ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Arabella de Verschrikkelijke No. 9942 MAANDAG 24 JULI 1939 79® Jaargang Binnenland Feuilleton Een fietstocht door 't land? rwima* ffliga "T^~i ■iinn TT >IYTnii i i«n TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bjj voor uitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetalkig. Uitgeefster: Firma P, J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No, 25. ADVEBTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KliEINE ADVEBTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicM's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VEBSCHIJNT IEDEBEN MAANDAG-, YV OENSDAG- EN VBIJDAGAVOND. HINDEBWET. Burgemeester en Wetbouders van TER- iNIEJUZEIN maken bekend, dat bet verzoek van de N.V. COMPAGNIE NEERLANDAJSE DE 1'AZOTE, fabrikante te Axel, Sluiskil om op perceel P. 134, kadastraal bekend gemeente Axel in sectie A. no. 1149 de bestaande am- moniakfabriek te mogen uitbreiden door op- richting van een inricbting tot bet vervaardi- gen van salpeterzuur, door Burgemeester en Wetbouders van Axel is ingewilligd. Temeuzen, 24 Juli 1939. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, P. TE5LLEGEN, Voorzltter. B. I. ZONNEVTJLLESecretaris. DE TYVEEDE KAMEB KOMT VOOB SPOED-ONTWEBPEN BIJEEN. Dinsdag a.s. komt de Tweede Kamer bijeen ter bebandeling van de suppletoire begrooting voor defensie 33 millioen aan nieuwe uit- gaven) en voorts van eenige z.g. blanco-ont- werpen over welke laatste geen discussie te verwachten valt. De suppletoire begrooting voor defensie be- vat een aantal uitgaven van zeer dringenden aard. Daarom werd er prijs op gesteld, dit ontwerp ten spoedigste af te doen en behoefde het zelfs geen bezwaar te wezen, dat op bet oogenblik de Minister van Defensie demission- nair is, aangezien bet hier immers een voor- stel betreft, dat men mag beschouwen als te behooren tot de z.g. loopende zaken. DE 4000ste WEGWIJZER VAN DEN A. N. W. B. Op Vrijdag 28 Juli a.s. des jniddags om half vier zal de 4000ste wegwjjzer van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. geplaatst worden te Biltboven, aan den provincialen betonweg van Soestdijk naar Utrecht, waar deze weg zich splitst in de richtingen Maar- tensdijk en Biltboven. Dit gedenkwaardige feit heeft Z.K.H. Prins Bemhard, eerevoorzitter van den A.N.W.B. aanleiding gegeven, zich bereid te verklaren dezen wegwijzer te onthullen. DE KO.ST WINNERS VERGOEDING VOOB MELITAIBEN. In de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer inzake het wetsontwerp tot wijzi ging en vertiooging der defensiebegrooting over 1939 deelt de Minister ten aanzien van de kostwinnersvergoeding van dienstplichtigen mede, dat de geu-ite wensch om een betere regeling hiervan enkel gepaard gaat met de opmerking als zou bet voorkomen, dat gezins- leden van de opgeroepenen in ontbering ach- terblijVen. Dat zulke gevallen zich zouden voordoen, lijkt den Minister, hoe men overi- gens over de bedragen van de vergoedingen moge denken, weinig aannemelijk. Wellicht is gedacht aan de eerste periode na de buitengewone opkomst der dienstplich tigen, toen de uitkeeringen niet alle op tijd konden gescbieden wegens vertraging in bet verstrekken van de noodige gegevens door de militaire commandanten aan de burgemees- ters. Zoo spoedig mogelijk is daarin voorzien. Wat de bedragen van de vergoedingen be treft, moge het volgende worden aangeteekend. Te dien aanzien is reeds jaren lang een regeling geldende, welke met een drietal grondslagen rekening houd-t, nl.: 1. Als algemeen maximum een bedrag van f 2,50 voor elken dag verblijf in werkelijken dienst. 2. De vergoeding kan niet hooger zijn dan het bedrag der inkomsten, dat aan den per- soon, voor wien de dienstplicbtige als kost- winner optreedt, ten gevolge van het verblijf in werkelijken dienst wordt onttrokken. EEN VBOOLIJKE LIEFDESROMAN van Berta Buck. Vertaald door TEO DE WITTE. Vervolg. 