ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN !1 No, 9941 VRIJDAG 21 JULI 1939 79?»Jaargang Binnenland Buitenland SPRUTOL EERSTE BLAD van Bloemenmagazijn G. J. WILL VERZENDING NAAR ALLE PLAATSEN. (Ingez. Med.) TERNEUZEN, 21 JULI 1939. Zomersproeten (De Tijd.) NEDERLANDSCHE SCHELDEVLUCHT. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Nenzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post fl,55 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar V'oor Belgie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post a bonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TKLEFOON No. 25. ADVERTENTIfiNVan 1 tot 1 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst den dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE KABINETSORISIS. De ionderhan,delingen iduren voort. Het is, schrijft de N. R. Crt., voor men- schen, die een eenigszins vooraanstaande positie in onze samenleving innemen, bijkans ondoenlijk op het departement van algemeene zaken of elders bij Dr. Colijn aan te wippen, zonder dat de buitenwacht zulk een bezoek terstond in verband brengt met de formatie- pogingen en met een aanstaand ministerschap van den bezoeker. Intusschen heeft de formateur in de laat- ste dagen wel met een vrij groot aantal per- sonen overleg gepleegd over een eventueel zitting nemen in een nieuw kabinet. Over- taoddg is dit oontaot met een nog ad uitgebrei- den kring van mogelijke ministers geenszins, aangezien de formateur op zijn minst naar bezetting van een viertal straks vrij komende portefeuilles moet uitzien. Men mag thans immers als vaststaand aannemen, dat geen van het R.-K. vierspan Welter, Goseling, Romme en Steenberghe bereid is zich weer te laten inhuren. Bovendien schijnt men er emstig rekening mee te moeten houden, dat ook nog wiel een, zoo niet meer andere van de overige demissionaire bewindslieden niet zal overgaan. En verder ligt het voor de hand, dat Dr. Colijn zal probeeren om, als hij straks het politieke veld zal betreden, aan het hoofd van wat vermoedelijk het best te karakteri- seeren zal zijn als een programma-kabinet, meteen met een volledig elftal binnen de krijtlijnen te verschijnen. Er zij nog aan her- innerd, dat hij, sinds Mr. De Wilde de porte- feuille van financien neerlegde, slechts van een tiental aanvoerder was. Als zakenkabi- net zal het nieuwe door hem samen te stellen ministerie moeilijk te qualificeeren zijn, aan gezien het ten aanzien van ten minste e-en zeer betwiste politieke kwestie, de werkloos- heidspolitiek, partij zal moeten kiezen. Donderdagmiddag heeft Dr. Colijn wederom een onderhoud met oud-Minister Van Lidth de Jeude gehad, en wel ten einde opnieuw, nadat hij zulks reeds de vorige week had gedaan, met dezen over de kabinetsformatie nader te overleggen. Naar men verder in parlementairen kring wist te vertellen, zou de formatie thans een vrij aardig eind zijn opgeschoten. Maar zekerheid omtrent de bezetting van de ver schillende portefeuilles zou er op het oogen- blik nog niet bestaan. In zekeren zin schijnt de formatie-arbeid thans eenige overeenkomst te vertoonen met een legkaartpuzzel. Ver moedelijk zal Dr. Colijn niet veel eerder dan in het begin van de volgende week de oplos- sing voor elkaar hebben. Naar ons ter oore komt, heeft Dr. Colijn zeer kort geleden zich ook in verbinding gesteld met Prof. Kranenburg (v.-d.) te Lei den ten einde dezen te vragen, of hij eventueel bereid zou zijn tot een te vormen kabinet toe te treden. Mien mag het intusschen vrij waarschijnlijk achten, dat deze poging geen succes zal opleveren. DE VERHOOGING VAN DE BEGROOTING VAN DEFENSIE 1939. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betrefferide Ibovenvermeld wefson twerp is o.m. het volgende ontleend: De positie der ©pgeroepenen Voor de grensbeveiliging. Ten aanzien van het aantal dienstplichtigen, dat uit elk der provincien buitengewoon onder de wapenen is geroepen, kan in het algemeen worden gezegd, dat naar verhouding meer dienstplichtigen zijn opgeroepen uit de grens- provincien dan uit het binnenland. Zeer tot zijn leedwezen heeft de Minister tengevolge van den intemationalen toe- stand nog geen maatregelen kunnen tref- fen, welke verband houden met de gedane toezegging, dat rekening zou worden gehou- den met het feit, dat in April j.l. verhoudings- gewijs meer dienstplichtigen uit Limburg zijn opgeroepen, dan uit andere deelen van het land. De geuite wensch om een betere regeling van de kostwinnersvergoedingen gaat enkel gepaard met de opmerking als zou het voor- komen, dat gezinsleden van de opgeroepenen in ontbering achterblijven. Dat zulke gevallen zich zouden voordoen, lijkt den Minister, hoe men overigens over de bedragen van de ver- goedingen moge denken, weinig aannemelijk. Wellicht is gedacht aan de allereerste periode na de buitengewone opkomst der dienstplichtigen, toen de uitkeeringen niet alle op tijd konden geschieden wegens vertra- ging in het verstrekken van de noodige gege- vens door de militaire commandanten aan de burgemeesters. Zoo spoedig mogelijk is daarin voorzien. Wat de bedragen van de vergoedingen be- treft, moge worden aangeteekend, dat te dien aanlzien reeds jaren lang een regeling gel- dende is, welke met een drietal grondslagen rekening houdt, n.l.: 1. als algemeen maximum geldt een bedrag van 2,50 voor elken dag verblijf in werke lijken dienst; 2. de vergoeding kan niet hooger zijn dan het bedrag der inkomsten, dat aan den per- soon, voor wien de dienstplichtige als kost- winner optreedt, tengevolge van het verblijf in werkelijken dienst wordt onttrokken; 3. de vergoeding mag evenmin hooger zijn dan het bedrag, dat vorenbedoelde persoon ter voorziening in voldoende middelen voor levens- onderhoud geacht kan worden noodig te heb ben boven het voile bedrag van alle inkom sten, waarover hij mogelijk nog kan beschik- ken tijdens het verblijf in werkelijken dienst van den dienstplichtige. Naar gemeend wordt zijn deze grondslagen nog altijd houdbaar. Toen in April j.l. een groot aantal dienst plichtigen onder de wapenen werd geroepen, zijn verscheidene schoolgebouwen in gebruik gevorderd, een vordering, welke te voren was voorbereid en waarin niet plotseling verande- ring kon worden gebracht. Aangezien het te voorzien was, dat de buitengewoon opgeroe penen geruimen tijd onder de wapenen zouden moeten blijven, heeft de Minister toen de omstandigheden zulks toelieten bevel gegeven om in gevallen, waarin als gevolg van de vordering van schoolgebouwen het onderwijs moest worden stopgezet, zoo spoe dig mogelijk op andere wijze in de legering te voorzien. Niet overal konden de scholen terstond worden ontruimd. Waar thans nog scholen in gebruik zijn, ondervindt. het onderwijs daarvan geen on- overkomelijk bezwaar, behoudens in 4 geval len. Deze gevallen zijn echter in onderzoek en verwacht mag worden, dat binnenkort een oplossing zal zijn gevonden. De luchtverd,ediging van particuliere bedrijven. Wat de bedenkingen tegen het stelsel van luchtverdediging van particuliere bedrijven betreft, merkte de Minister het volgende op: Aangezien de particuliere bedrijven bij de besteding hunner gelden tot dit doel worden voorgelicht door de militaire autoriteiten en de opstelling