ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREI WEK UW LEVER-GAL OP Arabella de Verscbrikkelijke No 9935. VRIJDAG 7 JUL! 1939 79e Jaargang Binnenland Feuilleton TWEEDE BLAD DE GOUDVOORRAAD VAN DE NEDERLANDSCHE BANK GESLONKEN. ■e«5iaH»oiwiw»ssssKaaaata mu&tfiszatj. OTMTCWBMMraRWBWMnM>8Nn*OGHcnnMBanMra(GUM30Ci3i ram tMnm* warcaa^araaBtaaa ffiaaaaassnxerfc^fTrsiTm^-MyrBggg.V' mmwowaujacaa 1VINKELSL1 ITIX GSWET. Burgemeester en Wethouders van TER- JflEUHEN, gelet op iiet bepaalde in het vijfde lid van artikel 9 der Winkelsluitingswet 1930, Staats blad no. 460, zooals deze is gewijzigd bij de wet van 27 Juli 1934 Staatsblad no. 450, dat aan de toepassing thans geen beboefte meer bestaat, besluiten: in te trekken bun besluit van 17 April 1939, waarbij was bepaald, dat gedurende den tijd dat ingevolge buitengewone oproeping dienst- plicMigen onder de wapenen zijn, ontheffing werd verleend: a. van bet bepaalde in de artikelen 2, 4 en 5 van de Winkelsluitingswet 1930, Staatsblad no. 460, voor wat betreft den verkoop van voorwerpen en stoffen aan de militaire over- heid; b. van bet bepaalde in artikel 2, onder b en c van genoemde wet, voor wat betreft den verkoop van voorwerpen en stoffen, ter voor- ziening in eigen behoefte, aan miltairen, beboorende tot onderdeelen van de weer- maobt, opgeroepen ter verzekering van de uitwendige veiligheid des lands. Temeuzen, 5 Juli 1939. Burgemeester en Wetbouders van Temeuzen, P. TELLEGENVoorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Seeretaris. HET BEZOEK VAN MINISTER FUNK. De Minister van Economische Zaken, Mr. M. P. L. Steenberghe heeft zijn Duitschen collega minister W. Funk, die op het oogen- blik bier te lande vertoeft, in kasteel Oud- Wassenaar Woensdagavond een diner aan- geboden. Minister Steenberghe hield bierbij een tafel- rede. Minister Funk beeft den Nederlandschen minister van Economiscbe Zaken voor de vriendelijke woorden van welkom dank ge- heeten en gaf uitdrukking van zijn oprechte vreugde over de zoo bartelijke ontvangst, welke hem in Den Haag ten deel was geval- len. Nederland en Duitscbland, aldus dr. Punk, zijn niet alleen door oude nabuurschap verbonden, maar ook door nauwe economiscbe banden en verplichtingen, welke berusten op vervulling van de beboeften van de economie van beide landen. De persoonlijke gedachten- wisseling met Minister Steenberghe heeft er niet weinig toe bijgedragen, om de goede eco nomische betrekkingen tusschen beide landen nog nauwer aan te halen. Hiertoe werkte mee de wetenschap dat beide landen wederkeerig de beste klanten van elkaar zijn. WEER RUMOER ROND THOLENS BRUG. Bij de laatste raadsverkiezingen in bet Thoolsche stedeke Tbolen, heeft de brug- geldkwestie een groote rol gespeeld: de ver- eeniging ,,Gemeentebelang", een agglomeratie van zeer verschillende personen, die deze kwestie vooraan op het program van actie heeft staan, behaalde verreweg het boogste. aantal stemmen van alle partijen, en Mr. H. D. J. Wolfensberger, advocaat en procureur aldaar, werd zelfs met voorkeurstemmen in den raad gebracht. Thans richt Mr. Wolfensberger zich in een adres tot Ged. Staten en Frov. Staten van Zeeland en van Noord-Brabant, naar aanlei- ding van het voornemen het thans geldende tarief voor een jaar nog te laten, zooals het is. Mr. Wolfensberger die onderteekent met „nieuw benoemd lid van den raad der gemeente Tholen" wil daarvan