Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten AXEL. SAS VAN GENT. i SLUIS. OOSTBURG. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. HERDENKJNG. VOETBAL WATERPOLO. SCHAKEN. STUUR VAN EEN FIETS IN DEN BUIK GEKREGEN EN OVERLEDEN. HET NIEUWE KABINET SAMENGESTELO. AUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Hoog de ruitersport. In het middelpunt der nog steeds stijgende ■belangs telling mag ziidh voonzeker de ruiter- .sport verlheugen. Cnize plaatselijke vereeni- ging ,,De Oranje ruiters" trok daarvan Zater- dagavohd dankbaar de retvenuen; want of- schoon Pluvius den heelen ayond dreigde, bleef het toclh droog en voor beoefenaars van de sport was de temperatuur ideaal. De be- langstelling was uitstekend en gezden de prestaties zal doze in de naaste toekomst nog zeer toenemen, daar wij in de kringen van de vooraanstaanden op dit gebieid druk hoorden redekavelen over grootsdhe toe- komstplannen! Zoo wemamen wij van het voorneimen om de ,,concours-hippicque's" weer naar ouden trant in te voeren, met de idaar- aan verbonden bijizondere attractie's als ring- rijderij, spring-mummers, dressuur en wat dies meer zij. Maar het is nog lang eer het weer Pinksteren is en wij bouwen dus op de ener- gie, de voortvaremdheid en het doonzettings- vermogen van het volijjverige bestuur onder leiddng van haar wakkeren voorzdtter, den heer Arij Schieman Gz. iHet klokje van 5 was geruimen tijd gepas- seerd eer de versdbillentie numlmers ingezet werden met ,,intiividueele dressuur". Reeds bij dit eerste nummer trad de voor- uitgang aan het licht, welke de leden onder leiding van hun wakkeren commandant reeds hebben gemaakt. Uit de stipte opVolging der commando's bleek de voorfoeeldige discipline. De prijizen in dit nummer vielen ten deel aan: M. de Feijter Aizn le prijs;, mej. S. v. d. Hooft, 2e pr., C. Verbalist 3e prijs. [Hierop volgden tal van demonstraties door groepen, waarvoor wegens het gemis aan medeldiniging geen prijzen beschdkibaar waren ■geSteSd. Ook hierin trad de groote correct- hiedd van de deelnemers aan den dag. Meer spanning en emotie brachten de springnummers. Behendiglheid van paarden en ruiters lok- ten telkens fel opklaterend applaus uit en de prijizen hierin behaald waren le prijs Jac. Dekker, 2e pr. F. Dekker, 3e pr. W. Diele- man te Zaamslag, 4e pr. S. de Feijter Pz. Springeonoours met verhoogde hindernis- sen: le prijs Jdh. de Putter Cz, 2e pr. mej. S. v. d. Hoofd, 3e pr. M. de Feijter, 4e pr. C. Verhulst, 5e pr. W. A. Dekker Tot groote hilariteit gaf het nummer ,,Zak- lolopen" aanleiding, daar het voor velen een geweldige ,,puzzfle" bleek, hoe paarden" het klaar zouden spelen om prijzen te behalen met loopen of springen in zakken. Toen de ont- knooping volgde en bleek dat de ruiters" daar hun vaardigtheid in moesten toonen, bleek dit nummer desondanks toch zeer wel in den smaak te vallen. De prijzen werden hier behaald door de heeren C. Verhulst le prijs, F. Dekker 2e pr., M. de Feijter 3e pr., Jac. Dekker 4e pr., Joh. de Putter 5e pr. Ben aardig nummer was ook het patrouille- springen, waaraan de deelnemende koppels de grootste aandacht moesten besteden om tel kens en tenzelfder tijd de hindemissen cor rect te nemen en te passeeren. Onder groote aandacht 'gaf de amazone mej. S. v. d. Hoofd als toegift een glans- nummertje van haar dresseenkunst, dat de manege van menig circus eer zou hebben aamgedaan. Ademloos sloegen de aaniwezi- gen hare kunst gade en toen de trouwe ,,Sjou" gevioerd lag, ging zij als een echte triomffatrice salueerend op haar lichaam staan en een stonmachtig applaus gaf uit- drukking aan de gevoelens van het pulbliek. De prijzen in het nummer patrouillesprin- gen vielen ten deel aan de duo's: Joh. de Put terS. de Feijter Pz. le prijs; M. de Feijter