mmMpai LEVER-GAL OP Dam- en Schaakrubriek ==•- if mm M <trn mm DAMMEN. TERNEUZEN, 30 JUNI 1939. CRISIS-PUBLICATIEN RECHTSZAKEN. SCHAKEN. PAARTJE IN DEN ECHT VERBONDEN, ZONDER BEVOEGDHEID DAARTOE TE BEZITTEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. 'Wk §Wlf *rfNp i rSI i De exploitatiekosten blijven evenwel nog zeer hoog, zoo da. t. een dergelijke luchtdienst voorloopig nog niet rendaibel to ma ken. zal zijn. Maar alle kracliten zijm ingespannen om de financieele tekorten, welke bij de exploitatie ontstaan, terug te dringen door steeds weer nieuwe technische verbeteringen aan het materiaal aan te brengen, zonder dat daar- daor de velligheid in bet minst wordt ge- scbaad. De nassagiersdienst over den Atlantischen Oceaan, welke door Pan American Airways en baar kundigen leider Juan Trippe hij is Woensdag met de Atlantic Clipper te Southampton aangekamen is aangevangen, beteekent een triomf voor de Amerikaansche vliegtuigindustrie, in bet bijzonder voor de Boeiing-fabriek te Seatlle, welke de Clipper- vliegbooten heeft vervaardigd. Be nauwe samenwerking, welke ten aanzien van de ontwikkeling van bet luchtverkeer tusschen fabrikanten, lafneimers en overheid in de Ver. Staten viel te bespeuren, beeft niet nagelaten vrucbten af te werpen. CENTRUM VAN SPIONNAGE IN BELGIE ONTDOEKT. Het Parket te Luik heeft, volgens bet Han- delsblad, een grooten slag geslagen. Het was een uitgebreide spionnage-zaak op bet spoor gekomen en is er in geslaagd de voornaamste scbuldigen in den val te laten loopen. Acht personen werden tot dusver in hechtenis ge- nomen, waaronder een officier van den gene- ralen staf, die te Brussel woonde. Hij werd Zondagavond in zijn woning ge- arresteerd, terwijl de zes medeplichtigen Miaandag in den loop van den voormiddag werden. aangehouden. Onder ben bevindt zicb een agent van een buitenlandsche mogendheid, die de zaak op touw had gezet. Bovendien werden er tal van belangrijke documenten in beslag genomen, die de officier aan den buitenlandscben agent had verstrekt. Het onderzoek wordt voortgezet en men ver- wacbt, dat er nog meer arrestates zullen ge- schieden. SPIONNAGE IN VLIEGTUIGEN- FABRIEKEN. !De Amerikaansche democratische senator Mac Carran heeft een wetsontwerp ingediend dat een verbod inhoudt van het in dienst nemen van buitenlanders in viiegtuigfabrie- ken. die werken voor de regeering. Het ont- werp schijnt vooral gericbt te zijn tegen de Duitsche spionnage in de fabrieken, in bet bij zonder aan de Westkust der Vereenigde Sta ten. In bet weekblad Life wordt in dit verband geschreven, dat bijna 1000 plannen en schet- sen, die van belang zijn voor de vloot- en lucbtdefensie der Vereenigde Staten op ge- heimzinnige wijze sedert een jaar verdwenen zijn. Het blad verklaart, dat ,,de autoriteiten van de Amerikaansche intelligence service er niet aan twijfelen, dat de consul-general van Duitschland, kapt. Wiedemann, de touwtjes in banden heeft van de Duitsche spionnage aan de Amerikaansche Westkust". NOOIT WEEK VERSAILLES. Naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, herdachten de Duitsche bladen Woensdag het feit, dat het verdrag van Versailles 20 jaar geleden is geteakend. Zij stellen eenstemmig vast, dat Hitler Versailles heeft overwonnen. Dr. Frick, de minister van binnenlandsche zaken, noemt in een artikel in