ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN n£lHVi BRUIDSBOUQUETTEN in iedere prijs. No 9944 VRIJDAG 28 JULI 1939 79e Jaargang 0e Kabinetskwestie. MA AH Buitenland EERSTE BLAD Burgemaester en Wethouders van TERNEUZEN de benoodigde Schoolbanken, -Borden en verder Meubilair. TERNEUZEN, 28 JULI 1939. Bloemenmagazijn G. J. WILL VOOR: AXEL. HOEK. CRISIS-PUBLICATION RECHTSZAKEN. wmcm* v. -fcP-S Sliu -ttT'/WIK- tsn*>v >«*t. -w, j y*^m,^»«*^«««MoaaeieaEa«MUBiFwe NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIfiNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIfiNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. vragen voor 8 Augustus 1939, prijsopgave voor bet eventueel laveren, franco scbool te Sluiskil, van: Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van de Gemeentewerken, Juliana- straat 31, te Terneuzen. Terneuzen, 28 Juli 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TElLiLBGEN, Burgemeester, B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer heeft de Minister-president, Dr. Colijn, de sprekers, die bezwaren tegen het kabinet hadden ingebracht, beantwoord. Hij begon met een opmerking van algemeenen aard, in aansluiting op de rede van den beer De Geer. Het is volkomen misplaatst om in het ge- beurde te gaan spreken over schuld. Er is nergens schuld, noch bij de Ministers, die spr.'s meening volgden, nocb bij de andere. Er was geen scbuld, eenvoudig een meeningsverscbil, zoo diepgaand, dat samenwerking onmogelijk moest worden geacht. De vorming van het kabinet van 1937 had plaats onder gunstige financieele en oecono- mische vooruiitzichten. Dit gunstige inzicht bleek aanvankelijk juist. De stijging van de middelen van 1937 op 1938 bedroeg 61 mil- lioen. In het ldcht van die stijging meende men een program te kunnen opzetten, dat nogal wat uitgaven zou meebrengen. Op bet toenmalige regeeringsprogram had dit zijn in- vloed, al heeft spreker ook toen tot voorzich- tigheid gemaand. In het program van 1937 heeft hij een vei- lijfheidsclausule opgenomen: „dit beeld van den financieelen toestand zal er dus toe nopen om voorshands bij het doen van financieele uitgaven de grootste voorzichtigheid te be- trachten". Het leek spreker onmogelijk andere uitgaven te beloven dan op het gebied der defensie en dit zeide hij in het program van 1937. In 1938 toonde de stijging van de middelen een "eel lager tempo. De stijging van 1938 op '39 bedroeg slechts 7 millioen (niet inbe- grepen de nieuw ingevoerde belastingen Dit was voor minister De Wilde aanleiding te waarschuwen o.a. tegen de uitgave van 10 millioen voor de jeugdwerkloosheidsbestrijding. De heer De Wilde wilde reeds in September 1938 heengaan, doch ook in verband met den internationalen toestand is hij aangebleven, hoewel zijn bezwaren bleven bestaan en door spreker werden gedeeld. Dit was mogelijk om- dat conflicten in bet kabinet vermeden wer den. Voor zijn aanblijven stelde Minister De Wilde in een brief van 2 Nov. 1938 aan alle ministers als voorwaarde, dat het normale accres door nieuwe bezuinigingen zou worden opgevangen. Dit zou ook gelden voor de sup- pletoire begrootingen ter bestrijding der jeugdwerkloosheid. Met name heeft Mr. De Wilde dus zijn bezwaren tegen de uitgaven van de jeugdwerkloosheid laten vallen onder de ,,mits" van daartegen opwegende bezuini gingen. De voorloopige begrooting 1940 wees op den gewonen dienst een tekort aan van 56 mil lioen. Dit tekort werd veroorzaakt door stij ging van uitgaven. Dit was bet, dat Mr. De Wilde tot heengaan noopte. Ook