1 Buitenland TERNEUZEN, 26 JULI 1939. BERCKEP VAN KONING LEOPOLD OP EENHEID. Ter gelegenheid van het honderdjarig be- staan der fabrieken van OugreMarihaye heeft koning Leopold een toespraak gehouden, waarin hij onder meer zeide Ongetwijfeld heeft de internationale horizon niet de helderheid, welke wij wel zouden wen- schen. Doch laten wij onze koelbloedigheid bewaren en vastbesloten zijn ons buiten ieder conflict te houden, dat geen aanslag op onze rechten beteekent. Met het geweer aan den voet wenschen wij baas in eigen huis te blijven. Meer dan ooit moeten alle Belgen begrijpen, dat het slechts door vereeniging van krachten, den wil tot samenwerking en den geest van broederschap mogelijk zal zijn de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien en de betere dagen af te wachten, die ons volk zal verdie- nen door het geloof in zichzelf. EUPENAARS ROEFEN: LEVE BELGIE. In den optocht, die op Belgie's nationalen feestdag op het Poelaertplein voor de Konink- lijke familie defileerde, bevonden zich niet minder dan 500 afgevaardigden van de districten Eupen, Malmedy en St. Vith, waar- tusschen ambtenaren, padvinders en ook oud- strijders die tijdens den oorlog streden in de Duitsche rangen. Na den optocht werd hun een speciale ont- vangst bereid in het binnenhof van het Eg- montpaleis. Nadat de BrabanQonne was uit- gevoerd, sprak de minister van binnenland- sche zaken, Deveze, hen namens de regee- ring in 't Duitsch en in 't Fransch toe. „De nationale feestdag is een dag van eendracht aldus spbeker. Ge begrijpt dit, daar ge hier gekomen zijt met de gedachte eendrachtig te zijn voor het welzijn van het land. De menigte heeft TJ zooeven toegejuicht, waarin het bewijs ligt dat wij met u zijn. Het Bel- gische vaderland zal zijn zonen van het Oos- ten niet vergeten en zijn plicht doen jegens hen. Leve het eene en onverdeelbare Belgie! Leve de koning!" Deze woorden werden door de aanwezigen herhaald, terwijl met de vaan- dels werd gezwaaid. Een schoolhoofd van Eupen dankte voor het hartelijk onthaal. Wij zijn Belgen zooals vroeger, zeide hij, zooals voor 1815. Leve Belgie, leve de koning, leve de regeering! Aan de gasten werd daarna door minister Deveze een lunch aangeboden. ONRUST IN HET MEMELGEBIED. De Poolsche dagbladen melden uit het Memelgebied, dat zich talrijke botsingen heb- ben voorgedaan tusschen landbouwers en nationaal-socialistische studenten uit Duitsch- land, die te werk gesteld zijn op het land. De practijk heeft uitgewezen, dat de studenten slecht werken, maar zeer veeleischend zijn. De boeren weigeren nu de studenten in dienst te nemen en eischen, dat de landbouwcommis- sarissen arbeiders uit Litauen of uit Polen laten komen. De Gestapo is tusschenbeide gekomen en heeft een reeks arrestaties ver- richt. DANTZIG OP ALLES VOORBEREID. Gouwleider Forster heeft Zaterdag te Dant- zig een toespraak gehouden tot vierduizend arbeiders van de scheepswerf Schichau. Hij gaf hierin toe, aldus Reuter, dat Dantzig mili- taire voorbereidingen heeft getroffen en zeide, dat het thans niet meer noodig is op het Duit sche leger te vertrouwen; ook de Dantzigers zelf kunnen een geweer nemen en zich verzet- ten. De Dantzigers maken zich sterker en zijn thans op alle gebeurtenissen voorbereid. Ieder- een die oogen heeft, ikan zien, zoo zeide For ster verder, doch hij behoeft niet te praten. Dit was blijkbaar bedoeld als waarschuwing aan hen, die teveel hebben gesproken, aange- zien vele militaire informaties zijn uitgelokt. Forster voegde hieraan toe, dat iedereen kan zien, dat, nu mannen in dienst zijn ge- roepen, een „wandeling" van de Poolsche grens onmogelijk is geworden. Andere staten mogen zich wapenen, doch op deze wijze zul- len zij ons niet overrompelen. We hebben het recht onze gestolen gebieden terug te vorde- ren, en we zullen ze terug hebben. Het lichten van de „Thetis". In het Lagerhuis heeft een der afgevaar digden gevraagd of men na de herhaalde mis- lukte pogingen om de Thetis te bergen de duikboot niet liever zou laten liggen