de Vdlkischer Beobachter het verdrag van Versailles het on- menschelijkste verdrag in de geschiedenis der volken. Hij schrijft,,Nooit is een geloof zoo teleur- gesteld als dat van het Duitsche volk, dat in vertrouiwen op de beloften van Wilson de wapens had neergelegd. Thans, zes jaar na het aan de macht komen van Hitler, is Ver sailles dood. De Fiihrer heeft Duitschland uit zijn boeien bevrijd. De gemeenschappelijke wereldbeschouwing v'an het nationaal-socia- lisme en de nieuwe militaire kracht hebben het Groot-Duitsche rijk zonder eenig bloed- vergieten doen ontstaan. Het verdrag van Versailles is dood, maar de geesteshouding, die het schiep, leeft nog. De geest van Ver sailles bepaalt ook thans nog de handelingen der ..democratieen". Wij herkennen dien geest in den laster, in den haat en de leugens, waarmede het nieuwe Duitschland en zijn vrienden bestreden worden. De geest van Versailles heerscht nog, als men denkt de Duitsche stad Dantzig het recht op zelfbe- schikking te kunnen onthouden, als men ge- looft Duitschland rechtvaardige aanspraken op zijn kolonien te kunnen negeeren. Niet het Duitschland van Adolf Hitler heeft een crisis in het Europeesche vertrouwen veroorzaakt, ook niet het feit, dat Duitschlnd het „ver- drag" van Versailles verscheurd heeft. De schuld ligt alleen bij Versailles zelf. Schuld hebben zij, die den geest van het dictaat in het leven willen houden. Het afschuwelijke dilettantisme, dat zich in 1919 op het paleis van Versailles heeft uitgeleefd, heeft niet 5T7. Oplossingen der miniatuur-standen uit ru- briek 575. No. 45, van M. Vasseur, France. Zwart: 2 schijven op 22 en 26. Wit: 31, 39, 43, 48 en 5b. Wit speelt 39—33 33—28 50—45- zw nu gedwongen 83—39; wit 43X34 (zw. 37 -41)- wit 4842 enz. wint. No. 264, van Ir. W. Vrijlandt, Dordt. Zwart11, 17, 22. 23, 27, 35. Wit: 36, 37, 38, 40, 42, 44. Wit foreeert winst door 3732 (ziw. 17 21); 36—31; 44—39; 38X7, (zw. 3641) wit 7—2 en wint. Op zw. 41—46 volgt eenvou- dig 42 37 en op zw. 4147 volgt wit 216. Openingsstudie. Het hier volgend openingsspel werd reeds gedeeltelijk in onze rubrieken behandeld. WitZwart 3228 lg28 2. 3329 23X32 3. 37X28 1924 3933 ^4 5. 41—37 20—25 b. 29X20 25X14 7. 37—32 Het overbakende Chef-Noeud systeem zo- als elke beginner het uit zijn mouw moet 'kun- nen schudden. q" 12:3.3 3. 4641 72.2 9. 41-37 1721 10. 3126 1520 11- 26X17 12X21 12. 4439 10—15 13. 5044 18—23 14. 3631 2024 15. 31—27 ii 16. 2722 Een -van de gevallen, waarin de bezetting van de kerkhofruit plotseling een felle druk alleen Duitschland aan den afgrond ge- bracht, maar de geheele wereld bijna onge- j neeslijke wonden geslagen. In het besef van onze kracht en onze nationale eenheid en aan de zijde van onzen eveneens sterken vriend Italie roepen wij op dezen dag uit: ,,Nooit weer Versailles". TERUGROEPING VAN DUITSCHE DIENSTMEISJES. De Duitsche dienstmeisjes in Engeland, Belgie, Framkrijk en Zwitserland zullen wel- dra het lot van haar collega's in Nederland ondergaan en naar hun Heimat worden terug- geroepen. Om te beginnen zullen zij die te Donden werkzaam zijn en wier aantal op 15.000 wordt geschat, de terugreis moeten aanvaarden. Later zullen dan de anderen ko men. Het totaal aantal vrouwen dat op deze wijze naar het rijk moet terugkeeren zou on- geveer 80.000 bedragen. Volgens een bericht