WIE PRUS STEL1 OP GOED BROOD, KOOPT HET IN VAN STRIEN'S BAKKERIJ, NOORDSTRAAT 79 Sport i TERNEUZEN, 28 JULI 1939. Een vaeantie op de heide PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. HITLER TE BAYREUTH. Men meldt uit Berlijn: Hitler was Dinsdag- avond te Bayreuth aanwezig bij een feestelijke opvoering van een opera van Wagner. Dit feit is volaoende am de onjuistheid aan te toonen van in het buitenland in omloop gebrachte geruchten, dat Hitler ongesteld zou zijn, zoo wordt in politieke kringen verklaard, daar van iemand, die ,,twee zenuwinstortingen" beeft gebad, redelijkerwijze kan worden verwacbt, dat bij urenlang een opera van Wagner volgt. (Wie bad dat dan gezegd?) Bij telefonische navraag in bet buis van mevrouw Winifred Wagner, waar Hitler ver- toeft, werd vemomen, dat Hitlers gezondheid uitstekend is. Tot Vrijdagavond 12 uur zullen ecbter geen vliegtuigen binnen een straal van 2 K.M. van het Theater Bayreuth mogen vliegen. DANZIG PLOTSELING MINDER AUTUEEL. De Berlijnscbe corr. van bet R. Nwbl. schijft: Er zijn op het oogenblik volgens de Duitsche pers, in Engeland twee politieke stroomingen. De eerste is erop gericbt, Duitschland militair en economisch te omsin- gelen, teneinde onverwinnelijke bolwerken op te werpen tegen elken Duitschen invloed in de levensruimte van bet Duitsche volk. De tweede strooming streeft emaar Duitschland, nadat het door de omsingeling machteloos ge maakt is, ertoe over te halen, vriendschappe- lijk samen te werken met de groote democra- tieen en in de eerste plants met Engeland, welke vriendschappelijke samenwerking dan daarop neer zou komen, dat Duitschland een stevig pond sterling-crediet aanvaardt, en in ruil daarvoor zijn economisch systeem onder ,,democratische'', dat is Engelsche controle stelt. iMlen voelt er zoowel onder het volk als tot in de hoogste kringen niets voor, Engeland te erkennen als den voogd van het Derde Rijk. M!en vindt in Duitschland, dat een tweede Munchen" de radicale oplossing zou kunnen brengen van Duitschlands vele problemen, die overigens meer en meer het karakter begin- nen aan te nemen van territoriale aanspraken. De minimum-eischen van Hitler jegens Dan zig en een verbinding door den Corridor be- hooren definitief tot het verleden. Het wordt steeds duidelijker, dat men niet alleen Danzig, maar heel den Corridor wil. Verder laat Duitschland geenszins zijn aanspraken varen op de gebieden, die, deels door volksstemmin- gen en deels door geweld, van het Rijk ,,afge- nomen" en bij Polen ingelijfd werden. De campagne, welke in het Derde Rijk met ongehoorde felheid tegen Engeland wordt ge- voerd, hoedt zich er angstvallig voor, een grens te overschrijdenzij breekt namelijk nooit alle bruggen af en laat de mogelij-kl M open tot onderhandelen. Nu is het niet meer dan een zuiver-zake- lijke houding, dat men, in het vooruitzicht van diplomatieke onderhandelingen, zijn eischen zoo hoog mogelijk opschroeft om later des te meer concessies te kunnen doen, wan- neer een overeenkomst mogelijk blijkt. Intusschen is het merkwaardig, dat meer en meer geruchten de ronde beginnen te doen, dat Danzig en de verbin dings weg door den Corridor voorloopig aan actueele beteekenis hebben ingeboet. Een blik op de kaart is vol- doend'e om te zien, dat Duitschland door zijn versterkingen in het oosten en zijn aanzien- lijke militaire macht in Tsjechie en Slowakije Polen als het ware in een ijzeren greep ge- vangen houdt. Meer en meer hoort men, dat Duitschland de kwestie-Danzig voorloopig wil uitstellen om door een onverwachten uitval in zuid-oostelijke richting zich de voorraden te verzekeren, zonder welke het op het oogen blik nog geen langdurig conflict aan zou dur- ven. Dit zijn slechts geruchten, doch waar- om zouden ook deze geruchten niet een kern van waarheid kunnen hebben? A CUT MILLIOEN POND VOOR POLEN. In het Britsche lagerhuis heeft sir John Simon meeggdeeld, dat aan Polen