Kerknieuws. Sport Landbouwberichten. TERNEUZEN, 17 JULI 1939. AXEL Van onze Adverteerders ZWEMMEN. iveroveren en met het aanplanten van katoen te beginnen, was een mislukking. De spoor- wegen in Noord-China verkeeren in een slech- ten toestand en reiideeren niet. Er is een wanhopig gebrek aan rollend materiaal en Japan is er niet in geslaagd in Amerika cre- dieten te verkrijgen voor den aankoop van nieuw materiaal, terwijl orders, die in Duitschland zijn geplaatst, gedurende de eer ste maanden niet zullen worden uitgevoerd. Pe nieuwe Japansciie valuta in Noord-China iieeft zijn doel niet bereikt. Dit alles he eft ertoe bijgedragen aan de daden van het Japansche leger in Noord- Ohina een eenigszins desperaat karakter te geven. Het leger zoekt thans een anderen ■yijand dan de Chineezen. Om de aandacht op een punt te concentreeren, richt de propa ganda zich tegen Groot-Brittannie, hetgeen handig is, omdat dat land ver weg is en zijn handen vol heeft in Europa. Be blokkade van de Britsche concessie te Tientsin heeft den Japanners weinig doen winnien en veel doen verliezen. In de Japan sche concessie zijn de winkels gesloten en de straten zijn verlaten; de blokkade heeft den handel tot stilstand gebracht voor iedereen en de Japansche handel in Tientsin was aan- zienlijk. Bit is de tweede blokkade. Be eerste jn den afgeloopen winter was gelijk aan deze, maar ging niet gepaard met vernederingen jegens Britsche onderdanen. Langzamerhand ver- slapte de uitvoering van de blokkade en op een gegeven oogenblik kwam men tot de ont- dekking, dat er geen blokkade meer was. Als het Japansche leger geen amok maakt, zal deze tweede blokkade wellicht op dezelfde wijze eindigen. Maar het Japansche leger zal wellicht amok maken. Waarom de Japanners tot de blokkade zijn overgegaan, blijkt duidelijk uit de resuitaten. Het zakenleven is tot stilstand gekomen. Be Japanners willen de Concessies onder hun heerschappij brengen. Zoolang de Britsche en Fransche concessies blijven bestaan, kan Noord-China niet bij het Japansche rijk worden gevoegd. Be Japansche aanvallen op de rechten der buitenlanders bestaan hoofdzakelijk in het negeeren van die rechten wegens z.g. .force majeur". Het geval van kolonel Spear biedt een goed voorbeeld. Krachtens de exterrito- rialiteitsbepalingen behoorde hij te worden uitgeleverd aan de Britsche autoriteiten, zoo- dra zijn identiteit was vastgesteld. In plaats daarvan werd hij gedurende 30 dagen gevan- gen gehouen en er zijn nog aanwijzingen om- trent den datum, waarop hij zal worden vrij- gelaten. Men heeft Britschen consulairen vertegenwoordigers niet toegestaan den kolo nel te bezoeken; er zijn geen officieele be- schuldigingen tegen hem ingebracht, zijn zaak is nog in onderzoek en dit onderzoek kan maanden en zelfs jaren duren. Zijn diploma- tieke immuniteit is genegeerd. Zijn werke- lijke misdaad is, dat zijn reis tot gevolg heeft gehad, dat het Japansche leger „zijn gezicht heeft verloren". Officieel is Noord-China veroverd en bezet, maar kolonel Spear reisde onder Chineesche bescherming en door een gebied, dat in han den van de Chineezen is, totdat hij een punt bereikte op 30 km. afstand van de plaats, waar het Japansche leger zijn veroverings- oorlog begon. RIJKS HOOGERE BURGERSOHOOE Bevorderd zijn: Van de voorbereidingsklasse naar klasse I: P. B. Bareman; A. T. van den Berg te Axel; H. de Bock; J. Booij te Axel; A. J. Bouwens; P. J. Brons; A. J. van Cruijningen; Ha. Wa. Bees te Zaamslag; Ja. Ca. Bieleman te Axel; Aa. Aa. Bonze; V. E. Galle; P. N. Griep te Axel; J. F. G. Jansen te Axel; P. Jansen Ver- planke te Zaamslag; H. G. Kok; J. P. Meijer; A. A. M. Misseghersi te Koewacht; A. J. Olij- slager; W. Meijer; C. J. Platteeuw; L. W. Pro- voost; J. W. de Putter te Axel; J. A. de Rid- der; J. J. Risseeuw te Hoek; F. J. Taalman te Hulst; A. J. VerbrUgge; A. R. M. Vereecken te Vogelwaarde; J. M. A. van de Walle te Hulst en A. J. M. G. IJsebaart. Van klasse I naar II: iW. Bakker te Axel; F. A. G. Barbe te Phi lippine; Ph. de Bock; A. A. M. Bockstael te Sas van Gent; E. H. Cattoir; Ca. Ga. Biele man te HeinkenszandJ. J. 