„TE VEEL ETEN EEN VORM VAN HOOGVERRAAD". TERNEUZEN, 19 JULI 1939. WERKKAMP VOOR WERKLOOZEN TE OHAAM. AXEL V In goed ingelichte kringen in Londen wordt verklaard, dat deze ongelukkigen in eerste instantie slechts kimnen worden geholpen, wanneer voor hen in Polen tijdelijk kampen worden opgericht, waar zij kimnen verblijven tot verdere emigratie. NAAR AANLEIDING VAN DE RAMP VAN DE THETIS. Naar verschillende Engelsche bladen mel- den, heeft de admiraliteit besioten, dat voort- aan op den laatsten proeftocht van een duik boot geen personeel van de werf meer mee zal mogen gaan; behalve het marine-personeel zullen uitsluitend deskundige adviseurs nopens den bouw van duikbooten aanwezig mogen zijn. De eerste proeven met de Trident, een zus- tarschip van de Thetis, zijn uitgesteld van Zaterdag tot een dag in deze week om ambte- naren van de admiraliteit in de gelegenheid te stellen erbij tegenwoordig te zijn. Men zal beginnen met de Trident voor den tijd van twee uren onder te dompelen in een droog- dok. Daarbij zullen de boegdoppen, de lanceer- buizen, de luiken en het Davistoestel aan een nauwgezet onderzoek worden onderworpen. Bij deze proef zullen hoofdzakelijk menschen van de werf aan boord zijn. Gebeurt er eenig ongeluk, dan kan men het dok onmiddellijk leeg laten loopen. ZWIJG DE DICTATORS DOOD. In een rede te Middlesbrough heeft de arbei- dersafgevaardigde Alfred Edwards de pers verweten propaganda voor de dictaturen te maken. Hij zeide: „Indien de bladen gedu- rende zes maanden niet van de dictators zou- den spreken en zich in dien tijd bepaalden tot vraagstukken van nationaal belang, zouden, dat voorspel ik u, de dictators, vooral in Duitschland, hebben opgehouden te bestaan DE BRITSOHE STRIJDKRACHT. In een rede tot oud-militairen te Cambridge heeft admiraal Chatfield verklaard, dat ieder- een, die evenals in 1914 Engeland onderschat, een emstige fout maakt. De geheele wereld slaat Engeland met ver- wondering gade en vraagt zich af, of het nog' hetzelfde Engeland met denzelfden onover- winlijken geest is. De wereld mag gerust zijn. De jonge mannen die thans naar voren komen, zijn juist wat men zou wenschen en indien zij op den proef gesteld worden, zullen zij dezelf- de daden toonen, als Engeland in het verleden heeft getoond. De wereld heeft te dikwijls het Britsche ras miskend. Zij deed dit 25 jaar geleden en spreker verklaarde te hopen, dat zij niet in een herhaling van deze fout zal vervallen. SOVJET-RUSLAND LEGT JAPANSCH PROTEST NAAST ZICH NEER. De ambassadeur van Japan heeft op 16 Juli een stap gedaan bij den Russischen adjunct- commissaris van buitenlandsche zaken. Hij bracht daarbij vraagstukken ter sprake, ver- band houdende met onwettige activiteit in de petroleum- en steenkoolconcessies van Sacha- lin en betwiste daarbij de beslissingen van Sovjet-Russische rechtsorganen. De ambas sadeur van Japan eischte ten laatste op 18 Juli antwoord. Op 17 Juli heeft de adjunct-commissaris de nota aan den ambassadeur teruggezonden en daarbij te kennen gegeven, dat, aangezien het document bedreigingen inhield, het karakter had van een ultimatum en daar het commis- sariaat het niet mogelijk adhtte, dat te aan- vaarden, zond het hetzelve terug zonder het te hebben onderzocht. EEN ..MUSSOLINI"-STATION TE BERLIJN. Hitler heeft den Italiaans'chen minister van cultuur, Alfieri, bij de opening van de kunst- tentoonstelling te Munchen medegedeeld, dat in de nabijheid van het station ,,Heerstrasse" te Berlijn, waar de duce bij zijn bezoek aan Berlijn is aangekomen, een nieuw represen- tatief station voor aankomst en vertrek bij alle hooge staatsbezoeken gebouwd zal wor den. Dit station zal ,,Mussolini"-station heeten. Het Adolf Hitler-plein zal Mussolini- plein gaan heeten en de straat tusschen plein en station Mussolini-straat. FORSTER TE DANTZIG TERUGGEKEERD. Naar Reuter uit Dantzig meldt, is gouw- leider Fdrster van zijn bezoek aan Berchtes- gaden teruggekeerd. Naar verluidt heeft hiji den Fuhrer in goede stemming aangetroffen. Hitler zou verklaard hebben dat naar zijn meening het probleean Dantzig tusschen Duitschland