10) Mrs. Cattermole vond het, ja mrs. Catter- mole vond het werkelijk een teeken van deca- dentie. Zij voelde zich in haar geslacht door haar eigen zoon en diens vriend beleedigd. Even liet lady Sybil zich verleiden om te veronderstellen, dat beide jongelui juist op deze wijze hun algemeene minachting voor het ontzettend kind ten beste wilden geven. Immers er is niets zoo pijnlijk, als de wijze waarop een bewust hoogere zich alle moeite geeft om een oogenblik zijn minderen te wil- len doen gevoelen, dat hij met hen op gelijken voet kan blijven. Dat was het, paaide lady Sybil haar gewonden trots. Eric en Wynstone encanailleerden zich opzettelijk met die krui- deniersdochter om er zich later des te vroo- lijker over te kunnen maken. Maar dan be hoefde Eric toch niet zoo ellendig voorkomend te zijn en kon die Wynstone wel eens meer aandacht schenken aan Beryl. Ja, werkelijk het was een blijk van hun geringschatting. Het zou werkelijk verschrik- kelijk zijn, indien het anders was... Maar na den maaltijd waren de dames nauwelijks zeven minuten bij elkaar, of lady Sybil kwam tot de verpletterende zekerheid, dat het met geringschatting en minachting niets had uit te staan. Eric die zijn vrienden altijd zoo vlug mogelijk mee naar de billardkamer nam en daar meestal den geheelen avond met hen 3. De vergoeding mag evenmin hooger zijn dan het bedrag, dat vorenbedoelde persoon ter voorziening in voldoende middelen voor levens- onderhoud geacht kan worden noodig te heb- ben boven het voile bedrag van alle inkom sten, waarover hij mogelijk nog kan beschik- ken tijdens het verblijf in werkelijken dienst van den dienstplichtige. Naar gemeend wordt zijn deze grondslagen nog altijd houdbaar. JHR. MB. D. .J. DE GEEB OVER DE CRISIS Ui'tgaande van de Chr.-Hist. Unie en de ver- eeniging van Chr.-Hist. leden van gemeente- besturen is Donderdagavond in het conferen- tieoord van den Z.iS.R. te Lunteren de zes- tiende zomerconferentie geopend. Na een in- leidend woord van den voorzitter der confe- rentie, den heer J. R. Snoeck Henkemans, wethouder van 's-Gravenhage, heeft de voor zitter der Chr.-Hist. Unie, Jhr. Mr. D. J. de Geer, een bespreking gehouden over den uit- slag der statenverkiezing van dit jaar welke, aldus spr., aan onze unie levendige voldoening bracht. Het groote feit was, dat de inzinking van 1937 volkomen overwonnen bleek. Spr. waarschuwde echter tegen een gevoel van rustige voldaanheid. De activiteit moet wor den verfhoogd. Met tal van cijfers wees spr er op, hoe het uiteenvallen van de Protestant - sche groepen, en het dientengevolge verloren gaan van vele protestantsche stemmen, den invloed der Roomsch-Katholieken verhoogt. Het wordt meer dan tijd, dat onder de be- lijdende protestanten de oecumenische ge- dachten op staatkundig gebied tot gelding komt. Daar, waar van onze zijde stappen in die richting gedaan zijn, o.a. in verschillende statenkringen in Gelderland, zijn daarvan goede resultaten gezien. De groote steden zijn ook nu weer gebleken de zwakke punten in onze uitrusting. Spreker meende, dat in een verder doorgevoerde decen- tralisatie de genezing zal moeten worden ge- zocht. OVer de kabinetscrisis merkte spr. op: Er zit in die crisis, en vooral in het gerucht dat daaromheen gegaan is, iets onwezenlijks. De S.D.A.P., die twee jaar lang beweerd heeft, dat tegen de werkloosheid nagenoeg niets gedaan wordt en dat het kabinet de kracht mist om de werkloosheid „frisch en rnoedig" aan te pakken, schaart zich nu ach- ter de Roomsch-Katholieken, die zeggen, dat de zegenrijke en vruchtbare politiek, totdus- ver gevolgd, door den premier en zijn mede- standers plotseling onderbroken wordt. Ware het kabinet ongestoord doorgegaan, dan ware de critiek levendig gebleven. Nu verlangt de S.D.A.P. terug