uit Berlijn in de Daily Telegraph and Morning Post zijn bijna 15.000 Duitsche meisjes en vrouwen, die in Engeland dien,den, ,,uitgenoodigd" door de Duitsche autoriteiten om naar him land terug te kee- ren. In politieke kringen te Berlijn wordt als verklaring opgegeven, dat dit niet geschied wegens gebrek aan arbeidskrachten in Duitschland, doch veeleer omdat een Duitsch meisje niet in ondergeschikte betrekking be- hoort te zijn in het buitenland. Bovendien wil men in Duitschland door deze terugroeping van Duitsche meisjes uit Engeland het bewijs leveren, dat de Duitsche dienstboden in dat land niet gebruikt worden voor spionnage doeleinden. DALADIER EN TIENTSIN. Den verschrikten lezer, die zou willen vra- gen, wat Daladier nu plotseling met Tientsin te doen heeft, kunnen wij, schrijft de N. R. Crt., aanstonds gerust stellen. Er is tusschen beide geen direct verband, al zou het niet moeilijk zijn een indirect verfoand te leggen tusschen de beide belangrijke feiten van den dag van heden: de rede van Daladier en een glimp van een kans op een regeling in Tient sin. De rede, welke Daladier Woensdag in de Fransche volksvertegenwoordiging heeft uit- gesproken, getuigde van het algemeen en overal groeiende gevoel, dat er binnenkort wel iets gebeuren gaat. De Fransche minis ter-president heeft daarvoor enkele feiten genoemd, welke ook aan andere landen niet ontgaan zijn. Hij heeft ernstig laten voelen, dat de kans op een oorlog binnen enkele maan- den, ja misschien zelfs weken, niet gering moet worden geacbt. Wij zouden de laatsten zijn om den ernst van den toestand te verbergen. Een ieder kan weten, dat de gevolgen van een annexatie van Dantzig of iets anders van dien aard, wat Duitschland onverminderd van plan is, bij- zonder ernstig kunnen zijn. Daarom had Daladier, die mede een rol speelt bij de tot- standkoming dezer gevolgen, stellig het recht om somber en waarschuwend te spreken, waartoe alle aanleiding is. Nochtans vraagt men zich af of achter deze somberheid ook niet wat politiek verlborgen zit. Parijs is niet erg tevreden met het beloop der onderhan- delingen te Moskou. Het staat eigenlijk ge- heel achter de Russen, ondanks alle moeite, welke het zich troost om een compromis te bereiken. De Russen kunnen rustig op hun standpunt hlijlven staan, omdat zij weten, dat Parijs telkens maar weer press-ie op Don den zal oefenen om daar tot toegeven te be- wegen. Vandaar dat bet voor hem een zekere tactiek kon zijn om de zaken zeer somber voor te stellen in de hoop daardoor uit het Engel- sche volk een zekere pressie op Downing Street te doen ontstaan. Want hoewel het zeer twijfelachtig is of een verdrag met Rusland de Duitschers zal terughouden van hun plan nen, kan men toch wel aannemen, dat Berlijn dat ondanks den spottenden toon van de pers bijzonder onaangenaam zou vinden. De voor- stellen, welke het aah Moskou heeft doen toekomen om gezamenlijk de Oostzeestaten te garandeeren, wijzen er wel op, dat Duitsch land niet slechts oeconomisch, maar ook politiek contact met de Russen wenscht, waarbij het uiteraard hoopt de totstandkoming van het Engelsch-Russische verdrag te ver- hinderen. De Fransehen, die zich nog niet zeker van hun zaak voelen, doen dan ook alles wat mogelijk is om Chamberlain tot het aan vaarden van de Russische voorstellen te bewegen. Intusschen