en Polen kan worden geregeld door middel van onderhan- delingen, indien geen interventie van buiten- af komt. Verder wordt gemeld, dat de militaire voor- bereiding in Dantzig voortgaat, daar het pro- bleem als dringend wordt beschouwd. Voor het oogenblik is evenwel het zenden van wapens naar de vrijestad gestaakt. OngeVeer vijftig oudere leden van het poli- tiecorps van Dantzig zijn gearresteerd, waar- om is niet bekend. Het nieuwe nationaal-socialistische radio- station Hagelsberg, op den gelijknamigen heuvel bij Dantzig, is thans in gebruik ge steld. De zender is zoo kraehtig, dat men te Dantzig met den ,,volks-ontvanger" geen bui tenlandsche stations meer kan hooren. DE TWEEDE VLl.CHT VAN DE BRITSCHE BOMMENWERPERS. De tweede oefeningsvlucht van de Britsche bommenwerpers boven Frankrijk, die tot Marseille zal gaan, zal waarschijnlijk binnen eenige dagen plaats vinden. De staven van de beide landen voeren nog besprekingen voor een preciese regeling. Aan deze oefening zul len 120 tot 150 zware en lichte bommenwer pers deelnemen. Voor het meerendeel zullen zij uit de Midlands en van vliegvelden in het Oosten van Engeland vertrekken. De zware bommenwerpers van het type Wellington en Hampden moeten het 2240 kilometer lange parcours met een gemiddelde snelheid van 325 kilometer per uur afleggen. De bemanningen van de vliegtuigen weten nog niet, wanneer zij zullen moeten vertrekken. Dit zal eerst vlak voor het vertrek worden bekend gemaakt om de oefening zoo doeltreffend mogelijk te maken. DE RAMP VAN DE THETIS. Het hof van onderzoek naar de ramp van de Thetis heeft Maandag kapitein Hart ge- hoord, den chef van den reddingsdienst van de Mersy, die meedeelde, dat hij zich verzet had tegen het plan van kapitein ter zee Ni cholson om een gat te boren in den achter- steven van de duikboot. Hij was bereid zulks te doen op gezag van kolonel Nicholson, doch wees alle verantwoordelijkheid ervoor van de hand, omdat naar zijn meening de kansen op welslagen een op honderd waren. Hij was bang de duikboot geheel te verspelen. Zooals men weet, is de duikboot, nadat een van de lijnen, die men om het achterschip had ge- bracht, nadat dit was omgezwaaid, gebroken was, in de diepte gezonken zoodat dit plan, het i plan, dat kolonel Oram uit de duikboot mee naar de oppervlakte had gebracht toch niet ten uitvoer is kunnen worden ge bracht. Kapitein Bart merkte nog op, dat uit het zinken van het achterschip blijkt, dat de duikboot, toen het voorschip op den grond steunde en het achterschip omhoog stak, nog meer water moet hebben gemaakt. Trouwens, Hart had opgemerkt, dat er van het oogen blik, dat hij het eerst langszij van de duik boot kwam, omstreeks acht uur 's ochtends, voortdurend lucht uit de boot ontsnapte, van- waar wist hij niet. Eerst dacht hij, dat het was uit de Daviskamer, maar dat schijnt toch niet het geval te zijn geweest. Een van de advocaten stelde aan kapitein Hart de vraag, of het niet wenschelijk was om bij een duikproef van een duikboot te zor- gen van den beginne af met het noodige ber- gingsmateriaal aanwezig te zijn. De voorzitter van het hof kwam hiertegen op. Men plaatst ook geen staf van dokters en verplegers bij een kanon dat zijn eerste schot lost, omdat het weleens gebeurd is, dat zoo'n kanon uit elkaar sprong. Ook de man, die getracht had een mangat in het achterschip open te maken, toen dit nog boVen water uitstak, en die zich in een gevaarlijke positie op het achterschip had be- vonden, toen dit rondzwaaide, werd nog ge- hoord en moest een compliment in ontvangst nemen voor de onversehrokken wijze, waarop hij getracht had de menschen van de duikboot hulp te bieden. Hij deelde nog eens mede, dat hij met hamerslagen getracht had verbinding te krijgen met de menschen in de boot, doch dat er op zijn seinen niet was geantwoord. Wei had hij hooren hameren in de Thetis, voordat Arnold en Shaw naar boven kwamen en ook nog wel later, maar dat waren geen seinen geweest. Ook had hij, nadat Arnold en Shaw boven waren gekomen, nog een paar keer luchtbellen op zien stijgen, maar zooals men weet, is er niemand