een crediet van 8 millioen pond sterling is toegestaan voor den aankoop van oorlogsmateriaal. Over- wogen is, de leening in geld te verstrekken, j ten einde Polen ook in staat te stellen, elders oorlogsmateriaal te bestellen, maar de onder handelingen daarover zouden te veel tijd in beslag nemen, zoodat de daarvoor noodige wetsontwerpen niet tijddg genoeg ingediend zouden kunnen worden. Voorts heeft de minister van handel, Stan- ley, verklaard, dat geen ambtenaar van zijn departement of van het departement van overzeeschen handel of van dat voor export- i credieten een ontmoeting met Wohltat heeft gehad tijdens diens bezoek. Op de vraag of het, als resultaat van dat bezoek, in de be- doeling lag, de Duitsch-Britsche handelsbe- sprekingen, die na de gebeurtenissen van Maart geschorst waren, te hervatten, ant- j woordde Stanley, dat de toestand blijft zoo- als hij na de gebeurtenissen van Maart had medegedeeld, n.l. dat de besprekingen ge schorst waren met het ocg op den politieken toestand. i Verder gaf Stanley te verstaan, dat binnen- kort de handelsbesprekingen met Bulgarije, welke reeds verscheiden maanden gaand'e zijn, zullen worden geeindigd. Volgens gezaghebbende kringen zou bij wijze van proef een handelscrediet van 500.000 pond worden verleend, bestemd voor den invoer van fruit en aardolie uit Bulgarije en de levering van spoorwegmateriaal uit Engeland. Er zou den „,uitvoercredieten" worden gegeven. Bul- gaarsche tabak valt niet onder dze regeling. In welingelichte kringen te Warschau levert men nog geen commentaar op Simons verkla- ring. Men wacht op de juiste termen van de overeenkomst. Toch is er een zekere verwon- dering bij de openbare meening te bespeuren, aangezien de Poolsche pers had laten door- schemeren, dat de Britsche leening hooger zou zijn dan de binnenlandsche leening in Polen, welke ongeveer zestien millioen pond sterling bedroeg. DE VER. STATEN ZEGGEN HET HANDELS- EN SCHEEPVAARTVERDRAG MET JAPAN OP. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington heeft, meldt de N. R. Crt., mede gedeeld, dat de regeering der Vereenigde Sta- ten besloten heeft, het handels- en scheep- vaartverdrag met Japan van 1911 op te zeggen. Dit besluit, dat groote verrassing heeft ge- wekt, werd om half tien in den avond aan de pers medegedeeld door een ambtenaar van het departement van Staat, die nader verklaarde, dat het doel is de „Amerikaansche belangen beter te beschermen en te ontwikkelen". De opzegging zal over zes maanden van kracht worden, waardoor het Congres in staat zal zijn, in de komende zitting de kwestie van een embargo op voor Japan bestemde grondstoffen te bespreken. Het departement van Staat beschouwde het verdrag namelijk als een hinderpaal voor de toepassing van zulk een embargo, dat het onderwerp vormde van een onlangs door senator Pittman ingediende resolutie. In de door Hull aan den Japanschen am- bassadeur Horinoetsji ter hand gestelden tekst wordt gezegd: „In de laatst verloopen jaren heeft de Ame- rikaansche regeering de verdragen betreffen- de handel en scheepvaart, die in werking zijn tusschen de Ver. Staten en andere landen, be- studeerd, teneinde vast te stellen, welke wij- zigingen noodig zouden kunnen zijn, teneinde een betere bereiking van het doel te verzeke ren, waarvoor die verdragen waren aange- gaan. In den loop van dit onderzoek is de Amerikaansche regeering tot de overtuiging geraakt, dat het verdrag van handel en scheepvaart, tusschen de Ver. Staten en Japan te Washington onderteekend op 21 Februari 1911, bepalingen bevat, die opnieuw zullen moeten worden overwogen. Teneinde een weg voor een dergelijk overleg voor te bereiden en ook om te komen tot een betere waarborging en uitbreiding van de Amerikaansche belan gen, maakt de Amerikaansche regeering hier- mede bekend, dat zij. den wensch koestert het verdrag te doen eindigen en ook het begelei- dende protocol als verstreken wil beschouwd