van het geschut op hun adviezen wordt bepaald, bestaat er een waarborg, dat het geschut een zoodanige opstelling zal ver- krijgen, dat in een bepaald rayon een goed georganiseerde luchtverdediging zal ontstaan, waarvan ook de minder kapitaalkrachtige bedrijven zullen profiteeren. Uiteraard zal echter met de belangen van hen, die de gelden bijeenbrachten, in de eerste plaats rekening worden gehouden. Dit kan echter moeilijk als een bezwaar tegen het systeem worden aan- gemerkt. De bedrijven toch, waar het hier om gaat zijn zooals reeds herhaaldelijk werd betoogd uitsluitend bedrijven wier bescherming niet tot de taak van den staat behoort. Wanneer er nu vele van deze bedrij ven bereid zijn iets te offeren voor him be scherming tegen het luchtgevaar, dan is dat niet alleen in het belang van die bedrijven zelf, maar tevens in dat van nevenliggende bedrijven en een voordeel uit een oogpunt van algemeene preventie. De omstandigheid dus, dat andere bedrijven minder aan htm lucht verdediging kunnen besteden, behoeft nog geen aanleiding te zijn om vorenbedoelde voordeelen niet te aanvaarden en kan daarom zeker geen grond opleveren om het systeem van luchtverdediging door particuliere bedrij ven te verwerpen. DE RIJKSFOSTSPAARBANK. Tegoed aan inieggers in 1938 gestegen met f 76.2 millioen. Blijkens het verslag van de Rijkspostspaar- bank over 1938 bedroeg in 1938 het aantal in- legginigen 2.996.283, tegen 2.788.038 in 1937, terwijl het bedrag dier inleggingen was 262.589.322 tegen 217.987.676. Zij vermeer- derden dus in aantal met 208.245 en in bedrag met f 44.601.646. Terugbetaald werd in 2.008.433 post en 202.850.309 of, na aftrek van de rente in den loop van het jaar uitbetaald bij geheele afbetaling van boekjes f 202.536.297, tegen in 1937 in 1.881.487 posten f 175.455.892. Ver- meehdering dus in aantal 126.996 en in bedrag 27.080.405. Aan rente werd goedgesohreven 16.481.468 (incl. de in den loop van het jaar uitbetaalde rente adi 314.012). Het tegoed der inieggers einde 1938 be droeg derhalive f 678.778.399, zijnde 76.210.197 meer dan einde 1937. Het aantal spaarbankboekjes vermeerderde met 55.489, waardoor er 31 December 1938 2.361.612 in omloop waren. Het aantal staatsschuldboekjes verminder- de in 1938 per saldo met 664 en daalde daar- door tot 15.894. Het nominale bedrag, ingeschreven op deze boekjes, vertminderde met 993.900 en daalde tot 24.049.500. Berekend naar den op 30 December geliden- den beurskoers hadden de titularissen van stoatsschuldlboekjes te vorderen f 23.568.510, tegen 24.166.881 eind 1937. De N. R. Crt. sdhrijft hlieromtrent Het verslag van de Rijikspostspaarbank over 1938 toont een verderen groei van deze in- stelling. Terwijl het aantal spaarhankhoek- jes met 55.489 tot 2.361.612 steeg, kon ook het tegoed der inieggers opndeuw vermeerde- ren en wel met 76.2 milloen tot bijna 678.8 millioen. Ongetwijfeld zijn er verschillende oorzaken, welke tot deze gunstige ontwikkeling hebhen geleid. In de eerste plaats dient in het oog gehouden te worden, dat een rente van 2.64 pet. voor beleggingen op korten termrjn zeer bevredigend is, vergeleken met het rende- ment, dat thans op kort loopende prima fond- sen gemaakt kan worden. Deze voor de tegenwoordige omstandigheden betrekkelijk hooge rente heeft dan ook tengevolge gehad, dat een gedeeJte van de inl'eggin'gen niet zoo zeer als zuiver de besparingen in den gebrui- kelijken zin van het woord, bescbouwd kun nen worden, maar veeleer als beleggingen, welke in de plaats1 getreden zijn van obligatie- beZit. Er is nog een factor, welke te dien aanzien waarschijnlijk niet