Een historische Julimaand Het voorspel tot het grootste drama, dat de wereld ooit beleefd heeft In deze dagen gaan de gedachten terug naar hetgeen zich vijf en twintig jaar geleden afspeelde, het voorspel tot het grootste drama, dat de wereld ooit gekend heeft. Hieronder laten wij een overzicht volgen uit die bewogen dagen. 25 JAAR GELEDEN.... Maarschalk Jofi're, opperbevelhebber van het Fransche leger in 1914, de held van de Mame; indien hij er niet geweest was, zou de oorlog wellicht binnen enkele weken beslecht geweest zijn. „Op deze historische plaats heeft Ga- vrilo Prinzip de vrijheid verkondigd", al- dus luidt met den datum van 28 Juni 1914 in Cyrillisch schrift de gulden inscriptie van een zwart-steenen gedenkteeken, welke in 1930 geplaatst werd bij den brug te Se- rajewo, waar de 19-jarige gymnasiast zijn moordwapen met een welgemikt schot richtte op den Oosterjrijkschen troonopvol- ger aartshertog Frans Ferdinand en diens gemalin gravin Ohotek. En ongeveex een kilometer buiten de stad op het Serviseh- orthodoxe kerkhof bevindt zich op de laat- ste rustplaats, waarheen het stoffelijk over- schot van den moordenaar in 1920, twee jaar na zijn dood in gevangenschap te Oll- miitz, was overgebracht, een grafmonument als een hulde aan den zg. strijder voor de Slavische vrijheid. Bovendien werd het vo- rig jaar in zijn geboorteplaats Bosansko Grahovo een gedenkteeken te zijner eere opgericht in den vorm van een gebouw met een leeszaal en andere cultureele in- stellingen, hetgeen een markant bewijs vormt, hoe diep onze hedendaagsche „cul- tuur" wel moet zijn gezonken. De tragiek van deze heele historie is wel dubbel schrijnend, als men daarmede ver- gelijkt, op welk een denigreerende wijze de slachtoffers van dezen laffen moord, het Kroonprinselijk echtpaar, vanwege zijne morganatische echtverbintenis op instigatie der Weensche hofkliek, overhaast en zon- der het minste eerbetoon als het ware ten grave werden gesleept. Maar nog gruwelijker zou de droeve na- sleep zijn van dat eerste schot, dat om 11 uur 15 van dien rampzaligen dag werd ge- lost en een tragiek van millioenen men- schenlevens ten gevolge zou hebben. Het afvuren van dat schot werd het sein tot het inwerkingtreden van het ingewikkelde ra- derwerk, dat men politiek pleegt te noe- men. Tal van raadselen over het verloop der daarop volgende besprekingen en politieke demarches zijn heden ten dage nog steeds onopgelost, ondanks de ontzagwekkende hoeveelheid litteratuur, welke aan het uit- breken van den wereldoorlog is gewijd. Eerst later, als de memoires van de daarbij betrokken politici eenmaal het licht zullen hebben gezien, zal mogelijk een beter his- torisch inzicht in den gang van zaken kun- nen worden verkregen. naar het Noorden niet uit te stellen en ver- trok den volgenden dag. De Oostenrijksche ministerraad kwam op 7 Juli bijeen, op welke zitting werd beslo- ten een nota aan de Servische regeering te zenden. Een week later echter vergaderde deze ministerraad opnieuw, ditmaal te Ischl. Bij die gelegenheid werd besloten in plaats van een nota, Servie te vergasten op een ultimatum. De Engelsche gezant kwam hiervan op 16 Juli ontijdig op de hoogte en seinde dit onmiddellijk aan zijn regeering te Londen, terwijl ook de Fransche en Rus- zijn troepen in hun standplaatsen. De Fran sche gezant te Londen, Paul Cambon, werd ter informatie naar Parijs geroepen, waar hij tot 27 Juli verbleef. De hachelijke situ- atie noopte voorts den Duitsdhen Keizer overhaast naar de Duitsche hoofdstad terug te keeren. Nauwelijks was de nieuwe dag daarop aangebroken, om om 1 uur des morgens van den 26en Juli werd voor de Russische vestingen de oorlogstoestand geprocla- meerd. Nog minder dan 2i/a