Landbouwberichten. Gemengde Berichien Burgerlijke Stand GEEN VOORTGANG TE MOSKOU. INGEZONDEN STUKKEN. LOOP DER BEVOLKING. -schade aan persoon en eigendom van Ameri- kaansche burgers, voortvioeiende uit mili- taire operaties te Swatau. De Engelsche vrouwen en kinderen en ook onderdanen van andere landen, die de stad wenschen te verlaten, zullen worden geeva- cueerd door een Engelsoh en een Noorsch schip, die in den middag zullen vertrekiken, daar in de stad hevige gevechten verwacht worden als >gevolg van Chtneescbe tegenstan- vallen. Het Japansche ultimatum beeft betrekking op alle buitenlandsche schepen, dus niet alleen op oorlogsbodems. De Britscbe torpedoboot- jager Scout, die buiten de haven van Swatau ligt, is gereed zich zoo noodig bij de Thanet te voegen. Volgens berichten uit betrouwbare bron, vertrekt de Amerikaansche kanonneerboot Asheville heden (Vrijdag) naar Swatau. Een Domei-bericht meldde Donderdag uit Swatau De Japansche troepen zijn vanmorgen 7 uur plaatselijken tijd de stad binnengetrokken en hebben de bureaux van het gemeentebestuur en andere belangrijke punten van Swatau be- zet in samenwerking met een landingsafdee- ling, welke te 5 uur hedenmorgen landde aan den steiger van de China Merchants Steam Navigation Company". De Japansche troepen hebben de nog over- gebleven Chineesche troepen uit de stad Ver- dreven; de landingsafdeeling heeft het Chinee sche douanekantoor en het gebouw van de luchtmacht bezet. Alvorens uit de stad terug te trekken had- den de Chineesche troepen gisteravond te 9 uur op drie plaatsen te Swatau brand ge- sticht. De branden, die zeer in omvang toe- namen, bedekten Swatau met rook. Vanmorgen om 8 uur slaagden de Japan sche troepen er in de branden te blusschen. Schout bij nacht Kanawaza, de chef van het persbureau van het Japansche departe- ment van marine, heeft volgens Domei ver- klaard, dat de bezetting van Swatau is ge- schied met het doel, de blokkade van Zuid- China te verscherpen en aan de regeering van Tsjiang Kai-sjek een verpletterenden slag toe te brengen door het afsnijden van de eenige belangrijke route voor den aanvoer van wa- pens en andere goederen uit het buitenland. De schout bij nacht wees er op, dat de in- voer van oorlogsvoorraden via Swatau na den val van Kanton en van het eiland Hainan, aanmerkelijk was toegenomen. De Japansche vloot verdubbelde volgens hem haar pogingen om het verbod voor Chineesche schepen han- del te drijven op de Chineesche kust krachti- ger toe te passen, totdat het regiem van Tsjiang Kai-sjek zou zijn omver geworpen. Omtrent het bezoek dat de Britsehe en de Fransche ambassadeur, tezamen met Strang Donderdag aan iMolotov hebben gebracht, wordt door het officieele Russische nieuws- agentschap een communique gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat den Russischen volkscommissaris voor buitenlandsche zaken „nieuwe" Engelsch-Fransche voorstellen wer- den overhandigd, welke een herhaling vorm- den van de vorige voorstellen van Groot-Brit- tannie en Frankrijk. Hieraan wordt toege- voegd: in kringen van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken constateert men, dat de ,,nieuwe" Engelsch-Fransche voorstellen geenerlei vooruitgang toonen vergeleken met de vorige voorstellen. J A ARVERGADERIN G VAN DE AFD. ZEELAND VAN DEN CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Onder leiding van den heer C. de Putter te Axel vergaderde Dinsdag te Goes de afd. Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond. Wij ontleenen aan de Midd. Crt., dat de jaarvergadering werd bijgewoond o.a. door den Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Ir. C. Stevens, inspecteur van den landbouw te Den Haag, als vertegenwoordiger van den directeur-gene- raal, den burgemeester van Goes, Mr. R. M. van Dusseldorp, Mr. Rip, alg. secretaris van den C.B.T.B., en enkele rijksconsulenten, enz. De voorzitter herdacbt allereerst den over- leden secretaris den heer J. A. Dominicus te Wemeldinge, die zooveel voor den Bond deed. Verder moest spr. tot zijn spijt constatee- ren, dat de toestand voor den land- en tuin- bouw nog niet bevredigend is. Op den duur is dit niet uit te houden, zoolang de regeering niet verder wil gaan dan de bedrijven voor den ondergang te behoeden. Er zal in de toe- komst iets anders moeten gebeuren. Spr. kon vervolgens constateeren, dat de C.B.T.B. in Zeeland vooruitgaat. Spr. acht het noodzakelijk, dat het aantal Chr. landbouw- scholen in Zeeland wordt vermeerderd. Hij poogt dat de pogingen om te Middelburg zulk een school te vestigen eindelijk met succes zullen worden bekroond. De C.B.T.B. is bereid op practisch terrein, als het beginsel niet in het geding is, met andere organisaties samen te werken, mits hij dan ook bij de uitvoering wordt erkend. Hiema werd het jaarverslag uitgebracht door den wnd. secretaris, den heer P. de Kam. Het aantal leden in Zeeland bedraagt 1185. Het Boekhoudbureau heeft bijna 100 aangeslo- tenen. De hagelverzekering groeit, terwijl in 1938 voor leden-autobezitters een collectief contract werd afgesloten. De organisaties van Ohr. Jonge Boerinnen en die van de jongeren nemen in groei toe. Toespraak van den Commissaris der iKoningin. De commissaris der Koningin vefklaarde met veel genoegen enkele uren te hebben vertoefd in deze. vergadering .van Chr. landbouwers, die de Chr. beginselen ook in het dagelijksch leven willen toepassen. Welke onze taak is in deze zorgvolle tijden ligt opgesloten in de radiorede van H. M. de Koningin over moreele en geestelijke herbe- wapening. Tal van eigenschappen worden daarin opgesomd die ons moeten sieren maar waarin wij veel te kort zijn geschoten. Maar al deze eigenschappen vloeien voort uit de be- lijdenis: „Christus v66r alles", dat beteekent ook Christus boven en in alles. Deze rede mag niet worden misbruikt op politiek gebied. De moreele en geestelijke herbewapening is een daad van den enkeldng. We moeten bij onszielf beginnen. Dit voorjaar heeft spr. aan H. M. de Konin gin gerapporteerd, dat het hem wilde voor- komen, dat dank zij deze rede ook in Zeeland de gemeenten meer zijn wakker geschud en men zich meer en meer .gaat afvragen: Wat moeten wiji persoonlijk doen? De resultaten van dit alles zullen dan niet uitblijven. Ir. Stevens wekte den leden op te zorgen dat het Bestuur in de toekomst de taak kan vervullen, die wellicht straks op zijn schouders gelegd zal worden. De burgemeester van Goes zette uiteen, dat de belangen van Goes ten nauwste samen- hangen met die van den landbouw en drong er op aan niet op den spits te drijven wat ver- deelt, maar te zoeken naar wat vereenigt. De heer C. Zwagerman wees op't groote be- lang van contact tussohen de diverse PJjks- consulenten en de landbouworganisatip^, Cursussen in kaasbereiding. Spr. kon nog mededeelen, dat dank zij een fonds waarover de Bond van boerenboter- producenten beschikt, practische cursussen kunnen worden gegeven in kaasbereiding. Daardoor kan wellicht het vraagstuk van de boerenboter wat gemakkelijker worden opge- lost. Nadat de heeren Mr. Rip en Ir. Droogendijk het woord hadden gevoerd, werd gepauzeerd. Na de pauze sprak de heer Mr. C. Beeken- kamp te Leiden over de moeilijkheden waar- mede de Chr. maatschappelijke organisatie ook in Zeeland heeft te worstelen, moeilijk heden die echter bij het licht van Gods Woord kunnen worden opgelost. De drie vijanden zijn het rood front (socialisme, dat zich ook voor het platteland gaat interesseeren), het zwart front (een schijnvrome beschouwing die sehei- ding wil maken tussohen godsdienst en maat- schappelijk leven) en het groen front, dat de Chr. landbouworganisaties bespottelijk maakt en ook wel Christenen in zijn gelederen wil hebben mits zij zich buigen en bukken voor de neutraliteit. Het slotwoord werd