zonder beteekenis is. Reeds geruimen tijd houden tal van beleggers reke ning met de mogelijklheid van een stijging van den rent'eivoet. Een dergelijke stijging zou nood'zakelijk een daling van de koersen der langdoopende obligaties tengevolge moeten he'blben. Dat deze verwaehting niet ongemo- tdveerd was, kan blijken uit de reactie van de 2V2 pet. N.W.S., welke fonds in nauwelijks meer dan een jaar met 20 punten is gedaald. De vrees voor een daling op de ofoligatie- markt, zal, naar men mag veronderstellen, verschillende beleggers ertoe gebracht heb ben, hun saldi hij de Rijkspostspaarbank te vergrooten. Tenslotte is er ook nog de geringe onder- nemingslust, welke steeds de neiging heeft, de saldi bij de spaarbamken te vergrooten. Het is daarom dan ook onjuist, uit een stij ging van het tegoed bij deze instellingen een vermeerdering van de welvaart af te leiden. Tijdens iedere depressie ziet men de saldi bij de spaanbanken toenemen, en ook thans kan dit verschijnsel waargenomen worden. Niet alleen in ons land is dit het geval, maar bijv. ook in Engeland en de Ver. Staten. Wanneer de winstmogielijkheden in handel en industrie grooter worden, en er dientengevolge meer kapitaal door het particuliere bedrijfsleven wordt gevraagd, verliest deize oorzaak ge- woonlijk haar kracht. DE OOLORADOKEVER. Op vragen van den beer De Marchant et d'Ansemlbourg (n.s.) betreffende ibestrijding van den Coloradokever luidende: Is de minister bereid, nu het iin zijn ant- wloord van 15 Mei op sclhrlftelijke vragen van het lid der Kamer den beer Droesen aange- konddgde wetsontwerp tot verhooging van het Xde hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939 met 350.000 Voor uitgaven ter bestrijding van den Coloradokever de Sta- ten-Gener'aal nog niet heeft bereikt en dat ontwerp derhalve vermoedelijk niet vddr het najaar tot wet zal kunnen- zijn verheven, in aflwachting daanvan de landfbouwers in de proVincies Noord-Brabant en Limlburg, die, mede in het belang van geheel Nederland voor het genoerode doel steeds grootere uitgaven moeten doen, onmidldellijk geheel of gedeelte- lijk voor de onkosten, door hen ter bestrijlding van den Ooloradoketver gemaakt, schadeloos te stellen? (heeft de Minister van Eoonomische Zaken geantwoord De vraag wordt ontkennend beantwoord. De aan te vragen gelden dienen voomamelijk om het spuitmateriaal kosteloos ter besohik- king te stellen, alsmede Voor het nemen van dieper ingrijpende maatregelen -ter plaatse, waar de aanwezigheid van den Coloradokever is vastgesteld en die met veel gtrooter zeker heid dan de algemeene toespuiting tot vemie- tiging van dien kever voeren. Het ligt niet in de bedoeling in de overige kosten, die uit de verplichting tot spuiten voortvloeien, bp te dragen. ,,REOHERCHEURS". De Minister van Justdtie brengt in het al gemeen politieblad het navolgende onder de aandacfht van de hoofden van plaatselijke politie Het komt voor, dat personen, die in dienst zijn van een particulier rechercheibureau, zich bij het instellen Van een ondenzoek betzij bij de politie, betzij ibij partidulieren legitimeeren door viertooning van een of ander bewijs, waarop zij worden aangeduid met de hoe- danigheid van ,,rechercheur". Het zal duide- lijk zijn, dat, voor zooveel de uitwerking op bet putoliek betreft, vertoon van een dergelijk stuk op een lijn staat met de misleidende be- wering: „Ik kom van de politie". Het pulbliek, dat veelal in dit opzicfat te goeder trouw is, komt daardioor in den waan te verkeeren, dat het te doen heeft met een poliitie-ambtenaar en verstrekt aan den parti- culieren recherdheur de