ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Waakzaam Nederland. Arabella de Verschrikkelijke J No 9941. VRIJDAG 21 JULI 1939 79e Jaargang Feuilleton J2ux 7oilei 3leep (Jrijsuraaq TWEEDE BLAD (Speciale reportage van de Ned. Periodieke Pers.) O Nederland, let op Uw saeck! Naar het grensgebied. De terugtocht. OOK U KAN EEN PRACHTIG HORLOGE WINNEN MET DEZE - - ■MwmmH ntmxievnvyma JHtT 1. 'JUbMBUlS NEUZENSCHE COURANT En er wordt op gelet! Beter dan mededeelingen in de Kamer, dat er per dag met gerekend de aanschaffings- kosten van materiaal honderdduizend gulden extra wordt besteed aan onze grens- en kust- verdediging overtuigt een bezoek, een bezoek onder deskundige leiding en op uitnoodiging van den Chef van den Generalen Staf, aan die plaatsen waar onze defensie haar beste krachten heeft geconcentreerd. Wij trekken langs die plaatsen, wij zien loopgraven en batterijen, wij zien forten en listig gecamoufleerde stellingen. Aan de kust en aan onze grenzen. Er speelt een kind naast een kazemat. Ergens in Holland waar het uitzicht wijd is over de vlakke, stroomende rivier en over de lage, koele uiterwaarden. De zon is heet, klaprozen en korenbloemen staan te bloeien tusschen het hooge gras. Daartusschen speelt een kind zijn zorgeloos spel. Daarachter rijst de strakke vorm van een laa>g cementen gebouw en uit een der openingen dreigt de mond van ons nieuwste afweergeschut, ons pantser-afweergeschut. Het kind speelt aiandachtig verder. Dat deze aandacht nimmer verstoord moge worden. De dag is licht en helder. In de middagzon ligt het zand van duinen en stranden te blin- ken; een mijnenveger vaart uit. Blauwgrijs tegen den blauwen, trillenden horizon. Twee vliegtuigen trekken hun snelle arabesken tegen een zomerschen hemel. Dit is een land om van te houden: duinen en vroonlanden, stranden en blauwe zee. Dit is een land om te verdedigen als het ooit noodzakelijk mocht worden. Wat niemand hoopt. Maar als het ooit zoo ver mocht komenWei, er liggen in dezen dijk ver- scholen ettelijke mitrailleumesten. Als ooit vijandelijke vliegtuigen deze belangrijke kust- plaats gaan bestoken zullen zij een fellen tegenstand bieden. Zij liggen er gecamou- fleerd achter lage glooiingen van graszoden die beschutting bieden tegen „stekende" escadrilles. En verderop in het land, rechts van den grijzen grintweg, die zich uitstrekt door het vlakke landschap met zijn lage, onder donker lommer verborgen boerenerven heeft men gebruik gemaakt van een oud fort, waar men ook nu nog een scherfvrije dekking vindt. Er staan zware mitrailleurs, die den grijzen weg tusschen de groene landen beheerschen. Er is infanterie-geschut opgesteld en de onderkomens die in 1914 werden aangelegd zijn ook nu nog van waarde. Er zijn stellingen bij, die doen denken aan kippenrennen. Ze zijn met kippengaas overtrokken en dit kip- pengaas heeft men doorvlochten met grauwe jute. Zoo wordt hun aanwezigheid onzicht- baar voor het oog van vijandelijke ver- kenners. Er ligt. ergens achter de duinen, een klein, wit kerkhof. Er rijst rank tegen den hemel een smalle, roode vuurtoren. Daaronder hurkt het kustdorp met roode daken boven bakstee- nen muren. In den lagen haag rondom de graven zingt een vogel. De zomer staat te trillen boven het land. ID4t is een landschap van vrede. Maar temidden van dit landschap van vrede treft ge de dreigende aanwezigheid van een batterij kustartillerie aan. Drie stukken van 15 cm. De lange, slanke vuurmonden zijn geeamoufleerd. Zij worden uit een centraal punt, daar waar het uitzicht over zee onbe- lemmerd is, gecommandeerd. Hoogte en af- stand van het vuur worden daar gemeten. De schoten worden gelost op een plaats die voor het scheepsgeschut onvindbaar is. Vlakbij de duinen dicht bij een oud fort staat luchtdoelgeschut opgesteld. Geschut van 8 cm. In het fort zelf legeren de manschappen. Daal de trappen af en ge komt er in koele, witte gewelven. Elk hoekje is er benut. In kelder naast kelder rijen zich de kribben, staan de rekken geweren. Kom in de ruime EEN VBOOLIJKE LXEFDESROMAN van Berta Ruck. Vertaald door TEO DE WITTE. 