Feuiiieton-vertellingen Pluimvee-Rubriek Gemengde Berichten BRABANTSCHE BRIEVEN. MEISJES ONDER VALLENDE BALKEN REDOLVEN. DOOR EEN VRACHTAUTO AANGEREDEN. HOE3K. 10 u., leesdienst; 3 u., geen dienst; 6.30 u., Ds. P. van Strien, van Groningen ZAAjMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u.. Ds. Vreug- denhil, van Oud-Vossemeer. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMISLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. J. Tolsma. Gerol ortneerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. AXiRT. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., de beer A. Visser, van Rotterdam. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., de heer M. A. Mieras. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. MAANDAG 7 AUGUSTUS 1939. Gerefornjeerde Gemeente. TERNEUZEN. 7 u., Ds. J. R. van Oordt, van Zeist. DINSDAG 8 AUGUSTUS 1939. ■Gereformeerde Gemeente. AXEL. 7.30 u., Ds. J. R. van Oordt, van Zeist. Ulvenhout, 3 Augustus 1939. Amico, Toen we dieem Zaterdagmiddag in de bus stapten mee z'n vijven, op weg naar den Luikschen water- expositie, via den An- vers, was er veul volk veur den Bels. Allee hoe is dat? De frangeskes zijn nie duur, 't leven onder de Vlamingen is goei- koop enplazant! De winkels en den heelen negotie daar gaan den vrijen gank; 's nachts om twaalf uren kunde 'r nog ieverans terechte. De goeikoope frangeskes rollen er dus tot diep in den naeht, mee 't gevolg: iedereen verdient genogt van dat nikkel speul-met- en-zonder gaten! De belastingen zijn er gin 10 van bier: 't vertesseltje van ,,die vreed-raaike Ol- landers" bestaat daar al lank niemeer. Wij kunnen daar mee ons frahkskes goed uit de voeten, maar den Belg eigens ginnen cen time minder! 't Is er 'n plazierig, welvarend landje, waar- van onze „Telegraafsche" bolleboozen-staats- mannen nog 'nen heeleboel kunnen leeren! Veural: 'n bietje minder gewichtigheid, meer levensblijheid en de kunst om den welvaart nie te verstikken onder duuzenden wetten, die geconterleerd motten worden deur tienduu- zenden ambteneeren! Elk durpke, hoe klein ook, heeft er z'n een of andere „weareldberoemde" grot, Maria- kapel, waterval, museum, natuurverschijnsel of vermaaksinstelling waar ge altij, maar ook altij duuzenden vrimdelingen en Belgen treft en nooit gendarmes. Zuurkijken- de of redevoerende burgemeesters en andere gezags-verschijnsels, die op 't uur van sluiten b.v. achter "nen boom vandaan springen mee 'n bleek gezicht en 'n open notitieboekske. "t Leven fleurt er en geurt er lijk 'n blom, waaraan den tuinman nie te veul prutst en de hoofdzaak aan Hem overlaat, die 't altij nog 't beste wit! Maar genogt. Ik zou van m'n champiter geraken mee alle nesterijen, die ons in den weg worden gelegd, deur dunlippige bleek- geziohten, veur wien 't leven een reglement is, dat begint en eindigt mee: ,,Het is Ver- boden"'; gevaarlijk instrument in handen van pietepeuters, die daarmee 't leven plat leggen en de welvaartsbronnen verpeeen. 't Was druk in de bus en uit 'n oogpunt van economische expeditie gongen den Fielp, 300 pond zwaar en 'n paar meter boog, en 't Nolleke 60 pond naar schatting en eenen meter „laag", naast malkaar zitten. En lijk dat meestentijen gaat mee zulken aard van uitstapkes: die twee bleven naast malkaar, de heele reis. Aan tafel, in de trams, in de sta- mineekes, afijn den heelen Hekspositie" deur, bleef dat span naast malkaar, zoo hui- selijk meugelijk. Ommers ook thuis heeft ieder, van den baas tot den jongsten gast, ja tot den hond zijnen vasten buurman bij de kachel, onder den notenleer, aan tafel, overal. 