verzochte inlich- tingen. Hoe wel ten ctvervloede wordt er nogm'aals op geweaen, dat dergelijke personen als par- ticulieren mioeten worden beschouwld en iedere politiiefbevoegdheiid missen, evenals iedere aan- spraak op vooriichting of medewerking van de zijide der politie of van het puibliek. EEN BELGISCHE >11 .JN TIJDEUJK ZONDER STROOM OP HET OOGENBLIK DAT 1200 MI JN UERKERS ONDER GEN GROND WAREN. De kabel, welke de electrische centraie van Luik verbindt met den transformator van de steenkolenmijn Limburg-Maasis Woensdag over de geheele lengte, 1500 meter, door brand vemield. De steenkolenmijn was hierdoor geheel van stroom verstoken en 1200 arbeiders bevonden zich werkeloos onder den grond. Nadat een nieuwe kabel was -gelegd tusschen de electrische centraie en de steenkolenmijn, is de electriciteitsvoorziening- bersteld en kon den alle werklieden, die zich in de mijn be vonden naar boven worden gebracht. MOREELE HERWAPENING IN DE VEREENIGDE STATEN. Verscheidene duizenden personen, die 25 landen vertegenwoordigen, hebben Woensdag deelgenomen aan de voorvergadering voor bet congres over moreele berwapening onder voorzitterschap van dr. Frank Buchman. Talrijke telegrammen waren ontvangen, o.m. van Roosevelt, Hoover, Henry Ford enz. In zijn telegram zegt Roosevelt, dat het pro gram tot moreele herwapening niet zal na- laten het gevaar van een gewapend conflict in de wereld te verminderen. „Om doeltreffend te zijn moet de moreele herwapening den steun van de geheele wereld ontvar.gen", aldus Roosevelt. Hoover zegt in zijn telegram o.m.: „Sinds jaren leeft de wereld in een atmosfeer van antagonisme. Het is van nu af aan onze plicht arbeids- terreinen te zoeken, waar een gemeenschap- pelijke actie vorm kan aannemen". Het wereldcongres over moreele herwape ning zal van 21 tot 31 dezer te Del Monte ge houden worden. DE RRIEVEN VAN KING HALL. Havas meldt uit Berlijn: De Engelschman King Hall, die duizenden brieven naar Duit- scbers beeft gezonden, blijft een eerste plaats innemen in de Duitscbe bladen. Met sensatio- neele opschriften kondigt de ,,Volkischer Beo- bachter" zijn lezers nieuwe onthullingen over King Hall aan. Het blad heeft een onderzoek ingesteld naar het vroegere journalistieke op- treden van den Engelschen dagbladschrijver en besluit dajiruit, dat hij een vijand van Duitschland is, die zich onder 'n vriendschap- pelijk mom aan het Duitsche volk voordoet. Het orgaan baseert deze meening vooral op het feit, dat King Hall in 1938 de vorming had bepleit van een kabinet ChurchillEden sir Archibald Sinclair. Het verwijt hem tevens uittreksels te hebben gepublieeerd uit Duit sche liederen, bestemd voor de jeugd, om te bewijzen, dat de Duitsche kinderen in een bar- baarsch militarisme worden opgevoed. Bij elke gelegenheid BLOEMWERK Vlooswijkstraat 27 - Tel. 276 - Terneuzen Iedere bestelling wordt met de grootst mogelijke zorg en correctheid uitgevoerd. EINDEXAMEN RIJKS HOOGERE BURGERSCHOGL. Bij bet van 18 t/m 21 Juli 1939 gehouden eindexamen slaagden: R. J. Dees, H. Hartog, H. A. M. de Meijer, L. J. de Regt, G. J. Ver- linde, F. A. v. d. Welle en J. Zeegers, alien te Terneuzen; Aa. Ja. van Fraaijenhove te Axel en W. Koster te Vogelwaarde. MTJLO-EXAMEN. Bij, het op 20 Juli te Goes gehouden Mulo- examen slaagide voor diploma A mej. A. Moes te Terneuzen. INSTTTUUT VOOR MUZIEKEXAMENS. Aan het Woensdag j.'l. gehouden examen door het Instituut voor muziekexamens onder voorzittersdhap van den heer M. Martin Lunssens,, eere-directeur van het Koninkiijk Mu zie k conse rtv a to rium te Gent, namen 4 leer- lingen van de muiziekleerares