niets weten! Hij schrijft nu aan opgemelde colleges, dat vrijdom van bruggeld voor raadsleden, bur gemeester en een groep gemeente-ambtenaren te Tholen door vrijwel niemand goedgekeurd wordt; dat dit in strijd is met art. 176 der Grondwet en met art. 275 der Gemeentewet; dat deze vrijdom, onregelmatig verleend bij raadsbesluit dd. 5-XI-1931 thans opgeheven dient te worden. Vervolgens wijst hij er op, dat het vervoer voor taxi's (huur)auto's en vrachtauto's spe- ciaal in het verkeer van Tholen naar Bergen j op Zoom, door de tegenwoordige bruggeld- tariefregeling lam geslagen is. Dit nu kan j z.i. door het invoeren van abonnementen voor bruggeldbetaling gered worden. Het brug- bedrijf zal daardoor wel-is-waar van bepaalde personen minder incasseeren maar, aan, den anderen kant, van anderen meer ontvangen dan thans, daar immers door het invoeren van abonnementen velen zullen willen profi- teeren. Er is voorloopig nog geen sprake van een tolvrije brug, welnu, zoo redeneert Mr. Wol fensberger: dan dient de tariefregeling zoo rechtvaardig en billijk mogelijk ingericht voor algemeen belang en verkeersbelang en daartoe dient deze regeling te worden ontworpen door i een raad, die zelf aan den lijve de tarieven j voelt en 'niet zichzelf, in strijd met Grondwet en wet, vrijdom verschaft. j Adressant stelt vervolgens een abonne- mentsregeling (maandabonnementen etc.) voor, die hij een tariefsregeling, hoe zwaar j ook nog" noemt ,,het eerste wat thans gedaan behoort te worden." (Midd. Crt.) VERVANGING WERKENDE DIENSTPLICHTIGEN. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den beer Van Vessem met betrekking tot de j venvanging van werkende dienstplichtigen j door werkloozen heeft de Minister van Defen- sie als volgt geantwoord: Art. 32 van de Dienstplichtwet volgens den gewijizigden tekst, laat buitengewone oproe- ping in geval van oorlog, oorlogsgevaar en andere buitengewone omstandigheden toe, I voor zoover de Kroon dit noodig acht. Bij Kon. Besluit van 10 April 1939 is de oproe- ping noodig geacht van al het personeel, be- stemd voor buitengewone oproeping, uitwen- dige veiligheid, zoodat de oproeping van ieder, die daarbiij is ingedeeld, berust op be- doeld art. 32. Het indeelen van dienstplichtigen bij deze groep is niet een handeling, die eens voor al heeft plaats gehad. Integendeel het al of niet behooren tot deze groep is in gewone omstan digheden voortdurend, dag aan dag, aan wis- seling onderhevig. Er is geen aan de wet ontleende reden aanwezig, waarom dit proces zou moeten stilstaan, nadat een oproeping heeft plaats gehad. Voor een deel en op an deren voet gaat dit proces dan ook in de tegenwoordige omstandigheden door. Zoo zijn onderscheidene dienstplichtigen, die aanvan- kelijk niet behoefden op te komen, alsnog op geroepen, toen dit noodig bleek voor het be- zetten van sommige posten. En zoo komt in geval van vervanging de bestemming voor de ,,B.O.U.V." voor den met verlof gezonden dienstplichtige te verVallen en wordt de ver- vanger alsnog daarbij ingedeeld. Noch de letter, noch de geest van art. 32 der Dienstplichtwet staat hieraan in den weg. Het is niet juist, dat de verdediging der grenzen in de eerste plaats aan werkloozen wordt opgedragen, het aantal opgeroepen werklooze dienstplichtigen bedraagt thans ongeveer 15.7 pet. van de totale sterkte der troepen, welke zijn belast met de grens- en