't Is dan ook wel ennigte keeren veurge- komen, dat er veur den Nol nie betaald wierd. Als den conducteur om de centen kwam en vader Fielp, onzen penningmeester, betaalde, waarom ie iets naar veuren schoof om zijn beurs te pakken, dan wierd Nolleke, daar in 't hoekske achter den Fielp, heelegaar nie op- gemerkt en den conducteur hield veur vier passagiers af. Gongen we later den tram of de bus uit, dan merkte den conducteur den ,,versteke- ling" zooveul te beter, want eenmaal op de kaseien staande, kreeg Nolleke dan allemans- praats en wuifde den conducteur „breedvoe- rig" toe. Waarop zo'nen mensch dan net een- der naar 't Nolleke keek, of ie docht: „hoe is dat ding nou in m'nen wagel geraakt...?" We hadden pront weer! 'n Doodenkel regen- buike, maar dan weer 'n diep blaauwe locht met blinkend-witte wolkenklodders, die dre- ven om den oud-kanten Lievrouwentoren, daar langs de machtige Schelde mee den wit- ten schuim op 't donkere water. We kwamen, naar gewoonte, wij zijn daarop geabonneerd, onder 'n vette bui aan de Noorder-Statie. Mee 't gevolg, dat we dan altij, achter malkaar aan, lijk "nen troep eenden, die uit den vijver koipt, op 'n drafke 'nen bekenden staminee inschieten, waar we den leut ,,dan maar" beginnen mee 'n goei maal. We zijn daar zoo'n bietje thuis al; de gargons en de Madame kennen ons en zien ons geren, omdat wij hier altij komen mee „versche" frangen, die nog niks gelejen heb- ben Gewoonlijk leggen wij hier dan ook 'n solied fondamentje om 't gebouw van "n paar dagen gezelligheid degelijk op te grondvesten. En ook deuzen Zaterdagavond hielden wij ons eigen sjecuur aan die goeie gewoonte. Maar deuzen keer wierd hier den grondslag geleed veur ons 'eerste drama mee den Nol, Nolleke, vrijgezel, rentenier, zestig jaren, is zoo klein als ie bleef, gewend te commandeerenGin wijf kreeg (of wou) de kans, om hum te dresseeren! Dus hij gaat zijnen eigen gank, bluft, sjamfoetert, ja, ik heb 't oe meer motten zeggen,gebruikt veul te groote woorden veur zijnen doen! En ge kunt 'm gin grooter plazier doen, dan rekening mee 'm te houwen. 'Nen gelukzali- gen gimlach trekt dan langs zijn neus naar zijnen mond, waar ie den lach stiekum schijnt op te proeven. In laat verdwijnen. Kan ie dan ook de leiding van den leut in handen krijgen, efkes 't middelpunt worden van 't vertier, dan is er ginnen, royaleren kameraad! Dan gooit ie mee sigaren en rondjes; com- mandeert mee zware stem en zwaaiende arm- kes de kelners, of de bazin, wordt op 't end uitgelaten, kraffelt op tafel en draagt den veur 'n antiek, zwaar dramatisch lied, dat de tranen over oew wangen loopen van 't... lachen! Want in alien ernst spult ie elke rol uit 't drama, van den ouwen edelman af, tot de bedrogen prinses toe. 'Hij bait de vuiste- kes, rolt mee de oogen, maar 6ok: hij be- zwijmt lijk 'n bevallige prinses, die daar ver- neemt dat ,,heuren edelen vader wierd Ver- moord deur het vlijmscherpe zwaard van rid- der Dagobertus, dien zij te teer beminde!" Nolleke dan te zien bezwijmen is. 'n feest veur oewen lever. Ge lacht oew eigen tot 'nen kurketrekker 't Was er den Blaauwe om begonnen Nolleke zoo wijd te krijgen, dat ie op z'n kousvoeten op de biljert zou gaan staan, om in den An- vers 'n gala-premiere op te voeren van: ,,De Bedrogen Prinses Of Het Kindeke Onder De Bedstee." ,,'Lot mijn maar begaan", had den Blaauwe in m'n ooren gevezeld. En terwijl wij onze natte petten en hoeien ophongen, 'n gezellig tafeltje uitzochten, Nolleke zeilde zijn bol- hoeike over den kapstok, 6p 'n tafeltje, over 'n glas bier, Sen Fielp had dus dalijk al schaai aan 'm onderwijl dat alles geregeld wierd, stond den Blaauwe te prevelen aan den toog, waar ie lijk hij me later verklaarde, aan de madame vertelde, dat den Fielp deuzen keer zijn wonderkind had meegebrocht, 'n manneke van 'n jaar of vijf, mee 'nen kop van zestig. „Ge verstaat," had den Blaauwe ge- treurd: „veur onzen Veurzitter 'n groot kruis, maar ja, z'n vrouw is destijds geschrokken van 'nen vallenden handveger en toen 't man neke ter weareld kwam, moest dalijk den bar- bier komen, om Nollekes baard af te doen. As ie nou dalijk aan den gargon 'nen grooten pot bier besteld, madammeke, dat doet die snotneus altij lot 'm dan 'n bekerke melk brengen, astemblief!" 