naar de vleeschpotten van een werkloosheidspolitiek, die zij als armzalig en bekrompen veroordeeld heeft. Dit is het eer ste onwezenlijke. Het tweede is, dat ten onrechte de voor- stelling wordt gewelrt, alsof de meerderheid van het kabinet een principieele wending heeft gemaakt en de werkloosheidsbestrijding minder forsch wil voeren dan tevoren. Mis- schien heeft de stijl van sommige communi que's daartoe aanleiding gegeven. Het opstellen van communique's is niet de sterkste kant van ddt kabinet. Van een om- buigen van de algemeene lijn der werkloos heidsbestrijding is echter geen sprake, en nog veel minder van een opoffering van de werk- looheidsbestrijding aan de defensie. Het spreekt vanzelf, dat ieder kabinet op dit oogenblik zijn primordiale ta'ak vindt in drie vraagstukkende defensie, de werkloosheid en de financien. Geen van deze drie vraag stukken mag aan een ander worden opgeof- ferd. Dit was de overituiging ook van het demissionaire kabinet, evenals het die zal moeten zijn van het kabinet dat komen zal, hoe dit ook zal zijn samengesteld. De premier en zijn medestanders wilden slechts bepaalde uitwassen in de werkloosheidsbestrijding af- snijden. Zij wilden het geld beter plaatsen dan onder het tieren van die uitwassen moge lijk was. Ook hadden zij ingezden, dat het ont werp inzake de jeugdwerkloosheid mank ging aan de fout, dat veel geld aan den strijkstok bleef hangen, Eric verscheen ditmaal in hoogst eigen persoon, op den voet gevolgd door dien draak van een Wynstone. En het viel even min te ontkennen dat ze daar om geen enkele andere reden gekomen waren dan om het ge- zelschap van miss Arabella Ames te mogen deelen, want ze schoten als het ware naar de sofa, waar genoemde miss Ames heel druk aan het conserveeren was met Peggy Dela- mere over de nieuwste blouses. Na het voor- val in den vooravond zag Arabella blijkbaar zeer hoog tegen het bescheiden nichtje der Cattermole's op. Ze was 'n soort orakel voor haar geworden. Toen de twee keurige jongelui kwamen aan- gedraafd, gleed Peggy zooals gewoonlijk naar den achtergrond. ,,Vooruit miss Ames, nu moet u eens iets voor ons spelen, en dat mag u niet weigeren hoor", begon de anders steeds gereserveerde Eric op den jovialen toon, dien hij steeds voor andermans salons reserveerde. „Ik durf te wedden, dat u schitterend piano speelt..." ,,Ja, natuurlijk™, blaatte jonkheer William Wynstone zijn vriend na. „En zingen zeker ook, he? Leuk!" Alleen maar voor mijn eigen plezier en omdat pappie het zoo aardig vindt of als zijn vrienden komen kaarten. Zoodra ze ruzie dur- ven te maken begin Ik onmiddellijk de proloog uit Paljas te spelen, want dat maakt pappie altijd sentimenteel en dan is het gekakel in- eens afgeloopen." „Keurig, ikeurig", zei Eric, terwijl hij haar reeds bij den arm nam en in bijzonder uitge- laten stemming naar de praehtige piano voer- de, waar tot dan toe uitsluitend adellijke vin- gers etudes en sonaten uit de toetsen hadden getrokken. ,,'Het zal me benieuwen of je ooit kans ziet, mijn zuster Beryl sentimenteel te krijgen." "Ja, maar het mag eigenlijk geen zingen genoemd worden", protesteerde Arabella. bleef hangen, d.w.z. niet dienstig werd aan het belang, waarojn het te doen is, maar aan allerlei administratie en organisatie, waarom het niet te doen is. Maar dit was ook in de Kamer reeds ingezien, onder de verst uiteen- loopende partijen, en het ontwerp zou in dezen vorm dan ook zeker geen meerderheid ge- kregen hebben. Als men de bladen gelooven mag, zou er de laatste dagen nog sprake geweest zijn van een overbrugging van het geschil. In menig opzicht zou dit toe te juichen zijn geweest. Want de werkloosheid is een te ernstig kwaad en vereischt te zeer een onbevangen gemeen- schappelijk overleg omtrent de middelen van bestrijding, dan dat zij tot een politiek ezels- kinnebakken mag worden