Ter Neuzensche Courant derde blad Sport Predikbeurien Feuiileton- verteilingen Gemengde Berichten a Vrijdag 14 Juli 1939 No. 9938 VOETBAL. BRABANTSCHE BRIEVEN. VERDRONKEN. ZWARE BRAND IN BERKEL ENSCHOT. VAN ONTSP ANNINGS AVON D MILITAIREN TE SLUISKIL. Woensdagavond vond op het terrein van de voetbalvereeniging te Sluiskil een voetbalwed- strijd plaats tusschen twee militaire elftallen, resn. uit Terneuzen en Sluiskil. Om 7.30 uur werden de elftallen gepresen- teerd aan den res.-kapitein Paul, die den af- trap verrichtte. Met enthousiasme werd de wedstrijd aangevangen. Aanvankelijk kleken beide elftallen tegen elkaar op te wegen, doch na 20 minuten kwam de oranjeploeg uit S=mis- kil eenigszins in de meerderheid. Na een half uur spelen werd deze meerderheid belichaamd in een doelpunt. De rust ging in met 1-0 voor Sluiskil. Na de rust, tijdens welke de Chr. muziekvereeniging „Hosanna" te Axel vroo- Hike marschen ten beste gaf, onderging he spelbeeld, ondanks enkele wijzigingen m de samenstelling van het elftal uit Terneuzen, weinig verandering. Door de grootere snelheid en het beter samenspel bleef Sluiskil in de meerderheid. Deze geanimeerde wedstrijd, waarvoor vrij veel belangstelling bestond, oo van de zijde der burgerij, eindigde in een ver- diende overwinning voor de Sluiskilsche "m1" tairen met 3- 0. De res.-kapitein Dekker, ba- taljons-commandant te Breskens, reikte, me een kernachtige speech, aan de oranjeploeg de door een particulier uit Terneuzen beschik- baar gestelde medaille uit. Hierna onthaalde ,,'Hosanna uit Axel militairen en het talrijke publiek op een con cert dat zeer in den smaak viel en dat beslo- ten werd met het spelen van het Wilhelmus. De res.-kapitein Dekker uit Sluiskil dankte alien, die hadden medegewerkt aan het slagen van dezen avond en met het uitbrengen van een driewerf hoera op H.M. de Koningm, werd door de aanwezigen geestdriftig ingestemd. ZONDAG 16 JULI 1939. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, 2.30 u., Ds. H. J. Plaggemars, van 'Hans- weert. SLUISKIL. 9.30 u., Ds. H. J. Plaggemars, van Hansweert; 2.30 u„ Dr. L. J. Cazemier. a vet i. 9.30 u., Ds. Van Oeveren, (H. Av.| 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. D. J. Vossers, van Vlissingen. KLOOSTERZANDE. 10 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u„ Ds. W. Hermamdes, van Hulst. PHILIPPINE. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL. 9.30 u. en 2,30 u., Prof. Schilder. HiOEK. 10 u. en 3 u., Ds. Kok, van Zaamslag. ZAAjVLSiLAG. (Niet bekend.) Gerctiorineerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees- dienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u.. leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Oud-iGereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., de heer M. A. Mieras. Evangelisatiegebouw Othene. Nam. 6.30 u., Ds. H. J. Plaggemars, van Hansweert. Koomseh-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. Ulvenhout, 13 Juli 1939. Amico, Misschien kunde oew eigen herinde- ren, dat verlejen jaar Juli, op 'nen regen- achtigen Maandag, zoo'nen dag, dat ge efkes den zomer vergit, omdat 'r van den heelen dag gin zonneke te bespeuren valt en den overdaad van regenwater den buiten in 'nen klam- men Herfst zet, ik zeg misschien kun de oew eigen nog herinderen, dat op zoo'nen dag, 's avonds, als de blinden al gesloten waren, den kleinen Dre per toeval ontdekte, dat den Eeker jarig was! Den Dre had op 't opkamerke, doende mee z'nen administratie, dat bespeurd op den Eeker z'n rentekaart. "t Manneke wist 't wel zoo omtrent, maar hiji was al „zoodikkels" jarig gewist en nooit had iemand daarin ennigte aanleiding gezien om deus sproetig, schrale aarmoedzaaierke daarmee te feliciteeren, dat ie nie beter