'Haak te Zaam slag; M. G. Klouwers; J. C. M. de Kock; A. C. de Maat te Sas van Gent; P. B. Marijs te Axel; Oa. Sa. Ma. de Moor te Zaamslag; J. van der Peijl; E. J. du Puij; Ga. Ma. Scheele; P. J. Scheele; C. A. Schijve; J. van der Staal; Ca. Ba. Verbrugge; A. C. J. Vereecken te Vogelwaarde en B. M. van Wijck. Van klasse II naar HE: T. Brederode; L. C. Buijm te Axel; J. M. 't Gilde te Axel; J. A. C. van der Gouwe te Axel; A. Hack; R. P. Klein te Sas van Gent; S. de Klerk te Zaamslag; L. J. Kolijn; J. J. Kolijn; H. Leunis; J. van der Peijl; J. Roelans; B. C. Scharrenburg; C. J. Schieman te Axel; C. Stapper; C. van der Stigchel; H. Tazelaar; J. C. Vink te Axel en W. C. Wisse te Zaam slag. Van klasse !H naar IV A. H. Arbman; R. P. A. Bockstael te Sas van Gent; Wa. Ge. Faas te Axel; J. van der Gouwe te Axel; J. H. Jagtenberg te West- dorpe; F. J. van Kemseke te Hulst; W. van Liere te Sas van Gent; W. Loof; B. Louwerse te Hoek; Ae. Me. Ae. Neijt te Axel; W. N. F. Rammeloo te Philippine; As. Ma. La. Reedijk te Axel; P. J. van de Sande; M. Verplanke te Sas van Gent en M. P. G. Wondergem te Axel. Van klasse IV naar V M. H. Cohen Stuart; C. A. A. Hack; J. Lou werse te Hoek; J. C. Platteeuw; H. de Ruij- ter te Axel; Me. Ca. van Sprang; J. Sijtema te Axel; K. J. de Vos en Ja. Le. van Wijck. Be leerlingen achter wier naam geen woon- plaats is veraneld, wonen te Terneuzen. EINDEXAMEN H. B. S. Voor het eindexamen B slaagde de heer G. de Beleir te Westdorpe, leerling aan het St. Norbertus Lyceum te Roosendaal. MULO-EXAM ENS. Te Goes zijn Zaterdag j.l. voor het Mulo- diploma A o.m. geslaagd: IH. Bos en L. vein Oppen te Terneuzen; J. Hamelink te Axel; A. van der Bom te Clinge; en G. Begijn te Sas van Gent, alien leerlingen van de openbare Mulo-school alhier. Voor diploma B slaagde: A. de Jonge te Zaamslag, leerling van de Chr. Mulo-school alhier. BE RUIJTER SCHOOL TE VLISSINGEN. Voor het examen stuurmansleerling, ge- tuigschrift B.S. zijn o.m. geslaagd J. Brevet en J. J. Risseeuw, beiden te Oostburg; voor getuigschrift A.S. slaagde J. H. ter Meulen te Breskens. MELKWINNING EN OONSUMPTIE- MELKHANDEL. Voor het examen, dat afgenomen is van de examinandi, die de door de Melkfederaties in Zeeland gegeven cursussen in vakkennis van de melkwinning en den consumptiemelk- handel, gehouden in het voorjaar van 1939, volgden, slaagden o.m.: K. Bees, F. Bekker, W. Bekker, J. J. van Driel, J. A. van Bronge- len, A. de Fouw, C. 't Gilde, K. (Hamelink, F. van Langevelde, M. de Mul, H. A. Ruben, J. B. Ruben, B. de Ruijter, G. v. d. Wege en P. van Wijck, alien te Terneuzen; J. Bees te Hontenisse; W. de Groote en J. Neels, beiden te Hoek; L. Mechielsen en P. Roose, beiden te Zaamslag; A. Bakker, C. Boer, mej. P. de Regt, J. Scheele Jzn. en M. Zegers, alien te Axel; A. G. Vlaander te Koewacht. GEVONDEN VOORYVERPEN. Be Inspecteur van Politie alhier maakt bekend, dat omtrent onderstaande voorwer- pen, inlichtingen zijn te bekomen, aan de daarachter vermelde adressen: Glazen vulpen, B. Bingemanse, Noordstr. 71. Huissleutel, P. G. Meermans, 2e Verbin- dingstraat 15. Double armbandje, K. Ooetjes, Nieuwediep- straat 13. Collier, J. de Putter, Julianastraat 26. Zeemlap, M. de Feijter, Kerkhoflaan 15. Kinderwagenkussentje, H. Polvliet, Noord- straat 27. Een gimschoen, J. Eckhardt, Nieuwstr. 24. Sierspeld, B. van der Wal, 2e Verbinding- straat 13. Portemonnaie met inhoud, A. Stoffels, Nieu- wediepstraat 87. Een gouden kettinkje, C. Loof, Verl. van Steenbergeniaan 3a. Vulpotlood, Bureau van Politie. Kinderportemonnaie, inhoudende een sleutel- tje, R. Weststrate, Lange Kerkstraat 73. Parkiet, H. G. C. Cohen Stuart, Van Steen bergeniaan 7. 