6) Vervolg. De lakei schuifelde bescheiden met zijn lin- kervoet oVer den grond. Pardon, madam", waagde hij het eindelijk mrs. Cattermole's aandacht op te roepen, „is er ook eenig antwoord ,,WatNee! Niets! Wat zou ik moeten ant- woorden. Het zal toch te laat zijn. Hij zou het toch niet meer op tijd- hebben. Geen antwoond.'f De lakei verdween. Moeder, wat is het?" vroeg Pearl. Haar moeder zucirtte en Met zidh toen op- nieuw sprakeloos en afgetobd in de kussens vallen, terwijl ze haar dochter met een ver- moeid gebaar het telegram toestak. Pearl nam het heel gretig aan en las, zoo- dra het papier de slanke, bleeke hand1 van lady Sybil had Verlaten, met luide, pathetische stem: „Kom vanavond 7.30. Breng vriend mee ten eten, Eric." jEric komt", riep Amber ontsteld uit. „Met een van zijn vnenden! Zonder eenige waar- schuwing, dat „het ontzettend kind" hier is! Wat moeten we daarmee beginnen?" „W1e zullen ons naar de omstandigheden hebben te schikken en hij niet minder," decre- teerde Beryl. ,,Ten slotte heeft hij ons niet de minste gelegenheid gegeven om het onheil uit den weg te gaan. Wat dien vriend betreft nou ja, die kan komen zooveel hij wil en grin- niken zooveel hij wil, hij zal door den zuren appel hebben heen te bijten. In ieder geval weet morgen heel Londen wat voor natuur- cantine, waar het spelen om geld verboden is. Zoo luidt de order. Laat ons aannemen, dat het thans om pepemoten geschiedtEr hangt een bontgekleurd affiche, die aan het soldatenvolk bekend maakt, dat de fameuze buikspreker en goochelaar Melorini of hoe de naam ook zij er Vrijdagavond om acht uren zijn ongeevenaarde experimenten zal vertoonen. Er staat een Russisch biljart en ik moet mij beheerschen, want wij zijn al in het hart van dit fort van waaruit de indirect vurende batterij, daarginds bij het kleine, witte kerkhof, gedirigeerd wordt. Er staan won- derlijke instrumenten opgesteld, die de ziel zijn van den oorlog der mathematici. Stemmen: ,,vier-en-veertigdrie-en- tachtig Eten koor van cijfers, een macabere beurt- zang die laat ons hopen nimmer haar doodelijke beteekenis zal hoeven aan te toonen. ,,Correctie min dertig Op de britsen in een der witte gewelven ligt een boek: Bruno Brehms' Voor hun Vaderland. iZoo toevallig kan het toeval soms werkelijk zijn Buiten waait een kleine zeewind, die ver- ademing brengt in de hitte van den dag. De motor van een ordonnans davert. Op de bank dicht onder de kust slaat een schuimend-witte branding. Achter mij bij de wallen wappert een waschje vredig in het koeltje. Het is bijna aandoenlijk in deze omgeving Op de vroonlanden die zich glooiend uit- strekken tusschen het vruchtbaar achterland en de hooge duinenreeksen staat een batterij 10 cm. afweergeschut. Het geschut is niet nieuw. Maar het heeft nog altijd zijn waarde, een waarde die benuttigd moet worden. De helmen der manschappen zijn getooid met de bladeren der streekgewassen en de batterij- hond wordt gestoord in zijn loome middag- slaap, want als het kanon draait moet hij ineedraaien. Die tic heb je nu eenmaal als batterijhond Daar boven in de duinen liggen als gewel- aige roofdierkooien onder hun