gesproken door Ds. M. Bons te Ierseke naar aanleiding van Efeze 6 vers 13, waarin gesproken wordt van de wapenrusting van den (Christen. Na de vergadering werd een excursie ge- maakt door Zuid-Beveland. Bezocht werden het landbouwproefbedrijf in den Wilhelmina- polder, het fruitbedrijf van den heer Vogelaar te Krabbendijke en het oestehbedrijf van den heer I. Willemse te Ierseke. DRESSEUR EN ZIJN TIEN HONDEN IN ARREST GESTELD. De toren van het Brabantsche dorpje Ber- licum davert momenteel van het hondengeblaf van niet minder dan tien honden, welke daar in afwachting van de terugkomst van hun meester opgesloten zijn. De dieren, alle fox- terriers, leven thans op kosten van de ge- meente Berlicum, en zijn door de euveldaden van hun baas langdurig van hun vrijheid be- roofd. De rijks- en gemeentepolitie uit genoemde gemeente hield inspectie bij de woonwagen- bewoners, die daar in een kamp verblijf hou den. In een der wagens ontdekte zij, aldus de ,,Crt.", een tiental gedresseerde fox-terriers in evenzooveel hokken. Toen naar den eige- naar van deze honden geinformeerd werd, bleek de hondendresseur er weinig voor te voelen om den politiemannen onder de oogen te komen. Doch daar hielp niets aan; de op- sporingsambtenaren, die uit de houding van den artist-zwerver moesten opmaken, dat deze man nog wel wat op zijn kerfstof zou hebben, voelden hem danig aan den tand. In de eerste plaats bleek, dat de honden- eigenaar een valschen naam opgegeven had. Voorts kwam aan het licht, dat hij nog twee en een halve maand hechtenis te goed had. De politie achtte het daarom geraden, den man mede te nemen naar het raadhuis, waar hij in verzekerde bewaring gesteld werd, in afwachting van zijn overbrenging naar het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch. Aan deze aanhouding bleken evenwel con- sequenties verbonden te zijn, want de woon- wagenbewoner, die den dresseur en diens hon den tot dusver steeds gehuisvest had, weiger- de de honden nag langer bij zich te houden. De politie was dus wel genoodzaakt, de keffer- tjes tijdelijk te adopteeren. Dientengevolge trok een zonderlinge optocht door het dorp: een arrestant, gevolgd door tien hevig blaffende honden en op een hand- wagen tien theekisten, die tot hondenhokken vertimmerd waren. De baas van de honden is thans in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch opgesloten, terwij zijn dieren een veilige schuilplaats in den gemeentetoren gevonden hebben, waar zij vriendelijk met gemeentelijk hondebrood ver- zorgd worden. KIND VERDRONKEN. Woensdagmiddag is het driejarige dochtertje van de familie P. v. d. Gulik te Zwaagdijk in een onbewaakt oogenblik in een sloot gevallen. Even later werd het ongeluk ontdekt en het kind uit het water gehaald. De levensgeesten waren echter reeds geweken. INBRAAK TIJDENS DE KER1VUS. Tijdens de kermis te 's-Heerenberg is op twee plaatsen ingebroken, en wel bij de land bouwers Tervoert en te Boekhorst. Bij eerst- genoemde werd een bedrag van f 600 gestolen, bij den tweede /900. DOODELIJK MWNONGELUK. Dinsdagavond omstreeks tien uur werd op de staatsmijn Maurits te Lutterade, L. H. Reubsaet uit Elsloo, die belast was met werk- zaamheden aan de klaarinstallatie voor slik, vermist. Woensdagmiddag is zijn stoffelijk overschot gevonden in een der tanks, waar hij op onverklaarbare wijze in moet zijn gevallen. ft. was 27 jaar oud en ongehuwd. EEN HONDERDJARIGE. Woensdag vierde de weduwe B. T. Meirink te Holwerd onder groote belangstelling haar lOOsten verjaardag. De beide muziekkorpsen van Westdongeradeel, tot welke gemeente Holwerd behoort, brachten de jarige een sere nade. Des middags bracht de burgemeester van Westdongeradeel een felicitatiebezoek, terwijl ook wethouder Bierma zijn gelukwen- schen kwam aanbieden. EEN VOET AFGEZAAGD. Toen de 18-jarige landbouwersknecht J. Keepers te Hierlo, die bij landbouwer Van Nielen in