zien zes maanden na de dateering van deze kennisgeving." De mededeeling aan de Japansche regeering was geteekend door Hull zelf. President Roosevelt en Hull hebben het be sluit tot opzegging van het verdrag genomen na de beslissing van de commissie van bui tenlandsche zaken van den Senaat om de be- handeling van de resolutie, welke is ingediend door senator Vandenberg, uit te stellen tot het einde der week. Deze resolutie hield in, dat de Senaat zou spreken over het opzeggen van het handels- en scheepvaartverdrag met Japan van 1911. De voorzitter van de com missie, Pittman, verklaarde aan de pers, dat de commissie in gesloten zitting gesproken heeft over de mogelijke gevolgen van een der- gelijke handelwijze van de Vereenigde Staten op de jongste overeenkomst tusschen Enge land en Japan. Vandenberg deelde mede, dat vele leden van de commissie eerst nadere in- lichtingen verlangden over den gewij-zigden toestand in het Verre Oosten. (Senator Pittman heeft in een interview ver klaard, dat hij dezen stap der regeering ver- standig en gerechtvaardigd acht. De eerste indruk te Washington van de op- zegginig van het handelsverdrag van 1911 is, naar Havas meldt, dat het departement van Staat een waarschuwing tot Japan heeft wil- len richten en bij dit land geen twijfel heeft willen laten omtrent het standpunt der Ver- j eenigde Staten, dat na het Woensdagmiddag door de commissie van buitenlandsche zaken genomen besluit de behandeling van het voor- stel tot opzegging van het verdrag tot het einde der week op te schorten, verkeerd had kunnen worden uitgelegd. I De nota inzake de opzegging is door Hull aan den Japanschen zaakgelastigde te Was hington overhandigd, terwijl tegelijkertijd de Amerikaansche ambassadeur te Tokio den in- houd ervan aan het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld. Men i wijst te Washington in het bijizonder op het feit, dat, aangezien het verdrag in zijn geheel is opgezegd, het gebaar der Amerikaansche regeering vooral een politiek karakter draagt. Het zou namelijk voldoende zijn geweest, de clausule der meestbegunstiging op te zeggen om de aanneming mogelijk te maken van de motie van Pittman, waarin een embargo op wapens en op alle industrieele grondstoffen voor Japan geeischt wordt. Men herinnert er in dit verband aan, dat de opzegging door de' regeering der Vereenigde Staten van een han delsverdrag uit politieke overwegingen vrijwel zonder precedent is. Ten slotte toont het be sluit van het departement van Staat, dat, on- geacht de politiek, welke door andere mogend- heden in China wordt gevolgd, de Vereenigde Staten de rechten van de ,,open deur" hand- haven en, door duidelijk de mogelijkheid van retorsiemaatregelen aan te toonen, te kennen willen geven, dat zij zich niet zullen neerleg- gen bij incidenten, welke in strijd zijn met de Amerikaansche belangen, zooals deze week de blokkade van Kanton. Alvorens zich even- wel vast te leggen op een politiek van sane- ties door een embargo, laat de Amerikaansche regeering Japan zes maanden den tijd om zijn politiek in China tegenover de Ver. Staten te wijzigen. Gemeld kan nog worden, dat de Vereenigde Staten Japan's grootste leveranciers zijn van de voor oorlogsoperaties noodige grondstoffen, in hoofdlzaak katoen, ijzer, staal en petroleum. Voorstanders van het embargo gelooven, dat de toepassing ervan voor Japan tenge- volge zal hebben, dat het in zijn bewegings- vrijheid in China wordt belemmerd en wel- licht zelfs genoodzaakt zal worden, zich uit dat land terug te trekken. De tegenstanders beschouwen het als een stap naar den oorlog en gelooven, dat wraak- maatregelen van Japan gevolgd zullen wor den door weerwraakmaatregelen van de Ver eenigde Staten en wellicht door een conflict. De opzegging van het verdrag met Japan wordt, blijkens een Havas-telegram uit Was hington, in Congreskringen met instemming ontvangen. Vandenberg, de Republikeinsche