bedekking van gespannen gaas en slingers van jute de direct vurende batterijen en op het hoogste punt van den omtrek legert de hoofdcom- mandopost der kustartillerie. Door de kijk- gaten speurt ge een smalle strook blauwe zee en blauwe lucht. Tusschen de witte branding op de bank en de kust zullen vijandelijke schepen een doortocht moeten zoeken. Zij zullen het dan moeten doen onder het nabije vuur dezer onder zand en helm verscholen stellingen. Er ligt verderop in den polder een boerderij. Deze boerderij heeft een koeienstal. Zoo zijn boerderijen. De koeien staan in de wei. Het ieger heeft de stal omgetooverd in een be- hoorlijk soldatenverblijf. In een bescheiden vertrek op de boerderij woont de commandant. Waar de troep legert het is een axioma is de commandant ingekwartierd. Het komt aan het moreel ten goede. Er hangt een doordringende geur van mest, een boerendochter schuurt op het erf de melk- emmers blinkend, in de cantinetent luisteren een paar soldaten naar de radio. En op welke leestafel vingt ge, gelijk hier op de leestafel van een cantinetent, den Bflbel liggen naast een beduimeld rommannetje, dat luistert naar den naam„Een van mijn zoons" Nederland heeft eens een werk tot stand gebracht, dat de oprechte en verdiende bewon- dering van gansch een wereld opwekte en de Afsluitdijk vormt een punt, waaraan uitzon- derlijke strategische beteekenis moet worden toegekend. Eten punt dat afdoende verdedigd moet kunnen worden. Dat behoeft geen verderen uitleg. Welnu: het kan afdoende verdedigd worden. Op talrijke plaatsen rijzen de ,,asperges" wegversperringen van rails in beton gemet- seld omhoog. Slurzen en bruggen staan onder scherp. En overal op de strekdammen werden kazematten gebouwd, wier geschut wonder de Cattermole's hebben geimpor- teerd." ,,Hij zal zeker grinniken!" profeteerde Pearl. HGOFDSTUK V. Arabella ontmoet enkele jongelui. De jonge Eric was niet gewoon zijn fami ne met dergelijke onverwachte bezoeken te verwennen. Hij bood maar zelden de gelegen heid om het licht van zijn illustere tegenwoor- digheid over ,,De Schuur" te laten stralen. Als je het hem in vertrouwen vroeg, zou hij mis- sehien na zijn vierden cocktail hikkend toege- geVen hebben, dat hij deze bezoeken tot het hoognoodige bepaalde en er zich alleen toe liet verleiden, indien hij er nu eenmaal niet buiten kon, of zijn financien hem dringend om versterking maanden. Het spijt me, dat ik u vertellen moet, dat hij tot die jongelui be- hoorde, die een gloeienden hekel hebben aan hun eigen huis en in het bjjzonder aan hun eigen zusters. Wellicht kwam het, omdat hij, overal elders zoo buitengewoon vriiendelijk werd ontvangen en de zusters van al zijn Vrienden haar uiter- ste best deden om hem zoo Yeel mogelijk te verwennen. En hij. het zich graag vertroetelen. Hij be- hoorde tot het soort dat het hedendaagsche Londen al meer en meer ziet verdwijnen. Hij was1 een der subalternen van de Old Army, een product Van de ouderwetsche Public School en Sandhurst, smetteloos getraind, met de noodige ruwheid1 gedrild, vol airs en char- mes en wat onbeschaamdheid, en over heel zijn persoon die onuitwischbare overtuiging zoek de heele wereld maar met een kaarsje af en je zult nergens mijn gelijke of die van mijn soort vinden, want wij zijn ons gelijke zelf..." Ik zei u al, dat type is verdwenen... Voor het grootste gedeelte zijn die heerlijke, karak- tervaste en toch zoo verwende jongens uit onze aristocratische kringen gesneuveld, nadat zij bij Mons nog eens behoorlijk hebben den smallen weg beheerscht. Wie hier met troepen en tanks zich een doortocht wil banen zal 'n harde