't Is vried, menier den Blaauwe," vond madame: ,,maar 'k zal den gargon wel op z'n art drukken oe 'm eeft te doen, zulle! En is den dreumes goe gezond?" „As 'n vischke in 't water, madame!" „Da's dan nog geluk bij den malheur!" „Betrekkelijk, betrekkelijk," treurde den Blaauwe. Aaigenlijk wel, ja," vond modame. ,,Zonde, dieen menier Philippe is zo'nen merveiljeuzen, knappen, deftigen tiep!" Toen vond den Blaauwe 't genogt en gong 'ns naar den cour. Maar seconden later al, hadden we 't spul gaande. Als Nol, mee twee handen de maat aangevende, 'nen grooten. pint bier had be steld en den kelner 'm mee 'n stalen gezicht (den kearel wist nie beter!) 'n kroeske melk brocht, dan zonder te bedenken, ongetemd en diep verontweerdigd, smeet Nolleke den gargon den melkkroes naar den kop, onder de groote woorden: „van de borst, ben 'k al zes tig jaren af, papjong!" ,,Gargonneke dro6p van den melk. Beefde op z'n beenen. Den witten melk siepelde langs de schei, deur 't zwart-glimmende haar. Dan kwam Madame. Pakte menier Philippe aan! Klapte: „dat 'n curieus schandaal was om zo'nen snotpiek ter weareld te brengen lak dat vreemde Nolleke en dat 't nog 'n mer- veiljeuzer schandstuk was, om ,,'dat" dan mee te nemen naar den Anvers!" ,,Dat"' hoorde thois in 'n ondenok, in de apenkooi of in 'nen circ, maar in ginnen def tigen staminee, op den Antvaarpschen Mer!" 't Duurde efkes eer de zaak uit 't weer- garen was. Eer Madame begreep dat Nolleke gin wonderkind was van den bakker, dat Nol zestig jaren was en 'nen grooten pint had be steld. Ennedat den Blaauwemaar die keek zoo leuk naar 't Madameke, dat zij in den lach schoot, den gargon uitkafferde en zij eigens veur Nolleke gong serveeren 'nen schuimenden pint, om z6o in den schuimkop te bij ten. Maar daarmee was 't ijs gebroken. Nol was erkend! En dus kwam ie rap op toeren! Dus stond ie na de so,ep op de biljert en liet daar de Prinses van 't Kindeke onder de Bedstee in zwijm vallen, zo6 natuurgetrouw, dat ie eigens haast bewusteloos bleef liggen, mee zijnen grooten kop op den korten band van de biljert! Madame achter den toog had handen tekort om 'ren buik vast te houwen. 't Menschke gilde lijk 'n mager verken. Miaiar Toen moest 't lieve leven van dieen eersten avond nog beginnen! Als we 'n goei uurke later ,,'ns op 'n ander gongen zien", dan misten we, 'n paar straten wijer, den Nol! En toen we 'ns goed praki- zeerden, kwamen we tot de ontdekking, dat Nolleke nie mee ons naar buiten was gegaan. En dat ie ook nie in 't cafe was gewist op dieen oogenblik. We hadden 'm glad ver- geten! Dat was de zaak. Ochja, hij was veur 't eerst mee, we waren nog nie aan 'm gewoon. Als we verom gongen, hoorden we, dat ie scheldende was vertrokken. Scheldende op zulke lekkere jongens, die nog gin tijd had den om op 'nen kameraad te wachten! Of Madame wist, waar dat tuig meestal over- nachte. Daat wist Madame. ,,Dan vind ik ze vannacht wel", had Nolleke gezeed: „en lees mergen oew ochtendblad maar na, Madame! Ge zult lezen van minstens 'nen massamoord. 'k Slaai ze eerst buiten westen mee den hak van m'nen schoen! Oudoe!" Zoo was Nolleke naar buiten gebaggerd, want 't was sjuust weer gaan regenen. „De zaak is goed geregeld," zee den bakker: „Nol wit waar we slapen, we zien 'm mergen dus vaneigens en hij vurmt deuzen havond ginnen honkosten post op de frangeskes!" 's Nachts, amico, om half een, we zaten aan 't ,,slopmutske'" veur *'n cafe, kwam Nolleke veurbijOnder den erm (ge mot nie vra- gen hoe! Hij hong er naast als 'nen bood- zakkenschapj onder den erm mee 'n Ant- werpsch kadeeke..