Landbouwberichten Gemengde Berichten EEN ONDENEMENDE OUDE VAN DAGEN. LONGKANKER. de typhuskoortsenepidemie in de men vraagt zich af of deze genootschappen dat gedaan hebben. Zoo ja, vindt de regee- ring daarin geen aanleiding om ze te ontbin- den? Zoo neen, dan zou dit onverwijld moe- ten gebeuren. Het is eigenaardig, dat beide beklaagden verbonden waren aan bladen, die onverdacht mogen heeten, al houden de socialisten en hun vrienden de Temps altijd na een orgaan van het comite des forges te zijn, waarvan de ..medeplichtigheid" met Duitsche wapenfabri- kanten in dezelfde kringen niet aan twijfel onderhevig schijnt. Het staat vast, dat de bladen met de praktijken van deze leden van hun personeel niets te maken hadden. CIANO AAN EEN GEVAAR ONTSNAPT. De Italiaansche minister van Buitenland- sche zaken, Graaf Ciano, is op zijn reis naar Madrid aan een gevaar ontsnapt. 'Hij kwam Vrijdagmiddag op het vttegveld te Barajas aan. Bij het landen maakte het toestel een draai en sloeg bijna omver, doordat een wiel verloren ging. De machine maakte een halven slag om. Geen der inzittenden .werd echter ge deerd. DE DIJKEN VAN HET ALBERTKANAAL. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat sedert Donderdag een begin is ge maakt met de werkzaamheden aan de dijken van het Albertkanaal tusschen Hasselt en Diepenbeek. Verwacht wordt, dat dit werk tegen midden October voltooid zal zijn. Al de dijken zullen verder worden nagezien. De commissie van onderzoek, bestaande uit ambtenaren en universiteitsprofessoren, zal deze week nog een laatste bijeenkomst hou den en kort daarop haar verslag publiceeren. HEEL FRANKRIJK YTEIilDE FEEST. De nationale feestdag is in Frankrijk met uitzonderlijken luister gevierd, niet alleen te Parijs, maar in alle plaatsen van het land. Overal werden troepenrevues gehouden, die grooten geestdrift wekten. Bij den maaltijd, welken president Lebrun na afloop van de groote parade aan de hooge officieren heeft aangeboden, waren ook de sultan van Marokko, de Engelsche minister van oorlog Hore Belisha, Winston Churchill, de chef van den Engelschen generalen staf lord Gort en de hoogere officieren van de Engelsche detachementen aanwezig. In den namiddag zijn de Engelsche gasten per vlieg- tuig van Le Bourget vertrokken. In den loop van den dag hebben president Lebrun en minister-president Daladier voor de radio toespraken gehouden, waarin zij den nadruk legden op den wensch van Frankrijk in vrede te leven, maar tevens betoogden, dat geheel in overeenstemming met het werk van de Fransche revolutie Frankrijk de vrijheid van gedachte en van spreken tot het uiterste zal verdedigen en geen overheersching in Europa zal dulden. President Lebrun ontving telegrammen van president Roosevelt en van den keizer van Japan ter gelegenheid van den nationalen feestdag. In de Fransche legaties en ambassades in het buitenland hebben de ambassadeurs en gezanten gericipieerd en in hun redevoeringen den nadruk gelegd op den vredeswil van Frankrijk, maar ook op zijn wil om zich te verzetten tegen nieuwe gewelddaden. De Mohamedaansche bevolking van Tunis heeft ook met geestdrift deelgenomen aan de viering van den 14en Juli, in tegenwoordig- heid van den bey en den resident generaal. De bevolking heeft 's avonds geluisterd naar de redevoeringen van Lebrun en Daladier, als- mede naar het antwoord van den vice-voor- zitter van den grooten raad, Ahmed Chenick, die de aanhankelijkheid van Tunis aan de Fransche protectie betuigde. ENGELSOHMAN IN DUITSCHEN SPIONNAGEDIENST. Vrijdag is voor den politierechter van Rich mond in Surrey een spionnagezaak voorgeko- men tegen Donald Adams, die aangegeven wordt als een verslaggever van paardenren- nen. Bij de verhooren werden fotografische copieen van tientallen brieven aan en van Duitsche finma's, die onderschept waren door de posterijen, benevens geheime codes ter tafel gebracht. Kol. Cook's van de Inlichtingenafdeeling van het departement van oorlog, legde getui- genverklaringen