komt nu het bericht, dat er over Tientsin onderbandelingen gevoerd zullen worden. Men kan zeggen, dat Japan bereid is om te onderhandelen; maar duidelijker is om te zeggen, dat Engeland gevraagd heeft om te onderhandelen. Want volgens Domei is het Londen geweest, dat heeft vooTgesteld, de kwestie door onderhandelingen te Tokio op te lossen. Dat Londen dit vraagt, houdt natuurlijk maar al te zeer verband met den toestand in Europa. De Japanners zijn nu begonnen de Engel- uitoefent op het vijandelijke spei. Zw. 1117 en 6X17 gaat niet wegens 3429; 40X20; 2823 en 33X11 met schijfwinst voor wit. Zw. 1318 en 9X18 zou een schijf kosten door 3429 en 40X9. De beste zet voor zwart is 2126, waarna een gelijk spel ontstaat. 16. 5—10 17. 47—41 Verhindert opnieuw 1117 en 1318 en voorts zowel 7.12 als 812. 17. 14—20 18. 33—29! Wit slaat onmiddellijk toe. 18. 24X33 19. 38X18 8—12 En zwart vliegt er in! Natuurlijk kon 1117 niet wegens wit 22X11; 39X2i8; 28—22 en 32X5. Met de tekstzet 812 meent zwart zijn schijf op de epnvoudigste manier terug te krijgen, zonder dat hij het nodig oordeelt het gevaar te bezweren, dat gelegen is in de open ruit 14. Zie diagram. Stand na 19 zetten. ZWART 1 2 16 26 36 47 48 49 50 DIE EEUWIGE MOEHEID ERG ALT UW LEVEN... 's Morgens op het laatste oogenblik uit bed. Al moe als U opstaat. U haat de gedachte aan het werk dat wacht. Een zwaar gevoel in Uw hoofd. U is prikkelbaar en snauwt. Dat alles wijist op onzuiver bloed. Waarom zoudt U blijven doorsukkelen Neem Kruschen Salts! Kruschen reinigt Uw bloed door Uw lever, nieren en ingewanden aan te sporen tot krachtiger werking. Zuiver bloed zal weer door Uw aderen stroomen, het werken zal U weer een vreugde, het leven een feest zijn Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land). Opgericht 1756. Adv. schen in de concessie wat welwillender te behandelen. Men kan da/arin een voorzichtig terugtrekken zien; wij zouden het liever als een beleefdheid willen beschouwen, welke nog niet in het minst als een succes voor Engeland moet worden geboekt. De Japansche regeering heeft twee voor stellen ingediend als basis voor onderhande lingen. Het eerste is, dat de concessie niet gebruikt zal worden als basis voor anti- Japansche propaganda, het tweede, dat zij niet gebruikt zal worden tot steunverleening aan de Chineesche valuta. Dit tweede voorstel willen de Engelschen niet aanvaarden, maar zij zullen toch de onderhandelingen maar beginnen. Dit bewijst wel, welk een haast zij daarmede wenschen te maken. Want anders begint men geen onderhandelingen na de ont- vangst van voorstellen, waarvan men een deel onaanvaardbaar acht. Het eerste voorstel is trouwens niet minder belangrijk en stellig van principieeler strek- king. Tot dusverre erkende de Engelsch'e regeering in China alleen de regeering van Tsjoenking. Dientengevolge mocht er in de concessie alles gebeuren, waartegen de regeering van Tsjoenking geen bezwaar had. Waar deze in oorlog is met Japan, was het dus duidelijk, dat er anti-Japansche propa ganda gemaakt zal worden. Het verbod van deze propaganda zal een feitelijke erkenning beteekenen van de bezet- tirig. De Chineezen zullen er niet meer mogen doen, wat Tsjoenking goed vindt, maar zij zullen aan andere regels onderworpen worden. Men kan zeggen, dat dit meer in overeen- stemming is