlain. Zonder twijfel opent deze rede een nieuw gezicbts- punt. Maar naar de opvattingen van deze diplomaten zal zij eerder een versterking dan een verzwakking voor hun standpunt betee- kenen. Hoe men daar in Tokio, maar niet minder in Berlijn en Rome over denkt, is uiteraard ncg niet bekend. De sluier van vaagbeid, welke over de redevoeringen van Cbamberlain en Halifax bing, is nu voor een groot gedeelte weg- genomen. Er bebben waarschuwingen weer- klonken naar alle kanten, waarscbuwingen, welke geen optimisme ten aanzien van den internationalen toestand wettigen. De vrij- wel voltooide mobilisaties in verschillende landen blijken maar al te goede gronden te bebben. Zullen deze waarscbuwingen be- grepen worden op een wijze, dat een botsing kan worden voorkomen? Niemand kan voorspellen of deze vinger- wijzingen: een goed resutaat zullen hebben of er onder ben, die bard kloppend vragen, een weifeling zal ontstaan, welke ben doet overwegen of wellicht een andere weg niet beter ware. Nocbtans zal er in verschillende boofdsteden ernstig nagedacbt worden. Fei- telijk nieuws bracht deze rede niet. Maar als de reeds lang'bekende waarbeid plotseling in al haar naaktheid op tafel wordt geworpen, dan deinst men even terug en worden lange overpeinzingen hervat. Want psycbologiscb maakt het een groot verscbil een afgeleide waarbeid te bestudeeren of baar plotseling voor zich te zien. En de psychologie was en is op het oogenblik meer dan ooit de beslissen- de factor in de intemationale politiek. I i DE GEBOORTE DER TWEEDE PRINSES. Hoewel we bet bericht nog niet hadden ver- wacht, waren onze voorbereidende maatrege len toch reeds getroffen en onze dienst om de bevolking van Terneuzen en omgeving tijdig op de hoogte te stellen der blijde gebeurtenis. En zoo kon bet dan ook gebeuren, dat onze bulletins reeds in den zeer vroegen morgen door onze loopers waren besteld. Zoo kon bet gebeuren, dat er ook waren die, buiten hun slaapkamer ziende, en de reeds uitgestoken vlaggen bemerkende, eerst daarna in hun brievenbus gingen kijken, welk nieuws bet bulletin behelsde. Voorts begonnen om 8 uur de klokken te beieren, hetgeen, zooals wij juist Vrijdag kon- den melden, mede een aankondiging der ge boorte van een vorstelijke telg was. Al spoedig wapperde van de openbare ge- bouwen en vele particuliere woningen de drie- kleur, terwijl in de Westkolkstraat straatver- sieringen werden aangebracbt. Op straat heerschte een ongewone, docb gezellige drukte en werd door de bevolking bet beuglijk nieuws algemeen besproken. REEDS EEN LUIERMAND UITGEREIKT. Het dames-comite, dat zich alhier onder leiding van mevr. Tellegen beeft gevormd, voor bet inrichten van luiermanden en het in- zamelen van gelden daarvoor, teneinde deze uit te reiken aan de moeders van jongge- borenen, die ongeveer ten tijde van bet Vor- stenkind bet levenslicht zouden aanschouwen, beeft daarmede veel succes gehad. Niet min der dan 13 smaakvolle en goedgevulde luier manden waren beschikbaar, en, aangezien er juist ook een jonggeborene was in een gezin dat voor de scheniking in aanmerking kon komen, is reeds Zaterdagvoormiddag door het dames-comite aan de gelukkige moeder een mand bezorgd, die zich daarvoor zeer dank- baar betoonde, aangezien het een gewenschte verruiming van den voorraad kleertjes en wat voor baar kleine meer noodig was, beteekende. OPTOOHT MET MTTZIEK. Ofscboon tegen j.l. Zaterdag geen enkele feestelijkheid was georganiseerd (en voor zoover ons bekend ook niet tegen heden, den Nationalen Feestdag) meende het bestuur van het muziekgezelschap) „De vereenigde werklieden" deze dag toch niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan en organiseerde het tegen den avond een muzikale wandeling. Men trok spelende verschillende