mej. S. v. d. Hoofd 2e prijs; W. A. Dekker C. Verhulst 3e prijs; Jac. DekkerF. Dekker 4e prijs. De verschillende prijzen, deels uit medadl- les deels uit luxe voorwerpen en gebak be- staande, vielen zeer in den smaak, evenals de bloemenhulde aan mej. v. d. Hoofd gebracht en de aanlbieding van een keurig souvenir aan den commandant van onze wakkere Oranje ruiters, die zeer veel eer inlegde met de be- reikte resul'taten. Voorzdtter Schieman gaf daar in een eenvoudig, doch zeer geestdrif- tig slotwoord uitdrukking van. Gemeenteraad. In de op Woensdag 26 Juli 1939, des namid- dags te f>y2 uur, te houden openbare vergade- ring van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de benoemde raadsleden: le. in de buiten- gewone vacature G. J. L. Goossens; 2e. in de gewone vierjaarlijksche vacatures. 2. Mededeeling ingekomen stukken. 3. Aanibieding der gemeenterekening over 1938. 4. Vaststelling der rekening van het bur- gerlijk armbestuur over 1938. 5. Vaststelling nieuwe pensioensgrondslag burgemeester. 6. Voorstel tot verleenen verhoogd aan- vullend voorschot aan de woningbouw- vereeniging Sas van Gent". 7. Verzoekschrift om vergunning tot af- .wijken van de open bebouwing in de Stationsstraat. 8. Verzoekschrift van de Katholieke Mid- denstandsvereeniging ,,De Hanze", af- deelling Sas van Gent om een bedrag van bijv. 250 te willen, verleenen als jaarlijksche bijdrage of subsidie voor een jaarlijks Oranje- of gemeentefeest. 9. Voorstel tot melkverstrekking aan de schoolkinderen. 10. Voorstel te geven naam aan nieuwe straat in den Poelpolder. 11. Voorstel tot aankoop van 1 ha 19 a. 10 ca bouwland van de Wed. H. Ver- vaet en consorten in den St. Anthony- polder. 12. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1939. Tijdens een korte, maar hevige onweersbui, welke over onze gemeente woedde, sloeg de iblilksem in hot woonhuis van den timmerman J. B. aan de Sint Annastraat alhier. Een der rolludken aan de achterzijide van het huis werd getroffen en toonde neiging tot het in brand vliegen. Gelukkig zag de echtgenoote van B., die met haar kinderen in de voor- kamer zat, dit gebeuren en met een emmer water op de vlam te gooien, werd het kwaad bestreden. (Midd. Crt.) Vrijidag wertd alhier een als sdhapenstal in getoruik zijnlde oude schuur door den bliksem getroflfen en brandde deze tot den grond toe af. De schade wordt door verzekerinig gedekt. Onttrekldng weg aan het openbaar verkeer in Temeuzen. Het voorstel om De Oudelandschen-dijk te Temeuzen, aan het openbaar verkeer te ont- trekken, deed in de afdeelingen o.a. opmerken, dat de weg reeds verdiwenen is. Gevraagd werd wie de eigenaar van den grond is en welke bestemming hieraan gejgeven wordt. Gevraagd werd dergelijke voorstellen in het vervolg uitvoeriger toe te lichten en een situatieteekening over te leggen. Van de zijde van Ged. Staten werd toegestemd, dat eenige meerdere toelichting niet ongewenscht kan worden geacht en toegezegd, dat zal worden nagegaan of er geen bezwaar bestaat tegen het geven van uitweg voor het aan den weg gelegen huis. In het antwoord op het algemeen verslag, merken Ged. Staten op, dat de onttrekking van een dijkje tegenover de hofstede van re- questrant, den heer H. P. Pateer, af door zijn landerijen naar den Prov. weg Terneuzen Axel betreft waaraan geen huis is gelegen en dat door niemand anders wordt gebruikt dan door den belanghebbende als eigenaar der aan- liggende landen, wien voorts behalve de hof stede, ook de betrokken weg zelf in eigen- dom toebehoort. De afgraving van den dijk, kan plaats vinden krachtens een vergunning van Ged. Staten en raakt niet aan de open- baarheid van den onderhavigen, overigens niet verharden weg. ©til en bescheiden, zooals hij geleefd had, iging hij, uit het letven. Zonder groote ge- ruchte, in alle eentvioud en stilte, had de be- grafenis plaats., zooals de oiverledene het ,bij zijn leven geiwensciht had. Woensdag stierf de heer I. de Groot, outd- hoofid der openbare school C op Java. En velen die de advertentie in de Tern. Oour. zagen, zullen zfich nog een oogenblik in herinnerin- gen verdiept hebben en die herinneringen we twijfelen er niet aan zullen goede her inneringen zijn geweest. Op 18-jarige leeftdjld kwam hij, als jong onderwijzer van Oud-Beijlerland naar Ter neuzen. 