meer met het Davis toestel boven gekomen. OYER LEG INZAKE DANTZIG. De optimisten hebben, schrijft de N. R. Crt., Dinsdag reden tot juichen gehad. Zij kunnen meenen enkele duidelijke teekenen te zien, dat om Dantzig geen oorlog zal worden ont- ketend. Natuurlijk is hun waarde betrekke- lijk, omdat zij met stemmingen samenhangen. Maar het is altijd prettig van eenig optimisme te kunnen getuigen. In zijn verklaring betreffende Dantzig in het Lagerhuis heeft Chamberlain reeds duide- lijk gezinspeeld op de mogelijkheid van een minnelijke schikking. Van Duitsche en Pool- sche zijde is toen bekend gemaakt, dat er geen sprake was van loopende onderhandelin- gen. Dat kon zonder twrjfel juist zijn, maar bewees op zichzelf niets. Het feit, dat geen onderhandelingen hebben plaats gevonden wil immers niet zeggen, dat die onderhandelingen niet zullen plaats vinden. En daar gaat het ten slotte maar om. Na de rede van Chamberlain zijn er in Polen en Duitschland geinspireerde persstem- men opgegaan, welke op voorzichtige wijze een pleidooi ten gunste van besprekingen leverden. Op het eerste artikel van Poolsche zijde heeft de Frankfurter Zeitung geant woord en men zou kunnen zeggen, dat op deze wijze een informeele discussie reeds begonnen is Natuurlijk moet men zich deze eerste discussie niet al te vriendelijk voorstellen, maar er is toch een opmerkelijke toon te be- luisteren. Weliswaar is de Frankfurter Zei tung nooit zoo fel tegen Engeland geweest als andere bladen, maar dat het blad den zoo verguisden Chamberlain gelijk geeft, waar deze zegt, dat een regeling van de Poolsch- Duitsche betrekkingen slechts nuttig kan zijn voor Dantzig, is opmerkelijk. En het treft den lezer al evenzeer te lezen, dat het Pool sche achterland voor Dantzig essentieel is voor de ontwikkeling en dat het even belang- rijk is, dat de Polen hun betrekkingen met Duitschland regelen in een zoo vriendschap- pelijk mogelijken geest. Het lot, zoo heet het dan, heeft een moeilijk probleem tusschen beide volken doen ontstaan. Dat klinkt dus wel heel anders dan de felle bewoordingen over mishandeling, waarmede men den laat sten tijd bediend werd. Het lot is immers iets, dat een soort toevalligheid in zich draagt, iets waarvan men zou kunnen zeggen, dat het nu ook weer niet heelemaal de schuld van de Polen is (van Duitsch standpunt ge- zien dan).' Nu moet men weer niet meenen, dat de partijen het eens zijn. Zij staan integendeel nog even ver van elkaar. De Polen zeggen, dat Dantzig Poolsch moet blijVen wat de in- vloedssfeer betreft, de Duitschers daaren- tegen stellen voorop, dat Polen iets op moet geven, dat het ten onrechte in Versailles werd toegekend." In de feitelijke situatie is dus niets veranderd, maar de beide partijen spre ken over elkaar in een wat beschaafder taal. Hetgeen tegenwoordig ook al als winstpunt wordt geboekt. In ieder geVal heeft deze verandering van toon ten zeerste de aandacht getrokken van de in Berlijn wonende diplomaten en dezen zijn daaruit ijlings de conclusie gaan trekken, dat er kans op bemiddeling is. Hoe deze er dan uit zou zien, is slechts het voorwerp van gissingen, aan welker betrouwbaarheid moet worden getwijfeld. Men krijgt wel den in- druk, dat op de feiten vooruit wordt geloopen als gevolg van een vlaag van optimisme. Im mers, dat de Duitschers Dantzig slechts als onderdeel van een grooter vraagstuk zien, is niet van vandaag of gisteren. Dantzig is slechts een bescheiden onderdeel, al is daar dan de aandacht zoo sterk op gevallen. 