Binnenland Buitenland Hoofdpejn, tCisspiJn- DE FRANKFURTER ZEITUNG OVER HET LUOHTWAPEN. aiiijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd ..Mijnhardtjes'2 st. 10 ct. Doos 50 ct. Ingez. Med VISSCHERIJ-OMMEKEER IN DE OOGST. Engeland, Frankrijk en, naar United Press zegt, ook Nederland zijn thans besloten aan de uitbreiding van de Japansche visscherij in de Zuid-Chineesche Zee paal en perk te stellen. Met dat doel ondersteunen de koloniale re- geeringen van deze drie landen de inheemsche visscherij teneinde te voorkomen dat de Japan- ners op dat gebied nog verder terrein winnen. Zoo is op de oostkust van het Singapore- eiland een centrum opgericht waar instruc- ties gegeven worden en de Maleiers en de Chi- neezen trachten zich thans aan te passen aan de moderne methoden van vissehen en van het verhandelen van het product. Zoo zijn o.a. de vischvergunningen van 500 Japanners ingetrokken en deze zijn nu naar Hainan vertrokken en naar de oostkust van Malakka, waar zij thans in de ijzermijnen, die Japansch bezit zijn, arbeiden. In Nederlandsch Oost-Indie worden de Ja- vanen in de Japansche duikmethoden onder- wezen. Toen de vischmarkt van Singapore ■ten gevolge van de -Chineesche boycot feitelijk voor de Japanners gesloten was, hebben de1 Japanners het product van hun vangst naar de markten in Nederlandsch-Indie geibracht. Docih Nederland zou er de voorkeur aan geven, dat de voordeelen van den vischafzet voor een beivolking van 40 millioen ten gunste van de inheemsehen zou komen. In Fransch Indo-China helpt een trawler uit Saigon, die voor het onderzoek naar de visscherij is ingericht, de inheemsche visch- industrie. Thans is het schip in Nederlandsch Oost-Indie en Malakka op bezoek teneinde in verbinding te komen met de visscherij-depar- tementen aldaar. Ongeveer 25.000 ton gedroogde visch, equi valent aan 100.000 ton versche visch, wordt jaarlijks uit de groote meren van Cambodja en Indo-China vetzonden, voomamelrjk via Singapore naar Nederlandsch Oost-Indie. DE HEER VAN HOEVEN IN HAMBURG. Op het congres van „Kraft durch Freude". Het Tweede Kamerlid Amelink heeft den minister van Sociale Zaken de voigende vra- gen gesteid: Is het juist, dat op het eenige dagen ge- leden te Hamburg gehouden congres der door het Duitsche ,,Arbeitsfront" gestichte organi- satie Kraft durch Freude'", op welk congres is medegedeeld, dat voor het komende jaar door den leider der organisatie het parool zal worden uitgegeven ,,Krachtige mannen en mooie, bevallige vrouwen'' door den heer G. W. F. van Hoeven, referendaris aan het departement van Sociale Zaken, namens de Nederlandsche delegatie, goade wenschen zijn aangeboden? Indien dit juist is, was de heer Van Hoeven dan op dit congres aanwezig in zijn kwaliteit als Nederlandsch ambtenaar en directeur van den socialen jeugddienst Is de minister niet van oordeel, dat het on- gewenscht moet worden geacht, dat de direc teur van den socialen jeugddienst, in zulk een nauw contact staat met een buitenlandsche organisatie, tegenover wier beginselen en ide- alen een groot deel van het Nederlandsche volk sterk afwijzend staat KNOEIERIJEN MET UITVOERPREMIES Het Tweede Kamerlid Dieters heeft aan den Minister van Justitie de voigende vragen gesteid: Heeft de Minister kennis genomen van het feit, dat tegen den schrijver van de op 25 Maart en 1 April 1938 in het weekblad ,,Volk en Vaderland" verschenen artikelen, inzake beweerde knoeierijen met uitvoerpremies een klacht wegens beleediging is ingediend, waar- op in Juni 1938 een gerechtelijk vooronder- zoek tegen dien schrijver is ingesteld, waar- bij deze, alsmede een getuige, door den rechter- commissaris, belast met de behandeling van strafzaken bij de arrondissements-rechtbank te 's-iGravenhage, zijn vervolgd, en dat bedoel- de schrijver thans, na een vooronderzoek van ruim een jaar, buiten vervolging is gesteid? Is de Minister, indien hij van het boven- staande kennis heeft genomen, niet van mee- ning, dat uit de buiten-vervolgingstelling van den bedoelden redacteur moet worden gecon- cludeerd, dat de door hem geuite beschuldi- gingen