senator, verklaarde: ,,Ik verwacht van dit be sluit van de Amerikaansche regeering de tot- standkoming van een nieuw verdrag, dat de rechten van de Ver. Staten waarborgt." Pittman, de voorzitter van de commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden uit den Senaat, wees er op, dat thans in artikel 9 van het tractaat het volgende is bepaald: geen der beide partijen mag ten aanzien van de andere partij beperkende bepalingen maken op den invoer of uitvoer van producten, komende van of bestemd voor gebied van de andere partij, tenzij die beperkende bepalingen niet tevens gelden voor den ex- of import van dezelfde goederen van andere naties. Naar Reuter uit Tokio meldt, heeft de op zegging van het verdrag op de beurs een daling van verschillende fondsen tengevolge gehad. De eerste reactie der Japanners was er een van verbazing, omdat zij gemeend hadden, dat Vandenberg's motie zuiver door motieven van binnenlandsche politiek was ingegeven en geen gevolgen zou hebben. De plotselinge daad van Roosevelt heeft een einde gemaakt aan de onjuiste opvattingen nopens Amerika's houding tegenover Japan. De langdurige cam pagne van onjuiste voorstellingen, gegrond op de Amerikaansche verdraagzaamheid tegen over Japan in China had bij de Japanners den indruk gewekt, dat de Ver. Staten niet onwel- willend tegenover de Japansche politiek ston- den. Josjizawa, de chef van de Amerikaansche afdeeling van het departement van buitenland sche zaken, zou gezegd hebben: ,,De Ameri kaansche handeling is betreurenswaardig. Be- vredigende resultaten kunnen niet verwacht worden, zelfs niet als de Ver. Staten bereid' zouden zijn tot het sluiten van een nieuw ver drag, zoolang Amerika volhard't bij zijn hui- dige houding tegenover Japan." EXAMEN MULO-DIPLOMA. Onder de candidaten der Chr. Mulo-school alhier, die j.l. Zaterdag te Goes slaagden voor het Mulodiploma A is verzuimd te vermelden mej. Ma. de Ridder te Axel. OMHOOGGEVAREN. Tijdens de vaart op de Westerschelde is het van Vlissingen komende Nederlandsche mo- torschip ,,Azolla"', aan boord waarvan zich een gezelschap padivinders (bevond, op de mid- delplaat voor Terneuzen omhooggevaren. Later is het schip op eigen kracht vlotge- komen, waama de reis in de richting Hans- weert is voortgezet. VERBLIJDENDE BELANGSTELLING VOOR ONZE PROVINOIE. Mede dank zij. de bemoeiingen van den Vlaamschen Toeristenlbond valt er den laat- sten tijd een toenemende belangstelling der Vlaamsche toeristen voor de provincie Zee- land waar te nemen. Zoo zullen op 15 Augustus, het feest van ,,half Oogst" verschillende uitstapjes naar Zeeland plaatsvinden. Naar we van den ondernemer, den heer P. C. de Doelder te Terneuzen, vernemen, staat o.m. op het programma een trip van Gent naar Goes, waaraan 500 personen zullen deel- nemen. Van Gent zal gevaren worden met een der booten van den Provincialen Stoomhootdienst op de Westerschelde, de ,,Luctof et Emergo", naar Hoedekenskerke, vanwaar het gezel schap per tram naar Goes zal reizen. Verder zal vermoedelijik een reis georgani- seerd worden van Antwerpen naar Vlissingen, terwijl ook plannen in voorbereiding zijn om met een der zeebooten van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland" te Vlissingen, een tweedaagsche tocht GentLouden te organi- seeren. Verder worden nog andere plannen uitge- werkt voor een bezoek aan onze provincie. A1 met al is het een verheugend feit, dat de provincie Zeeland, welke op het gebied van natuurschoon den toeristen heel veel te bie- den heeft, ook in Belgie in het teeken der be langstelling staat. BELOONDE IJVER. Voor den aanvang der in Mei en Juni van dit jaar gehouden examens ter verkrijging van het middenstandsdiploma algemeene han- delskennis werd bekend gemaakt, dat de mi nister van Economische Zaken besloten had een zilveren medaille uit te loven aan hem of haar die het beste examen zou afleggen. Bij gelijkheid van cijfers zou deze