kustbeveiliging. Maar ook al ware dat an- ders, dan ligt in het buitengewoon oproepen van werklooze dienstplichtigen geenszins op- gesloten een discriminatie van de beveiligen- de taak. Bij acuut gevaar, hetwelk aanlei- ding geeft tot een algemeene mobilisatie, wor den alle beschikbare krachten voor de ver dediging des lands opgeroepen, zoolang zulks en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-eal in nw ingewanden doen vloeien. Wanneer Seze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel nltt Uw VOelt V °PSebiazen, u raakt verstopt' Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. ueroera en De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde- len. U moet CARTER'S LEVER-PILL.ETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u f.V/' u ee" geheel ander mensch voelen. Onschade- gatt?1doenarv<?o!ienaCht' onovertro«^ °m de lever- drogTstLCart0.75S LeVer"Pil,etjeS bij aP°thekers en j j niet het geval is, dient, voor zoover mogelijk, rekening te worden gehouden niet alleen met j militaire, maar ook met sociale belangen. Beide belangen worden gediend door buiten- I gewoon opgeroepen dienstplichtigen, die in de burgermaatschappij noode kunnen worden gemist, te vervangen door werklooze dienst plichtigen, die daardoor tot nuttigen arbeid worden bestemd. Het is een onjuiste stelling, dat aldus „elke andere arbeid" den voorrang zou hebben boven de militaire taak; het gaat er om, dat de een in dezen tijd de beveiligende taak slechts kan vervullen met het brengen van een groot sociaal offer, terwijl voor den ander van een sociaal offer geen of nauwe- lijks sprake is. Aangezien van persoonlijke vervanging waaronder te verstaan de methode, waarbij men zelf voor een vervanger heeft te zorgen geen sprake is, is er reeds uit dien hoofde geen gelijkenis met het vroegere remplagan- tenstelsel; sterker spreekt nog, dat de dienstplichtige, die vervangen .wordt, ver- plioht blijft tot opkomst onder de wapenen wanneer zulks noodig wordt geacht, zooals bij algemeene mobilisatie, terwijl de rem- plagant zijn vrijstelling van den dienstplicht had gekocht. Op de vraag of de Minister bereid is, een regeling te ontwerpen ter tegemoetkoming aan emstige moeilijkheden voor de werkende dienstplichtigen, antwoordt de Minister, dat dit onderwerp in studie is, waarbij wordt aan- geteekend, dat zich hierbij groote moeilijk heden voordoen. GEZINSTARIEVEN BIJ BE SPOORWEGEN. Met in>gan>g van heden zullen gezins- retours verkrijgbaar zijn aan de stationsloket- ten en biji de reisbureaux, die spoorkaartjes afgeven. Zij zijn voor de tweede en derde klasse verkrijgbaar voor 5 tot en met 9 tezamen reizende personen, dus ook voor kleine gezel- schappen, die zoowel de heen- als de terug- reis tezamen afleg-gen. Zij worden op naam gesteld. Deze maatregel zal speciaal een tegemoet koming beteekenen voor de -groote gezinnen, waarvan de kinderen den leeftijd van 10 jaar reeds hebben overschreden. Zooals bekend, is, reist een kind beneden de 4 jaar voor niets, terwijl voor een kind beneden de 10 jaar half geld betaald dient te worden. Natuurlrjk zal het voor velen op den duur niet gemakkelijk zijn te bepalen op welke wijze men het goedkoopst gebruik zal kunnen ma- ken van de spoorwegen. In dit opzicht kan men volledig rekenen op de service der spoor wegen, omdat de ambtenaren aan de loketten dit voor ieder geval afzonderlijk met de groot- ste