straten der stad door en daarbij ontbrak het niet aan belangstelling. Voorts werd er in verschillende amuse- mentslokalen dansmuziek gegeven. DE NATION ALE FEESTDAG. Naar we vernemen is het muziekgezelschap ,,iDe vereenigde werklieden", directeur de heer A. Sehirris, voornemens heden, Maandag- avond, ter gelegenheid van den Nationalen Feestdag des avonds 8 uur concert te geven op de Markt. Te kwart voor zeven wordt af- gemarcheerd van het repetitielokaal. Voorts deelde de voorzitter der Chr. gym- nastiekvereeniging E. M. M. ons mede, dat deze vereeniging voornemens is Maandag- avond te 7 uur een optocht te houden door de stad. Het door bet muziekgezelschap uit te voe- ren programma is als volgt samengesteld 1. Wilhelmus. 2. Wilt heden nu treden uit (Valerius' Gedenckclanck 3. Kroningslied J. A. Scholte. 4. Holland jubelt, marsch Adr. Maas. 5. Zeeuwsch-Vlaamsch volsklied Lijsen. 6. Espagna, wals Waldteufel. 7. Feestmarsch v. d. Glas. 8. Volkshederen-potpourri. Pauze. 9. Voortwaarts marsoh, potpourri W. Ciere arr. A. Dreissen. 10. Napolitaansch visscberslied. 11. Wiegelied Richard Hoi. 12. Franche Amitie, fantaisie J. Martin. 13. Ze zong zoo graag de tweede stem. 14. Prins Eitel Friedrich-marseh H. L. Blankenburg. 15. Wij willen Holland houen. 16. Beatrix-marsch Leert. 17. Volkslied. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie te Terneuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande ge- vonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Etui met inhoud, F. Boes, Vlooswijkstr. 33. Baal erwten, G. Weststraate, Koedijk 30. Fototoestel, J. 't Gilde, Schoollaan 25. (Kindermuts, S. Loof, Bastionstraat 5. Mondharmonica, B. Bos, Kerkhoflaan 27. Bos sleutels, G. 'Hamelink, Steenkampl. 27. Dameshandschoen, A. Brouwer, Oostkant 2. Ceintuur, C. Dees, Bemhardstraat 6. Parapluie en Heerenrijwiel, Bureau van politie. Sleutel, Kaijser, p/a P. W. Wieland, Dijk- straat 65. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: a. met ingang van 1 Augustus 1939 tot gezworene van den Prosperpolder - Neder- landsch gedeelte de heer D. Burm te Clinge b. met ingang van 1 Augustus 1939, tot gezworene van den Koningin Emma-polder de beer A. Borm te Graauw en Langendam; met ingang van 1 Augustus 1939, tot gezworene van den Dijckmeesterpolder de beer C. A. Barbe te Philippine. HET RIJTIJDENBESLUIT. Maandag 14 Augustus treedt bet rijtijden- besluit in werking, dat bet gebeuren van on- gelukken, tot een minimum zal moeten be- perken, door de oorspronkelijke oorzaak: over- vermoeidheid te ondervangen. In groote lijnen omvat het Rijtijdenbesluit de volgende regeling: Het wordt verboden op den openbaren weg een motorrijtuig te besturen in een toestand van oververmoeidheid of gedurende meer dan vijf uren zonder voldoende onderbrekingen van den rit. De werktijd bedraagt ten boogste tien uren (voor bestuurders van taxi's en huurauto's elf uren) en 55 uren per week. De diensttijd, dat is de werktijd met in- begrip van tusscbenliggende rusttijden, mag ten bocgste veertien uur bedragen (voor be stuurders van taxi's twaalf uur), terwijl tus- schen twee diensttijden een onafgebroken rusttijd van ten minste twaalf uren moet liggen. Eenmaal per week moet een onafgebroken rusttijd van dertig uren worden gegeven, waarin ten minste eenmaal in de "drie weken de iZondag moet liggen. Nacbtarbeid wordt beperkt tot zes malen werken tusschen 1 en 6 uur des voormiddags in een tijdvak van twee weken. OOK TE ZIERIKZEE EEN KINDERWAGEN TE WATER. In het begin van de Wandeling, tegenovel den tuin van notaris Van 't Haaf, is Woens- dag een kinderwagen, waarin twee kinderen van F. R. gezeten waren, van de helling in de Gracht, tegenover de gasfabriek gereden, meldt de Zz. Nb. Jac. Krakeel, die op den Grachtweg aan