dienstbetrekking is, bij Van Dael- mans met een cirkelzaag hout aan het zagen was, liep de riem van de poelie. K. wilde de riem, terwijl de motor liep, weer op de poelie leggen, doch ging daarbij zeer onvoorzichtig te werk. Terwijl hij zich bukte, stak hij zijn been omhoog, waardoor het vlak voor de cir kelzaag kwam. Toen de riem weer op de poe lie gebracht was, ging plotseling de zaag aan het draaien, met het noodlottige gevolg, dat de voet van den landbouwersknecht werd ge- grepen en boven de enkel werd afgezaagd. Dr. Vingerhoeds, die eerste hulp verleende, liet het slachtoffer naar het Sint Antonius- gasthuis te Helmond overbrengen. HUWELIJK ONTRONDEN, OMDAT DE EGHTGENOOT AL TWEE EN TWINTIG JAAR ZOEK IS. In 1917 verliet een Amsterdammer op 2 Februari de eohtelijke woning. Hij voer op een Deensche boot naar Texas. Na enkele maan- den kreeg zijn vrouw bericht, dat hij in een Cubaansch hospitaal opgenomen was. Nadat de man genezen was is hij naar Nieuw Or leans vertrokken. Sedert dien heeft de vrouw nooit meer iets, van haar echtvriend ver- nomen. Sedert den zomer van 't vorig jiai'fis de vrouw thans doende, met medewerking van de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam, too meldt de Crt., verlof te bekomen een nieuw huwelijk aan te gaan. Zij liet gelijk wettelijk is voorgeschreven den betrokke- ne driemaal, met den vereischten termijn van drie maanden, per openbare dagvaarding op- roepen, doch ondanks aanplakking en andere publicatie van dit rechtskundig document is het ,,hoofd des gezins", van wien men aller- minst weet of hij nog leeft, niet komen opda- gen. Blijkens een thans gewezen vonnis heeft de achterge'bleven echtgenoote de toestem- ming des rechters verkregen om een nieuwe echtverbintenis te sluiten, nu gedaagde noch ,,in persoon", noch ,,door iemand van zijnent- wege, van zijn aanwezen" deed blijken. DE JEUGD AAN DE BELGISCHE GRENS ONDER POLITIETOEZICHT. In de zomer/maanden zoeken honderden Maastrichtenaren en Limburgers hun vertier in het naburige Belgische grensgebied, waar het uitgaan goedkooper is. Met het oog op de toestanden in amusementsgelegenheden in het Belgische grensgebied heeft de Maastricht- sche politie net noodig geacht, jonge personen zonder geleide onder politietoezicht te stellen. Jongelui, die 's avonds laat zonder geleide uit het Belgische grensgebied naar Maas tricht terugkeeren, zullen van de grens af onder politiegeleide naar het politiebureau van hun gemeente worden overgebracht, waarna de ouders of voogden worden gewaar- schuwd, dat zij hun kinderen kunnen komen halen. Tevens wordt hun dan medegedeeld, onder welke omstandigheden men de jongelui heeft aangehouden. Daar veelal de ouders van het grensuit- stapje van hun kinderen onkundig zijn, wordt deze maatregel in Maastricht en omgeving zeer toegejuicht. BENAUWDE UREN OP ZEE. Aan boord van de M. K. 28, schipper Jan Steven Korf, heeft men enkele benauwde uren doorgemaakt. Op de Noordzee sloeg plotseling de motor op hoi door een defect in de olietoe- voerregeling. Door het geweldige rammelen van den motor werd het schip lek en het water stroomde naar binnen. Steven, een der zonen van den schipper, bleef kalm en zijn eerste werk was, den olietoevoer af te sluiten, zoodat de motor tot rust kwam. Intusschen was het water danig gestegen. Schipper P. Molenaar, M. K. 90, kwam gelukkig tijdig te hulp en het gelukte tenslotte het schip nog eenigszins drijvende te houden en te IJmuiden binnen te brengen. MEISJE ONDER VALLEND ZAND BEDOLVEN. Woensdagmiddag om vijf uur heeft zich aan den Venloscheweg te Horst een ongeluk voorgedaan, waarvan een achtjarig meisje het slachtoffer is geworden. Het kind, een dochtertje van de familie Coenen, was met eenige vriendinnetjes aan het spelen, naast een berg zand van tien meter hoogte. Plotseling kwam er beweging in de hoeveelheid zand, met het gevolg, dat het meisje onder het vallende zand werd bedolven. De vriendinnetjes riepen korten afstand werkzame arbeiders, die ter plaatse een rij- Rlw'ielpad aanleggen, te hulp. Deze slaagden erin het meisje te bevrijden. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. Het stoffelijk overschot van het kind is naar het Sint Antoniusziekenhuis te Horst vervoerd. EEN SCHIPPER EN EEN 11-JARIGE JONGEN BIJ MAA.SSLUIS VERDRONKEN. Daaromtrent meldt de N. R. Crt.: Omstreeks drie uur is Zondagmiddag op den Nieuwen Waterweg nabij rood 11, even foene- den de haven van (Maassluis, een jol, welke een zeil voer, omgeslagen en vrijwel onmid- dellijk gezonken. Ooggetuigen zagen, dat een man, die een kind in de armen droeg, uit het scheepje sprong. Naar zij vreesden, waren beiden on- middellijk in de diepte verdwenen. De sleep- boot „Argonaut" van Dir.kzwager's Scheeps- agentuur voer onmiddellijk uit, doch kon op de plaats des onheils aangekomen, niets van de menschen of van het scheepje meer be- speuren. De politie van Maassluis waarschuwde ter- stond de omliggende gemeenten langs den Waterweg. Zondagavond kon worden vastge- steld, dat de 46-jarige schipper Sikkes, lig- gende in de Heischehaven te Rotterdam, Zondagmorgen omstreeks tien uur met den 11-jariigen A. de Laat, wiens ouders met hun schuit naast die van Sikkes lagen, een eindje met een bootje was gaan varen en tot nog toe niet was teruggekeerd. Ofschoon S. als een geoefend zeiler en een goed zwemmer bekend staat, moet gezien de beschrijving van het ongeluk door de ooggetuigen, aange- nomen worden, dat zij het zijn, die met het vaartuigje in de diepte zijn verdwenen en jammerlijk omgekomen. De oorzaak van het ongeluk valt moeilijk na te gaan. Volgens de ooggetuigen, die zich op den Achterdijk nabij Maassluis bevonden, stond het zeil vast en werd het vaartuig door een rukwind omgegooid. Wanneer het scheepje gevonden mocht worden, zal waarschijnlijk geconstateerd kunnen worden of het zeil, dat de oorzaak van het ongeluk moet zijn, inder- daad vast stond. Het vinden van zoo'n bootje is overigens geen gemakkelijk werk. Vorig jaar is ter hoogte van Maassluis bijv. een zeiljachtje om geslagen en gezonken, waarvan nimmer meer iets is teruggevonden. DOODELIJK ONGELUK IN EEN CACAOFABRIEK TE NIJKERK. Maandagavond laat is op de Zaanlandsche cacaofabriek te Nijkerk een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een arbeider het leven heeft verloren. De 20-jarige B. Priem uit Putten, die aan een meng-machine werkzaam was, raakte met zijn arm onder een wals, waardoor dit lichaamsdeel geheel werd verpletterd. Door de kracht van de machine sloeg hij met het hoofd tegen een der zijkanten, waar door hiji deerlijk werd verminkt. De onmiddel lijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot is naar het lijken- huisje op de algemeene begraafplaats te Nijkerk gebracht. BETER LAAT DAN NOOIT. Op 19 Mei 1989 zond de burgemeester van Vreeswijk aan oud-gemobiliseerden 1914 1918 in zijn gemeente een oorkonde, behooren- de bij het toegeikende Mobilisatiekruis. Deze oorkonde is eind 1926 aan den burgemeester van Vreeswijk toegezonden, aldus het bege- leidende schrijven, dat vervolgt: „Er was toen echter een vacature, waardoor deze stuk- ken in de kast van den gemeente-secretaris zijn beland. Eerst heden zijn zij in mijn han- den gekomen." De betrokkenen vragen zich af, op welke vacature hier gedoeld wordt, aangezien de tegenwoordige burgemeester reeds sinds Nov. 1925 in functie is. AVONTURIERS OP PAD. 30 Mei moest een 17-jarige kantoorbe- Haag voor zijn vader voor 180 aan kwitanties innen. Hij ging met de lcwi- tanties van huis, maar kwam niet terug. Bij onderzoek bleek, dat de jongen het geld wel geind had. Hij zelf was echter spoorloos ver dwenen, totdat hij een dezer dagen te Roosen- daal werd aangehouden. Op den dag van zijn verdwijning was hij met een 24-jarigen vriend naar Amsterdam gegaan. Zij