spreker bad toen reeds kunnen gaan. iDooh het heen gaan van den formateur beteekent meer dan het hetgeen van andere Ministers. Daarom heeft spreker getracht de crisis te voorkomen door overleg met alle departementen. Het eerste resultaat was de schrapping van f 12 millioen, voomamelijk van nieuwe uit gaven. De resteerende 44 millioen zijn door toegeven van spreker inzake verdeeling over gewonen en buitengewonen dienst tot 39 mil lioen teruggebracht. Zouden de nieuwe belastingwetten er niet komen, dan zou het tekort nog met 50 millioen moeten worden verhoogd; de Minister van Fdnancien zou dus voor 1940 een tekort op den gewonen dienst van 89 millioen aantreffen. Voor het jaar 1941 zou daar nog f 45 millioen bij komen aan reeds vaststaande nieuwe verplichtingen. Dat jaar zou dus een zeer belangrijk tekort te zien geven, naar schatting 85 millioen, gesteld tenminste, dat de nieuwe belastingen 50 mil lioen opleveren. Maar ook de kapitaaldienst stelt zijn eisehen. Voor 1940 wordt op den kapitaal dienst 208 millioen aangevraagd. Voor 1940 zouden we 250 millioen uit leenihg moeten dekken. De vlottende schuld zal ongeveer een milliard gaan bedragen, terwijl de moge- lijkheid van consolideering uitermate gering moet worden geacht. De verdere besprekin- gen in het kabinet aan de hand van een door spr. opgestelde nota braohten wel een en ander op, doch niet voldoende. Voorts kwam er een geschilpunt bij. Er rees sinds eenigen tijd tiwijfel omtrent de plannen tot bestrijding der jeugdwerkloosheid. De twijfel betrof den omvang der jeugdwerk loosheid. Was daarvoor 10 millioen noodig. Ook over de methode rees twijfel. Was uit- breiding van het vakonderwijs niet beter dan de aanvankelijke voorgenomen methode. Op 28 Juni ontving spr. van Minister Rom- me een nota, waarin stond: ,,wil ik mijn aan- deel in de ministerieele verantwoordelijkheid verder blijven dragen, dan moet ik er zeker van zijn, dat de besluiten inzake werkloosheid en jeugdwerkloosheid ongewijzigd blijven en dat aan de uitvoering daarvan loyaal zal wor den meegewerkt". Na ontvangst van deze nota meende spr. en de meesten van zijn ambtgenooten, dat verder overleg nutteloos was en volgde de ontslagaanvrage. Een niet geslaagde formateur kan over zijn niet geslaagde pogingen geen verslag aan de Kamer uitbrengen. De eerste opdracht was onbeperkt. Er was een beperking, die spr. zichzelf had gesteld. Spr. is begonnen met de overtuiging, dat het ongewenscht was een kabinet te formee- ren zonder katholieken. Gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben helaas een zeker afstand nemen veroorzaakt tusschen katho lieken en niet-katholieken. Aan ruimte van opvatting om daartoe te geraken heeft het spr. niet ontbroken.. Spreker heeft zrjn over tuiging tot het uiterste gerekt om dit mogelijk te maken. Toen hij wist, dat er in zijn om- geving een katholiek was met waarschijnlijk betere kansen heeft hij zijn opdracht neer- gelegd. Bij de beslissing over de tweede opdracht is spr. natuurlijk ook geleid door de indruk- ken, die hij had opgedaan van de personen, die hij had gesproken. Omdat hij ernstig twij- felen moest aan de mogelijkheid van een par- lementair kabinet en mede met het oog op den internationalen toestand, nam spr. de opdracht in beraad. Na het falen van een katholieken formateur voelde sipr. zich iets vrijer. Doch ook de tweede maal hoopte spr. katholieken in zijn kabinet op te nemen. Eerst toen dit mislukte, ging hij in de rich- ting van een programskabinet. Een program, mits in overleg met de