en den zoo jammerlijk omgekomenen een eerlijk zee- mansgraf zou bezorgen. Onder-minister Shakespeare antwoordde, dat de admiralitert en het geheele volk het denkbeeld, dat aan de vraag ten grondslag lag, appecieerden maar in maritieme kringen te Liverpool was men sterk voor voortzetting der pogingen omdat men er zooveel nut van kon verwachten ter voorkoming van toekom- stige rampen. De nabestaanden van de vele particulieren, die aan boord waren, zouden bovendien waarschijnlijk een begrafenis ver- kiezen, zoolang daar nog eenige kans op be- stond. Donderdag werd op de admiraliteit een conferentie gehouden van deskundigen op bergingsgebied en waarschijnlijk zou daar een definitieve beslissing genomen kunnen worden. DE ANTI-BRITSCHE ACTIE. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat dertig Britsche firma's te Tsinanfoe, de hoofdstad van de door de Japanners bezette provincie Sjantoeng, bericht hebben ge- kregen van de anti-Britsche boycotcommissie, dat zij binnen veertien dagen uit de stad moeten vertrekken. De Sin-hoei, de politieke partijv welke door de Japanners wordt georganiseerd tot steun van de nieuwe regeering in Noord-China, heeft al daar afdeelingen opdracht gegeven, de anti-Britsche bewegingen te steunen door ieder middel van propaganda en boycot. De anti-Britsche beweging laat zich nu ook gelden te Weihawei en Kanton. WEEK EEN OEFENVLUCHT OVER FRANKRIJK. Dinsdag, op den 30sten verjaardag van Bleriot's vlucht over het Kanaal, houdt de Engelsche luchtmacht opnieuw een groote oefenvlucht over Frankrijk, de grootste tot dusver gehouden. De vliegtuigen vertrokken met gezegelde orders, die varieeren, overeen- komstig het tevoren overeengekomen plan om Parijs, Lyon, het Zui'delijk deel van de Golf van Biskaye en de Golfe de Lion te bestoken. De eerste hoofdgroep, welke tusschen half acht en acht uur het Kanaal overstak, telde 60 bombardementsvliegtuigen van het type Blenheim, die een afstand van ongeveer 1300 ikm. af te leggen hebben. De bedoeling was, dat Fransche jachtvliegtuigen hen boven het Kanaal en elders onderweg zouden op- vangen. De tweede hoofdgroep, van vijftig bombar- dementstoestellen passeerde tusschen half negen en negen uur het Kanaal. kregen ongeveer 1500 km. af te leggen. De derde hoofdgroep, bestaande uit zware bombardementstoestellen van het type Whitley stak tusschen negen en half tien het Kanaal over; dit kreeg ruim 1600 km. af te leggen. Een eerste groep van 18 Blenheims vloog even over tienen op geringe hoogte over Parijs. Om half elf vloog een tweede groep over de Fransche hoofdstad, komende van Ooste- lijke richting en vliegende op 400 m. hoogte. HET LOT VAN DE JAPANSCHE CONOESSIE OP SACHALIN. Domei meldt uit Tokio: Volgens een bericht uit bevoegde kringen zou de sowjetregeering overwegen de Japan sche rechten op de petroleumbronnen in Noord-Sachalin in te trekken. De Russische autoriteiten zouden een sterken druk oefenen op de Japansche ondernemingen, hetgeen al gemeen wordt opgevat als de inleiding tot bovengenoemd aan de regeering te Moskou toegeschreven voomemen. De vonnissen tegen de Japansche maat- schappijen op Sachalin zijn nog niet ten uit- voer gelegd. Volgens de Japanners zou de tenuitvoerlegging een zeer ernstigen toestand scheppen. Tusschen de Japansche maatschap- pijen en de sowjetvakvereenigingen wordt nog altijd onderhandeld over een nieuw arbeids- contract. Intusschen staken de sowjetarbei- ders echter reeds van het begin van het sei- zoen, terwijl dit, in Mei beginnend, niet lan- ger dan tot September duurt. Drie Japansche houthakkers zijn door sow- jetsoldaten gearresteerd, terwijl ziji aan het visschen waren in de Matsoemoera, die langs de Japansch-Russische grens loopt. De arres- tatie geschiedde Maandag j.l. volgens een tele- fonisch bericht uit Toyohara, de hoofdstad van Zuid Sachalin. De regeering van Zuid- Sachalin heeft via het departement van bui- tenlandsche zaken een krachtig protest inge- diend bij de sowjet-ambassade. DE BRITSOH-JAPANSCHE BESPREKINGEN TE TOKIO. Naar