55 jaren is hij hier inwoner geweest. Hier vond hij zijn vrouiw, hier stichtrte hij zijn gezin, hier voelde hij zioh thuis. Na een tijd- lang aan school A en het langst aan school B werkzaam te zijn geweest, werd hij hoofd der openbare school te Sluiskil en later van- daar overgeplaatst naar school C. Waar hij zijn werk ook verriclhtte, hij deed het met groot plichtsbesef, met een streng ve rant woo rd e 1 ijihh e idsge elZonder zich op de voorigromd te stellen, gaf hij zijn tijd en kraohten, waar hem gevraagd werd, aan ver schillende zaken van algemeen belang. Tot zijn dood was hij lid van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap en van Volksonder- wijs, van welSker afdeeling hij een aantal jaren het voonzdttersebap bekleedde. Een man van waaracihtige godsdienstzin, eerlijk en rechtschapen van karakter, te goe- der trouw, soms zelfs wel eens te veel. Een waardiig verbegenwoordiger van het openlbaar onderwijs, dat zijn voile iiefde had, een trmuw ecbtgenoot, een goed vader, een gewaardeerld familielid, een achtenswaardi'g hunger. Geen wonder, dat hij. de algemeene achting genoot. A1 hield hij niet van ophef, toch bleven zijn goede hoedanigihelden ook van hoogerhand niet onopgemerkt. Zijn benoemdng tot ridder in de Or.anje-iNassau-orde getuigt hdervan en gaf in onze plaats algemeene volidoening. Ook hem bleven de teleurstellingen in het lerven niet gespaard. Dat hij goiden van hun voetstuk zag vallen, heeft hem oprecht leed gedaan, de verm'ihdering van het aantal leer- linigen aan zijn school griefde hem diep. Maar ook dat alles droeg hij met gelatenheid, met iberustinig, troost vindend in het immer stipt verlvuUlen van izdjn pdidht. Een zware slag was voor hem het verlies zijner trouwe gade, nu tien maanden geleden. Mlaar ook hier vond hiji de vertroosting in zijn kinderen, die steeds getracht hebben bet leven zoo mooi mogeljjfc voor hem te maken. Eln nu rust hij zelf naast zijn levensgezellin, die hem was voorgegaan. Een braaf mensch, een goed burger ging heen. Het N.O.G. en VolksonderwdjS waren bij de teraandsbestellinig op Zaterdag aanwezag, als een laatste stille hulde aan hun" trouw en veridienistelijk lid. Zijn aanldenken zal in. gezegende herinne- ring blijlven. Namens velen, EEN VRIEND. Ten bate van het contributiefonds van den Zeeiuwschen Voetbalbond had gi^ter op het terrein van Terneuzen de aangekondigde wed- strijd pHaats tusschen een combinatie van Terneuzen en Term. Boys eenerzijds en van Axel en Sluiskil anderzijds. Er was voor deze ontmoeting maar matige foelangstellmg. Op papier gaf men de combinatie van Axel- Sluiskil reeds de beste kansen en tenslotte be- haalde d'eze p'loeg ook de overwinning, welke zij in de tweede helft wist te veroveren. Vbor de rust was het een goed gelijfc opgaande partij. Reeds direct na den aahvang nam de Terneuzensche comb, door middel van baar middenvoor Kouwijzer, de leiding, maar een tiental minuten later maakte Koster van Sluiskil gelijk, 11. Aam beide zijden kreeg men voor de rust nog verschillen de kansen om te sco-ren, maar de goede rich- ting aan het schot ontbrak steeds, zoodat met onveranderden stand wend gedraaiid. Vijf minuten na de kervatting was het weer Kos ter van Sluiskil, die voor zijn combinatie de leiding 'veroverde, om daar enkele