WIE PR1JS STELT OP GOED BROOD, KOOPT HET IN VAH STBIEN'S BAKKERU, NOORDSTRAAT 79 Winkeliersvereenipg .KLIMOP" L Gemengde Berichten Burgerlijke Stand LUXOR THEATER. TOT BEHOLD DER ZEEUWSCHE DRACHT. IN GEZONDEN STUKKEN. LOOP DER BEVOLKING. Nieuwvliet Zuidzande -Sluis 41.016,97; gem. Zuidzande c.s. voor weg Zuidzande Cadzand f 599,35; provincie Zeeland voor weg SchoondijkeIJzendijke (beplanting) 14.17; idem voortgezette verbindingsweg tusschen Westelij-k en Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen 63.272,69; idem weg Buiten- lustGroedeNieuwvlietSluis (aanleg rij- wielpad) 6099,05; idem weg Oostburg Zuidzande (beplanting) 51,17; idem weg ZuidzandeCadzand (beplanting) f 155,86; en wegens de opgemaakte ontwerpen van ver- beiteringswerkenaan de provincie Zeeland voor wegvak Nieuwvliet van den weg Buiten- lust GroedeNieuwvlietZuidzandeSluis 96,38; Waterschap Cadzand c.s. voor wegJ vakken Potjes en de draai van den weg Buitenlust GroedeNieuwvlietZuidzande- Sluis f 931,42 idem voor wegvak Prinseweg van idem /1,16; grindwegcomm. Nieuw vlietSluisHetrancliement voor wegvakken Oude Tol en 't veer van idem f 183,60. „Nanon". ,,Nanon", is een romantiscb verhaal uit den tijd van Lodewijk XIV. Onze landgenoot Joban Heesters en de charmante zangeres Erna Sack zijn de hoofdpersonen en men geniet niet alleen van bun fraaie stemmen, maar even- zeer van een vlotte, lucbtige en onderhouden- de bandeling. De inhoud is gebaseerd op een rasecbt operette-gegeven met vele misverstan- den; een grap die emstig, een speelsche liefde die ecbt werd. Een edelman heeft met zijn vriend gewed, dat hij bet hart van de levenslustige Nanon, waardin van de uitspanning „HetGouden Lam zou veroveren. Dat lukt hem inderdaad, maar voor zij- hem heelemaal inpalmt, vlucht de markies, die zijn vrijgezellenvrijheid nog te lief heeft. Nanon denkt dat bij gearresteerd is wegens een duel en zij slaagt er in, dank zij Moliere en ook dank zij haar welluidende stem, van den koning begenadiging voor den duellist te krijgen. Maar zoodra zij te weten komt, dat bet baar vermeende geliefde slechts om een grajp te doen was, is zij woedend en be- droefd tegelijk. En dan komt reeds het happy ending om den hoek kijken, want nu komt de markies natuurlijk tot de ontdekking, dat bij tocb wel dege-lijk van Nanon boudt. Die liefde drrjft hem zelfs tot een heusc-h duel en dan wordt hij vanzelfsprekend ook beusch gearres teerd. Maar dan komt bet gratiebevel Nanon weer goed van pas en een schoonklinkend duet is het beste bewijs, dat het jonge paar een gelukkige en onbezorgde toekomst te gemoet gaat. „Het land zonder vrouwen". 051 is de film van een gouddelverskamp in Australie, waar een bandjevol ruwe kerels hun geluk zoekt. Op een avond komt een dezer lieden op het lumineuze idee een brief naar den agent in Sydney te scbrijven, met bet verzoek een overeenkomstig aantal dames te zienden. De agent in Sydney denkt aan het profijt, dat er in de leverantie van dertien huwelijks- uitzetten schuilt en duikelt een aantal bereid- willige dames op. Het gezelschap begeeft zich op reis en de mare van zijn komst is bet reeds vooruitgegaan in het kamp neemt men stof af en de beeren scheren zich. De autoriteiten te Sydney zijn zoo vriendelijk geweest de huwelijiken alvast te voltrekken en zoo dienen de gearriveerde dames haar onbekende echt- genooten te aanvaarden en zij doen zulks trouwens ook. Docb er is een klein misver- stand in het spel, met het gevolg, dat een vrouw en twee mannen overschieten. De dame komt uiteraard uit een sinister cabaret, waar zij liedjes gezongen heeft de heeren zijn nog zooveel „gentleman" dat zij niet om het bezit van de dame lucifertjes wenschen te trekken, hetgeen niet wegneemt, dat zij thans beiden aan bet kortste eind trekken. Want de aanwezigheid van de mooie vrouw vernie- tigt edele vriendschapsbanden. Stanley, de