Fiek Schirris, te Terneuzen, deel. De uitslag was: Jopie 't Gilde, van Terneuzen, voorbereiden- de klaese piano, geslaagd met groote onder- scheilding, 51 punten. Kees v. d. Giessen, van Terneuzen, lagere graad le jaar piano, geslaagd met onderschei- ding, 47 punten. Fietje Galle, van Terneuzen, lagere graad, 2e jaar piano, geslaagd met ondersdheiding, 45 punten. Willem Wisse, van Zaamslag, lagere graad, 2e jaar, piano, geslaagd met oruderscheiding, 42 punten. MUZIEKSOHOOL TE TERNEUZEN. !Bij d'e op 17, 18 en 19 Juli j.l. gehouden orvergangsexamems aan bovengemelde muziek- sdhool werden de volgende leerlingen bevor- derd: Notenlezen en tlheorie. Bevorderd tot het 2e leerjaar: A. Boes, M. Brederode, H. Cohen Stuart (met lof), L. v. d. Eekihout, R. van Grembergen, C. Harms, D. Veribrugge, A. van de Wege, R. Zeylemaker; tot het 3e leerjaar: M. Annot, M. Fermont te Axel, H. Lindenbergh, E. Lootens te Axel, L. Maas, R. Pauwels te Axel, A. Stelling (met lof) en A. Vermast; tot het 4e leerjaar: K. van Dixfhoorn, E. van den Eekihout, C. Koster te Zaamslag, M. Lin- denlbergh en P. Scheele; tot het 5e leerjaar: D. Dieleman te Hbek, J. Koster, A. Mberman, B. Wisikerke, Fr. de Zeeuw, Suz. de Zeeuiw en K. Zeijlemaker; Geslaagd voor het eindexamen: J. van Puytvelde. Harmonie. Bevorderd tot het 3e leerjaar: J. van Puytvelde. Harmonium. Bevorderd tot het 3e leerjaar: C. Koster te Zaamslag en P. Scheele; tot het 6e leerjaar: D. Dieleman te Hoek. Piano. Bevorderd tot het 2e leerjaar: H. Lindenfbergh, M. Lindenbergh en A. Stelling; tot het 4e leerjaar; Fr. de Zeeuw en S. die Zeeuiw; tot het 5e leerjaar: J. Koster. Geslaagd Voor (het eindexamen: J. van Puy(velde (met lof). Viool. Bevorderd tot het 2e leerjaar: R. Pauwels te Axel en A. Vermast; tot het 3e leerjaar: M. Fermont te Axel; tot het 4e leerjaar: B. Wiskerke. De leerMngen achter wier naarn geen plaats- noam vermeld staat, wonen te Terneuzen. AFSCHEID VAN DEN HEER J. A. VAN ROMPU. Het college van Ged. Staten in zijn vroe gere samenstelling heeft gisterenavond in Brittannia te Vlissingen officieel afscheid genomen van den heer J. A. van Rompu als lid van het college, waarvan hij 44 jaar deel uitmaakte. AUTO TEGEN EEN LICHTPAAL GEBOTST. Hedenmiiddag reed Dr. Stevens met zijn auto op den weg langs den Westelijken kanaalanm in de richting van Terneuzen, toen, naibij de Hoeksche brug, vermoedielijik in een onlbewaakt oogeniblik de auto een wen ding maakte naar den waterkant. Gelukkig stonld ter plaatse juist een paal der electrische vardwijnen spoedig door een pot Bij alle Drogisten Ingez. Med. lichitgeleiddng, waar de auto met zoodanige kracht tegen botste, dat de paal afknapte en de auto aan die voorzijde emstig gehavend werd. Deize botsing voorkwam echter dat de auto in het water terecht kiwam. De bestuur- der, Dr. S., kwam er met wait pijn aan de knie van af, en moest met een andere gelegenheid huiswaarts keeren. De auto is met een kraanwagen weggesleept. MAOHINESCHRIJVEN. Voor het examen machineschrijven van het Insltiituut Rients Bait te Den Haag, diploma C (hoogste snelheid3dip'loma), slaagden dezer dagen de heeren F. Meij te Sluiskil en M. J. Heijnsdijk te Cadzand. NEUTRALE BOND VAN PERSONEEL IN DE VOEDIN GSBEDRIJVEN. J.l. Maandagavond werd alhier een ver- gadering gehouden van de afdeeling Terneu zen van bovengenoemden bond, die 1 Mei 1.1. is opgericht met aanvankelijk 5 leden, welk aantal thans is gestegen tot 25. De algemeene voorzitter van den Bond, de heer Holtrop, die reeds 40 jaar in de vakbeweging zit, zag, na van de toestanden kennis te hebben genomen, dat hier op het gebied der