gegrond zijn gebleken en dat inderdaad aan 's rijks schatkist gelden zijn onttrokken door de in bovenbedoelde publicaties omschre- ven handelingen? Is de Minister niet van oordeel, dat het ge- boden is een justitieel onderzoek naar de gestie van de klagers te doen instellen? Indien de Minister deze laatste vraag be- vestigend mocht beantwoorden, is hij dan be- reid mede te deelen, of door hem het instellen van een justitieel onderzoek reeds is gelast, dan wel of binnen afzienbaren tijd door hem een daartoe strekkende opdracht zal worden gegeven WERELDCONFERENTIE VAN CHRISTELIJKE JEUGD TE AMSTERDAM. In de met de vlaggen van bijna alle natien versierde groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam is Maandagmiddag de plechtige openinsgvergadering gehouden van de We- reldconferentie der Christelijke Jeugd, waarbij Prins Bernhard, vergezeld van zijn adjudant tegenwoordig is geweest, om er een boodschap van de Koningin over te brengen en tevens voor zich persoonlijk en namens Prinses Juliana een kort woord ter begroeting te spreken. De geheele zaal was tot de laatste plaats met de ruim 1600 afgevaardigden gevuld; op de eivolle galerij hadden belangstellende genoodigden een plaats gevonden. Voor den aanvang der plechtigheid, terwijl de zaal volstroomde, deed het orgel gewijde muziek hooren. Tot het oogenlblik, waarop Prins Bernhard de zaal betrad, hoorde men talen van alle werelddeelen dooreen spreken. Bij het binnenkomen van Prins Bernhard stonden alle aanwezigen op en zongen hem het Wilhelmus toe. Hierna zette het orgel het gezang: ..Grosser Gott, Dich loben wir!" in, waarvan alle aanwezigen uit voile borst drie strofen hebben gezongen. Dr. H. L. Heurrod, uit Zwitserland, voor- zitter van het Comitd ter voorbereiding van het Congres, sprak hierna een kort woord ter verwelkominig, waarin hij in het algemeen de beteekenis van deze bij uitnemendheid oecumenische bijeenkomst uiteenzette. Hierna heeft Dr. W. A. Visser't Hooft, van het Voorloopige Comite van den Wereldraad vein Kerken, als voorzitter van het Congres de openingsrede uitgesproken. In het bijzonder riep hij een wellkom toe aan den Prins der Nederlanden, aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, en aan de ver- tegenwoordigers van het gemeentebestuur van Amsterdam; verder aan de tallooze afgevaar digden. Herinnerend aan den lofzang waar- mede alien zoo juist van harte ingestemd hadden, zeide hij, dat de dankbaarheid, die hierin tot uiting komt in de harten aller aan wezigen een echo moest vinden. Juist in een tijd van strijd en spanning zijn wij hier diep doordrongen van Gods goedheid, die ons als broeders van alle landen der wereld hier heeft bijeen gebracht. Het was hem een bijzonder voorrecht, den Prins der Nederlanden te verzoeken de bood schap over te brengen, welke de Koningin hem voor dit -Congres meegegeven heeft. Niets zal duidelijker de groote belangstelling kunnen doen blijken, welke de Koninklijke Familie gevoelt voor de zaak die alien heeft samengebracht en alien zoozeer vervult. Deze boodschap van de Koningin der Neder landen, en de tageniwoordigheid van Zijne Koninklijke Hoogheid, zijn voor de teekenen die de vurige hoop bevestigen, welke alien naar Amsterdam geleid heeft: de hoop, dat men in dit land de atmosfeer zal vinden, waarin alleen een bijeenkomst als deze moge- lijlk is. Prins Bernhard heeft hierna in de Neder landsche taal de boodschap van de Koningin aan het Congres overgebracht, luidende als volgt „Het is mij een genoegen, u, die uit alle deelen der wereld zijt samengestroomd, thans in mijn land vereenigd te weten. Mijn goede wenschen vergezellen u bij uw werkzaam- heden. Moge het der jeugd van de geheele wereld zijn gegeven, door gemeenschappelijk overleg en gezamenlijken arbeid, te streven naar de oplossingen van de problemen, die in deze moeilijke tijden niet alleen de jeugd maar de geheele menschheid bezig houden. Dat in de dagen, die voor ons liggen, de geest door welken Christus in elken mensch doordringt en die alle tegenstellingen en pro blemen tot oplossing helpt brengen, alien