met de feitelijke omstandigheden, omdat de Chineesche regeering geen macht kan uitoefenen in Noord-China en dit in de concessie alleen doen kan dank zij de be- scherming van de Engelschen. Maar aan den anderen kant beteekenthet, dat nu voor het eerst de Chineezen in een gedeelte van hun land, waar zij onbereikbaar zijn voor de Japanners, niet meer zullen mogen doen wat hun regeering voorschrijft. Hoewel dus juri- disch de Chineesche souvereiniteit gehand- haafd blijft, zal dat in feite niet het geval zijn. Dit punt is voor de Japanners een groote overwinning. Zij zullen, indien zij hierin slagen, een precedent gekregen hebben, dat het hun straks mogelijk zal maken met andere wenschen te komen, welke redelijk zijn, indien men eenmaal den feitelijken toestand als grondslag heeft aangenomen. Komen de Engelschen er met deze voor- waarde af, dan boeken zij in zooverre succes, dat de Japanners hun veel verder gaande eischen zullen laten vallen. Hoewel algemeen bekend, waren deze verlangens inzake de valuta en de samenwerking met de nieuwe regeering van Peking toch eerst tijdens het conflict officieel geformuleerd, toen men de zaak op breeder basis wilde plaatsen en het incident werd aangegrepen om een groote oplossing te verkrijgen. De uitbreiding van het conflict zou dan dus nutteloos geweest zijn. althans voorloopig niet de gewenschte resultaten hebben opgeleverd. In plaats van de samenwerking met Peking zouden de Japanners slechts de verbreking van die met Tsjoenking verkrijgen. Zooals het er nu uitziet, zal er bij het zoeken naar een oplossing gegeven en geno men worden. Ieder der partijen zal wat water in den wijn doen. Hetgeen niet weg zal nemen, dat de Japanners dan toch een prece dent zullen verkrijgen, waarvan zij wel een nuttig gebruik zullen weten te maken. ZEEUWSOH-VLAAMSCHE WATER- LEIDING. De gemeenteraad van Hontenisse ibesloot met 5 tegen 4 stemmen tot aansluiting bij de Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. In den gemeenteraad van Philippine kwam dit onderwerp ook Weer aan de orde, doch verschillende leden wenschten nog nadere in- lichtinigen omtrent de mogelijkheden voor aan sluiting van bedrijven, zoodat de beslissing over dit onderwerp opnieuw werd verdaagd. 12X23 20X 29 gedw. 21X32 gedw. 32X41 23X32 20. 35—30 211. 30—24 22. 32—27 23. 41—36 24. 36X47 25. 34X5 wint. 'Een originele slagconstructie van behoor- lijke diepte. Het drama" begon immers reeds bij zwarts 17e zet. Twee eindspelen. Twee eindspelletjes ter oplossing. De uitwerkingen geven we in rubriek 579 of 680. No. 1, van I. Weiss, f Zwart25 en 26. Dam op 24. Wit: 31, 34, 35, 42. Dam op 37. Wit speelt en wint. No. 2, van Louis Sigal, Parijs. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en foreeert de winst. WATERSCHAPPEN. Bij Koninklijk Besluit is benoemd met in- gang van 1 Augustus 1939, tot lid van het dagelijkseh bestuur van het waterschap Stop- peiaijik c.a., de beer W. P. J. Staal te Vogel- waarde. LUXOR THEATER. Gelukkige Landing. Een Noorsch boerinnetje, Trudy Ericksen. heeft zich in het hoofd gezet, dat zij zich nu eens niet, evenals haar oudere zusters, dooi een van de dorpsjongens ten huwelij.k zal laten vragen, maar dat als zij ten tweeden male ten dans genood wordt, het zal zijn door een vreemdeling, een verren prins. Als zij weer eens bij de waarzegster