het werlc was, sprong te water, zwom de gracht over en bracht de kleuters op bet droge. DE OPLIGHTINGSAFFAIRE. Zooals wij eenige dagen geleden reeds mede- deelden zijn door de Middelburgsche politie drie personen aangebouden, te weten C. M., Th. V. en J. K. alien wonende te Middelburg, die zich schuldig hebben gemaakt aan smok- kelen, oplichting en verduistering. Omtrent deze aanbouding kan tbans nader gemeld worden, dat den laatsten tijd de recherche herhaaldelijk geruchten ter oore kwam, welke het vermoeden wekte, dat de drie aangehou- den personen zicb bezig hielden met bet ver- handelen van waardelooze rommel, die zij als ecbte cocaine en morphine aan den man bracbten. In den regel zochten zij in onze provincie personen op, die absoluut geen kennis hebben van verdoovende middelen, en die dikwijls te goeder naam en faam bekend staan. Deze personen zouden dan ook voor geen geld van de wereld hebben willen laten weten, dat zij zicb met bedoelden handel inlieten. Zelfs al wordt later dan ook door ben ontdekt, dat zij voor eenige duizenden guldens zijn opgelicbt, dan nog blijft aangifte bij de politie in den regel tocb achterwege. Bovendien doen de benadeelden meestal geen aangifte, omdat de bedrog plegende personen bij den aankoop en verkoop van dien rommel, altijd heel voor- zichtig en geheimzinnig doen, waardoor de ,bonafide kooper in de meening komt te ver- keeren, dat bij zich in verband met dien han del aan een of ander strafbaar feit schuldig maakt. Daarnaast worden de eventueele koopers door de handelaars verleid daar deze hun voor- spiegelen, dat zij met dien handel enorm veel winst kunnen maken. Zoo wordt b.v. naar voren gebracht, dat zij voor een kilogram zoogenaamde cocaine, welke zij voor 1200 koopen, gemakkelijk f 2000 kunnen terug ont- vangen. Om het door hen uitgezochte slacht- offer nog beter tot het koopen te kunnen be- wegen, beloven de „handelaars" voor een nieu- wen kooper te zullen zorgdragen. Donderdag zijn de drie aangebouden per sonen in bet Huis van Bewaring te Middel burg opgesloten als verdacht van oplichting. Het onderzoek wordt inmiddels voortgezet. Zaterdagmiddag is te Vlissingen de zesde Nederlandsche Scbeldevlucbt gebouden. Voor deze vlucbt, georganiseerd door de Zeeuwscbe Vereeniging voor Luchtvaart, bestond dit jaar veel animo. Er werd met vijftien vliegtuigen deelgenomen, waarvan 9 in de sportklasse en 6 in de beroepsklasse. Op het vliegveld Vlis singen sloegen tal van belangstellenden de start van de toestellen gade. De deelnemers hadden tot opdracht van Vlissingen via Oostburg, Hulst, Brouwers- haven, naar het vliegveld Haamstede te vlie- gen en daar een landing te maken. Vervolgens moesten zij via Westkapelle naar Vlissingen, waar de vlucht met 'n doellanding moest wor den besloten. Sommigen hadden tot opdracht de route in tegenovergestelde richting te yliegen. Elke deelnemer gaf voor den start op in hoeveel tijd hij de voorgeschreven route zou afleggen. Controleposten waren opgesteld in Oostburg, Hulst, Brduwershaven en op den vuurtoren van Westkapelle. Bij de controle posten en vooral op bet vliegveld Haamstede was veel belangstelling voor dezen wedstrijd waar te nemen. Tijdens de vlucht kreeg bet toestel van den sportvlieger Visser uit Vlissingen motorsto- ring. Deze liet daarom de laatste controle- post bij Westkapelle vervallen, waama bij be- bouden op het vliegveld Vlissingen neerkwam. Toen de deelnemers successievelijk in Vlis singen binnen begonnen te komen, heeft de heer van Goens, instructeur van de zweef- vliegafdeeling van de Nationale Luchtvaart- school, na door een motorvliegtuig te zijn op- gesleept, enkele demonstraties in een zweef- toestel gegeven. Burgemeester van Woelderen, voorzitter der Zeeuwsche Vereen. voor Luchtvaart, bracht