minuten later nogmaals een doelpunt aan toe te voe- gen. De combinatie AxelSluiskil was nu beter dan haar tegenpartij. De liaatste kreeg echt'er toch eenige malen een fraaie kans om den achterstand in te loopen, miaar het pech- duiveltje sprak toen steeds een woordje in haar naideel mee. Kort voior het ednde maakte Koster van Sluiskil, nu op gelukkige wijze, wederom een dbelpunt (het vierde). Dit bleek het laatste nog te verschieten zijnde kruit te zijn en met 14 voor Axel-Sluiskil kwam ten slotte het einde. .Zaterdagmiddag j.l. hie'ld de Terneuzensche Zwiem- en Polo Club haar jaarlijksche water- polo-tournooi in de Terneuzensche bad- en zweminridhting nabij de Nieuwe Sluiis. Aan dit toumooi werd deejgenomen dioor de volgende vereenigingenDe Bruinyisch van Sas van Gent, De Zeehond van Vliissingen, Sch'eldes'troom van Breskens, De Sohelde van Temeuzen en T. Z. P. C. ivan Terneuzen. De uit slag van de voor dit tournooi uitge- sdhreVen wedstrijiden was als volgt: T. Z. P. C.De Bruinyisch (Vriendsch.) 21; De ScheldeScheldestroom (comp.) 41; T. Z. P. C.De Zeehond (comb.) 15; De ScheldeDe Brudnvisch (ivriendsch.) 2J; De Zeehond^Scheldestroom (comb.) 61; De ZeehondDe Saheld'e '(finale tour nooi) 51. De voor dit toumooi beschikbaar gestelde prijzen werden door bovengenoetm.de uitslagen alls Volgt geiwonnen: Zeehond swisselbeker), De Schelde (plaquette) T. Z. P. C. (med.). De stand an de eompetitie zdet er momen- teel als volgt uit: doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. De Zeehond 4 3 1 7 17—3 De BruinVisclh 4 3 1 7 16—4 De Sdhelde 4 2—2 4 11—12 T. Z. P. C. 4 1 3 2 7—13 Scheldestroom 4 4 2—21 Vrijdagavohid had een ontmoeting plaats tusschen een zestal van de Sluiskilsche schaaktvereeniiging en een team van de 38e ReserVe-Greuscompagnie. Waar het team van laatstgenoemd'e pas is gevormd en de onderldnge krachtsverhouding nog onibekend, werd de volgorde der spelers bepaaid door lotin'g. Na spannende strij/d eindi'gde deze in- teressante ontmoeting in een gelij'k spel. De gedetailleerde uitslag was als volgt: 38e Res. Gr. Gomp. Sluiskil. s.im.a. W. V. P. GalleA. Zegers 10 z.verpl. G. B. de GooyerJ. de Jong 01 dpi. Ph. BroeekmanO. Verstraeten 01 dpi. A. A. KalleDr. Wechgelaar 01 dpi. J. van de Velde'W. Faas 10 le luit. J. W. de FeijterA. Wullems 10 3—3 BESCHONKEN CHAUFFEUR RIJDT OP FIETSENDE FAMILIE IN. Daaromtrent melJdt De Oourant: Zondagavond is onder de gemeente Eind hoven op den Geldropschenweg een verschrik- kelijk verkeersongelUk gefbeurd, dat gelijkenis vertoont met dat te Lonneker. Nabij. het kasteel De Burgh is in den weg een S-bocht. Om kwart over negen kwam uit de rdchting Geldrop een personenauto, be- stuurd door den marktlkoopman C. v. d. Vijfeyken, uit de Kruisstraat te Woensel. Hij reetd zoo hard, dat hij de boclht niet kon nemen. De wagen vloog op het fietspad, waar de familie Van Eijk omver werd gereden. Zoo- wel mevr. als de heer Van Eijk, die aan den Boschdijk te Woensel wonen, reed op de fiets. De mioedier had een meisje acihter op de fiets, teriwijl bij den heer Van Eijk zoowel voor als acihter op het rijwiel een meisje zat. Allen werden teigen den grond gesmakt. Een der kinderen, het zesjari'g doehtertje van de familie Van Eijk, werd op slag ge- doo'd. Mevrouiw Van Eijk was er erg aan toe en is evenals haar man en haar beide d'ochter- tjes naar bet St. Joseph-ziekenhuis overge- bracht. Verschillende geneesheeren waren aanwezig om hulp te verleenen. Ook geestelijlke bijstand werd verleend. De autofoestuurder verkeerde in kennelijken staat van dronkenschap. Eerst 92 meter na de plaats, waar het laatste slaahtoffer aan- gereden was, kwam de wagen tot stilstand, waarbij, bleelk, dat hij het fietspad eerst op en daarna weer afgereden was. Wel een be- wijs, dat hij het stuur absoluut niet meer meester was. De auto werd slechts licht besch.adigd. De omstanders, die getuige waren van dit verkeersdramia, werden met ontzetting ver- vuld. Spoedig waarschuwfden zij genees heeren van het nabijigelegen gesticht. Het was een verschrik'kelijke ravage. Spoediig werden de slachtoffers uit de vernielde fiet- sen betvrijd en naar de gereedstaande auto's veilvoerd. De lautobestuubder legde een groote onver- scbilliglheid aan den dag. 