'Intusschen zou Forster, als men de berich- ten daaromtrent mag gelooven, met vreed- zame instructies uit Berchtesgaden zijn terug gekeerd. De bedoeling zou voorloopig het zoeken naar een vreedzame oplossing zijn. Als de Duitschers inderdaad zoeken naar een minnelijke schikking, zou er veel voor te zeg gen zijn, dat zij door verschillende maatrege- len althans voorloopig de spanning wat ver- minderen. De mensch is van nature niet ge- neigd te onderhandelen, als hem een vuist on der den neus geduwd wordt. Als men toch niet van plan is in de eerste weken eenig ge- wapend conflict te ontketenen -en dat is men in Duitschland zeker niet dan kan men gemakkelijk nog eens een poging wagen met een vriendelijk gebaar. Mislukt dat, dan is er reden te meer om de bevolking te over- tuigen van de noodzakelijkheid van een andere oplossing. Overigens moet men niet meenen, dat deze optimistische klanken ook met een vermin- dering van de militaire voorbereidingen ge- paard gaan. In Duitschland is men nu verder dan in September, terwijl aan den anderen kant de gezamelijke oefeningen van de Engel sche en Fransche luchtmachten en het op- roepen van reservisten in een grootere mate dan tot dusverre het geval was ook maat- regelen zijn van tot dusverre ongekenden om- vang. Alleen in Dantzig zouden de maatrege- len minder worden. Dat kan ook gemakke lijk, omdat het daartoe slechts noodzakelijk is wat beter te kijken. De Dantzigers ontken- nen niet, dat er wapens gesmokkeld worden, maar van de vele geagiteerde berichten van de laatste weken, welke den lezer den indruk moeten geven, dat Dantzig een en al militair is, komt maar weinig met de waarheid over- een. Betrouwbare waamemers rapporteeren, dat de stemming in Dantzig zeer kalm is en eerder gedrukt mag worden genoemd. Want de Dantzigers voelen, dat zij als slachtoffer nummer edn zullen fungeeren, als het ooit tot veobten moeht komen. Daarentegen is de stemming in Gdynia een ware oorlogsstem- ming. In dit opzicht valt de zaak te vergelij- ken met den toestand in Tsjecho-Slowakije in het midden van het vorig jaar, toen de stem ming bij de Sudetenduitschers ook allengs stiller werd, terwijl de Tsjechen zich steeds luider weerden. Men behoeft dus aan deze op- gewonden stemming, welke uiteraard gepaard gaat met een opgewonden berichtgeving, gee- nerlei speciale beteekenis toe te kennen. Wat minder rumoer is echter bijzonder aangenaam en daarom doet de kalmeering van de Duitsche conversatietoon weldadig aan. Het groote publiek kan daardoor worden teruggebracht van zijn oorlogspsychose. Men heeft als het noodig mocht zijn, wat niet zeker is, nog tijd genoeg om er weer in te komen. WORDT HITLER STAATSPRESIDENT VAN DANTZIG? Havas meldt uil LondenDe diplomatieke redacteur van de News Chronicle verklaart uit gematigde en zeer goed ingelichte Duit sche bron te hebben vernomen, dat Hitler zich tot staatspresident van Dantzig zou kunnen laten verkiezen. Hij1 is reeds eerder eereburger der vrije stad en het zou voor de Poolsche en ook voor iedere andere regeering moeilijk zijn wat dan ook te doen om deze verkiezing te verhinde- ren. Het conflict zou don veeleer op juridische in plaats van op militaire basis worden ge bracht. Volgens den correspondent van het blad te Warschau zou na het bezoek van Forster aan Hitler binnenkort nieuwe kracht worden gezet achter de eischen ten aanzien van Dantzig. Drie decreten in voorbereiding De Senaat van de vrije stad zou reeds de drie volgende decreten voorbere'iden !le. een proclamatie, waarin de wensch der nat.-soc. en de bevolking van Dantzig wordt tot uitdrukking gebracht bij het rijk te wor den ingelijfd. 2e. Een decreet waarbij Hitler wordt ge- vraagd de aansluiting van Dantzig bij, Oost- Pruisen te verordenen onder den naam ,,Noordgouw". 3e. Een decreet, waarbij de Polen in Dant zig al hun burgerrechten worden ontnomen en waarbij uit de vrije stad alle Polen wor den gezet, die er na 1900 zijn aangekomen. Hitler zou deze verklaringen hebben goed- gekeurd. Dr. Wirz, lid van de nationaal-socialistische commissie voor de volksgezondheid, heeft eritiek geoefend op de ,,neiging van het geheele Duitsche volk te veel te eten, in het bijzonder vleesch en vet". Hij zeide: ,,Elke Duitscher, die door onmatig eten bijdraagt tot verbreeding van de kloof tusschen productie en consumptie, brengt de behoorlijke voeding van het geheele volk in gevaar. Voortdurend te veel eten schaadt dus niet alleen de gezond- heid, maar moet noodzakelijk een soort van hoogverraad zijn." CANDIDAAT IN DE NATUUR- EN GENEESKUNDIGE WETENSCHAPPEN. Aan de Universiteit te Gent is geslaagd voor de tweede proef van candidaat in de natuur- en geneeskundige wetenschappen met onderscheiding de heer F. van den Bossche te Terneuzen. MULO-EXAMENS. Bij de te Goes gehouden examens voor het Mulo- diploma, slaagde voor het Aanvullings- examen A. de Jonge te Zaamslag. EINDEXAMEN M. T. S. Te Heerlen slaagde voor het diploma M.T.S., afdeeling (Bouwkunde, de heer J. de Waal te Hontenisse. EXAMEN DIRECTE BELA STINGEN. Bij het laatst gehouden examen voor adj.