alien deelnemers dank voor bun komst naar Vlissingen en bracht hulde aan de heeren Kruyder, v. d. Grinten en baron van Hdvell, leden van de jury, voor de wijze, waarop zij zich van bun taak hadden gekweten. VIERING VAN DE GEBOORTE VAN DE PRINSES TE MIDDELBURG. Toen Zaterdagmorgen Middelburg ont- waakte verspreidde zich als een loopend vuur- tje de blijde tijding van de geboorte van de Prinses en alom werden de vlaggen uitge stoken, waaronder van den Abdijtoren een viertal nieuwe oranjevlaggen, die ook op den stadhuistoren en als drapperieen uit de ramen van de eerste verdieping werden ont- plooid. Nadat de klokken een half uur hadden geluid klonk van de stealing die thans rond den toren is bevestigd, hoorngeschal uit de klaroenen, die de SDOA Dinsdag j.l. heeft ontvangen van de burgerij. Te 9 uur had van den choertoren van het stadhuis de voorlezing plaats van de oorkonde vermeldende het heugelijke feit en dit bij monde van een heraut, nadat de beide kla- roenblazers zich ook bier hadden doen hooren. De burgemeester stelde voor, eerst het Wil helmus te zingen en zonder eenige begeleiding zongen de honderden, die voor het stadhuis stonden, het volkslied en ook later het ,,Lang zal zij leven" mede. Om 10 uur maakte de SDOA een tocht door de stad, voorafgegaan door de nieuwe diepe trommels en klaroenen, nadat reeds vroeg in den morgen de commandant op de binnen- plaats de dagorder had voorgelezen, meldende de geboorte van de Prinses en de jongelui had toegesproken. Des avonds had in de Abdij een samenkomst plaats, waarbij de oorkonde weder werd voor gelezen, en eerst de Commissaris der Ko ningin en daarop de burgemeester het woord voerde en begeleid door het Middelburgsch muziekkorps verschillende liederen werden gezongen. De nog meer feestelijke herdenking, die nu leed door bet samenvallen met den laatsten kermisdag, werd tot heden, den nationalen feestdag, verdaagd. OTTO VAN HABSBURG LEEFDE MEDE MET ONS PRINSENPAAR. Zaterdagmorgen kwam te Oostburg een auto met een Belgisch nummer, men stopte en de inzittenden vroegen naar de oorzaak van de vele vlaggen. Toen hun de reden van deze nationale uiting was medegedeeld, begaf een der inzittenden zich naar een winkel om Oranjelint te koopen en er de auto mede te versieren. Aartshertig Otto van Habsburg, die met enkele jagers naar Zeeuwsch-Vlaanderen was gekomen, gaf door deze handeling blijk ook mede te leven met deze gebeurtenis in ons Vorstenhuis. Door de Vereeniging ,,Het Groene Kruis' is benoemd tot wijkverpleegster, Zuster M. Hoogband, thans vacantiezuster in bet Gemeentelijk Ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage. Feestelijkheden op den geboortedag der jengdige Prinses. Zooals vrijwel overal was de tijding van de geboorte onzer jongste koninklijke telg op j.l. Zaterdag een groote verrassing. Behoudens een enkeling, die het uit hoofde van zijn be- roep of op andere toevallige wijze heeft kun nen vernemen, werd meer algemeen de blijde mare hier ter plaatse bet eerst gebracht door ons blad, betwelk reeds in de prille morgen- uren door middel van bulletins de heugelijke tijding der voorspoedige geboorte bracht. Het behoeft geen betoog, dat dit het sein was voor het algemeen en schier huis aan huis ontplooien van de driekleur, betzij met of zonder oranjevaan. Maar oranje was weer in aller hart en iedereen uitte zijn voldoening om bet blijde nieuws, dat in minder dan geen tijd algemeen bekend was geworden. In den namiddag werd door de „Oranjerui- ters" een parade gemaakt door de straten van onze stad. Voorafgegaan door een tweetal marechaussee's te paard en een paar hoorn- blazers, werd door een heraut, die voorzien was van een luidspreker, op iedere hoek van straten halt gehouden om de Koninklijke ge boorte