Kerknieuws. Gemengde Berichten Laatsie Berichten Landbouwberichten SAS VAN GENT, BIERVLIET. Van onze Adverteerders PRO VIN CI ALE STATEN VAN ZEELAND. GELD TE GENNEP REEDS TERECHT. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. WEERBERICHT. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN ENZ. SCHEEPVAARTBEWEG1NG. 'N KRINGETJE OP 'N STEMBILJET. Reketnde Graauwsche wethouder niet herkozen. Naar wij vemwnen hebben. Ged. Staten van Zeeland het beizwaarschrift van C. J. Janssens te Graauw onigegrond verklaard, waarin deze izijn bezwaren kenlbaar maakte teigen de toe- lating van bet nieuwe Graauwsohe raadsli'd H. H. de Waal, waartoe de gemeenteraad van Graauw met 4 tegen 2 stemnmen besloot. Om herkozen te worden in den raad moest de heer C. J. Janssens drie kwart van den kiesdeeler ,behalen of 88 stemmen. Op hem wei'den uitgelbradht 87 stemimen en nog een stem, die door het hoofdstembureau van on- waarde werd verklaard omdat op dit biljet aclhter den naam van Janssens met het roode stempotlood een cirkeltje was aangeibracht. Blijkibaar helbben Ged. Staten van Zeeland nu op grond van art. 87 der Kieswet het be- zwaarschrift van Janssens ongegrond ver klaard. Hij zelf kan nu niet meer in beroep gaan bij de Kroon. De eenige, die nog in beroep kan gaan is de oude gemeenteraad. (D. v. N.-B. en Z.) Ruitersport. Zooals reeds uit verschillende berichten in ons blad is gebleken, is in den laatsten tijd in ons gewest de ruitersport weer meer in eere gekomen. Zoo is alhier ook gevormd de vereeniging ,,De Grensruiters". Deze jonge vereeniging heeft j.l. Zondag haar eerste ruiterwedstrijden gehouden. Deze werden begunstigd door uitstekend concours- weer en groote belangstelling van de zijde van het publiek. Het programma is vlot en tot alter genoegen verloopen. Te half 3 arriveerden, voorafgegaan door bet muziekgezelschap „De vereenigde vrien- den" een 4-tal landelijke vereenigingen op het voetbalveld. De ingezetenen dezer gemeenten hebben reeds genoten van den optocht der geuniformde ruiters. Die van Lamswaarde waren gekleed in khakicostuum, die van St. Jansteen in zwarte rijbroek, witte blouse en zwarte jockypet, Westdorpe in grijze rij broek, witte blouse en handschoenen en beige jockeypet, die van Sas van Gent in grijze rijbroek, gele blouse en groen met geel afge- zette jockeypet, alle afdeelingen met den commandant voorop. Een en ander maakte een mooi effect. Tijdens het paradenummer heette een der organisatoren de aanwezige gemeentelijke autoriteiten, juryleden, de ruiters van elders en de belangstellenden welkom, en bepleitte de beoefening van en financieelen steun aan de ruitersport, aangezien deze, in tijden van gevaar, ook's lands defensie zou verhoogen. De uttslag der wedstrijden was als volgt: Individueele dressuur. le pr. J. Ramondt Jr. te Sas van Gent mtit ,,Henk" klasse licht, 78% punten; 2e pr. Jules Vereecke te Sint Jansteen met ,,Benno" klasse middel 76 pun- ten) 3e pr. M. Vervaet uit Westdorpe met ,,Sardi" klasse middel 74% punten; 4e pr. J. Baecke te Westdorpe met Willy" klasse licht 73i% punten; 5e pr. Theo Vereecke te Lamswaarde met Bobby" klasse licht 72 punten. Dressuurproef voor 8-tallen. le pr. „De Vlakteruiters" te Westdorpe met 75 punten; 2e pr. ,,St. Michael" te Lamswaarde met 74 punten, 3e pr. „St. Joris" te St. Jansteen met 72 punten, 4e pr. „De Grensruiters" te Sas van Gent met 71 punten. De derde afdeeling, de parade der rijver- eenigingen, 4 achttallen in den ring, met hun verschillende verrichtingen was voor de toe- schouwers zeer interessant. Bij het springconoours voor landelijke ruiters werden de prijzen behaald als volgt: le door Aug. Ferket met Urmaria, 2e door M. Vervaet met Sasdie, 3e door R. Baeke