uur later volg- de officieel de van-kracht-wordin,g van den oorlogsvoorbereidingstoestand voor het ge heele Europeesch-Russische gebied. Daarop richtte de Duitsche regeering aan Rusland de waarschuwing, dat Russische mobilisa tie-maatregelen tegen Duitschland onmid dellijk de Duitsche mobilisdtie ten gevolge zouden hebben. Engeland weigerde in te gaan op een ver- zoek van Duitschland om te St. Petersburg een matigenden invloed uit te oefenen, doch stelde voor een conferentie bijeen te roepen van afgevaardigden van Engeland, Frank- rijk, Italie en Duitschland. Om 4 uur des namiddags volgde het bevel aan den bij Portland samengetrokken vloot om zich ge- reed te houden. Daarop werd de Duitsche vloot uit de Noorsche wateren teruggeroe- pen. Framkrijk stelde toen de „mesures de precaution", waarbij de verloven deT mili- tairen werden ingetrokken. Lloyd George, die zich gedurende den We reldoorlog deed kennen als een der felste tegenstanders van de Centrale Mogend- heden. Toch willen wij het wagen aan de hand der reeds vaststaande feiten een overzicht te geven van de gebeurtenissen, welke in die bewogen Julimaand van 1914 zich heb ben voorgedaan en welke onmiddellijk voorafgingen aan den grooten wereldoor log. Wij maken hierbij o.m. gebruik van „Kriegsausbruch", d.i. notities, welke des- tijds door Keizer Wilhelm persoonlijk zijn opgesteld en na den wereldoorlog door den ex-monarch in zeer beperkte oplaag wer den gepubliceerd. Op 5 Juli ontving de Duitsche Keizer van Franz Josef een persoonlijk schrijven, waarin deze den door den moord gerezen situatie en de plannen der Oostenrijksche regeering uiteenzette. Keizer Wilhelm be- sprak den toestand met de regeeringsauto- riteiten, die aanvankelijk het geheele ge- val als een zuiver Oostenrijksche aangele- genheid beschouwden, waarbij inmenging van alien grond ontbloot zou zijn. Zoodoen- de besloot de Keizer zijn voorgenomen reis Wilhelm II, keizer van Duitschland, bond- genoot van Oostenrijk-Hongarije. sische regeering langs deze route ervan in kennis werden gesteld. Inmiddels ging de gezamenlijke Engelsche vloot rond Port land op manoeuvre. Daarop volgde van 19 tot 23 Juli een be- zoek van President Poincare en den Fran- schen minister-president Viviani aan het Russische Tsarenhof. Volgerls Duitsche le- zing zouden de grootvorstinnen Anastasia en Militza op 22 Juli aan den Franschen ge zant Paleogue hebben medegedeeld, dat haar vader, de Koning van Montenegro haar in een cijfertelegram zou hebben me degedeeld, „dat voor het einde der maand (Volgens de Russische tijdrekening voor 15 Aug.) de oorlog zou zijn uitgebroken Van Oostenrijk zou niets overblijven Frankrijk zou Elzas-Lotharingen terugne- menDe Russische en Fransche legers zouden zich te Berlijn treffen.Duitsch land zou worden vernietigd." Den 21en Juli om 6 uur's avonds vond te Belgrade de overreiking plaats van het Oos tenrijksche ultimatum. De Duitsche Rijks- kanselier richtte daarop via de gezantschap- pen te St. Petersburg, Parijs en Londen no- ta's tot de overige groote mogendheden, teneinde het OostenrijkschServische ge- schil te localiseeren. Rusland en Frankrijk trachtten daarop tevergeefs den Engelschen minister Sir Edward Grey te bewegen om stelling te nemen. De Russische minister van buitenlandsche zaken Sasonow ver- klaarde tezelfder tijd, dat de Russische mo- bilisatie in ieder geval moest worden door- gevoerd; tevens zegde hij den Servischen gezant te St. Petersburg toe, dat Rusland geen agressieve handelingen van Oosten rijk ten opzichte van Servie zou toelaten, terwijl bovendien de Fransche gezant aan de Russische regeering deed weten, dat Frankrijk in geval van nood al zijn ver- plichtingen, voortspruitend uit het bestaan- de