wist of de geboortedagen van den mensch, gongen sjuust eender voorbij als die van 'nen zwer- venden hond. Ge wit: wij hebben 'm dat toen efkes anders geleerd. We hadden, toen al, veul mee 't manneke op, Trui zette dalijk 't „feest" in malkaar, da's in Ulvenhout altij rap ge- reed, en deus een uur feest wierd veur den verrasten sproetenkoning 'n onvergetelijk levensmoment Zondagmergen, als Trui in d'Hoogmis zat en den kleinen Drd aan 't peerdrijen was in de bosschen, ik in m'n krant den Kabinetscrisis zat uit te kienen veur COlijn, (maar den puzzel kwam nie uit), dan viel 't me op, dat den Eeker, daar aan de tafel over z'n boeken den erf op zat te staren. Ja, als ie 's mergens 'n paar uurkes mee me alleen zit, dan leert ie nog geren. Elken geschikten oogenblik neemt ie waar, deus eigenaardig tiepke. En dan, als ie leert, dan bestaat er niks anders veur 'm dan z'n boeken. Maar nouHij was er nie bij, docht me. En da's iets bezonders Zeker moei, docht ik zoo. Want 't is hard aanpakken in deus tij! Dan stond ie op, sloeg z'n boek dicht, na er j n potlood tusschen gelegd te hebben. Efkes boodschap doen", bromde-n-ie zoo binnensmonds„dalijk verom' Na 'n minuut of vijf whs ie ook terug, had links en rechts iets onder z'n jaske verborgen. Zonder naar mij te zien, gong ie reoht naar den kelder, daar hoorde-n-ik 'm gaan naar t uiterste hoekske, waar ie 't een en ander weg- zette, beredderde. Als ie weer boven kwam, mee 'nen donkeren verlegen kop, bromde-n-ie weer: ,,'k ben dalijk verom". En werendig, weer na 'n mi nuut of vijf kwam ie terug, weer iets aan beide kanten onder 't jaske torsend, weer afdalend in den kelder. En als ie weer boven- kwam, den kop nog donkerder, nog verlege- ner, dan bromde-n-ie weer iets, da'k nou nie meer verstaan kost, maar weer wel beteeke- nen moest, dat ie „dalijk verom zou zijn". 'k Wierd na den derden keer toch veul nieuwsgierig. Den .kelde^r ingaan was nie goed meugelijk, want hij was telkens te rap verom. Ik gong dus 'ns kijken over 't gor- dijntje in de goeie kamer. Daar zag ik 'm schuins den weg oversteken, naar,de Gouwen Koei". En kort daarop er weer uit- komen, mee „iets" onder 't jaske, links en rechts. Na vijf keeren zoo op en neer gewist te zijn van onzen kelder naar „de Gouwen Koei gong ie weer zitten achter z'n boeken, mee nen kop z66 stroef, dat ge 'm eigenlijk niks vragen wou. Sterker: van 't ,,geheim", dat ie daar veur m'n oogen had „gepleegd", ver- telde-n-ik ook niks aan Trui, want 't Eeker- geheim scheen zoo geheim te zijn, da'k er zonde van mokte om't deur Trui te laten ver- ballemonden. Want ge kunt mee Trui alles beginnen, amico, alles, maar iets stil hou- wen, neee, da's heur nie gegeven. M'nen toeteloeris heur hart ligt op 'r tong! Trui begint van 'n „geheim" te...... zweeten! 't Berst er uit! Maar 's middags, 't was gaar ginnen weer om te schieten, de pijlen waaien compleet uit de baan mee die bolle Westers, maar 's middags dan, als we in ,,de Gouwen" ons propke legden, dan vroeg den Fielp: ,,zeg, Dre, his 'r van de week feest bij jullie thuis?" „Feest? Hoezoo? 'k Weet van niks! ,,Oowbromde den Fielp; „dan ek hal teveul gezeed". Ik keek 'm 'ns deur m'n ooghorkes aan, vroeg niks. Want 't is mee den Fielp sjuust andersom als mee Trui: den politieken bak- ker is mee ,,ge-eimen" zoo lekker als kip. Maar dan begost ik toch wel iets te begrij- p»n. Den Eeker! Meteen moest ik zachtjes lachen. Ik voelde m'n lippen rekken. ,,Piek", zee den bakker. ,,Pas"., zee den Jaan. ,,Veur de negen", booi ik. „As ge maar wit, ik heb nog nooit 'n feest bij oe overgeslagen en ik ben nie van plan, daarin verandering te brengen", zee den Blaauwe. „Zeg liever wa ge spult, memmert!" viel den Fielp uit. „Ik speul pas'", zee den Blaauwe droog. 