gemaakt. Anders- zijds zou overbrugging op dit oogenblik wel scherp de vraag hebben doen rijzen, waarom dit beraad niet vier weken vroeger is ge houden. Wrj zullen nu de samenstelling van het nieuwe kabinet moeten afwachten. In elk ge- val zullen wij het naar zijn daden beoordee- len. Het ligt in de lijn van onze beginselen, dat wij het met warmte zullen steunen in alles, waarin door zijn beleid naar onze over- tuiging 's lands belang gediend wordt. Te hopen is, dat het de goede onfwerpen van het afgetreden kabinet te denken valt o.a. aan het echtscheidingsontwerp e.a. zal hand- haven. Ook onder het nieuwe kabinet zullen wij vasthouden aan wat de norm moet zijn voor de overheid, „onverschillig" zooals ons program zegt „welke de personen zijn die tijdelijk met eenige staatsbediening zijn belast". De minder goede ontwerpen, die er ook zijn, zullen wij, bij handhaving, uiteraard bestrijden, evenzeer als wij dit gedaan zou den hebben indien de situatie ongewijzigd ge bleven ware. De overweging, dat onze steun nu meer noodig zal zijn, zal ons daarvan niet mogen terughouden. DE WEREEIH X>N I EKENT1K VAN GHBESTENJEUGD. Een boodschap van de KOningin, De A.M.J.V. deelt aan de N. R. Crt. mede: Bij de opening van de wereldconferentie van Christenjeugd te Amsterdam op l^eden (Maan- dagmiddag) te half v«jf in het Concertgebouw hoopt Prins Bemhard aanwezig te zijn en aldaar een boodschap van de Koningin aan het congres voor te lezen. Het Nederlandsch Episcopaat heeft, naar R.-K. bladen melden, het bestuur van de R.K. Nederlandsche Journalistenvereeniging ver- zocht het volgende bericht te willen door- geven aan de R.K. pers: ,,De aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland achten iedere deelneming van katholieke zijde aan het wereldcongres van de Christelijke jeugd, hetwelk te Amsterdam zal worden gehouden van 24 Juli tot 2 Aug. a.s., ongewenscht en zij vertrouwen, dat de hun onderhoorige geloovigen zich geheel af- zijdig zullen houden." DE UITWIJZING VAN NEDERLANDERS UIT ZUXD-TIROL. De Nederlandsche regeering is evenals de Zwitsersche, met de Italiaansche regeering in onderhandeling getreden over schadevergoe- ding, aan Nederlanders die uit Zuid-Tirol zijn uitgewezen. Een positief resultaat ten deze is op het oogenblik nog niet bereikt. DE NED. HERV. RADIO OMROEP. Waarom geen zendtijd I werd toegestaan. De heer Van Boeyen, Minister van Bdnnen- landsche Zaken heeft ten vervolge op de be- ahtwoording van vragen van het Tweede Kamerlid Krijger in verband met het vragen van zendtijd door den Nederlandsch Hervorm- den Radio-Omroep o.a. het volgende geant- woord 1. Van den Nederlandsch Hervormden Radio Omroep (NJH.R.O.) is inderdaad een verzoek ingekomen 'om machtiging tot het „Daar zit geen greintje gevoel of klassieke vorming in mijn stem. Ik waarschuw je maar van te voren, zoodat je me later niet aan mijn hoofd moet komen zeuren, dat het niet veel soeps was." „Goed..." zei Eric, „dat klinkt eerlijk". ,,Ja, heusch!" galmde zijn vriend hem na. ,,Je moet ons eerst maar eens een opge- wekte ragtime spelen", zei Eric, terwijl hij met een blik de gezamenlrjke woede van heel zijn familie trotseerde. Toen zijn oogen Peggy ontmoetten, bleven ze even rusten om haar met een knipoogje te beduiden, dat hij haar ten slotte nog de geschikste van het heele stelletje vond. Die had tenminste nog zin voor humor. Toen wendde hiji zich weer tot dat heerlijike kind, dat eindelijk wat leven in dit sterfhuis had weten te brengen. ,,Vooruit, be gin maar eens met", en hij floot, ja hij floot, zdd, dat lady Sybil en de drie babies het alien hoorden, hq floot in hun salon een begin van een ragtime, die thans net zoo oud is als Me- thusalem, maar toen pas en vogue was ge komen. ,,Vooruit nu, je moet..." „Nou, als het dan toch moet, vooruit dan maar, dan zal er wel niets aan te doen zijn", zei