medaille wor den toegkend aan de(n)gene, die onder de moeilijikste omstandigheden zou hebben ge- studeerd. Na zorgvuldige schifting onder de duizen- den geslaagden is getoleken, dat deze unieke onderscheiding moet worden toegekend aan den heer E. J. van Dijk, gaboren 7 Augustus 1909, wonende te Schouwerzijl in Groningen. Deze candidaat, een werklooze bakkers- knecht, komt voort uit een behoeftig gezin met tien kinderen. Hij heeft de lagere school niet geheel kunnen doorloopen, want op zijn twaalfde jaar reeds moest hij het zijne er toe bijdragen om in de .behoeften van het groote veedrijvers-gezin te voorzien. In zijn zestiende levensjaar stond zijn vader hem toe een vak te leeren en de jongeling koos dat van bakker. Hij bleef in dit bedrijf werkzaam tot dat hij in April van dit jaar buiten betrekking ge- raakte. Na de lagere school heeft hij geen ander onderwijs meer genoten, dan dat, benoodigd voor het thans behaalde diploma. Voor het bezoeken van den cursus moest hij telkens 2'8 km per rijwiel afleggen. Aangezien zijn vak hem niet toestond op de werkdagen te studeeren, besteedde hij daar- aan den Zaterdagavond en den geheelen Zon- dag. Hij beboorde tot de ijiverigste leerlingen en bleek over een goed verstand te beschik- ken. Van Dijlk heeft zijn lessen zelf moeten be- kostigen uit zijn weekloon, want zijn moeder, die reeds eenige jaren weduwe is, was niet in staat iets bij te dragen. Thans ziet deze doorzetter zijn onvermoeide streven bekroond met de ministerieele onder scheiding. LUXOR-THEATER. Het schip der vervloeking. Een der meest romantische figuren uit de Britsche letterkunde van een vorige generatie was Robert Louis Stevenson. Diens roman- tiek openbaarde zich zoowel in zijn leven, zijn reizen en trekken en zijn vlucht uit ,,de be- schaVing"', als in zijn literair werk. Bij Apia, op Upolu, is hij ten laatste neer- gestreken, na een leven, dat een even boeien- de roman was geweest, als welk van zijn wer ken ook is en blijft. Op den top van Mount Vaea (Upolu) ligt hij begraven; maar hij was in Sohotland geboren en voor Schotland heeft hij een vurige liefde gekoesterd, evenals voor de zee. Schot toont hij zich in tal van zijn boe'ken: In Kidnapped, David Balfour, The Master of Ballantrae, St. Ives, is hij de Schot die schrijft oVer het land van zijn geboorte, dat het land werd van zijn liefde en van zijn fantasie. De twee romans Kidnapped" en David Balfour" zijn nu verfihnd, onder den (slech- ten Hollandsehen) titel „Het schip der Ver vloeking". Wij beleven in deze film een faze van den smeulenden opstand der Schotten tegen het Engelsche gezag omstreeks 1740/1750. De populaire volksmenner Beck is de ziel van het venzet tegen de meedoogenlooze „rakkers" van den (Engelschen) fiscus. Er valt bij een belastinginning met dwang in een afgelegen dorp een schot uit het duister, en de aanvoer- der der belastingafpersers valt, doodelijk ge- troffen. De daad wordt den voortvluchtigen Beck in de schoenen gesohoven, maar een an der heeft het schot gelost en de kleine Laird David Balfour zag het gabeuren. Beck door- grondt dit, neemt den jongen mee op zijn vlucht om hem tot zwijgen te dwingen. Maar ziet: de in ontzag voor den koning van Engeland opgevoede jongen en de aartsvijand van gezegden koning, de Schotsche hoofd- muiter, worden vrienden en die Dritte im Bunde, het schoone meisje uit de Hooglanden, maakt de vlucht mede. David is de toekomstige bezitter van een kasteel bij Edinburgh, waar zijn schurkaoh- tige oom hem naar het leven staat (een pak- kend verfilmde episode, die u het kippevel be- zorgt)Tenslotte komen de drie aan boord van het sorfip van den zeeschuimer, boef, smokkelaar, ronselaar, dronkaard en beul: kaper-kapitein Hosean, die doet wat hij kan, maar toch te kort schiet. De boozen zullen hun straf krijgen, de braven gaan vrij uit. Achter en boven de film pangt de sfeer van den opstand. Een volk wordt geknecht, maar in