tot richtsnoer zij". Nadat Prins Bernhard deze Koninklijke boodschap had voorgelezen, sprak hij in het Engelsch als volgt: In naam van Prinses Juliana en voor mij zelf roep ik een welkom toe aan al de afge vaardigden van ongeveer 70 landen, verte- genwoordigd op deze eerste wereldconferentie van de Christelijke Jeugd. Bij de donkere wolken die in deze dagen boven ons hangen is het moeilijk voor jonge mensohen tot vollen wasdom te komen met een gevoel van verant- woordelijikheid voor him eigen levens en voor die van hun medemenschen. De wetenschap dat de christelijke jeugd van de geheele we reld afgevaardigden naar Nederland heeft gezonden om uitdrukking te geven aan de hoop en den wil om in het Christendom het ware licht te vinden, waarin alle problemen gezien moeten worden, vervult ons met groo- ten moed. Volgens mijn innige overtuiging is de roep van het Evangelie: ,,Ut omnes unum iSdnt" (opdat alien een zijn), een roep die tot ons komt als de bijzondere roeping voor jonge menschen in dezen tijd. Moge God u zegenen op Zijn wijze gedurende deze con ference, en wanneer gij de resultaten ervan in uw landen mede terugbrengt. Dr. W. A. Visser 't Hooft gaf den Prins de verzekering, dat de woorden van de boodschap der Koningin van Nederland een diepen weer- klank gevonden hadden in de harten van de afgevaardigden der Christelijke jeugd van zoovele naties. Wij kunnen, zoo sprak hij, niet dankbaar genoeg ervoor zijn, dat onze conferentie, welker leuze is: Christus Vic tor" plaats heeft in een land waarvan het Hoofd der Regeering meer dan eens een drin- gend beroep op deze en op andere naties eigen geloof in de woorden: ,,Christe avant tout" Christus voor alles, beleden heeft. Wij verzoeken U aan de Koningin onze diepe dank baarheid te betuigen voor Haar schoone bood schap, die onze geesten en onze harten zal blijven vervullen, gedurende de dagen van ons samenzijn. Minister Slotemaker de Bruine heeft daar- na het woord tot de conference gericht ach- tereenvolgens in het Fransch, Duitsch en Engelsch. Hij gaf uitdruklking aan zijn groote vreugde wegens het bijeenkomen van de ver- tegenwoordigers der Christelijke jeugd uit de geheele wereld in ons land ter bespreking van de verwarrende problemen die haar zoo zeer bezighouden. Aan het slot van de openingsvergadering is een indrukwekkende plechtigheid in den vorm van een appel van de deputaties der onderscheidene landen voltrokken. Achtereen- volgens riep de secretaris der wereldconferen tie, de heer R. A. Edwin Espy in alpihabeCsche volgorde de namen af van de landean die ver- tegenwoordigd waren, opdat de deputaties zich zouden voorstellen. Als een man ston den de afgevaardigden dan op, en werden door luid en aanhoudend handgeklap door al de andere deelnemers aan de conference met groote warmte begroet. Er waren tallooze groepen van tientallen personen; de Vereenig- de Staten ibleken vertegeniwoordigd te zijn door ongeveer honderd afgevaardigden. Maar er waren ook eenlingen. Afgevaardigd door de binnenlanden in de verst afgelegen uithoeken der aarde; en deze kleurlingen golden de hartelijkste begroetingen, waarin overigens zich ook de Russen in ballingschap, de Chi- neezen en de Japanners, de Italianen en de zeer belangrijke groep Nederlanders, waarbij Prins Bernhard zich schaarde, zich mochten verheugen. 1 Maandagavond is de conference opnieuw in het Concertgebouw bijeengekomen voor een godsdienstoefening, waarin de aartsbis- schop van York een rede heeft gehouden ge- titeld: In den beginne was God. PROPAGANDA VOOR DE N. S. B. Onder in Duitschland werkzanie Nederlandsche arbeiders i Op vragen van den heer Van der Goes van iNaters betreffende een propaganda voor de nationaal-socialistische beweging onder uit- gezonden Nederlandsche arbeiders in barak- jken en cantine van het Lager 10 der Hermann Goeringwerke te Hallendorf (D.heeft Minis ter Damme als volgt geantwoord: Dat in de bedoelde barakken en cantine bij de Hermann Goeringwerke te Hallendorf (D.), ,waar een groot aantal Nederlandsche arbei- ,ders werkzaam is, propaganda voor de natio- paal-socialistische