staken zich in nieuwe kleeren en namen hun intrek in een kamertje. Na een week verlieten zij het pension, evenwel zon der huur te betalen, terwijl zij daarboven nog een geldtrommeltje openden. De buit be- droeg slechts 69 cent. Opnieuw in Den Haag zwierven zij een tijd- lang rond en toen rijpte het plan om aienst te nemen in het vreemdehngenlegioen. Daar- toe stalen zij in Voonburg twee rijwielen, waarop zij zich prompt naar Frankrijk be- gaven. De Nederlandsch-Belgische grens passeerden zij, zonder aangehouden te wor den; bij de Fransche grens werden zij door de grensbeambten onder handen genomen. Zij mochten doorgaan naar Valenciennes om dienst te nemen, doch de fietsen moesten achterblijven. Inderdaad melden zij zich bij het vreemdelingenlegioen. De sfeer viel daar echter niet mee en zij teekenden niet. Inmiddels raakte het geld op, zoodat zij zich teneinde raad vervoegden bij den Ne- derlandschen consul te Rijssel. Deze gaf hun kaartjes voor de terugreis met 40 francs zak- geld. De consul waarschuwde ook de Haag- sohe politie. Zoo konden zij te Roosendaal door de mare- chaussee worden aangehouden. Onder ge leide werden zij naar Den Haag overgebracht, waar de politie hen in bewaring steide. EEN WILD-WESTFILAI IN EEN BIOSOOOP, MAAR NIET OP HET DOEK. Toen op het tooneel van het Arena-theater te Rotterdam Koos en Polly Speenhof eenige grappen vertelden, lachte, meldt de N. R. Crt., het publiek in de zaal en lachten ook de mu- zikanten in den orkestbak. Den drummer be- stierf de lach echter op het gelaat, want plot seling zag hij dat een revolver in zijn zij was gedrukt en hoorde hij de stem van een bezoe- ker van het theater, die van de eerste rij was opgestaan en zich achter hem had opgesteld, welke hem toevoegde: Lach me niet uit, an ders schiet ik. Toen de bezoeker zijn zetel even later weer had ingenomen, deelde de drummer het ge- beurde aan den directeur mede, die, nadat ander personeel van het theater het verhaal van den muzikant had bevestigd, waarbij zij zeiden duidelijk een kleine revolver te hebben gezien, de politie waarschuwde. Verzocht was een paar rechereheurs te sturen, maar er ver- scheen een overvalwagen, waaruit een aantal agenten en rechereheurs sprong, wat uiter- aard een oploop van jewelste in de Gouveme- straat, waar een zij-uitgang van het theater is, veroorzaakte. In de zaal, die inmiddels donker geworden was, begaven zich twee re chereheurs, die met den directeur naar de eerste rij liepen, waar naast den man, die had gedreigd aan beide zijden een plaats open was. ,,Hier vindt u nog plaatsen", zei de di recteur en de rechereheurs gingen zitten. Even later haalden zij plotseling hun pistolen voor den dag, duwden deze den man onder den neus en voegde hem toe: Handen om hoog, politie! Wat op het doek meer gebeurt, geschiedde nu in de zaal, maar daar het don ker was en misbaar vermeden werd, merkten de overige bezoekers er vrijwel niets van. ,,Kom mee", en de man ging met de politie mee naar een zijgang. Daar werd hij- gefouil- leerd, waarbij geen revolver, maar wel een pijp, welke de man als schietwapen had doen voonkomen, op hem werd gevonden. Bij het verhoor bleek, dat de aangehoudene, die in een gemeente in den omtrek woont, buien heeft, waarin hij zeer overstuur is. Een ofeelukkig verloopen liefdeshistorie schijnt daaraan niet vreemd te zijn. Daar de betrok- ken jongedame een zuster is van een der leden van het personeel van het theater, schijnt de man gedacht te hebben, dat de drummer hem uitlachte, wat heelemaal niet het geval was, want deze had plezier in een grap op het tooneel. De politie heeft den man later in vrijheid gesteld. Gebleken is dat hij geestelijk niet ge heel in orde is. HET GRAF VAN EEN OUD-EGYPTISOH OPPER-PRIESTER ONTDEKT. Te Tumal el Gabal (West Hermopolis) is bij opgravingen onder leiding van de Fuad Awal Universiteit het graf van een prins en opperpriester