Domei meldt, is de Engelsch-Japan- sche commissie, bestaande uit consul Tanaka en kolonel Ohta voor Japan, generaal-majoor Piggott en consul Herbert voor Engeland, Dinsdagochtend in de ambtswoning van den onderminister van buitenlandsche zaken bij- eengekomen, ter bespreking van het vraag- stuk der handhaving van rust en orde en het politietoezicht in de Britsche concessie te Tientsin, dat het moeilijkste punt vormt van;.' de diverse afzonderlijke vraagstukken-'n-opens Tientsin. Men wisselde vrij en openhartig van denkbeelden, zonder dat de opmerkingen weiv den genotuleerd. De besprekingen vinden plaats in een tegemoetkomende sfeer, over- eenkomsitig de pas gesloten overeenkomst over de algemeene vraagstukken. Het schijnt, dat de commissie gesproken heeft over het toezicht en het gemeenschap- pelijk opsporen van hen, die de gemeene wet- ten overtreden, het toezicht en het gemeen- schappelijk opsporen van anti-Japansche com- munistische elementen en de vestiging van een Engelsch-Japansch verbindingsorgaan. Blijkens het officieele communique heeft de commissie om kwart voor zes haar werk ge- eindigd. Zij zal om half elf Woensdagochtend rapport uitbrengen op een volledige bijeen- komst van de beide delegaties. In welingelichte kringen gelooft men, dat bij' het vinden van een regeling van dit vraag- stuk de andere afzonderlijke vraagstukken nopens Tientsin gemakkelijker zullen worden opgelost, ook de oeconomische. Na de ocbtendbijeenkomst van de commis sie hebben alle Engelsche en Japansche afge vaardigden met de leden van hun staf deel- genomen aan een lunch, aangeboden door minister Arita in zijn ambtswoning. Naar Domei meedeelt, werd Maandag voor het eerst bij de besprekingen te Tokio het Japansch aangenomen als officieele taal. Daarvoor werd men overstroomd door een vloed van vertalingen en in de eerste helft van de bijeenkomst deed een man de helft van al het gesprokene. Dat was Kosjiro Asaki, van de afdeeling Oost-Aziatische zaken van het Japansche departement van buitenlandsche zaken, die zoowel de Japansche verklaringen in het Engelsch als de Engelsche verklaringen in het Japansch vertaalde. In de tweede helft van de bijeenkomst trad Braine, de secretaris van het Britsche gezantschap, als tolk voor de Engelschen op. Asaki heeft verteld, dat hij dit officieele vertalen uiterst moeilijk vond, daar de menschen aan beide kanten uitstekend Engelsch en Japansch verstonden. Het ver talen was veel moeilijker dan gewoonlijk, van- wege de groote beteekenis van het gespro kene ien het feit, dat nagenoeg elke zin, die geuit werd, vol beteekenis was. Hij maakte gebruik van elke pauze in minister Kato's rede, om in zijn geest de hoofdzaken van het geen de minister betoogde vast te leggen. Asakai heeft gestudeerd aan de handels- hoogeschool te Tokio en werd in 1929 door het departement van buitenlandsche zaken naar Engeland gezonden, waar hij drie jaar gestu deerd heeft te Edinburgh. Daarna was hij ver- bonden aan de Japansche ambassade te Lon- den en vervolgens aan het Japansche consu- laat-generaal te Nanking. Nadat Sir Robert Craigie Maandagavond op de Britsche ambassade de journalisten had ingelicht, bracht hij zijn gasten naar een an dere kamer, waar zich de buffetten bevonden. Bij de deur stond een reeks Japansche foto- grafen en een hunner liet per ongeluk een electrische lamp vallen, die met een luiden knal uit elkaar spatte. Het geroes van stem- men hield ineens op en de dubbele deur van een andere kamer vloog open en Lady Craigie verscheen haastig met een ontsteld gelaat in de deur. Toen zij Sir Robert glimlachende op zich toe zag komen, slaakte zijn een zucht van verlichting en trok zich snel weer in haar kamer terug. Van alien het meest ontdaan was de foto- graaf, die zijn lamp had laten vallen. MULO-EXAMEN. Bij het j.l. Maandag te Bergen op Zoom gehouden examen van de R. K. Mulovereeni- ging zijn o.m. geslaagd voor 't diploma A: de jongedames Suzan Michielsen en Rosa IJse- baert alhier en Andre de Krijger te Philip pine, leerlingen der