af. Het O.M. beweert, dat Adams tijdens een bezoek aan Duitsohland in contact is gekomen met agenten van de Duit sche spionnage-organisatie, welke tegen En- geland werkt. Van dien tijd af werd hij een betaald agent van die organisatie. Op 20 Ja- nuari werd een pakket, dat per luchtpost was verzonden aan het adres van Karl Radles en Co., onderschept. Het bleek een copie te be- vatten van ,,intfanterie-opleiding in oorlog, 1937", een regeeringspublicatie, welke volgens het O.M. nuttig zou zijn geweest voor een mo- gelijken vijand. Voorts is het O.M. van mee- ning, dat de overige onderschepte correspon dence toonde, dat inlichtingen naar Duitsch- land waren gezonden en dat uit Duitschland inlichtingen werden gevraagd en geld werd gezonden. Voorts wordt Adams er van be- sehuldigd aangeboden te hebben nat. soc. pilo- ten te ontmoeten en gezagvoerders van stoom- schepen en van hun pakketten in ontvangst te nemen. 4 DERTIEN DUIKERS PROBEEREN DE THETIS" TE LIOHTEN. Dertien duikers, zoo wordt uit Londen ge- meld, werken thans aan het wrak van de Thetis". Tot dusver zijn reeds drie kabels onder den romp van de gezonken duikboot ge- schoven. Nog vijf andere kabels moeten be- vestigd worden, alvorens men een lichtings- poging kan wagen. Uit de eerste vaststellingen blijkt, dat de periscoop van de duikboot gebroken is. Daar- door is vermoedelijk, door de ontstane ope ning ook de midden-afdeeling van de „The- tis" vol water geloopen, wat de bergings- moeilijkheden ernstig kan vergrooten, op een diepte waar reeds een waterdruk op het wrak heerscht van 5 kilo per vierkanten centimeter. Een van de duikers vertelde: ,,Er heerscht een beklemmende stilte rond- om het wrak. Het ligt op een harden, blauwen kleibodem. Er groeien geen planten, en men ziet er zelfs geen visschen. Het is griezelig. In den harden zeebodem is door de eerste aan- raking van de duikboot, waarvan al de bui- tenkleppen ingedrukt zijn, een gat gestagen van een drietal meters middellijn en een drie- tal meters diepte." DUITSGHERS DOODEN TWEE A NTI -N A ZI-DU ITSCHER S De Poolsche bladen meldden Vrijdag, dat de Duitsche burger Bruno Wohl, uit het Memel- gebied, en zijn twaalfjarige zoon door steen- worpen gedood zijn door een bende nazi's. Wohl had geweigerd toe te treden tot de na- tionaal-socialistische partij. Hij had toestem- ming gekregen om zich in Zweden te vestigen. „WIJ MAKEN VAN DAT RECHT EEN WERKELI JKHEID Havas meldt uit Munchen: Vrijdagmorgen hebben Rudolf Hess, de plaatsvervanger van Hitler, gouwleider Adolf Wagner, Ley, Himmler, Henlein en Fodster, de opening bijgewoond van den „dag der Duitsche kunst". Wagner sprak een rede uit waarin hij o.m. verklaarde: .Duitschland moet krijgen wat het wenscht om te leven. Noch Oostenrijk, noch Memel, nocih het Sudetenland, noch Bohemen en Mo- ravie, noch ons Duitsche Dantzig, zijn voor ons overzeesche kolonien. Het zijn centra van Duitsche cultuur in den doorluchten zin des woords. Wij hebben er dan ook een recht en wij maken van dat recht een werkelijkheid. Geen enkele macht ter wereld zal het ons be letten. Tachtig millioen Duitschers staan ach ter Hitler." FRANCO BEVESTIGT SPANJE'S WIL NEUTRAAL TE BLIJVEN. Generaal Franco heeft een interview toege- staan aan den directeur van het Portugeesche blad Diario de Noticias, Augusto de Castro, .welk interview in .genoemd blad is gepubli ceerd. Franco heeft hierin o.a. gezegd: Het nieuwe iSpaansche bewind is noch Italiaansch, noch iDuitscb. Zeker zijn er in de organisatie van het huidige Duitschland en in zijn ideologie vele instellingen van het Spanje uit de zes- tiende eeuw te zien, doch ieder volk heeft zijn eigen noodzaken en traditie. Het nieuwe Spanje zal Spaansch zijn en zal in speciaal opzicht streven naar het onder- drukken van den klassenstrijd door de minder gefortuneerden te beschermen door het kapi- taal te reglementeeren en een gezinsloon te scheppen, door het bouwen van goede wonin- gen, het geven van leeningen aan