De Terneuzensche idza-Comblnatie. Predikbeurten Kerknieuws. Landbouwberichten Sport Gemengd© Berichten TERNEUZEN, 31 JULI 1939. NEDERLANDSCH LOODSWEZEN. FAILLISSEMENTEN. ZWEMMEN. van de overeenkomst van Berard en Jordana uitgevoerd. De vijf geMindeerde vrachtauto's die het goud ter waarde van 1500 millioen Fransche francs vervoerden, werden in Fran/krijk ge- escorteerd door een afdeeling van de mobiele garde. Het eonvooi werd aan de grenspost te Irun ontvangen door kolonel Sanzagero, comman dant der mliilitaire strijdkrachten in Bidassoa. Tal van officieren en politiebeambten waren aamwezig. Zonder incident zijn de auto's de •internationale brug gepasseerd. VEELZEGGENDE STILLE BETOOGINGEN TE WEENEN. De Oostenrijkers blijven langs bet graf van Dollfuss trekken. Zijn graf ligt op het Hitzin- gerkerkhof en het is thans geheel bedekt met bioemen, evenals het graf van mevr. Herma Schuschnigg, de vrouw van den bondskanse- iier. Poiitie-agenten worden met getzien. Drie dagen geleden is een marmeren ge- denkplaat aan den muur van een school, waaruit indertijd de nationaal-socialisten wa ren vertrokkten om ziclh van de bondskanse- larij meester te maiken, ingewijd. Deze plaat is thans door onlbekenden besmeurd met een laag onafwaschbare menie, zoodat men de plaat heeft rnoeten venwijderen. Het officieele orgaan Wiener Zeitung pu- bliceert een verordening betreffende de ont- binding van de vereeniging van Zuid-Tirolers te Innsbruck. De beizfttingen der vereeniging worden geconfiskeerd. Hoewel de tekst der verordening inihoudt, dat het besluit door de Gestapo op 22 Februari 1039 is genomen, schijnt het toch, dat men verband kan leggen tusschen dezen maatregel en de recente ac- coorden met Italie betreffende het in massa overbrengen van de Duitsche bevolking uit de streek van den Boven-Etsch naar Duitsch- gebied. Zooals men weet, heerscht levendige ontevredenheid onder de Zuid-Tiroolsche be volking, die bedreigd wordt met gedwongen verlaten der gebieden, waar zij sedert eeuwen was geVestigd. DE VELDSLAG VAN HET Git AAN IN ITALIE. Bij besluitwet van 4 Juli 1935 was een per manent comite voor het graan ingesteld, dat belast werd met de geheele regeling betreffen de den izgn. veldslag van het graan, welke ten doel heeft de graanproductie snel, doelmatig en zoo hoog mogelijk op te voeren. Dat comite is thans opgeheVen, zijn werkzaamheden zijn overgedragen aan de corporatie van de granen. De veldslag van het graan wordt intusschen onverzwakt voortgezet. Een wet van 16 Juni bepaalt, dat tusschen de exploitanten van be- drijVen in geheel het rijk, Italiaansch Noord- Afrika en de Egeische Eilanden gedurende 6 jaren, van MSS-MO af tot en met 1944-'45, wedstrijden in graanproductie zullen worden getoouden. Voor elk van die jaren worden pre mies tot een totaal bedrag van 1.5 millioen lire uitgeloofd. Tegelijlkertijd worden over die zelftie jaren in het geheele rijk oak 6 wed strijden gehouden in het ontwikkelen van de teelt van voedergewassen en van de veehou- derij en 6 wedstrijden in het uiitbreiden van de teelt van mais, veldboonen en aardappelen, voor daze wedstrijden is een bedrag van in totaal 1 millioen lire beschikbaar gesteld. VERBETERING VAN HET GEBOORTE- OVERSCHOT IN VfcLE LANDEN. De correspondent der N. R. Crt. te Geneve schrijf t Sinds een twaalftal jaren maakt de oeco- nomische dienst van het volkenbondssecreta- riaat een dankbaar gebruik van de buiten- gewoop uitgebreide docmnentatie, die in het bezit van den Volkenbond komt, om een jaar- boek voor de statistiek te laten verschijnen, dat ongetwijfeld den roep waardig is het vol- ledigste der wereld te zijn. De dertiende jaargang, over