'Hij laveerde over den weg en riep: ,,Ik kan er niets aan doen." Zonder zich om het geval te beikommeren, wilde hiji in een nabij gelegen cafe nog een glas bier nemen, doch de poldtie arresteerde hem en met een ter beschikking gestelden par.t'iculieren auto werd bij naar het hoofd- fcureau van politie gebradht, iwaar hij is op- gesloten. Zijn wagen is in beslag genomen. Omtrent 'den toestand van de slachtoffers vemeemt het blad nog, dat bij mevrouw Van Eijk een schedelbasisfraetuur is geconsta- teerd. Zij verkeert in beiwusteloozen toestand en is er zoo erg aan toe, dat men voor baar leven vreest. De heer Van Eijk heeft gelukkig slechts lichte verwondingen bekomen, zoodat hij' vrij spoedig het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Een doehtertje heeft een niet levensgevaar- lijke hoofdiwonde, terwljl het andere meisje licht gewond is. Donderldajg j.l. klwam, naar De Telegraaf meldt, de 13-jarige H. van der Veigte uit Le- merrveld, terwijl hij miet zijn kameraadjes naar school fietste, met een passeerenden vracht- auto in botsing. De jongen kreeig daarbij het stuur van d'e fiets in den bulk en moest naar huis worden oVe-rgebracht. Hoewel zijn toestand aanvankelijk gunstig leek, verergerde die later dermate, dat opne- ming in bet Sophia-ziekenhuis te Zwolle nood- zakelijlk werd geacht. Daar is de jongen thans aan de gevoljgen van het ongeluk overleden. EEN FORTUINLIJKE VAC. Vrij.dagmiddag was een 47-jarige bewoner van een perceel in de Vrolikstraat, te Amster dam, op drie hoog op zijn platje bezig een losse deur te schilderen. Op een gegeven oogenblik verloor de man bet evenwicht en tuimelde hij met deur en al in de diepte. Hier werd 's mans val gabroken door eeniga wasichlijnen, die hem opvingen, waarna hij in tweede instantie terecht kwam in den weeken grond van den tuin. Deze ongewone daling had den man slechts een lichte hoofdwonde bezorgd. Ter observatie is hij opgenomen in het O.L. V rouwegasthuis. VOOR TWEEDUIZEND GUUDEN WISSELS GESTOUEN. Uit het kantoortje van een. houthandel op de Elandsgracht te Amsterdam is een porte- feuille, welke op het bureau lag, inhoudende een partij wissels tot een bedrag van onge- veer 2090 gestolen. Men heeft de debiteuren inmiddels reeds ge- waarschuwd, zoodat de dief waardelooze pape- rassen in plaats van geldwaarden heeft. TWEE MANNEN DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Tijdens het hevige onweer, dat zich Zater- dagmiddag omstreeks drie uur boven Limburg ontlastte, werden in de nabijheid van hun huisje op de heide onder Amby, de twee ge- broeders Muyters door den bliksem getroffen. De oud'ste, omstreeks 30 jaar, werd op slag gedood, zijn 26-jarige broeder werd door bet hemeLvuur verlamd. DIEFSTAL UIT DE R.K. KERK TE DIEMEN. Vrijdagochtend is tusschen negen uur en half twaalf een offerblok, geplaatst in de R.K. kerk te Diemen, door onbevoegden ge- ledigd. Een bedrag van naar schatting tien gulden, is verdwenen. Maar uit bet feit, dat nog eenig geld in het blok aanwezig was, conclu- deert de politie, dat de dief gestoord moet zijn bij het misdrijf. Een ander onderzoek wordt ingesteld. PRINS BERNHARD EN HET MOOIE RAPPORT. Het gebeurde na de koffietafel te Beesel, waar Prins Bemhard zich de groote sneden boerenmik en de Kronselenvla goed had laten smaken. Een kleine dreumes, een meisje van negen