dobber hebben. Want dit is geen werk geweest, dat in korten tijd tot stand moest komen. Defensie en Waterstaat hebben van den beginne af aan een wijs overleg gepleegd. De mitrailleurskazematten - ik zal hun aantal niet noemen zijn op wonderlijke wijze beschilderd. Zoo vallen ze uit de lucht en op een afstand niet op. Daarbinnen kun nen ge'isoleerde troepen het geruimen tijd uit- houden. Er zijn zuurstofapparaten, er zijn voorraden voedsel, is een keuken-kazemat, er is een ambulance met operatietafel en al en bij den ingang onovertroffen Hollands che zindelijkheid! leest ge, met krijt op den muur geschreven: Voeten Vegen! De muggen dansen boven de grassen en onder de Friesche ruiters der prikkeldraad- versperringen geurt de kamille bitter en penetrant. Voor de cantine speelt in een cemente bassin Gerrit, de jonge zeehond met een paling een wreed spel. De militaire politie, die hier jaar in jaar uit verblijf houdt, kocht het dier van een visscher, die juist van plan was de premie op te strijken voor een over- leden zeehond. Dat ging onze militairen te ver. Bovendien hadden ze een mascotte noodig. Dat is nu Gerrit. Het zal alleen bij overplaatsing wat moel- iijk worden... Bij dit dorp begint het grensgebied. Het dorp ligt laag tusschen de onafzienbaar uitgestrekte, vlakke landen. Dit is een goede grond. De gewassen staan vol en rijk. Haver- en korenaren buigen onder den druk van een lichten zomerwind. Overal in het land, ver en nabij, ziet ge de hofsteden met hun gewel- dige schuren, met hun rechte, stijve woon- huizen, met hun voortuinen waarin grillig gevormde sierheesters groeien. Wij rijden langs den zooveelsten wegwijzer en ge leest er den naam op van een oord, waar eens een beroemden slag werd geleverd en ge vraagt U af wat er, als hier ooit weer slag geleverd zal worden, over zal blijven van dezen rijkdom, van al dit kostelijk bezit. Hier en daar in het landschhp staan /kleine groepen arbeiders. De aardappelplanten bloeien en de wijde vel- den teeder getinte papaverbloesemshel is het geel der koolzaadianden onder de zon Dit is het grensgebied. Wij zien hier en daar de legering der manschappen. Zij zullen thuis wellicht beter en vooral liever legeren, maar geen redelijk mensch kan beweren, dat niet het uiterste werd gedaan om hun gerief te dienen. Al deze kleine boerenplaatsen hebben wel altijd een feestzaal. Daar dansen 's winters de jongens en meisjes van het dorp op de uit- voeringen van de zangvereeniging. Daar wor den tooneelvertooningen gegeven. Maar nu ligt de dansvloer bedekt onder trixplex en daaromheen staan de reeksen kribben. Op het tooneel bevindt zich een leestafel, werd de cantine ingericht. Langs de wanden heeft men primitieve schemerlampjes geknutseld en in den tuin bij de eenige tennisbaan, die het dorp vermoedelijk rijk is, staat op dezen lichten zomermorgen de mitrailleurhersteller zijn werk te doen. Er is in het dorp een oud heerenhuis onder de koele schaduw van hoog geboomte. Het stond jarenlang leeg. De eigenaar kon er geen bestemming voor vinden. Nu bood hij het loffelijk gebaar! den militairen autoriteiten aan. Het werd een Militair Tehuis met cantine en leslokalen. In een daarvan wordt Theorie Mortieren gegeven; een deur verder kost de thee drie cent en de ranja vijf. Daar valt over te denken Hoe dichter we de grens naderen des te verwonderlijker toeren moet onze chauffeur verrichten om door de vele betonnen tank- versperringen heen te komen. En waar ge op een versperring van beton en ijzer stuit, daar is het afweergeschut niet ver. De oorden in deze streek dragen bekende namen. Zij komen menigmaal in onze