in den spiegel ziet, om zijn beeltenis te ontwaren, verschijnt hij inderdaad: het is de bandleider Duke iSargent, die met zijn vliegtuig uit New- York overgestoken is om op tijd te Parijs te kunnen dirigeeren, maar die door stormweer zoover naar het noorden afgedreven is, dat hij niet zonder tusschenlanding zijn tocht kan vervolgen. Duke Sargent, aarzelt niet om Trudy voor de tweede maal naar den dansvloer te tgelei- den, overigens qnwetend van de noodlottige beteekenis, die dat heeft. Als zijn manager, Jimmy Hall, hem daarover inlicht, weet hij niet, hoe snel hij aan boord van zijn vlieg- machine moet komen om het zooveelste huwe- lijksgevaar te ontkoanen. Trudy neemt de zaak echter zoo ernstig op, dat zij' haar prins achtema reist en hem ten- slotte in New-York weer heeft ingehaald. Daar kan zij zich daar met eigen oogen over- tuigen van de onstandvastigheid van Duke en er zou voor haar nu niets anders opzitten dan het aanbod van Jimmy Hall aan te nemen, die haar geld wil geven om naar huis terug te keeren, indien Trudy niet een talent bezeten had: zij rijdt prachtig schaats. Als Jimmy daar achter komt, werpt hij zich als haar manager op, weet haar in korten tijd zoover op den voorgrond te bren gen, dat zij een engagement op Broadway krijgt. Intusschen is hij zelf op haar verliefd geworden, hij staat op het punt om zijn aan- zoek te doen en; al is het nog wat vroeg voor de ontknooping, men verwacht niet anders dan dat Trudy ja zal zeggen. Maar dan komt Duke weer op hun pad, een waar struikelblok, en er zijn nog heel wat verwikkelingen voor noodig, voordat Trudy en Jimmy dan toch voor den ambtenaar van den burgerlijken stand komen te staan. Het verhaal is in elkaar gezet om Sonja Henie te kunnen laten schaatsrijden. Zij doet dit wederom tegen den achtergrond van een volledig ijsballet. Zij was een fameus schoon- rijdster, toen zij naar Hollywood ging, niet voor niets een wereldkampioene, maar wat zij sindsdien nog geleerd heeft, grenst aan het ongeloofelijke. Zeer goed gefotografeerd als zij bovendien is, ziet men haar telkens kunststukken vertoonen, die werkelijk ver- bluffend zijn. TELERS VAN VLAS. De telers van vlas worden erop gewezen, dat de opgaven van de beteelde oppervlakte, welke na 31 Mei bij de L. C. O. v. Z. zijn binnen- gekomen, terzijde gelegd worden. Bedoelde perceelen worden dus niet meer in de steunregeling opgenomen, ook al zouden ze inmiddels getaxeerd zijn. Bij verkoop van vlas moet de teler onver- wijld een verkoopbriefje (in drievoud) op- maken en hiervan een exemplaar binnen 5 dagen na den dag van verkoop bij de L.C.O. of den Districtssecretaris inleveren. De teler |zelf is hiervoor verantwoordelijk en het is dus raadzaam dit niet aan een ander b.v. den kooper, over te laten. Landibouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland. HE! DRAMA TE KOEDIJK. Verdaehte opnieuw vrijgesproken. Arrest wijzende in de zaak tegen den melk- rijder uit Bergen (N.hH.), die er van wordt verdacht op 2 Januari 1938 met een buurauto opzettelijk in het Noord-Hollandsch kanaal onder Koedijk te zijn gereden, met de bedoeling zich van zijn gezin te ontdoen, heeft het Am- sterdamsche Gerechtshof Donderdagmorgen het vonnis van de rechtbank te Alkmaar be- vestigd en den verdaehte vrijgesproken. Zoo- wel de officier van justitie te Alkmaar als de procureur-generaal te Amsterdam hadden den melkrijder schuldig verklaard aan moord op drie van zijn kinderen en van poging tot moord op zijn vrouw en jongste kind. Beiden hadden levenslange gevangenisstraf geeischt. Damegambiet. Wit: Demey. Zwart: Baert. Kampioenswedstrijden Belgie 1935. 