welwillendheid zullen uitzoeken, zoodat men zich daarover geen kopzorgen zal behoe- ven te maken. De biljetten behoeven niet tevoren te wor den besteld, doch worden op aanvraag onmid- dellijk verstrekt. De gezinsretours hebben denzelfden geldig- heisduur als gewone retours, hetgeen dus zeggen wil, dat gezinsretours die tusschen 7 Juli en 7 Augustus genomen worden, een maand en die op 7 Augustus en later ge nomen, t 'in 5 September 1939 geldig zijn. Met ingan-g van 5 September 1939 wordt de geldigheid een dag, indien genomen op Maan- dag t/m Vrijdag en 3 resp. 2 dagen, indien genomen op Zaterdag resp. Zondag (week- eindgezinsretours) Met de gezinsretours wordt beoogd de bin- nenlandsche verplaatsing van gezinnen te ver- gemakkelijken, bijv. door familiebezoek. Zij zijn dus niet geldi-g in de D-treinen en in. enkele andere belangrijke treinen, die voor- namelijk het Internationale verkeer bedienen. De besparing bij het gebruik van gezins retours komt neer brj vervoer van 5 personen op 8 procent en van 9 personen op 14 procent. De gezinsretours zijn behalve voor gezin nen ook voor niet in gezinsverband reizende groepen van 5 personen verkrijgbaar. Zij wor den gesteld op naam van den aanvra-ger, die het van zijn handteekening moet voorzien. Men behoeft niet op te geven met welke trei nen gereisd zal worden. Zooals bekend was dit wel het geval brj het gebruiken van gezel- schapsbiljetten. De heen- en teru-greis moeten gezamenlijk afgelegd worden. Beide mo-gen binnen den geldigheidsduur op alle stations onderbroken worden. De op een gezinsretour reizende personen dierten in den trein zooveel mogelijk bij elkaar plaats te nemen en moe ten gezamenlijk door dezelfde uitgangscon- trole gaan. De gezinsretours zijn niet geldi-g, ook niet tegen bijbetaling van vracht of toeslag, in D-treinen en evenmin o.a. in de treinen nr. 3 Amsterdam C.S.Roosendaal, nr. 19 Amster dam C.S.Roosendaal, nr. 77 Roosendaal Vlissingen nr. 78 VlissingenRoosendaal, nr. 137 Vlissingen Roosendaal, nr. 138 Roosen daal—Vlissingen en nr. 414 Roosendaal—Am sterdam C.S. De gezinsretours worden niet afgegeven naar de Nederlandsch-Duitsche of Neder- landsch-Belgische grenspunten. Hoewel Prof. Goudriaan in zijn uiteenzet- I ting op de laatste persconferentie van oordeel was, dat de con.sum.ent conservatief is en het meestal maanden, soms jaren duurt eer een i tariefverlaging door het publiek volkomen ge- realiseerd wordt en vrucht draagt in den j vorm van een vermeerdering van het ver- voer, ligt het toch voor de hand, dat de laat- i ste ingevoerde tariefswijzigingen van dien aard zijn, dat men gerust kan aannemen, dat reeds dft jaar ongetwijfeld de invloed hiervan j op het vervoer merkbaar zal zijn. i INVOERING BIJ VOORBAAT VAN YVIJZIGINGEN IN TARLEFHERZIENING. De regeeringspersdienst meldt: De veranderingen, welke onlangs bij nota van wijziging zijn aangebracht in het wets- ontwerp tot wijziging van de tariefwet 1934, zullen ingevolge Koninklijk besluit van 4 Juli j.l. voorloopig in werking worden gesteld met ingang van 10 Juli a.s. Voor zoover de wijzigingen met betrekking tot de tariefposten 19 (bladmetaal), 81 (zeemleder), 106 (sigarettenhulzen), en 153 (polsterstof), tot verhooging van het invoer- recht zouden leiden, "blijft de toepassing ach- terwege. De Minister van Financien heeft krachtens hetzelfde besluit regelen gegeven tot geheele of gedeeltelijke