R. K. Uloschool alhier. INDUSTRIE- EN HUISHOUDSOHOOL TE MHHBELBURG. Het diploma voor primaire opleiding werd o.m. uitgereikt aan W. C. M. Visser te Breskens. Hfet diploma voor hulp in de huishouding werd o.m. uitgereikt aan A. S. van Dixhoom te Terneuzen. EXAMEN COUPEUSE ENZ. Voor het examen voor coupeuse slaagde te Eindhoven mej. Toos Oosterhout te Sas van Gent. Voor het examen huishoud-diploma van den naai- en knipcursus, uitgaande van de Ver eeniging van Leeraressen in het Modevak zijn ,,met eer'' geslaagd de dames Lena den Engelsman, Anny de Ruijsscher, Marie van Bendagem en Janneke Faas, alien te Axel, en mej. Clara van Waes te Zuiddorpe. JACHTVAARTUIG RINNENGESLEEPT. Tijdens de vaart op de Wester-Schelde kreeg het van Heyst op weg naar Antwerpen zijnde Belgische motorjacht .Vedette" een defect aan den motor. Met behulp van een sleepboot is het d'aarop in de haven alhier binnen- gebracht. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTIN G. De Minister van Staat, Minister van Finan- cien a.i., maakt bekenid, dat ten behoeve van 's Rijks schatlkist is ontvangen wegens te wei- nig betaalde invoerrechten, bij den ontvanger der invoerredhten te Terneuzen f 300, onder de letters V. T, GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat betreffende onderVoligende voor- werpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen. Autonummerlbord M-58351, D. C. van Dron- gelen, Goeschepolder E 10. Kinderschortje (rose), A. A. Krijger, Dahlia- straat 26. Tennisracet, C. Nieuwehnk, Markt 11. Huissleutel, Wed. Smits, Noordstraat 70. Kinderschoentje, A. Harms, Lange Kerk- straat 7. Sleutel, P. Qppeneer, Kerkhotflaan 25. Double armlband, Qh. Ollebek, Mart. Eijke- straat 3. Lapje kunstzijde (rose), T. S. Beerens, Tuinstraat 15. Huissleutel, A. Goosens, Baandijlk 3b. Alipinomuts (tolauw), G. M. Kouwij^er, Steenkamplaan 36. Badtpak (blauw), Bureau van politie. DIRECTEUR TELEGRAAFKANTOOR. Met ingang van 16 November is aangewezen als directeur van het telegraafkantoor te 's-Gravenhage de referendaris der P. T. en T., de heer J. A. Risseeuw, thans aangewezen als adjunct-inspecteur der P. T. en T. Omtrent de loopbaan van den heer Risseeuw kan het volgende worden gemeld: De heer Risseeuw werd geboren op 3 Maart 1884. Hij trad in dienst van de P.T.T. als surnumerair op 1 October 1903 en werd ge- plaatst te Terneuzen. Op 1 Juni 1904 werd hij als zoodanig geplaatst bij het postkantoor in Den Haag. Vervolgens werkte hij op het telegraafkantoor te Rotterdam en daarna te Vlissingen. Op 1 Maart 1904 benoemd tot commies vierde klasse was hij als zoodanig werkzaam te Schiedam en Roosendaal, in welke laatste plaats hij op 1 Maart 1912 tot commies derde klasse benoemd werd. Vervolgens werkzaam te Amsterdam op het bureel van den hoofd- ingenieur werd hij op 1 Maart 1916 benoemd tot commies tweede klasse en op 1 Januari 1920 tot commies der P.T.T. Hiema was hij werkzaam op het telegraafkantoor te Am sterdam. Op 1 November 1928 volgde zijn aanstelling tot referendaris der tweede klasse waama hij op 16 Juni 1929 werkzaam ge steld werd bij het hopfdbestuur van P.T.T. in Den Haag, met gelijktijdige benoeming tot referendaris. Op 16 Maart 1936 werd hij benoemd tot adjunct-inspecteur, welke functie hij thans nog bekleedt. DE PAVILLON D'OR-TOCHT. Als er een tak van sport afhankelijk is van de weersomstandiglheden, dan is het zeker wel de watersport. Het slechte weer dat gisteren- voormiddag op de Belgische kust heerschte, was oonzaak, dat de ongeveer 90 jachten, die deelnamen aan den stertociht van de .Pavil ion d'Or" en die gisteren van Ostende zouden vertrekken, binnen moesten folijVen. Een en- kele stoutmoedige waagde het, den tocht aan te vangen doch moest door de hevige grond- zeeen, die er stqnden, in de haven terug keeren, en werd besloten den tocht naar Ter neuzen via Brugge en Gent te ondememen. Voor het comite dat zich alhier tot taak had gesteld, de gasten te ontvangen, was dit een groote teleurstelling, daar door deze wijzi- ging in de omstamdigheden