het jaar 1933, onderscheidt zich van de vorige vooral door tal van nieuwe tabellen met betrekking tot de demografische kwesties. Veel uitvoeriger dan in Vorige jaren geeft het statistische jaarboek thans cijfers over geboorten en sterftegevallen, over veranderingen in den opbouw van de bevolking naar verschillende leeftijdsgroepen, enz. Een der belangwekkende bijzonderheden van het jaar 1938 op demografisch terrein is de vermeerdering van het aantal geboorten in vele landen geweest. In verschillende lan- den, waar sinds langen tijd reeds het aantal geboorten van jaar tot jaar geringer werd, heeft deze vermindering van het aantal ge boorten niet slechts opgehouden, doch is voor het eerst weder een opgaande lijn vast te stellen. Dit is in Europa o.a. het geval met Belgie, Engeland, Nederland, Zwitserland, de Balti- sche staten en de Scandinavische staten, terwijl buiten Europa hetzelfde geldt voor Australie, Nieuw-Zeeland en de Vereenigde Staten van Amerika. Groot is het ver- schil tusschen het aantal geiboorten in het jaar 1938 en het bij wijze van vergelijking gekozen jaar 1935 nog niet. Doch het is toch opvallend, dat in tal van staten, waar den laatsten tijd het geboortecijfer steeds kleiner pleegde te worden, het jaar 1938 een keer- punt schijnt te hebben gebracht. iZoo is het aantal geiboorten in Belgie geste- gen van 127.000 tot 130.000, in Engeland van 711.000 tot 735.000, in Nederland van 170.000 tot 178.000, in Zweden van 85.000 tot 93.000. Voor de drie bovengenoemde niet-Europeesche staten steeg het geboortecijfer in de Veree- nigde Staten van Amerika van 2.155.000 in 1935 tot 2.300.000 in 1938; voor Australie zijn de cijfers 111.000 en 120.000, voor Nieuw- Zeeland 23.900 en 27.200. Ook in Duitschland vermeerdert het aantal geboorten, doch dit is wat dit land betreft, geen nieuwigheid voor het jaar 1938. Het aantal geboorten is daar reeds sinds 1933 geleidelijk aan met ruim 30 pet. gest.egen. In het vroegere Oostenrijk is het aantal ge boorten in het jaar 1938 nog slechts weinig hooger geweest dan in de vorige jaren, doch het aantal huwelijken is in het gewezen Oos tenrijk van 46.000 in het jaar 1937 tot 85.000 in 1938 gestegen, zoodat voor de volgende jaren ook daar het aantal geboorten vermoe- delijk zal stijgen. Het jaarboek bevat voorts, in vergelijking tot de vroegere uitgaven, nog belangwekkende nieuwe tabellen op het gebied van de in- dustrieele voortbrenging en van de voortbren- giiig van vleesch en andere grondstoffen, ter wijl een zeer heldere synoptische tabel de monetaire geschiedenis der verschillende landen in den loop der laatste tien jaren in beeld brengt. Het jaarboek bevat niet slechts duizenden cijfers, doch tevens toelichtende nota's, die een zoo zuiver mogelijke interpretatie der verzamelde gegevens mogelijk maken. NIEUWE KINK IN MOSKOU'S KABEL. Hit goeden bron vemeemt Havas, dat de regeeringen te Parijs en Londen besloten heb ben, over te gaan tot besprekingen der gene- rale staven van Frankrijk, Engeland en de sowjet-Unie. Over den aanvang dezer besprekingen zijn geen verdere aamwijzingen gegeven, doch het schijnt, dat de Fransche militaire delegatie eerlang zal vertrekken. In officieele kringen te Louden is:-fnen zeer gereserveerd ten aanzien van de aanvanikelijk zoo optlimistische berichten. Bij de onderharidelingen van Donderdag is opnieuw een kink in den kabel gekomen. Molotof zou namelijk bezwaar heblben ge maakt tegen het Fransch-Britsche voorstel om een verlklaring uit te geven, dat de drie staten een ,,overeenstemming om tot overeen- stsmming te komen" hadden bereikt. Molotof zou gezegd hebben dat het weinig waarde heeft, een verklaring