beweging wordt toegelaten ,en bevorderd, is den Minister niet bekend. yan de zijde der Duitsche arbeidsbemidde- jingsinstanties, in samenwerking waarmede de plaatsing van Nederlandsche arbeiders in Duitschland geschiedt, is herhaaldelijk de ver zekering gegeven, dat propaganda voor een pf andere politieke richting onder Nederland sche arbeiders niet wordt geduld en zooveel mogelij.k zal worden tegengegaan. De Minister is bereid de aandacht van de betrokken instances te vestigen op de in de yraag tot uiting komende veronderstelling in- zake toelating en bevordering van propagan da voor een bepaalde richting onder Neder landsche arbeiders bij genoemde werken. In verband met dit antwoord bestaat voor het nemen van eenigen maatregel op dit pogenblik geen aanleiding. DE NIEUWE GEZANT TE BERN. iBrj, Kon. besluit is Jhr. Mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen met ingang van 16 September benoemd tot Hr. Ms. gezant te Londen en is Mr. E. N. van Kleffens in gelijke hoedanigheid benoemd te Bern met ingang van 1 Augustus. De nieuwbenoemde gezant, Mr. E. N. van Kleffens, werd geboren te Heerenveen op 17 November 1894. Hij bezocht de gymnasia te Groningen en 's Gravenhage, waarna hij aan de rijksuniversiteit te Leiden rechten studeer- de. In 1918 promoveerde hij op een proef- schrift over de internationaal-rechterlijke be- trekkingen tusschen Nederland en Japan van 1605 tot den huidigen tijd. Van 1919 tot 1920 was hij verbonden aan het Volkenbondssecretariaat, van 19211922 bij het secretariaat van de directie van de Koninkijke Shell groep te Londen. Sinds 1922 is hij, werkzaam bij het departement van bui tenlandsche zaken, eerst als souschef van de af'deeling juridische zaken, daarna, sinds 1927, als souschef van de afdeeling diplomatieke zaken; sinds 1929 is hij administratief chef van de afdeeling diplomatieke zaken, welke functie hij thans als administrateur bij het departement nog bekleedt. Hij was griffier van het scheidsgerecht voor de interpretatie van het Dawes- en Young- plan, en was adjunct secretaris-generaal en later secretaris-generaal van het curatorium yan de academie voor intemationaal recht in het Vredespleis te 's Gravenhage. KAMERLID VRAAGT TEVEEL. Het Eerste Kamerlid, de heer Van Vessem, nat.-soc., heeft den Minister van Buitenland sche Zaken vragen gesteid over de officieele yerklaring der regeering naar aanleiding van de berichten, volgens welke Nederland zou zijn genoemd in de onderhandelingen tusschen afgevaardigden der Engelsche en Fransche regeeringen met de regeering der Sowjet- TJnie. Het antwoord van den Minister luidt: In de verklaring, welke op 3 Juli is gepu- bliceerd, heeft de regeering ten aanzien van ,de onderhavige aangelegenheid alles bekend gemaakt, wat op dit oogenblik zonder schade Voor het landsbelang kan worden medegedeeld. In hoeverre de door de regeering gedane stappen resultaat hebben gehad, kan niet worden medegedeeld. COMMANDER STEPHEN KING HALL EN ZIJN BRIEVEN. De Britsche gezant in Berlijn zou aan zijn regeering hebben gevraagd er bij commander Stephen King-Hall op aan te dringen zijn nieuwsbrieven niet langer naar Duitschland te sturen. Deze oud-zeeofficier geniet in zijn vader land sinds lang groote bekendheid als voor- lichter over buitenlandsche zaken. Hij heeft die bekendheid gekregen als medewerker in het radio-kinderuur van de B.B.C. als hoe- danig hij eenige jaren lang is opgetreden. Een natuurlijk en zeldzaam talent om vaak inge- wikkelde kwesties van Internationale politiek te ontdoen van haar verwarrende bijkomstig- heden en ze helder en bevattelijk voor te stel len kwam met dit werk tot uiting. Een goed jaar geleden heeft Stephen King- Hall zijn radio-verbintenis opgezegd, naar hij zeide, omdat hij van meening was, dat men niet lang geregeld voor de microfoon kon spre ken zonder oudbakken te worden. Hij is toen wekelijksche nieuwsbrieven gaan uitgeven; en dank zij zijn door de radio verworven bekend heid werd dit spoedig een bloeiende onder- neming. De oplage van deze brieven steeg snel en hoog. Een goed deel er van ging naar het