't Lukte me nie ,'k kwam 'nen slag te kort. Terwijl ik betaalde aan den pot, die alweer geef vol komt veur 'n uitstapke naar den Anvers, vroeg den Blaauwe: ,,groote be- stelling gekregen, Fielp, veur 't feest?" ,,Van wie?" ,,Van hum!" ,,Van den Dre? Die eeft nog nooit veur heen alf centimeke bij me besteld!1" Ik zweeg maar, want ik voelde wel aan- komen dat, bij 't minste wa'k los zou laten, 't heele- span ter feest verschijnen zou. En 't is deus tij al druk genogt veur Trui! Zij wordt ook 'n dagske ouwer. Na 'n half uur van verstrooide spanning, kwam den Jaan nog 'n spieringske uitgooien. Terwyl ie aan z'n vingers likte om z'n kaar- ten te steken, zee-t-ie zoo langs z'n neus weg: „Tonia is altij nog sukkelend..." Wij keken op, in aandacht! ,dus zij mot dan maar 'n uurke vroe- ger weggaan as 't soms wa laat wordt; da's zeker wel goed, Dre?" ,,Leiaat wordt, Jaan......?"' „Ik gaai maar 'ns prop", antwoordde-n-ie „wie gaat er mee? Ja, laht wordt, Dre, op da partijke van jou!" „Tuurlijk is da goed", zee den Blaauwe mee 'n bar-doodgewoon gezicht„wa zou daar nou teugen zijn? Nie waar, Fielp?" „Hallicht; hons kent hons", vond den bakker: „has't mensch toch nie lekker is...!" Ge verstaat, amico, ik wierd zoo gaandeweg op deskundigHJlvenhoutsche manier, lijk 'n rupsenpop ingesponnen in 't weefsel van 'n feest, waarvan ik eigens nog nie veul meer wist, dan de ,,gasten". „Wanneer is 't Fielp?" vroeg den Blaauwe: ,,want 'k zou tenminste geren veuruit weten, wanneer ik vrij mot zijn. 't Is drukken tijd en 't komt eigenlijk slecht gelegen", zee den huicheleer. „Dinsdag!" zee den Fielp kordaat: „den helfden zoogezeed!" „Oowantwoordde-n-ik toen: ,,is 't Dinsdag?" Maar daarop wierd nie ingegaan. Den bakker zee: ,,piek". En mee stalen tronies wierd er verder gekaart. Als we na ennigte uren uit malkaar gongen, dan verze- kerden de sjandoedels mijdat 't wel moeilijk uitkwam, maar da'k Dinsdag toch wel op huilie rekenen mocht Daar zat veur mij nie veul anders op, dan 's Zondagsavonds mee Trui 'ns te praten over 't geval. En als ik haar alles had uitgelegd, -eigenlijk min of meer mee 'n zelfde tronie als waarmee de proppers mij 'nen heelen mid- dag hadden te grazen genomen, ja, wa doede in zoo'nen toestand? dan gongen we eerst maar 'ns in den kelder op snuffel, om uit te zoeken, wat den Eeker daar nou eigenlijk klaargemokt had. In 'n hoekske, achter wat mandengerei en onder 'n juten zakske vonden we negen kruiken bier en <5en flesch limonade staan! Stillekes moesten we efkes kijken naar deus heimelijke veurbereiding van den Eeker, veur z'n feest. ,,'t Is toch 'n aarig jonk", docht Trui toen hardop. Ze schudde zoo 'ns langzaam heur hoofd, dekte toen 't „bachanale" stilleven weer prontjes toe, onder 't eerpelzakske. 't Was daar in den stillen kelder nie veul dag meer. 'Nen dikken schemer leek ver- mengd mee de dompige koelte en den eerde- lucht kelders eigen. Ons stem klonk er wat hoi. Onwillekeurig spraken we dus wat zacb ter en dat mokte 't geheimke van den Eeker van nog 'n bietje meer gewicht. ,,'t Is 'n aarig manneke," zee Trui weer En toen: ,,kek 's Dre, we motten van dieen dag iets maken". „Vaneigens! Vaneigens!" antwoordde ik greet. Ziezoo, 't feest stond vast! ,,En we laten 't jonk nie allden opdraaien veur de kosten", zee Trui en meteen dwaalden d'r oogen weer naar 't Eekerhoekske waar ie zijnen feestelijken voorraad had geborgen als 'nen echten eeker, die zijnen winterprovisie bergt onder de herfstbladeren in 't bosch. ,,'k Zal mergen, als den Fielp z'n brood brengt, ook efkens mee hum spreken", bedis- selde Trui wijers. En dan, Dre, we motten mee den kleinen Dre 'ns uitmaken, wat den Eeker 't beste van pas zal komen; 't zal trouwens wel uitdraaien op dingen veur zijn leerdij, denk ik, maar