te pulbliceeren, dat op vele punten een accoord is bereikt, zoolang er nog verschillen blijven bestaan over de kwes- tie, die Moskou van het hoogste belang acht, namelijik de indirecte agressie. Dientengevolge heersch'te er onzekerheid of OhamJberlain heden een verklaring over de be sprekingen te Moskou zou afleggen. HET CHINEES!"HE ZILVER TE TIENTSIN. Terwijl de Japansche bladen melden, dat de Britsch-Japansche besprekingen, niettegen- staande het optimisme, dat in officieele krin gen aan den dag wordt gelegd, gestrand zijn op de kwestie van de overgave van het zil- ver in specie, zijn, naar Domei meldt, weder- om drukke besprekingen gevoerd tusschen de Britsdlie en Japansche gedelegeerden. Voorts heeft de secretaris van de Amerikaansche amlbassade een onderhoud van een uur gehad met zijn collega van de Britsche ambassade. De bladen melden, dat de Britsdhe delega tie aanzelt om het zilver in specie over te geven, onder het motief, dat men hier met een economische kwestie te doen heeft, welke ge heel los staat van de kwestie van handhaving van orde en rust te Tientsin. De Japanners voeren hiertegen aan, dat de kwestie van handhaving van orde en rust niet geregeld kan worden zonder opplossing van de economische kwestie, die er een essentieelen factor van vormt. Behalve de 14% millioen joean aan zilverspecie bij de Ohineesche banken in de Britsche concessde te Tientsin, zou er bij de banken in de Fransche concessie nog 33% millioen liggen. TEGEMOETKOMENDE MAATREGELEN JEGENS DE ARABIEREN IN PALESTINA. Naar Havas uit Jerusalem meldt, bestudee- ren de Britsche autoriteiten het geval van den opstandelingenleider Abdoe Doerra, die Dins- dag gevangen is genomen. Het schijnt, dat hij, wegens de gematigdheid in zijn actie, op een wijze zal worden behandeld, waaruit een ver- langen tot tegemoetikoming tot uiting komt. De minister-president van Transjordanie heeft medegedeeld, dat hij te Kerah onder be- waiking zal worden geplaatst. Om dezelflde reden van bevrediging zijn drie Arabieren, die veroordeeld waren tot levenslange gevangenisstraf, in vrijheid ge steld en ook zijn onlangs eenige honderden Arabieren uit concentratiekampen vrij- gelaten. Ten slotte wordt gemeld, dat de hooge com- missaris en de militaire commandant een uit gebreide amnestie bestudeeren. ENGELSOH MINISTER VAN LUOHTVAA RT BELEEFT AVONTUUR. De Engelsche minister van luohtvaart, Sir Kingsley Wood, heeft Vrijdagavond een op- wiindend avontuur met een vliegtuig gehad, toen dit tengevolge van het slechte weer Noord-Ierland niet kon bereiken en te Kirby (Furness in Lancashire) een noodlanding moest maken. Sir Kingley Wood bleef ongedeerd, doch enkele personen, die zicih in zijn gezelschap bevonden, waren zeer onder den indruk. Het toestel behoort tot de koniniklijke luchtstrijd- krachten. Het vliegtuig daalde anderhalf uur, nadat het te Belfast had kunnen landen, waar lord Craigavon den minister wachtte, die forma- ties van de luchtstrijdkrachten zou inspectee- ren. In dezen tijd bestond eenige bezorgdheid, daar er geen nieuwis over het toestel werd geescorteerd, doch boven de lersche Zee waren de weersomstandigheden zoo slecht er hingen dichte regenwolken en er was een stenke wind dat de toestellen het contact niet konden blijven onderhouden. Een der es- corteerende vliegtuigen is te Belfast aange- komen. Het andere toestel keerde teruig, toen het op minder dan veer-tig mijlen van de ler sche kust was genaderd. Aan boord van het vliegtuig van Kingsley Wlood beVonden zich negen personen, waar- onder de maarschalk van de luchtvaart Courtney. Nader wordt gemeld, dat de minister zeer gesehrOkken was. De piloot is aan de knie