buitenland, Duitschland inbegrepen. Het is nu gebleken, dat deze brieven aan de Duit sche regeering niet welkom zijn. Dat kan niet verbazen, want ze zijn niet onpartijdig maar uitgesproken anti-nazi in de keuze van het nieuws waaruit ze worden samengesteld. Nu het Duitsche ministerie voor propaganda Stephen King-Hall en zijn nieuwsbrieven zoo hevig heeft aangepakt, heeft plotseling de naam' van den oud-zeeofficier in de wereld- pers een veel universeeler bekendheid gekre gen dan hij tot heden heeft gehad. Stephen King-Hall is het er met zichzelf over eens geworden, dat het Nazi-isme onze westersche, onze Christelijke beschaving be- dreigt, dat het de emstige bedreiging is waar- onder deze beschaving ooit heeft geleefd. Het is, zegt hij, in zijn openbaringen en in zijn praktijken, barbaarsch en hij, houdt zich over- tuigd dat alle Westerlingen, Duitschers ook, behoudens een kleine minderheid die er mate- rieel wel bij vaart, die er haar bestaande mate- rieele welvaart door beschermd acht, of die geestelijk is aangetast (of alle drie), die op- vatting deelen, maar er niet van durven of kunnen getuigen. Het is in menig opzicht de stem van het Engeland, dat in zijn verzadiging redelijk, fatsoenlijk en menschelijk is geworden, die in deze nieuwsbrieven spreekt. Het land heeft al- tijd, ook in de dagen dat hef imperialistisch agressief was, karakters gehad als dat van dezen zeeofficier. Toen vonden zij weinig steun. Nu geven zij uitdrukking aan de over- heerschende geestesgesteldheid, die gevoed en in stand gehouden wordt door zekere abstracte en ethische beginselen die altijd sterk zijn ge weest in het Engelsche volk en die nu zijn politiek bepalen. Ermee in overeenstemming is Chamberlains inzicht ontleend aan de commercieele practijk dat alle kwesties met een compromis moeten worden opgelost en dat dit compromis moet worden gevonden aan de conferentietafel. King-Halls brieven kunnen in Duitschland echter wel eens niet het effect hebben dat ermee werd beoogd en zelfs een tegen- overgesteld. Dat is blijkbaar de meening van sir Neville Henderson, die zijn taak verzwaard moet voelen als een van zijn landgenooten de regeering waarbij hij geaccrediteerd is zoo irriteert. De acti- viteit van den oud-marine-officier is niet be- vorderlijk, naar nu wel is gebleken, voor de verbetering van de Engelsch-Duitsche betrek- kingen, die uiteraard de belangrijkste offi cieele taak is van dezen gezant. En sir Nevile Henderson is, zooals bekend en zooals hem trouwens als Britsch diplomatiek vertegen- woordiger in de Duitche hoofdstad past, een van de ijverigste werkers voor appeasement", vredelievende genoegdoening. OM DEN TROON VAN SPANJE. Van een bijzonderen correspondent ver- neemt Havas, dat te Lausanne onlangs een bijeenkomst van gedelegeerden der Spaansche monarchisten is gehouden, die werd bijge- woond door ex-koning Alfons. Een der gede legeerden betoogde, dat het voor alles van belang was een definitieve troonpretendent aan te wijzen, waarna een ander den naam van Xaverius van Bourbon-Parma noemde. De vergadering wees deze candidatuur met groote meerderheid af, evenals die van prins Carlos van Habsburg, den kleinzoon van den pretendent, die in 1871 den Carlistischen oor- log leidde. Toen verscheidene gedelegeerden pleitten voor een candidatuur van Don Juan, prins van Asturie, verzette de ex-koning zich daartegen krachtig. Hij verklaarde nooit van zijn rechten op den troon afstand te zullen doen en zeide, dat de prins van Asturie de eerste is om te erkennen, dat de eenige koning van Spanje Alfons XIII is. Dit bericht wordt door den secretaris van den koning tegengesproken. De koning, aldus verklaarde deze secretaris, verblijft te Lau sanne om een dokter te raadplegen en hij houdt zich niet met politiek bezig. DUURDER BROOD IN ITALIC. Naar vernomen wordt heeft de Duitsche regeering toestemming verleend tot den uit- voer van een half millioen ton steenlkolen uit Bohemen en 60.009 ton suiker uit dit gebied naar Italie. De graan-corporatie heeft medegedeeld, dat met ingang van de voigende maand de prijs van het brood