histo- rie voor. En hoe goed de strategen uit vroe- ger eeuwen hun taak verstonden wordt be- wezen door het feit, dat zij op de hoogte waren van de natuurlijke sterkte der terreinen en dat zij daarmee hun voordeel wisten te laten zien, dat hun zoo gesmade zelfbewust- heid volkomen gerechtvaardigd was. Maar zelfs in het geval van mr. (thans luitenant- kolonel) Eric Cattermole, zijn de overgeble- venen geheel ,,hervormd" in de gekuischte maar doelbewuste en practisch aangelegde soldaten van den tegenwoordigen tijd. Het is alsof er geen plaats meer is in onze legers voor de onbezorgde cavaliers, die walsten op den vooraVond vaw'de/rpslag. De held van1 ons verhaal is echter nog de Eric van gisteren, de Eric van Hurlingham en Henley. Hij was naar ,,De Schuur" gekomen en was besloten om de verveling van dit oude land- huis te doorstaan, zelfs de zenuwaanvallen van zijn moeder te trotseeren en zich enkele uren te onderwerpen aan de hatelijke opmer- kingen van zijn onuitstaanbare zusters, om zijn vader van een extra toelage van twee honderd pond per jaar te verUchten. En om het begrafenisachtige zooveel mogelijk te ont- wijken had hij een vriend meegebracht, het kalf van de club, kapitein jonkheer William Wynstone, die natuurlijk Belly werd genoemd. Zooals ze daar samen in Wynstone's spiksplin- temieuwen tweezitter, door de statige oprij- laan kwamen aangereden maakten ze werke lijk een uitstekenden indruk. Want de zoo vriendelijlke Eric had kans ge- zien om zich al de goede trekken toe te eige- nen, waarmede hij minstens zes zusters meer dan huwelijksvaardig had kunnen maken. Zijn elfen-meter moest werkelijk uit minstens vijf voorafgaande generaties van dit in den grond zoo tanige geslacht gezocht hebben om zulk een sierlijke lijn te trekken langs oogen, neus en kaken. Wat zijn wenkbrauwen be treft... nee, de gedachte is te bitter voor een vrouw. Waarom moest de natuur aan een man zooveel schoonheid verkwisten? Wat zijn vriend betreft, Amber en Beryl, die hem reeds eerder hadden ontmoet, kwali- ficeerden hem met hun gewone minachting voor alle jongelui als volgt: Niets meer of minder dan de rest van dat soort, dezelfde kleeren, dezelfde onberispelijke laarzen, dezelf de regimentskraag, hetzelfde gladgeschoren doen. Er zou een Lof dezer Oude Heeren te schrijven zijn. Want de Strategen van Vandaag" trekken nu nog profijt van hun arbeid. Zij wisten het wel al beschikten ze dan niet over Pags (pantser-afweergeschut) en mitrailleurs. Ge kunt hier, staande bij dezen smallen brug, de grens zien. Bij de donkere boom- partijen daarginds houdt Nederland op Neder land te zijn. Er staat links een kazemat voor mitrailleur- en geweervuur. Tegen een hooge schuur ligt een door dikke lagen zandzakken beschermde stelling. En achter het raam van een der kleine woningen op vijf meter af stand van al dit militair bedrijf zit een man- netje met sik en in hemdsmouwen, dat lange staten opstelt, zoo onverstoorbaar, alsof niets en niemand hem hier ooit van af zal kunnen houden. Rechts van de brug zijn militairen bezig een schuurtje te bouwen. Ge zoudt zeggen: een degelijk tijdverblijf, het bouwen van een schuurtje voor landbouwgerei, voor emmers of wat dan ook Vergist U niet! Ga erin en het eerste wat ge ziet is' zoo'n nrjdas van een Pag die de brug onder vuur kan nemen. Kijk verder dan Uw neus lang is en ge ziet dat achter de houten wanden, die uiterlijk zoo onschuldig aandoen, de dikke lagen zand en zoden het vijandelijk vuur op kunnen vangen en onscha- delijk maken. In den tuin daarachter wordt een loods gebouwd. Want dezen winter zal de feestzaal weer gebruikt moeten