gewond en twee andere leden van de beman- ning werden licht gekwetst. Het toestel werd beschadigd. T1ROLERS HET RECHT OP WAPENS ONTNOMEN. Naar Reuter uit Weenen meldt, heeft de Duitsche oVerheid een einde gemaakt aan het recht om wapens te dragen, dat in de 18e eeuw door keizerin Maria Theresia aan de Ti- rooLsche boeren was verleend. WALEN LEEREN LIEVER DUITSCH DAN NEDERLANDSCH. Sinds ongeveer een jaar gaan in Wallonie vele stemmen op voor een integrale toepassing van een ,,vrijiwillige en verstandlige tweetalig- heid"", die zou rnoeten gelden zoowel voor de Wjalen als de Vlaaningen. Voortdurend verschijnen in de Franschge- zinde Belgische bladen uitvoerige artikelen oVer de „onheilen", die de thans toegepaste eentali'gheid na zich sleept: de eenheid van het land wordt erdoor in gevaar gebracht en de verwijdering tusschen Walen en Vlamin- gen spitst zich met den dag to.e. Men wil thans de goegemeente doen gelooven, dat de Walen altijd de tweetalighelid hebben voor- gestaan! Men kan in dit verband gemakkelijk aan de goede trouw van de Walen gelooven, maar in elk geval kunnen zij niet op een goed geheu- gen bogen. Gedurende honderd jaar hebben zij den lof van de eentaligheid gezongen, wel te verstaan zoolang de hegemonie van het Fransch ook in Vlaanderen, tot het rijk der mogelijkheden behoorde. Zoodra zij er zich ecbter bewust van werden dat de eentaligheid het einde van de opperheerschappij van het Fransch in Vlaanderen beteekende, hebben zij in een ,,verstandige" tweetaligheid nooit ver- moede voordeelen ontdekt! Kijk, roepen de Walen uit, hoe vurig wij naar een algeheele tweetaligheid uitzien: de provincieraad van Namon. de gemeenteraad van Laroche, Dinant, Bergen, Doomik en Charleroi hebben met groote meerderheid van stemmen een motie goedgekeurd, waarbij de wensch te kennen werd gegeven, de twee na tional talen op gelijken voet te behandelen, in alle officieele stukken! Aan de oprechtheid van dit verlangen mag niet getwijfeld worden, maar het is wel op-h vallend, dat deze plaatsen centra van toeris- tisch verkeer zijn en dat de Nederlanders verreweg het grootste contingent der gasten uitmaken. Het vermoeden ligt daarom voor de hand, dat beweegredenen van materieelen aard de aantrekkelijkheid van de tweetalig heid sterik aaniwakkeren en in de hand wer- ken. Hoe dan ook, de vraag is gewettigd, wat de Walen doen om de kennis van het Neder- landsch in Wallonie te bevorderen. De Vlaam- sche persdienst geeft in een zoo juast ver- strekt communique een verrassend antwoord op deze vraag; Een aantal vooraanstaande persoonlijkheden uit de politieke en wetenschapirelijke wereld van Luik heeft een circulaire gezonden aan de vaders, wier kinderen in September a.s. naar de eerste klas van het middelbaar onderwijs overgaan. Zij, raden daarin uitdrukkelijk aan als tiweede taal niet het Nederlandsch te kie- zen, maar de voorkeur te geven aan het Duitsch of het Engelsch! Onder de onderteekenaars van deze circu laire treft men drie senatoren aan, vier Ka- merleden en verschillende hoogleeraren. De Vlaamsche persdienst stipt daarbij aan, dat deze Walen, meer dan eens de pre ten tie heb ben gehad vooraanstaande Vlamingen met lessen in vaderlandsliefde te bedenken". Te vens dat de Franschgezinde peris in de hoofd- stad, welke een voorvechtster is van de twee taligheid, zich wel wacht de aangehaalde fei- ten te vermelden, laat staan ze te becritisee- ren! De laatste maanden was bij de Vlamingen en ook bij vele Walen, mede in verband met de internationale gelb'eurtenissen, een streven tot meer eendracht en wederzijdsch begrip waiar te nemen. Des te meer heeft het ver- bazing ge<wekt, dat