^...! Ik docht da'k brook. Wat 'm in Ulvenhout in gin zestig jaren gelukt was, hier had ie in enkele uren ,,vaste verkeering" opgedaan. Wij namen alle vier diep onzen hoed af. Nolleke groette verwaand terug, zee: ,,vroest, schobbers!" ,,'k Laat me angen, has dat die prinses nie is", zee den bakker. Tranen heb 'k me gelachen! Den anderen mergen Misschien daarover 'nen volgenden keer. 'k Mot er nou gaan afscheien. Veul groeten van Trui, Dre in, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t. a. v. DRE. Vragen, daze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegei voor antwoord insluiten en blad vermelden. ZOKG VOOR DE INENTING TEGEN DIPHTHERIE. Ik heb er al eenige keeren op gewezen er vooral aan te denken niet te laat te zijn met het inenfen tegen diphtherie, doch daar diphtherie naast de verlamming en de chro- nische coccidiosis een der ergste herfst- en winterziekten is, wil ik er nog op terug komen. En dit temeer, omdat diphtherie ab- soluut niet voor behoeft te komen als we op tijd ons in acht nemen en de kosten thans miniem zijn tegen de onkosten die we later krijgen als de ziekte uit mocht breken. Over de ziekteverschijnselen zal ik thans niet spreken, de tijd voor de ziekte is er nog niet, ik wijs alleen op de enorme schade. De ziekte breekt uit in den herfst en winter bij onze beste jonge hennen en die dan in den vollen leg moeten zijn en ons eigenlijk voor een groot deel van het seizoen de winst moe ten opleveren. Niet alleen dat de dieren er aan kunnen sterven, vielen ze ineens dood dan was dit minder erg dan het verloop dat we meestal zien, allemaal zieke, snotterige, druiligere kippen die niet eten en niet meer leggen. Een geweldige schade dus in allerlei opzicht en een schade die we in maanden niet te boven komen. En deze schade kunnen we vermijden als we bijtijds in laten enten. De enting berust er op om de dieren bijtijds ongevoelig te maken tegen de smetstof die in herfst en winter blijkbaar overal rond zweeft waar maar kippen gehouden worden. We be- hoeven er niet aan te denken, dat we een hok ontsmetten kunnen tegen diphtherie-smetstof. Zelfs als het luk'te een hok te ontsmetten zou het enkele dagen later toch weer besmet kunnen zijn door de lucht, Stof, insecten, mus- schen, enz. Reken er dus op, dat elk bedrijf de smet stof bevat, dat is verreweg het veiligst. Dat idee behoeft ons bij diphtherie heelemaal niet te verontrusten, want de enting werkt bijna met 100 zekerheicl. De enting geeft echter pas na ongeveer drie weken de gewenschte ongevoeligheid en dat is de zaak waar de meesten zich mee vergissen. Men is zoo ge wend dat een geneesmiddel direct helpt en dan denkt men dat het nog vroeg genoeg is als de ziekte er is en dan is het te laat, want de entstof werkt wel voorbehoedend, doch in de meeste gevallen niet genezend. Wel wordt het in noodgevallen nog geprobeerd als de ziekte uitbreekt de dieren te enten, maar omdat de entstof pas na drie weken werkt, is de ziekte al dik in den koppel aanwezig voor de entstof kan gaan werken. Er kom't nog wat bij: de enting roept na- tuurlijk een flinke reactie in het lichaam op en zijn de dieren nu eenmaal aan den leg dan kunnen ze er zelfs door van den leg geraken. Verder is in den herfst het weer meestal on- gunstig, de kippen zijn da,n vaak gevoelig, snotterig en dan werkt de entstof dubbel hevig in. Als men in den zomer ent is het weer gunstig, de dieren loopen nog lekker buiten in de frissche lucht, zijn nog niet aan den leg en hebben hoegenaamd niets te lijden van de inenting. Natuurlijk moet het inenten deskundig ge- schieden. Men moet niet lang achter de dieren gaan jagen om ze te vangen, ze raken daar- door geheel van streek, ook als men ze niet zou