gezinshoof- den voor de opvoeding der kinderen, e.d. de werkloosheid zal worden bestreden en reeds is een woning-instituut opgericht. De journalist merkt hierbij op, dat een der- •gelijk uitgebreid sociaal programma een lange periode van algemeenen vrede noodig maakte waarop Franco antwoordde: Ik geloof niet aan een oorlog. Ik weiger aan een oorlog te gelooven. Ik zie op het oogenblik geen enkel vraagstuk op de wereld, dat niet langs diplo- matieken en vreedzamen weg kan worden op- gelost. Is het de moeite waard, dat Europa gaat vechten om Dantzig? De Castro vroeg vervolgens: Indien een oorlog, welke Spanje niet wenscht, uit zou breken, zonde Spanje of de Spaansche poli- tiek te raken, zou Spanje dan neutraal blijven? Franco antwoordde hierop zonder aarzelen: (Spanje is bezig met het werk van nationalen opbouw, waarvoor het vrede noodig heeft. En welk land zou kunnen gelooven dat het kan ontsnappen aan een strijd met algemeen karakter, indien het militair hieraan ontkomt, dan toch niet ofeonomisch. In dit geval zal Spanje zooveel mogelijk pogen neutraal te blijven en zal het neutraal blijven zoolang zijn gebied, zijn eer en zijn levensbelangen niet worden aangetast. Op de vraag van de Castro over het bezoek van graaf Ciano zeide Franco: Ciano brengt een tegenbezoek voor het bezoek van den Spaanschen minister van binnenlandsche zaken aan Rome. In verband met de ge- woonte en de veelvuldigheid van dergelijke bezoeken heeft dit geen groot internationaal belang. Van binnenlandsch standpunt gezien geeft evenwel dit bezoek het Spaansche volk gelegenheid zijn genegenheid te toonen voor onze Italiaansche broeders, die zoo edelmoe- dig en roemrijk aan onze zijde hebben gestre- den. Tenslotte zeide Franco, dat de betrekkingen tusschen Portugal en Spanje worden geleid door beider geografische positie. Hij wenschte dat deze betrekkingen steeds nauwer zouden worden. DE ENGELSCHE DEMONSTRATIEVLUCHTEN. De Skandinaafsche correspondent van de N. R. Crt. telefoneerde Donderdagochtend: De meeste Kopenhaagsche bladen hebben de geruchten aangaande Engelsche plannen, om militaire vliegtuigen over Denemarken naar Polen te laten vliegen, zonder commen- taar weergegeven. Alleen een enkel blad teekent hierbij aan, dat voor een dergelijken vliegtocht de toestemming van de Deensche regeering verkregen moet worden, op grond van de luchtvaartconventie van 1919, waarbij zoowel Denemarken als Engeland is aange- sloten. Van bevoegde zijde wordt verzekerd, dat een zoodanige vergunning niet gevraagd is en daar men zich officieel niet met hypotheses bezig kan houden, kan men er zich ook niet over uitlaten, welk standpunt Denemarken in geval van een Engelsche aanvrage zal in- nemen. Hierbij kan aangeteekend worden, dat de ewoonte is in vredestijd buitenlandsche mili taire vaartuigen op een daartoe gedaan ver- zoek steeds toestemming te geven de Deensche wateren, voor zoover die niet tot militaire ijones behooren, te bezoeken. Denemarken zou zich dan ook op het formeele standpunt kunnen stellen, dat een vergunning voor het vliegen met militaire vliegtuigen over een bepaald deel van het Deensche grondgebied in vredestijd bezwaarlijk geweigerd kan wor den. In politieke kringen twijfelt men er evenwel aan, of Denemarken, onder de gegeven om- standigheden zoo'n formeel standpunt in zal nemen en men gelooft daarom, dat Denemar ken, gesteld dat Engeland werkelijk plannen heeft om een eskader bommenwerpers naar Polen te zenden, alles zal doen om Londen te bewegen, die toestellen per vliegkampschip naar te Oostzee te laten transporteeren en ze rond Kaap Skagen en dan over de vrije door- vaarten de Sont of de Belten, te laten vliegen. DE LANDBOUW EN HET BEZOEK VAN MINISTER FUNK. Naar aanleiding van het bezoek van den Duitschen rijksminister van Economische Zaken, dr. Funk, aan ons land, verklaart het officieel orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond door twee dingen te zijn getroffen. ,,AUereerste de door dr. Funk geuite