Staten-Generaal uit- gevoerd, is een betere waarborg dan personen. Spr. heeft geen katholieken kunnen krijgen, althans geen katholieken, die genoegzaam zijn inzichten in den financieelen nood deelden en bereid waren, daaruit de onvermijdelijke conclusies te trekken. Een zekeren hang naar het ambt van minis ter-president heeft men bij spr. verondersteld. Moet dit nu zoo in het Nederlandsche par- lement? (Geroep: Wie heeft dit gezegd.) Kan men aldus spr., geen besef hebben wat het zegt voor iemand van mijn leeftijd opnieuw in den storm te gaan staan? Wie meent, dat hij beter in den financiee len nood kan voorz'ien, moet dat zeggen en daarvan de oonsequenties dragen. De regeeringsverklaring is wel eenzijdig uitgelegd door sommige sprekers. Spr. be- schouwt dit program-kabinet als een inter- mezzo-kabinet. Spr. beschouwt dit niet als normaal voor de verhoudingen tusschen kabi net en parlement. Deze normale toestand is een geheel andere. Ind'ien zich in de Kamer een meerderheid in het positieve mocht vormen spr. zegt het den heer De Geer in 1926 na dan is hiji bereid op te staan en weet hij niet hoe vlug hij zal opstaan, als de meerderheid dat te kennen heeft gegeven. De formateur heeft met geen enkele fractie overleg gepleegd. De leden van het kabinet pZijn het eens over het program. De regee ringsverklaring gaf er een samenvatting van. In het program kwamen nog meer punten voor,, o.a. over de buitenlandsche politiek, welke onveranderd blijft. De Nederlandsche zelfstandigheidspolitiek is vanzelfsprekend. In vraagstukken van binnenlandschen aard, zegt het program, zal zoo min mogelijk worden afgeweken van de de laatste jaren gevolgde gedragslijn. De Ministers zijn slechts twee dagen in functie. Hun voornemens kunnen daarom moeilijk uiteen worden gezet. Van belang- rijke wetsontwerpen moeten zij de voorloo pige verslagen nog zien. Het wetsontwerp 367 zal in zijn algemeene strekking worden gehandhaafd, al zal bij de uit te voeren werken natuurlijk selectie moe ten worden toegepast, om onoeconomische in- vestaties te vermijden. Onoeconomisch is in sprekers mond niet hetzelfde als rendabel. De financiering uit het werkloosheidssubsidie- fonds of uit leeningen maakt geen verschil wat het oeconomisch karakter betreft. Op verdere vragen naar details moet spreker zich het antwoord voorbehouden. Er is in het debat gebleken van een zekere vreesi spr. neemt aan dat het geen hoop was dat het kabinet vddr November zoo heel veel kwaad zou kunnen stichten. Natuur lijk zal het kabinet voor November haar oor- deel in de begrooting verwerken. Andere wij- zigingen zullen in wetsontwerpen worden be- lichaamd. De wijzigingen in het algemeene bestuurslbeleid zal de regeering in de begroo ting verwerken en daaraan geen uitvoering geVen dan nadat de Staten-Generaal zich erover hebben kunnen uitspreken. Wat betreft de partieele wijiziging van de leerlingenschaal OF (let wel) de wijziging van de regeling van de kweekelingen met akte, meent spr. dat het mogelijk zal blijken de belastingvoorstellen zoo om te werken, dat er geld zal worden gevonden om deze desiderata te voldoen. Spr. denkt daarbij aan de tegemoetkoming aan de groote gezinnen, in die belastirig voorstellen verwerkt. Met Indie kan men niet over kostenver- deeling in overleg treden alvorens de vloot- plannen gereed zijn. Doch Indie zal er over worden geraadpleegd. De noodlijdende gemeenten zullen voor 80 a 90 pet. op behoorlijke wijze weer op hun beenen worden gezet. Men heeft gezegd, dat dit kabinet niet past bij de Kamer. Spreker