bondgenootschap, zou nakomen. In den namiddag van dienzelfden dag kwam te St. Petersburg de ministerraad bijeen. Op deze vergadering werd vastgesteld, dat Rusland bereid was Servie te ondersteunen en bij te staan. In een bijeenkomst, welke den volgenden dag (25 Juli) under voorzitterschap van den Tsaar te Krasnojer Selo werd gehou- j den, besloot men tot een gedeeltelijke mo bilisatie tegen Oostenrijk, voor het geval dit land een offensief tegen Servie zou on- dernemen. Voorts verklaarde Sasonow aan den Engelschen gezant, dat Rusland, indien het zeker was van de hulp van Frankrijk. de geheele risico van een oorlog op zich zou nemen. Om 3 uur's namiddags proclameer- de Servie de mobilisatie. Grey deed den Engelschen gezant te St. Petersburg weten, dat hij niet geloofde, dat de Engelsche openbare meening het zou billijken, indiei het imperium van wege Servie in een oo: log zou worden gewikkeld. Indien het ech- ter tot een oorlog zou komen, zou Engelar uit andere overwegingen erbij betrokkei kunnen worden. Om 6 uur in den namidda' vond de overreiking plaats van het Serv sche antwoord op het Oostenrijksche uit' matum. Weliswaar waren hierin de meestt eischen ingewilligd, doch Oostenrijk toon- de zich onbevredigd met gevolg, dat de di- plomatieke betrekkingen tusschen beide landen werden verbroken. Om half 10 des avonds volgde daarop de mobilisatie van 22 Oostenrijksche infanterie- en 2 kavaieriedi- visies tegen Servie. Als antwoord hieropj consigneerde Rusland am half 12 des avonds George V, koning van Engeland in de jaren dat het groote werelddrama zich voltrok. Inmiddels zeitte Rusland zijn oorlogsvoor- bereiding voort, terwijl thans ook Frankrijk zijn troepen in hun standplaatsen consig neerde. Het voorstel van Grey, werd door Duitschland van de hand gewezen, daar een bijeenkomst van een dergelijke samen- stelling zonder twijfel ten nadeele van Oos tenrijk zou besluiten. De Duitsche Keizer, die intusschen te Potsdam was aangeko- men, stelde, althans volgens zijn eigen no tities, onmiddellijk alles in het werk, ten einde een oorlog te voorkomen. Hij zond persoonlijke telegrammen aan den Tsaar van Rusland en den Koning van Engeland, terwijl hij tevens de Oostenrijk-Hongaar- sche regeering aanspoorde met Servie tot een minnelijke schikking te geraken. Vol gens anderen echter zou het juist Duitsch land zijn geweest, dat Oostenrijk in zijn recalcitrante houding stijfde. De uitbarsting liet intusschen niet op zich wachten. 28 Juli des voormiddags verklaarde Oos- Nicolaas II, Tsaar van Rusland, wiens tra- giseh einde in den kelder te Serajewo alge- meen bekend is. tenrijk-Hongarije Servie den oorlog. Kei zer Wilhelm deed aan den Tsaar telegra- fisch nogmaals een dringend verzoek om zijn vredesbemoeiingen te willen ondersteu nen. Sasonow zond daarop aan den Russi- sohen gezant te Berlijn een telegram, waar in werd verklaard, dat ten gevolge van de 1 oorlogsverklaring van Oostenrijk aan Ser vie de Russische regeering den volgenden dag de mobilisatie zou bevelen van de troe pen te Odessa, Kiew, Moskou en Kasan. Tevens werd in dit telegram verzocht de Duitsche regeering er van in kennis te stel len en nadrukkelijk te verklaren, dat Rus land geenerlei agressieve bedoelingen ten opzichte van Duitschland koestetrde. (Naar beweerd wordt, zouden de Engelsche en Fransche gezanten te St. Petersburg er bij de Russische regeering op hebben aange- drongen te bewerkstelli^en, dat de schuld van den oorlog door de openbare meening op Duitschland zou worden geschoven, ten einde het daardoor mogelijk te maken, dat het Engelsche volk voor den oorlog zou worden gewonnen.) Op 29 Juli des morgens om 7 uur zette de Engelsche vloot koers naar Scapa Flow, doch nam hierbij