eene, schiet den ander neer en wordt uit het kamp verwijderd. En dan komen, er natuur- rampen en de kleine nederzetting raakt zon der water. Men dreigt om te komen, docb dan verscbijnt Stan als redder in den nood in een vliegmachine en bekoopt zijn hulpactie met den dood. ZOO'N ZIEK GERADBRAAKT GEVOEL Dag-in, dag-uit dezelfde klachten. Lood- zware armen en beenen, doffe zagende boofd- pijn, prikkelbaar en dan ook nog die stramme pijn in armen en beenen. Dat zijn zekere teekenen van oververmoeidheid door onzuiver bloed. Kruscben zal dat verbelpen, zooals het deed bij tienduizenden mannen er{ vrouwen, die zich eens even ellendig ^oelderi als gij nu. Neem Kruschen Salts! Kruschen's zes minerale zouten sporen Uw bloedzuive- rende organen, lever, nieren en ingewanden, aan tot grootere werkzaamheid, waardoor alle schadelijk teveel aan zuren uit Uw gestel wordt gefilterd. Begin dadelijk Uw Kruschen- kuur. Over enkele weken zult ge U weer de oude voelen en fit en opgewekt Uw dagelijksch werk doen. Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0,40, 0,75 en /1,60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge- l^nd). Opgericht 1756. (Adv.) verband boudende met de dracbt, gegeven worden: zoo zal men er het mutsenplooien kunnen zien, het kantklossen, mogelijk het Zeeuwsche babbelaars maken al dient erkend te worden, dat't verband daarvan met de dracht iets verder weg ligt! Het bestuur zal ook pogingen in het werk stellen, de on- langs geoctrooieerde mutsenplooimachine van den Zeeuwschen Amsterdammer Poppe op de tentoonstelling te doen demonstreeren. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de tentoonstelling, in verband met het doel der vereeniging, welke haar organiseert, voor per- sonen in de Zeeuwsche dracht v r ii toeean- kelijk zal zijn. De Commissaris der Koningin in Zeeland zal worden uitgenoodigd, de opening te ver- richten. Een belangrijke tentoonstelling in Middelburgs oude Abdjj. Men schrijft ons: De typische kleederdrachten, verbonden aan gouw of provincie, ziin weliswaar ook in overig Nederland nog niet geheel uitgestor- ven, maar in geen onzer provincien leeft de volkseigene traditioneele kleederdracht nog zoo, als in Zeeland; vooral op Walcheren en Zuid-Beveland treft men er de dracht nog bij oud en jong aan. En vooral dit laatste is een bewijs voor de levenskracht ervan. Sinds enkele jaren zet een te Middelburg opgericht te, doch uit geheel Zeeland, niet het minst van de boerenbevolking zelve, steun ondervindende Vereeniging tot behoud der Zeeuwsche kleederdrachten haar schouders mede onder het streven tot bescherming en bewaring van dit cultuurgoed. Tot dusverre niet zonder succes. Thans is, na maandenlange voorbereiding, door deze vereeniging besloten tot het inrich- ten van een Zeeuwsche kleederdrachtenten- toonstelling. Deze zal worden gehouden van 1® 26 Augustus, en, door de gaame verleende medewerking van den Commissaris der Konin gin in Zeeland beschermheer der vereeni- ging en den griffier der Staten, is het mogelijk de koffiekamer van de Statenzaal in de oud-eerwaarde voormalige Praemonstraten- zer Abdij te Middelburg, voor deze tentoon stelling te gebruiken. De feitelijke inrichting geschiedt door het dagelijksch bestuur der vereeniging, bijge- staan door een comite, bestaande uit de aames: S. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz te Westkapelle, A. W. Cevaal- ZrawkfJe ^skerke' M. J. Cijsouw-Kaland Tw-uTTit P C- Veltman Fruin-Buteux te iddelburg, S. Geluk-de Jonge te Wemeldinge t* r "^nge te °vezande, jonkvrouwe H. J. van Lynden te Koudekerke, C. Rijk te Ove- zande. Vijf dezer comiteleden dragen van kmdsbeen tot op den dag van vandaag een dracht Stfvormen van de Zeeuwsche Waun!' Prdtestantsch, roomsch-katholiek, Walchersch, Zmd-Bevelandseh, etc. De tentoonstelling draagt niet in de eerste heTenednaaiSt0rihChud0Ch 2<*r ^paald een hedendaagsch karakter; haar doel is zooveel mogelijk te laten zien w a t en hoe er tegenwoordig nog de Zeeuwsche drachten gedragen worden. Weliswaar zullen enkele h«cfJ1SC^e 1Zaken er niet ontbreken, doch de hoofdzaak hiervan zal de bezoeker, die zich Zee^0schlnrreSSfrtv.' in het Museum vaa het mo^In zoekem0 SChaP Weten8^aPPen ZANGOONCOURS VAN DEN ZEEUWSCHEN ZANGERSBOND „ZANG VEREDELT". Ter herdenking van het 5-jarig bestaan van de zangvereeniging „Zanglust" te Kapelle was op het verzoek dezer vereeniging door het bondsbestuur besloten ditmaal het concours aldaar te organiseeren en alzoo was ditmaal een fraai dorp in het hart onzer provincie, met een keurig gelegen terrein, rijk aan natuurschoon, het tooneel van den edelen kamp. Apollo's zonen en dochteren in 22 vereeni gingen uit vrijwel alle deelen van onze pro vincie vereenigd, verklankten hun hemieuwde samenkomst ook ditmaal weder in het bonds- lied, dat als ensemblenummer ook ditmaal wederom ten gehoore werd gebracht. Zulks geschiedde na de officieele ontvangst door het eere-eomite in 't koor van de Ned. Herv. kerk. Nadat de afmarsch naar het feestterrein volbracht was, ving aldaar het concours aan, waarvan wij hieronder de uitslag doen volgen! De jury bestond ook ditmaal wederom uit de heeren Ed. Flipse van Rotterdam en Henri van Nieuwenhoven uit Breda, welke haar be- oordeeling van de prestaties in onderstaande puntenverhouding weergaf: Hie Afdeeling, Meisjeskoren. „Wissekerks Meisjeskoor" te Wissenkerke le prijs, 186 pt.; ,,Kortgeens Meisjeskoor" te Kortgene le pr.' 180 pt.; meisjeskoor „Zanglust" te Kapelle 2e pr., 176 pt. Hie Afd. Mannenkoren„Excelsior" te St Annaland 2e pr., 176 pt. He Afd. Gemengde koren: „Zuider-stem- men" te Hansweert le pr., 208 pt.; .Cres cendo" te Hoek le pr., 186 pt.; „Excelsior" te Biervliet 2e pr., 176 pt.; ,,Vooruitgang zij ons streven" te Renesse 2e pr., 176 pt.; „Tot oefe- ning en uitspanning" te Borsele 2e pr., 167 pt.- Ons Genoegen" te Kats 2e pr., 155 pt. Ie Afd. Gemengde koren: „Polyphonia" te Oostburg le pr., 207 pt.; „Zanglust" te Wilhel- mmadorp le pr., 194 pt.; ,,Zanglust" te Kapelle le pr., 186 pt.; ,,Gemengd Koor" te s-Heer Abtskerke 2e pr., 170 pt. Ie Afd. Mannenkoren: ,,Zang en Vriend- schap" te Wissenkerke 2e pr., 169 pt. Afd. Uitmuntendheid..Haamsteeds Zang- koor" te Haamstede le pr., 196 pt.; ,,Nu met Hope" te Burgh 2e pr„ 170 pt.; „Vooruitgang zij ons streven" te St. Maartensdijk 2e pr., 168 pt.; „De Lofstem" te St. Maartensdijk 2e pr., 166 pt.; Crescendo" te Kruiningen 2e pr., 160 pt. Eere-afdeeling: „Orelio" te Axel 2e pr., 174 pt.; „Door oefening vereenigd" te Vlissin- gen 2e pr., 170 pt. De beker, uitgeloofd voor het behaalde hoog- ste aantal punten, werd door de jury toege- wezen aan „Zuider-stemmen" te Hansweert met 208 punten en het predicaat „met lof" aan ,,Polyphonia" te Oostburg met 207 punten. 'Het concours slaagde, dank zij het fraaie weer, uitstekend. ten uitgewerkt, zullen de feestelijkheden be staan uit het vormen van een groote optocht met praalwagens van vakvereenigingen, wagens van straten en reclamewagens van leden-winkeliers. Daarin zal tevens opgenomen worden een sprookjesoptocht gevormd door kinderen uit bepaalde straten, of van scholen, waarvoor prijzen zullen beschikbaar gesteld worden voor de mooiste vertolking van het weergegeven sprookje. Verder zijn er plannen in voorbereiding om diverse origineele wed- strijden te organiseeren, benevens een speur- wedstrijd, tenslotte worden besprekingen ge- voerd voor het houden van een Oranje-schiet- wedstrijd door de Handboogmaatschappij en een internationalen wielerwedstrijd, die ge- noemd zal worden: De ronde van Temeuzen. Een huisvlijttentoonstelling, waarvoor reeds zeer vele inzendingen zijn toegezegd, zal de bezoekers gelegenheidbieden hoogst sierlijke en interessante voorwerpen van handenarbeid