van Hermopolis ontdekt. De sarcofaag stond in een ondergrondsch vertrak, dat deel uitmaakt van een reeks gangen en vertrekken, bekend onder den naam van de groote balustrade". De sarco faag bevatte een houten kist in den vorm van een menschelijk lichaam, waarin de mummie lag. Zoowel de houten kist als de mummie hebben veel door vocht geleden. De grafkamer bevatte verder verscheidene voorwerpen, o.a. vier albasten vazen, fraai bewerkt, ongeveer vierhonderd blauw porse- leinen beeldjes en een aantal blauw porse- leinen en vazen. De mummie droeg een masker van ver- guld zilver en op de borst een band van ver- guld leer. Aan beide zijden van het lichaam lagen twee verguld bronzen platen, waarop in relief de vier zonen van Horus waren aan- gebracht. HET ONGELUK OP DE GROSZ GLOCKNER. Naar het Duitsche nieuwsbureau uit Kla- genfurt meldt, is bij het onderzoek naar de oorzaak van het autobus-ongeluk op den Grosz Glokner gebleken, dat de remmen niet in orde waren en dat ook de versnellingen niet geheel in orde waren. De chauffeur had bij een reparateur te Zeil am See gestopt om de koppeling na te laten zien, maar was door- gereden toen de reparateur zeide 24 uur tijds noodig te hebben voor herstel. De directeur van de onderneming, waaraan de bus behoort, is in hechtenis genomen. GOUD UIT EEN GEZONKEN BRITSCH SCHIP GEBORGEN. Lloyds deelt mede, dat het Italiaansche ibergingsvaartuig Artiglo er in is geslaagd 750 ounce goud in baren, 550 sovereigns en vier baren zilver te bergen uit het Britsehe schip Egypte, dat bij Ushant is gezonken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Axel, 2161939. Zeer Geachte Redactie. Tot mijn spijt voel ik mij gedwongen over de zeldzame subjectiviteit van het heden ver- schenen korte verslag der raadszitting van gasteren mijn verbazing uit te drukken. Ik meen mij in den Raad zeer duidelijk te hebben uitgedrukt en het is mij een raadsel hoe Uw verslaggever komt aan de weergajve dat „de commissie gezm.nenlijk en in zijn ge heel tot de slotsom gekomen was, den gem.- opzichter hiervoor een gratificatie van het voorgestelde bedrag te moeten toekennen. Dat is een onjuistheid. Steeds voor zoover ik als commissielid aan- wezig was heb ik mij daar vierkant tegen verklaard. Vooral ook in de besloten zitting, waaruit nu toch veel is verklapt. Ik begrijp dan ook niet hoe Uw verslaggever er daama onmiddellijk op laat volgen: „De heer 't Gilde steide hiertegenover zijn meening als minder- heid der commissie, enz. (waar hij dus bewust met zichzelf in tegenspraak komt en de on- logische wijze van iets weergeven zelfs voor den meest oppervlakkigen lezer in 't oog springt). Mijn betoog was trouwens duidelijk genoeg en dat het ,,kernpunt' daarvan zou zijn ge- weest „dat het een eerezaak voor den gem.- opzichter was, enz." is niet alleen onjuist, doch bijna belachelijk. M. de R.! Ook ik stel prijs en zeer veel zelfs op een eerlijke weergave en, zoo die bekno.pt moet zijn „objectief" en niet kleineerend! Deze kwestie wordt te Axel te serieus op genomen dan dat ik daarover een verwrongen voorstelling van den stand van zaken wensch. Ik stel dus zeer veel prijs op een goede rectificatie, wat ik, M. de Redacteur, wel aan Uw ervaring en inzicht meen te mogen over- laten en verblijf, met de meeste hoogachting, Uw dw. en onderd. dienaar, A. Th. 