zal er na hetgeen de heer De Geer heeft gezegd, niet diep op in- gaan. Hij stelt deze vraag: was er een ander kabinet practisch mogelijk? Spr. meen de en meent nog dat practisch geen ander kabinet op dit oogenblik mogelijk is. Mocht spr. zich daarin vergist hebben, dan is niets eenvoudiger dan hem deze vergissing bij notarieele akte te beteekenen. Het oordeel, dat dit kabinet niet passen zou bij deze Kamer, is voorbarig. Men moet wachten tot de regeering plannen aan de Kamer voorlegt. Dan zal er zeker meenings verscbil komen. Maar dit gebeurt wel meer. iSp. denkt aan het kabinet De Meester, het tweede kabinet Ruys, het eerste kabinet Colijn, het tweede kabinet Colijn. Al deze kabinetten schenen min of meer bij de Kamer te behooren en toch bleven conflicten niet uit. Ons partijwezen waarborgt niet een hechte samenwerking tusschen regeering en parle ment. Dit heeft spr. wel eens doen vreezen dat ons parlementaire stelsel niet zoo hecht schijnt. Tenzij wij de grenzen scherp trekken, het geen wel eens te weinig geschiedt. De regee ring moet regeeren, daarbij' is het onverschil- lig welke personen achter de regeeringstafel zitten. De Kamer beoordeele de regeerings- maatregelen naar hare innerlijke waarde. De regeering zal naar overeenstemming met de Kamer moeten streven. Doch dit kabinet staat of valt met het streven naar een betere budgetaire positie, hetgeen een zorg voor de sociale belangen niet uitsliuit. Het woord is nu aan de Kamer. In serene rust wachten wij. aldus spr., den uitslag af in het besef, dat niets bij geval geschiedt, doch dat alles bestuurd wordt door Horn, die ook hier op aarde de Hoogste Koning is. Bij de Donderdagmiddag besloten gedach- tenwisseling over de regeeringsverklaring van het nieuwe kabinet-Colijn heeft Mr. Dr. L. N. Deckers, voorzitter van de R. K. fractie, zich niet bevredigd verklaand door de nadere uit- eenzettingen van den Minister-president. Hij diende aan het einde van zijn repliek de vol- gende motie in: De Kamer, overwegende dat de kabinets- formatie niet geleid heeft tot het optreden van een kabinet, dat de noodige waarborgen biedt voor een deugdelijke behartiging van het landstaelang in gemeen overleg met de Staten-Generaal, keurt het optreden van dit kabinet af, en gaat over tot de orde van den dag. De heeren Albarda (s.d.), Van Houten (chr. dem.) ,Joekes (v.d.) en De Visser (comm.) kwamen vervolgfens venklaren, dat hun frac- ties voor de motie zouden stemmen. Minister Colijn verklaarde, dat nu uit de verklaringen van eenige fraetieleiders vast staat, dat de meerderheid van de Kamer samenwerking met dit kabinet niet wenscht, hij van verdere gedachtenwisseling over eenige punten, die hij had willen bespreken, zoU afzien. De motie werd aangenomen met 55 tegen 27 stemmen (vobr r.k., s.d., v.d., chr. dem. en comm.. (ingez. Med.) DE ONTHULLING VAN HET KONING ALBERT-MONUMENT TE EUIK. Koning Leopold zal Zondagmiddag drie uur te Luiik oVergaan tot de onthulling van het grootsche monument, gewijd aan de gedachte- nis van zijn vader, onder wiens regeering tot het graven van het Albertkanaal werd beslo ten. Het monument bevindt 'zich, naar men weet, op het schiereiland van Monsin, ter hoogte van de plaats waar het Albertkanaal uitmondt in de Maas. De Koning zal zich, niet ver van het Guille- minstation, aan boord van het jacht Alihan, van baron de Launoit, algemeen regeerings- commissaris bij de tentoonstelling voor wa- tertechniek, begeven en bij de brug van Co- ronmeuse een flotielje van jaehten, welke deelnemen aan den