in vrije uren vervaardigd, te bewonderen. Het ligt in de bedoeling wederom de z.g. Klimoptrams op een der hoogdagen van dit jubelfeest te doen loopen, terwijl de stad in feesttooi zal zijn gestoken en de etalages in de winkelstraten extra zullen worden verzorgd waardoor de bezoekers een machtigen indruk krijgen van Terneuzen als koopstad, zoodat het die dagen een lust zal zijn te vertoeven in Terneuzen en in haar winkelstraten. (Het bestuur van Klimop doet al bij voor- baat een beroep op de burgerij en de vele vereenigingen op elk gebied om hunne voile medewerking, want alleen eendrachtige samenwerking zal deze Oranje-jubelweek tot een suoces maken. In het bekende Neuzenmanifest, dat in de voorafgaande week zal verschijnen, zullen de feestelijkheden uitvoerig worden uiteengezet. Deze plannen konden de volledige goedkeu- ring der aanwezigen verkrijgen en aan het slot der vergadering uitte de voorzitter zijn groote voldoening over deze welgeslaagde vergadering, die voor het Bestuur van Klimop een spoorslag zal zijn om op den ingeslagen weg krachtig voort te gaan. Veel arbeid zal nog moeten worden verricht, doch indien alien schouder aan schouder staan, zal dit vele werk toch nog licht vallen en hen, die hunne medewerking verleenen groote voldoening geven en de bezoekers een of meer genot- voile dagen. BIJ WnHF een 'Op de tentoonstelling zal zooveel mogeliik ee d van de Zeeuwsche handnijverheid. Woensdagavond had een algemeene leden- vergadering plaats van de Winkeliersvereeni- .ging* Terneuzen Klimop'1', die vrij druk be- zocht was. Na de gebruikelijke plichtplegingen, hield de Voorzitter, de heer Van den Bruele, op zijn bekende bezielende wijze een inleiding over bet eenige agendapunt: ,,Bespreking feest- week". Hij gaf daarin te kennen, dat Klimop nog steeds is een krachtige en bloeiende vereeni- gmg, die weliswaar als elke andere vereeni ging haar tijden van rijke vrucht zag wisselen met minder vruchtdragende, doch niettemin haar levenskracht behield en dit jaar, ondanks een schijnbaar minder goede bladzetting in het voor jaar, toch belooft te worden een jaar van weligen wasdom. Het bestuur had daarom niet geschroomd van dien krachtigen bloei naar buiten te doen blijken en heeft met voile werklust een feest- programma samengesteld, dat wederom de roe-p, die steeds van de festiviteiten van Klimop uitgaan, zal handhaven, ja mogelijk nog zal overtreffen indien zij naar zij hoopt zal mogen rekenen op de medewerking van alle vereenigingen ter plaatse en de ingeze- tenen. Deze feestelijkheden zullen worden gehou den va,n Woensdag 30 Augustus tot Zaterdag 2 September. Vervolgens gaf de voorzitter een uiteenzetting van het in groote lijnen uit gewerkt programma, dat na onderlinge ge- dachtenwisseling, nog eenige wijziging onder- ging, zulks naar aanleiding van de te ver- wachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezm. Men achtte het zeer wel mogelijk om de feestelijke herdenking hiervan te doen samenvallen met genoemde feestdagen en al- dus een grootsch herden'kings- en jubelfeest te verkrijgen. Hoewel de plannen nog verder zullen moe- BLJNDE BEROOFD? Bij de politie werd aangifte gedaan, dat een blinde jongeman Zaterdagavond tusschen 6 en 7 uur, die met zijn geleidehond over den rijks- weg langs het kanaal te Hansweert liep, vol- gens zijn verklaring op het weggedeelte tus schen de woning van den heer Augusteyn en mej. Saaman, aangervallen zou zijn en om zijn geld gevraagd, terwijl de hond in bedwang werd gehouden. Men vraagt zich af hoe zulk een overval op een drukken weg mogelijk is. Niemand heeft er iets van gezien. ZIEKENTRANSPORT EN O PER ATI E IN VOLLE ZEE. Eind Juni voer de ,,Marnix van Sint Alde- gonde" van de Stoomvaart Mij. „Nederland", in de Roode Zee, op weg naar Nederland, waar het schip inmiddels is aangekomen. Op 28 Juni werd aan boord van het schip