't GILDE, lid v. d. Raad. Onderschrift der Redactie. Wij meenden niet beter te kunnen doen, dan het schrijven van den heer 't Gilde in extenso te plaatsen. De lezers kunnen dit dan, tot het volledig verslag verschijnt in het geheugen houden, om zich over de kwestie die de heer 't Gilde thans opwerpt, nl. gemis aan objecti- viteit onzerzijds, zelf een oordeel te kunnen vormen. Bij herlezing van de korte weergave van het verhandelde in de Dinsdag gehouden raadszitting van Axel in ons vorig nummer, moeten wij verklaren, niet te kunnen begrij- pen, hoe de heer 't Gilde aan die beschuldi- ging van subjectiviteit komt. Wiat toch is het geval Als naar gewoonte hebben wij, omdat de bewerking van het volledig verslag geruimen tijd vordert, ter inlichting van de lezers in een xort verslag naar voren gebracht de punten die tijdens de vergadering het meest belang- rijk voorkwamen. Hetgeen onze verslaggever ons daaromtrent rapporteerde zijn geen meeningen of fanta- sien van hem zelf, doch deze berusten voor wat betreft het aangevochten punt: de gra- tificatie aan den gemeente-opzichter, geheel op de besprekingen zooals die in den raad zijn gevoerd. Wanneer onze verslaggever schreef ,,dat de raadhuiscommissie unanidm de meening had uitgesproken dat het behoorlijk zou zijn den gemeente-opzichter, in verband met den bouw van het nieuwe raadhuis, een gratificatie te verleenen" en verder ,,dat de commissie in een der laatste vergaderingen gezamenlijk en in zijn geheel tot de slotsom was gekomen het voorgestelde bedrag toe te kennen", dan geeft hij daar niet zijn e i g e n opvatting weer, doch zooals hij schreef de mededeelingen van den heer HAMELINK. Als hetgeen hier herhaald wordt dus onjuist is en de heer 't Gilde het daarrnee niet eens is, moet hij niet ons van subjectiviteit beschuldigen, doch had hij den heer HAMELINK staande de vergadering de onjuistheid dier mededee lingen onder het oog moeten brengen. Aange zien onze verslaggever daarvan niets heeft gerapporteerd moeten wij aannemen, dat de heer 't Gilde dat heeft nagelaten. De heer 't Gilde schrijft thans, ,,voor zoo ver hij als commissielid aanwezig was zich steeds vierkant tegen het verleenen eener gratificatie te hebben verklaard", doch zijn mede-lid der commissie heeft in de raadszit ting onweersproken het tegendeel verklaard. Daar kan de verslaggever natuurlijk niet tusschenkomen, die moet zich houden aan het geen hij in de vergadering van den raad kan waarnemen. In het verder verloop der vergadering bleek, dat de heer 't Gilde, die volgens boven- aangehaalde mededeelingen nimmer had doen blijken dat hij eenig bezwaar had tegen het verleenen eener gratificatie aan den ge meente-opzichter, thans, nu het voorstel in den raad in behandeling kwam, zich daar tegen verklaarde en als argument aanhaal- de, dat de gemeente-opzichter zich al vol- doende beloond mocht achten wanneer zijn naam aan het nieuwe raadhuis als bouwmees- ter verbonden was. Volkomen terecht kon hier dus o.i. geschreven worden, dat de heer 't Gilde zich thans ontpopte als een minder- heid der commissie. ■Zie hier de feiten. Waarin schuilt nu onze subjectiviteit in het kort verslag? Door toevallige omstandigheden konden wij er ons van vergewissen, dat onze verslaggever den heer Hamelink niet heeft misverstaan. Deze bevestigde ons, hetgeen daaromtrent is vermeld, ten voile. En aangezien de heer 't Gilde nu zelfs nog op andere wijze ageert tegen het verleenen eener gratificatie aan den gemeente-opzichter, moeten wij aannemen dat ook z ij n woorden niet zijn misverstaan en hij zich thans wel degelijk heeft ontpopt als een minderheid der commissie die het met de door deze unaniem genomen besluiten niet eens is. Deze feiten nagaande ontgaat het ons, welke rectificatie wij in het aangevochten kort verslag zouden moeten aanbrengen. Red. SAS VAN GENT. Geboorten. 16 Juni. Adri Alouisius, z. van Maurice Johan Pielaet en van Maria Sera- phina Blankaert. 17 Juni. Iris Louisa Con stance, d. van Petrus Augustinus Alfons Gee- rinck en van Alina Maria van Ham. Overlijden. 12 Juni. Charles Louis Lam- mens, oud 68 j. 14 Juni. Hendrikus Dionisius van Alphen (van Teteringen) oud 52 j., wedn. van Maria Catharina Leijs. SAS VAN GENT. In de week van 11 tot en met 17 Juni heeft zich in deze gemeente gevestigd: H. P. Augusterjn, kantoorbediende, van Axel. Vertrokken: C. M. de Greve, dienstbode, naar IJzen- dijke.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 7