wedstrijd van ,,Het gou- den Paviljoen", in oogenschouw nemen. Meer dan 20 Nederlandsche jaehten zullen, samen met Belgische, Engelsche en Fransche, aldaar gemeerd liggen. Koning Leopold zal vervolgens aan wal gaan op het schiereiland van Monsin en er de oud-strijders, die in 1914 aan de verdediging van de vesting Luik deelnamen, begroeten. EEN SOVMET-Dl l KBOOT GEZONKEN? De Vdlkischer Beobachter brengt onder het opschrift ,,Sovjet-Russische duikboot gezon- ken een bericht uit Moskou, waarin gezegd wordt, dat na de vlootoefeningen uit Moer- mansk, de alarmeerende mededeeling is ont- vangen, dat een duikboot met 34 man aan boord met een ander oorlogsschip in aanva- ring is gekomen en gezonken. Naar het blad verder weet te melden, zijn de oefeningen hierop onmiddfellijk stopgezet. Duikers werden omlaag gezonden, die door middel van klopsignalen contact met de be- manning van de gezonken duikboot verkre- gen. Het reddingswerk zou ten zeerste be- moeilijkt worden door >de groote diepte van het water en de ruwe zee. Volgens de Volki- soher bewaart men in officieele kringen te Moskou over het gebeurde het stilzwijgen. EEN PESSIMISTISOH AMERIKAANSCH GEEUID. Tijdens een persconferentie heeft de Ame- rikaansche minister van buitenTandsehe zaken Hull verklaard, dat Europa, dat iedere cent voor bewapening uitgeeft, tot in het oneindi- ge voort zal gaan, ernstige moeilijikheden te verschaffen aan den economischen toestand van de Vereenigde Staten. Al deze uitgaven voor bewapening vormen geen productieve onderneming en houden niet alleen het zaken- leven in Europa tegen, doch doen ook de koopkracht van de noodzakelijke behoeften opdrogen. Hit de verklaring van Hull blijikt, dat hij niet veel vertrouwen heeft in de berichten over vredesonderhandelingen, welke in Euro pa zouden worden gevoerd. WANDADEN VAN IERSOHE TERRORISTEN. Donderdagochtend in de vroegte hebben de Iersche terroristen ook weer drie aanslagen gepleegd te Liverpool. Een ontploffing ver- nielde de brug over het kanaal van Leeds naar Liverpool te Maghull, 8 km. van Liver-1 pool waardoor de vaart volkomen is gestremd. De tweede ontploffing richtte groote verwoes- ting aan in het postkantoor te Mount Plea sant nabij Liverpool, waarvan de gevel geheel werd vernield. De derde ontploffing ge- schiedde in een brievenbus nabij het post kantoor. Naar aanleiding van de aanslagen te Lon- den zijn tientallen menschen ondervraagd, doch tot dusver zijn geen arrestaties ver- richt. Alle Londensche bruggen, alsmede de spoorwegstations en de gebouwen der open- bare diensten staan onder speciale politie- b ©waking. Te Liverpool heeft de politie een man aan- gehouden om te verhooren in verband met de aanslagen aldaar. In den Ierschen' Senaat heeft De Valera gezegd, dat de houding van de Iersche regee ring zeer duidelijk is, doch haar taak is moeiJ lijk. „,Wdj zien twee zijden. Wij kennen het kwaad, dat is gesticht door de verdeeling- van Ierland. Ongelukkigerwijze is de regeering niet in staat de oorzaken uit den weg te rui-1 men, welke hebben geleid tot de ongelukkige gebeurtenissen in Engeland". Hij zeide verder, dat er geen verontschul- diging is voor de bomaanslagen en dat de regeering van Ierland hiervoor geen sym- pathie heeft. Zonder twijfel is de positie der regeering van Ierland door deze aanslagen achteruitgegaan De Valera wekte sensatie, toen hij als mid- del om de onrust, welke de heide landen in beroering brengt, voorstelde, dat de ongeveer 80.000 bewoners van Noord-Ierland naar elders zouden worden overgebracht, wanneer zij niet in een vereenigd Ierland wenschten te worden opgenomen. Een mislukte poging. Bebalve de drie aanslagen te Liverpool, hadden de Iersche terroristen nog een vier- den aanslag beraamd, die niet tot uitvoering gekomen is. 