- commies der Directe Belastingen enz., slaag- den voor onderdeel I de heeren F. Blaas en C. A. Hoi, beiden Rijksklerk ter inspectie Directe Belastingen te Terneuzen. Voor het geheele examen (I en H) slaagde de heer C. Jongepier, Rijksklerk ten ontvang- kantore te Terneuzen. PONY MET KAR TE WATER. Van morgen begon de pony gespannen voor de kar van den kweeker gmallegange alhier, staande bij het veilingsgebouw aan den middenkanaalarm achterwaarts te deinzen en dreigde daardoor te water te geraken. De moeite die de begeleider en omstanders aan- wenden om het dier voorwaarts te doen gaan waren vergeefs, dit moest en zou het achter waarts dcen, zoodat het met den met 700 Kg. aardappelen en groenten beladen kar van het talud gleed en in het kanaal terecht kwam. Het dier zwom daarop met de kar achter zich naar de overzijde van het kanaal en keerde ook van daar weer naar deze zijde van het kanaal terug. Mien is toen met een roeiboot er bij gekomen en heeft de strengen los ge- sneden, waardoor de pony van den wagen vrij kwam en langs den trap voor de Klaassen- straat op den kant kon worden geholpen. Daama is ook de wagen met de lading op het droge gehaald. Alles is dus met beschadiging van het tuig afgeloopen. ZEILJAOHTJE IN GEVAAR. Maandagmiddag geraakte het zeiljachtje ,,Schuimkop" uit Woubrugge op de Wester- schelde ter hoogte van Ellewoutsdijk, in groot geVaar, doordat het roer brak. De gebroeders Huijzen te Ellewoutsdijk slaagden er in het scheepje behouden de haven aldaar binnen te brengen. (De Z.) SLAGERS V AKTENTOONSTELLIN G. Maandag j.l. is hier aangevangen het exa men voor de deelnemers aan den cursus voor het Slagersvakonderwijls, ter verkrijging van het diploma voor vakbekwaamheid ingevolge de Vestigingswet voor het kleinbedrijf. De commissie aohtte het, in verband met de pro paganda voor het slagersbedrijf een goede ge legenheid, de werkstukken der cursisten ten- toon te stellen, terwijl deelnemers aan vroe- gere cursussen in garneeren enz. waren uit- genoodigd ter opluistering eveneens werk stukken in te zenden. Deze tentoonstelling werd gehouden in „Ons Huis" aan de Markt. Bij de vroegere tentoonstellingen was reeds gebleken, dat er in zake garneeren en dtalee- ren op slagersgebied veel te bereiken valt. Ook thans waren daar weer verschillende werkstukken samengebracht, die er zeer appe tijtelijk uitzagen en den vervaardigers alle eer aandeden. Bij de opening der tentoonstelling was o.m. tegenwoordig een afvaardiging der Kamer van Koophandel en Fabrieken, de keurings veearts de heer Brons, en de voorzitter van den Neutralen Bond van personeel in de Voe- dingsbedrijven, de heer Holtrop. De tentoonstelling werd namens de Com missie van Bijstand voor het Slagersvakonder- wijs, den heer Jac. van Es, geopend, die de aanwezigen verwelkomde en het doel der tentoonstelling uiteenzette. Na hem werd van belangstelling in het hier verrichtte werk betuigd door den heer H. van der Zwaag, als vertegenwoordiger der Ver- eeniging voor Slagersvakonderwijs te Utrecht. De heer H. de Meijer, voorzitter der com missie voor de uitvoering der Vestigingswet uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken, heeft met belangstelling gezien, wat door de slagers op het gebied van hun vak is verricht, doch was in het bijzonder getroffen door den collegialen omgang der vakgenooten. Zij be- hooren ook in elkaar niet te zien concurren- ten, doch collega's en door eendrachtig samen- werken hun vak op hooger peil trachten te brengen. De heer Holtrop, die ten slotte het woord verkreeg, had zich, toen hij met de gezellen in de Voedingsbedrijven te Terneuzen con tact kreeg, voorgesteld, dat hier een cursus voor slagersvakopleiding behoorde te komen. Hij was verrast, te