teruggaaf, onder bepaalde voorwaarden, van het verschil tusschen het invoerrecht op of na 1 Maart 1939 geheven overeenkomstig het voorloopig in werking ge- stelde ontwerp van wet en het invoerrecht hetwelk verschuldigd zou zijn geweest indien de in de nota van wijziging opgenomen in- voerrechten reeds van 1 Maart j.l. af hadden gegolden. Uit den jongsten weekstaat van de Neder- landsche Bank blijkt, dat de goudvoorraad is afgenomen met ruim f 19 millioen. De onge- rustheid omtrent de politieke situatie komt hiermede goed tot uitdrukking want deze vermindering zal hoogstwaarschijnlijk ten nauwste verband houden met de operaties van het Nederlandsche egalisatiefonds, met de bedoeling den Nederlandschen gulden op peil te houden. Zooals bekend, hebben deze ope raties uitsluitend bestaan in het afgeven van dollars. De goudvoorraad hier te lande is nog altijd zeer groot, en bedraagt niet minder dan ruim 1.155.000.000. Wanneer in aanmerking wordt genomen, dat het bedrag aan bankbil- jetten in omloop 997.679.352 bedraagt, dan kan de gevolgtrekking worden gemaakt, dat onze centrale credietinstelling verhoudings- gewijze nog een buitengewoon groote hoeveel- heid geel metaal bezit. Het beschikbare metaalsaldo beloopt niet minder dan 618.496.318. Desniettemin is de goudvoorraad in betrekkelijk korten tijd niet onaanzienlijk geslonken en vergeleken met het hoogste punt, dat op 20 Febr. j.l werd bereikt, met 1.461.279.975 valt een ver- EEN VROOLJJKE LIEFDESROMAN van Berta Ruck. Vertaald door TEO DE WITTE. 3) Vervolg. ,,Ja, ik heb het nou in mijn hoofd gezet, dat dit het eenige huwelijk is, dat die Ara bella van me met fatsoen zou kunnen doen. Zeker, Squire, ook een raidicaal kan voor zijn dochter wel eens iets meer verlangen dan rechtuit. Ik ben eigenlijk een beetje eerzuch- tig zoogezegd." Juist. Precies. Maar..." -Nou. wat zeg jij daar nou allemaal op, Squire?" Wat kon de Squire ten slotte zeggen? ,,Ik moet het dus heel goed verstaan heb ben, dat je er werkelijk op staat, dat miss Ames onze gast zal worden?" ,,Laat ons zeggen, betalend logee", viel de oude man hem onmiddellijk in de rede. Ik zal natuurlijk kost en inwoning betalen. En de wasch hij ons aan huis. Ze mag je op dat gebied in geen enkel opzicht tot last zijn. En ze kan wat aan, die Arabella, dat beloof ik je. Vooral Maizenapudding. Maar die be- hoef je haar natuurlrjk niet elken dag voor te zetten. Ik wil niet hebben dat er extra-kos- ten voor haar gemaakt worden. Ik heb nog nooit een kind gezien, dat zoo d'r vork kan zetten in versch gekookte ham, als mijn doch ter. Die eet d'r vader coimpleet onder tafel, zoo waar als ik hier voor je sta. Maar daar zul je niet aan verliezen. Drie pond per week ..Jen hij sloeg zijn vuist in de open palm van des Squire's fijngevormde hand... drie pond per week, zoolang ze hier blijft, ga je daar mee accoord?..." ,,Maar beste vriend, denk nu werkelijk niet..." ,,Nee, nee, dan kan ze d'r bulk vol eten, want ik beloof je, dat het behoorlijk op zal loopen. Ik wil natuurlijk hebben, dat ze rus- tig d'r keus kan maken. Ze behoeft zoo maar niet den eersten den besten bleekneus te nemen, die haar eens vriendelijk aanktjkt. Lukt het hier niet, dan in Londen zoodra jullie daar van den winter naar toe trekken. Ik zeg nog eens, Squire, je moet eerlijk spel spelen en haar niet het eerste het beste mira- kel in de hand stoppen, dat je salons on"veilig