daarin kan den Dre i ons toch't beste aan 'n ideeke helpen" i Zoo, amico, wierd Zondagavond daar in den stillen schemer van den keider, den Eeker z'n feest in malkaar gezet. Dinsdagmergen ja, dan gong 't in de vroegte adegaar zoo zijnen gewonen gank. Om vijf uren waren we al aan den frambozenpluk; deus kostelijke vrucht heeft 't best gedaan van 't jaar! Schoonen oogst! We hebben toch nie te klagen deus jaar. Onz' aardbeien, in teugenstelling daarveur mee andere dorpen, hebben 'nen scnappelijken oogst engoeie prijzen opgeleverd! Onze bosschen hielden den schralen wind van de leste maanden veul teugen! Veural veur 't fruit was dat in Ulvenhout 'nen groote! Pruimen staan overdadig! Schoone en overvloedige vrucht. Peren en appels beloven 'nen behoorlijken oogst. Maar de gewassen van den grooten oogst, de granen, hebben nog al gelejen van de droogte. Den rog heeft nie ge- stuiid; 'k verwacht weinig en middelmatigen korrelopbrengst. Haver en garst staan beter, d.w.z. op den lagen grond. Op hoogeren grond is 't minnekes gesteld. Maar, gelijk gezeed, den fruitoogst is puik. Als ge nagaat dat fruit altij nog 'n byproduct is veur Ulvenhout, maar dat er toch d'afge- loopen week nog 'n zestig duuzend kilo wierd aangevoerd veur de veiling, dan is dat veur onzen doen Ulvenhout is nie groot toch nog ginnen dunne op 'nen riek! Onzen Tuin- bouwsecretaris is dan ook best content en zyn mindere of meerdere tevrejenheid is zooveul als 'nen barometer veur den stand van 't Ul- venhoutsche gewas en zijnen opbrengst. Maar genogt; ik zeg: Dinsdagmergen dan gong 't in de vroegte allemaal zoo zijnen ge wonen gank. Zekers, we hadden den jubilaris wel gefeliciteerd, maar om zeuven uren, bij 't tweede ontbijt, dan kwamen de cadeaux op tafel! Van Trui twee prachtige leerboeken, mee gekleurde prenten, over plant- en dier- kunde. Den Dre was bij den meester, die den Eeker leert, gaan informeeren daaromtrent. Allee, wat was 't manneke blij! Hij veegde, veegde, borstelde en wreef' z'n handen zenuwachtig af aan z'n broek en dan, mee de topkes van z'n vingers blaarde-n-ie de boeken deur. ,,Hoe wiste 't toch, hoe wist 't toch zoo goed?" vroeg ie telkens mee 'n heesche stem. En dan stonden z'n oogen troebel van geluk, dankbaarheid en van onverwachten rijkdom! ,,'k Had ze toch zoo noodig", fluisterde-n-ie weer: ,,maar ze waren zoo duur, ee." Dan kost ie 't nie meer binnenhouwen, 'n dikke traan tippelde over z'n sproeten en dan zee-t-ie: ,,guilie zijt veuls te goed veur me." (Van Dr6 HI kreeg ie 'n groen vilten hoeike (z'n eerste! 't Manneke koop niks veur z'n eigen), want den Drd had al dikkels gemerkt, had ie ons verteld, dat den Eeker Zondags zoo intersant naar den Drd z'n groene jagers- hoeike keek. Nou, dat schot zat ook in de roos! 't Hoeike zakte wel glorieus over heel 't sproetenstelsel, maar er mocht geruild wor- den! Wat was ie trotsch, den Eeker! ,,Dre", lachte-n-ie zenuwachtig: „as wij nou Zondag allebei mee onzen groenen hoed naar de kerk gaan, dan zullen ze denken, dat wij bruurs zijn!" ,,Ben ik ook bang veur", gekte den Drd: „maar daar mot g'oew eigen maar niks van aantrekken, Eeker!" Ik gaf 'm 'n spaarbankboekske en 'n ferme doos sigaretten. 't Manneke was van al die gaven zoo ge- roerd, dat ie nie eten kost. Z'nen koffie stoot- "e-n-ie om. Z'n oogen zwommen als gejaagde vischkes deur z'nen kop. En telkens zee-t-ie mee 'n heesche stem, lijk 'n verstrooid oud- manneke: ,,'t is te veul, 't is te veul. Veuls te veul." En dan schoten z'n snelle oogen weer naar den stoel, waarop ie de cadeaux zoo lank had neergelegd. Toen kwam Driek Frljters, den postbooi. Endie bracht 'n gekleurde prentkaart, waarop 'n vaas blommen mee gouwen krullet- ters: ,,hartelijk gefeliciteerd". VeurSjaak Hoppenbrouwers p/a Den