vernemen, dat de patroons hier reeds waren voorgegaan en door hun initiatief cursussen voor vakopleiding zijn ge houden. Het stond er in de laatste jaren met het slagersbedrijf niet gunstig voor. Door de Vestigingswet kan daarin verbetering komen, maar bovendien zal er in het vak ook weder- zijdsche waardeering moeten ontstaan tus schen patroon en gezellen. Hij sprak zijn beste Wenschen uit voor het welslagen der tentoon stelling en van den cursus. Hierop kon worden overgegaan tot het be- zichtigen der tentoongestelde werkstukken. Door de jury, bestaande uit de heeren Z. van der Zwaag te Utrecht, Van Driessen te Venlo en J. de Rijcke te Middelburg, werden aan inzenders de volgende prijzen toegekend. Groep I. Versch vleesch. le prijs H. Kras te Sas van Gent; 2e prijs Jannis Marsilje; eerv. vermelding Jac. van Es. Groep H. Bereid vleesch. le pr. Jan Mar silje; 2e pr. Jannis Marsilje; eerv. verm. Fr. Rademakers. Groep m. Sierwerk. le pr. E. Ivens te Kloosterzande2e pr. H. Kras te Sas van Gent. Groep IV. Worstsoorten. le pr. H. Kras te Sas van Gent; 2e pr. Jac. van Es; eerv. verm. Firma E. A. IJsebaert en Emile Vael te St. Jansteen. De bekroonden bij wier naam geen woon- plaats is vermeld, wonen te Terneuzen. Het ministerie van Sociale Zaken heeft goedgekeurd, dat verschillende werkkampen gedurende Augustus worden opengesteld voor oudere werkloozen. Het werkkamp te Chaam zal van 31 Juli tot 21 October geopend1 zijn voor jeugdige werkloozen van 16 tot 24 jaar uit de Zuidelijke provincien. Jeugdige werk loozen uit Zeeand moeten zich voor 28 Juli melden bij den secretaris van het Provinciaal Comite, den heer J. Dorier te Middelburg. BETONNEN ZUILEN KEEREN DE ZEE. Omtrent dit werk, een vinding van een vroegeren stadgenoot, de heer L. G. van Breen, schrijft de correspondent van het Han- delsblad te Umuiden: De havenhoofden van IJmuiden zijn in zekeren zin zorgenkinderen van Waterstaat. Deze ver in zee Stekende steenen gevaarten staan voortdurend aan vernieling bloot, waar bij alle elementen om strijd trachten dit men- schenwerk te vernietigen. Iederen zomer weer moeten uitgebreide en kostbare herstel- lingen worden uitgevoerd. Thans wordt een vinding van den technischen ambtenaar, de heer L. G. van Breen, in practijk gebracht, die ongetwijfeld in de toekomst een groote kosten- besparing zal beteekenen. Deze vinding bestaat uit een veel betere beveiliging van de hoofden tegen het zeewater door middel van geheel nieuwe bestortings- blokken. Uitgaande van het standpunt, dat de golfkracht moest worden gebroken stortte men tot dusverre aan de buitenzijde van de hoofden groote blokken beton, die schots en scheef kwamen te liggen, op en over elkaar. Ieder die wel eens op de havenhoofden gewan- deld heeft kent deze fantastische betonstape- lingen. Deze blokken-bestorting eischte evenwel een geweldig onderhoud. Niet alleen dat nu en dan een blok op of over het hoofd werd geslagen, ook wanneer ze ongeveer op hun plaats bleven moest het aantal steeds worden aangevuld. De oorzaak hiervan was de onregelmatigheid in de opstelling. De blok ken werden niet „geplaatst", maar letterlijk ,,gestort"; het gevolg was, dat een aller- minst aaneengesloten bescherming ontstond. De zee ging bij storm hiertusschen op een vreeselijke manier te keer, lichtte soms de groote brokken liefst twintig ton zwaar op en wierp ze weer tusschen de andere. Het gevolg hiervan was, dat het eene betonblok langs het andere schuurde en soms bleef van een vierkant stuk slechts een eivormig afge- slepen blokje over. Bovendien warrelde het water het zand tusschen de steenen op, zoo dat deze wegzakten; dikwijls ook sleurde een golf een blok mee naar de diepte. En dan spreken we nog niet eens van de schade welke de betonblokken toebrachten aan de hoofden zelf, wanneer ze daar met groote kracht tegen aan gesmeten werden. De heer Van Breen zocht dus naar een mid- del om deze schadelijke invloeden te beperken en kwam daarbij allereerst tot de conclu3ie, dat de blokken zwaarder moesten worden en een aaneengesloten verdediging dienden te vormen. Hierbij stond hij echter