ver- langens welke naar wij meenen van groote beteekenis voor onze handelsbetrekkingen met Duitschland zouden kunnen zijn. Bij de ont vangst van de pers heeft de Duitsche gast er op gewezen, dat Duitschland met dit bezoek wil laten zien, waarde te hechten aan vergroo- ting van het vrije handelsverkeer met het Westen en dat hij t. o. v. Nederland wil stre ven naar een betere onderlinge aanpassing van de economische systemen van beide lan den. De tot nu toe gevoerde onderhandelin- gen. aldus deze minister, zijn reeds in een stadium, dat binnen afzienbaren tijd de groot- ste moeilijkheden voor het onderlinge ruilver- keer zullen zijn opgeruimd. En hij voegde er aan toe, dat buiten de clearing om hier en daar de mogelijkheid voor een vrijeren vorm van handelsverkeer zal worden geschapen. Met gespannen verwachting zien wij uit naar nadere mededeelingen over hetgeen men thans bij gelegenheid van dit bezoek aan nieuwe wegen, ter verbetering van ons handelsver keer met Duitschland heeft gevonden en of dit inderdaad ook voor den landbouw van be teekenis zal zijn. Op dit punt zijn we aller- minst verwend." Er is nog een tweede ding, dat ons bij dit bezoek heeft gefrappeerd en dat geldt dan meer bepaaldelijk de ontvangst zelf. Onder de personen, die dr. Funk hebben kunnen ont moeten, waren er volgens de dagbladen uit kringen van het bedrijfsleven verschillende kopstukken uit handel, industrie en bank- wezen, niemand echter uit landbouwkringen. Deze achterstelling betreuren wij des te meer, waar het toch juist de landbouw is, welke het grootste aandeel in het handelsverkeer met Duitschland heeft en door den tegenwoordigen gang van zaken de grootste klappen krijgt en bij een herstel tot meer normale verhoudingen verreweg de meest geinteresseerde groep is. Wij behoeven er hier, na hetgeen dienaan- gaande reeds bij herhaling in ons blad is ge- schreven, niet bij stil te staan, dat juist bij onze agrarische producten onvoldoende ex- portmogelijkheid naar Duitschland zich over de geheele markt op de prijzen wreekt en dat deze onvoldoende exportmogelijkheid voor een groot deel er debet aan is, dat deze bedrijfs- tak nog steeds noodlijdend is en „steun" moet ontvangen. Wij willen echter in dit verband vooral wijzen op de enorme verschuiving, die er de laatste paar jaren in ons handelsver- keeiten koste van onzen land- en tuinbouw, heeft plaats gehad, door een verdeelingswijze der betalingsmiddelen, waardoor aan andere bedrijfstakken, zeer in het bijzonder Indie en het transito- en scheepvaartbedrijf, de voor- rang is gegeven." Het orgaan citeert eenige cijfers uit het pas vanwege de Ned. Kamer van Koophandel door Duitschland uitgegeven boek „Het Ne- derlandsch-Duitsche Handelsverkeer". „Van den achteruitgang, welke de waarde van den totalen export van Nederland naar Duitschland sinds 1930 heeft geboekt, kwam niet minder dan 83 pet. op rekening van onze land- en tuinbouwproducten. Houdt men reke ning met het feit, dat de prijzen der produc ten sinds 1930 belangrijk zijn gedaald en dat hier en daar de importbehoefte van Duitsch land is teruggegaan, dan blijkt, dat wij in 1938 voor ruim 80 millioen mark meer aan agrari sche producten in Duitschland hadden moeten invoeren, indien onze positie tegenover andere daar importeerende landen gelijk zou zijn gebleven. Men zal het met ons eens zijn, dat daarin een belangrijk deel van onze land- en tuinbouwmisere te vinden is." EEN MIJN AANGESPOELD. Dezer dagen werd gerapporteerd, dat zich ter hoogte van Wassenaar een drijvende mijn in zee bevond. Terstond is toen Willemsoord zooals altijd in zulke gevallen gebeurt, ge- waarschuwd, waarop een officier en een torpedomaker zich, nadat de mijn aange- spoeld was, ter plaatse hebben begeven, in verband met de demonteering van de mijn. Men kon bij den marinestaf niet zeggen of het een oude mijn, nog afkomstig uit den wereldoorlog, dan wel een nieuwe mijn, of wel- licht ook een oefenmijn, die verloren was ge- raakt, geweest