17 Bazarzegels, Bureau van Politie. Kanarie, J. Kolijn, Nieuwediepstraat 86. Belastinigmerk in etui, A. Bareman, Koe- dijk 4. Bameshoed, P. J. Herrebout, Pelmoleng. 3. Belastingmerk in etui, J. van Wijck, Bonze- Visserstraat 7. Portemonnaie met elf centen, J. van de Bos, Tuinstraat 13. Radertje, R. J. van Dixhoom, Noordstr. 78. Rozenkrans, R. van Grembergen, Noord- straat 99. Knipmes, E. B. Bhert, Bijkstraat 85. Belastingmerk in dtui, L. J. Vercouteren, Walstraat 8. SOHEEPV A ARTBERICHTEN. Reveiligangs wer k beschadigd. Bij het binnenvaren van de westsluis alhier is het voor Sluiskil bestemde Buitsche stoom- schip ,,Wameru" in aanraking gekomen met het beveiligingswerk der sluis, met het gevolg dat dit beschadigd werd. Vanwege den Rijks- waterstaat wordt een onderzoek naar de aan- gebrachte schade ingesteld. Het schip, dat zelf vrijwel geen averij bekwam, heeft de reis naar Sluiskil voortgezet. Ankerspil defect. Bij het hieven van het stuurboordanker van het alhier op het kanaal liggende Engelsche stoomschip ,,Magdalena" ontstond een defect aan het ankerspil, waardoor het anker niet binnengehaald kon worden. Nadat de noodige reparaties waren uitgevoerd, heeft het schip de reis voortgezet. Het was op weg van Gent naar Setubal. Lekke ketel. De Nederlandsche sleepboot ,,Geertruida", die met vier sleepschepen op weg was van Gent naar de Ruhr, kreeg ter hoogte van Sas van Gent een lekke ketel. Be sleep is aldaar overgenomen door de sleepboot ,,Corma", waarna de ,,Geertruida" op eigen kracht naar Terneuzen is gevaren. Aanvaring. Bij het verlaten van een der dokken te Gent kwam het Belgische schip Marie Flore" in aanvaring met het passeerende Grieksche stoomschip ,,Anna", dat op weg was naar Terneuzen. Be ,,Anna" bekwam averij aan de huidbeplating boven de waterlijn, terwijl de .Marie Flore" eveneens lichte schade be kwam. Be .Marie Flore" heeft inmiddels de reis naar Nieuwpoort voortgezet, terwijl de ,,Anna" na lossing te Terneuzen, naar ..Rotter dam zal vertrekken voor het ondergaan der noodige reparaties. DE ORGANISATIE DER WERKLOOS- HEIDSBESTRIJDING. Be Minister van Sociale Zaken heeft van 14 dezer af de rijksinspeetie voor de werk- verschaffing opgeheven en heeft voor elke provincie een inspectie van den rrjksdienst voor de werkverruiming ingesteld. Be zetels dezer inspecties zijn Heerenveen, Groningen, Assen, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Alkmaar, 's-Gravenhage, Middelburg, 's-Hertogenbosch en Hoensbroek. Aangewezen is als hoofd van de inspectie Zeeland Ir. M. de Vink. Be hoofden der inspecties, zoomede het aan hen toegevoegde technisch, administratief en overig personeel, hierbij inbegrepen het admi nistratief personeel, tot dusver ingedeeld bij de thans opgeheven rijksinspecties voor de werkverschaffing, worden gesteld onder de bevelen van de directie van den rijksdienst voor de werkverruiming. Aan de hoofden der inspectie voor de provincie Zeeland is toege- voegd Ir. G. J. ter Brugge. KONINKEIJKE ONDEKSCHEIDING. Bezer dagen heeft de Nederlandsche con sul te Gent aan den heer B. L. Ankersmit, secretaris van de Nederlandsche Vereeniging van Weldadigheid aldaar, het ridderkruis in de Oranje-Nassau-orde uitgereikt. Baron van Wassenaer herinnerde met enkele woorden aan het vele wat de gedecoreerde heeft ge- daan voor genoernde vereeniging, die in de laatste twee jaren, vooral ook door de groote activated; van den secretaris, haar ledenaantal zag verdubbelen. UITVOER VAN VLAS. Van bevoegde zijde vestigt men er de aan dacht op, dat met ingang van 1 Juni 1939 post 250 van de naamlrjst a van de handelsstatis- tiek, luidende ,,vlas, onbewerkt en ongezwin- geld, al of niet geroot", enkel voor den uit- voer zal worden gesplitst in twee posten, te weten: post 1250 ongerepeld vlas (knopvlas), post 2250 gerepeld, ongezwingeld al of niet geroot vlas. Exporteurs zullen dus goed doen zich bij het opstellen der uitvoeraangiften aan de bovenvermelde nieuwe indeeling te houden. teneinde, ook in eigen belang, vertragingen bij de behandeling te voorkomen. Het kan ook zijn nut hebben hieraan toe te voegen, dat voor het onbewerkte vlas, al of niet geroot, afkomstig uit Nederland, bij in- voer in Belgie geen bewijzen van oorsprong meer vereischt worden. UITBREIDING DER VLASBEWERKING. Bewerkingspremie verwaoht. Naar Het Dagblad van N.