met Rabby, 4e door Emile Borm met Jackie en 5e door Emerie Fassaert met Tibi. Bij het nummer worsthappen, waaraan door 24 ruiters werd deelgenomen, werden de 5 prijzen resp. behaald door: Em. Borm, A. de Smet, A. Goethals, Arie Verhelst en Jul. Vereecke. Door „De Grensruiters" werden nog enkele proeven van virije dressuur vertoond, waarbij vooal uitblonk J. Ramondt Jr. met „iHenk die zich na een enikelen wenk neervleide, waar- op de ruiter er eerst in groetstand plaats op nam, om zich vervolgens iggend op zijn paard uit te strekken. Dit nummer had zeer veel bijval bij de toeschouwers. Tot slot gaven „De Grensruiters" nog eer. „vuur-nummer" hetwelk deed terugdenken aan de Djiguttenkozakken. Er was n.l. een strooveld van pl.m. 10 M- uitgelegd, overgoten met benzine en daarna in brand gestoken, waarna de ruiters tweemaal door de hoog oplaaiende vlammen reden. Ook dit nummer genoot een bijzondere belangstelling bij het publiek. De inleider-organisator reikte vervolgens aan de winnaars de behaalde prijzen uit, felici- teerde hen met het behaalde succes, en dankte ten slotte alien die aan het welslagen van dit ruiterfeest hadden meegewerkt. Hij sprak de hoop uit, dat het voor de ruitersport bevor- derlijk zal mogen zijn. De heer A. Cocquyt alhier, hee/t een door hem vervaardigde glasschilderij in lijst, voor- stellende het wapen van het Huis Lippe- Biesterfeld, als verjaringsgeschenk aange- boden aan Z. K. H. Prins Bernhard. Een dezer dagen heeft hij een schrijven ontvangen van den heer particulier Secretaris van Z. K. H., waarin deze hem namens Prins Bernhard, mededeelt, dat Hij het fraaie ge- schenk met dank en bijzondere erkentelijkheid heeft aanvaard. Een copie van deze schilderij., alsmede een copie van de door hem destijds aan H. K. H. Prinses Juliana als huwelijksgeschenk aange- boden penteekening, voorstellende een gezicht op den slottoren van het slot Lippe-Biester- feld; zullen te zien zijn op de a.s.tentoon- stelling te Temeuzen, waaraan hij met een zestal penteelkeningen en glasschilderij en deel- neemt. verkrijgbaar zijn worden bereid of een andere bewerking ondergaan, alvorens deze in den handel komen. Niet alleen is het uitstapje op zichzelf reeds de moeite waard, doch de gelegenheid om een kij,kje te nemen in een dergelijke fabriek komt ook niet iederen dag voor. Het is dan ook te verwachten, dat velen er gebruik van zullen willen maken. Zij die er van profiteeren willen, zullen zich daar- voor morgen, Donderdag, in den winkel alhier moeten aanmelden, waar zij nadere bijzonder- heden, ook omtrent de voorwaarden waaronder zij er aan kunnen deelnemen, zullen kunnen vernemen. NED. HERV. KERK. Door den kerkeraad der Ned. Herv. kerk alhier is benoemd tot hulpprediker de heer P. J. F. van Voorst Vader, hulpprediker te Weesp. EEN REIS NAAR DEN BOSCH VOOR EEN REZOEK AAN DE FABRIEKEN VAN DE FIRMA P. J. DE GRUYTER ZOON. Naar wij. vernemen wordt vanwege het filiaal van bovenvermelde firma te Temeuzen op aanstaanden Vrijdag met autobussen een reis georganiseerd naar Den Bosch, teneinde hare klanten en zij die het willen worden in de gelegenheid te stellen een kijkje te gaan nemen in de fabrieken der firma, waa^ de verschillende producten die bij het filiaal t Vergadering van Woensdagmorgen 10 uur. Voorzitter de Commissaris der Koningin. Aanwezig 40 le'den. Afwezig de heeren J. A. van Rompu en Vienings. De heer Philipse neemt benoeming aan. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Phi lipse kennis heeft gegetven, dat hij zijn benoe ming als lid van Ged. Staten aanneemt. Ingekomen stukken. Ingekomen was een verzodk van de ver eeniging van oud-leerlingen van de landbouw- cursussen om het voorstel van Ged. Staten tot vaststelling van een reglement op het houden van dekstieren aan te nemen. Dit verzoek komt bij het desbetreffende punt aan de orde. Voorts was nog ingekomen het jaarverslag van de Provincie over 1938. Aankoop gronden voor wegsver bete ring Aan de orde is het algemeen verslag der afdeelingen betreffende de mededeeling van Ged. Staten van de genomen besluiten terzake aanikoop van gronden voor wegsveibetering. Voor kennisgeving aangenomen. Wijziging ambtenaren-reglement Zeeland 1928. Aangenomen werd het voorstel om in het Amtotenarenreglement Zeeland 1928 een paar wijzdgingen aan te brengen, evenals in het Algemeen Rijksamjbtenarenreglement reeds is geschied. Wijziging arbeidsovereenkomsten- besluit. Een zelfde besluit werd genomen voor het zgn. ArtoeidsovereenkomstenJbesluit, omdat dit ook bij het overeenlkomstige besluit van het Rijk is geschied. Motie-de Pauw. Naar aanleiding van het algemeen verslag der afdeelingen stelden Ged. Staten voor, hun voorstel tot verwerping der motie-de Pauw betreffende het Foideramibtenarenreglement Zeeland 1931 aan te houden tot de tweede ge- wone vergadering der Staten in 1939. Aangenomen. Wijziging Polderambtenarenregle- ment Zeeland 1931. Ged. Staten stelden na het gelhoorde in de afdeelingen voor, ook dit voorstel aan te hou den tot tie najaarave rgadering Na eenige bespreking aangenomen. Wijziging reglement voor de calami- teuze polders. Ook het voorstel tot wijiziging van het Reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen wil'den Ged. Staten aanhouden. Aangenomen. Wijziging tertiair wegenplan. Het volgende voorstel was dat om aan het tertiaire wegenplan toe te voegen de volgen de wegen: Sir JanslandOosterland, Gehucht aan den NoordwegRijksweg (St. Philips- land), Kattendij.kestraatweg Kapelle-Goes; KoudekerkeDishoek en KruiswegWol- phaartstiijk. Aangenomen. Reglement op het houden van dekstieren. Op verzoek van het Bestuur van de Ver eeniging tot verfbetering van het rundvee in Zeeland, ontwieripen Ged. Staten een regle ment op het houden van dekstieren, dat zij thans ter vaststelling aan de Provinciale Sta ten voorleggen. Het reglement heeft in de af deelingen aanleiding gegeven tot verschillen de op- en aanmerkingen, die door Ged. Staten bij de voorgestelde wijzigingen grootendeels zijn opgeheven. Na bij artikelsgewijize bespreking eenige wdjtzigingen te hefbben aangebracht, werd het geheel aangenomen. Overbrugging van de Zandkreek. Aan de ortie was het voorstel om enkele wijzigingen aan te brengen in het besluit van Decemlber j.l. betreffende het foouwen en ex- ploiteeren van een brug over de Zandkreek. Aangenomen. Restauratie Cohsistoriekatner. De Staten vereenigden zich met het voor stel Ivan Ged. Staten am het maximum der bijdrage voor restauratie van de consistorie- kaaner van het kerkgebouw der Nederd. Herv. kerlk te Brouwershaven te verhoogen van 460 op 520. Aangenomen. Subsidie grafmonument. Het volgende voorstel was dat om het be sluit, waarbij een maximum van 360 voor de restauratie van den Noordelijiken gevel van de St. Jacobskerk te Vlissingen ook van toe- passing te verklaren op de restauratie van het graflmonument „BarweU" in die kerk. Aangenomen. Bijdrage kosten herstel mohumenten. Ged. Staten stelden voor een fonds in te stellen, waaruit, zoo noodig, bijdragen kunnen worden verleend in de kosten van herstel der monumenten van geschiedenis en kunst in de provincie Zeeland en daarin jaarlijks een be- drag van f 10.000 te storten. iHierover werd druk gediscussieerd, wat als resultaat opleverde, dat een amendement- Hamelink werd overgenomen, hetwelk in- houdt, dat niet een fonds zal worden gevormd, doch jaarlijks een bedrag van 10.000 op de begrooting zal worden geibracht. Een amendent van der Felbz, dat ten doel had de bijdrage te beperken tot gebouwen van Rijk e.d. en kerkelijke instellingen, werd ver- worpen. 