Dre van Ulven hout. „Is dat hier terecht?" vroeg den Driek ongeloovig. ,,Jah!" kwekte den Eeker 'k had 'm nooit zoo op zien springen ,,da's veur mij, Frijters!" Den Driek keek mij aan, ik knikte. ,,Vroest", dee den Driek verwonderd: „da's 't eerst wa'k weet. Hiette gij Sjaak, Eeker?" ,,Van m'n moeder, van m'n moeder en vader hee-t-er ok zijnen naam opgezet", zee den Eeker beduusd. ,,Kek maar: Rinus Hoppen brouwers, dat is ie!" En nu kunde me gelooven of nie, amico: ,,'t manneke was blijer mee die kaart, dan mee al z'n cadeaux. Hij laat iedereen die kaart zien. „Kek "s, van m'n Moeder en van m'n Vader, veur mijnen verjaardag!" Den Dre is stillekes de ouwelui Hoppen brouwers gaan halen mee de sjees en 't is 'n verjaardagspartij geworden, amico, afijn, op z'n Ulvenhoutsch! De propclub was voltallig present en den Eeker presenteerde maar sigaren; we kosten nie rap genogt rooken. 'n Kist van honderd had ie gekocht, die had verborgen gestaan op z'n... „woonwageltje". En als de ouwers vernamen, dat den Eeker yolgend jaar onderwijzersexamen zal doen, dan geloof ik, dat den ouwen Rinus aanvech- tingen kreeg om „U" te gaan zeggen teugen z'nen zeun! Allee, van dat keareltje beleven we veul plazier. 't „Personeel" dat mijnen compagnon, Dre HI, had aangenomen, 'n groot jaar ge lejen, is 'nen sjuusten zet van 'm gewist als jongen patroon! 't Was 'nen schoonen dag! De kameraads hadden 't natuurlijk al weer goed veurvoeld den lesten Zondag!... Maar nou schei 'k er'toch af. Veul groeten van Trui, Drd IH, den jubila ris en als altij, gin horke minder van oewen t. a. v. Boertje had nu veertig guldens op zak en gevoelde zich verplicht het feest in het caf6 van den prijswinnaar voort te zetten. Menig rondje werd gegeven met het gevolg, dat toen de man Woensdagavond laat huiswaarts keer- ae, er slechts negen over waren. Bij zijn thuiskomst stond moeder de vrouw hem reeds op te wachten. Toen de vrouw te weten kwam, dat van de veertig gulden levend varkensvleesch er een en dertig op het feestterrein achtergebleven waren, liep zij naar de gemeentepolitie om van het gebeurde kennis te geven. Deze maakte tegen boertje V. proces-verbaal op wegens het organiseeren van een verboden loterij; het varken werd bij cafehouder Van den B. als stuk van overtui- ging in beslag genomen. De Tilburgsche kantonrechter zal thans dit varkentje verder moeten wasschen, zoodat dit voor boertje V. wel eens een dubbel staartje zou kunnen hebben. BOTSING TUSSCHEN EEN MOTORRIJWIEU EN EEN MILITAIREN AUTO. Donderdagmorgen om half 10 is de 17-jarige G. Verschoor, gewoond hebbende te Heke- lingen, op de Waalhaven O.Z. te Rotterdam met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een militairen auto. Met een schedelbreuk is V. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge- bracht, waar hij kort na aankomst is over laden. V. reed in de richting van het vliegveld achter een autobus van de K. L. M. Van de andere zijde naderde een colonne militaire auto's, bestaande uit zeven wagens. Toen vijf wagens den motorrijder waren gepasseerd, haalde deze plotseling naar links uit, waar- door hij in botsing kwam met den zesden auto van de militaire colonne. De bus waar achter V. reed had vaart moeten minderen en waarschijnlijk om te voorkomen, dat hij tegen de bus zou oprijden, is V. naar links uitgeweken, met het reeds vermelde nood- lottige gevolg. Het motorrijwiel werd geheel vernield. Dr. -C. v. d. Berg uit Pemis, die kort na het ongeluk langs de Waalhaven O.Z. reed, ver- leende de eerste hulp, tezamen met dr. K. Kuiken van Charlois, die ook snel ter plaatse was. De G.G.D. heeft het slachtoffer naar het ziekenhuis gebracht, waar hij aan de gevolgen van een schedelbreuk is overleden AUTOBOTSING. Woensdagavond omstreeks