a tien jaar, een oranje strik in het haar, heeft zioh tusschen het hooge gezelschap weten te dringen en kijkt met guitige oogen rond. De Prins tikt haar op haar blozende wan- getjes en triomfantelijk houdt het meisje een rolletje papier in de hoogte, dat haar school- rapport blijkt te zijn. Wel is het programma van het Limburgsche bezoek overladen, maar toch neemt iZijne Koninklijke Hoogheid nog even den tijd het in te zien. Wat een hooge cijfers! zegt hij. De mijne waren destijds lang niet zoo mooi. Het meisje, bedeesd, maar met toch iets triomfantelijks in haar bilk, af. (Tel.) MOEDIGE DAAD BELOOND. De 17-jarige Alie Oostenga te Weesp, (he onlangs geheel gekleed te water sprong om een kindje van den verdrinkingsdood te red den, heeft van de Nederlandsche Reisvereeni- ging te 's Gravenhage de mededeeling ontvan- gen, dat deze, als blijk van waardeering voor de moedige daad van het jonge meisje, haar een reisje naar de Vogezen van 312 Aug. aanbiedt. DE „KARIMATA" NAAR INDIE. De igroote tinlbaggermolen ,,Karimata" heeft sdbrijft de N. R. Crt., ree'ds een stuk gescihie- denis acihter den rug, nog voor hij de reis heeft aanvaard, welke hem moet hrengen op de plaats, waar Eijn levenstaak hem waclht. De molen is bij, J. en K. Smit's Maohine- fabrieiken te Kinderdijk gebouwd. Toen hij vo'ltooid1 was had men hem in Indie niet zoo hard noodig, als verondersteld was in den tijd, toen de molen besteld werd en men besloot te trachten den tihbaggermo'len hier te lande dienstbaar te maken hij het delyen naar den gouidschat van de „Lutine". Zoo is dan in den vorigen zomer de ,,Karimatai" naar Terschel- ling gebradht. Onder de gespannen belang- stelling van het publiek is de molen met bag- geren begonnen; er kwamen U|itvoerige be- ridhten over opgebaalde spijkers en kanon- kogels en over de zandplaat, welke acihter den molen in zee ontstond. Toen kwam het be- richt, dat er inderdaad een staaf goud was ge- vonden en de spanning werd nog grooter. Helaas; bet is hij: die eene staaf gebleven en na een arbeid van vele weken is de „Kari- mata" naar Rotterdam teruggekeerd. Daarna is de molen ite Kinderdijk opgeborgen. Enkele maanden geleden is de ,,Kar/imata" opnieuw naar Rotterdam 'gebraoht om te dokken. Daarna is hij te Kinderdijk verder voor de reis naar Indie in gereedheid gebracht en Vrijldagmorgen vroeg is de groote reis einde- lijik aangevangen. Het transport is opgedragen aan L. Smit en Co's Internationalen S'leepdienst. De miotor-sleepboot „Roode Zee", onder com mando van kiapitein J. Kliinge, teal de ,,Kari- mata" naar Indie brengen. De reis zal onge- veer drie maanden duren. De „Aclhilles", Minerva", Hector" en .Rotterdam", sleepbooten van den haven- dienst van L. Simit's Internationale, hebben den molen van Kinderdijk naar Schiedam ge bracht. Het passeeren van de Koninginne- brug ging zeer vlot in zijn werk. Voor Schie dam heeft de „Roode Zee" vastgemaakt. Ge- escorteerd door tie .Minerva" en de .Achilles" is de sleep naar Hoek van Holland gevaren, waarna de ,,Roode Zee" alleen de reis met de ,,Karimata" heeft voortgeizet. Om goed tien uur was de sleep in zee. DE KUNST NOG NIET MAGHTIG. Donderdagavond is bij de Borgercompag- niesterbrug, onder Veendam, een auto, be- stuurd door den heer M., wonende te Veen- dam, die les kreeg in het ohauffeeren en naast wien de heer B. als lesgever had plaats ge nomen, otver den kop geslagen en in het kanaal terecht gekomen. De heer M. kon zichteel/ve redden,, maar de heer B. moest door toegeschO'ten voorbijgangers worden gered. Met moeite hracht men hem in bewusteioozen toestand op den kant. Per ziekenauto werd hij naar zijn woning vervoerd. PLANTENGROEI OP MARS? Reuter meldt uit Bloemfontein De be'kende Amerikaansche astronoom Slipher, die ithans Mars observeert, heeft