-Br. en Zeeland vemeemt, wordt spoedig de invoering van een nieuwen steunmaatregel verwacht ten behoeve van de vlasbewerkers. Zij zou be staan uit het beschikbaar stellen door Sociale Zaken van een premie voor iederen erkenden vlasser voor elke ha vlas, welke in ons land meer wordt verwerkt dan in 1937 en wel tot een maximum van 5 ha. Voor de uitvoering van deze maatregel zal dan een stichting in het leven worden geroe- pen waarvan de oprichters zullen zijn de belanghebbenden bij de vlascultuur, bewerking en handel. EEN AANBEVELINGSWAARDIG TOCHTJE DOOR VVESTELIJK Z.-VLAANDEREN. Te beginnen met Dinsdag a.s. organiseert de Provinciale Vereeniging voor Vreemdelin- genverkeer in overleg met den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde en de stoomtrammaatschappij BreskensMaldeghem trips voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en het heeft Vrijdag vertegenwoordigers der pers in de gelegenheid gesteld kennis te maken met dezen trip. Ook wij hebben gaame van die gelegenheid gebruik gemaakt dezen tocht mede te maken en kwamen met de boot van kwart voor een uit Vlissingen te Breskens aan. (Be trips op de Binsdagen begint met den boottocht te 9 uur uit Vlissingen.) Aan de boot waren ter verwelkoming aan- wezig de heeren Eekhout, lid van het dage- lijksch bestuur en Le Nobel, lid van het alge- meen bestuur van de Prov. V.V.V.; de Hullu en Manneke, bestuursleden van de plaatselijke V.V.V. van Breskens; de directeur en een tweetal ambtenaren van de Stoomtrammaat schappij. Na verwelkoming hebben wij een kijkje genomen bij het zwembad, het grootste open bassin in ons land, ruim 1 ha. groot en keu- rig ingericht voor het leeren zwemmen en ook voor veilig zwemmen door ouderen. Be kleedkamertjes maken ook een zeer goeden indruk. Be eigenlijke tocht wordt gemaakt met een der bussen van de tram, die steeds in aantal toenemen en waarvan een der nieuwste op het terrein stond, die ons aller belangstelling trok. Wij maakten de reis met een collega in den auto van den heer de Hullu, naast wien de heer Manneke had plaats genomen, terwijl in een auto van den tram de beide heeren dier maatschappij met den heer le Nobel en drie onzer collega's volgden. Het ging nu eerst naar een aantal aardige houten woninkjes op eenigen afstand van den bebouwden kom. Het was vanaf Sonnehoeck en hoe de andere huisjes mochten heeten, dat wij het eerste mooie zichtvan af de Zeeuwsch-Vlaamsche kust op Walcheren en op den Scheldemond kregen en ons overtuig- den, dat het hier een rustig verblijven moet zijn. Bit was zeker niet minder het geval in de volgende gemeente en wel in dat deel, dat genoemd wordt ,,Groede aan zee'". Wij kwamen hier over het dorp Groede zelf met zijn aardig dorpsplein, en langs den Nieuwerkerksen Kreek een vischrijk water en daarom voor hengelaars een eldorado. Zeker ligt de badplaats Groede nog al ver van de kom, doch den tocht er heen wordt ver- goed door wat men in de omgeving van het nette paviljoen „de Groe" te genieten krijgt op strand en duinen en in tegen de duinen aanliggende bosschen. Men heeft ook daar enkele zeer aardige zomerhuisjes. Wij heb ben hier in genoemd paviljoen ons door de plaatselijke V.V.V. aangeboden consumptie goed laten smaken en daarna hartelijk af- scheid genomen van de ter