komt maken, als ik eens als man tegenover man zeggen mag, waar het op staat." ,;U wilt dus", begon de Squire ineens erg vormelijk, ,,ld'at miss Ames bij ons zal blij- ven, totdat zij iemand vindt... totdat zij trouwtZit de zaak zoo?" „Wel ja, doodeenvoudig,"antwoordde de winkelier en weer viel er een stilte in, waar- in de gedachten van den Meester des Huizes als een motor raasden... Hoe kon hij weige- ren? Neen? Er viel werkelijk niet aan te ontkomen! Noblesse oblige. Het was ellen dig, maar hij kon niet weigeren, sinds hij zelf naar den aard van den door ham te geven dank had geinformeerd. Maar de beslissing mocht niet te lang meer wachten. Ames begon onrustig te wor den en zijn gezicht betrok. „Ik geloof toch met, dat ik te veel ge- vraagd heb?" Ik zeg altijd de eene dienst is de andere iwaard en..." „Zeker niet te veel," stemde de Squire toe, waardoor hij zich een nieuw en niet al te vleiend argument van den kruiidenier be- spaarde. ,,Heelemaal niet. Ik... hm... ik dacht eigenlijk heelieimaal niet meer aan de weige- ring op zich. Ik wilde 'alleen gaarne hooren. hoe u zich dit verblijf precies had voorere- steld." ,,iNou, dat is ook al weer niet moeilijk," zei Ames, weer getoeel gerustgesteld door dit antwoord. „Ik zou willen, dat we den koop maar ineens sloten. Ik heb geen oogenblik geaarzeld om mijn buurman met mijn besten raad van dienst te zijn. Ik had zoo gedacht, dat mijn buur er niks op te-gen zal hebben, indien ik ineens mijn dochter op zijn dak stuur. Ze wordt hier al dien tijd als een van je eigen kinderen behandeld en als ze dan precies heeft geleerd om op tijd op te zitten en pootjes te geven, komt er een Lord naar haar toe en ze trouwt dus precies in de klasse, waar jij zelf toe behoort. Je helpt dus zoo gezegd op practische wijze mee aan de ver- betering der maatschappij. Dat is een edele taak, Squire. Mijn dochter wordt dus door jouw hulp een echte dame voor zoo'n prach- tig landhuis als „De Schuur". (Hij keek op zijn gemak al die mooie schil- cterijen af, liet zijn oogen bewonderend langs de lange rijen boeken dwalen, richtte zijn blik naar buiten, waar achter het prachtige gras- veld een keurig aangelagde tuin naar het uitgestrekte park voefde. „Het zal haar hier best bevallen, denk ik," zei hij, na dit alles- zins hevredigend oniderzoek. „Ik zou dus zeggen klamp je vrouw eens aan. Maar ik zie wel aan je gezicht, dat ze vijftig procent er niet zoo geheel accoord mee zal gaan. Och, wat zal ik je zeggen. Mijn zuster is net zoo! Alleen maar er op uit om haar eigen kuikens aan een haantje te helpen. Elk vreemd eendje zouden ze de oogen willen uitpikken. Maar wat wil je? Als je getrouwd bent, moet je door den zuren appel leeren heen bijten. 1 Laten we zoo afspreken. Jij gaat naar je vrouw en ik naar mijn dochter." „Zeker... Hm... Ja, dat moet dan maar," mompelde de Squire, alsof men hem juist was komen zeggen, dat al zijn kiezen getrokken moesten worden. Zijn vrouw aanklaimpen! Groote genade' Sybil! (Hij beet op zijn onderlip en het zweet kwam hem op zijn voorhoofd bij de gedachte aan dat onderhoud alleen. In de meeste kleinig- heden gaf de Squire zijn vrouw en zijn doch- ters altijd haar zin. Het bespaarde hem tijd en ruzie. Maar soms ging het over grootere dingen en dan had hij al zijn geestkracht nootdig om voet bij stuk te houden. Ook dit- maal. Hij wist dat er scenes van zouden komen. Vrouwen