ook een wijziging van het proigramma noodzakelijk geworden was. Besloten werd de tocht, die voor de gasten uitgestippeld was, met de reeds aan- wetzige deelnemers aan den .pavilion d'or- tocht" toch te doen plaats helbfoen. Zoo togen de deelnemers dan omstreeks drie uur met autolbussen van de Z.V.T.M. naar Hulst, waar zij in de trouwzaal op het ge- meentehuis werden ontvangen door den Edel- achtbaren heer Truffino, burgemeester van Hulst, die op de wijize zooals hij alleen dit doen kan, de aanwezigen het wel'kom toeriep in zijn gemeente. Met een enkel woord ge- waagde hij van de rijke gesohiedenis van Hulst, van den bouw van de St. Williibrordus- basiliek, wier bouwmeester ook die van de Onze Lieve Vrouwe van Antiwerpen geweest is, en wel'ker restauratie nu 3 jaar geleden werd voltooid. Nadat de Oudheidkamer nog even vluchtig was be'Zichtigd, werd een bezoek aan de St. Willibrordusbasiliek gebracht, waar onder deskundige leiding veel wetenswaardigs daar- omtrent werd vernomen. Het programlma voor het bezoek aan Hulst was hiermede afgewerkt, de autobussen wer den weer bemand, en nu ginig het op pad naar Axel, naar de hofstede van den heer C. de Put ter, Booseshof, ter bezichtiging van diens stoeterij van ziware trekpaarden. Op den ruimen dorschvloer van de hoeve werd het gezelsohap wel'kom geheeten door den eigenaar den heer De Putter, diens schoonyader oud-burgemeester Joh. de Feijter en burgemeester Blotk van Axel. Na het weikomsbwoorid door den heer De Putter venhaalde de heer De Feijter de ge- schiedenis van het bezoek van H. M. Konin- gin Victoria van Groot-Brittannie en Z. K. H. Prins Albert aan de hofstede ,,De Leeuwtjes" te Terneuzen in Augustus 1852, en de daarop gevolgde schenking van een beker als dank voor de wijze waarop die ontvangst had plaats gevonden. De beker, alsmede den brief waarfoij deze werd toegezonden, was mede aanwezig, en werd algemeen bewonderd. De paarden, die in de ruime stallen den be- zoekers warden getoond, wekten algemeen de bewondering. Dit was vooral het geval bij de merries met veulen, die zich in het bijzonder in de Ibelamgstelling der dames verheugden. Zoo in het voortbijgaan vernamen wij: van haar te'lkens kreten als ,,quelles jolies betes" en dergelijke. Bij de afdeeling henigsten had men vooral ontzag voor de geweldige af- metingen dezer dieren. Hierna werden in de weide van den heer De Putter de paarden voorgeforacht, eerst de hengsten, en daarna de merries, zoowel af- zonderlijk als in vier- en achtspannen. Het is een imposant gezicht, vooral de achtspan nen te zien voorbdjdraven. Men kan zich dan ook eerst eenig denkbeeld vormen van de training, die er noodig is, om dit zonder stoor- nis te doen verloopen. Door een lid der bri gade Axel van de maredhaussee werd een demonstratie springen gegeven met het in de stallen van den heer De Putter aanwezige rijpaard ,,Sonja", welke demonstratie aller bewondering wekte. Nadat door den heer De Putter nog een venversching was geoffreerd, werd de terug- tociht naar Terneuzen aangevangen. Een uurtje had men gelegenheid, zich wat te vertreden, om omstreeks 8 uur zich te vereenigen aan het diner in het .Hotel Rotterdam", weermede deze dag werd be sloten. Ter verrwelkoming waren aanwezig de bur gemeester van Terneuzen, de Edelachtbare heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, wethouder Geellhoedt, de gemeente-secretaris, de heer B. I. Zonnevijlle, leden der Maritieme Vereeni ging, der Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingeniverkeer, met hunne dames. In zijn tafelrede gewaagde de praeses, de heer Mr. Tellegen, van de teleurstelling die ondePvonden werd, doordat de weersomstan- digheden tegen waren, waardoor slechts een beperkt aantal der gasten, die hier aanwezig hadden moeten zijn, tegenwoordig waren. Hij uitte de hoop, dat dit geen aflbreuk zou doen aan de goede stemming, en dat alle aan wezigen met genoegfrn zullen mogen terug- denken aan de te Terneuzen ondervonden gastrvrijheid. Om deize herinnering levendig te houden, bood