enten. Iedere pluimveehouder behoort zoogenaamde vangkooien te hebben, kratten van gaas die men voor de uitloopgaten zet. Daarin drijft men heel rustig de kippen tot er ongeveer een twintig in zitten. Deze worden nu buiten geent en meteen losgelaten. De enting gebeurt aan een been nadat eerst een aantal veeren uitgeplukt zijn. Denk er om deze veeren niet in de rennen of hokken te laten liggen, hark ze na het werk bijeen, anders gaan de kippen er aan pikken en werkt dit veerenpikken en kannibalisme in de hand. Stel dus niet uit, zorg dat uw kip pen thans geent worden. Dr. B. J. C. TE HENNEIFE. (Nadruk verboden.) Dinsdagochtend omstreeks half zeven is een ernstig ongeluk gebeurd op het terrein van de conservenfabriek Zuid-Beveland te Krab- bendijke. Op dit terrein wordt een nieuw magazijn gebouwd, ten behoeve waarvan er een stapel panken met daarachter een nog hoogere stapel blaken, beide afgedekt met een zeil lagen. Op dezen stapel planken waren twee fabrieksmeisjes, de 17-jarige S. en de 20-jarige K., gaan zitten, omdat zij te vroeg waren. Zij leunden tegen het zeil van den grootsten sta pel, toen de balken plotseling gingen glijden en de meisjes onder de vallende balken wer- den bedolven. Zij werden daarbij ernstig ge- wond en zijn met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom ver- voerd. De toestand van mej. K. is zorg- wekkend. (Zie verder Laatste Berichten.) NEDERLAND VERWENT DE VIEKLENG. De vierling in Hengelo blijft, meidt „De Telegraaf" uiteraard de belangstelling trek- ken, al respecteert ieder zooveel mogelijk het verzoek van burgemeester, ouderpaar en dok- ter, om de grootst mogelijke rust om en in het huis te bewaren. Alleen uit het drukke bezoek van de post is af te leiden, dat er wat bijzonders in het huis aan de Frans Halsstraat no. 7 is gebeurd. De stroom van felicitaties is zoo groot, dat de vader uren noodig heeft om brieven, kaar- ten en telgrammen te lezen. Deze komen van heinde en verre, zoowel van particulieren als van vereenigingen. Ook uit zich de belangstelling in meer daad- werkelijken vorm. 'Kinderkleertjes, zeep, vruchten enz., een formidabel krentenbrood naar oud Twentsch gebruik, het zijn alle zaken, die in groote hoeveelheid binnenkomen en natuurlijk gaarne worden geaccepteerd. Zuster Bonga, tot dusver werkzaam in het Algemeen Ziekenhuis en 'n deskundige op het gebied van kinderverzorging, heeft heden haar arbeid aangevangen, na een bespreking met den burgemeester en den behandelenden dokter. Moeder en kinderen maken het uitstekend. Het vierde kind ligt afzonderlijk omdat het wat extra-izorg noodig heeft. De directie van de fabriek, waar de heer Pijlman werkt, heeft door extra-vacantie den vader van den vier ling in de gelegenheid gesteld, de vele zorgen en werkzaamheden in het huis te helpen ver- lichten. DE GESLAAGDE OPERATIE IN VOLLE ZEE. Aan boord van het m.s. „Christiaan Huy- gens" arriveerde Woensdagmiddag kapitein R. van Rees Vellinga, gezagvoerder van het vrachtschip ,,,Simaloer" van de maatschappij ,,iNederland", die ruim een maand geleden in de Golf van Aden aan boord van het m.s. ,,Marnix van St. Aldegonde" een spoed- operatie had ondergaan. Kapitein Van Rees Vellinga, was lijdende aan een gecompliceerde blindedarmontsteking. Onmiddellij'k operatief ingrijpen was noodzakelijk. Telegrafisch werd contact gezocht met de ,,Marnix" waarna de patient op het passagiersschip is overgeno- men. De scheepsarts, Dr. Van der Gugten, heeft daarop in voile zee de patient geope- reerd. Kapitein Van Rees Vellinga is daama overgebraeht naar een hospitaal te Port-Said, waar hij gedurende drie weken is verpleegd. Op 22 Juli arriveerde met m.s. „Christiaan Huygens" op de thuisreis te Port-Said en nadat de scheepsarts zich overtuigd had, dat de patient de reis naar Nederland