Arabella met een heerlijken lach, die den ;ongen man in den zevenden hemel bracht. ,,Wat 'n juweel van 'n „kind"\ vond Eric. ,,Een heel aardig meisje", dacht jonkheer Wynstone. ..Wel leuke jongens", vond Arabella. „Je zou niet zeggen, dat al die spoken zijn zusters zijn." Nu is het een ongeschreven wet, dat er geen enkele jongeman is, die weerstand kan bieden aan de bekoring, door een aardig meisje leuk te worden gevonden, of liever gezegd, door welk meisje ook. (Vandaar in negen van de tien gevallen een huwelijk.j Maar het meisje, dat zich alleen maar ge- draagt, alsdf ze hem aardig vond, heeft geen kans tegen het meisje dat in haar hart over- doen van radio-omroep uitzendingen, alsmede tot toewrjzing van zendtijd overeenkomstig artikel 2 van het radioreglement 1930, met de bedoeling dezen zendtijd te gebruiken voor de doeleinden, als in deze vraag aangegeven. Omtrent deze aanvraag is het advies van den Radioraad gevraagd. Na ontvangst van dit advies is door den Minister met de betrokken organisaties over- leg gepleegd ten einde te onderzoeken of een regeling zou zijn tot stand te brengen, waar- bij, met behoud van het in Nederland histo- risch gegroeide omroepbestel, aan de Protes tantsche kerkgenootschappen de juiste invloed wordt toegekend op de uitoefening door de N.C.R.V. van dat gedeelte omroeptqak, waar- bij die kerken meer in het bijzonder belang hebben. Aangezien dit overleg heeft geleid tot een regeling, die naar de meening van den Minis ter aan de bovenomschreven eischen voldoet, heeft hij op de aanvraag om zendtijd van den N.H.R..O. afwijzend beschikt. In verband met het medegedeelde omtrent vraag 1, kan naar de meening van den Minis ter de beantwoording van de vragen 2, 3 en 4 thans achterwege blijven. 5. Het antwoord op deze vraag, luidende: is de Minister bereid andere kerken, indien zij den wensch daartoe te kennen geven, voor de uitzending van kerkdiensten, onder de noodige waarborgen, dezelfde rechten te verleenen als zijn toegekend aan de tot het verband der „Gereformeerde kerken" behoorende plaatse- lijke kerk van Bloemendaal luidt ontken- nend. De Minister heeft nl. afgezien van de technische bezwaren in verband met het golflengtevraagstuk overwegende bedenk- kingen tegen uitbreiding van een sedert 1924 bestaanden toestand, waarbij de oprichting en exploitatie van den zender te Bloemendaal als „draadlooze kerktelefoon" werd toegestaan. Aan een mededeeling van bevoegde zijde aan het A.N.P. wordt ontleend: Aan deze beslissing is een bij herhaling ge pleegd overleg met de organisaties voorafge- gaan, waarin door de regeering eenerzijds het standpunt werd ingenomen, dat versplintering en verbrokkeling van den omroep zoo moge lijk dient te worden voorkomen, doeh ander- zijds de redelijkheid werd erkend, dat door de protestantsche kerkgenootschappen meer invloed kan worden uitgeoefend op de ver- zorging van uitzendingen door de N.C.R.V. die naar hun aard tot het terrein behooren waarvoor de kerken meer in het bijzonder be- langstelling hebben. Het bestuur van de N.C.R.V. heeft zich be reid verklaard een oplossing te bevorderen, waardoor die invloed is verzekerd. Het ligt in zijn bedoeling statuair de mogelijkheid te openen organen in te stellen, welker leden door de kerkgenootschappen zullen worden be- noemd en die geheel zelfstandig zullen be- lieerschen de uitzending van de kerkdiensten en andere omroepprogramma's, die voor de kerken van belang zijn. De synodale commissie van de Ned. Herv. Kerk heeft zich inmiddels bereid verklaard de leden van het orgaan, dat deze taak voor die kerk zal hebben te vervullen, te benoemen. Teneinde het noodzakelijke contact met de vereeniging te waarborgen, zal alleen de voor zitter, die slechts adViseerende bevoegdheid zal verkrijgen, door het bestuur van de N.C.R.V. worden benoemd. Deputaten voor de radio-uitzendingen