hebben nu eenmaal niet het zelfde idee van verpKchtingen als een man. Er zouden scenes van komen... Bah... wat 'n ellendige geschiedenis al weer. Maar dit eerste onderhoud was in ieder ge val afgeloopen. Hij stak zijn hand uit naar de prachtig gedreven zilveren tafelbel en de gegalonneerde bediende versoheen op den drempel, waar hij pardoes door den ouden Ames werd orrwer geloopen. De kruidenier vond het onnoodig om langer tijd te verliezen aan het naboomen over een gelukkig geslo- ten koop. Hij had zijn bruinen slappen hoed genomen, dien met een tevreden smak op zijn schedel geplant en was juist van plan door de hooge deur weg te stevenen naar zijn roode villa, achter zijn winkel, toen hij in zijn vaart werd gestuit door twee rijen gouden knoopen en een geweldig verstoord gezicht. ..Spaar je de moeite," zei Ames, en na een vriendelijk knikje tegen Squire Cattermole, nam hij opgewekt de beenen. Nog nooit had Ames zich zoo vergenoegd in de handen gewreven. Tsjonge, tsjonge, wat zou zijn Arabella daar mee in haar nop- jes zijn! HOOFDSTUK H. Bij Arabella thuis. Inmiddels had miss Arabella Almes zich in haar eigen kamer op haar eigen wijze bezig gehouden. zij zat op het pianokrukje in hun huis- kamer, die al haar vriendinnen om het meest pre'zen als de „lichte" kamer. Ze hadden al ien gelijk. Er viel in heel het vertrek geen s::haduw van een emstig tintje te toekennen. Tapijt, behangsel en gordijnen wedijverden in opgewektheid. Het behangsel was bijna kana- ricgeel en de plaatjes juichten in de felste mindering van 306 millioen te constateeren. Deze vermindering van den goudvoorraad zal klaarblijkelijk wel op rekening moeten worden gesteld van het wegtrekken van saldi, welke hier te lande uitstonden. Een ander voorbeeld hiervan vormen de rekening cou- rantsaldi. Wanneer hier wordt teruggegaan eveneens tot de 20 Febr. dan blijkt. dat als toen de saldi tezamen een bedrag van 844.456.188 uitmaakten, waarvan door reke ning van het rijk 162.801.523 en voor reke ning van anderen 681.654.665. Het tegoed van particulieren bij de Neder landsche Bank is aldus in ruim 4 maanden, met bijna 262 millioen geslonken, hetgeen eveneens een afschildering is van het gevoel van ongerustheid, dat aanleiding heeft gege ven tot het overbrengen van gelden van ons land naar elders. Alles bijeen is de geldovervloed hier te lande nog zeer groot, want op den bankstaat opge- maakt per 3 Juli j.l. beloopen de rekening- courantsaldi van anderen bij onze circulatie- bank nog altijd 386.349.585, waarvoor voor rekening van het rijk 334.443.635 en voor rekening van anderen 351.905.950. Maar dit neemt niet weg, dat in een kort trjdsverloop de hoeveelheid onmiddellijk beschikbare mid- delen toch niet onbelangrijk zijn ingekrom- pen en ten aanzien van de geldmarkt kunnen hieraan consequenties verbonden zijn. VOORSOHRIFTEN INGEVOLGE DE VEILIGHEIDSWET. De Minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoo'gen Raad van Arbeid om advies aan- hangig gemaakt een voorontwerp van een algeimeenen maatregel van bestuur als be- doeld in artikel 19, eerste lid, der Veiligheids- wet 1934. Het voorontwerp strelkt ertoe uitvoering te geven aan artikel 19, eerste lid, der Veilig- heidswet 1934, hetwelk bepaalt, dat het hoofd of de bestuurder eener ondememing verplicht is te zorgen, dat in zijn onderneming bij alge- meenen maatregel van bestuur aangewezen