vooraanstaande Walen, onder wie ook ministers, de laatste weken weer tegenover de Vlamingen en bun taal een ergerlijke houding hebben aangenomen. Toen het Vlaamsch liiberaal Kamerlid Boeckx in een schriftelijke vraag zich erover had beklaagd dat de taalwetten in het hooger bestuur van het ministerie van Flnancien als niet bestaand worden beschouwd, antwoordde de minister Gutt hooghartig, dat de wetten in zijn departement onmogelijik kunnen toegepast worden! Een senator vestigde de aandacht van den minister van lamdsverdediging op het feit, dat ongeveer zesmaal meer Walen dan Vlamingen zijn aangeworven voor den nieuwen dienst van de luchtbescherming. De minister, gener. Denis, vergenoegde zich met de verklaring, dat hij den toestand zou wijzigen... zoodra het mogelijk is! Men begrijpt was dit betee- kent. Nog smadelijker waren de uitdrukkingen die het socialistisch Kamerlid Ernest gebruikte, toeij hij een collega in de Kamer beantwoord- de, di'e het eveneens had gehad over de ach- teruitstelling der Vlamingen in het leger. (De cijfers, 'die den vorigen spreker werden gegeven, aldus sprak hij, leven nog eens te meer het bewijs van de superioriteit van de Walen. Het is trouwens een feit, dat de Wa len ibeter gesohikt zijn voor de hoogere leiding dan de Vlamingen. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. In de op Donderdag 3 Augustus 1939, des namiddags 2 uur, te houden openbare ver- gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. Ingekomen stuklken. Voorstel van Burg, en Weth. tot het ibenoemen van een gemeente-werkman. Idem tot het in toepassing verklaren Van de Landelijke Collectieve Arbeids- overeenkomst voor de bouw-arbeiders in lossen dienst bij de gemeente. Idem tot het wijizigen van de verorde ning gemeente-politie. Idem tot het sluiten van een nieuw con tract voor de straatverlichting der gemeente. Idem tot het vaststellen van de kosten per leerling der openbare scholen voor g.l.o. en u.l.o. over 1937. Idem tot het vaststellen der vergoeding krachtens art. 101 der Lager Onder- wijswet 1930 der ibijzondere scholen Voor g.l.o. en u.l.o. over 1937. Idem tot afrekening der vergoeding krachtens art. 101 der Lager Onder- wijswet 1920 der bijzondere scholen over de jaren 19341937. Idem tot vaststelling van het bedrag der werkelijke uitgaven der openbare scholen voor g.l.o. en u.l.o. over 1938 en tot het bepalen van het beschikbaar gestelde bedrag voor die scholen over dat jaar. Idem tot het vaststelleir van een ver ordening tot het tijdelijk in gebruik hebben van gemeentegrond. Idem tot het vaststellen van een ver ordening op de heffing van reinigings- rechten. Idem tot het vaststellen van een ver ordening op de heffing van keurloonen. Idem tot het aanschaffen van school- meubelen. Idem tot wijziging van de begrooting dienst 1989. Idem tot het wijzigen van de vleesch- fceuringsverordening. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden. 2. 3. 4. 5. 8. 10. 11. 12. 13, 14. 15. 16. 17. MERCURIUS-EXAMEN. Geslaagd voor het Mercurius-diploma (boe'khouden en handelsrekenen) mej. Josee van Puyvelde alhier. Voor diploma boekhouden (Mercuriusj, slaagde mej. J. de Kramer, alhier. EXAMEN HAND EN ARBE ID Te 's-Gravenhage slaagde voor de akte handenarbeid mej. J. J. M. Bouman, alhier. AKTE ENGELSOH L.O. Te Utrecht is voor de akte Engelsch L.O. geslaagd de heer Alb. du Bois te Hontenisse. BENOEMING. De agent van politie A. Dubbelaar is met ingang van 1 September a.s. in gelijke func- tie benoemd te Naaldwijk. ONGEVAL. Vrijdagavond j.l. kwam uit de richting Axel een der vrachtauto's van de Expeditieonder- neming Van Gend Loos de Axelsche brug oprijden. Van de andere