ver- klaard, dat hij een duidelijike verandering heeft waargenomen in de plaats, welke be- kend staat als ,,het groote oog" van Mars. Deize heeft thans, naar hij zeide, een vorm aangenomen, die in geen vijftig jaren is ge- zien, indien iemiand deze ooit heeft gezien. S'lipher verklaart, dat deize verandering wijst op den groei van plantaardig gewas, waar- door de theorie wordt versterkt over het letven op Mars. iZondag a.s. zal Mars in ,,oppositie" zijh en daardoor zoo duidelijk als mogel'ijk is, omdat dat hemellichaam zich dan het dichtst bij de aarde bevindt. Deze opposities doen 'zich voor met tusschenpoozen van gemiddeld 780 dagen. HET BANDIETENWEZEN IN PALESTINA. 'Naar de correspondent van de Times te Jeruzalem meldt, zijn Dinsdag twee Ameri kaansche protestantsdhe geestelijken, vader en zoon, die een bezoek brachten aan Jeruza lem, ontivoerd door bandieten, toen zij terug- keerden van het eenzame k'looster Mar Saba, in de wildemis van Te'koa. De vader keerde Woensdag te Jeruizalem terug, nadat hij vrij- gelaten was op voorwaarde, dat hij terug zou keeren met een losgel'd van 1000 Palestijnsche ponden voor zijn zoon. Men doe't thans zijn best via Aralbische medewerkers de vrijlating van den zoon te verkrijgen. De vader, is, Jacob H. Goldmer, is 68 jaar oud, zijn zoon 29. Zij hadiden zich op ezels met een Axabischen ezeidrijyer en zijn zoon naar het k'looster be geven. Bij hun terugkeer wa ren zij amper een uur onderweg, toen er een gewapende Arabier verscheen, die de beide Amerikanen beroofde, waarna er nog twee Arajbieren te voorschdjn kwamen, die het ge zelschap wegvoerden in de bedding van een rivier om te wachten op het inval'len van den nacht. Een hunner sprak een weinig En- gelsch. De ezeldrijver had den dominees ver- zoeht te ze.ggen, dat zij Duitschers waren, maar dezen verklaarden Amerikanen te zijn, waarop de Engelsch spreken.de Arabier zeide: .Roosevelt ezel, haten hem; haten En.gel- schen; Hitler is goed1. Tegen het aanbreken van den ochtend wer den de gevangenen naar het rooverskamp ge braoht, waar zij eten en drinken kregen. In totaal waren er in het kamp elf gewapende roovers, van wie drie de rebellenuniform droe- gen. De aanvoerder eiscihte de duizend ponld losgeld. Toen de vader beloofd had met het zoontje ,van den ezeldrijver het losgeld te zul len gaan halen, kregen de gevangenen Euro- peesch tarooid met jam en volop water en geiitemelk. Goldmer weende en kuste zijn zoon bij zijn vertrek, maar de roovor zwoeren op den Ko ran, dat den jongen man geen leed zou ge- schieden. Onder escorte van twee roovers be- gaf Goldmer sr. zich 's middags om vier uur op weg naar Jeruzalem. Zij kwamen onder weg nog concurreerende roovers tegen, maar het escorte wist die te bewegen Goldmer on- gemoeid te laten. Bij het invallen van den nacht Wees het escorte den weg naar Jeruza lem en keerde terug. De ezeljongen raakte echter het pad bijster, zoodat zij in de woes- tijn moesten avernachten. Tegen het aanbre ken van den dag zagen zij een Arabier, die hun den weg wees naar Jeruzalem, waar zij om acfht uur aankwamen. Verschillende Ara- bisc'he notabelen helbben hulp beloofd om den zoon te redden en men heeft hesloten van hun goede diensten gebruik te maken zonder mili- taire inmenging. De vermissing van de Goldmers was te Je ruzalem al aan de militaire autoriteiten tnee- gedeeld, die tevergeefs met vliegtuigen ge- poogd hadden de vermisten op te sporen. Hedenmiddag belegde Dr. H. Colijn de con- stitueerende vergadering met de leden van het nieuwe kabinet, wier namen na de be- eediging der nieuwe Ministers morgenochtend officieel zullen worden gepubliceerd. Het zijn de heeren: Dr. H. Colijn, J. J. G. van Dijk, Mr. J. A. N. Patijn, 'H. van Boeijen, die hun portefeuille be- houden. Verder de heeren: Mr. J. A. de Visser, Justitie, C. van den Bussche, Kolonien, Dr. Ir. M. H. Damme, Sociale Zaken, Prof. Dr. J. B. O. Schrieke, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, C. W. Bodenhausen, Financien, en Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Waterstaat. Dr. Colijn zal ad interim het Departement van Economische Zaken waamemen, tot dat Prof. Ir. I. P. de Vooys de portefeuille zal kunnen aanvaarden. DE KABINETSCRISIS. DEN HAAG. iHedenochtend te half elf is in het Departement van Justitie de 'laatste Ministerraad gehouden van het demissionnaire kabinet. Naar wij, vememen zal vanmiddag om streeks half drie op het Departement van Al gemeene Zaken de constitueerende vergadering worden gehouden van het nieuwe kabinet. Wij vernemen verder, dat de beeediging van de nieuwe Ministers morgenochtend te elf uur ten paleize Noordeinde zal plaats hebben. FIETSER DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. ZEIST. Zondagavond is op den Dolder- schenweg in de gemeente Zeist een verkeers- ongeluk gebeurd, waarbiji de 46-jarige chauf feur J. Dorrestein uit Baarn om het leven is gekomen. De man fietste rechts van den weg, met naast hem zijn zoontje en achter hem zijn vrouw en zijn doehtertje, alien op de fiets, toen een auto, bestuurd door Mr. J. A. Th. L., uit Bergen op Zoom, uit de tegenovergestelde richting naderde. Het zoonjte ging voor rijiden doch kwam bij, deze manoeuvre in aanraking met de fiets van zijn vader, waardoor deze vlak voor den auto kwam te vallen. De be- stuurder kon niet verhinderen, dat D. een 20-tal meters werd meegesleurd. Emstig ge wond werd het slachtoffer opgenomen, in het ziekenhuis is hij: aan inwendige verbloeding overleden. HEEREN VEEN. Van morgen 4 uur is een personenauto uit Giethoom waarin 6 personen waren gezeten, waaronder 5 jongelieden uit Giethoorn en 1 uit Gorredijk, die gevraagd had mee te mogen rijden, na een bezoek aan de kermis te Deeuwarden, nabij Haskerdijk, gemeente Haskerland, in een bocht met voile vaart tegen een boom gereden. De auto werd vernield. Alle 6 inzittenden werden gewond. Twee,, K. Smit en A. Scholten uit Giethoom liepen ernstige verwondingen op, zoodat zij onmiddellijk naar het ziekenhuis te Heeren- veen moesten worden overgebracht, waar operatief mgrijpen noodig bleek, terwijl de 4 anderen na ter plaatse behandeld te zijn, naar huis konden worden vervoerd. JMSSCHOPPELI.IK PALEIS AFGEBRAND. TOLEDO. Het bisschoppelijk paleis te Toledo is door brand verwoest. Er zijn geen slachtoffers te betreuren, doch de materieele schade is aanzienlijk. GEVECHTEN GESTAAKT. SJANGHAI. De gevechten tusschen de Japaneezen en Chineezen zijn vanochtend nog voor het aanbreken van den dag, toen de Chi neezen zich terug trokken, gestaakt. ANTI-BRITSCHE BETOOGINGEN. TIENTSIN. Gisteravond zijn te Tangkoe aan de mohd van de Hai-rivier ernstige anti- Britsche betoogingen gehouden. Zes honderd oproerkraaiers deden een aanval op gebouwen van buitenlanders. Ook hebben zich, naar gemeld wordt, anti- Britsche betoogingen voorgedaan in het door Japaneezen bezette deel van Tientsin. WAT GEBEURT ER IN SPANJE? L/ONDEN. De correspondent van de Times te Hendaye meent te weten, dat generaal Yague is gearresteerd. Te Sevilla zouden ern stige onlusten zijn uitgebroken. Men meent eveneens te weten, dat de minister van Justi tie en de minister van financien hun ontslag willen indienen. BOODSCHAP AAN ROOSEVELT? LCXNDEN. De correspondent van de Times te Rome telefoneert, dat er reden is om aan te nemen, dat kardinaal Gaspari, die Vrijdag naar New-York is vertrokken, een persoon- lijke brief van Z. H. de Paus aan Roosevelt bij zich heeft. Deze brief bevat, naar men gelooft, een voorstel inzake middelen om den vrede te bewaren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3