andermaal en op bijzondere wijze kond te doen aan de burgerij. In den vooravond werden door de jongste turners-leden van onz'fe plaatselijke gymna- stiek- en tumvereeniging demonstrateis ge geven op de Markt en vele honderden sloegen daar de verrichtingen gade van deze jeugdige garde. Te 7 ure werd door ,,Asaf" een zanguitvoe- ring gegeven die natuurlijk een echt natio- naal karakter droeg en voor het grootste ge deelte uit Vaderlandsche nummers bestond. Tot slot werd achtereenvolgens door de beide harmonie-vereenigingen Concordia" en ,,Hosanna" geconcerteerd en vele honderden gaven daarbij blijk van hunne belangstelling, zoodat bet een ecbte Oranje-avond is gewor den, waarop door alle Axelaars met eendracbt en spontanieteit de aanbankelijkheid en trouw aan Vorstenhuis en Vaderland werd gede- monstreerd. Onder de muziekuitvoering van Concordia" werd door den burgemeester andermaal van- af het hordes van het nieuwe stadhuis voor lezing gedaan van de Koninklijke boodschap en mededeeling gedaan van de namens de bur gerij en het gemeentebestuur met het Konink- lijk Gezin te Soestdijk gewisselde telegram- men. Dit werd aanleiding tot een ware ovatie en de geestdrift barstte los in het gemeen- schappelijk zingen van het aloude Wilhelmus. De jeugd was niet langer te bedwingen en de beenen kwarnen los en alzoo bereikte de feestvreugde reeds Zaterdagavond 'n hoogte- punt, wat het beste doet verwachten voor de feesten, die rond 31 Augustus a.s. alhier offi- cieel plaats zullen vinden en aan welker voor- bereiding thans bard zal worden gewerkt. Gemeenteraad. In de op 26 Juli j.l. gehouden vergadering van den gemeenteraad waren afwezig de heeren Goossens, Neeteson en Van der Westen. Alvorens tot de gewone agenda over te gaan, zal eerst een onderzoek worden inge- steld naar de geloofsbrieven van de nieuw- benoemde raadsleden, te weten in de buiten- gewone vacature-G. J. L. Goossens den beer W. Lammens en in de gewone vierjaarlijksche vacatures de heeren Van der iSpiegel en Dr. A. van Dooy. De Voorzitter deelt mede, dat eerst zal wor den overgegaan tot de benoeming van een commissie, die zich met dit onderzoek zal be- lasten en verzoekt de heeren De Maayer en Van Acker als stemopnemers te willen fun- geeren. Tot leden van deze commissie wor den gekozen de heeren De Leux, Van Acker en Kaas. Dan worden de geloofsbrieven in handen van deze commissie gesteld en wordt de vergadering gedurende dit onderzoek ge- schorst. Na 10 minuten wordt de vergadering her- opent en adviseert de heer de Leux namens de commissie van onderzoek toelating van de nieuwbenoemde raadsleden. Hiema leest de Secretaris de notulen voor van de vergadering van den raad van 25 Mei j.l., die aldus zonder wijzigingen worden vast- gesteld. Punt 2 van de agenda brengt de mededee ling der ingekomen stukken. Ingekomen is een toestemming voor bet jaarlijksche verlof van de burgemeester van 31 Juli tot 26 Augus tus, met dien verstande, dat hij zich in geval van ernstige international verwikkelingen ten alien tijde ter beschikking zal houden om zijn vacantia te onderbreken. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Verder is ingekomen een proces-verbaal van kasopname van de gemeenteontvanger, welks kas met een bedrag van f 8047,79 in orde werd bevondem De aanbieding van de gemeenterekening over 1938 wordt hierna door den raad in han den gesteld van de commissie van onderzoek. Punt 4 van de agenda is de vaststelling der rekening van het burgerlijk armbestuur over 1938. De beer Van Acker leest bet rapport van de commissie van onderzoek voor en ver- klaart, dat deze de rekening in orde heeft be- vonden, maar dat er tegen enkele posten be- zwaar bestaan, zoodat hij verzoekt, daar hier- bij personen ter sprake komen, dit punt in gesloten