zijde naderde een vrourw met een kindje achter op de fiets. Hoe wel de vrachtauto voldoende ruimte liet, schijnt het dat de vrouw, die een ,,doortrap- per'1' bereed, met den trapper tegen het ver- hoogde voetpad van de brug is gekomen, waardoor zij naar links afzwenkte, en in aan- raking kwam met het achterste gedeelte van den vrachtauto. Vermoedelijk met inwendige kneuzingen moest zij in het ziekenhuis alhier worden op- genomen. eaar wij vernemen is haar toestand bevredigend. Het achterop zittende kindje kwam er met enkele schrammen af. Terstond toegepaste proefnemingen wezen uit, dat de auto geheel in orde was. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Mantelband, V. Baert, Steenlkamplaan 16. Jekker, J. Lansen, Kerkhoflaan 39. Vulpen. J. F. de Klerk, Scheldekade 20. Kinderbeursje met inhoud en hoes van een reserve-autowiel, bureau van politie. Portemonnaie met inhoud, O. de Vries, Noordstraat 18. De hulplood's J. C. van der Peijl te Vlissin- gen is met inganig van 1 Augustus a.s. be noemd tot zeeloods. De zeeloods, belast met den dienst van stuurman, G. Pieters, aldaar, is met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag verleend. UITGELEVERD. Zaterdag j..1is door de Belgische regeering aan de Nederlandsche uitgeleverd zekere B. C. J., monteur te Breskens, die onlangs te Gent werd aangehouden als verdacht van ver- duistering. De man is ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. EXCURSIE NAAR DE FABRIEKEN VAN DE GRUYTER TE 's-HERTOGENBOSCH. Vrijdag j.l. had de Firma De Gruyter een excursie naar haar fabrieken te 's-Hertogen- bosch georganiseerd. Ook onzerzijds werd voldaan aan de uitnoo- diging, om deze excursie mee te maken. Te ongeveer 6 uur vertrok men van Ter- neuzen met een op het eerste gezicht wel wat klein gezelschap, doch toen men aan de grens te Nieuw-Namen arriveerde was het gezel schap reeds aangegroeid tot twee voile bussen. Reeds dadelijk bemerkte men, dat er een opgewekte stemming heerschte. Men hoorde al spoedig het bekende lied „Dat gaat naar Den Bosch toe", thans evenwel verzorgd op tekst van De Gruyter. Via Antwerpen en Breda werd de reis voortgezet. Te ongeveer 10 uur arriveerde het gezelschap te 's-Hertogenbosch op het plein ,,De Parade". Hier werd het gezelschap in het Gebouw Casino namens de Frima De Gruyter hartelijk verwelkomd, en werd een kopje „Mokka Fijn" aangeboden. Vervolgens werd in de bioscoopzaal een schitterende voorstelling gegeven van de Nederlandsche kleurenpracht, enkele actueele gebeurtenissen, en een paar leuke teeken- films. Tbnslotte zag men nog een cultureele film van Java en Bali. Na nog een kopje koffie te hebben gedron- ken, vertrok het gezelschap naar de nieuwe" fabriek. Voor de begeleiding door de fabrieks- gebouwen deden de begeleidsters uitstekend dienst en werd bij elke afeeling een duidelijke verklaring gegeven. Langs het laboratorium wandelde men naar de afdeeling waar het bessensap werd vervaardigd. Verder zag men de flesschenspoelafdeeling, de enorme ketels voor sterelisatie, de soepen- en suikerwerk- fabrieksruimten, de ovens waar de honing- koek wordt vervaardigd, de afdeeling waar ■de boullonblokjes worden geperst, de bakoven voor de biskwie's de amandelpelmachine, de bitterkoekjeswals, de spritsbakmachine, de vermicellimachine en de groote stoomketels, Bij de bezichtiging van een en ander kwam vooral aan het licht de hygienisehe voorzor- gen, die bij de productie der artikelen in acht worden gejiomen. Nadat het gezelschap weer aan den uitgang was verzameld en naar de markt was gereden, werd het gezelschap in hotel „Noord-Brabant"' een lunch aangeboden, voor de opdiening waarvan aan De