was. Van een gezelschap ouden van dagen uit Amsterdam ontsnapte te Loenen op de Ve- luwe een 80-jarigen man aan het toezicht der leiders en bleef alleen achter. Hij wandelde het dorp door naar Eerbeek en vandaar langs het Apeldoornsche kanaal naar Apeldoorn, een afstand van 20 km. Te Apeldoorn ontdekte de politie hem, later heeft een der Amster- damsche leiders hem daar opgehaald. EEN ETALAGE VERNIELD. Vrijdagnacht omstreeks twaalf uur zijn een autobus van den dienst RotterdamVlaardin- gen en een personenauto met elkaar in botsing gekomen op de Zeevischmarkt te Rotterdam, vlak bij het pand van het modemagazijn van Gerzon. De personenauto kwam op de voet- straat terecht en vernielde een hek van den ingiang met een daarachter gelegen etalage van het mode-magazijn. Het tramverkeer he§ft nogal eenige vertraging ondervonden. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorge- komen. VIEGONGELUK OP TEXEL. Vrijdagmorgen is een watervliegtuig van het vliegkamp De Mok, kort nadat het was opgestegen, van geringe hoogte neergestort. Het vliegtuig kwam terecht in de Prins Hendrikpolder op Texel, in de nabijheid van boerderij Zeewrjk. De inzittende, leerling- officier-vlieger derde klasse De Vrieze werd ernstig gewond. Volgens ooggetuigen is het vliegtuig in een bocht, vermoedelijk doordat het te weinig snelheid had, afgegleden en in een vrille ge- raakt. De motor kwam met zijn neus op den grond en werd ernstig beschadigd doch het vliegtuig geraakte gelukkig niet in brand. Van alle kanten stroomde hulp toe, ook ge- neeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Het bleek, dat leerling-vlieger De Vrieze die buiten bewustzijn was, een hersensehud- ding had opgeloopen, hij had ook een dijbeen en een arm gebroken. Per vliegkampboot is het slachtoffer naar het Marinehospitaal te Den Helder vervoerd. DE ONDERSOHATTE DIKKERD. Brigadier van politie te Londen Dophin, een meter tachtig lang, ruim 100 kg zwaar, bleed naar proportie en van blozend uiterlij.k, ging, meldt ,,De Telegraaf" op een avond, een paar weken geleden, midden op den weg naar Twickenham staan, om een wielrijder tegen te houden, die zonder licht reed. De wielrijder echter wist den brigadier te ont- wijken en riep den reus toe: ,,Je kunt me toch niet pakken, je bent veel te dik." Meer was niet noodig om brigadier Dolphin op zijn fiets te doen springen en een woedende achtervolging langs den donkeren weg te ont- ketenen. Eerst leek het, alsof de wielrijder gelijk zou krijgen, maar na nog een kilometer sprinten vloog het tweetal naast elkaar over het pad. De brigadier had nog net adem ge- noeg om den overtreder te waarschuwen: ,,Als e niet stopt, haal ik je er af." De berouw- volle fietser stopte en zeide: „Je kunt fietsen, brigadier, dat moet ik je nageven. Ik had nooit gedacht, dat je mij zoudt inhalen." Twee minuten had de brigadier noodig om op adem te komen naar hijzelf getuigde en toen bekeurde hij zijn man. „Ik wist niet of ik hem wel zou inhalen," aldus Dolphin, „maar wat hij zei over m'n dikte hinderde mij en daarom besloot ik het er maar eens op te wagen." De zondaar had geen tijd om de ge- rechtelijke behandeling te komen bijwonen, maar schreef een briefje, waarin hij de hoop uitdrukte, dat de zaak hem niet meer dan drie pond st. zou kosten. De politierechter kon daar wat voor voelen en legde een boete op van precies de helft. ZEER OUDE MAN OVERLEDEN. Op 23 Juni is, naar De Hemhutter meldt, de oudste inwoner van Suriname, tevens het oudste gemeentelid der Evangelische Broeder- gemeente, de heer L. Foe A. Hing, bekend als Lazarus", een Chinees die den zeldzaam hoo- gen leeftijd van 103 jaar bereikt heeft, over- leden. L. Foe A Hing werd geboren op 24 Mei 1836 te Jen On in China. Uitgeweken naar Suri name werd hij op Catharina Sofia (iSara- macca) in de Evangelische Broedergemeente opgenomen. Van 1890—'91 was hij Chineesch evangelist te Paramaribo, later nog eens werkzaam als evangelist, van 18991915. Op 1 Jan. 1916 werd hij