radio-tele- grafisch bericht ontvangen, dat de kapitein van de in den omtrek varende „Simaloer", van dezelfde maatschappij, ziek te bed lag. Bij het in zicht komen van het laatste schip be- gaf de scheepsarts van de ,,Marnix", de heer v. d. Gugten, die enkele jaren als chirurg in Indie werkzaam is geweest, zich in een sloep naar den zieken kapitein Vellinga. Dokter van der Gugten constateerde een acute blindedarmontsteking en nam den zieke met dezelfde sloep mee terug om aan boord van de „Marnix" chirurgisch in te grijpen. De operatie slaagde, doch aangez-ien er storm op komst was. achtte de geneesheer het raad- zaam, kapitein Vellinga in Port Said af te zetten, waar de patient in het Britsche hospi- taal werd opgenomen. Enkele dagen hierna mocht men van het hospitaal aan -boord van de ,,Marnix" bericht ontvangen, dat de toestand van kapitein Vel linga, hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk was. DE FRAUDE TE IJSSELMUIDEN. Omtrent het geval van verduistering van gelden ter gemeentesecretarie van IJsselmui- den vermeldt het A.N.P., dat een andere amb- tenaar ter secretarie en de gemeente-veld- wachter uit hun -betrekking geschorst zijn. Of en in hoeverre zij bij de verduistering en de falsificaties betrokken zijn staat nog niet vast. Dinsdag is de gearresteerde ambtenaar die in voorloopige hechtenis gesteld is, door den rechter-commissaris te Zwolle verhoord. Het onderzoek naar den omvang van de knoeie- rijen wordt voortgezet. Van den gearresteerden ambtenaar was het bekend, dat hij zich uitgaven veroorloofde, die moeilajk in overeenstemming waren te brengen met zij-n salaris. INBREKERS EN HELERS AANGEHOUDEN Ce politie te Velsen en de marechaussee te Beverwijk hetaben zes personen aangehouden ■verdacht, van diefstal en heling in een kappers- winkel in de Kennemerlaan te IJmuiden. Eerst werden drie personen -aangehouden, die de in- braak hebtoen gepleegd en een IJmuidenaar die inlichtingen had verstrekt. Daarna werd- een chauffeur aangehouden, die de inbrekers had vervoerd en vervolgens een cafehouder uit Beve-rwijk, wiens auto was gebruikt. Al deze personen woonden te Velsen en Beverwijk en behoorden tot een groep personen, die bij de politie welbekend zijn. De politie vermoede met deze personen ook de daders van andere te Velsen en IJmuiden gepleegde inbraken in handen te hebben. DE DIERENMISHANDEUNG TE GEMERT. Het schijnt, dat de dierenbeul, die in den nacht van Zaterdag op Zondag te Gemert twee paarden met een mes heeft bewerkt, nog niet met zijn practijken wil ophouden. Toen een zoon van de wed. Brouwer te Gemert d-ezer dagen in de weide kwam, om zijn paard met veulen te halen, zag hij, dat het veulen een flinke snijwond in het achterlic-haam had. Het dier bloedde nog hevig en onmiddellijk werd een veearts geconsulteerd. De politie doet haar best den dader in handen te krijgen. BOERDERIJ AFGERRAND. Dinsdagnadht is brand uitgebroken in cafe het Veerhuis toelbehoorend aan den heer A. Vos te Maren. Het vuur greep met zoo groote snelheid om zich heen, dat een ibelendende boerderij van denzelfden eigenaar werd aan- getast. Weldra waren cafe, woonhuis, boer derij en 1 andbouwschuur verwoest. Zes var- kens en eenige kippen kwamen in de vlammen om. Inboedel, cafe- en land:bouwinventaris, benevens een groote partij hooi gingen ver- loren. De oorzaak is onbekend, de schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. DE TWINTIGSTE BOSOHBRAND GROESBEEK. Op de Mookerheide bij de Mookerschans onder Groesibeek brak Dinsdagavond om- streeks acht uur opnieuw een felle brand uit in een -bos-ch van jonge dennen, de twintigste in de reeks bosohbranden van dezen zo-mer. Nadat landbouwers en voorbijgangers het vuur, dat de Mookerschans emstig bedreigde, hadden bedwongen, toleek dat ongeveer veer- tig are bosch was vemield. Thans vermoedt men met nog grooter zekerheid, dat