dat volk leven krachten van verzet en als het moet van wraak. Het zal de taak van den waren staatsman zijn aan deze op elkaar botsende krachten en driften de juiste, de on- gevaarlijke resulteerende richting te wijzen. Dat is aan het Engeland van midden acht- tiende eeuw in Schotland ook gelukt (in Ier- land niet of misschien nog niet). Dat een schrijnerud conflict tusschen twee nauwver- wante volksgroepen, hier op het doek ge geven, zoo direct tot ons spreekt, kan moge lijk worden verklaard uit de tijdsomstandig- heden: Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Abessi- nie, Spanje, China. Maar de film als film en wel als romantische film heeft toch ook kwa- liteiten, die aan geen tijd of tijdperk gebon- den zijn. Veldslag in New-York. 'Het oude, beproefde gezegde, dat in oorlog en liefde alles geoorloofd is, is nooit te oud om niet als grondidee van nog een Ameri kaansche lachfilm dienst te kunnen doen. Ditmaal speelt het verhaal Veldslag in New-York" dan onder de mannen van een hoogovenlbedrijf, kerels, die eerst slaan en dan pas denken of ook beginnen te boksen als zij met denken niet verder komen. Hun leider is een voorman, een reus van een kerel, die met zijn groote body en zijn nog grootere hart, niet altijd raad weet. Victor McLaglen maakt van deze rol een man van stoere kracht, hartelijk in al zijn daden, naief in zijn opvattingen, maar met een hart van goud. De band, die al deze menschen samen- houdt, is dat zij eens samen in den wereld- oorlog streden en nu nog als leden van het legioen van oudstrijders zich alleen onder el kaar thuis voelen. De fabrieksbaas stuurt zijn voorman en diens grooten rivaal, een ploegbaas Brian Donlevy naar New-York, waar zij den zoon van den baas uit de strikken van een beeld- schoone revuester moeten bevrijden. Het eerste, dat de voorman doet, is zelf stapel verliefd worden op een van die artisten. Het zijn Udders door dik en dun, die twee, vlug met de vuist, altijd ontvankelijk voor een aar- dig gezichtje, eeuwige rivalen, die elkaar par- ten spelen met een simpelen humor, die er nooit in faalt de lachtranen te voorschijn te brengen. De vuistgeVechten in deze film zijn knappe staaltjes massaregie. Zij worden gezellig on- derbroken door enkele aardige revueseenes. BijZonder pleizierig is daarin een liedje, dat iemand nog menigen dag bijblijft. Het gaat over de dochter van Mademoiselle van Ar- mentieres, het legendarisch lief j-e van de Ame rikaansche troepen in Frankrijik. De honderd man van het legioen en het eene meisjes raken verwikkeld in een serie dolle scenes, die ten slotte haar toppunt vinden in een mas- saal gevecht tusschen deze ouidstrijders en een groep ex-boksers, in een gesticht voor zenuwlijders. DE INPOLDERING VAN HET SLOE. Naar het „D. v. Z." vemam, heeft het onderzoek, dat deskundigen van de Heide Mij., op verzoek van de z.g. Sloe-commissie op de gronden ten Zuiden van den Sloedam verricht hebben, uitgewezen, dat de slikken van het voorste gedeelte over een oppervlakte van ongeveer 500 ha een gemiddelde hoogte heb ben van 2.30 m boven Amsterdamsch peil. Wanneer men nu weet, dat de Z. Kraayert- polder, welke vlak tegen het Sloe ligt, een hoogte heeft van 1.30 m boven A. P., dan be- hoeft het geen betoog meer, dat inpoldering van het voorste Sloe-gedeelte mogelijk is. De geul in bedoeld Sloegedeelte heeft een oppervlakte van ongeveer 60 ha. Het resultaat van het onderzoek zal door de Sloe-commissie ter kennis worden gebracht van de bevoegde instanties en aandrang zal worden uitgeoefend, dat zoo spoedig mogelijk dit prachtig productief werkobject aangepakt wordt. VOORSTEL TOT AFSOHAFFINiG DER PROMOTIE- EN DEGRADATIE- WEDSTRIJDEN EN TOT UITBREIDING DE COMPETITIE. De vereeniging ter behartiging van de be langen van tweede, derde en vierde klasse voetbalvereenigingen in Nederland heeft aan den K.N..V.B. voorgesteld: 1. De promotie- en degradatiewedstrijden af te schaffen. 