begroeting aan- wezige bestuursleden. Het ging nu over Nieuwvliet of Sinte Pier naar Cadzand en wel het eerst naar het dorp zelf, waar wij een kijkje namen in het be- roemde kerkgebouw met de mooie aan de kerkvoogdij geschonken gekleurde glazen met de wapens van Nederland, Zeeland, Cadzand en Prins Maurits en twee met de familie- wapens van de overgrootouders der schen- kers, die hier in het huwelijk traden. Te Cadzand-strand bezochten wij aanvan- kelijk het deel nabij het oude badhuis, daar waar de N.V. tot exploitatie van den Kievit- tenpolder met succes de bouwgronden ver- koopt of wel ze verhuurd voor het plaatsen van zomerwoningen. Hier ontbreekt niet een wafelbakkerij, hier kan men op het strand paard- of ezeltje rijden; hier is het baden vrij, maar toch is ook gezorgd voor eerste hulp- posten enz. Wat een groot aantal huisjes staan hier aan de binnenzijde van de duinen, omdat op de duinen niet verder wordt toe gestaan. Met een kleinen omweg, omdat de wegen- aanleg nog niet gereed was, ging het nu naar het tweede deel van Cadzand-badplaats bij de haven. Ook hier alles gereed om de Augus- tusgasten, die zich reeds aanmeldden of dit nog zullen doen af te wachten. Bit is te meer mogelijk nu weder een nieuw hotel is ver- rezen, waar burgemeester Le Nobel voor Vreemdelingenverkeer een consumptie aan- bood. Wij mochten van den burgervader verschil- lende bijzonderheden vernemen over de ver- beteringen die in het onderling verkeer van al het genoernde strandleven mogen worden verwacht als de streekplan-weg aangelegd is en voort gewerkt is aan de verbetering der daarop uitkomende tertiaire wegen, waarmede de eene polder vlugger is dan de andere. Een groote verbetering speciaal voor de wielrijders is in het zicht, nu de heer Le Nobel toezegging van den A.N.W.B. heeft verkre- gen, dat langs het rijwielpad over den «duin- rand een flink aantal paddestoelen als weg- wijzers zullen worden geplaatst. Alvorens van Cadzand af te stappen, zij nog gewezen op het groote verschil in uitzicht over water met Groede en Breskens. Hier ziet men niet meer Walcheren aan de horizon, maar kijkt zoo ver het oog rijkt over het wijde watervlak. Een bezoek aan Cadzand brengt vanzelf mede, dat men ook het Zwin een bezoek brengt en een blik slaat over deze zooveel be- sproken schorren tot over de grens op het Belgische Zoute met het zomerverblijf van Koning Leopold en het vliegveld en het begin van den uren langen Boulevard langs de Bel gische kuststeden. Het ging nu over Retranchement naar het oude Sluis, waar wij in eens waren in de drukte van het beginnend zomerseizoen. Tal- looze bussen en auto's parkeerden hier en honderden badgasten waren in de verschillen- de cafe's aan de the gramique, waarbij wij ons gaame aansloten. Na deze rust maakten wij de wandeling over de wallen naar het in 1924 opgerichte monument voor den archi- varis van Sluis, den bekenden schrijver en ver- vaardiger van het woordenboek J. H. van Bale; en vervolgens naar het stadhuis met zijn uit- en inwendige vermaarde oudheden; de herboren oude molen en de kade met haar eigenaardige drukte en de vol vertrekkende bootjes naar Brugge. Het ging van Sluis over Oostburg en Schoondijke terug naar Breskens, waar af- scheid genomen werd van de Zeeuwsch- Vlaamsche heeren. Wij hadden over den tocht door het mooie land gedaan in totaal 5 uur, voor den tocht op de komende Binsdagen is 7 en een half uur gerekend en kan men op verschillende punten langer vertoeven dan wij deden. Het is een alleszins aanbevelenswaardig uitstapje, zoowel voor elders in Zeeland vertoevende gasten als voor vele Zeeuwen zelf. Binsdags dient men te gaan met de boot van 9 uur. Bit geldt niet minder voor de tochten, die van 15 Juli tot 2 September op Zaterdag in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen worden gehouden, doch hier krijgt men niet het badleven en vreemdelingen te aanschouwen. Hier zal men genieten van bouwwerken als de kerken van Kloosterzande en Hulst, evenals het stadhuis en de wallen in laatstgenoemde hoofdplaats van het Hulsterambacht. Te Axel heeft men het nieuwe stadhuis en te Terneuzen de zee- sluizen, kanaalhavens en wallen. Vergeten mag niet worden, dat deze tocht, die gemaakt wordt met autobussen van de Zeeuwsch- Vlaamsche tram, ook te Breskens eindigt, om van daar per boot de Schelde weder over te steken. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat beide tochten tegen een zeer matigen prijs worden mogelijk gemaakt. KINDERZANGDAG TE KORTGENE. Be Zeeuwsche Zangersbond Zang Veredelt, heeft Zaterdag te Kortgene, meldt de N. R. Crt., een kinderzangdag gehouden, zulks ter eere van het vijfjarige bestaan van Kortgene's jeugdkoor. Aan dezen zangdag hebben twaalf gezelschappen uit verschillende plaatsen van Zeeland deelgenomen. Het kinderkoor ,,Be lustige zanger" uit Arnemuiden was grooten- deels in plaatselijke kleederdracht verschenen. Het gezelschap werd door burgemeester Schuit op het gemeentehuis ontvangen. Spr. riep het welkom toe tot de verschillende be- sturen en feliciteerde het jubileerende koor van zijn gemeente. Be heer P. C. Schippers heeft voor de offi cieele ontvangst bedankt. Nadat er samen ge- zongen was, werd op een weide het program- ma afgewerkt. Er is met groote aandacht geluisterd naar hetgeen geboden werd. Bes avonds heeft het Kortgeensche koor de ruim 400 kinderen en een zeer groot aantal luis- teraars vergast op de feestrevue ,,Met muziek door 't leven", een werk van den heer A. B. Holster, directeur van het Kortgeensche koor. Be revue was een succes. 'Het bestuurslid van den Zeeuwschen Zan gersbond, de heer H. de Priester, was dan ook van meening, dat wat Kortgene geboden heeft, een voorbeeld is voor alien. „SPINNEKOP" SLAAT STUK OP DE PIER VAN ZEEBRUGGE. De zes Duitsche emigranten, die Woensdag j.l. uit Vlissingen waren vertrokken met een zoo goed en zoo kwaad als het ging gerepa- reerd motorbootje, hebben het, meldt de Vliss. Crt., niet verder dan de Belgische kust ge bracht. Weinige oogenblikken,nadat het Nederland sche douane-vaartuig „Albatros" het bootje, de „Spinnekop" buitengaats had gebracht en de zes opvarenden in hun notedopje alleen had gelaten, bleek opnieuw, dat het voorloopig gedichte lek water begon door te laten, meldt het' Volksblad. Onmiddellijk koerste men naar de Belgische kust. Tegen tien uur in den och- tend kwam men voor de kust van Zeebrugge. De zeestrooming en de branding sloegen de ,,Spinnekop" op de steenen glooiing van de pier van Zeebrugge. Een groot gat ontstond in de kiel van het schip. Met behulp van roei- bootjes slaagden visschers en havenpersoneel er in, alle zes opvarenden, de vijf mannen en de vrouw, aan wal te brengen. Zelfs wat er nog over was van hun schamele bezittingen kon nog worden gered. Twee der Duitschers zijn met verlof van de politie naar Brussel vertrokken, waar zij Woensdagavond laat aankwamen. Daar zou- den zij, met behulp van het Matteotti-fonds, trachten van de Belgische autoriteiten nog het een en ander te verkrijgen. Voor de onden van dagen. Zaterdagavond speelde# onze plaatselijke veteranen een wedstrijd tegen MW van de buurtschap Magrette. De oud-gedienden won- nen deze kamp met een 53 resultaat. De match werd door Concordia muzikaal opge- luisterd. Om het noodige cachet aan de zaak te geven, was de burgemeester ook nu weder- om zoo welwillend den aftrap te verrichten. De opbrengst is. immers voor een zeer mooi doel! Jammer, dat de belangstelling niet groo- ter was. DE C.T.P. „MERCURIUS" IS VERPLAATST VAN ARNHEM NAAR VEEP. Wij vestigen er de aandacht onzer lezers op, dat de Commercieel-Technische praktijkschool ,,Mercurius", waarvan een advertentie voor- kwam in ons vorig»nummer, de onderwijsin- richting, waar men kan worden opgeleid voor commercieele vakken en voor de techniek in het bijzonder voor de autotechniek het geen hoe langer hoe meer beteekenis krijgt ook voor kleinhandel en industrie, thans van Arnhem is overgeplaatst naar Velp. De school alsmede het daaraan verbonden intemaat, is thans ondergebracht in het mooi gelegen pand Huize ,,Rozeneck", Amhemschestraat 25. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de reeds verschenen en nog te versehij- nen advertenties. GEREF. GEMEENTE. Door de Geref. gemeente alhier is beroepen de heer A. Visser, candidaat te Rotterdam. DE SOHELDEBEKERWEDSTRIJD. Was het verleden jaar noodig door het wei nig medewerkende weder den Scheldebeker- wedstrijd te laten vervallen en de deelneem- sters en deelnemers te verwijzen naar het kanaal door Walcheren voor een wedstrijd MiddelburgVlissingen, Zaterdag was het weer magnifiek en kan 1939 geboekt worden als een jaar, waarin dit bijzondere sportevene- ment in alle opzichten goed is geslaagd. Even als vorige jaren was alles tot in de kleinste nauwkeurigheid voorbereid en was mede in verband met de veiligheid het aantal deel nemers tot 20 beperkt. Het mag zeker wel een bijzonderheid ge noemd worden, dat deze 20 alien in iets meer dan anderhalf uur de finish bereikten. Bij den vuurtoren van Nieuwersluis werden de deelnemenden, na eerst aan boord van de boot, die hen met de juryleden, leden van den medischen staf, de persvertegenwoordigers en verschillende andere genoodigden en officials naar de overzijde van de Schelde bracht, te zijn ingevet, met marinebarkassen op den jol gebracht, die hem of haar zou begeleiden. Vanaf den mijnenlegger .Abraham v. d. Hulst" werd het startschot gelost en gingen de dames en heeren van hun jol te water om den langen baan af te leggen. Onder weg heeft alleen de Vlissinger San ders den strijd opgegeven, doch alle anderen hielden vol. Het was de Engelschhian C. T. Deane, van de Pinquin Swimming Club te Londen, die den beker verdedigen moest en dit ook deed door in 1 u. 11 m. 37.8 sec. als eerste aan te komen. Zijn recordtijd is 1 u. 1 m. 62.2 sec. en hij heeft dit dus niet kunnen verbeteren. No. 2 was J. Stender van Dolfijn te Hilversum in 1 u. 13 m, 15.6 sec.; 3 Potte van den Otter Swimming Club te Londen in 1 u. 17 m. 2.8 sec.; 4. G. Nieuwland van Groote Wielen te Leeuwarden in 1 u. 18 im. 52.8 sec.; 5. mej. Willy den Ouden, 1 u. 19 m. 44 sec.; 6. C. Wagenaar, van de Zeehond te Vlissingen, 1 u. 20 m. 23.2 sec.; 7. mej. N. Coenen, van Juliana te Bergen op Zoom, 1 u. 21 m. 3 sec.; 8. J. Siesterman van Ooye, van Zian te' Den Haag, 1 u. 22 m. 12.8 sec.; 9. N. Vreeswijk, van Star te Utrecht, 1 u. 22 m. 44.8 sec.; 10. D. de Vos, van RZC te Rotterdam, 1 u. 23 m. 29 sec.; 11. W. Versluys, van Juliana te Bergen op Zoom, 1 u. 24 m. 3.6 sec.; 12. Gill, van Otter Swim ming Club te Londen, 1 u. 25 m. 22.2 sec.; 13. mevr. R. AarsbergenOlsen, van RDZ te Rot terdam, 1 u. 28 m. 56.2 sec.; 14. mej. J. Kas- tein, van ADZ te Amsterdam, 1 u. 29 m. 13.2 sec.; 15. mej. N. Ladage, van Zwemver. Rot terdam, 1 u. 29 m. 18.2 sec.; 16. W. Dill, van Zian te Den Haag, 1 u. 29 m. 21.2 sec.; 17. mej. M. Kerkmeester, van Zwemver. Rotter dam, 1 u. 35 m. 40 sec.; 18. H. Boonsma, van Zian te Den Haag, 1 u. 37 m. 37.6 sec.; 19. E. A. Mestrit, van AJZC 1842 te Arnhem, 1 u. 37 m. 39,6 sec. De voorzitter van de Vlissingsche zwem- club, dr. A. Staverman, bood aan de eerst- aankomende dame, mej. Den Ouden, die nu bewees ook op den langen afstand een groote kracht te zijn, bloemen aan. Bij de later op den dag in Hotel Britannia plaats gehad hebbende prrijsuitreiking heeft burgemeester van Woelderen, na aan alle per- sonen of instanties, die aan het welslagen medewerkten, dank te hebben uitgebracht, den Soheldebeker wederom aan den heer Deane en de schaal, die dr. Staverman als