brandstiehting de oorzaak is. Bij de plaats van den brand vond men n.l. de stuurstang van een fiets. Hiervan was het eene eind met een stop gesloten, terwijl het andere eind in brandbaar materiaal stak. De politie van MoSk verdacht een paar per sonen, doch na een kort onderzoek werden deize op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt intusschen voortgezet. MAN VERDRONKEN. Woensdagnacht is de 43-jarige gehuwde G. J. Roefoerdimg, die met zijn schip te Millingen lag, op nog niet bekende wijze te water ge- raakt en verdronken. Zijn lijk is Woensdag- ochtend opgehaald. DE BRANDKAST BLEEK TE STERK. Woensdagnacht hebben insluipers pogingen gedaan de brandkast van het „Weldadigheids- fonds", gevestigd aan de Nieuwe Keizers- gracht 61 te Amsterdam, te forceeren. Hun pogingen, welke niet van groote ,,vakkennis" getuigen, hebben echter geen resultaat opge- leverd en onverrichterzake moesten zij terug- keeren. De politie heeft een onderzoek inge- steld. Vermoed wordt, dat de mannen tijdens het s.preekuur, dat Dinsdagavond in het ge- bouw werd gehouden, zijn binnengekomen. Zij hebben zich toen laten insluiten en konden, nadat zij alleen waren gelaten, rustig hun misdadig werk doen. De brandkast bevatte een bedrag van eenige honderden guldens. INVAL IN EEN HAAGSOH SPEELHOL. De Haagsche politie heeft Woensdagavond om elf uur in een speelhuis in een woning aan de Jacob van der Doesstraat een inval gedaan. Om 11 uur reed een groot aantal recher- cheurs onder leiding van hoofdinspecteur Van den Heuvel voor het huis. Men belde aan, waarop de deur, daar men blijkbaar geen ver- moeden had van een overval, geopend werd. De politie stormde daarop het huis binnen en ging zoo snel mogelijk naar de achterkamer op de eerste etage, waar men een gezelschap van 21 personen om de roulettetafel geschaard vond. De politie gelastte de aanwezigen op te staan en nam de tafel en het speelmateriaal in beslag. Dit bleek een volledige roulette- uitrusting te zijn met 400 fiches, en een kistje met rijksdaalders, guldens en kwartjes ten be- drage van 87. Allen zijn gearresteerd; onder hen bevon- den zich de hoofdbewoner van het huis, de 60-jarige koopman L. P. D., en zijn 57-jarige echtgenoote, de speelhuishouder, de 34-jarige restaurateur W. F. van der W. uit de Lijster- besstraat, en de croupier, de 48-jarige kelner G. F. van der B:, van de Heerengracht te Am sterdam. Ook waren er drie vrouwen bij In den loop van den ochtend zijn zij vrijge- laten, behalve de speelhuishouder van der W. en de croupier. De hoofdbewoner P. D. had nog twee maanden gevangenisstraf te goed wegens flesschentrekkerij. Ook hij is opge- sloten. VERDUISTERAAR VAN DRIEHONDERD GULDEN GEKNIPT. De 14jarige looper van een verzekerings- bank te Amsterdam, die er met een bedrag van 300 gulden van doorging, is Maandag te Scheveningen gevat. De jongen had van het geld goede sier gemaakt, zich in nieuwe klee- ren gestoken, groote ritten per taxi gemaakt en onder een valschen naam in een hotel te Scheveningen vertoefd. Maar toen hij uit deze badplaats briefkaarten naar zijn familie ging zenden, werd hem dit noodlottig en in korten tijd liep -hij tegen de lamp. Bij zijn aanhouding had hij nog tachtig cent in zijn portemonnaie Hij had niet alleen de 300 gulden verbrast maar bovendien nog 80 gulden schuld ge maakt. De jongeling is naar Amsterdam over- gebracht, waar hij is ingesloten. NEDERLANDER TE ANTWERPEN DOOR HOLLEND SPAN VERTRAPT. De 66-jarige Nederlander W. Moonen, die te Antwerpen voor familiebeizoek was werd aan de Ledeganckkaai aldaar door een hol- lend paardenspan aangereden en vertrapt. De man was ijselijk gewond en overleed kort na het ongeluk. TYPHUSEPIDEMIE IN DE PROVINCIE LUIK. He correspondent van de N. R. Crt. te Brussel telefoneerde Maandagavond Te Aywaillie, in de veel door Nederlandsche -toeristen bezochte vallei van het Ambleve (provincie Luik) woedt op dit oogenblik een felle epidemic van typhuskoorts. Het aantal zieken bedraagt reeds meer dan 30. Een vrouw en 2 jonge meisjes zijn in den loop van de laatste twee dagen overleden. Naar ver- lui-dt zou deze epidemie te wijten zijn aan de besmetting van verseheidene bronnen en waterputten. EEN DAPPER MEISJE. Een meisje van 17 jaar heeft Zondag ge- wandeld op de bodem van de Theems bij Lon- dfen m» een duikerpak, hoofdzakelijk bestaan de uit een oud petroleumblik, waarin door een tuinslang met beh-ulp van twee fietspompen -lucht werd geblazen. Toen een der fietspom pen het begaf moest het kind opgehaald wor den. Zij was tien minuten onder water ge weest en kwam hijgende boven. EEN VIKINGSOHIP IN ENGELAND? De Scandinavische correspondent der N R Crt. schrijft:., Een van de chefs van den Deenschen oud- heidkundigen dienst deelt in Politiken mede van een collega, die aan het Britsch Museum verbonden is, bericht te hebben ontvangen, dat men m de buurt van Ipswich in Suffolk waar- schijnlijk resten van een vikingschip gevonden heeft Vanwege het museum te Ipswich zijn aan den Oostkant van het riviertje te Deben, tusschen de plaatsjes Woodbridge en Sutton opgravingen verricht, waarbij men op iets is gestooten, dat veel van den steven van een houten yaartuig heeft. Daar deze vondst van bu^tengewoon -groot belang kan zijn is de leiding van de verdere ontgraving door men- schen van den rijks-oudheidikundigen dienst overgenomen. Een van de conservatoren van den dienst zal binnenkort in Denemarken komen om zich daar op de hoogte te stellen van de methodes, die bij de ontgraving en de conserveering van het enkele jaren geleden bij Kertemilnder (Fynen) gevonden viiking- schip zijn toegepast. Het -is niet uitgesloten, dat de vondst bij Ipswich eveneens een vikingschip zal blijken te zijn, waarin een maohtig man is bijgezet, en als dit het geval is, als men werkelijk een parallel van het Ladiby-schip van Kerteminde gevonden heeft, zullen daaruit belangrijke conclusies getrok- ken kunnen worden betreffende de relaties tusschen Denemarken en Engeland in den Vikingtijd. TWEE BANKBEDIENDEN IN EEN AUTOBUS OVERVALLEN. Op den weg van Avignon naar Aries heb ben roovers op de meest stoutmoedige wijze twee bankloopers overvallen. De beide bank- bedienden hadden te Avignon een bedrag van 150.000 franc ontvangen en waren per auto bus op weg naar Chateau-Renard. Onderweg werd de autobus s-tilgehouden door iemand, die blijikbaar wilde instappen. De man vroeg een biljet en begon naar zijn geld te zoeken. Dit duurde zoo lang, totdat op een gegeven oogenblik nog twee mannen opdoken en de bankbedienden dwongen hun geld af te geven, meldt het Laatste Nieuws. Vervolgens na- men de roovers in ©en auto de vlucht. Tot dusver heeft men dee roovers nog niet te pakken kunnen krijgen. (Buiten verantwoordelijkheid -der Redactie.) Axel, 12 Juli 1939. Geachte Redactie, Gaarne had ik een weinig plaatsruimte in Uw blad, teneinde even in te gaan op de in- gezonden stukken van „Insider" en den heer 't Glide, raadslid te Axel, handelende over de kwestie der extra beloning van de gemeente- opzichter, tevens architect van het nieuw ge- bouwde stadhuis in Axel, voorkomende in Uw blad van 7 Juli j.l. In de eerste plaats wil ik constateren dat Insider" zowel als de heer 't Gilde, de moed hebben gemist om met mij in openbaar debat te treden in de daarvoor apart belegde open- bare vergadering te Axel op Zaterdag 1 Juli J.l. in het Centrum. Mochten de heren deze conclusie niet kun nen aanvaarden, dan ben ik alsnog bereid hen opnieuw de gelegenheid te geven, zo zij daar- toe het verlangen te kennen geven. Het zou dan spoedig blijken, dat ..Insider" (dit be- tekent: ,,ingewijde" iemand die het wdet dus!) er totaal niets van weet. De cijfers die dit onbekende heerschap geeft, lijken naar niets en dienen schijnbaar