hij namens het gemeente- bestuur aan de deelnemers aan den tocht een tegel van ,,Delftsch blauw" aan, welke alge meen in den smaak viel. De heer Naegelmaekers, voorzitter van de Pavilion d'or", dankte voor de genoten gast- vrijheid, die ongetwijfeld bij de deelnemers die aanwezig waren, een aangename herinnering zal achterlaten. :Spr. weet de gastvrijheid, die men van de zijde van de Terneuzensche ingezetenen ondervindt, ten zeerste te waar- deeren. De heer Sintobin, commandeur der Belgi sche Motorjadhtclulb, uitte eveneens een woord van dank aan het adres der Terneuzensche ingezetenen, en bracht een toast uit op de dames, die zich ook steeds beijveren het ver- blijf voor de toeristen te water zoo aange- naam mogelijk te maken. Het ter tafel gabrachte deed de keuken van den heer Standaert alle eer aan. HET „ROODE KRUIS". Woensdag j.l. hield de plaatselijke afdeeling van het ,,Roode Kruis" haar jaarlijksche al gemeene vergadering, ter gelegenheid van het beeindigen van het cursusjaar 1938/39, in het gebouw ,,Ons Huis" aan de Markt. Nagenoeg alle werkende leden en het volledig bestuur waren aanweizig toen de voorzitter, burge meester Tellegen, te acht uur alien welkom heette. In hartelij-ke bewoordingen dankte hij alien die er toe hadden bijgadragen het leden- aantal op te voeren, het was hem een genoe- gen te kunnen mededeelen, dat na de ge- voerde huis-aan-huisoampagne de afdeeling bijna 150 leden telde. Hij roemde de goede geest van kameraadschap die in de afdeeling heerscht en sprak de hoop uit, dat dit zoo zal mogen blijiven niet alleen, maar ook dat het streven levendig zal to'lijven om de Roode Kruisgeest uit te dragen naar buiten en mede te deelen aan anderen. Want steeds moet er naar worden gestreefd in deze dagen van drukkende spanning meer menschen te win- nen voor het werk van naastenliefde, wat wel het zuiVerst belichaamd mag worden geacht in het Rootie Kru.iswerk. Te pas en te onpas wordt er tegenwoordig zeer veel gesproken over geestelijke herbewa- pening en al moge dit schoon zijn, dapperder is het een begonnen goed werk met kracht, liefde en toewijdlng te blijven behartigen. En onder de leiding van het bestuur hoopte de heer Tellegen dit te mogen ibeleven. Na deze toespraak, waarin mede aan Dr. Van Breda Vriesman dank werd gebracht voor de wijze waarop hij weer zijn lessen in eer ste hulp dezen winter cursus had gegeven, kwam een der pas gediplomeerden, de heer Helmendiacb, naar voren om genoemden dok- 'tWr namens de nieuw geslaagden een cadeau aan te bie'den, als souvenir en dank voor het genoten londerwijs. Tevens werden aan mevr. Van Breda Vriesman twee prachtige bouquet- ten aangeboden. door mevr. VerlindeMaan dag, als vergoeding voor het feit, dat het geven van de cursussen den dokter nog al eens uithuizig had gemaakt. Vervolgens ginig de voorzitter, onder het uitspreken van een toepasselijk woord, over tot het uitreiken aan drie leden van de me- daille voor tienjarigen trouwen dienst. Hij sprak de hoop uit, dat de begiftigden de heeren P. Meertens, C. Sol en A. Verlinde, uit het feit, dat de bij de ondersoheiding foe- hoorende oorkonde door H.K.H. Prinses Ju liana eigenhandig on'derteekend was, de over- tuiging zouden putten, dat hun werk voor het Roode Kruis zeer hoog wordt aangeslagen. De afdeeling hoopte op hun toewijding te moigen rekenen, intusschen moest de voorzit ter op dezen avond, die een werkelijke feest- avond genoem'd mag worden, meer men schen hu'ldigen en wel de heeren Polderman en Van den Ouden, die beide 25 jaar de af deeling naar hun beste krachten hadden ge- diend. Het feit, dat de heer Pol'derman de on- mistoare kracht is geweest en nog steeds is van de heeren doktoren bij het geven van hun lessen, had het bestuur aanleid'ing gegeven om den heer Polderman een kist sigaren aan te bieden. Daar hij tevens met den heer Weststrate 10 jaar ploegcommandant was, werden aan deze heeren tevens de daarvoor bestemde in- signes uitgereikt. Het spreekt vanzelf, dat er een bijzondere feestelijike stemming heerschte