Gruyter en het Hotel alle eer toekomt. Na de lunch vertrok men te voet naar de „oude" fabriek, die niet zoo ver van de Markt verwijderd ligt. Ook hier waren de begeleid sters op haar post en ging men van de af deeling waar de chocolade gemaakt werd naar de rijstpelmachine, de erwten leestafel, de paddy-sifter, de koffiebranderij, de afdeeling van de retour-goederen en de rijstsilo's. In tegenstelling met de nieuwe fabriek, die geheel uit beton bestaat, was in de oude fa briek het binnenwerk meest houtwerk. Hier- door was dus het brandgevaar wel grooter, doch men heeft hierin voorzien, door in alle afdeelingen een ,„iSprenkler inrichting" aan te brengen, Deze inrichting bluscht bij een hooge hitte automatisch, zoodat het brandgevaar voor een groot deel geweerd is. In de nieuwe fabriek heeft men op elke afdeeling een stel slangen ingericht op de brandspuit. Welk een omvang beide fabrieken hebben, kan men afleiden uit het feit, dat op deze fabrieken niet minder dan 3009 personen werkzaam zijn. Nadat als herinnering aan deze excursie van het geheele gezelschap een groepsfoto was gemaakt ging men weer terug naar den uitgang, waarna men werd uitgenoodigd in de bioscoopzaal op een kopje De Gruyter's ,,Edelpluk" thee. Hierna verspreidde het gezelschap zich door de stad 's-Hertogenbosch en had men gelegen- heid de stad te bezichtigen. Enkelen maak- ten gebruik om naar de tentoonstelling ,,Mooi wonen" te gaan kijken, terwijl weer anderen de St. Jans Basiliek gingen bewon- deren. Te ongeveer 7 uur werd den terugtocht aan- vaard, op welke terugtocht te Antwerpen werd gepauzeerd. Het middemachtelijk uur was reeds ver verstreken, toen een ieder te zijner bestemming arriveerde. De Firma De Gruyter heeft voor een pret- tigen dag gezorgd en kan met de deelnemers op een goed geslaagde excursie terug zien. DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1939. Oud-Gereformeerde Geimeente. TEIRNEUIZEN. 7.15 u., Ds. Blaak, van St. Philipsland. NED. HERV. KERK, De heer P. J. F. van Voorst Vader heeft zijn benoeming tot hulpprediker bij de Ned. Herv. gemeente alhier aanvaard. Het faillissement van Adriaan van den Berge, koopman in olien en vetten, wonende te Axel, is geeindigd wegens het verbindend worden der uitdeelingslijst. Curator: Mr. G. Tichelman, advocaat te Terneuzen. Zooals uit de advertentie in ons vorig num- mer blijkt, heeft de ,,Midza" thans ook haar intrede gedaan in Terneuzen. Een groep win- keliers heeft zich bij deze beweging als plaat- selijke combinatie aangesloten, in navolging van een groot aantal andere plaatsen in ons land. Voor wat Zeeland betreft zijn Middel burg, Vlissingen, Goes en Zierikzee daarin voorgegaan. Zij, die het initiatief tot deze beweging' namen, hadden daarmede op het oog het be vorderen van de belangen van den midden- stand, door het bevorderen van contante be- taling, en het naar voren brengen der aange sloten zaken, door een intensieve propaganda, een zekere controle, die waarborgen biedt voor een goede bediening in de Midza-zaken, waardoor ook de belangen van de klanten worden .gediend, doch om voor dezen het koo- pen in de Midza-zaken aantrekkelijker te maken, door het verstrekken van bons, waar- mede men op gezette tijden in aanmerking kan komen voor waardevolle prijzen. Bij het koopen ontvangt men eventueel 3 soorten bons, nl. bons ad 1,van f 0,50 en van f 0,25, al naar gelang van het bestede bedrag. Die bons rnoeten dragen het stempel van den winkelier waar men koopt. Zonder dat stempel zijn ze waardeloos. Nu wordt door de Midza-combinatie iedere 14 dagen een zeker bedrag beschikbaar ge steld, dat zal worden toegewezen in verschil lende .prijzen aan