vakorganisatie in de voedingsbedrijVen een terrein geheel braak lag. Niet alleen gezellen, doch ook de patroons in het slagers- en in het bakkersfoedrijf wer den op 6 Juni 1.1. ter vergadering genoodigd. Het resultaat was niet bemoedigend. Men bleek niet veel voor bet organisatiewezen te gevoelen. Thans is er verbetering, want nu de heer Holtrop j.l. Maandag weer voor een vergadering der afdeeling optrad, is het al zoover, dat er voor de georganiseerden een in September te openen cursus op de lijst staat. Deze werd dOor den bondsvoorzitter uitvoerig besproken. Het zal een cursus zijn zoowel voor het vak'diploma als voor het middenstands- diploma en de kosten zullen laag zijn. De be- langhebbenden moeten wel bedenken, dat het bezit van een vakdiploma en een diploma voor handelskennis, in de toekomst voor hen onmisbaar is. Vervolgens besprak spreker de wet op het ver- en onverbindend maken van ondememersovereenkomsten, de werking en de strekking daarvan. Er zal geijverd worden om1 de arbeiders een behloorMjke rechtspositie te beizorgen en hen sociaal- en economisch in- zicht bij te brengen. De arbeider, zoowel als de patroon, moeten hun levenssappen uit de- zelfde bron putten. Hij besprak voorts de ge- weldige inzinking in de bedrijven in het cen trum des lands, met name in de hoofdstad en in de residentie, waarvan personeel met meer dan 35 dienstjaren door ontslag het slacht- offer wordt. Daar is gemfis aan samenwer- king. Hij vertrouwt, dat er in Terneuzen niet veel jaren zullen behoeven te verloopen, of het is hier veel verbeterd. Hij kan nu Zeeuwsch-Vlaanderen vertegenwoordigen in de Staatscommissie-Verschuur. Na nog aandacht te hebben gewijd aan het kleinbedHjf, dat volgens spr. groot is in het kleine en daardoor zichzelf gesmoord heeft, dankte hij1 voor de hem verleende aandacht. Nadat nog eenige vragen waren beantwoord sloot de voorzitter, de heer Louwerse, de ver gadering. LUXOR-THEATER. De pers schrijft over „Penny brengt uitkomst". „Wij zijn zoo langzamerband gewend aan bet figuurtje van Shirley Temple op het witte doek en dus aanvaarden wij het als vanzelf- sprekend, dat dit allerliefste kind telkens weer in andere films ons hart verovert (Haarlem's Dagblad.) ,,Er is veel en verrassend nieuws in deze jongste Shirley-film, in het bijzonder in de vlotheid van tempo, waarmee ons heel dit kinderfestijn geserveerd wordt.™ De pers schrijft over. (De Tel&graaf.) ,JWr. 'Moto's laatste kans". „Met Mr. Moto's laatste kans™ die deze week in Cineema Royal draait, is de span- nende serie films van dezen geheimzinnigen Mr. Moto op waardige wijze voortgezet. Het is nu eenmaal zoo, dat een draaiprent, die met behulp van Peter Lorre is tot stand gekomen, iemand van de eerste tot de laatste minuut in spanning houdt (Het Volk.) Peter Lorre is weer op zijn best. Als altijd wijkt de glimlach niet van zijn gezicnt, zelfs niet wanneer de verbluffendste gebeur- tenissen en er is weer zoo het een en ander aan het handje! zich rondom hem afspelen..."' De 6e Ned. Scheldevlucht 1939 zal worden gehouden op Zaterdag 5 Aug. a.s. vanaf het vliegveld Vlissingen. Vorig jaar vond de start plaats vanaf het vliegveld Haamstede en werd aan de vlucht deelgenomen door 5 sportvliegtuigen, 5 vbeg- tuigen van de L. V. A. Soesterberg en 2 vlieg- tuigen van de Rijksopleiding voor Verkeers- vliegers. De Zilveren Scheldemeeuw werd to^in "ewonnen door de beer Rollman uit Baarn op Pander-vliegtuig, type Multipro, terwijl de Zilveren Scheldebeker gewonnen werd door den heer Bik, leerling van de Rijksopleiding. nf

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1