kon vol- brengen is kapitein Van Rees aan boord genomen. Direct na zijn aankomst is de zieke per auto naar zijn woning te Bloemendaal ver- voerd. Zijn toestand is zeer bevredigend, al zal het nog eenigen tijd duren, voor hij geheel hersteld is. MOORDAANSLAG TE LEIDEN. Woensdagavond laat is op de Langegracht te Leiden een moordaanslag gepleegd, waarbij de 30jarige textielarbeider J. F. T., wonende aan de Uiterstegracht, zoodanig met een mes is toegetakeld, dat aanvankelijk voor zijn leven werd gevreesd. Omstreeks twaalf uur wandelde T. aldaar met een juffrouw die hij naar huis "zou gelei- den. Toen zij ter hoogte van de Vincentius- poort waren gekomen, hoorden zij iemand hard achter hen aanloopen en had volgende oogenblik had een man den niets vermoeden- den T. met een zakmes twee diepe steken in den rug tusschen de schouderbladen en het hoofd toegebracht. Het slachtoffer dat hevig bloedde, wist zich naar de portiersloge van de stedelijke lichtfabrieken te sleepen, waar hij voorloopig werd verbonden, in afwachting van de komst van den eersten hulpdienst, die hem naar het academisch ziekenhuis over- bracht. De man had zoo veel bloed verloren, dat aanvankelijk voor zijn leven werd ge vreesd. Donderdagochtend was de toestand iets beter, al was deze nog zorgelijk. De dader, de 36jarige werklooze M. v. Z., werd even later in zijn woning gearresteerd, hetgeen met eenig verzet gepaard ging. Over de motieven tast men volkomen in het duister. De verslagene noch diens metgezellin herinneren zich den dader ooit eerder te heb ben gezien, terwijl de laatste vertelde ook het slachtoffer en de hem vergezellende juffrouw niet te kennen. Vermoed wordt dan ook, dat hij in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. De man blijft voorloopig in verzekerde be waring. POGING TOT BRANDSTICHTING DOOR GEESTESZIEKE. Woensdagmiddag heeft een vrouw, die vijandige gevoelens tegen de bewoners van 'n eerste verdieping van een woning in de Okeghemstraat te Amsterdam koesterde, ge- poogd brand te stichten. Zij goot petroleum in de brievenbus en wierp er een paar brandende lucifers achteraan. Nog voor dat de brand een ernstigen omvang kon aannemen, hadden de bewoners het brandje in de brievenbus opgemerkt en werden de vlammen gedoofd, zoodat erger werd voor- komen. Aangifte volgde bij de politie, die de vrouw aanhield. Men bleek met een geesteszieke te doen te hebben, die in den waan leefde, dat de bewoners van het bewuste huis haar kwaad wilden doen. De vrouw is naar het Wilhel- minagasthuis overgebraeht. MEISJE AANGEREDEN EN GEDOOD. Donderdagmiddag te ruim half een is onder de gemeente Mierlo, nabij de brug over het Eindhovensch kanaal, een 15-jarig meisje, dat aan den leant van den provincialen weg Hel- mondEindhoven met nog enkele andere meisjes hep, door een militairen auto uit Eindhoven aangereden. Het meisje was op slag dood. Donderdagmiddag omstreeks half vier is de 18-jarige mej. A. J. M. van der M. uit de Nunspeetlaan te 's-Gravenhage, toen zij per rijwiel van de Thorbeckelaan de Laan van Meerdervoort opreed. aangereden door een vrachtauto, bestuurd door den 23-jarigen N. J. de V. uit de Vaalrivierstraat. Het meisje kreeg een schedelbasisfractuur en is in zeer ernstigen toestand naar het Roode Kruis- ziekenhuis overgebraeht. DE ONEERLIJKE VINDER. Eenigen tijd geleden raakte een automobi- list in het westelijk stadsdeel te Rotterdam een tasch kwijt, waarin 2000 zat. Donderdag kwam bij den verliezer, den heer H. J. S., de 34-jarige glazenwasscher J. K., die mededeel- de. dat hij de tasch had gevonden. Toen bleek, dat hij niet afwachtend of hij een belooning zou krijgen, maar vast 180 van het bedrag ten eigen bate had aangewend. Dit feit stem- pelde hem tot oneerlijke vinder en daarom heeft de politie hem dan ook, meldt de N. R. Crt., aangehouden. DIEFSTAL TIJDENS EEN REISJE. De 24-jarige C. H. is te Rotterdam gear resteerd, omdat hij tijdens een reisje, dat hij met een gezelschap per autobus maakte uit de portefeuille van den leider van de reis een bedrag van f 30 heeft gestolen. H. heeft den diefstal bekend. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GETROFFEN. Bij werkzaamheden aan een schakelkast van het electrische licht aan den Maasdijk in de gemeente Naaldwijk, is de hulpmonteur C. A. Boeterse met het hoofd met een onder stroom van 200 volt staande draad in aan- raking gekomen. Een voorbijganger trof hem in bewusteloozen toestand aan. Met brand- wonden aan hoofd en armen en met een her- senschudding werd de getroffene naar het wijkgebouw van het Groene Kruis vervoerd. VIJF PERSONEN UIT LIMBURG UITGEiWEZEN. Ongeveer veertien dagen geleden werden in het veld tusschen Sittard en de Duitsche grens door de Nederlandsche kommiezen en marechaussee enkele personen uit deze streek aangehouden, in wier gezelschap zich een Duitsche Joodsche doctor in de rechten be- vond. Terstond rees het vermoeden, dat deze over de grens gesmokkeld was. Het ingestel- de onderzoek bracht dit niet alleen aan het licht, maar men bleek te doen te hebben met een uitgebreid complot voor het overbrengen van Duitsche uitgewekenen via ons land naar Belgie. Het onderzoek heeft ertoe geleid, dat Woensdag het bevel van den procureur-gene- raal te Den Bosch afkwam tot uitwijzing uit het bewakingsgebied van vijf personen, t.w. mej. S. en mej. G. uit Broeksittard, mej. Van H. uit Sittard, den heer K. en den taxihouder P., eveneens uit Sittard. Behalve mej. G., die in Duitschland is aangehouden, zijn deze per sonen heden uit Limburg geleid. Daar het onderzoek nog gaande is, is het mogelijk, dat nog meer uitwijzingen zullen volgen. Den laatsten tijd zijn een vijftiental Duit sche uitgewekenen door dit complot over de Limburgsche grens gesmokkeld in de buurt van Sittard en zij werden dan door P. naar de Maasdorpen gereden vanwaar zij met een bootje over de Maas naar Belgie werden gebracht. Bij het onderzoek is komen vast te staan dat de groep vertakkingen heeft van Keulen tot Brussel en Antwerpen. Wanneer de over- gebrachte Duitschers in Belgisch-Limburg waren aangekomen werden zij door P. verder Belgie ingebracht. Bij de aanhouding van den Duitschen rechts- geleerde, die na verhoor over de Duitsche grens is teruggeleid, waar hij in handen van de Duitsche politie is gevallen, bleek dat hij een koffertje met bankpapier ter waarde van 40.000 a 50.000 mark in zijn bezit moet heb ben gehad. Dit koffertje zou door handlan- gers worden overgebraeht doch is vermoedelijk bij de aanhouding door de Nederlandsche politie zoek geraakt. In verband hiermede heeft de Duitsche politie enkele personen aan gehouden, verdacht van poging tot deviezen- smokkelarij. Het koffertje is echter nog niet aehterhaald. BOERDERIJ AFGEBRAND. Maandagmiddag ongeveer twee uur is in de schuur van de boerderij v#n den heer L. v. d. Broek aan den Oosterweg te Haren bij Groningen, tengevolge van hooibroei brand ontstaan. Het aangetaste hooi werd door de brandweer naar buiten gesleept en gebluscht. Tot tien uur des avonds heeft zij de wacht gehouden, omdat zij vreesde, dat het vuur op- nieuw zou uitbreken. Toen is zij ingerukt. Maar Dinsdagochtend sloegen de vlammen opnieuw uit. De brand greep nu zoo snel om zich heen, dat de boerderij met schuur en bij- schuur geheel in de vlammen is opgegaan. Behalve een kistje met sieraden en eenige bankbiljetten kon er niets worden gered. POLITIEK RELLETJE OP DE ROZENGRAOHT TE AMSTERDAM. In verband met het relletje van Vrijdag- avond op de Rozengracht te Amsterdam, waarbij politieke tegenstanders een colporteur van „Volk en Vaderland" hebben