2. In verband daarmede met ingang van het seizoen 1940/41 in die districten waar zulks gewenscht wordt of niet reeds is ge- schied, het aantal clubs per afdeeling in de lste, 2de en 3de klasse tot 12 uit te breiden. Afschaffing der promotie-degradatiewed- strijden is gewenscht, aldus de toelichting, ten eerste, omdat zij er toe leiden, de beoefening van het voetbalspel een specifieke winter- sport te vervormen tot een winter- en zomersport., De beoefening der zuivere zomersporten door voetballers komt thans in het gedrang, met het gevolg, dat in tal van gevallen niet met de noodige frischheid de nieuwe compe- tities worden aangevangen. Bovendien is het billijk, dat door het leidend voetballichaam, den K.N.V.B., er toe medegewerkt wordt, dat de leidende lichamen der zomersporten het hun toekomende zomerseiizoen onrverkort worde toegemeten. Ten tweede, omdat aan promotie-degrada- tiewedstrijden in het algemeen niet de waarde toegekend mag worden van een zuivere krachtmeting tusschen de deelnemende elf- tallen. Het karakter dezer wedstrijden is niet te vergelijken met dat van de gewone competi- tiewedstrijden. Op de spelers van eerstge- noemde wedstrijden oefent het besef, dat in enkele ontmoetingen beslist wordt het over- gaan naar een hoogere, of het afzakken naar een lagere klasse, een te grooten invloed uit, om normaal spel te verwachten. Dit, ge- voegd bij de omstandigheid, meermalen in een voor voetbalspel ongeschikte, te hooge, tem- peratuur te moeten spelen, waardoor van de lichamelijke, maar ook van de geestelijke ge- steldheid der spelers vaak te veel gevergd wordt, heeft tot droeve ervaringen geleid. Ervaringen, welke niet alleen spelers afschrik- ken, maar tevens anti-propagandistische ge volgen helbben voor ouders, voogden en op- voeders der jeugd, die wij toch zoo gaarne als actieve deelnemers tot onze sport zien toe- treden. Indien tot afschaffing der promotie-degra- datiewedstrijden besloten wordt, kan onver- wijld tot een uitbreiding der afdeelingen van 10 op 12 elftallen worden overgegaan. Hier- mede wordt bereikt: 1. Een opvoering van het aantal competi- tiewedstrijden van 18 tot 22. Als aaneenge- sloten wedstrijdreeks zal deze vermeerdering niet leiden tot een storende seizoen-verlen- ging. De competitie kan zeker voor 1 Mei ge eindigd zijn, abnormale weersgesteldheid voor- behouden, te meer daar in de laatste jaren alom in den lande terrein-verbeteringen tot stand kwamen en nog steeds allerwege op deizen goeden weg wordt voortgegaan. 2. Dat de geluks- of ongeluksfactor door het spelen van 22 wedstrijden in plaats van 18 een belangrijk kleiner rol vervult in het spel om de hoogste en laagste plaatsen. Het voorstel is onderteekend door de afge- vaardigden ter bondsvergadering. Dan Purol meenemenDit verzacht en geneest zonnebrand en voorkomt vervellen. Doos 30 ct. (Ingez. Med.) (Vervolg vergadering van Woensdag.) Dijksverbetering Karelpolder. Het volgende punt was het voorstel om aan het Bestuur van den Karelpolder gedurende 40 jaren een bijdrage van 340 toe te kennen van de in werkversohaffing uit te voeren verlbetering van den zeedijk van dien polder. Na een korte bespreking werd het voorstel aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Ovememing deel weg Krulningen Ierseke. Thans kwam ter tafel het voorstel om van de gemeente Kruiningen met ingang van 1 Januari 1940 in beheer en onderhoud over te nemen 1.655 km van den weg Kruiningen Ierseke. Alzoo besloten zonder hoofdelijke stemming. Overneming deel weg St. Maartens- dijk naar Stavenisse. De Staten besloten tot overneming in be heer en onderhoud van 1.623 km van den weg St. MaartensdijkStavenisse van laatstge- noemde gemeente en zulks met 1 Januari 1940. Qvemehiing deel weg Nieuwvliet Sluis. Het volgende voorstel was dat om in beheer en onderhoud over te nemen 2.4359 km van den weg NieuwvlietSluis. ook met ingang van 1 Januari 1940. Alzoo besloten. Ovememing