wexiktuigen, toestellen, vaten of gereedschap- pen niet worden vervaardigd, verkocht, ver- hiiurd. afgeleverd of ten verkoop, ter ver- huring of ter aflevering voorhanden gehou den, indien deze niet aan bij dien algemeenen maatregel gestelde veiligheidsvoorschriften voMoen. De bapalingen van het voorontwerp bevat- ten eenerzijds voorschriften, welke aangeven, dat de in het ontwerp genoemde machines zoodanig moeten zijn geconstrueerd, dat de noodige beveiligingen kunnen worden aange bracht, anderzijds zijn voorschriften opge nomen. waarbij verlangd wordt, dat de machi nes bij verkoop, aflevering, enz., zijn voor zien van algemeen aanvaarde en in de prak- tijk doelmatig gebleken beschuttingen. Waar de uitvoering van de besehutting op verschillende wijzen mogelijk werd geacht, is een algemeene omschrijving gegeven, doch is tevens in de redactie een duidelijke aajnwijzing voor een doelmatig type van een besehutting opgenomen. Aangezien de ervaring heeft geleerd, dat slechts volledig ingekaste tandraderen af- doende besehutting bieden tegen gevaar van knelling, is deze wiijze van besehutting bij machines, waar dit practisch goed doorvoer- baar is, voorgeschreven. HET NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het bestuur van het Nationaal Eonds voor Bijzondere Nooden deelt mede, dat de ont- vangsten over de maand Juni 1939 heftben bedragen 12.607,59 zijnde f 6657,88 uit perio- dielke bijdragen en 5949,71 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak be- droegen f 15.817. kleuren. Zij had ,,Hereeniging", zij had ,,Het Afscheid en zij had ,,Het Huwelijk". Daar- tusschen een verzameling vergrootte familie- portretten, eveneens alle gekleurd. De por tieres hadden tot motief papavers... en toch zonk dit alles ten slotte nog in het niet bij de luidruchtige en levenslustige figuur van Arabella zelf. Het was een eeht kind van de natuur, dan weet ge ineens, wie en wat onze Arabella was. Al vonden de meesten dat haar wangen te rood, haar oogen te blauw, haar haren te geel waren om mooi te zijn, hij die van de frissche wilde bloemen in een korenveld de aren mengde met de korenbloemen en het alles verlevenldigde met wat papavers, kon weten hoe schoon Arabella was. Er was een ding, dat Arabella iets humoristisch kon geven. Dat was de moeite die zij zich gaf om met haar tijd mee te gaan. Zoo had ze den overvloed van haar goudblomde haar naar een der laatste modeplaten willen dwingen, wat haar eehter op geen enkele wijze ge- lukte. In haar kleeding zocht ze naar effect, doch het arme kind moest zich uitsluitend rich ten naar wat goedkoope geillustreerde modeplaten en zoo werd het effect altijd erg goedkoop. Haar stem had den omvang en de kracht van drie heldentenoren. Op dit o-ogenhlik was haar granaatroode mond heelemaal open en een volumineuze lach vulde het geheele vertrek. 'Zij lachte een jongen met uibgesproken Cockneytrekken vierkant uit in zijn hulpeloos gezicht. Het jongmansch had zich behoed- zaam op den rand van de roodfluweelen sofa gewaagd en de kussens met vlammende bor- duursels in zijn zenuwachtigheid reeds tien- maal verschikt. Inmididels keek hij haar aan, alsof zij zoo uit het rijk der schoon'heid in deze kajmer was neergedaald. En ik geloof werkelijk dat hij di't in alle oprechtheid ge loof de, want hij was nog zeer jomg en Arabella was zijn eerste liefde. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5