de route om de Oostkust in plaats van, zooals aanvankelijk in de be- doeling lag, om de Westkust, daar men an- ders een treffen vreesde met de Duitsche vloot. Bovendien zond de Engelsche regee ring aan leger en vloot een warning tele gram" om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid. Denzelfden ochtend zond de chef van den Russischen generalen staf aan de oommandanten van de stelling War- schau een telegram, waarin 30 Juli werd vastgesteld als dag van de algemeene mo bilisatie.. Grey liet zich tegenover Liohows- ky aldus uit: „Zoolang het oonflict beperkt zou blijven tot Oostenrijk en Rusland, zou de Britsche regeering zich afzijdig houden. Mochten echter ook Duitschland en Frank rijk erin worden betrokken, zoo zou de si tuatie voor zijn regeering gaheel verande- ren en zou het Britsche Rijk niet langer werkloos kunnen toezien." Om half zeven des namiddags zond Kei zer Wilhelm aan den Tsaar opnieuw een te legram, dat tengevolge had, dat deze denzelf den avond am II uur telefonisch aan Suchom- linow beval de mobili satie tegen Oostenrijk op te houden. Aan dit bevel van den Tsaar werd echter niet vol- daan! Inmiddels deed Duitschland aan Enge land het voorstel om in geval van een Duitsoh- Franschen oorlog neu- traal te blijven tegen de verzekering, dat Duitsch land geen enkele ge- biedsuitbreiding ten koste van Frankrijk voor had. Op de Oostenrijksche mededeeling van de Russische mobilisatie in de vestinggebieden con signeerde Duitschland al zijn troepen in hun standplaatsen. Zoo zijn wij genaderd tot 30 Juli. Nog slechts woedt de oorlogsfakkel alleen in Zuid-Oost-Europa, nog kan het vuur be perkt blijven en een wereldbrand worden voorkomen. Niet alle hoop is verdwenen; besprekingen en onderhandelingen zetten zich voort. Het is een hausse-toestand in de wereld der diplomatie. Van Engelsche zijde komt een bemiddelingsvoorstel en de Duit sche regeering maant het Oostenrijksche bewind hierop in te gaan, omdat een weige- ring van iedere meeningsuitwisseling met St. Petersburg als een zware fout zou wor den aangerekend. Nieuwe hoop wordt gewekt, als am 1 uur 20 des namiddags Keizer Wilhelm een tele- j gram bereikt van den Tsaar, waarin deze zijn dank uitspreekt voor de bemiddelings- pogingen van den Keizer; tevens wordt er j in medegedeeld, dat de getroffen militaire j maatregelen slechts geLden als een verde- digingsmiddel tegen Oostenrijk, terwijl er i voorts in wordt aangekondigd, dat de Tsaar i zijn generaal a la suite Tatischtschew met instructies zou sturen. De generaal is nooit te Berlijn aangekomen. Dan volgt ruim 2 uur later een telegram van Keizer Wilhelm aan den Tsaar, waarin hij hem wijst op den grooten ernst van den toestand, terwijl hij in geval van een Russische mobilisatie tegen Duitschland de geheele verantwoordelijkheid voor de ge- volgen van zich afzet. Eindelijk op 31 Juli tusschen 8 en 9 uur des voormiddags wordt in het geheele Rus- j sische Rijk de algemeene mobilisatie afge- kondigd. De Italiaansche ministerraad ieemt het besluit, dat in den op handen zijnden oorlog voor Italie geen grond aan- vezig is, waarom het ingevolge het drie- andenverbond DuitschlandOostenrijk italie) tot hulpverleening is verplicht. Italie zal dien tengevolge neutraad blijven. Om 2 uur 4 in den namiddag zendt Keizer Wil- iielm nogmaals een telegram aan den Tsaar waarin hij hem wijst op de traditioneele Duitsch-Russische vriendschap en hem te vens dringend waarschuwt voor de gevol- ;en van de Russische ..oorlogspolitiek". Dit elegram kruist een telegrafische boodschap /an den Tsaar, waarin deze te kennen geeft iat een tenietdoen van de militaire voor- ereidingen om technische redenen onmo- ;elijk was. Intusschen is om 12 uur 23 des namid- "ags in OostenrijkHongarije de algemee- :ie mobilisatie geproclameerd. Om 1 uur erklaart Duitschland officieel den toestand an dreigend oorlogsgevaar aanwezig. 