voor de Gereformeerde kerken, die mede een ver zoek tot het bekomen van zendtijd hadden in- gediend, hebben onder deze omstandigheden gemeend, deze aanvraag terug te moeten nemen. WIJZIGING VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging der Vestigingswet kleinbedrijf 1937 is het vol gende ontleend: Tegen de meeste der technische wijzigingen in de Vestigingswet kleinbedrijf 1937, welke in dit wetsontwerp worden voorgesiteld, wer- tuigd is, dat hij zoo is. Het is de atmosfeer van wederzijdsche appreciatie, die door niets kan worden vervangen en 't altijd wint. Arabella plantte zich zonder eenig spoor van verlegenheid of zelfgenoegzaamheid op den pianokruk. Hier bleef ze minstens anderhalf uur, ter wijl haar rappe vingers met een ijver en een kracht, die men in dezen salon nog nooit had bijgewoond, een serie gesyncopeerde extasen van het meest goedkoope en laag bij den grondsche genre afroffelde. En de twee jonge lui bleven al dien tijd bij de piano en moedig- den Arabella telkens aan. Het eene mopje was nog niet uit, of beiden riepen om strijd: „Dat was reuze! -Wat 'n schlager! Daar zat nog eens vaart achter! Kunt u ook dit spelen?" of: .Hebt u de laatste mop van de Folies Bergeres al gehoord? Kent u het wijsje niet van Mam- selle Tra-la-la?" En zoo maar door. Ja, ja, ze amuseerden zich kostelijk. Die fat van een Eric had zic-h in zijn geheele leven nog nooit zoo heerlijk op zijn gemak gevoelid als dezen avond. De corvee der verpliehte be- zoeken was plotseling een feest geworden, waarbij het verbazend intiem toeging. Een on- gedwongenheid, die men bij de Cattermole's in geen eeuwen had gekend. Eln het was voor zijn moeder een der wreedste openbaringen, dat haar zoon zich juist dezen avond in het eerbiedwaardige stamhuis van het geslacht Cattermole zoo bijzonder op zijn gemak voel de met hun ontzettende log&e. En haar ver- ontwaardiging ging eveneens uit naar zijn vriend, Jonkheer Wynstone. Dat was nu juist zoo'n geschikte partij voor Amber geweest. Net gewillig en volgzaam genoeg om haar in haar eigenwijze grillen een beetje haar zin te laten en... Maar Amber zat met haar beenen over elkaar geslagen in een fauteuil met een Bad minton Library Book in haar linkerhand, ter wijl de rechter herhaaldelijk een geeuw be- Purol geneest doorzdtten en zonnebrand. Ingez. Med. den bij het afdeelingsonderzoek geen bezwa ren ingebracht. Met name kon men zich ver- eenigen met het voorstel tot het heffen van een vergoeding voor de behandeling van aanvragen, voor de behandeling van be- roepen tegen beslissingen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken en voor het afgeven van bewijsstukken, op grond van het bezit waarvan de houder geacht wordt aan de ves- tigingseischen te voldoen. Kon men zich dus met deze financieele voor- zieningen vereenigen, ernstig bezwaar werd van verschillende zijden gemaakt tegen het voorstel om den z.g. spertijd zoo noodig ander half jaar te kunnen laten duren. Sommige leden knoopten hun opmerkingen over dit voorstel vast aan de mededeeling in den aanhef van de memorie van toelichting, dat bij het in werking treden der wet nauwe lijks te voorzien was, dat zij reeds zoo spoe dig op zdd ruime schaal toepassing zou vinden. Deze leden waren van oordeel, dat de toepas sing dezer wet niet onverdeeld gunstig kan worden geoordeeld. Verscheidene andere leden hadden tegen de voorgestelde verlenging van den maximum duur van den spertijd eveneens ernstig be zwaar, terwijl de voorloopige sluiting van een bedrijf thans niet langer dan een jaar kan duren, zal de Minister het voortaan in de hand hebben haar tot anderhalf jaar uit te breiden met alle daaraan voor de vrijheid van het be- drijfsleven verbonden bezwaren. Dit is een wijziging, welke, naar het oordeel van een aantal dezer leden, moeilijk als een zuiver technische kan worden