'Hierna voorstel gewijlzigd aangenomen. Daarna wordt gep.auzeend. ONTPLOFFING BIJ DE GENIEKAZERNE TE UTRECHT. Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur is op het terrein van het fort Vossegat achter de Krom- houtkazerne der genietroepen te Utrecht een blik gevuld met buskruit ontploft, waarbij twee omstanders werden gedood en een gewond. Eenige burgerwerklieden in dienst van de genie waren bezig met het verplaatsen van bussen ontplofbare stof onder toezicht van een sergeant-majoor der genie. Plotseling is daarbij een der bussen tot ontploffing geko men. De gevolgen ervan waren vreeselijk. Twee werklieden, de 18-jarige v. d. P. en de ongeveer 30-jarige M., beiden wonende te Utrecht, werden doodelijk getroffen. Zij wer den zoo ernstig verminkt, dat zij onmiddellijk dood moeten zijn geweest. Van den sergeant-majoor, die bij de werk- zaamheden toezicht had, geraakten de kleeren in brand. Hij vluchtte weg, doch met groote tegenwoordigheid van geest hebben andere werklieden die in de buurt bezig waren, de brandende kleeren gebluscht. Hij bleek brandwonden te hebben opgeloopen aan ge zicht en armen en is kort daarna naar het hospitaal vervoerd. Over de oorzaak kon men geen nadere in- lichtingen verschaffen. Zij, werd toegeschreven aan een ongelukkige samenloop van omstafi- digheden. lS In de oplichtingsaffaire te Gennep, waarbij een paar duizend rijksmark aan bankpapier voor een zakje steenen ingewisseld werd, is thans meer licht gekomen en wat de hoofd- zaak is: het geld is terecht! Ir. samenwerking met de Duitsche politie is zooals reeds werd gemeld de dader, de Nederlander Smits, reeds Vrijdagavond in Duitschland gearresteerd. De Duitsche politie levert Smits echter niet uit, daar zij hem ern stig verdenkt van deviezensmokkelarij. Hier- naar wordt een onderzoek ingesteld en daarom is de man voorloopig te Kleef achter de tralies gezet. Inmiddels is gebleken, dat de 1900 mark niet in Duitschland ingevoerd zijn. De mare- ehaussee van Gennep heeft de bankbiljetten namelijk gevonden ten huiae van een zekeren Van B. te Gennep, die gehuwd is met een Duitsche vrouw en die Smits kende, daar beiden op dezelfde fabriek werkten. Deze Van B. zou ook de man zijn, die Smits op- wachtte toen deze het cafe verliet. Een andere lezing wil, dat Van B. het geld niet thuis, maar in het naburig dorpje Heyen in een boschje verstopt had. Toch verklaarde hij niet te weten, dat dit geld op onrechtmatige wijze in het bezit van Smits gekomen was! VERKEERSONGELUK TE UTRECHT. Vermoedelijk doondat de bestuurder de macht over het stuur verloor, kwam Maandag- moirgen een luxe auto, een huurauto uit Rot terdam, met groote snelheid over den Meern- ■dijln bij Utrecht, rijdend, in botsing met een der langs den weg staande boomen. De taestuurider, een dienstplichtige uit Rot terdam, die met zijn schoonouders op weg was naar Ede, werd met een ernstige hersen- aclhudding oveirgabradht naar het militair hos pitaal in Utrecht. Ook zijn schoonouders hadden verwondingen opgeloopen. De man bleek eveneens een hersenschudding te heb ben en werd met zijn echtgenoote, die uit verschillende snijwonden in het gelaat heivig bloedde, overgelbracht naar het stads- en aea- demisch zielkenhuis te Utrecht. SCHIP MET EN ZONDER NAAM. 'Op een der scheepswei+ven te Martenshoek, gemeente Hoogezand te Groningen, is een motorkustschip in aanfbouw, dat den naam zal dragen van den Prins of de Prinses, wiens of wier gelboorte binnenkort kan worden tegemoet gezien. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben op een desbetreffend verzoek van den kapi- tein goedgunstig beschikt. Op den rijiksstraatweg Den BoschEind hoven, onder de gemeente Liempde, is Zon- dagmiddag naJbij huize ,,Koewacht" een ern stig auto-ongeluk geibeurd, waarbij vier per- sonen van een personen-auto werden gewond. Omstreeks 2 uur passeerde de heer I. met zijn echtgenoote, afkomstig uit Zeist, en twee kennissen uit Utrecht, per auto op weg naar de watertentoonstelling te Luik, de gemeente Liempde. Juist op d'it moment was er een geweldige regenval, waardoor de autobestuur- der het zicht vol'komen werd ontnomen. Mede door de gladheid van den weg verloor de heer I. de macht over zijn stuur, waardoor zijn wagen begon te sltppen en tegen een boom rechts van den weg terecht kwam. De bot sing was zoo hevig, dat het rechterportier van den auto werd gerukt en toen de wagen een slag naar links om maakte, werd de autotoestuurder met kracht uit den auto ge- wonpen. Het stuurlooze vehikel was nog niet tot stilstand gekomen en kwam ten tweede male in botsing met een aan de linkerzijde van den weg staanden boom. Vervolgens kwam de wagen in een sloot terecht. De be- woners van het woonwagenkamp, dat zich in de onmiddellijke nabijiheid Van de plaats des onheils bevond, hadden het ongeluk zien geibeuren en snelden toe om de inzittenden uit hun hachelijike positie te beVrijden. Den autcbestuurider vonden zij bewusteloos en hevig bloedend op den weg liggen. Dr. Kuipers uit' Best was spoedig ter plaatse. Alle vier inzittenden hadden min of meer ernstige ver wondingen opgeloopen en een toevallig pas- seerende militaire auto werd door den genees- heer gereq.uireerti om de gewonden naar het ziekenhuis te Best te brengen. Daar bleek, dat de heer I. behalve inwendige kneuzingen nog verschillende hoofd- en schouderwonden had opgeloopen. Zijn echtgenoote was er niet veel beter af gekomen. Zij had eenige ribtoen gebroken en hoofd- en kniewonden bekomen. Het echtpaar werd ter verpleging in het zie kenhuis Nazareth te Best opgenomen. De anldere inzittenden, een verlbofd paar uit Utrecht, was minder ernstig gekwetst. Be- hal've schaaiflwonden hadden zij eenige diepe snijwonden opgeloopen. Na verbonden te zijn konden zij per auto naar'-Hun woonplaats terugkeeren. Het wrak van den auto werd per kraanwagen weiggesleept. STEEKPARTIJ TE TERWINSELEN. Zaterdagmiddag te omstreeks half 5 heeft de 20-jarige zoon van den cafehouder W. te Terwinselen, gemeente Heerlen, in de keuken van het cafe van zijn vader een poging tot doodslag gepleegd op de 19-jarige dienstbode M. K. W., die als een zonderling bekend staat, had enkele Idagen tevoren aan het meisje zijn lief-de verklaard, die echter niet werd beant- woord. Daarna had de jongen geeischt, dat tie dienstbode het cafd zou verlaten, maar zij was gefoleven. Toen beiden Zaterdagmiddag in tie keuken waren, greep W. een mes en veriyifpndde de dienstbode levensigevaarlijk met een steek in de borst. Op advies van Dr. Reterae is het meisje naar het St. Jozef- ziekenhuis te Heerlen getoracht. W. werd ge arresteerd. Maandag was de toestand van het meisje iets gunstiger. IN BADCOSTUUM OP DE FIETS. Ter gelegenheid van den Nationalen Feest- dag in Belgie kwamen Vrijdag tallooze Vla- mingen per rijwiel een dag in ons land door- birengen. Vooral langs de hoofdwegen te Wuustwezel, Esschen en PutteStabroeck was de in- en uittocht van Vlamingen naar ons land bijizonder groot. Jammer, dat een groot gedeelte van de Vrouwelijike beizoekers zich hier kwam ver- toonen in een ergerniswekkende kleeding, zelfs in badcostuum. Te Putte aan de grens trad de politie daad- werkelijk op door de onvoldoend gekleede be- zoeksters den toegang tot ons land te weige- ren. Aan anderen werd alleen toegang ver leend tot ons land, nadat zij zich behoorlijk gekleed hadden. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur was als volgt: Vlissingen: zwaar bewolkt, met zwak'ke West-Zuidwesten wind, temperatuur 14 gra- den, minimum hedennacht 12 graden, neerslag in het afgeloopen etmaal 3 mm. Verwachting geldiig van hedenavond tot moirgenaVond ongeveer 19 uur: Voor de noortielijke provincies zwakke tot matige Noordoostelijike tot Noordwestelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waar- schijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur; voor het midden en Zuiden zwakke Veranderlijke wind, later uit Noorde- lijke tot Westelijke richting, betrotkken tot zwiaar bewolkt, tijde'lijk regen met kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. Aardappelziektewaarschuwingsdienst. In het etmaal van's avonds 24 tot's avonds 25 Juli is de weerstoestand in de provincie Utrecht kritiek geweest voor het optreden der aardappeliziekte. DUITSCHE VLIEGTUIGEN AAN DE OOSTKUST VAN ENGELAND? LONDEN. De Daily Mail schrijft, dat de Engelsche luchtmacht groote waakzaamheid betracht aan de Oostkust van Engeland, aan gezien het in de laatste weken herhaaldelijk is voorgekomen, dat Duitsche militaire vlieg- tuigen alleen of in formaties op groote hoogte vliegende de Engelsche kust op minder dan 3 mijl (de toegestane limiet) naderden. Zij vlogen o.m. boven den mond van de Tbeems en de Humber. DE BRITSCH—JAPANSCHE BESPREKINGEN. LONDEN. De minister van buitenlandscbe zaken beeft heden in den geheimen raad ver slag uitgebracht over de BritschJapansche besprekingen en verklaard, dat deze goede vorderingen maken. Wanneer overeenstem- ming is bereikt over de speciale kwestie Tientsin, verwacht men dat te Tientsin een nieuwe BritschJapansche bespreking zal worden gehouden, om over de bijzonderheden van deze kwestie tot overeenstemming te komen. WIL FRANCO DE MONARCHEE HERSTELLEN PARIJS. De speciale correspondent van de Excelsior te Lissaibon meent te weten, dat Franco voor het herstel van de monarchic in Spanje is. Hij' heeft vernomen, dat hertog Maura, de Spaansche monarchistenleider, Al fonso XIH, de ex-koning van Spanje, zal ont- moeten. STAFBESPREKIN GEN. PARjUS. Volgens Le Petit Journal verwacht men, dat, als alles goed blijft gaan, binnen een lOtal dagen te Moskou besprekingen zul len worden geopend tusschen de generale sta- ven van Engeland, Frankrijk en Rusland. MISLUKTE PUTSCH HERDACHT. BERiLIJN. Met talrijke betoogingen is gis- ter de m'islukte Putsch van 25 Juli 1934, waar bij Dolphus werd vermoord, herdaoht. POLEN UITGEWEZEN. WJARSiOHAU. De Poolsche bladen melden, dat de Duitsche autoriteiten 3 Polen, die een leidende rol speel'den bij de Poolsche cultu- reele vereenigingen in Oost-Pruisen, naar het binnenland van Duitschland helbben uitge- wezen. WIJZIGING IN HET SPAANSCHE MINISTERIE VERWACHT. MADRID. Men verwacht spoedig een wij ziging in het ministerie. De reorganisatie van het kaJbinet is een der voornaamste on'der- werpen geweest in den jongsten minister- raad. COMPLOT ONTDEKT. DAMASCUS. Vandaag zijn hier verschei- dene personen gearresteerd, die op het punt stonden een aanslag te plegen op het hoofd van de voorloopige regeering van Damascus. De terroristen waren naar men verklaart in een complot betrokken. De politie heeft een hoeveelheid wapens in beslag genomen. HITTEGOUF. NEW-YORK. In de staten New-York, New- Jersey en Pennsylvania woeden honderden heidebranden, als gevolg van de hevige droogte, die zoo bevig is ais sedert generaties niet is voorgekomen. De boeren vreezen, dat deze droogte-periode met de vreeselij'ke hitte het totaal verlies van veel producten zal beteekenen. De hitte wordt nog verergerd door een groot tekort pan water. Duizenden siapen op het strand en op de daken, teneinde verkoeling te zoeken. BOUWEN WATERTOREN MET WONING, KANTOOR ENZ. TE OOSTBURG. Door de N.V. Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen te Temeuzen is aan- besteed het bouwen van een watertoren met .woning en kantoor, garage en magazijn te Oostburg. Daarvoor werd ingeschreven ais volgt: Fa Gebr. v. d. Poel, Terneuzen 143.800 P. F. Voet, Kloosterzande 141.900 A. G. Sondermeijer ZR'dam 139.400 N.V. Ingenieursbureau Kuper, A'dam 138.900 N.V. Aann. Mij „De Kondor, A'dam 132.000 N.V. Amersfoortsche Beton- en Cementwarenfabr. te Amersfoort 131.400 N.V. Rotterdamsche Beton en Aann. Mij v.h. Waning Co te R'dam 130.840 N.V. Betonijzerbouw Roelen en Heine, Nijmegen 130.800 S. A. Sanders, Rijswijk (Z.-H.) 129.990 Betonbouw Fa P. Knols, Maastricht 129.920 N.V. Algemeene Bouwondememing „Albouw", Breda 129.800 J. Wisse, Axel 121.000 Fa W. C. v. d. Bosch, Dordrecht 113.880 MIDDELBURG. Verbetering weg. De hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat heeft hedenmorgen aanbesteed' het verbeteren van een gedeelte van den weg NieuwvlietSluis, vakken Potjes en De Draai lang 3.825 km. Ingeschreven werd als volgt: W. de Bokx te Hoek en H. Kerck- haert te Westdorpe 87.400 A. J. Cambier te Breskens 83.780 J. v. Vossen, W. van Vossen en K. J. Moerland te St. Annaland 69.590 P. Dees te Terneuzen 68.800 Onderbouw Axelsche brug. De hoofdingenieur-direeteur van den Rijks- waterstaat heeft hedenmorgen aanbesteed: het maken van den onderbouw voor de te vernieuwen Axelsche brug over den Ooste- lijken kanaalarm te Terneuzen: Ingeschreven werd als volgt: C. v. d. Klippe te Vlissingen ,f 109.900 A. A. v. d. Straatens aannemers- bedrijf te Hansweert 101.700 G. A. v. d. Straaten te Terneuzen 100.396 Fa. L. v. Duiinen Zn., te 's-Her- togenbosch 100.240 Fa Gebr. Klopper te Grave 97.700 N.V. v.h. van Dongen en Hoven te Dordrecht 95.998 Fa A. Verhage te Breda 95.835 N.V. Ingenieursbureau Kuper te Amsterdam 94.900 N.V. Sliedrechtsche IJzerbouw v.b. P. Volkers te Sliedrecht 94.496 N.V. Algemeene Bouwondememing ,,Albouw" te Breda 93.900 N.V. v.h. P. A. v. Wijnen te Dordrecht 92.548 Van Temeuzen: 25 Juli. Eng. s.s. THE MARQUIS, 79'5, ledig, Londen. Van Sluiskil: 24 Juli. Nederl. m.s. NJORD, 374, cokes, Umea Town. Voor Riemen: 24 Juli. Noorscb s.s. ATLE JARiL, 1173, pyriet, Antwerpen. 25 Juli. Noorscb s.s. RYGJA, 3535, fosfaat, Moermansk. Van Riemen: 24 Juli. Zweedsch s.s. WAL- BORG, 13127, cokes, Gefle. 25 Juli. Grieksch s.s. FETROIL, 4634, ledig, Vlissingen. 26 Juli. Noorsch s.s. ATLE JARL, 1173, pyriet, Odda. Voor Gent: 24 Juli. Eng. s.s. MOUNTJOY, 211, teerolie, Londen. 25 Juli. Letl. s.s. ANDREJE KALNINS, 3002, hout, Leningrad; Nederl. m.s. DEMO- ORAAT, 198, ledig, Gravelines; Noorscb s.s. RIMAC, 942, ijzerslakken, Immingham; Letl. s.s. KAUPO, 2439, kolen, Danzig. 26 Juli. Nederl. m.s. GRADA, 283, ledig, Londen; Noorsch s.s. BELPAMELA, 3215, fosfaat, Moermansk; Belg. m.s. MARIE FLO RE, 545, ledig, Rouaan. Van Gent: 24 Juli. Belg. m.s. MARCEL, 542, stukg., Goole; Eng. s.s. THE BARON, 820, ledig, Goole. 25 Juli. Eng. s.s. EILDON, 1447, stukg., Grangemouth; Zweedsch s.s. STORO, 1196, ijzer, Stockholm; Eng. s.s. MERSEY, 1037, stukg., Goole; Eng. s.s. RUDMORE, 969, ijzer, Stockton; Eng. s.s. DONA ISABEL, 784, ijzer, Londen; Deensch s.s. GERD, 1700, ledig, Ant werpen. 26 Juli. Eng. s.s. MOUNT JOY, 211, ledig, Londen. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, gehouden op Maandag 17 Juli 1939, in het Landbouwhuis te Goes. De vergadering werd geleid door den heer Mr. P. Dieleman, algemeen Voorzitter der Z. L. M. j O.m. kwamen de volgende onderwerpen in be spreking: Landbouwverlof voor dienstplichtigen. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich tot het K. N. L. C. gewend, om te bevorderen dat de land- bouwdienstpliohtigen, die thans onder de wapenen zijn en die zeer mjoeilijk in hun bedrijf kunnen wor den gemist, met name de gehuwde bedrijfsleiders, zoo spoedig mogelijk met groot verlof worden gezonden. De oogst in het landbouwbedrijf staat binnenkort voor de deur. Het Dagelijksch Bestuur heeft met klem van argumenten betoogd, dat het noodzakelrjk is, dat zij voor het binnenhalen van den oogst op hun bedrijf aanwezig zijn. Tevens werd verzoeht de behandeling der aan- vragen tot verlof zooveel mogelijk te bespoedigen, daar het veelal zeer lang duurt alvorens de beslis- sing op de aanvrage wordt vernomen. Overnajne der landbouwc risismaat regelen Het Dagelijksch Bestuur nam kennis van de mededeeling, dat het K.N.L.C. tot ovememing der landhouwcrisismaatregelen bereid is als aan de volgende voorwaarden is voldaan. a. de mogelijkheid om hooger prijzen voor de landbouwproducten te maken dan thans het geval is; b. onverminderde handhaving van het besohik- kingsrecht van den landbouw op zijn product, zoowel in geval van afzet naar het binnen land als naar het buitenland; c. uitvoering door een afzonderlijk orgaan, onder medewerking van ongeorganiseerde bedrijfsgenooten. Wetsontwerp Landbouwbedrijfsregelingswet. Het Dagelijksch Bestuur heeft het wetsontwerp Landbouwbedrijfsregelingswet, welk ontwerp be- doelt den landbouw een kans te geven om zich in eene algemeene ordening van het bedrijfsleven een plaats te verschaffen, uitvoerig besproken. Hoewel voor den landbouw aan deze wettelijke regeling het bezwaar is verbonden, dat wellicht de verhoudingen bij den afzet en de verwerking van landbouwproducten min of meer wordt bevroren, meent bet Dagelijksch Bestuur, dat het wetsontwerp niettemin van zoodanig belang voor den landbouw is, dat de aanneming ervan na het aanbrengen van enkele wijzigingen dient te worden bevorderd. Invoerrecht op landbouwtractors. De Minister van Economische Zaken heeft op een desbetreffend adres van de 3 Centrale Landbouw- organisaties geantwoord, dat hij bereid is met zijn ambtgenoot van Financien te overwegen of ver- laging van invoerrecht op tractors mogelijk is. Paardenvordering. De Minister van Defensie heeft aan de 3 centrale landbouwiorganisaties bericht, dat slechts die paar- den mogen worden behouden, welke voor de goede uitoefening van den dienst onmisbaar zijn, de ove- rige zijn of worden teruggegeven. Mochten zich hieronder fokpaarden bevinden, dan zijn die reeds zooveel mogelijk teruggegeven of wordt dit alsnog gedaan. Het verzoek om ingeval van algemeene mobilisatie de beste fokpaarden vrijstelling te ver- leenen van aanbieding ter vordering is door den Minister afgewezen. Wildschadecoimmissie. Het Dagelijksch Bestuur heeft ter voorziening in de vacature-Louwerse voor een benoeming als lid der Wildschadecommissie de volgende voordracht ingediend: 1. de heer S. A. N. van OeVeren te Wol- faartsdijk en 2. de heer A. van den Dries te Hein- kenszand. Vecvoederbureau Zeeland. Ontvangen werd het jaarverslag 1938/39 van het Veevoederbureau voor Zeeland, waaruit blijkt, dat deze instelling in het afgeloopen jaar veel nuttig werk heeft verricht. Het verslag werd afgedrukt in het Zeeuwsch Dandbouwbad. Veeprijzen. Het Dagelijksch Bestuur heeft nognnaals de lage veeprijzen besproken en besloten bij het Landbouw- Comitd aan te dringen op maatregelen welke hierin verbetering kunnen brengen. Opgemerkt werd, dat er naar dient te worden gestreefd het gebruik van rund'Vleesch te bevorderen, daar dit de laatste jaren door verschillende oorzaken een sterken achteruit- gang vertoont.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3