's Avonds te elf uur ontdekte een waker te Ormskirk (Lancashire), dat aan een transformatorhuisje ontplofbare stof was aangebracht met een lont en een uurwerk, dat op 's nachts 1 uur gesteld was. Een groot deel van de stad zou in donker gekomen zijn als deze aanslag gelukt ware behalve de groote stoffelijke schade. De politie is den geheelen dag bezig met het opsporen van ver- dachten, zoowel te Londen, Liverpool als in de Midlands, maar Woen-sdagavond zeven uur waren wel vele verdachten verhoord, maar slechts twee tot nader order vastgehouden. Chamberlain heeft gezegd, dat de wet tot beteugeling van de wandaden der terroristen Vrijdagavond in het wetboek moest staan. Het Hoogerhuis zou alle drie lezingen achter- een houden en het Lagerhuis zou niet als gewoonlijk op Vrijdag te vier uur uiterlijk met weekend gaan, maar in zitting blijven om mogeiijke amendementen der Lords onmid- dellijk te behandelen. De politie beeft de klopjacht op een man, die verantwoordelijk wordt geacht voor den Dinsdag gepleegden bomaanslag ver- scherpt en zoekt ook naar andere terroristen van het Iersche republikeinsche leger. Tot nader order zal een bijzonder plan, dat Scotland Yard voor noodgevallen heeft ont- worpen, worden toegepast. Tientallen huizen zijn door de politie doorzoeht. Een groot aan- tal Ieren is ondervraagd. DE SPOORWEGVERBINDINGEN EN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Wij vestigen de aandacht van de lezers op de in dit nummer voorkom-ende advertentie betreffende bet vestigen van een vertegen- woordiger der Nederl. spoorwegen te Goes, die eventueel alle inhchtingen verstrekt voor het reizen van geizelschappen van uit Z.- Vlaanderen naar Holland per tram, boot en spoor. DE PA VILLON D'OR. Zooals wij in het vorig nummer hebben ge- meld, konden tal van deelnemers aan de vaart om den Pavilion d'Or met hun jaehten de vaart van Ostende niet buitenom maken, wegens de hevige grondizeeen en zijn in ver band daarmede binnendoor gevaren, via Gent. Een deel daarvan heeft verder ooik (binnendoor naar Antwerpen de reis vervolgd, doch nog een dertigtal meende, het programma volledig te moeten afwerken en koos de route aver Terneuzen, als was het dan ook dat zij niet meer konden genieten van hetgeen hier den jachtmenschen, die den vorigen dag aanwezig waren, had kunnen bieden. Het aanvaren dezer jaehten, die des mid- dags door de Hoeksche brug passeerden en daarna zijn afgesehut naar de Wester-Sehelde trok nag veler belangstelling. De optocht der jaehten bood een sehilderachtig gezicht. Het Belgische gouvernementsvaartuig ,,De Parel" heeft de jaehten tijdens hun vaart op de Wester-Schelde geescorteerd. EXAMEN VAKBEKWAAMHEID ALS SLAGER. Bij het op Woensdag j.l. te Utrecht afge- nomen examen valkfbelkwaamheid als slager (diploma Centrale Vleeseh- en Veehandel) behaalden van de 11 candidaten van den eur- sus te Terneuzen 10 het diploma. De geslaagden zijn: A. B. J. de Block te Sas van Gent; A. Baart te Kloosterzande (Groenendijk)P. A. Coenen te Rustwat hij HulstA. D. van den Eedkhout te Terneuizen; P. H. Geelhoedt te Zaamslag; A. van Kerlwoort te Terneuzen; C. W. Lust te Hulst; J. Marsilje te Terneuzen; P. M. van Meenen te Axel en A. de Smit te Hulst. IN VRIJHEID GESTELD. Naar we vememen is zekere B. uit Vlissin- gen, die dezer dagen ter beschikking van de Justitie te Middelburg werd gesteld, als ver- dacht van diefstal van geld ten nadeele van de VI. Ziwemschool, na verhoor wederom in vrijheid gesteld. NAAR HET HUIS VAN BEWARING OVERGEBRACHT. Naar we vememen is de kantoorhouder der posterijen G. te Uzendijke, die eenige dagen geleden door de marechaussee aldaar werd aangehouden, naar het huis van bewa ring te Middeliburg overgebracht. VIooswijkstr. 