1. d2d4 d7—d5 2. c2c4 Pb8c6 Tschigorin's zet, die bet best met Pc3, maar ook wel met Pf3 kan bestreden worden. De zet is, wegens de beleimmering van pion c7, niet geheel in orde, maar behoort tot die zet ten die bij' zwakke behandeling tot verrassin- gen leiden. 3. ©2e3 e7e5 4. c4Xd6 Beter is de5: dreigend op d5 een pion te winnen. Reti antwoordde daarop in een partij (4. de5:d4, 5. ed4: Dd4: 6. Dd4: Pd4: en ki'eeg een sterken aanval met Zwart. Over- tuigend is de zaak echter niet. 4Dd8 X d5 5. Pbl—c3 Rf8—b4 6. Rcl—d2 Rb4 X c3 7. b2Xc3 e5Xd4 8. c3Xd4 Pg8f6 Wit heeft allerlei voordeelen (raadsheerpaar, centrumpionnen), maar Zwart heeft een voor- sprong in ontwikkeling. Wit moest nu met Pf3 en Re2 voortzetten en Pe4 toelaten. 9. f2—f3 0—0 10. Pgl—e2 Veel meer voor de hand lag 10. Rd3, maar Wit vreesde, ten onrechte meenen wij, het offer Pd4: 10Tf8e8 11. ©3e4 Pf6Xe4 Dit offer, dat slechts bedoelt Wits ontwik keling te belemmeren, schijnt correct. 12. f3Xe4 Dd5Xe4 13. Rd'2c3 RcS—g4 14. Ddl—d:2 Dekt e3. 1 4Ta8d8 15. Kgl—f2 Nu is De4e3f onmogelijk. 1 5Rg4Xe2 en u zult s morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Iederen dag moet uw lever een liter lever-gal inuw ingewanden doen vloeien. Wanneer tfeze stroom van hTh»naiftnn °ef,de is' verteert uw voedsel niet. iK, ')?4erft- U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. u voeIt u beroerd en eLIendig, u ziet alles zwart. >0DeT7lnees^e^I.aSS?rmiddelen z«n slechts lapmidde- len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u S' geheel ander mensch voelen. Onschade- lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. drogiSenCafrt0.75. Lever"Pilleyes bij apothekers en Ingez. Med. Men zal zich herinneren, dat deze gerucht- makende zaak eerst een half jaar na het drama, dat zich op dien donkeren, kouden en mistigen avond van den ,2den Januari 1938 te Koedijik had afgespeeld, aan het rollen werd gebracht door een inwoner van Schagen. Deze man had een meisje uit Bergen als huis- houdster in dienst genomen. Na eenigen tijd ontstond er tusschen deze twee personen een intieme verhouding en eens op een avond ver- teide het meisje den man, dat zij tot voor eenige maanden terug een intieme verhouding had gehad met den melkrijder. Zij vertelde verder, dat die vroegere geiiefde zich van zijn gezin had willen ontdoen terwille van de ver houding met haar en dat hij getracht had aan dit gruwelij'ke voomemen gevolg te geven door op dien bewusten Januari-avond met een auto in het Noord-Hollandsch kanaal te rijden. De justitie werd van deze zware beschul- digingen in kennis gesteld, waarna een vervol- ging tegen den melkrijder werd ingesteld. De rechtbank te Alkmaar sprak den man vrij, omdat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd werd geacbt, wel achtte de rechtbank het bewijs geleverd, dat de ver daehte wel eens het voornemen heeft gehad zijn vrouw van het leven te berooven, doch het was van oordeel, dat hij de verdaehte dit voornemen op dien bewusten Januari-dag niet heeft gehad, temeer, omdat