wisselprijs beschikbaar stelde, aan Willy den Ouden uitgereikt, en ook de heer Wagenaar, de eenige Zeeuw die- den tocht volbracht, kreeg een bijzonderen prijs. Alle anderen kre gen een zilveren of andere herinnerings- medaille. Als men zich herinnert dat in 1931 Kuiper er 2 u. 37 m. over zwom, dan is er wel een groote verbetering te constateeren. EEN NIEUWE STEUNBEGEEING VOOR INLANDSCHE ROGGE. Het A. N. P. meldt: De minister van Economische Zaken is voornemens, bij den aanvang van den nieuwen rogge-oogst, een belangrijke wijziging in de steunregeling voor inlandsche rogge aan te brengen. Met deze wijziging wordt allereerst beoogd, den telers van rogge een voor dat pro duct in uitzicht te stellen richtprijs te doen verkrijgen, met dien verstande, dat de graan- handel zoo weinig mogelijk bezwaren van deze gewijzigde steunregeling zal ondervinden. In het verleden heeft het prijsbeloop der rogge zeer geleden door het te groote aanbod in den herfst. De nieuwe maatregelen nu heb ben ten doel, voor de roggeverbouwers een ge- lijkmatiger prijsbeloop te bereiken, door het aanbod op de roggemarkt meer regelmatig over het oogstjaar te doen plaats vinden. Tot nu toe kon de roggeprijs zich tusschen 7,25 en f 8,25 per 199 kg bewegen, zonder dat er voor de regeering aanleiding aanwezig werd geacht, bijzondere maatregelen te treffen. Slechts wanneer de prijs gedurende geruimen tijd lager was dan f 7,25 of hooger dan 8,25, werden speciale maatregelen genomen. Deze maatregelen, die in de laatste jaren herhaal- delijk moesten worden getroffen, hebben voor den graanhandel verscheidene bezwaren ge had. De nieuwe regeling wordt mede getroffen om aan de bezwaren, welke zich voor den geheelen graanhandel dus ook voor den handel in andere granen dan rogge deden gevoelen, zooveel mogelijk tegemoet te ko men. Het gevolg van het gewijzigde stelsel is dat voor inlandsche rogge een richtprijs zal worden ingesteld, welke wekelijks zal oploo- pen. Deze richtprijs zal gelden voor rogge, ge- leverd ter gebruikelijke leveringsplaats, waar bij de vracht voor rekening van den verbou- wer, maar de verdere kosten, als gewoonlijk, voor rekening van den kooper zijn. De minister heeft den richtprijs voor de rogge gesteld op 7,35 per 100 kg op 31 Juli, met een verhooging van 3 cent per week tot en met de laatste week van Maart en 4 cent gedurende de 4 weken van April, waarmede het hoogste punt zal zijn bereikt. Door de Nederlandsche akkerbouwcentrale zal aan roggehandelaren de gelegenheid wor den gegeven om onder bepaalde voorwaarden met haar koopcontracten aan te gaan voor binnenlandsche rogge, waarvan de levering op een in het contract bepaald tijdstip of zooveel eerder als de Nederlandsche akkerbouwcen trale wenschelijk zal voorkomen, zal plaats vinden. Ingevolge de bepalingen van het con tract zal de handelaar de rogge van den teler op basis van den richtprijs moeten koopen en wel binnen betrekkelijk korten tijd na de af- sluiting van het contract; de Nederlandsche akkerbouwcentrale neemt van den roggehan- delaar de aldus aangekochte rogge over op basis van den op het tijdstip der levering gel- denden richtprijs. Indien door dezen maatregel het beoogde doel nog niet mocht worden bereikt, kan de Nederlandsche akkerbouwcentrale ook rogge rechtstreeks van telers koopen, doch met na- druk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het in de bedoeling ligt, hiertoe slechts in het uiterste geval over te gaan. Voorts zuUen de volgende wijzigingen in de bestaande regeling worden aangebracht. De denaturatievergoeding voor rogge zal voortaan wekelijks (achteraf) door de Neder landsche akkerbouwcentrale worden vastge steld; ter vaststelling van de hoogte dezer vergoeding ligt het in de bedoeling, althans in den beginne, uit te gaan van een prijs voor

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2