deel weg St. Annapoider- Terhole. Het laatste besluit tot ovemame van een Wegsdeel betrof 0.9517 km van den weg St. AnnapolderZaamslagTerhole van de ge meente Zaamslag en dit ook weer met ingang van 1 Januari 1940. Onttrekking van een weg te Terneuzen aan het openbaar verkeer. Ged. Staten stelden voor de Oudelandsche dijk in de gemeente Terneuzen aan het open baar verkeer te onttrekken. De heer HAiMELIiNK wilde de zaak aan- houden, omdat er, zooals hem bij een herhaald bezoek bleek, een woning aan dien weg staat. De heer DIELHMAN meende, dat de heer Hamelink zich toch vergist in den weg die be doeld wordt, want daaraan ligt geen woning. De heer GE5HBHOEDT meende, dat de men schen toch het erf af kunnen komen. De heer HAiMELINK zeide, dat dit wel waar is, maar hoe? Het is een historisch ge- vormden toestand. Spr. hield vol, dat men het kan aanhouden en hij wees op het gebrek aan een situatieteekening in dergelijke gevallen. De heer DIELEMMN hield vol, dat het dijkje geen beteekenis heeft. OVer het voorstel tot aanhouding van de beslissing staa'kten de stemmen en werd het dus aangehouden tot de volgende zitting. VaststeHing brugtarief te Tholen. Ged. Staten stelden voor, het verleden jaar vastgestelde tarief voor het bruggeld te Tho len, dat op 9 October a.s. afloopt, voor een jaar, ingaande 10 October, voor een jaar te bestendigen. Bij de over dit onderwerp gevoerde bespre kingen stelde de heer Staverman een amende- ment voor, waarin Ged. Staten werd ver- zocht alles te doen om voor de najaarszitting een definitief voorstel te doen. De heer VAN 't HOFF deed een voorstel in de richting van invoering van abonnementen en tienrittenboekjes. De heer DEfKKER vroeg o.a. hoe Ged. Sta ten denken over de wijize, waarop autoriteiten te Tholen zich verrijkt hebben. De heer STOQEGER heeft ook naar aanlei- ding van een opmerking van den heer Adriaanse gezegd, dat het hier wel degelijk een juridische kwestie ibetreft, omdat het gaat om de vraag of Tholen al of niet een veer- reeht heeft, want daarvan hangt de schade- loosstelling af. Spr. kan niet beloven dat voor de winterzitting een afdoend voorstel in de richting van een vrije brug is bereikt, doch wel tegen de zomerzitting 1940. De heeren Staverman en Van 't 'Hoff trok- ken hun amendementen in, waama het voor stel zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen. Subsidie bouw vlassersschool te Koewacht. Thans was aan de orde het voorstel om aan de Vereeniging tot verbetering van de Vlas- teelt en de Vlasbewerking in Zeeuwsdh-Vlaan- deren een bijdrage van 50 pet., met een maximum van /6000 te verleenen in de kos- ten van den bouw van een door haar te Koe wacht op te richten vlassersschool. be heer ADRIAANSE meende, dat men deze zaak wat opschroefd; voor 15 leerlingen kan men toch volstaan met een cursus en is er geen school noodig. De heer LOOKEFEBR zeide, dat deze school er niet eens is van alleen streekbelang, maar juist van een algemeen provinciaal be- lang. Zeker zullen ook onvermogenden de school gratis mogen bezoeken. De eenige plaats voor vestiging geschikt is Koewacht. Het bedrag van 6000 sulbsidie voor deze school is beslist te weinig. De gemeenten, waar de vlasindustrie gevestigd is, zijn niet kapitaalkrachtig genoeg om van beteekenis bij te dragen en zij zullen izich spiegelen aan de ProV1. Staten. Van de Kamer van Koop- handel verwacht spr. ook niet veel. De Indus trie van Zeeuwsch-Vlaanderen omvat de helft van de vlasindustrie in ons land. Spr. vroeg Ged. Staten geen punt te zetten achter de des morgens getoonde mildheid. De heer VAN KLINKEN sloot zich aan bij de meening, dat men hier te doen heeft met een provinciaal belang van de eerste orde. Spr. meende, dat het onderwijs toch zeker grootendeels practisch zal zijn; want op de vlasmarkt blijkt bij vergelijking dat aan het Zeeuwisehe vlas nog veel te venbeteren is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 7