in Italie met vier procent zal worden verhoogd. Ongeveer een maand ge leden werd medegedeeld, dat slechts een soort meel mocht worden gebruikt, zoodat slechts een soort brood kon worden gebakken, ter wijl de prijs niet zou veranderen. TERWIJL TURKIJE VLAGT VLUCHTEN TIENDUIZENDEN. Zondag heeft Turikije formeel bezit genomen van het sandsjak Alexandrette. Heel Turkije vlagde bij, die gelegenheid. Te Ankara werd een parade gehouden, waaraan Fransche en Britsche troepen deelnamen. De medaille heeft echter ook haar keer- zijde. Want de wegen, welke uit Alexandrette voeren, zijn overvuld met vluchtelingen, voor- namelijik Armeniers, die het sandsjak verlaten, nu het Turksch geworden -is. Het aantal vluchtelingen wordt geschat op ongeveer 20.000; zij begeven zich naar Beiroet, Aleppo en Latakia. Uit een dorp van 400 gezinnen zijn 388 Armeensche gezinnen vertrokken; verscheiden 'kleine plaatsen hebben vrijwel al hun inwoners verloren. MASSALE TROUWPARTIJ. In het stadion te Montreal (Canada) zijn tijdens een plechtigheid, die door de „Katho- lieke arbeidersjeugd" georganiseerd was om „een tegenwicht te vormen tegen de betreu- renswaardige ruchtbaarheid, die aan de echt- scheidingen werd gegeven", 105 paartjes in den echt verbonden. De jonggehuwden kregen door den Paus ge- zegende trouwringen. DE ANTI-BRITSOHE CAMPAGNE IN CHINA. De burgemeester van Peiping, die door de Japanners aangesteld is, heeft Zaterdagavond een speciale waarschuwing gegeven aan de Engelschen, waarin hun op het hart gedrukt wordt de grootste voorzichtigheid te betrach- ten, wanneer zij wandelen in de straten der stad en waarin hun wordt aangeraden geen tochtjes meer te maken naar mooie plekjes. In hetzelfde document wekt de burgemeester naar Reuter meldt, op tot uitbreiding van de anti-Britsche campagne. Hij. verzoekt niet- Britsche vreemdelingen hun nationale vlag op hun auto's te zetten en ook op hun woning. De bedoeling is klaarblijkelijk de Engelschen meer te laten opvallen. Tot dusverre heeft de anti-Britsche beweging niet veel succes gehad. Van geloofwaardige zijde wordt ge- meld, dat de betaling voor hen, die anti-Brit sche massa-betoogingen bijwonen verhoogd is van 20 tot 30 cents voor iedere vergadering, teneinde het bezoekersaantal te vergrooten. De anti-Britsche liga te Tsinan heeft den Engelschen bewoners verzocht Tsinan binnen twee weken te verlaten. In de stad staakt alle Chineesche personeel van de Britsche tabaks-maatschappijen van de im- en export- handel, samen ongeveer 150 man. Zij hebben Vrijdag plotseling het werk neergelegd. De patroons houden nu de betaling van het loon aan en dreigen met andere maatregelen. ITALIC BEREIDT ZICH VOOR OP DEN VREDE. Met alle „natuurlijke aspiraties" van het Italiaansche volk is de oorlogspsychose aan het verdwijnen. Wij stellen deze omstandigheid met vreugde vast, aldus de Romeinsche cor respondent van het R. Nbl., omdat wij inder daad buitengewoon pessimistisch waren. De snelle herbewapening, die intusschen in de democratische landen groote afmetingen heeft aangenomen, de garantiepolitiek en het feit, dat Turkije, de Middellandsche Zee-staat, be- hoort tot het Engelsch-Fransche alliantie- systeem, hebben hun uitwerking niet gemist. Men is voorziohtig en deze voorzichtigheid wordt niet weggenomen door de Spaansch- Italiaansche vriendschap, versch en wel-Ver- sterkt door Ciano's reis. Veel meer dan de garantie- en alliantie- poiitiek heeft het in Italie indruk gemaakt, dat Turkije zich bij Engeland en Frankrijk heeft aangesloten. En de te lange besprekin- gen in Moskou vinden te Rome wel sarcas- tisch commentaar, maar geen en-kel blad heeft nog definitief gesproken over de mogelijkheid van mislukking. Men kent de Turken. De Turken schertsen niet, zeggen de Italianen van de kolonie in Turkije. Zij zijn soldaten en 16 millioen Turken zijn een bedreiging voor het geheele Nabije Oosten. Zij kunnen Syrie bezetten voor Frankrijk, Egypte voor Enge land, bedreigen het pan-Arabisme in al zijn uitingen en mogelijkheden. Zij willen niets liever dan de suprematie van Turkije over het Mohammedanisme