aanvaard. Haar betee- kenis voor het bedrijfsleven is daarvoor te groat. In stede van een verlenging van den sper tijd voor te stellen, behoorde de Minister er naar te streven de behandeling van verzoeken tot het stellen van vestigingseischen sneller te doen verloopen. Van de zijde dezer leden werd er nog de aandacht op gevestigd, dat tot nu toe in ver schillende gevallen met een spertijd van veel minder dan een jaar volstaan kon worden. Eenige leden, die eveneens tegen de voorge stelde verlenging bezwaar hadden, noemden ook de toelichting van dit voorstel onvol- doende. Andere leden konden zich met de voorge stelde verlenging van den spertijd volkomen vereenigen. Dat de beslissingen van den Minister om trent toelating of weigering van nieuwe ondememingen op de belanghebbenden wel eens den indruk kunnen maken van wille- keur, erkenden deze leden. 'Zaj. waren echter overtuigd, dat hier in werkelijkheid van ,wille- keur geen sprake is. Weer andere leden verklaarden het hier- boven weergegeven bezwaar tegen de snelle en uitgebreide toepassing der Vestigingswet geenszins te deelen. Deze toepassing beschouwden zij slechts als een bewijs, dat inderdaad van een noodtoestand in het mid- denstandsbedrijf kan worden gesproken. Eenige leden meenden, dat deze gelegenheid moet worden aangegrepen om enkele wijzi gingen in de Vestigingswet aan te brengen waamaar zij in het wetsontwerp vergeefs hadden gezocht. In de eerste plaats behoort huns inziens te worden vastgelegd, dat in kleine plaatsen, waar winkels, waarin allerlei uiteenloopende artikelen verkocht worden, onmisbaar zijn, met minder vakbekwaamheid voor de verschillende in zulke winkels uitge- oefende branches kan worden volstaan. Men kan nu eenmaal niet van een mensch, eischen, dat hij in verschillende branches dezelfde be- kwaamheid bezit als iemand, die silechts in een daarvan werkzaam is. En ook kan men niet eischen, dat zulk een winkelier zich tot ebn branche beperkt, want dan zou zijn zaak geen bestaan meer opleveren en werden ook zijn klanten gedupeerd. dekte. Amber had in heel haar houding iets zoo -koels en uitdagends, dat elke jongeman het na tien minuten al meer dan goed vond. Ook de jonge Wynstone was erg, beslist erg beleefd geweest en had zich alle moeite ge geven om een gesprek maar haar te beginnen. Maar zelfs binnen den record-tijd van tien minuten had hij handig van een raken zet van Arabella geprofiteerd, om, heelemaal opge- lucht, zijn aandacht aan een dankbaarder voorwerp te besteden. ,,Ja, heusch!'" zei hij voor de zooveelste maal, tijdens een der pauze's van miss Ames' ontzettende jnuzikale executies. Lady Sybfi overwoog dat haar niets beters te doen stond, dan dezen avond verbazend vroeg naar bed te gaan en stil weg te sluipen, zonder de jongelui goeden nacht te zeggen, om in de beslotenheid van haar boudoir rustig van haar zenuwaanval te genieten. De zenuw- aanval was erger dan ze aanvankelijk ver- wacht had en niet geschikt om door een doodgewone kamenier te worden verholpen. Peggy werd dus vijf minuten na lady Sybil's geheimzinnigen terugtocht door Manners naar boven geroepen om er meer dan twee uur te luisteren naar het eindeloos geweeklaag over het onheil, dat het ontzettend kind over het huis had gebracht, over de trouweloosheid van echtgenooten, die een arme vrouw de ver- antwoording laten dragen voor hun onbezon- nen streken en niet in het minst over de meer dan ergerlijke wijze waarop haar zoon, haar Eric tot den vijand was overgeloopen! ,,Bent u daar dan zoo verbaasd over, tante?" zei Peggy Delamere, die er dien avond wat erg bleekjes uitzag, wellicht van de inspan- ning onj steeds maar over haar tante's voor- hoofd te moeten strijken, maar nog waar- schijnlijker door emoties in -haar eigen hart, waarnaar nog nooit iemand had geinfor- meerd. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1