vergadering te behandelen. De openbare raadsvergadering wordt dus opgeheven en na een langdurig debat her- opent, waarna de Voorzitter meedeelt, dat de rekening als zoodanig wordt vastgesteld. De nieuwe pensioengrondslag van de bur gemeester wordt hierna zonder stemming vastgesteld per 1 Mei 1939 op 2800. Aan de orde is thans een voorstel tot het verleenen van een verhoogd aanvullend voor- schot aan de woningbouwvereeniging Sas van Gent. De Voorzitter licht toe, dat destijds een be drag werd gesubsidieerd van 330 voor de aanleg van een electrische geleiding, maar dat deze aanleg in totaal heeft gekost 347,10, zoodat hij adviseert de subsidie met 17,10 te verhoogen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een verzoekschrift van M. J. de Smet om vergunning tot het afwijken van de open bebouwing aan de Stationsstraat. De Secretaris leest het betreffende verzoek schrift voor, waaruit blrjkt, dat dit verzoek gedaan wordt, doordat de bestaande keuken te klein is, waardoor alle huurders het perceel verlaten. Het advies van de gemeente-archi- tect hieromtrent is, hierover gunstig te be- scbikken. De heer De Leux verwondert er zicb over, dat Burg, en Weth. nu met een dergelijk voor stel in den raad komen, terwijl in verschei- dene met name genoemde gevallen de raad hierin absoluut niet is gekend. Over dit ver zoekschrift wordt hierna gunstig beschikt. Ingekomen is een verzoekschrift van de Katholieke Middenstandsvereeniging ,,De Hanze", afdeeling Sas van Gent, om een be drag van bijv. 250 te willen verleenen als jaarlijksche bijdrage of subsidie voor een jaar- lijks Oranje- of gemeentefeest. Burg, en Weth. adviseeren, hierover afwij- zend te beschikken, daar destijds door den raad was vastgesteld geen subsidie aan ver- eenigingen te verleenen voor het geven van oranjefeesten, dan in heel bijzondere gevallen, maar dat dit moet voortkomen uit de burgerij zelf. Be heer De Leux oordeelt, dat het niet op den weg van de gemeente ligt, de reclame voor De Hanze te betalen, terwijl de heer De Groff meent, dat dit gevaarlijke precedenten zou kunnen scheppen voor andere vereenigin- gen, terwijl ook andere raadsleden zich tegen deze subsidie kanten, zoodat zonder hoofde- lijke stemming afwijzend over dit verzoek schrift wordt beschikt. Thans komt een voorstel van Burg, en Weth. tot het verstrekken van melk aan schoolkinderen. De Voorzitter deelt mede, dat hierover inlichtingen zijn ingewonnen in Middelburg en in Axel, maar dat geconden- seerde melk niet kon worden verstrekt, daar deze niet lang genoeg goed blijft, maar dat wel gepasteuriseerde melk kan worden ver strekt, maar dat dan minimum een kwanti- teit van 200 flesscben per dag moet worden afgenomen. Daar men nooit aan deze kwan- titeit kan komen voor Sas van Gent en deze bijzonderheid eerst na het samenstellen van deze agenda bekend werd, ziet Burg, en Weth. momenteel geen kans de raad een uitgewerkt voorstel voor de melkverstrekking aan te bieden, zoodat ze verzoekt, dit punt van de agenda af te voeren en aan te houden tot een latere vergadering. De Voorzitter ziet nog slechts een mogelijk- heid en dat is, dat een commissie, gevormd uit de Oudercommissie van de school, zich met de melkverstrekking belast en deze com missie dan door de gemeente wordt gesubsi dieerd. Zoodoende wordt dit punt aangehou- den. Punt 10 van de agenda is een voorstel tot het geven van een naam aan de nieuwe straat in de Poelpolder. Een viertal namen was reeds voorgesteld, n.l. Staakjesweg, Polder- straat, Groenstraat en Grensstraat. De heer De Maaijer stelt voor de naam Scheldestraat aan den weg te geven, welk voorstel wordt aanvaard. Burg, en Weth. brengen thans een voorstel tot de aankoop van 1 H.A. 19 A. 10 c.A. bouw- land van de wed. H. Vervaet en