mishandeld,. heeft de politie van het bureau Marnixstraat een 34-jarigen en een 18-jarigen man aange houden en op het bureau opgesloten. Zij zul len voor den officier van justitie worden geleid. Verdere arrestaties in deze zaak zijn nog te wachten. AUTOBUS IN EEN RAVIJN GESTORT. Nabij Quesda op den weg van Peal naar Becerro is een autobus geslipt en in een ravijn gestort. Acht personen werden gedood en zes gewond. De bus vervoerde jongens en meisjes van de Phalanx, die zich naar Jaen hadden be- geven om juweelen en gouden en zilveren munten te overhandigen, die ten behoeve van de staatsfondsen waren ingezameld. MOORD IN BE GEVANGENIS. In de gevangenis Tjipinang in Ned. Indie kregen twee veroordeelden ruzie, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes de halsslagader doorstak, met het gevolg, dat de verslagene spoedig daarna overleed. De ruzie was ontstaan over een oude schuld- kwestie, die dateerde van voor de tegenstan ders elkaar in de gevangenis ontmoetten en liep over een bedrag van 15 cent. (Bat. Nbl.) EEN STELLAGE INGESTORT. Een stellage, gebruikt bij den bouw van een betonnen brug in een kalksteengroeve bij Wuppertal, is ingestort, waardoor een aantal arbeiders meegesleurd werden. Men heeft zes lijken te voorschijn gebracht, terwijl van de vijf levend bovengebrachte arbeiders vier zwaargewond waren. EEN AMERIKAANSCHE BEUL KRANKZINNIG GEWORDEN. De Amerikaansche pers maakt er melding van, dat Robert G. Elliott, de Amerikaansche beul, die Hauptmann, den ontvoerder van het zoontje van Lindbergh, ter dood gebracht heeft, evenals de terroristen Sacco en Ven- zetti, plus nog bijna 300 anderen, wegens ge- vaarlijke krankzinnigheid opgesloten is moe ten worden. Het leven van dezen beul is een martelgang geweest. De Amerikaansche gangsters hadden zooveel rekeningen met hem te vereffenen, dat hij voortdurend voor zijn leven moest vreezen. Daar hij in zes staten beul was, kon het hem langen tijd gelukken zijn identiteit verborgen te houden. In een van zijn eerste contracten was reeds een bepaling opgenomen, dat hij bij zijn ver- schijnen voor den electrischen stoel een zwar- ten doek voor het gezicht mocht dragen. Maar bij een executie gebeurde het door de onhan- digheid van een zijner helpers, dat de doek af- gleed en de joumalisten gelegenheid hadden te constateeren, wat het beroep was van een rustig klein burger, die een coquette villa be- woonde in de omstreken van New York. Eeni ge maanden daarna werd deze villa door een machtigen bom opgeblazen en totaal vernield. Robert Elliott kon met zijn vrouw en kind het veege lijf nog redden. Sindsdien leefde hij, gescheiden van zijn ge- zin en familie, als een opgejaagde in allerlei obscure hotels en moest zijn liefhebberij, het tuinieren, opgeven. Hij wist, dat zijn voorgan- ger het leven er slechts af had kunnen bren gen door zijn be trekking op te geven en aan de belanghebbenden te verklaren, dat hij een villa buiten New York zou gaan bewonen. Een volgende aanslag bracht Elliott aan den rand van krankzinnigheid. De laatste execu tie heeft deze beul zoo aangegrepen, dat hij zijn beroep onmogelijk meer kon voortzetten. Thans heeft men hem in een dwangbuis moe ten slaan en naar een krankzinnigengesticht vervoerd. MOHAMMEDANEN, DIE DE KOMST VAN GHRISTUS VERWAOHTEN. Het mededeelingenblad van de inwendige zending in Frankrijk bevat een stuk van zen- deling De Perrot, die Palestina, Algiers, Ma- rokko en Centraal-Afrika bereisde. Hij schrijft o.m. het volgende: ,,Mijn ontmoetingen met Arafoieren hebben mij een aangrijpend en tot nog toe weinig be kend feit geopenlbaardde Arabieren ver- wachten de wederkomst van Christus! De be- wakers van de Omar-Moskee in Jeruzalem zeggen, dat de gouden poorten slechts een- n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2