elf uur is op den rijksweg DR<§. HET WAS KERMIS MAAR HET GELD WAS OP. Het is kermis in Oisterwijk, schrijft „De Telegraaf" en naar Brabantsche zede worden dan de bloemetjes buitengezet. Dit deed ook boertje V., met het gevolg, dat het kermisgeld, dat hij van moeder de vrouw medegekregen had, al op was toen hiji eerst recht in d stemming begon te raken. Aanvulling vragen durfde ons boertje niet en dus besloot hij zich op andere wijze van ,,snoepcenten" te voor- zien. Hij pakte zijn fiets, peddelde naar zijn steeke, dook in het varkenskot en keerde na een halfuur op het kermisterrein terug met een mooi varken in den arm. Veertig lootjes van een gulden waren vlug gemaakt en even vlug aan den man gebracht, waarna het glimme boertje tot verloting overging. De eafdhouder Van den B. was de gelukkige win- naar van den prijs en nam omder gejuich zijn pas verworven bezit mee naar huis. AmsterdamAmersfoort onder de gemeente Eemnes een emstig auto-ongeluk gebeurd. Een taxi uit Baam, bestuurd door K. G. K. van de Lage Vuursche, kwam uit de richting Amsterdam en wilde, naar de bestuurder yer- klaarde den linkerberm van den weg oprijden omdat een der achterbanden gesprongen was. Uit de richting Baam kwam een personen- auto, bestuurd door mevrouw E. O. uit Hil- versum, die de naar links zwenkende taxi niet meer kon ontwijken. De wagens vlogen met een hevigen klap tegen elkaar en werden ernstig beschadigd. X>e 74-jarige moeder van de bestuurster was ernstig gewond. Dokter Ruinen uit Laren, die de eerste geneeskundige hulp verleende, liet haar per ziekenauto naar de Majella- stichting te Bussum overbrengen, waar bleek, dat zij een schedelbasisfractuur had opge- loopen en dat de borstkas was ingedrukt. De bestuurster werd aan het hoofd gewond, terwijl de taxi-chauffeur lichte verwondingen aan de hand opliep. Zij konden op eigen ge- legenheid naar hun woningen terugkeeren. De taxi is door de politie te Eemnes in beslag genomen. De personenauto werd geheel ver nield. Woensdagavond is te Tilburg uit het Wil- helminakanaal bij de Heikantschebaan opge- haald het lijkje van den 12-jarigen H. Haans, uit de Hoefstraat. De jongen was vermoede- Jijk des middags met zijn fiets te water ge- reden en verdronken. Daar echter niemand het ongeluk had zien gebeuren, is men eerst enkele uren later, toen de fiets in het water ontdekt werd gaan dreggen. MOTORRIJDER VERONGELUKT. In den nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks twaalf uur reed de 25-jarige onder- wijze.r I. v. TUyn uit Eindhoven met zijn motorrijwiel op den Aalsterweg ter hoogte van de Heihoef achter tegen een met een paard bespannen melkkar, die, evenals hij, in de richting Aalst reed. De motorrijder viel en was op slag dood. DRIE HUIZEN IN DE ASCH GELEGD. Woensdagavond zijn drie woningen te Ber- kel Enschot door nog niet bekende oorzaak in de asch gelegd. Niets kon worden gered. De inboedels waren niet verzekerd. Omstreeks zeven uur sloegen de vlammen uit het rieten dak van de woning van B. Ambacht, gelegen aan den weg naar de Berkel-steenfabrieken. In een oogwenk stond het geheele huis in lichter laaie. Spoedig was de brandweer ter plaatse, die met alle beschikbare middelen het vuur bestreed. De vlammen hadden zich intusschen reeds medegedeeld aan de naast gelegen woningen van A. van de Boer en J. Hoogeboom en het mocht niet gelukken de als fakkels brandende perceelen te redden. De inboedels waren niet verzekerd. Het is reeds de tweede maal in korten tijd, dat de familie van De Boer haar bezittingen in vlam men op ziet gaan. ERNSTIGE AANRIJDING DOORDAT REM VAN DE TRAM WEIGERDE. Woensdagavond is op den hoek van de Fer dinand Bolstraat en de Ceintuurbaan te Am sterdam een emstig ongeval gebeurd. Uit de Ferdinand Bolstraat kwam