consorten in den St. Anthoniepolder voor de aanleg van een woonwagenkamp voor de prijs van f 3960. De heer Van Acker vindt dit bedrag erg hoog voor zulken slechten grond, maar de heer De Leux vindt, dat, nu Burg, en Weth. eindelijk een stuk grond hebben gevonden, er maar op moet worden ingegaan en dat het bedrag wel hoog is, maar dat er tegenover staat, dat de straat, waar het woonwagen kamp thans staat, dan ook zijn rente zal op- brengen, wat zij nu niet doet, daar niemand er zal bouwen, zoolang die woonwagens daar staan. Na nog enkele discussies wordt tot aankoop besloten. Een voorstel tot wijziging van de gemeente- begrooting voor 1939 wordt aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer De Leux boe het nu staat met de aanleg van de riool- put aan de Prinsenkade, daar de menschen daar veel last bebben van overtollig water. De Voorzitter zegt, dat dit niet gaat, daar dat Waterstaatsgrond is. Besloten wordt dan de rioolput te leggen op de hoek bij H. Feyen in de Oostdam, indien dit mogelijk blijkt. De beer De Maaijer vraagt dan nog, boever de vuilniskar op de Stuiver komt, omdat de menschen voorbij de Suikerdijk hun vuil niet kwijt kunnen. De Voorzitter belooft dit te zullen onder- zoeken. De heer De Groff deelt dan nog mede, dat er een klacbt is ingekomen bij hem over een slager aan de Oostdam, dat deze zijn destruc- tie-afval plaatst aan den hoek bij de Wed. Vermast, zoodat de menschen daar veel over- last hebben van de stank, daar dit soms twee dagen daar staat, voor het door het destruc- tiebedrijf wordt afgehaald. De Voorzitter zegt ook dit te zullen onderzoeken, waarna de heer De Leux tenslotte nogmaals het woord neemt, thans over de oude afv-alputten, die ook thans nog door slagers worden gebruikt. Alvorens de vergadering te sluiten, richt de Voorzitter nog het woord tot de aftrendende raadsleden Van der Westen, Goossens en Kaas, met wie hij steeds prettig heeft samen- gewerkt en die steeds naar hun beste ver- mogen hebben gewerkt voor de belangen van de gemeente. De heer Kaas, als eenig aftredend lid, dat aanwezig is, spreekt een kort dankwoord, waama de vergadering om kwart voor negen uiteengaat. DE REGEERINGSTOMATENSOEP. De regeering werkt thans de plannen uit voor een nieuwe tomatensoepcampagne, waar van de details binnen enkele weken aan de pers zullen worden bekend gemaakt. Als on- derdeel van deze plannen zijn thans ingrijpen- de voorschriften gegeven voor de Westland- sche tomatenkweekers. Volgens een bekend- making van de Ned. Groenten- en Fruitcen- trale moesten de kweekers n.l. 30 pet. van hun oogst voortaan aan de struiken geheel laten rijpen. Vorig jaar heeft de regeering soep gemaakt van uit de markt genomen exportrijpe toma- ten, d.w.z. tomaten in halfrijpen toestand, zoo als die aan de Westlandsche veilingen alge meen worden aangevoerd. De tomaat rijpt dan n.l. op weg naar haar bestemming. De tomaat, die aan de struik rijpt, is echter veel zoeter en geuriger en daarom beter geschikt voor verwerking in fabrieken. Hiermede is echter niet gezegd, dat de regeering 30 pet. van de tomatenoogst geheel uit de markt wil nemen. Ook in den vrijen handel zullen deze, aan de struik gerijpte tomaten, afzet kunnen vinden voor verwerking tot puree e.d. Tot dus- verre werd voor fabricage van purbe veel de Italiaansche tomaat aangevoerd, die zoeter heette te zijn, dan de Nederlandsche. Door on- derzoekingen, o.a. in de Proeftuin Zuid-Holl. Glasdistrict, is echter gebleken, dat de Ne derlandsche tomaat uitstekend geschikt is voor fabrieksdoeleinde, mits men het product aan de struik laat rijpen. De overblijvende 70 pet. van den oogst zal inmiddels gemakkelijk aan de vraag van den normalen export blij- ven voldoen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2