gepensionneerd. Jarenlang zag men hem geregeld de kerkdiensten in de Groote iStadskerk bijwonen, totdat hij thuis moest blijven liggen. In de Fransche academic van geneeskunde is de kwestie van de geteerde wegen als oor- zaken van den toenemenden longkanker weer te berde gekomen. Men weet dat Kling deze stelling verdedigt op grond van bij dieren ge- nomen proeven en hij door andere deskundi- gen bestreden wordt. Dr. Guiglielminetti uit Monte Carlo, die tegen 1905 bij het begin van het automobilisme het teren van wegen ,,uit vond", heeft zich bij hen gevoegd. Volgens hen betreft het inademen van teerdampen aller geringste hoeveelheden, is die kanker heel zeldzaam in gas- en andere fabrieken, waar de arbeiders ze inademen en die kwaal sterk toegenomen in steden zooals Bazel of Chicago die de wegen niet laten teren. In elk geval zou men kunnen volstaan met uit de teer het vermeende schadelijke element te verwijderen. DE EERSTE BOER VAN FRANKRIJK. De wijnbouwer, die uit naam van den boe- renstand door de radio met enkele woorden antwoordt op de toespraak van den president der republiek ter herdenking van den eed van 1789, heeft zelf met behulp van zijn zoons de meeste installaties van zijn kleine domein aangelegd, o.a. stroomend warm en koud water, stortbaden voor de arbeiders, een korenschuur onder den grond, en kelders voor den wijn, die in wijden omtrek een goeden naam geniet. In dat bedrijf geschiedt alles electrisch; tal van onderscheidingen vielen hem te beurt, o.a. tien jaar geleden uit han- den van het toenmalige staatshoofd de eere- prijs voor den korenbouw. De heer Petit-Sic- let, zoo heet hij, is geboren te Ranton, waar hij nog woont en waar zijn vader lange jaren burgemeester was. DE BANDJIRS IN ZUID-MALANG Aneta meldt uit Malang: Bij de bandjirs in Zuid-Malang zijn in totaal vijf personen gedood, terwijl vele andere zijn gewond of worden vermist. Volgens een ooggetuige speelde de geheele ramp zich in vijf minuten af. Van verschillen de ondernemingen is de jonge aanplant ver- nield. Over de overstroomingen, die reeds langen tijd ten gevolge van den grooten regenval midden in den drogen tijd! Oost-Java teisteren, bevat het Soer. Hbl. een verslag, waaraan wij hieronder een en ander ontlee- nen. De hierin beschreven overstroomingen zijn, blijkens de daarna weer ontvangen tele grammen, gevolgd door nog ernstiger ram- pen, waarbij ook vele menschenlevens te betreuren zijn. Reeds gedurende de juist verstreken Junimaand, aldus het Soer. Hbl., was een hardnekkige, ongewone regenval in het Zuid- Smeroe-areaal en in de Pasirian aanleiding tot een groot aantal aardschuivingen in den Zuid-Smeroeweg. Juist was deze route op Dinsdag 27 Juni voor het verkeer heropend, toen twee dagen later een nieuwe aardstorting voor een etmaal het verkeer weer stopzette, en juist was dit weer eenige dagen vrijgegeven, toen een nieuwe ramp, zij het op andere plaats, de zuidelijke route van Malang naar Loemadjang voor doorgaand verkeer versperde. En nu voor zeer geruimen tijd. In de afgeloopen Junimaand werd er 850 mm geregistreerd en moet men in de maandcijfers der regenwaamemingen teruggaan tot Juni j.901 om een dergelijken regenval te consta- teeren Ook in Noord-Loemadjang regende het zwaar en de bruggen in de richting Klakah staken Zondag nog slechts 20 cm boven het kolkende kaliwater uit! Het blijkt dus, dat allerwegen de beken en riviertjes van Smeroe en Tengger veel, zeer veel water moesten verwerken. Toen we ons naar de kali Moedjoer spoed- den, ongeveer halverwege Pasirian en Loe madjang even ten westen van het welvarende plaatsje Tempeh gelegen, bleef den geheelen dag de zon verborgen achter een loome, loo- den lucht. Een zacht regentje viel in het Malangsche reeds voor den tweeden dag, bijna zonder ophouden. Terwijl de regen gestadig neersijpelt, be- reikten we de Kali Pandjing, waar de weste- lijke bpuggen voor spoorweg en verkeer gelegen zijn. Deze zijn nog volkomen intact, en naar het ons voorkomt is