ook nergens anders voor, dan als aanloop tot een persoonlijke scheld- partij op mij. Even bekroop mij nog de lust hem desnoods voor de Rechtbank z'n beledigende beschuldigingen waar te laten maken. Ik ben er van afgestapt, overwegende dat men aan kwajongens niet te veel aandacht moet besteden. Daarom: basta. ^aa den heer 't Gilde, die althans de ruiter- lijkheid in acht nam met zijn naam te onder- tekenen, wil ik me er niet zo gauw afmaken. Hij gaat af op het verslag van de vergadering bovengenoemd, en denkt er zelfs niet aan dat dit verslag onvolledig en zelfs fout kan zijn. Prijs stel ik er op te verklaren, dat dit verslag, alhoewel niet slecht, op meerdere punten on volledig en ook enigermate fout is. Zo staat er b.v. niet in, dat de Voorzitter zeide, dat deze vergadering in hoofdzaak ook was be- legd, omdat sommige elementen om deze affaire een anti-S.D.A.P.-rel wilden maken. De heer 't Gilde is er dus even naast, met te zeggen, dat de beide ,,socialisten" onder de drang van de ontstemde gemoederen in hunne gelederen hun verontrust geweten moesten luchten". De heer 't Gilde weet deksels goed, dat, ware hij daar aanwezig geweest, het voor hem minder goed zou zijn afgelopen. Immers, hij zou daar hebhen moeten toegeven, dat z'n hele optreden in deze kwestie demagogisch en dus bedriegelijk is geweest. Onomstotelijk was daar komen vast te staan1 dat de taak aan de gemeente- opzichter opgedragen, buiten diens gewone taak lag. Ook volgens den heer 't Gilde zelf; 2 dat de heer't Gilde in de vergadering van 12 Febr. '37 mede had helpen vaststellen het advies der commissie aan Burg, en Weth. en den Raad, dat als alles goed verliep, de archi tect een behoorlijke extra beloning toekwam; 3dat deze beloning, op grond van de be- cijferingen der commissie in de buurt van 1000 zou liggen; 4°. dat in geen bekende gemeente, van de omvang als Axel, de laatste tijd een dergelijk werk werd beschouwd als te behoren tot de gewone taak van een ge- meente-opzichter; 5°. dat ons stadhuis een der goedkoopste is der in de laatste tijd ge- bouwde. Mijn conclusie, dat de heer 't Gilde enkel en alleen met politieke oogmerken van zuiver persoonlijke aard tot z'n daad van ontrouw aan eenmaal gemaakte afspraken en tot z'n demagogische manier van optreden gekomen is, wordt door die feiten bevestigd. Hij zelf zou dat daar, voor die vergadering, niet meer hebben kunnen ontkennen. Er was dus alle reden voor hem, om weg te blij-ven Bovendien, de heer 't Gilde geeft in het be- doelde ingezonden stuk toe, dat hij sinds die commissievergadering van 12 Febr. '37 van mzicht is veranderd. Maar in den Raad ont- kende hij ooit aan een dergelijk besluit te hebben medegewerkt. Men moet maar durven! Enfin, iedereen weet nu dat de heer't Gilde mede het voorstel om een behoorlijke extra beloning te geven, aan Burg, en Weth. heeft gedaan. Iedereen weet nu ook, wat de hele rel, door hem ontketend, waard is. Maar een feit is, dat hij er nog eens mee in de Raad is gesukkeld. Het doel heiligt bij hem ook deze middelen. Uakpannen-duivelen kunnen mis- schien voor een gemeente een plaag zijn. maarzouden het wel de ergste duivelen zijn Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, C. HAMELENK, Raadslid. SAS VAN GENT. In deze gemeente hebben geen aangiften plaats gehad. SAS VAN GENT. Van 2 tot en met 8 Juli hebben zich in deze gemeente gevestigd: E. M. F. Sterk, zonder beroep. van Asse- nede (Belgie). iS. S. de Schoolmeester, dienstbode, van Terneuzen. B. M. de Vos, dienstbode, van Westdorpe. M. J. Snoeck, zonder beroep, van Temeuzen. E. S. de Nijs, zonder beroep. van Amster dam. Vertrokken: J. C. Willaert, dienstbode, naar Cadzand. F. C. Suurmeijer, zonder beroep, naar Rot terdam. C. F. L. Kaijser en gezin, timmerman, naar Vlissingen. C. E. van Nieulande, smid, naar Koewacht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3