deskundigen de mogelijikheid van het ongeluk niet hetoben uitgesloten. Het arrest van het gerechtshof de ver daehte was niet verschenen is gelijklui- dend aan het vrijsprekende vonnis van de rechtbank, met uitzondering echter van de overweging, die de rechtbank aan haar von nis heeft toegevoegd, en waarin zij zegt, dat zij wel het bewijs geleverd acht, dat de ver daehte wel eens het voomemen heeft gehad zijn vrouw van het leven te berooven Deze overweging beeft bet Gerechtshof niet overgenomen, hiermede de smet wegnemende, die bij handhaving van het Alkmaarsche von nis in zijn geheel toch nog op den verdaehte zou zijn blijven rusten. Tegen den 28-jarigen ambtenaar ter secre- tarie K. van G. uit Heenvliet heeft de officier van justitie, Mr. Hoeffelman, op de zitting van de Rotterdamsche rechtbank een geld- boete geeischt van f 60 subs. 16 dagen hechte nis. K. v. G. heeft op 7 Mei 1936 het paartje StolkMaartje Riedijk in den echt vereenigd, zonder daartoe de bevoegdheid te bezitten. Dien dag was de gemeente-secretaris afwezig, omdat diens zuster trouwde. In zijn plaats zou de 45-jarige gemeente-veldwachter en ambtenaar van den burgerlijken stand B. H. de huwelijksplechtigheid op het Heenvlietsehe stadbuis voltrekken. Juist evenwel voordat bet trouwlustig paar arriveerde werd B. H. gewaarschu'wd, dat er buiten het dorp een onigeluk gebeurd was en B. H. toog direct, nu weer in de functie van veldwachter, naar de plaats des onheils. Be ambtenaar ter secre- tarie heeft toen de huwelijksceremonien op de gebruikelijke wijze verricht. Bij de terugkomst van B. H. vertelde van G. de kwestie en toen heeft B. H. de huwelijksacte onderteekend. Mr. Hoeffelman wees erop, dat de acte daar door valsch is geworden. Tegen B. H. vorder- de hij terzake van vaschheid in geschrifte een geldboete van 150 subs. 25 dagen hechtenis. De officier wees in zijn requisitoir op de gevolgen van een eventueele nietigverklaring van het huwelijk voor de ouders en de twee kinderen, die ondertusschen uit het huwelijk geboren zijn. Wijziging Pokierambtenaren- reglement Zeeland. In de Staten vergadering van 20 Dec. j.l. is de behandeling van het voorstel tot wijziging van het Polderambtenarenreglement Zeeland 1931 aangehouden, wijl in het verband met eenige in de afdeelingen gemaakte opmerkin- gen ingestelde onderzoek of er in de andere provincial ter zake van de materie, bedoeld in de motie-de Pauw regeling waren, en zoo 16. Rfl X e2 Pc6 X d4 Zwart heeft zoodoende drie pionnen voor zijn stuk, maar zijn aanval begint dood te loopen. 17. Re'2d3 De4h4v 18. g2g3 Dh4h5 19. Rc3 X d4 Td8 X ci4 a bedef g h Stelling na Td4: Wit staat met een stuk tegen drie pionnen materieel gelijk, maar zijn stelling is weinig waard. Hij had nu Tael moeten spelen, met het gevolg Tel: Del: met dreiging op e8; of wel Tael, Ted8, Te3 met houdbaar spel. Echter: staat niet Td4 onveilig? Welk een kans om van een fout partij te trekken! 20. Rd3 X h7f Kg8Xh7 21. Dd2Xd4 Te8e2f De witte koning staat echter ook onveilig! En een koning is wel zoo belangrijk als een toren 22. Kf2—gl Dh5—f3 Dreigt mat op g2. 23. Dd4—h4j Kh7—g6! Nu dreigt door het wegtrekken van de witte dame van d4 ook n'cg mat op f2. De beide dreiginigen op f2 en g2 zijn niet tegelijk te dekken. Wit geeft op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 7