en de aanwe zige dames maakten zich verdienstelijk door het senveeren van thee en het uitdeelen van veirsnaperingen. Intusschen kreeg de voorzit ter eens even rust, aangezien de heer Sol als ploegcomman'dant door de jongste cursisten was uitgenoodigd hen eens iets meer te ver- tellen over het Roode Kruiswverk, haar ont- staan en haar stichter, de groote heer Henri Dunant. De heer Sol gaf in een korte, maar heldere lezing streven, doel en werlken van het Roode Kruis weer en schetste den levensloop van den stichter der vereeniging, Henri Dunant. De heer Sol wist zijn gehoor wel te boeien, men kon een speld hooren vallen tijdens zijn betoog en het hartelijk handgeklap zal hem aan het einde hebben ov'ertuigd, dat hij niet alleen den jongeren, maar alien een grooten dienst heeft beweizen met het houden van zijn lezing. Hierna ging de voorzitter over tot het uit reiken der behaalde diploma's aan 14 nieuwe geslaagden. De heer Polderman werd nogmaals toege- sproken door den heer Vink, die van de jon geren opdracht had een kist sigaren te over- handi'gen voor de rnoeite die de heer Polder man had genomen om hen de diverse wijzen van verbinden bij te brengen. De heer Sol sprak nog namens drie leden welke onderscheiden waren en bracht dank aan het bestuur wijl dit hem voor de onder soheiding we'l had willen voordragen en gaf mede namens de anderen de verzekering, dat hij met Gods hulp hoopte nog veel voor het Roode Kruis te kunnen en mogen doen. Voor de plezierige noot zorgden intusschen een aehttal dames, die onder leiding van mevr. VerlindeMaandag een aardige gym- nastiefcuitivoering gaven en toeren verric'htten welke in het beste circus een goed figuur zouden hebben geslagen, de lac'hsalvo's waren niet van de lucht. Om 10 uur sloot de voorzitter, nadat dr. van Breda Vriesman met een kernachtig woord de leden van zijn souvenir en bloemen voor zijn vrouw had bedankt en alien opge- wekt had tot een trouw bezoek van de cur- susaVonden, die medio September weer zullen beginnen. Het officieele deel dezer zeer geslaagde vergadering was hiermede geeindigd, waarna de leden nog gezellig bijeen bleVen onder lei ding der ploegcommandanten. Nog werd medegedeeld, dat begin Septem ber een gecombineerde oetfening zal worden gehouden met het motorcorps der B. V. L., waartoe de leden werden opgewekt nog eenige avonden bijeen te komen om het geleerde goed onder den knie te krijgen. ACROBAAT ZIJN IS NIET IEDERS WERK! •Eenige militairen, die te Vlissingen waxen, zijn naar een ciirous geweest. Zij waren vol van hetgeen zij1 daar gezien hadden. En toen zij terugkwamen in de schuur waar zij zijn ondergetoracht, ging een hunner op een daar zelfgemaakte rekstok eens demonstreeren wat hij, in het circus zoo geweldig had gevon den. Maar de man kon het niet zoo goed als de beroepsacrobaten. Hij viel, kwam met het hoofd op den betonnen vloer terecht en moest met een hersenschudding naar Bethesda wor den overgebracht. (VI. Crt.) ZEILKANO IN HET KANAAL DOOR WALCHEREN OMGESEVGEN. Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur is, meldt de V'liss. Crt., een zeilkano omgeslagen in het kanaal door Walcheren bij de grenspaal op het jaagpad. In de kano zaten 4 personen, 2 volwassenen en 2 jongens. Het ongeluk ge schiedde, doordat de 4 inzittenden op ondoor- daehte wijze op den zijde van de kano gingen zitten, waardoor het ranke vaartuigje natuur- lijk omsloeg. Van de 4 inzittenden kon slechts 1 man zwemmen en dat het ongeluik beperkt is gebleven tot een nat pak is te danken aan het feit, dat de kano dicht bij den kant van het kanaal omsloeg, zoodat de inzit tenden direct grond hadiden. De kanovaarders hadden een reisje buiten- om Walcheren gemaakt naar Zoutelande en daarmede, de stevige bries van Zondag in aanmerkinig genomen, reeds hun leven ge- waagd. De inzittenden behoorden thuis te Souburg. De waterpartij' trok veel bekijks van passee- rende fietsers. VOORZIENINGEN BETREFFENDE DE GREN SBEW AKIN G. De Minister van Justitie heeft met intrek- king van vorige beschikkingen, met