een tram- stel. De bestuurder wilde bij de vaste halte op den hoek van de Ceintuurbaan stoppen. De remmen weigerden echter, waardoor ook de electrische wissel gemist werd. De tram schoof door, daarbij niet rechtsaf maar linksaf zwenkend. Hier stonden eenige personen op het passeeren van de tram te wachten, welke tot hun ontsteltenis recht op hun af kwam. Een onderwijzer en een onderwijzeres kregen een duw van de tram, doch kwamen met lichte ontvellingen en den schrik vrij. Een 40-jarige heer, die zich hier, verge- zeld van zijn vrouw, op de fiets bevond, kwam evenwel onder den baanschuiver van den motorwagen terecht. De tram moest wor den opgevijzeld om den ongelukkige te be- vrijden. Het slachtoffer werd met een zware hersenschudding en Verder zware verwon dingen opgenomen en door den Geneeskun- digen Dienst naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. zal wegens diefstal terecht moeten staan. Er gaat bijna geen week voorbij zonder dat er in deze afdeeling iets wordt vermist. SCHAPEN DOODGEBETEN. Woensdag kwam de landbouwer A. Vos te Uden tot de ontdekking, dat een bloeddorstige hond zich toegang heeft verschaft tot zijn weide, waar het beest vier schapen heeft dood- gebeten. BRAND TE BREDA. Dinsdagavond omstreeks acht uur is brand uitgebroken in de machinale borstelfabriek van de firma A. v. d. Kolk aan den Sluis- singel 1924 te Breda. Omwonenden zagen rook opstijgen uit een achter de fabriek ge legen opslagplaats voor borstels en nog voor zij gelegenheid hadden de brandweer te waar- schuwen, sloegen de vlammen uit de houten opslagplaats naar buiten. Daar de fabriek geheel door woningen is omringd en het vuur een groot gevaar voor de buurt opleverde, rukte de brandweer met groot materiaal uit. Met vier stralen op de motorspuit werd de brand energiek aangetast, met het gevolg, dat het vuur beperkt kon blijven tot de op- slagplaatsen en magazijnen van de fabriek. Deze zijn geheel uitgebrand. Een aanzienlijke voorraad borstels enz. ging verloren. De schade, welke door verzekering wordt ge- dekt, beloopt eenige duizenden guldens. De oorzaak is vermoedelijk, dat vuur gevallen is uit een brandende kachel waarbij pas gefa- briceerde borstels werden gedroogd. DE NTEUWE RIVIERDIJK TE CAPELLE AAN DEN IJSSEL. De Aannemersmij. A. Volker N.V. te Slie- drecht spuit sedert enkele weken voor den Rijkswaterstaat een nieuwen rivierdijk door den Hollandschen IJssel te Capelle a. d. IJssel. Het zandlichaam was zonder stagnatie tot de zelling aan den overkant van de rivier gespo- ten, toen Dinsdagmiddag om half vier bij laag tij het nieuwe dijklichaam zienderoogen naar beneden ging. Over een lengte van ongeveer 50 meter is de onderg(rond aan den buitenkant van den dijk naar de oppervlakte gepuild, het gors mee naar boven nemend. In de lengte van den dijk is een diepe val ontstaan met scheu- ren naar alle kanten in het zandbed. Aan den binnenkant is de werking veel geringer ge- weest. Het werkvolk wist zich tijdig te ber- gen, zoodat geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. De zandzuiger is nu verhaald en naast de verzakking gemeerd. EEN JAPON GESTOLEN. In de japonnenafdeeling van de firma C. A. Brenninkmeyer te Groningen is een dame aangehouden die daar twee japonnen had ge kocht, doch met drie de afdeeling wilde ver- laten. Zij beweerde eerst niet te weten hoe zij aan deze derde was gekomen, doch later op het hoofdbureau van politie bekende zij. Zij JONGEMAN HAD ZIOHZELF BIJNA OPGEHAN GEN Dat een nuttelooze demonstratie tot zeer onaangename gevolgen kan leiden, heeft de 18-jarige kantoorbediende J. C. te Rotterdam Dinsdag ondervonden, vertelt het Volksblad. Voor enkele collega's wilde hij in zijn kantoor aan de Wijnhaven demonstreeren hoe iemand zich aan een