al dadelijk voor een groote moeilijkheid, want de stoom- kranen, die de blokken op hun plaats moesten brengen, hadden niet de capaciteiten om zwaardere lasten te verplaatsen. Bovendien is bun vlucht niet groot genoeg om ook op eenigen afstand van het hoofd een regelmatige rij te doen ontstaan. Aanschaffing van nieuwe kranen zou tweemaal dertigduizend gulden kosten! Toen ontwierp de technische ambtenaar een geheel nieuw systeem. De blokken die tot dusverre op een plek in de duinen moesten worden gegoten, zouden ter plaatse worden gereed gemaakt. Een houten bekisting, zooals gewoonlijk bij betonwerk gebruikt wordt, kon men hier echter niet gebruiken. Het was immers de bedoeling een aaneengesloten, on- wrikbare rij blokken te krijgen en de tusschen- ruimten moesten dus zoo volkomen mogelijk worden opgevuld. Bovendien was het moeilijk op den onregel- matigen ondergrond van ten deele verzakte rechthoekige blokken een bekisting neer te zetten. De heer Van Breen nam hierom zijn toevlucht tot een geweldigen juten zak als vorm. Hierin moet de beton worden gegoten waarna het blok rond werd en belangrijk hooger dan de diameter groot was. Een paar van deze betonnen zuilen stonden reeds eenigen tijd tusschen de andere blokken en daar ze goed bleken te voldoen is men dezer dagen begormen den geheelen kop van de Zuiderpier op deze wijze te voorzien. Een hecht aaneengesloten rij krijgt men thans op waarlijk ingenieuze wijze, dank zij de soepel heid van den canvas-vorm. Op een kleinen afstand van elkaar worden namelijk twee ,,pilaren" gegoten en zijn deze gereed, dan wordt er tusschen een nieuwe zak gehangen.i Deze zak kan echter door den weerstand aan beide zijden niet tot haar voile breedte uit- zetten en puilt daardoor om de reeds geplaat- ste zuilen heen. Op deze wijze krijgt men een buitengewoon hechte bestorting, die wanneer zij eenmaal geheel gereed is een groote ver betering zal beteekenen. Het blijft namelijk niet bij een rij blokken vlak langs de pieren, maar op dezelfde wijze worden daarbuiten, iets lager, weer blokken gegoten, die in elkaar en in de eerste rij grij- pen. De golven krijgen dan een soort dijks- beloop tegeno'ver zich, waarop zij dood moeten loopen en dat niet te verwikken valt. Het spreekt vanzelf, dat dit een kolossaal werk is. Iedere ,,zak" beton heeft een gewicht van der- tig ton, dus heel wat meer dan de oorspronke- lijke blokken, die varieerden van tien tot twintig ton. Bovendien is de verhouding van hoogte en grondvlak veel gunstiger. Al raakt een blok onderspoeld, dan nog zou het niet opgetild kunnen worden, omdat het water een te klein aangrijpingsvlak heeft in verhouding tot het totale gewicht. Groote besparing. De door deze wijze van werken verkregen besparing loopt in de duizenden, ook nog af- gezien van de nieuwe kranen, die thans niet behoeven te worden aangeschaft. Allerlei zware hulpwerktuigen immers, die slechts en kele weken per jaar werden gebruikt voor het vervaardigen van de blokken op het werk- terrein en voor het vervoer naar de hoofden, kunnen nu vervallen. Speciaal voor de Noor- derpipr telt dit zwaar, omdat het werkterrein aan de zuidzijde ligt en dus locomtieven betonblokken, etc. per schip naar den overkant moesten worden gebracht. Allerlei minder kostbare, maar niettemin bezwarende uit- gaven voor onderhoud van kraansporen, af- rastering van terrein, onderhoud van loodsen e.d. vervallen thans eveneens. Hiertegenover staat, dat het noodig zal zijn een speciaal voor dit werk geconstrueerden betonmolen aan te schaffen benevens de canvas zakken. Dit valt echter in het niet tegenover de bespa- ringen. [Eenige kleine werkzaamheden zullen nog verricht moeten worden voor beide hoofden geheel van de nieuwe blokken kunnfen worden Voorzien. Er liggen namelijk vrij wat oude betonblokken tusschen de pieren; in den loop der jaren zijn deze met stormweer als kiezel- tjes opgenomen en aan de binnenzijde gede- poneerd. Deze blokken belemmeren thans het aanleggen van dekschuiten bij het hoofd. Er zal trotyl aan te pas moeten komen om deze obstakels uit den weg te ruimen. Aan het werken