2i/2 uur later seint de Rijkskanselier aan den Duitschen gezant te St. Petersburg, dat de mobilisatie zal worden afgekondigd, indien Rusland niet binnen 12 uur zijn oorlogs- j toerusting tegen Duitschland en Oostenrijk j zou staken. Aartshertog Frans Ferdinand van Oosten rijk, die vijf en twintig jaar geleden te Se rajewo werd vermoord. Een maand van ondragelijke spanning en onontwarbaar politiek gekijf was verstre- ken, zonder dat men maar een sehrede vooruit was gekomen op den weg, welke uiteindelijk zou voeren tot een bevredigen- de oplossing van het geschil; de vertroebel- de sfeer was allerminst opgehelderd, doch integendeel werd met koortsachtigen ijver gejaagd naar een catastrophe, welke onaf- wendbaar bleek te zijn. Op 1 Augustus deelde Grey aan Cambon mede, dat hij een sehending der Belgische neutraliteit door Duitschland niet zou dul- den en dat iedere demonstratie van de Duitsche vloot aan de Fransche kust zou worden verhinderd. Op een vraag van den Duitschen gezant te Londen of Engeland zich wilde verplichten neutraal te blijven, indien Duitschland de verzekering gaf de Belgische neutraliteit niet te schenflen, bleef Engeland het antwoord sohuldig. Ook op andere vragen (o.m. welke garanties Engeland voor zijn neutraliteit wilde be- dingen) als op het aanbod van de integri- teit van Frankrijk en zijn kolonien gaf Grey een ontwijkend antwoord met te zeg- gen „Engeland moet zijn handen vrij heb ben." Om 1 uur namiddag antwoordde de Fran sche regeering op de Duitsche vraag van den vorigen avond: „Frankrijk zal doen, wat zijn interessen hem gebieden." 3 Uur nadien proclameerde Frankrijk de algemee ne mobilisatie, weer 1 uur later gevolgd door de mobilisatie van het Duitsche leger. Daar Rusland het hem gestelde ultimatum onbeantwoord had gelaten, volgde om 6 uur des avonds de oorlogsverklaring van Duitschland aan Rusland.. Om half 11 zond de Duitsche Keizer nog een laatste telegram aan den Tsaar, echter tevergeefsch. Wodan was reeds op stap en de wereldbrand was niet meer te stuiten. Op 2 Aug. des voorm. om 2 uur 25 werd het officieele mobilisatiebevel der Engel sche vloot afgekondigd. Engeland nam de bescherming op zich van de Fransche kust en de Fransche scheepvaart tegen de Duit sche vloot. Om 8 uur 's avonds richtte Duitschland een ultimatum tot Belgie voor Koning Albert van Belgie, vrij en doortocht der Duitsche troepen. Den volgenden dag nam de Roemeensche regee ring het besluit neutraal te blijven, ondanks de moeiten, welke Koning Carol zich in den kroonraad had gegeven Duitschland en Oostenrijk-Hongarije bij te springen. Om 6 uur namiddags verklaarde Frank rijk aan Duitschland den oorlog. Italie bleef nog neutraal. In den nacht van 3 op 4 Aug. trokken de Duitsche troepen Belgie binnen. en daar mede was de gruwzame menschenslachting voor goed ingezet. Een ultimatum van Enge land volgde en nog denzelfden dag kwam de oorlogsverklaring van Groot-BrittanniS aan Duitschland. Zoo stonden de z.g. Centralen (Oosten rijk-Hongarije en Duitschland, waarbij zich later Bulgarije en Turkije voegden) tegen over de geallieerde mogendheden Servie, Montenegro, Rusland, Frankrijk, Belgie en Groot-Brittannie, waarbij later Japan, Ita lie, Roemenie, Griekenland en ten slotte de Ver. Staten zich aansloten. De wederzijdsche legersterkten bedroe- gen in den aanvang resp. 3.500.000 man te gen 5.800.000 man. De menschheid dook on- der in een zee van ellende, waarvan de de dampen thans na 25 jaren nog steeds den gezichteinder benevelen. O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 8