hernemen. Italie bereidt zich thans voor op den vrede. De ontzaglijke E. 42, de wereldtentoonstelling- Rome 1942 wordt opgebouwd. Het ,,paleis der kantoren" en dat der Italiaansche bescha ving" zijn bijna geheel voltooid. De campagne om Tunis duurt natuurlijk voort, maar de Italiaansche buitenlandsche politiek schijnt in haar schulp te zijn teruggedrongen. Oorlogs- voorbereidingen zijn er nog en veel manschap- pen onder de wapenen, maar de werken des vredes, o.a. de Siciliaansche kolonisatie en de ontginning van de Tavogliere in de Puglie wijzen er op, dat Mussolini boven het zwaard, de ploegschaar wil! De reactie van de groote democratische mogendheden in den vorm van reusachtige budgets voor herbewapenfhg, verteert mil- liarden. Mussolini heeft al milliarden ver- teerd, verteert echter nog steeds milliarden voor bewapening, gooit er een schepje op en verricht bovendien constructief werk. Dit alles schijnt erop te wijzen, dat hij tot en met 1942 de oorlogsgedachte uit zijn geest geban- nen heeft. Voor de verovering van Ethiopie heeft de Duce 14 jaren gewerkt, Albanie vloog hem als een gebraden duif in den mond, maar het schijnt, dat de Italiaansche expansie wordt ingedijkt in werken voor binnenlandsche kolo nisatie en in de systematisehe bevolking der kolonien. OVEREENKOMST 'TUSSCHEN IMPERIAL AIRWAYS EN AIR FRANCE. Dinsdag is een vergaande overeenkomst onderteekend tusschen de Imperial Airways en de Air France, op grond waarvan het aan tal diensten tusschen Londen en Parijs zal worden uitgebreid en de ontvangsten der bei- de maatschappijen zullen worden gedeeld. Des zomers zijn er twintig diensten per dag, des winters veertien. Met het winterseizoen zal de nieuwe regeling ingaan. NA TOKIO, BESPREKING TE TIENTSIN. Wanneer bij, de besprekingen te Tokio in groote trekken overeenstemming is bereikt over de speciale kwesties inzake Tientsin, verwacht men, dat te Tientsin een nieuwe Biitsch Japansche conferentie zal worden gehouden om over de bijzonderheden van deze kwesties tot overeenstemming te komen. De Chineesche ambassadeur te Londen heeft een langdurig onderhoud met Halifax gehad, waarin hij, om een verklaring vroeg van een aantal punten yan het accoord tusschen Crai- gie en Arita en van de juiste bedoeling van het accoord. Halifax heeft met nadruk de verzekeringen, door Chamberlain en hemzelf in het parlement gegeven, herhaald en gezegd, dat het accoord geenerlei wijziging van de Britsche politiek in China beteekent, of een weigering, China alle mogelijke hulp te ver- leenen. De Chineesche regeering merkt met zekere voldoening op, dat Chamberlain in het Lager- huis heeft verklaard, dat het voor Groot- Brittannie onmogelijk is, zijn politiek op voor- schrift van een andere mogendheid te wijzigen. De Chineesche regeering vertrouwt oprecht, dat, in weerwil van de misvattingen, waartoe de bekendmakmg van de formules aanleiding heeft gegeven, de Britsche regeering een standpunt zal innemen, dat in overeenstem ming is met haar wettelijke en moreele ver- plichtingen jegens China bij de behandeling van de z.g. geschillen over Tientsin en door haar optreden de vastberadenheid van haar politiek zal bewijzen. Tsjang Kai Sjek heeft verklaard, dat Japan gedoemd is te falen, wanneer het hoopt, dat China zich zal onderwerpen door toedoen van mogendheden, welke met Japan compromis- sen aangaan of wanneer het probeert, ver- ra'ders ertoe te brengen, het Chineesche be- drijfsleven in de war te sturen. Hij betoogde, dat er geen sprake kan zijn van eenige parallel tusschen den huidigen toe- stand in het Verre Oosten en die in Europa voor Munchen. Te spreken over een „Mun- chen voor het Verre Oosten", achtte hij on- juist. Wij gelooven niet, dat onze vrienden ons zullen verlaten, wanneer wij stand hou den! Een betrouwbaar Engelschman uit Kanton heeft verklaard, dat de Japansche autoritei- ten reeds het bankverkeer met Sjamien, de internationale concessie van Kanton, hebben verboden. Op het oogenblik worden alleen levensmiddelen in Sjamien toegelaten en er zijn tal van aanwijzingen, dat eenzelfde blok- kade zal