de inzenders van het groot ste aa,ntal bons, in de guldens, 50 cents of kwartjes-klasse,. om dit zoo maar eens te noemen. De deelnemers rnoeten daartoe hun bons in envelo.ppe deponeeren ter aangewezen plaatse. De eerste prijsuitreiking zal hier geschieden op 18 Augustus aanstaande. Dan wordt nage- gaan, wie het grootste aantal bons in elk der genoemde waarden heeft ingezonden en naar gelang daarvan worden de prijzen toegekend. De bons van de prijswinnaars worden inge- houden, doch zij die niet voor een prijs in aan merking komen, krij.gen hun bons terugge- zonden, zoodat zij deze bij de verder te ont vangen bons een volgende maal opnieuw kun nen inzenden, en daardoor de kans behouden te eeniger tijd evenzeer voor een prijs in aan merking te komen. De prijzen worden uitgekeerd in den vorm van een waardebon, die bij. de aangesloten Midza-zaken in betaling kan worden gegeven. De Midza-winkels zijn alle herkenbaar aan het bovenstaande Midza-embleem in de etalage. Dus: koopers, nu aan 't sparen van de Midza-bonnen. DE INVOER VAN GROENTEN EN FRUIT IN BELGIE. De directie van den landbouw deelt mede, van het Belgische ministerie van landbouw telefonisch bericht te hebben ontvangen, dat met ingang van Dinsdag 1 Augustus a.s. de invoer van alle soorten groenten en fruit in Belgie slechts mogelijk zal zijn op vertoon van een irivoervergunning. Deze invoervergunningen zullen voor de niet-gecontingenteerde artikelen door de daar toe bevoegde Belgische instantie op aanvraag worden afgegeven aan in Belgie gevestigde firma's, zonder beperking ten aanzien van de in totaal in te voeren hoeveelheden. Om misverstand te voorkomen wordt opge- merkt, dat voor sla, andijvie, komkommers, augurken, tomaten, peen en aardbeien (voor welke artikelen contingenteeringen bestaan, waarvan Nederland het beheer heeft en waarvoor door de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale contingenteeringscertificaten worden afgegeven) in den bestaanden toe stand niets verandert. Begunstigd door uitstekend zwemkeer had den Zaterdagmiddag in het zeebad Schelde de in ons blad aangekondigde zwemwedstrijden plaats. Even na den vastgesteMen tijd kon met het afwerken van het programma worden aan- gevangen. Wij geven hier achtereerivolgens de uitslagen van de verschillende wedstrijden: 200 meter schoolslag gemengd: 1. P. Nieu- welink; 2. A. Reijerse. 50 meter schoolslag jongens: 1. A. Reijerse; 2. F. de Bock. 100 meter borstcrawl heeren: 1. L. van Oppen; 2. Th. Acke. 100 meter schoolslag gemengd: 1. A. Reijerse; 2. P. Nieuiwelink. 50 meter rugslag dames: 1. C. de Vries; 2. A. Moerman. 50 meter schoolslag meisjes: 1. R. de Braal; 2. W. Gulden; 3. H. v. d. Burg. 50 meter vrije slag jongens: 1. J. Kramer; 2. C. Boes; 3. P. Acke. 3 maal 50 meter wisselslag estafette: win- naans C. de Vries, A. Moerman, A. Acke. 3 maal 25 meter pers. estafette: 1. A. Moer man; 2. P. Nieuwelink. Tot besluit vonden wedstrijden waterpolo plaats. Bij de eerste wedstrijd, De Schelde 2 tegen Axel 2, verloor de Temeuzensche ploeg met 02De Scihelde 1 won van Axel 1 met 6—2. ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL. Vrijdag heeft op de timmerfabriek te Grrjpskerke een ernstig bedrijfsongeval plaats gehad. De 22-jarige, gehuwde werkman F. Koole uit iSerooskerke, die werkzaam was aan den ,,pennenbak" is door tot nu toe ono.pgelosten oorzaak met zijn rechterarm onder die machine gekomen en zoo ernstig verwond, dat zijn arm in 't gasthuis te Middelburg, waarheen hij werd overgebraeht, moest wor den afgezet Zaterdagmorgen was de toestand naar omstandigheden bevredigend. (M. Crt.) u

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2