touw kan ophangen. Op het oogenblik dat C. het touw om den hals had, gleed hij evenwel van de ladder af en hing nu inderdaad in de lus. Onmiddellijk schoten de anderen toe om hem weer los te maken, maar de kantoorbediende had het bewustzijn reeds verloren. Toen men hem het touw van den hals had gedaan, was C. zoo duizelig, dat hij tegen een deurpost sloeg en een ernstige hoQfdwonde opliep. Per auto van den Genees- kundigen Dienst is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht en daar opge nomen. VERSTOKT OPLICHTER WEDEROM GEARRESTEERD. De Amsterdamsche politie heeft een 21-jari-« gen glazenwasscher gearresteerd en ingeslo- ten, die zich herhaalde malen aan oplichting en verduistering heeft schuldig gemaakt. Korten tijd geleden was het jongmensch uit de strafgevangenis ontslagen, waar hij voor dezelfde misdrijven zijn straf had ondergaan. Het bleek reeds spoedig, dat hij niet het plan had zijn leven te beteren. Kort na elkaar kwamen drie klachten wegens oplichting en verduistering ten zijnen nadeele op het bureau Linnaeusstraat tegen hem binnen. Hij had een betrekking gevonden bij een glazenwas scher en voor dezen moest hij een rekening innen bij een oude vrouw. Hij ontving van de vrouw een biljet van tien gulden, dat hij wel even zou wisselen. Inderdaad keerde hij met negen gulden wisselgeld terug, doch het geld bleek te verleidelijk en met een smoesje wist hij de vrouw te bewegen hem de negen gulden nog even ter hand te stellen. Zij heeft haar geld niet meer teruggezien. Een ander- maal kocht hij een broek. Het gesprek met den winkelier kwam op fototoestellen en het bleek. dat het toestel van den winkelier niet geheel in orde was. Samen ging men naar een reparateur, doch enkele dagen later kwam de glazenwasscher alleen terug om het ge- repareerde toestel voor den winkelier af te halen. Het werd hem prompt ter hand ge steld, met gevolg, dat de winkelier zijn toe stel kwijt was. De politie had, daar het jongmensch geen vaste woonplaats heeft, eenige moeite bij de opsporing. Dinsdagavond wisten rechercheurs hem echter te arrestee- ren. Hij is Donderdag voor den Officier van Justitie geleid. Woensdagavond zijn drie woningen te Ber- kel Enschot door nog niet bekende oorzaak in de asch gelegd. Niets kon worden gered. De inboedels waren niet verzekerd. Omstreeks zeven uur sloegen de vlammen uit het rieten dak van de woning van B. Am bacht, gelegen aan den weg naar de Berkel- steenfabrieken. In een oogwenk stond het geheele huis in lichte laaie. De brandklokken werden geluid en van alle kanten kwamen de menschen toegeschoten. In de buurt van de brandende woning was men met de motorspuit bezig een aardappel- veld te bespuiten met loodarsenaat, ter be- strijding van den coloradokever. Deze spuit werd onmiddellijk naar den brand gedirigeerd. Inmiddels was ook de brandweer ter plaatse en met alle beschikbare middelen werd het vuur bestreden. De vlammen hadden zich in tusschen reeds medegedeeld aan de naast ge legen woningen van A. van de Boer en J. Hoogeboom en het mocht niet gelukken, de als fakkels brandende perceelen te redden. Even zag het er naar uit, dat ook een vierde huis, bewoond door C. Suos, aan het vuur ten offer zou vallen; men haalde daarom al het huisraad naar buiten. Nadat men twee uur lang alle krachten had ingespannen, was het vuur gebluscht; de woning van de familie Suos was gespaard ge- bleven, doch de drie eerstgenoemde huizen waren totaal verwoest. De inboedels waren niet verzekerd. BOTSING TUSSCHEN PERSONENAUTO EN TAXI. Woensdagavond is op den rijksweg Am sterdamAmersfoort onder de gemeente Eemnes een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een taxi uit Baarn kwam uit de richting

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 9