ingang van den dag waarop het bij beschiklking van 21 Februari 1920 vastgesteld bewakingsvoor- schrift verValt, aangewezen als ambtenaren, belast met het opsporen van de feiten, straf- baar gesteld bij de wet van 10 Januari 1920, Staatsfolad no. 11, houdende nadere voorzie- ningen betreffende de grensbewakdng: a. het personeel der Koninklijke mare dhaussee, voor zoover dit niet reeds uit hoof- de van art. 141 van het Wetlboek van Straf- vordering algemeene opsporingslbevoegdheid beczit; b. de grenscontroleurs, waaronder begre- pen de grenscontroleurs eerste klasse; e. de militairen, behoorende tot het korps politietroepen. KOSTEN VAN WERKVERGUNNINGEN VOOR VREEMDELINGEN VERHOOGD. Bij Kon. besluit van 23 Juni 1939 zijn de kosten der werk'vergunningen voor vreemde- lingen verhoogd. Bij. dit besluit, dat 1 Augustus a.s. in wee- king treedt, zijn deze bedragen vastgesteld op drie gulden voor iederen vreemdeling, te wiens behoeve een vergunning wordt verleend en twee .gulden voor een verlenging van zulk een vergunning. TOEZICHT OP DE VERSPREIDING VAN VUURWAPENE.N ENZ. De minister van justitie heeft met ingang van den dag, waarop vervalt het bij beschik- king van 21 Februari 1920 vastgestelde en sindsdien meermalen gewijzigde bewakings- voorschrift, aangewezen als ambtenaren, be- last met het toezicht op de verspreiding van vuunwapenen en munitie onder de bevolking en het opsporen van de feiten, bij de Vuur- wiapenwet 1919 straflbaar gesteld, de mili taire ambtenaren, behoorende tot het korps politietroepen. ARRESTATIES TE DANTZIG. Het Poolsche Telegraaf Agentschap meldt uit Dantzig: De Dantzigsche politie heeft Zaterdag 36 Poolsche studenten, van 18 tot 20 jaar, ge arresteerd, omdat zij illegaal de grens hadden overschreden. De studenten hielden verblijf in een zomerkamp te Wieryca in het district Kartuzy. Tijdens een excursie verdwaalden zij en overschreden zij per ongeluk de grens. De gearresteerden werden naar de politiegevan- genis te Dantzig overgebracht. Zij moeten alien voor het gerecht verschijnen. De Poolsche spoorwegarbeider Augustin Potrykus, die enkele dagen geleden was ge arresteerd, is na een kort proces veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf wegens „be- leedigende kreten" aan het adres van de Hit- lerjeugd. De Duitscher Franqois Rieschke is veroor deeld tot vijf maanden gevangenisstraf, om dat hij niet geantwoord had op den groet „Heil Hitler". De man was aanhanger van de oentrumpartij. De Dantzigsche politie heeft den Poolschen spoorwegarbeider Jankowski gearresteerd, die de functie vervulde van stationschef van het Weichselbahnhofaan de haven. Tijdens een huiszoeking bij hem had men twee Poolsche kranten gevonden. DE MISLUKTE BERGINGSPOGING VAN DE „THETIS". Naar Reuter meldt, is de officieele verkla- ring, waarom het Vrijdag niet gelukt is de „Thetis" te bergen, dat tengevolge van het krachtige tij de kabels, die onder de boot waren aangebracht, waren verschoven. In plaats dat het gewicht van de duikboot ver- deeld was over de acht kabels, drukte onge veer 75 procent van het heele gewicht van de boot op slechts twee kabels. Men had dit niet kunnen nagaan, omdat het door den sterken stroom ook onmogelijk was om duikers naar beneden te zenden om te zien, of alles goed was. Men neemt bij zoo'n berging natuurlijk de voorzorg om meer kabels aan te brengen dan strikt noodzakelijk is en om de kabels ook iets sterker te nemen dan noodig zou zijn. Men zou dan misschien ook ondanks deze ongelijke verdeeling de bergingspoging hebben kunnen voortzetten, ware het niet, dat de twee uitleggers, waar die twee kabels aan bevestigd waren, bezwefken of verbogen waren. Men besloot toen, dat het onverstan- dig zou zijn het schip te laten wegsleepen. Men heeft echter plannen gemaakt om te voorkomen, dat bij een volgende poging de boel weer in de war geraakt, en als Reuter goed is ingelicht, zal men zoo gauw mogelijk een nieuwe poging tot berging van de „Thetis" ondememen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2