met explosiemiddelen zijn we hier echter al gewend geraakt. Nadat de rumoerige zee geruimen tijd het werken op de hoofden onmogelijk had ge maakt, schiet men thans flink op. Dat moet ook, want de zomer is maar kort en v6or de herfst komt met z'n stormen moet een be langrijk dee-1 van de hoofden voorzien wezen van de nieuwe bestortingsblokken. Nadat Neptunus vele jaren genoeglijk met de te lichte blokken heeft kunnen kegelen krijgt hij thans een muur voor zich, waarop hij voor loopig zijn drietand wel bot zal stooten. DR. J. C. REMIJNSE. Het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij heeft benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de Sociale Geneeskunde aan de Utrechtsche uni versiteit, Dr. J. C. Remijnse te Rotterdam. J. C. Remijnse is geboren te Goes in 1878. Hij bezocht het gymnasium te Middelburg en studeerde van 1897 tot 1904 te Utrecht, waar hij tot arts werd bevorderd. Reeds den len Januari 1905 werd hij benoemd tot assistent der heelkundige kliniek onder prof. Narath, waarin hij1 werkzaam bleef tot 1919, terwijl hij in 1914 onder prof. Lameris den titel van professor had verkregen. In 1910 vestigde hij zich tevens als practi- seerend chirurg te Utrecht. Den len Novem ber trad hij in dienst als heelmeester bij het gemeentelijk ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam, welke functie hij aan het eind van dit jaar zal neerleggen. (De Z.) GRIEKSOH SCHIP MET JOODSCHE VLIJOHTELINGEN TE VLISSINGEN. Het Grieksche onder Panameesche vlag varende stoomschip ,,Dora" aan boord waar van zich circa 500 Joodsche vluchtelingen be- vinden, is, schrijft de Midd. Crt., Dinsdag- morgen, komende van Antwerpen op de reede van Vlissingen aangekomen, waar het schip ten anker is gegaan om te wachten op orders. Hoewel men beweert, dat het schip bestemd is voor Siam, wordt daaraan weinig geloof ge- schonken. Er hangt ook om dit schip met zijn menschelijke lading een waas van geheim- zinnigheid. Deze indruk werd bevestigd toen wij naar het schip voeren om eens een kijkje te nemen en zoo mogelijk contact met de op- varenden te krijgen. Ter plaatse gearriveerd zagen wij 't ruim 1600 ton metende schip onder stoom liggen terwijl de bemanning, ge holpen door de passagiers ijverig doende was met het oefenen met de reddingbooten. Deze oefeningen gingen vrij primitief in zijn werk. Het kostte heel wat tijd en moeite om een boot te strijken waarbij deze boot dan nog niet eens met menschen was bezet. De red dingbooten maakten allerminst een betrouw- baren indruk. Zij waren geheel verveloos, zoo dat men zich afvraagt hoe het moet gaan wanneer het eens bar.re werkelijkheid mocht worden. Over het voor- en achterdek waren groote zeilen gespannen en daaronder zagen wij de Joodsche vluchtelingen bivakkeeren. Op het voordek stonden eenige runderen, waamaast eveneens in stroo, mannen en vrouwen door elkaar krioelden. Verschillende vrouwen waren bezig met het dek schrobben, andere weer met eten schoon- maken. Niet zoodra kreeg men echter de fotografen op ons schip in zicht, of de vluch telingen weken schuw terug en verborgen zich. Met ontzetting vraagt men zich af wat of het lot van deze menschen thans zal zijn. Tevergeefs hebben wij getracht eenig con tact met bemanning of passagiers te krijgen. Allen bewaarden het diepste stilzwijgen en het werd ons duidelijk gemaakt, dat men aller minst prijs op ons bezoek stelde. Bovengenoemd schip had uit Amsterdam 298 Joodsche vluchtelingen en uit Antwerpen 165 aan boord. Volgens een bericht in het ,,Handelsbl-ad" zou het naar Bangkok vertrekken. Met onze oudjes naar Knocke. Reeds 9 maal heeft nu een jaarlijksohe tocht met onze ouden van dagen plaats gehad en van deze 9 autoreizen slaat Knocke met 5 op zijn naam wel het record, daar ook gisteren rond het middaguur in de Prins Hendrik- straat weer alles startklaar stond voor een nieuwe tocht daarheen. En ook ditmaal had het startsein voor de 34 auto's, die deelnamen aan den „tour de Knocke" plaats onder ideale weersomstandig- heden. Daar ook de weg naar dit Belgische

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2