worden, zal de Har- monie er weer dienen te blazen, zal Ons Genoegen er de Twee Weezen spelen en dus moeten de soldaten een ander onderdak heb ben. Dat bouwen ze zelf. In de keuken daamaast draaien koks de tallooze ballen gehakt voor het middagmaal en ik beroof Defensie van 1, zegge een, handvol rauwe worteltjes. Er zijn er genoeg Naast den weg, waarlangs wij rijden, ligt een droge sloot. Deze sloot behoort tot het rijksgebied eener bevriende mogendheid. De weg is gelukkig van ons. Wij stoppen weer op een dier pun ten, waaraan ook de Oude Stra tegen al hun aandacht schonken. Er ligt een rustig watertje. Verderop staat een molen en rechts van het stille water, waar de takken der boomen in spiegelen, ligt een kerkhof. Ergens op den kant staat een bordVischwater van de Hengelclub Kan het idyllischer? Maar de brug staat onder scherp. De weg is een versperring van ijzer en cement, hechter dan dieper het grensgebied in. Er is een schaapskooi. Zooals ge er in deze streken zoovele aamtreft. Het is een wonder lijke schaapskooi al zoudt ge dat zoo niet zeggen. Want die boerderij even verder, aan den anderen kant van het water, staat niet meer in Nederland. Daarom is die schaaps kooi geen schaapskooi. Dat daarin geschut staat opgesteld, dat achter het lang-gerekt, rustiek hekwerk een loopgraaf werd gedolven en dat die heele schaapskooi er nog maar korten tijd staat, behoef ik wel niet meer te zeggen. Hier werd op bekwame wijze een uiterst gevaarlijk en gecompliceerd punt in onze verdedigingslinie dank zij tankvallen en met elkaar correspondeerende vuurstellingen, die elkaar dekken, terdege beschermd. In een der cantines wordt een muurschil- dering gemaakt. Er stond een soldaat op een ladder. Hij schilderde Wij jongens van het wij staan voor Holland pal Wij willen Holland Verder was hij nog niet gekomen. Dat de zin verder gaat ludden: wij willen Holland houden, wordt bewezen door de krachtige verdediging van een punt als dit. Als ge door de versperringen heen zijt gekomen, die een snelle tocht over deze groote rivierbrug belemmeren dan staat er rechts een bruine, houten schuur achter den rivier- dijk. Er bloeien wat bloemen; in de bonger- den beneden staan de vruchtboomen te wach- ten tot zij met den herfst zullen dragen. Op de uiterwaarden graast het vee en zilver is het licht van dezen ochtend over den kronke- lenden stroom met het gekarteld silhouet van de stad tegen de ruime luchten. Er liggen Elke week sfellen wij 30 fraaie Zwitserse dames- of heren-horloges beschikbaar voor de verbruikers van Lux Toilet Zeep, de ongeevenaarde toiletzeep, die ,,vermoeide huid" voorkomt. Al wat U te doen heeft is het volgende: Beschrijf in hoogstens 30 woorden Uw ervaring over Lux Toilet Zeep voor de verzorging van bet gelaat. Frankeer Uw inzending als brief en vermeld duidelijk Uw naam en adres. Adresseer aan: Lux Toilet Zeep prijsvraag, postbus No. 7, Rotterdam en voeg bij Uw inzending drie buitenomslagen van Lux Toilet Zeep. U kan zo vaak inzenden als U wil, indien U bij elke inzending 3 omslagen voegt. Op de uitslag is geen beroep mogelijk en briefwisseling hierover kan niet worden gevoerd. Alle inzen- dingen worden ons eigendom en kunnen door ons naar goeddunken worden gebruikt. LTS 179-0260A Ingez. Med. kappersgezicht daarboven uit, hetzelfde slag!" De jonge man had niets bijzonders vleiends over haar gezegd. Maar hij had gelukkig ook niets verschrikkelijks in Eric's zusters kun nen vinden. Terwijl Lieve deugd, wat zou hij wel niet denken van die uitgelaten plobejer miet haar pau- wenstaart op het hoofd en haar rauwe stem, waarmede hij1 vanavond aan