hier door de vrij rustige situatie geen gevaar te duchten. Doch wie garandeert, wat de toekomst nog eenmaal in haar schoot verborgen heeft? Reeds in de afgeloopen maand had een bandjir van de Kali Moedjoer tengevolge, dat 3 weken geleden naast een pijler van de spoor- brug het water de rivierbedding zoodanig uitgeschuurd had, dat door een borstwering van kalisteenen aan den bedreigden noord- kant de pijler versterkt moest worden, zoo deelde men mede. Vorige week Zaterdag werd opnieuw een hevige bandjir gemeld. De oude rivierbedding kon den watervloed niet meer verwerken, en ongeveer 100 meter bovenstrooms ontstond een tweede stroom, die meer oostelijk een uitweg zochten vond! Het bruggehoofd, uit zeer zwaar metsel- werk bestaande, werd zoodanig aangevreten, dat groote gedeelten in het water stortten, daardoor gelegenheid gevend den 10 meter hoogen aarden dijk van den oever tot het landhoofd aan te tasten. De tengevolge der regens reeds zwaarvochtige aarde viel uiteen en weldra was de nieuwe rivierbedding ge- vormd. De tweede aarden dijk, die van de verkeers- brug, raakte daarop onderspoeld, het land hoofd zoowel als de verankering der vier- dubbele kabels aan den oever konden geen weerstand meer bieden en toen er eenmaal beweging kwam in de zware blokken, die de •obeis verankerJ hielden, knapten de stalen kabels af. En daarmede had de kali zich gedeeltelijk verplaatst in de nieuwe bedding. Toen de brug een der spanningen door de kabelbreuk verloren had, za^te het meer dan 100 meter lange gevaarte in het water. Als een ratelende donderslag beukte het rijvlak van de brug op water en rivierbed, waarbij het ijzerwerk verwrongen werd, zware ijzeren staven geheel kromgetrokken door het geweld dei ontketende spanningen en een ravage van metaal en hout ontstond, waartegen de band- jirrende rivler zware stukken hout enz slingerde. Wrakhout drijft met den stroom mede, ter wijl een zachte regen nog steeds ruischt wan- neer we aan den oever staan. De wedono van asinan Mas Atmonadi is er op zijn post met den ass.-wedono Mas Imam. ARDENNEN. De minister van Volksgezondheid, Jaspar heeft zich naar Aywaille en de andere door de typhuskoortsepidemie getroffen gemeenten m het Amblevedal begeven, in gezelschap van verscheidene ambtenaren van zijn departe ment. Tijdens een onderhoud met de plaatse- Irjke autoriteiten verklaarde de minister dat de regeering, zoonoodig, op staatskosten een nieuwe waterleiding voor deze streek zou laten aanleggen. Alle markten in dit deel van de provincie Luik zijn, tot nader order, afgelast. Met het inenten van de bevolking tegen de typhus- koorts is reeds een begin gemaakt. Op bevel van den minister van openbaar onderwijs werden de scholen gesloten tot na de zomer- vacantie. Nieuwe gevallen blijken sinds een paar dagen niet meer te zijn geconstateerd. Dr. Lacombe, inspecteur-generaal voor de hygiene en secretaris van de medische com missie, belast met het officieele onderzoek naar de typhusepidemie te Aywaille, heeft het volgende verklaard: Het is onjuist te zeggen, dat de typhus epidemie, welke te Aywaille heerscht zich heeft uitgebreid tot het dal van de Ambleve de Ourthe en de Maas. De epidemie is geloco- lieerd te Aywaille, waar 50 personen door de typheuze koortsen zijn getroffen, van wie vijf zijn overleden. Dank zij, de inspanning der medici en de door de bevolking genomen voor- zorgsmaatregelen, is de ziekte tot een bepaal- de plaats beperkt gebleven, hoewel het water voor consumptie ongeschikt is. Maar de be volking en de toeristen loopen geen enkel gevaar in de nabijgelegen gemeenten en in het dal, waar het water uitstekend is. TEGEN KINDERVERLAMMING. Een medewerker van de Epoque heeft uit den mond van professor iPettit van het insti- tut Pasteur opgeteekend, dat dank zij het serum tegen nekkramp, afkomstig van paar- den, die een injectie ontvangen hebben van het, de besmettelijke kiem dragende virus tegenwoordig 83 pet. van de gevallen genezen tegen 33 voor de