27 - Tel. 276 - Terneuzen Ingez. Med. Op sohoolreis. Gisteren was de dag van het jaarlijksche schoolreisje voor de leerlingen van de drie hoogste klassen der opernbare lagere school weer aangehroken en aizoo startten des mer gers te 7 ure ongeWer 8l5 kinderen onder leiding van het onderwiijzend personeel in een drietal bussen in de richting Antwerpen. Natuurlijk was de stemming wederom voor- treffelijk en de liederen schalden lustig op. In de Scheldestad gearriveerd zijnde, richtte men zich naar den DIerentuin en het behoeft geen betoog, dat onze Axelsche jeugd zich hier best wist te amuseeren. Zooals bijna steeds ston- den de apen vooral in het middelpunt der kinderlijke belangstelling. Nadat dit taimelijk veel tijd in beslag nemende ibezoek was beeindigd, was het tijd voor het nuttigen van de meegeferachte con- sumptie, die men zich goed liet smaken. Doordat deze te Axel was inge-slagen, kwam het hiervoor bestede bedrag ten bate van onze plaatselijike neringdoenden. In den namiddag werd de reis voorgezet naar de z.ig. ..Duintjes", gelegen onder den rook van Bergen op Zoom, zoodat het met recht een ..internationale" excursie genoemd mocht worden. De .Duintjes'" bleken een ideaal speeloord Voor de jeugd te zijn en de uren vlogen hier, als vanzelf sipreekt, om, zoodat de tijd van vertreik naar de ouderlijke haardsteden weer daar was eer men er erg in had. Oo'k de terugreis verliep weer naar ieders voldoening. Tamelijk vermoeid van deze onge- won-e dag, maar toch met glu-nderende gezich- ten, van genot stra'lend, keerden alien opge- togen terug bij vader en moeder en vertelden hen, in onopgesmukte verhalen, van de tal- rijike gesmaakte geneuchten dezer reis, die weer lang in aller geheugen zal voortleV'en. Het was 9 uur toen men gistera'vond weer te Axel terugkeerde. Geslaagd. Bij het te Utrecht gehouden examen costu- miere slaagden o.m. de dames S. en M. Robijn van Hoek. TAXATIE VAN VLAS. Perceelen vlas, welke nog niet getaxeerd zijn doordat men verzuimd had ze tijdig op te geven, zullen alsnog getaxeerd worden, mits de hetroikken telers onvenwijld opgave doen aan de L. C. O. of haar districtssecretarissen. Het .staat echter niet.vast, dat bedoelde perceelen alsnog in de steunregeling zullen worden opgenomen. POLITIEREGHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 28 Juli 1939. iAj R., oud 50 j., controleur hij de R.V.S., wonende te Terneuzen, had zich te verant- woorden terzaike dat hij op of omstreeks 21 April 1939 te Terneuzen aan den Inspecteur der directe belastingen aldaar opzettelijk een valsche schuldlbekentenis als bewijsstuk eener geldleening heeft oVergelegd. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. UitspraaJk: 1 maand gevangenisstraf en f 50 boete of 25 dagen hechtenis. L. J. C. G., oud 48 j., bierhottelaar, wonen de te Sas van Gent, had zich op 6 Mei 1939 te Sas van Gent schuldig gemaakt aan mi-shan- deling van C. Gerardi, door haar opzettelijk met een stoel op het h-oofd te slaan. Eisch: 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraaik. idem.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1