worden ingesteld als te Tientsin. De Brit vertelde, dat de Engelschen meer en meer hinder omdervinden. Velen voeren op hun auto de Amerikaansche vlag om provoceerende ondervragingen te voorkomen. De Amerika- nen blijven hier blijkbaar van gevrijwaard. De Paarlrivier zou Donderdag gesloten wor den voor de Britsche, Fransche en Ameri kaansche kanonneerbooten, die de buitenr landsche bewoners van Sjamien gewoonlijk van voedsel voorzien. Men heeft talrijken Ohineeschen firma's te Kanton verboden zaken te doen met buitenlandsche banken en zakenlieden te Sjamien. HET SPAANSCHE GOUD TE PARIJS. Reuter meldt uit Parijs: Het hof heeft besldst, dat het Spaansche goud, dat door de republikeinen bij de Bank van Frankrijk was gedeponeerd, aan de Bank van Spanje moet worden teruggegeven. DE INCIDENTEN AAN DE MONGOOLSCHE GRENS. Tass meldt: Volgens een communique van het hoofd- kwartier der Mongoolsche-Sowjet-Russische troepen in de Mongoolsche volksrepubliek, heibben Japansch-Man tsjoerijsche troepen van 23 tot 25 Juli herhaaldelijk geprobeerd stel- lingen der Mong-oolsoh-Russische troepen ten Oosten van de rivier Halhingol aan te vallen en te bezetten. Deze pogingen werden onver- anderlijk door de Mongoolsche troepen afge- slagen, waarbij de Japanners en Mantsjoeree- zen zware verliezen leden. De Mongoolsch- Russische troepen houden hun stellingen aan den Oostelijken oever der rivier bezet. Be- halve botsingen van de landstrijdkrachten deden zich ook luchtgevechten voor. Bij luchtgevechten op 23 Juli hebben de Japanners 15 gevechtstoestellen, twee bom- menwerpers, twee verkenners en een lucht- ballon verloren, waarmede het vuur der Ja pansche artillerie werd geleid. Na deze ge- vechten zijn vijf vliegtuigen der Mongolen en Russen niet in hun bases teruggekeerd. Denzelfden dag werd de commandant van de afdeeling lichte bommenwerpers der Japan ners, kolonel Kowaro, tot daling gedwongen en gevangen genomen. Ook op 24 en 25 Juli zijn luchtgevechten geleverd. Meestal begon het met botsingen tusschen kleine groepen gevechtstoestellen. Bij de luchtgevechten op 24 Juli hebben de Japanners 34 gevechtsvliegtuigen, twee bom menwerpers en een luchtballon verloren. Van de Mongolen en Russen zijn 9 vliegtuigen niet naar de velden teruggekeerd. Op 25 Juli wer den 19 Japansche vliegtuigen neergehaald en een luchtballon in brand geschoten. Dien dag zijn zes vliegtuigen der Mongoolsche lucht- macht niet teruggekeerd. De Frankfurter Zeitung houdt zich bezig met de uiteenzettingen van Engelsche bladen, die aan de hand van cirkels den actieradius der Britsche vliegtuigen aangeven. Het blad stelt de vraag, of de Engelschen niet zelf in- zien, hoezeer deze schetsen tegen hen spreken. „Is dan geen van hen op de gedachte gekomen, dat men de cirkels ook van den anderen kant uit kan trekken? Dan zou men namelijk een feit moeten erkennen, dat voor vijf jaar nog niet best'ond: dat er geen plaats in Engeland is, die niet in het bereik der Duitsche bom- bardementsvliegtuigen ligt, indien Engeland werkelijik den waanzinnigen inval zou krijgen het tegen Duitschland op te nemen. Slechts zou in dit omgekeerde geval alles veel emsti- ger zijn. Want de weg naar de Britsche in- dustriecentra is veel korter van de Duitsche luchtbases aan de Noordzee. Bovendien be- hoeft men, tenminste naar de plaatsen in Oost-Engeland, bijna alleen over zee te vlie- gen, waar de afweer slechts zwak kan zijn. Vooral echter is van belang, dat het vereenig- de luchtwapen van Duitschland en Italie nu eenmaal veel sterker is dan dat der mogelijke tegenstanders. Als deze feiten hier nog eens geeonstateerd worden, dan geschiedt dat in de eerste plaats, omdat zich achter de onjuiste strategische berekening der Engelschen een ernstig politiek misverstand versehuilt. Indien de Britten een ernstig gesprek op voet van gelijkheid over de toekomstige orde van Europa willen hebben, zullen zij steeds op aandachtige toehoorders kunnen rekenen. Op het oogenblik, dat zij, op de gedachte komen te dreigen, stooten zij op ijzige koude. U

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6