ontdekking van dit resum mits ze terstond worden aangegeven, want het kan slechts enkele jaren bewaard blijven, hetgeen het vormen van voorraden belet. WILDE VARKENS OP DEN WEG. Op een middag omstreeks half zes, dus vrij- wel op klaarlichten dag, hebben eenige inzit tenden van een Tjap Harimau-busje even bui ten Perbaoengan (iSimpang Tiga) een merk- waardig avontuur beleefd. Naar het uiterlijk was het zelfs een hachelijk avontuur. Maar het is gelukkig goed afgeloopen, met een slechts zeer licht gewonde onder de passa- giers, aldus lezen wij in de Sum. Post. Dat busje, komende uit Tebing Tinggi en rijdende in de richting Loeboek Pakam, heeft namelijk een ontmoeting gehad met een kudde wilde varkens. Heel gemoedelijk sukkelde de bus over den weg, toen opeens uit het bosch een kudde van twintig wilde varkens kwam. De dieren wilden den weg oversteken en op een gegeven moment bevond de bus zich mid den in de kudde. De bus kantelde en kwam met de wielen naar boven in een sloot terecht. Drie wilde varkens, een zeug met twee jongen, lagen dood op den weg, de andere waren gevlucht. Geen der inzittenden van het busje was noe- menswaard gewond. Allen behalve een, die lichte verwondingen had opgeloopen, kwamen met den schrik vrij, GOUDBELVERS NAAR BORNEO. Binnenkort zal een viertal Amerikanen, een mijningenieur en drie geologen, naar Borneo vertrekken, in gezelschap van een Soerabaiaan om daar op de door dezen laatste aan te wijzen vindplaatsen kwartmonsters te ver- zamelen en goudnuggets uit de rivieren. Wan- neer het dan gevonden materiaal overeen- stemt met de hooge verwachtingen, welke men thans koestert op grond van het reeds gevondene zal een grootscheepsche exploratie, waarvoor twee Amerikaansche concerns het kapitaal foumeeren, op Borneo worden onder- nomen, hetgeen dan zou beteekenen, dat men er ettelijke tonnen gouds aan zou willen spen- deeren. Het Soerabajaasch Handelsblad had dezer dagen een onderhoud met den stadgenoot, die de promotor van het plan is en die enkele maanden per jaar reeds gedurende zes jaar Borneo in alle richtingen doorkruist op zoek naar plaatsen, waar zich goud bevindt. iSpr. uitte zich positief en enthousiast over de mogelijkheden der exploratie. Al jagende en trekkende in de gebieden van Dajaks en Poenans heeft hij het vertrouwen van som- mige hoofden gewonnen, die hem vroeger of later op de hoogte stelden van vindplaatsen en die hem soms uit dankbaarheid voor de verstrekte medische hulp, o.a. tegen de daar veel heerschende schurft soms nuggets brach- ten, welke afkomstig zijn uit de bedding der riviertjes. Ik ben er van overtuigd, dat er voor twin- tig millioen aan goud zit, alleen al in de rivieren, riep spr. uit. Maar hoeveel kost het, om dat te winnen? Waarschijnlijk drie tot vier millioen. Waarom hebt u er geen Hollandsch kapi taal voor geinteresseerd Ze willen niet. Ik ben bij eenige firma's geweest, doch zij noemen mijn plannen fan- tastisch en te riskant, ofschoon zij de waarde van mijn monsters niet kunnen ontkennen. Anders zou ik er al veel eerder aan begonnen zijn. Toevallig ontmoette ik een Ameri- kaansch mijningenieur met tientallen jaren practijk, die enthousiast was over mijn mate riaal en die er twee groote Amerikaansche concerns voor geinteresseerd heeft. De mijn ingenieur en de geologen gaan over enkele weken naar een der vindplaatsen, welke over het water te bereiken is, waarlangs ook de noodige machines kunnen worden vervoerd. Ik kan zeggen over monsters te beschikken, welke in plaats van een reeds rendabel geacht goudgehalte van 2.6 gram per ton, 20 gram per ton bevatten, terwijl op Sumatra onge veer 9 gram gewonnen wordt per zelfde hoe- veelheid. Het gouvernement heeft onzen landgenoot reeds optie gegeven op verschillende gebieden en zal waarschijnlijk de pogingen met wel- willend oog gadeslaan, vooral wanneer ten bate der exploratie wegen moeten worden aangelegd en er geld onder de bevolking komt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6