tafel zou zitten? ,,In wat voor japon zal ze vanavond aan tafel versehijnen, denk je," zei Beryl tegen Amber. ,,Die avondtoiletten laten haar nog meer vrijheid toe, dan haar theejapon. Zou j het niet veiliger zijn, indien een van ons haar even onder handen nam, opdat ze ons straks niet allemaal voor schande zet, als ze met ik weet niet wat de eetzaal binnen valt?" ,,Ja, ga jij even, Peggy, stelde Amber voor. En Peggy Delamere, het gehoorzame arme familielid verdween bescheiden naar de groote prachtige logeerkamer, die men voor miss Abes had beschikbaar gesteld. Arazella's avondjapon bleek van zwarte zijde te zijn met ,,bloemrijke versierselen"' van een cherry-achtigen tint, die gewoonweg Vloekte tegen Arabella's goudblonde haar. Zelfs Arabella scheen eenigszins getwijfeld te hebben aan het effect, want zij vroeg Peggy Delamere of die ook niet vond dat het rose iets te „luid" was1? ,,Een heel 'klein beetje," meende Peggy, met haar vriendelijken glimlach. ,,Geloof je niet, dat zwart alleen het heel goed doen zal, miss Ames?" „Zullen ze niet denken, dat ik in de rouw ben voor de kat van mijn tante? Maar je hebt gelijk. Jij leeft in de hoogere kringen, jij zult weten, wat ze daar gewend zijn," zei Arabella zonder eenige schaamte. ,,Maar mag ik dan toeh dat boeketje viooltjes aan mijn cor sage steken, dat iemand daar heeft neerge- zet. Ik durf te wedden, dat jij het gedaan hebt," zei ze ineens, toen Peggy begon te glimlachen. „Ik zal je er altijd dankbaar voor blijven!" ,,Dan!k je,"' zei Peggy, terwijl ze bedeesd bloosde. ,,Mag ik je schaar even hebben?" Tien minuten werd er koortsachtig geknipt en geplozen en dank zij Peggy's doorzicht was heel de bloemrijke decoratie van haar japon verdwenen. Miss Ames deed dus haar intrede in de zachtverlichte eetzaal in een stemmig zwart japonnetje, dat ten slotte het best paste bij haar melkblanke huid en haar schitterend geboetseerden hals. Ze hadden alien verwacht dat ze er vreeselijk uit zou zien. Het viel eer- lijk gezegd mee. Wel zag ze er verbazend jong, gezond, uitdagend gezond bijna uit. Toch viel het niet te ontkennen, dat de beide jongelui ten slotte tegenover een alleraardig- ste verschijning kwam te staan, die door mrs. Cattermole slechts aarzelend werd voorge- steld als miss Ames en die onmiddellijk hun hart had gewonnen door de hartelijke wijze waarop ziji met een: „0, ik maak het opper- best, dank je, en u zeker ook, hoop ik," de jongelui tegemoet trad. Zij schenen, zelfs niet inwendig terug te schrikken voor haar stem. Zij hadden slechts oog voor haar. En evenals het avondtoilet tenslotte niet zoo ordinair was gebleken als Beryl en Am ber hadden verwacht, lady Sybil had gevreesd en Pearl had gehoopt, was ook het diner zelf althans gedurende de eerste gangen verre van een fiasco. Miss Ames at niet met haar mes, maakte geen fouten met de wijnglazen, wel licht omdat ze alleen maar water gebruikte, en al was haar stem werkelijk heel hard, ze verving in ieder geval die doodelijke stilte, waarop Eric's zusters zijn vrienden haast stereotiep onthaalden. Mrs. Cattermole zag met angstige verbazing hoe kapitein jonkheer Wynstone inderdaad heel geanimeerd zat te praten met het goudblonde manenkind in het zwarte japonnetje. En haar moederlijk in stinct kreeg het nog harder te verduren toen ze bemerkte dat Eric, haar Eric, aan den an deren kant van de tafel, geen oogenblik hun nieuwe gast uit het oog verloor. Lieve hemel, wat zonken de jongelui van tegenwoordig toch weg, als ze maar even aan de beproefde om geving van hun ouders werden onttrokken. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5